HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Komende transport naar Polen groter dan ooit Nieuw windorgel veel fraaier dan vorige twee Winkel in Middelburg over milieu, énergie, voeding en vredeszaken voorziet in informatie Lipowski heel tevreden l - Lj TT [HALF MEI OPENINGSMANIFESTATIE II Groot voordeel boekenopruiming J.P.A. ROSSÈL Parlando brengt opnieuw stukken van Al bee en Saroyan Oliebollen Tevreden Poster. Wijkvereniging Bossenburgh begint oppascentrale RUITER Nieuwjaar in Scheldebuurt Bezoek Veers stadhuis wordt duurder DANSLES BIJ VOLDOENDE BELANGSTELLING Eind deze maand begint weer korte opstapcursus M V VLISSINGEN - Het heeft-ook z'n goeie kanten dat het windorgel in Vlissin gen twee maal is vernield. De ervaringen, opgedaan bij de eerste twee windor- gels, zullen leiden tot een derde windorgel dat de andere in alles zal overtref fen. Het ziet er dan ook naar uit dat tijdens de openingsmanifestatie om streeks half mei de televisie, radio en landelijke dagbladen present zullen zijn. DE MIDDELBURG - In de loop van deze maand gaat er in Middelburg een ge combineerde milieu-energie-vredes-winkel open. Ongeveer vijftien mensen zijn sinds het voorjaar bezig met dit initiatief. Het is de bedoeling, dat in de winkel materiaal wordt verzameld over aktiegroepen, en dat informatie wordt aangeboden over milieu, energie en vredeszaken. Daarnaast wil men zelf ook activiteiten gaan organiseren. cDansschool janvierrs> TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN- REPARATIE Kinderatelier Binnenstad DESC UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG - OPLAGE 40 999 EX WOENSDAG 12 JANUARI 1983 JDEBODE 201 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - Maan dag 17 januari vertrekt er weer een transport van de Stichting Zeeland helpt Polen naar het veelge plaagde Oostblokland. Het wordt het grootste trans port tot nu toe, want er zijn record-hoeveelheden aan geld en goederen opge haald en gebracht. De oor spronkelijk uit Polen af komstige voorzitter van de stichting Lipowsaki, is er zelfs beduusd van. „Er is 220 kubieke meter aan kleding en 30 ton aan voedsel bijeengehaald. Al les kan mee, omdat het verhuisbedrijf Caljouw uit Veere nog een extra vrachtwagen met aanhan ger inzet voor de reis. In totaal gaan we nu met vijf vrachtwagens, waarvan twee met aanhanger". Als Lipowski in zijn Poolse Nederlands de re sultaten van acties en col lectes doorgeeft („Wij wil len verantwoording afleg gen tegenover de mensen en we willen ze bedanken") is het pakhuis naast zijn winkel in de Hobeinstraat in Vlissingen zich al weer aan het vullen. De acties en collectes gaan nog door, zo dat er mogelijk nog meer naar Polen wordt gebracht dan uit de momentopname van nu blijkt. Heel veel meer zal dat echter niet kunnen zijn. Begin januari was er 100.000 gulden in kas. Dat geld is opgehaald door vrijwillige collectanten en gestort op de giro- en bankrekeningen van de stichting. De inwoners van Noord-Beveland waren verreweg het gulst voor de Polen: zij gaven collectan ten in totaal 24.000 gulden mee. In Vlissingen werd bijna 25.000 gulden opge haald, in Mariekerke 3.500 en in de gemeente Veere ruim 4.000 gulden. De verkoop van oliebol len in Zoutelande, Bigge- kerke en Koudekerke bracht 2.600 gulden op. Een aantal enthousiaste jon gens in Veere hielden een bazar met als resultaat bijna 4.000 gulden voor de stichting. Het betekent dat er alles bij elkaar rond de 65.000 gulden is opgehaald. 35.000 Gulden stond er al op de rekening, want dat bedrag heeft de landelijke stichting hulp aan Polen aan de Zeeuwse stichting geschonken. Om het geld zo efficiënt mogelijk te besteden zijn fabrikanten van goederen die in Polen schaars zijn aangeschreven. Steeds werd bij het goedkoopste bedrijf een bestelling ge plaatst. Het gaat dan niet om kleine hoeveelheden: zo gaat er 6.000 kilo margari ne mee, 2,5 ton reuzel, 2,5 ton vlees, meer dan een ton soja-olie en 2 ton suiker. In kleinere hoeveelheden gaan mee, zeep, aardappel meel, chocola, griesmeel, bakpoeder, koddie („Dat is een luxe-artikel, ze kun nen zonder", vindt Lipows ki), kaas, luiersl roosvice, bleekmiddel, custard, rijst ebloem, waspoeder, cacao en dan hebben we 't meeste wel gehad. In totaal voor 50.000 gulden is er aan voedsel gekocht. Voor 35.000 gulden, zo blijkt uit de boekhouding van de stichting, werd aan medicijnen ingekocht. Een bedrag van 7.000 gulden wordt vastgehouden voor de dieselolie en andere reiskosten, want Polen is een eind weg: de heen- en terugreis nemen totaal een week in beslag. Een bedrag van 8.000 gulden wordt in reserve gehouden. „Dat geld is voor medi cijnen voor kinderen", ver duidelijkt Lipowski. „Ik breng elke drie maanden medicijnen naar de kin derafdeling van een zie kenhuis in Gdansk. In april ga ik weer naar Polen en dan weet ik niet of er geld genoeg zou zijn voor de medicijnen. Je weet nooit of de mensen zo blij ven geven als ze het afge lopen jaar hebben gedaan. En voor de kinderen kun nen deze medicijnen het behoud van hun leven be tekenen, want het gaat om middelen tegen kanker. Er wordt op gerekend". De opbrengsten van col lectes in kerken in Nieuw- land en in Vlissingen (ka tholieke kerk, Lutherse kerk, Leger des Heils) was nog niet duidelijk tijdens het gesprek, maar als het meezit, wil Lipowski er leer voor kopen. „De schoe nen in Polen zijn slecht. Er is geen leer om te repare ren. Vandaar". Lipowski is zeer tevreden over de actie, zo benadrukt hij nogmaals. „Ik ben heel, heel tevreden, werkelijk. Ik had niet ge dacht dat aan het eind van het jaar een tijd met zoveel uitgaven, en in een tijd van crisis de mensen hier toch zoveel voor de mensen in Polen over hebben. Daar sta ik van te kijken". Namens de Polen dankt hij gevers en helpers en de mensen die chauffeurs en auto's gratis ter beschik king stellen. Dat zijn naasr Caljouw uit Veere de fa. Bastiaanse uit Grijpsker- ke, fa. Volmer Seroosker- ke, papierhandel West- strate Middelburg, Jacobse Europameubel Middel burg. „Ik denk niet dat ik die kosten met 40.000 gul den zou kunnen betalen. Daar kan ik nu medicijnen voor kopen". Vlissingen is - hoewel er meer kuststeden al lange tijd proberen geld voor een win dorgel bij elkaar te krijgen - de enige stad in Nederland waar zo'n orgel er ook werke lijk komt. De Brusselse kun stenaar Raphaël August Op- staele, lid van de inmiddels ter ziele gegane Mass and Indivi dual Moving uit België, die het eerste orgel plaatste, is met zijn werk al een aardig eind gevorderd. Hij heeft ook al een ontwerp gemaakt dat aangeeft hoe de bamboestokken op de strekdam zouden kunnen worden geplaatst. Dertig bam boestokken (tien meer dan het vorige) van 3.60 meter lang en 8 tot 12 centimeter doorsnee zullen op een afstand van een meter ten opzichte van elkaar worden neergezet. De mensen kunnen zo tussen de stokken door lopen, zodat ze zeker bij een flinke wind de indruk krijgen een soort blokfluitcon cert mee te maken. Die indruk wordt nog ver- stekrt door het uiterlijk van de bamboestokken. Tegen weers invloeden worden ze namelijk in plastic gedompeld, zodat ze er uitzien als geverniste blok fluiten. De stokken worden gestoken in twee meter lange zwarte metalen buizen. Op- staele heeft er veel werk van gemaakt, omdat het Vlissingse orgel voor hem een soort visi tekaartje is. Leon Riekwel van de Cultu rele Raad Vlissingen, ij veraar voor een nieuw windorgel in Vlisisngen: „Hij vindt een windorgel op de strekdam in Vlissingen zo uniek dat hij er een soort erezaak van heeft gemaakt het allemaal zo goed en mooi mogelijk te doen. Hij heeft zich dan ook niet beperkt tot het maken van een ont werp, zoals dat gebruikelijk is. Hij heeft ook de uitvoering zo veel mogelijk in eigen handen gehouden". In het midden, tussen de blokfluiten, komt een beton nen sokkel te staan. Er wordt een bamboestok van het eerste VLISSINGEN - De wijkvereniging Bossenburgh begint deze week met een oppascentrale. Wie er gebruik van wil maken kan bellen naar Nel Stoo, Wijenburg 68, telefoon 60688. in vier kleuren een foto van het windorgel. Ook afbeeldin gen van de eerste twee en de geschiedenis zijn er op te le zen. Waarschijnlijk wordt de poster samen met een plaatop name van het geluid van het nieuwe windorgel te koop aangeboden. Dit gebeurt tegen kostprijs (maximaal 15 gul den) en in een beperkte oplage. Ze kunnen nu al worden be steld bij de Culturele Raad. Een derde onderdeel van de opening is een fototentoonstel ling van de windorgels in het stadhuis. Het gaat dan opi een reeks foto's die vanaf het afza gen van de bamboe in Japan tot en met de plaatsing de wording van de orgels laat zien. nog op initiatief van Jeugd en Muziek geplaatste orgel inge goten. Op de sokkel wordt in brons een plaat gegoten waar in de geschiedenis van win dorgel 1 tot en met 3 te lezen is. Het gieten is een van de on derdelen van de openingsma nifestatie. Belangstellenden kunnen eveneens een enorme poster (1.90 bij 1.50 meter) kopen met in onze De kosten van een oppas zijn tot twaalf uur twee gul den vijftig en na twaalf uur drie gulden per uur. Als admi nistratiekosten betaalt men nog drie kwartjes extra. Niet- leden van de vereniging beta len een rijksdaalder extra, die bedoeld is voor de vereni gingskas. Er kunnen zich ook nog vrijwilligers opgeven voor de oppascentrale. De minimum- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21.602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. leeftijd is vijftien jaar. Ook hiervoor kan men bellen naar Nel Stroo. De wijkvereniging is ook bezig met de organisatie van een volleybaltoernooi, dat op zaterdag 26 maart gehouden gaat worden. Het is de bedoe ling dat de teams gevormd worden door de bewoners van de verschillende straten. De teams moeten bestaan uit mannen en vrouwen. Men kan zich opgeven per team bij Bertus van Loon, te lefoon 60547. honderden titels voor bodemprijzen bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - Vrijdag 14 januari 1983 van het Vlissingse buurthuis Scheldebuurt een nieuwjaarsontmoeting voor de wijkbewoners. Iedereen, ook kinderen onder begeleiding, is welkom. Tevens zal een infor matie-hoek worden ingericht waar iedereen kennis kan ne men van de activiteiten voor kinderen, jongeren en volwas senen in het buurthuis. Koffie is gratis. VEERE - Bezoekers van het Veerse stadhuis zullen, als de raad van de gemeente Veere er tenminste mee akkoord gaat, voortaan een gulden vijftig entree moeten betalen. B. en W. willen het tarief van een gulden vijfentwintig met twintig procent verhogen, om dat de inkomsten ver achter blijven bij de uitgaven. Tegen de uitgaven van 10.285,64 in '81, een geraamde uitgave van 11.000 in '82 en van 12.000 gulden in '83 staan in- komsten van respectievelij k 2.873,-, 3.000,- en 3.000,-. De tariefsverhoging is een van de voorstellen die tijdens de raadsvergadering van woens dag 19 januari worden behan deld. De vergadering begint om twee uur 's middags. Foto Cor Schuilwerve In juni heeft de groep een pand gehuurd in de Simpel- huisstraat irt Middelburg; achter de Vlasmarkt. Beneden moet een informatiewinkel komen en de zolder is men aan het opknappen, zodat die als vergader- en expositieruimte gebruikt kan worden. De mensen van dit initiatief hebben inmiddels een vereni ging opgericht; in november is de akte de notaris gepasseerd, daaraan hebben ze de voor keur gegeven, omdat andere rechtspersonen niet de moge lijkheid bieden op een echte democratische manier samen te werken en beslissingen te nemen. Iedereen die geïnteres seerd is, kan meedenken en meebeslissen in het reilen en zeilen van het actiehuis. Ove rigens heeft men niet de illusie dat vanuit een brede basis ge start kan worden: „We zullen ons bestaansrecht zelf op moe ten bouwen door activiteiten die we willen ontplooien en of dat lukt zal de tijd ons moeten leren". De vereniging streeft er naar, de winkel van het actie huis zo breed mogelijk op te zetten, zodat er informatie te vinden is van de anti-kernwa penbeweging tot kleinschalige bedrijven, van gezonde voe ding tot anti-fascisme. Niet al leen wordt materiaal ver kocht, er komt ook een leef ta fel en een bibliotheek. Daar naast zal worden doorverwe zen naar archieven die jaren lang elders zijn opgebouwd, zoals bij de VMZ, de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland. Men wil ook op een actieve manier informatie gaan ver spreiden, door mee te werken aan informatiemarkten en on derwijsprojecten. Daarbij wil men gebruik maken van film en diavoorstellingen. De men sen van de initiatiefgroep hadden als gemeenschappelijk uitgangspunt hun onvrede met de bestaande maatschap pelijke situatie. Met dit initia tief proberen ze daarin op hun eigen manier iets aan te ver anderen. Vanaf 17 januari aanvang nieuwe cursus in Middelburg complete spoedcursus op maandag. Op vrijdag in het Karrewiel te Koudekerke. INFORMATIE: Dagelijks van 14.00-17.00 uur per telefoon 01100-20176 of 's maandags van 18.00-23.00 uur in de Concert- en Gehoorzaal. GOES - MIDDELBURG -ZIERIKZEE Nederlandse Bonc an Dansieraren Jacob Valckeplein 4 - 4461 KV Goes - Tel. 01100-20176 VLISSINGEN/MIDDELBURG - De Zeeuwse Dag/Avond scholengemeenschap begint bij voldoende belangstelling woens dag 26 januari weer met een korte opstapcursus. De cursus wordt gegeven in Vlissingen (Rembrandtlaan 1) en in Middel burg (Latijnse Schoolstraat 10). ook mogelijk dat er een avondopstapcursus wordt ge houden. De kosten van de cur sus bedragen vijfenveertig gulden. De lessen zijn elke woens dagmorgen van kwart voor negen tot twaalf uur. Na de opstapcursus is het mogelijk om aan de ZDASG verder te studeren op mavo-, havo, atheneum-, of meao-niveau. De boeken die voor de opstap cursus nodig zijn kunnen zo wel gehuurd als gekocht wor den bij de school. Veel aandacht wordt be steed aan rekenen en Neder landse taal. Daarnaast is er aandacht voor andere vakken die op de mavo worden gege ven. Ook het weer vertrouwd raken met studeren neemt een belangrijke plaats in. Bij vol doende belangstelling is het Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Voor inlichtingen of opgave kan men bellen naar mevrouw Visser, 01180-35198 of de cen trale administratie, telefoon 01184-66186. VLISSINGEN - Het S.K.A.- project Binnenstad gaat begin nen met een kinderatelier op de donderdagmiddagen. Van vier tot vijf kunnen kinderen tussen tien en veertien jaar in een lokaal van de FRans Nae- reboutschool terecht om er op een vrije manier te leren teke nen, kleien wnzovoorts. Wie er iets voor voelt, kan zich opgeven bij Liesbeth van Wezel-Dronkers, tel. 01184- 18289 of bij Genie Willemse, tel. 14096. Het kost een gulden per keer. MIDDELBURG - Deze herfst speelde de Middelburgse toneel groep Parlando voor een uitverkocht huis de voorstellingen Hal lo, is daar iemand? van XV. Saroyan en De droom van Amerika van Edward Albee. Gestimuleerd door de belangstelling heeft Parlando het plan opgevat de voorstellingen nogmaals te spelen en wel zaterdag 15 januari in het Kuiperspoorttheater. Hallo, is daar iemand? gaat, dit ter herinnering, over een man die moederziel alleen in de gevangenis zit. Hij weiger de een vrouw geld te geven voor wat hij voor liefde hield - ze beschuldigde hem van aan randing. Hij is bang en roept..vandaar de titel. De droom van Amerika toont een Amerikaans familie waar ma het voor het zeggen heeft. Al bee noemt het stuk een ver oordeling van de z elfgenoeg zaamheid, de wreedheid, de ontmanning en de leegheid van de Amerikaanse samenle ving. De voorstelling(en) om acht uur begint

Scheldebode | 1983 | | pagina 1