DE HYP0THEEK- S ■RENTE ZAKTE Ella de Nooier maakt Liberiaanse wezen blij met zendingen speelgoed Clubmatch rashonden in Goes Milieuvereniging vindt beleid atoomafval ongeloofwaardig Bulletin verschaft informatie over schaatsen CHEZ ANDRE Middelburgs werklozenproject in schoolgebouw Lezing Roze Kruisers Wie verloor autoruiten? Vijftienjarig Shot '68 houdt foto-filmwedstrijd Tochten SNACKBAR SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 JANUARI 1983 Bij Miltenburg nu 7,6% voor 5 of 10 jaar vast. Even bellen. koopt u bij: Frites Maasstraat 74 Middelburg Tel. 01180-37588 „Gaat in door de nauwe poort: want wijd is de poort en breed de weg die tot het verderf leidt en velen zijn er die daar door ingaan". Matth. 7:13. De Here Jezus heeft gezegd: Ik ben de deur. M.G. DE KONING Berkenstraat 5 - Oost-Souburg - 01184-63341 Gratis op aanvraag: „De toestand na het sterven". Foto Cor Sc h uil w erve Roeivereniging Honte begint voorzichtig aan wedstrijden te denken MIDDELBURG - Het Mid delburgse project „Mensen zonder Baan" heeft sinds kort de beschikking over het voor malige schoolgebouw aan de Bachtensteene 18. Iedere werkdag tussen 9.00 en 16.00 uur is Tjeerd Bakker, die als coördinator optreedt, bereik baar voor een ieder die meer wil weten over het doel en de mogelijkheden van het pro ject. Actieve werklozen kunnen ook bij hem terecht om van j_„Men te wisselen en mee te werken aan het opzetten en uitvoeren van nieuwe zinvolle tijdsbestedingen voor mensen zonder baan. Uiteraard gaan de al bestaande activiteiten in het nieuwe onderkomen ge woon door. Zo is er de Vrijwil- ligersvacaturebank op mae- dag en woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en op donderdag van 10.00 tot 12.00 uur en op dins dag van 10.00 tot 16.00 uur is de Klussendienst aan de gang. De werkgroep die zich be zighoudt met de Baanlozen- krant is in het gebouw aan de Bachtensteene te vinden op dinsdag van 10.00 tot 16.00 uur en op donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Het project „Mensen zonder Baan", dat bereikbaar is onder telefoonnummer (01180) 35790, is er voor iedere werkloze, ongeacht leeftijd of GOES - De kynologenclub Zeeland houdt op 12 maart haar jaarlijkse clubmatch voor rashonden, er zal weer in diverse ringen door zes keur- worden gekeurd. MIDDELBURG - De in Middelburg gevestigde Kom missie Sportieve Rekreatie heeft in het laatste Informa tiebulletin een groot aantal pagina's ingeruimd voor in formatie over het schaatsen. De vorige winter werd veel re- kreatiesportleiders gevraagd wedstrijden of tochten op het ijs te organiseren, vandaar dat de commissie in de leemte aan kennis op dit gebied heeft wil len voorzien. Aan de hand van gegevens van het recreatieschap Neder- rijn, Lek en Waal wordt aan gegeven waar en wat voor mensen nodig zijn om korte- en langebaanwedstrijden of tochten goed te laten verlopen. Nu moet het nog gaan vriezen. MIDDELBURG - Vrijdag 28 in De Schakel. De titel luidt: januari om 20.00 uur begint De aquariusbeweging der ro- het Rozekruisersgenootschap zenkruisers, in Middelburg met een lezing verzekeringen badhuisstraat 26 vlissingen financieringen telefoon 01184 -186 51 overheerlijke salades voorgebakken in eigen keuken MIDDELBURG - De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) vindt het regeringsbeleid ten aanzien van radio-actief afval ongeloofwaardig en afkeurenswaardig. Aan de ene kant is het be leid er op gericht dumping in zee van laag- en middelactief afval te voorkomen, aan de andere kant werkt de regering mee aan onderzoek naar dumpen in zee van hoog radio-actief afval. Volgens de Zeeuwse milieu vereniging werken in Neder land twee organisaties mee aan dit internationale onder zoek. De Rijks Geologische Dienst van de universiteit van Utrecht verricht al enkele ja ren onderzoek naar dumping in de onderzeese berg Great Meteor Seamount in de Atlan tische oceaan. In opdracht van de Europese Commissie be kijkt het Delta-Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke de effecten van het dumpen van radio-actief afval in de oceaan. Het gaat dan vooral om de invloed die de hitte van het afval op de bo dem van de oceaan op het mi lieu heeft, De OESO, de org. van ec. sa- menw. en onderzoek, wil in *•6 weten of dumping in zee een werkbare methode is. Tien jaar later zou dan het eerste hoog-actieve afval, bestaande uit vast afval en kernsplij- tingsafval van kerncentrales en opwerkingsfabrieken, in zee kunnen worden gedumpt. Tijdens een conferentie van diepzee-onderzoekers eind de cember in Southampton bleek dat van de verschillende ber gingsmogelijkheden het on derzoek naar dumping in het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan het verst gevor derd is. Volgens de informatie waarover de VMZ beschikt is de methode bedacht om het hoog-actieve afval in een tor pedo naar beneden te sturen, zodat het zich vijftig meter diep in de oceaanbodem boort. De VMZ noemt onderzoek en dumping een geldverslindende affaire waaruit blijkt dat de 21 bij het internationaal energie bureau in Wenen aangesloten landen hun geld niet besteden aan onderzoek naar andere energiebronnen en energiebe sparing. Omdat de aandacht van de bevolking vooral uitging naar laag en middelradio-actief af val vanwege de voorgenomen opslag in Velsen vond de VMZ het raadzaam een en ander per brief aan de minister van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer door te geven. Dit met het ver zoek nu ook stappen tegen dumping van hoog radio-ac tief afval in zee te onderne men. VLISSINGEN - In de perio de van 2 december 1982 tot 19 januari 1983 zijn bij de ge meentepolitie in Vlissingen de volgende voorwerpen aange geven: zonnebril; autoruiten; huishoudtrap; hondenhals band: ribfluwelen hoed; 2 pas foto's; linker zwarte dames handschoen; grijze linker da meshandschoen; paar zwarte bromfietshandschoenen; paar rode handschoenen; linker zwarte skai handschoen; lin ker gele handschoen met stre pen; dameshorloge met zwart bandje; zilveren kettinghorlo ge: grijze muts; wijnrood re genpak; sjaal donkerrode por temonnee met o.a. sleutels; zwarte portemonnee; porte monnee met o.a. foto; bruin portemonneetje; witte porte monnee; portemonnee met balpen; kinderportemonnee; bruine rechter kinderschoen; goudkl. oorbel; medaille; ze gelring met inscriptie; zil- verkl. ring; diverse sleutels; 2 jasjes in plastic tas. MIDDELBURG - Zater dag 29 januari houdt de roeivereniging Honte uit Middelburg roeixvedstrij - den in het Kanaal door Walcheren. Vanaf één uur zullen de roeiers in ver schillende boottypes tra jecten afleggen van vijf honderd tot tweeduizend meter. Gestart wordt vanaf het botenhuis van de vere niging aan de Havendijk. De roeiers varen tot aan een boei bij het Amekanaal. Na afloop van de wedstrijden is gezellig samenzijn in het clubgebouw. Alleen bij vorst gaan de wedstrijden niet door, ze worden dan vervangen door hardloop wedstrijden. Het laatste jaar is de roeivereniging erg actief geweest. Het botenhuis en clubhuis heeft dankzij de steun van de gemeente Middelburg een grote op knapbeurt gehad. Het aan tal leden is het laatste jaar ook sterk gestegen en de vereniging zit vol plannen voor het organiseren van roeiwedstrij den en wil ook gaan deelnemen aan lande lijke wedstrijden. „De roeivereniging is nog bij niet zoveel mensen bekend, maar toch bestaat hij al sinds 1960", vertelt voorzitter Cees Ringeling. „Indertijd zijn we opge richt als onderdeel van de watersportvereniging van de Schelde, maar al na een jaar hadden we zoveel le den dat we een zelfstandige vereniging konden vor men. Vanaf het begin he- ben we hier aan de Haven- dijk dit botenhuis gehad. Vroeger was het de oude zwemschool. We waren na al die jaren wel hard aan vernieuwing toe. Onder meer zijn de steigers en vlotten nu vernieuwd. Ook de kantine en de was- en kleedgelegenheid zijn op geknapt en we zijn erg te vreden met het resultaat". Roeien is een sport die zo wel bedreven kan xvorden als recretiesport dan als wedstrijdsport. Roeien kun je het hele jaar door. Alleen zware storm en vorst houdt de roeiers aan de kant. VLISSINGEN/MIDELBURG - De Vlissingse foto- en film groep (sinds kort ook videogroep) Shot '68 wil het vijftienjarig bestaan niet ongemerkt voorbij laten gaan. Er wordt daarom een foto- en filmwèdstrijd gehouden, waaraan iedereen kan meedoen. De wedstrijd is onderver deeld in drie categorieën, te weten smalfilmen (maximaal vijftien minuten, eigen pro ductie,), foto's (minimale for maat 18x24 tot maximaal 50x50 centimeter, zwart-wit en kleur) en dia's (maximaal drie stuks die niet ingeraamd hoe ven worden). Het ligt in de be doeling het ingeleverde mate riaal-eventueel na een voorse lectie zaterdag 16 april ten toon te stellen in de Concert zaal in Middelburg. Die dag houdt Shot '68 een open dag, waarop het publiek de werk stukken kan bekijken. Er zijn drie waardebonnen van 100 gulden te verdienen. Wie aan een of meerdere cate gorieën wil meedoen, kan voor nadere informatie (foto/dia) terecht bij H. v.d. Hoeven, Buizerdhof 9 in Heinkenszand, 01106-2588 en voor het smalfil men bij M. Hermsen-Hun^e- straat 28 Oost-Souburg, 01184- 62443. Aangegeven dieren, in asiel: zwart met witte kat (Vebena- bos), grote gele herder, reu, bruine spaniel, teef. Openingstijden: maandag t/m vrij dg 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur Van 1 januari 1983 tot 19 ja nuari 1983 zijn bij de gemeen tepolitie te Oost Souburg aan gegeven: linker blauwe skai handschoen met witte strepen; rechter zwarte dames- en rechter zwarte herenhand schoen; linnen tas met sport artikelen. £3IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIItllllll 111111111111 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllltllllllllllll IIII IIIIIMIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllMlllllllllllllllllllllltl'^ VLISSINGEN - Wie in Nederland ziet, hoe kinde ren bij verjaardagen en feesten bedolven worden onder cadeautjes kan zich misschien moeilijk voor stellen dat kinderen in Li beria dolblij zijn met een klein stukje speelgoed per jaar. De Vlissingse Ella de Nooier stuurt twee maal per jaar speelgoed en kle ding naar een weeshuis in dit West-Afrikaanse land en zij weet hoe blij de kin deren daar zijn als er weer een zending is aangeko men. „Het is allemaal begon nen, toen we een meisje geadopteerd hebben uit Li beria", vertelt zij. „Zelf zijn we er toen heengegaan, om haar op te halen en ik had toen wat speelgoedjes mee genomen voor de andere kinderen daar. Als je zag hoe blij deze kinderen wa ren met een kleinigheidje, dat was gewoon onvoor stelbaar. Terwijl ik daar de spulletjes uitdeelde bleek al gauw dat ik te tveinig had meegenomen om alle kinderen wat te geven. Het tvas duidelijk dat de kinde ren die niets kregen, erg te leurgesteld waren, hoewel ze toch moeite deden om dit te verbergen, want zij zijn erg gedisciplineerd en erg gehoorzaam aan de leid sters. Ik kon niets anders doen dan beloven, dat ik binnenkort ook voor hun wat zou sturen". En die belofte heeft ze ge houden. Twee maal per jaar stuurt ze een „lading" speelgoed en kleding naar Rotterdam dat van daaruit door een Rotterdamse scheepxxiartmaatschappij gratis wordt meegenomen naar Liberia. Daar aange komen komt het terecht in het kindertehuis Fatima Cottage Orphinage, dat on der leiding staat van zuster Victoria Young. In dit te huis verblijven kinderen van nul tot achttien jaar. Niet alleen weeskinderen vinden er een plaatsje. Er zijn ook kinderen die wel ouders hebben, maar die door allerlei omstandighe den toch niet thuis kunnen wonen. Aan het tehuis is ook een school roerbonden en er zijn ook kinderen die alleen de school bezoeken en dan 's avonds weer naar huis terug gaan. Schoenen gaan gepoetst naar Afnka. Ella: „Ik krijg altijd be richt van zuster Young als de spullen zijn aangeko men. Tot nu toe is alles nog goed terecht gekomen. De kinderen zin altijd dolblij, voor velen van hen is het enige cadeautje dat ze per jaar krijgen". Al veel men sen weten van de actie van mevrouw de Nooier en brengen regelmatig kle ding en speelgoed bij haar. Dit zoekt zij dan helemaal uit en als 't nodig is, ver stelt ze of wast ze de kle ding, poetst de schoenen en voorziet ze zonodig van nieuwe veters, repareert het speelgoed en pakt alles in bijzonder stevige dozen, klaar voor verzending. „Al' met al gaat er erg veel tijd inzitten", vidnt ze. „Alhoexvel de meeste men sen de spullen toch wel na kijken voor ze ze meegeven, moet er toch vaak nog wel een kleinigheidje aan ge daan worden. Mijn kinde ren helpen me er wel bij. Ook heeft mijn dochter wel eens een rommelmarkt ge houden samen met een paar vriendinnetjes. Ze verkochten dan hun eigen speelgoedjes, waar ze zelf te groot voor xvaren en van de opbrengst kochten ze nieu we spulletjes voor de kin deren in Liberia. Het groot ste probleem voor mij is al tijd het opslaan van de spullen. Het moet soms een paar maanden staan en dan vormen al die dozen toch wel eens een probleem. De slaapkamer staat soms zo vol dat je er nauivelijks nog kunt lopen. Ik heb nu in Vlissingen ook een paar andere vrouwen bereid ge vonden, om hierbij te hel pen, zodat zij zelf een doos inpakken en klaar maken voor verzending. Graag zou ik zien dat deze actie zich ook zou uitbreiden tot an dere plaatsen in Walche ren. Misschien zijn er daar ook wel mensen, die een doos spullen klaar xvillen maken voor verzending. Ook een school of vereni ging zou dit bijvoorbeeld kunnen doen. Ik vind dat de kinderen in het wees huis dit echt wel verdienen. Ik heb de firma Wielema- ker Transporten bereid ge vonden om de spullen gra tis naar Rotterdam te bren gen en de scheepvaart maatschappij heeft ook toestemming gegeven voor het vervoer van een groot aantal spullen zodat we de ze keer echt veel dozen kunnen meegeven". -Is26,18 Regenkleding De spullen waar Ella de Nooier aan denkt, zijn on der meer speelgoed voor al le leeftijden, prentboeken of boeken in de Engelse ,taal, zomerkleding en re genkleding. Het weeshuis ligt nogal afgelegen en in de natte tijd zijn een paar laarzen beslist geen luxe. „Niet alleen de kleine kinderen zijn blij met een speelgoedje", vertel Ella nog. „OOk de wat groteren zijn dolblij als ze uxit krij gen. Een oud horloge, dut nog wel loopt, fluiten, armbanden en dergelijke. Ook spullen waar je mis schien niet zo gauw aan denkt zijn lakens, hand doekjes en dergelijke. Ook kreeg ik een speciaal ver zoek van zuster Young om witte mouwschorten en witte schoenenvoor dames in maat drieënveertig. Dit had ze hard nodig". Ella de Nooier heeft ook contact opgenomen met de Stichting Wereldkinderen, een organisatie die kinde ren in de derde wereld fi nancieel helpt. De stichting heeft zich in principe be reid verklaard om twee weeshuizen in Liberia te helpen en zoekt nu naar mensen die bereid zijn om deze kinderen financieel te adopteren. Iedereen die op de een of andere manier aan de actie wil meewerken, of spullen wil afgeven, kan contact opnemen met Ella de Nooi er, telefoon 01184-64106. De spullen kunnen ook bij haar thuis worden afgege ven, het adres is Thorbec- kelaan 17 in Vlissingen. minimum „Bij vorst moet dat ook wel", vertelt Peter Stok, be stuurslid van de vereni ging. „In ons botenhuis is geen verwarming en als je dan te natte boten hier zou opslaan, zouden ze grote schade oplopen door be vriezing en dat kan na tuurlijk niet. We zijn echt wel zuinig op ons mate riaal. Als er een beetje goed mee omgesprongen wordt, gaat een boot wel dertig jaar mee en dat is maar goed ook, want een nieuwe roeiboot kost toch altijd nog zo tussen de vijf en twintig duizend gulden, af hankelijk van de grootte en de kwaliteit. We beschik ken over een aantal ver schillende boten, zowel voor één, twee als vier per sonen. De oudste boten zijn nog de zogenaamde over- maandse houten boten. Die vragen erg veel onderhoud, maar zijn wel erg goed van kwaliteit. Gelukkig hebben we binnen de vereniging een aantal enthousiaste mensen, die erg veel plezier hebben in het onderhouden van de boten. Als de oudere boten aan vervanging toe zijn, kiezen we nu voor po lyester boten, die ivat min der onderhoud vragen en ook sterk zijn". Een achtpersoonsboot heeft de vereniging niet, omdat deze boten te lang zijn voor het botenhuis. Roeien is een individuele sport. De Honte heeft ook geen vaste trainingsuren, waarop geroeid wordt. Nieuwelingen worden op gevangen door de oudere leden. Zij krijgen een coach toegewezen, die hun de beginselen van de roei- sport bijbrengt. Na het af leggen van een examen, kunnen de leden dan zelf standig met de boten het water op. „Als je dit examen hebt afgelegd, ben je echt wel bekwaam genoeg om alleen te gaan varen, ook de jeugdleden. Je kunt dan zelf de boten reserveren op de tijd die je het beste schikt. Dat is natuurlijk wel ideaal. Je kunt alleen gaan of met een groep, als je bijvoorbeeld in een vier- persoonsboot wilt gaan va ren", vertelt Pieter van de Wel, secretaris van de roei vereniging. De Honte telt nu zo'n honderdtwintig leden,va- riërend in leeftijd van tien tot zeventig jaar. Hoewel het roeien een goede condi tie vraagt, is het ook juist voor ouderen een heel ge schikte sport. Ook voor blinde en slechtziende mensen is roeien een ge schikte sport en de vereni ging wil ook lichamelijk gehandicapten de kans ge ven deze sport te bedrijven. ver weg. Het is gebruikelijk om bij wedstrijden zelf de boten mee te brengen en het vervoer is daarbij het grootste probleem. Peter Stok: „Toch zijn er nu een aantal actieve leden, vooral ook bij de jeugd, die wat meer aan wedstrijd sport willen gaan doen. Gelukkig hebben we een erg goede verstandhouding met andere roeiverenigin gen, onder meer in Breda, die ons best wil helpen, door bijvoorbeeld boten uit te lenen. Zij hebben wel een wagen om de boten te vervoeren. Voor het wed strijdroeien heb je wel een goede conditie nodig, zodat we nu één keer per week conditietraining houden in een sportzaal en ook een hardlooptraining buiten. Er is ook een wedstrijd- coach die het team zal gaan begeleiden". Daarnaast zijn er een aantal leden bij wie het niet zo zeer op de snelheid aankomt, maar die liever tochten maken. Dit kan onder meer door het ka naal. Van Vlissingen naar Veere is al zo'n twaalf kilo meter. Ook op het Veerse Meer kan goed geroeid xvorden en zo kunnen er x>erschillende dagtochten gemaakt xvorden. Wie meer over de roeivereniging uhl weten, kan 's ax>onds bellen naar Peter Stok, telefoon 01184-63413 of komen kij ken bij het botenhuis. Op de zaterdagmorgen vanaf tien uur is daar altijd xvel iemand van de vereniging aanxvezig. Tot nu toe hebben de le den -van Honte ■weinig aan tvedstrijden meegedaan. Ze houden xvel eens onderlin ge xvedstrijden, maar door dat er in Zeeland geen an dere roeixxrenigingen zijn, moeten zij voor distri ets- wedstrijden altijd nogal

Scheldebode | 1983 | | pagina 15