'\jycP6ó HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Naar ae spellenbank voor halma, visspel of barricade I Staatssecretaris opent feestweek Swanenburgh Steuncomité zet zich nu in voor de Schelde knuijt Stedelijk museum geeft zicht op schrift Project biedt ernstig gehandicapten woonruimte met behulp in woonwijk SPIJKER-TOT SCHOOLSCHRIFT MANNENMODE Vredesmonu- ment mag in Middelburg Middag over weglopen Carnaval in Deltacollege VOS-cursus Middelburg Vacaturebank kan niet als basis dienen voor sollicitatie - plicht M V Voor alle eindexamenvakken MAVO - HAVO - VWO (W.E.B.) Examenbundels met antwoorden in voorraad bij: DE IrlllhJ DE SCHEI «DEBODE uitgave: zeebra weekbladen - 31e jaargang - oplage 40.999 ex. woensdag 2 februari 1983 201 kantoor torenstraat 5 - vlissingen - tel. 01184-19910 - postadres: postbus 5051 - 4380 kb vlissingen VLISSINGEN - Op geza menlijk initiatief van de wijkvereniging Bossen- burg, de openbare school De Houtuyn en het club huis Marnix is in de wijk Bossenburg in Vlissingen een spellenbank geopend. Iedere dinsdagmiddag van halfvier tot halfvijf kan men bij de Houtuyn terecht voor het lenen van een ge zelschapsspelletje. Enige tijd geleden is er in de wijk al een spelletjes club geweest. Maar deze draaide niet zo goed, omdat het spelen van spelletjes toch iets is wat de kinderen liever thuis doen. Toch vin den de ouders en leerkrach ten dat het spelen van ge zelschapsspelletjes erg goed is voor de ontwikkeling van kinderen. Omdat kin deren nu eenmaal niet maandenlang met hetzelf de spel bezig kunnen zijn en gezelschapsspelen over het algemeen toch vrij duur zijn, zag de ouder- commissie van de school wel wat in een spellen bank. Hier zouden de kinderen dan eerst eens kennis kun nen maken met de spel letjes voordat ze direct aan geschaft hoeven te worden, ook omdat een spel wat er in de verpakking heel leuk en veelbelovend uitziet, toch wel eens tegen kan vallen of niet zo zeer ge schikt is voor de aangege ven leeftijd. De schoollei ding zag wel wat in het plan en stelde direct ruimte beschikbaar, maar omdat er geen mogelijkheid was om het te financieren via de school, was men erg blij met de medewerking van het clubhuis Mamix en de wijkvereniging, De spellenbank is in ja nuari geopend en telt vijf tien leden. Voor de deelne mers betekent het dat ze een inschrijfgeld moeten betalen van vijf gulden, waarna ze dan een spel kunnen huren voor twee kwartjes per week. De spel lenbank beschikt nu al over een groot aantal spe len voor kinderen vanaf ongeveer vier jaar, maar ook voor ouderen. Er is bewust gekozen voor spelletjes die met meer mensen gespeeld kunnen worden. Er zijn met opzet geen computer spelletjes bij, omdat deze vrij kwetsbaar en nauwe lijks te repareren zijn. Een greep uit de wel aanwezige spelletjes: visspel, memory, damspel, pim-pam-pet, halma, backgammon, bar ricade. In de praktijk zal nog moeten blijken of de sortering (er zijn nu vijftig verschillende spelletjes) nog moet worden uitge breid, of dat er spellen bij zijn die zo veel gevraagd worden, dat er meerdere van gekocht moeten wor den. Eigen ideeën van de deelnemers zijn natuurlijk welkom. Alle unjkbewo- ners kunnen van de spel lenbank gebruik maken, dus ook mensen die geen Foto Cor Schuilwerve kinderen hebben. Zo zou den grootouders bijvoor beeld bij de logeerpartij van hun kleinkinderen een spel kunnen halen en er zijn misschien ook wel vol wassenen die nog graag een spelletje spelen. De spel lenbank wordt bemand door vrijwilligers uit de deelnemende instellingen. liliimihhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiihiiiiiiiii MIDDELBURG - Donder dagavond 3 februari houdt de leerlingenvereniging Forum van het Deltacollege in Mid delburg weer de maandelijkse schoolavond. De avond wordt gehouden in het Zuiderbaken en begint om acht uur. De feestavond staat deze week in het teken van het car naval. Het is dit jaar voor het eerst dat er een Prins Carna val en een raad van elf is aan gesteld. Om elf minuten over half elf worden de Prins Wil lem I en de raad ingehuldigd. Het is de bedoeling dat via de schoolkrant jaarlijks een nieuwe prins en raad worden gekozen. Als het aanslaat, ligt het in de bedoeling dat het Deltacollege dit feest nog ver der uit zal breiden. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21.602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ÜHIIIIIIIIIIII iiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif. VLISSINGEN - Nu niet alleen de afdeling ketelbouw, maar het hele bedrijf de Schelde gevaar lijkt te lopen, heeft het Steun comité Behoud Ketelbouw De Schelde zich omgedoopt in Steunkcomité Behoud KMS-groep. Bij de vijf onderdelen van de Schelde werken in totaal 4.300 mensen. De werkgelegenheid meerekenend van toeleveren de bedrijven, onderaanne mers, onderwijs, enzovoort, is het aantal van de Schelde af hankelijke mensen nog veel groter. Het steuncomité wil de Zeeuwse bevolking op de hoogte brengen van de ont wikkelingen bij de Schelde en zonodig de mensen voor het behoud van de werkgelegen heid mobiliseren. De leden van het comité zijn: Jan Scheffers, Peter Gil lissen, Kris van Wezel, Joop van Esch, Harry Overdam, Anita Idskes, Koos de Meij, Sjaak T tse, David de Leeuw, VLISSINGEN - Mevrouw Ginjaar-Maas, staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, zal vrijdag 4 februari de „Swa nenburgh Expo '83" officieel openen. De staatssecretaris houdt tijdens een symposium een inleiding over de te verwachten ont wikkelingen binnen het voortgezet onderwijs in de komende de cennia. Voor de gemeentelijke scholengemeenschap „Swanen burgh" is deze inleiding vooral van belang in verband met de naar verwachting op korte termijn te realiseren nieuwbouw in het bestemmingsplan Weyevliet. „Swanenburgh Expo '83 staat voor een week met spe ciale activiteiten; het sympo sium vormt het begin daar van. In de week van 7 tot en met 11 februari vermeldt het programma verder een aantal morgens en middagen waarop de lagere scholen uit de ge meente Vlissingen een kijkje kunnen nemen; een middag en een avond (8 februari) waarop ouders en belangstellenden de school kunnen bezoeken; acti viteiten op het gebied van sport en muziek voor leerlin gen en personeel; een mode show; tentoonstelling van werkstukken en methoden, enzovoorts. Marianne de Leeuw, Jannie Kuiper, Joop Roodenburg, Kees Schoof, Addy Engberts, Maris van Leeuwen, Hans Schaap, Bert Broekhuis, Ju lius Patty, C. Noordzij. MIDDELBURG - Aan staande vrijdag om kwart over negen begint in het Pand aan de Kerksteeg 5 in Middel burg een V.O.S.-cursus. Vrou wen die zich met andere vrou wen in de samenleving willen oriënteren, zijn welkom. Aanleiding voor de manifes tatie vormt het 25-jarig be staan van de afdeling lager technisch onderwijs van de scholengemeenschap. Dit feit is aangegrepen om belangstel lenden uit de regio de moge lijkheden van de gehele scho lengemeenschap voor lager beroeosonderwiis te tonen. Aan de voorbereidingen van „Swanenburgh Expo '83" wer ken personeel, ouders en leer lingen mee. VOOR DE BETERE St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN MIDDELBURG - De ge meente Middelburg is be reid mee te werken aan de totstandkoming van een vredesmonument onder de voorwaarde dat het de ge meente geen geld kost. Dit is een eerste succes voor de initiatiefnemer uit Oost burg, Schelte van Jelger- huis, en het Ambachten- centrum Demerary in Middelburg dat zich voor plaatsing van het monu ment in de Zeeuwse hoofd stad inzet. Zoals bekend gaat het om een trapvormig monu ment dat wordt opge bouwd uit stenen die door mensen worden gekocht. Als het aan van Jelgerhuis ligt, kopen zoveel mensen stenen dat het de grootte van een piramide bereikt. Over de plaats van het mo nument moeten de ge meente en het Ambachten centrum het nog eens zien te worden. MIDDELBURG - Vrijdag 4 februari houdt het scholieren café van het Middelburgse jongerencentrum Midgard een themamiddag over weglopen. Deze keer komt aan de orde; Waarom loopt men weg? Als je wegloopt waar moet je dan opletten? Hoe zit het met het krijgen van onderdak, hoe kom je aan geld? enzovoorts. Er zijn mensen van jeugd en gezin en het JAC Terneuzen aanwezig. De middag begint om 16.00 uur. VLISSINGEN - Tot en met zaterdag 16 april zal er in het Stedelijk Museum Vlissingen een wat andere tentoonstelling te zien zijn dan iedereen misschien gewend zal zijn. Deze tentoonstelling in de „tegelzaal" heet „Zicht op Schrift" en is eigenlijk bedoeld voor het onderwijs; het is wat men noemt een „educatieve tentoonstelling". Deze kleine expositie laat echter zeer uniek materiaal zien. Het valt uiteen in drie as pecten, te beginnen met de ontwikkeling van het schrift. In twaalf panelen, vormgege ven door Paul Bomers, wordt de geschiedenis van het schrift getond, vanaf het spijker schrift tot aan het hedendaags schoolschrift. Deze twaalf pa nelen worden geïllustreerd met originele objecten uit het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Er zal onder andere een al basten herdenkingstafel van koning Waradsin van Larsa, 2100 v. chr., Mesopotamië, met echt spijkjerschrift te zien zijn. Ook zijn er kleitabletten met rolzegels, Egyptisch die naarsbeeldje mete hiërogly fen, waarvan sommige op pa pyrus. Daarnaast ook grafste nen met onder meer punisch schrift, Grieks capitalis- schrift en het bekende Latijn se capitalis-schrift. Van wat meer hedendaagse voorbeelden (16e eeuw) laat men een echte brief van Wil lem van Oranje aan de stad Vlissingen zien en een met goud versierd 15e eeuws gebe denboekje. Overigens zijn deze brieven heel netjes geschre ven. Al met. al is dit eerste deel vrij indrukwekkend, in drukwekkender dan het twee de en derde deel van de expo sitie. Het tweede deel toont en kele aspecten van papier. Pa pier is immers nodig om te schrijven of om op te drukken. Het derde deel laat een aantal elementen zvan het drukken zien. Vooral de druktechnie ken worden behandeld, waar bij overigen sbest interessante originelen te zien zijn. Daar onder is een afdruk van een „blokboek" uit de 15e eeuw en een origineel „houtblok" van M.C. Escher. De tentoonstelling is een on derdeel van een project „taal- MIDDELBURG - Het ziet er naar uit dat binnen en kele jaren een groep ern stig gehandicapte mensen in Middelburg zelfstandig, maar met enige hulp, in een gewone woonwijk zul len iconen. De Zeeuwse Stichting voor Revalidatie in Goes hoopt dat de ge meenteraad nog dit jaar een besluit zal nemen over de toewijzing van twaalf tot vijftien aangepaste wo ningwetwoningen plus een hulpcentrum Algemene Dagelijkse Levensverrich tingen. Er is al overeenstemming bereikt over de plaats: Dauivendaele 2. De animo blijkt groot genoeg te zijn. Al twintig gehandicapte mensen hebben zich voor een woning ingeschreven, zo meldt F. Mulders van de Zeeuwse Stichting voor Re validatie. Toestemming voor dit zogenaamd clusterproject is mede afhankelijk van toestemming van het mi nisterie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu. Het ministerie moet een lijst met voldoen de kandidaten hebben en aan deze voorwaarde is in Middelburg dus voldaan. De woningendie er ove rigens voor '86 nog niet zul len staan, zullen aan de buitenkant niet afwijken van de andere huizen in de wijk. Inwendig zullen al lerlei noodzakelijke voor zieningen worden inge bouwd. De bewoners kun nen op elk gewenst uur een beroep doen op het hulp centrum. Wel is voorwaar de dat zij zichzelf zo kun nen redden dat ze met niet meer dan dertig uur hulp per iveek toe kunnen ko men. De clusterregeling is bedoeld voor mensen van achttien tot vijfenzestig jaar. Middelburg wordt de eerste stad in Zeeland waar ernstig gehandicapte men sen op deze manier tussen de andere burgers zullen wonen. Het woonplan is bedacht door de Stichting Fokus, reden waarom de woningen vaak Fokus wo ningen worden genoemd. werkplaats", waarin gepro beerd wordt de leerlingen met „taal" bezig te laten zijn. Hier bij gaat het vooral om de weerslag van de taal, zoals het schrijven, maar vooral ook om het drukken van taal. Als ach tergrondinformatie is in sa menwerking met het Z.I.K.V. en vooral de jeugdafdeling van de openbare bibliotheek deze „educatieve" expositie gemaakt. Enkele tentoongestelde voorwerpen zijn zo exclusief dat ze zeker ook voor anderen dan kinderen interessant kun nen zijn. Een deel van de ex positie is zelfs al gebruikt voorf een expositie in het Rijksmu-* seum van Oudheden te Leiden. Gelijktijdig zal op de jeugd-; afdeling van de openbare bi-' bliotheek te Vlissingen een kleine aansluitende tentoon stelling worden gehouden. Hier zijn o.a. drukkerij-hand-- materialen, oude boeken die de ontwikkeling van de boek drukkunst illustreren en res taurateursmaterialen te zien. Tevens zijn er boeken, aan sluitend aan het onderwerp, tentoongesteld. VLISSINGEN - De Werk groep Belangenbehartiging Uitkeringsgerechtigden heeft voor de tweede maal een steekproef gehouden in de va caturebank van het Vlissin- gense arbeidsbureau en wel op woensdag 26 januari. Het aan tal vacatures bleek gedaald van zestig naar tweeëndertig. Wat de werkgroep vooral op viel was het aantal vacatures dat al vervuld bleek te zijn: acht van de tweeëndertig, vijf entwintig procent. Vier vacatures die al voor zien waren bij de vorig steek proef stonden nog steeds in de vacaturebank. „Het onderzoek bij het ar beidsbureau werd nog belem merd door bemoeienis van één van de medewerkers van het arbeidsbureau. Het onderzoek moest voortgezet worden bij een werkloze die thuis ook toe vallig wat in de vacaturebank rondkeek. Het resultaat van dit onderzoek onderstreept nog maar eens des te meer dat de vacaturebank niet aan haar doel beantwoordt, niet goed genoeg bijgehouden wordt en niet langer als basis kan die nen om werklozen te dwingen de sollicitatieplicht na te le ven", aldus de werkgroep in een persbericht. De werkgroep is vast van plan de steekproeven te blij-

Scheldebode | 1983 | | pagina 1