Halsband pro vincie bedreigt Festival Nieuwe Muziek Zeeland Langlauftochten naar de Belgische Ardennen met sporthuis Olympia en Carlier Tours Spiraal in bar American Energiecentrum volgende week in Arnemuiden Jane Cassidy zingt in Razzmatazz Open avond vrouwen in de bijstand Bijeenkomst CDA-vrouwen Zelfstandig Duo speelt in Visserskwartier Lezing over zeevogels in Molukken Vergadering Progressief Vlissingen Project Binnenstad begint met open avond Informatiedag over derde wereld Stedelijk Museum voortaan ook zaterdags geopend Informatie-avond over Baghwan Lezing over onderzoek op Spitsbergen MIDDELBURG - „Het is afgelopen uit. Dit is het laatste concert van Jeugd en Muziek, dan is er in Zeeland helemaal niets meer", zong Moniek Toe bosch het publiek vrolijk swingend toe, tijdens het Nieuwjaarsconcert in Vlissingen. Zo'n vaart loopt het niet, maar Gedeputeerde Boersma van cultuur heeft de Zeeuwse organisatie die zoveel nieuwe muziek in zijn programma doet wel onder curatele gesteld: er mogen geen nieuwe verplichtingen met M #- componisten of muzikanten meer worden aange- VOOniCimnQ gaan zolang een accountantsonderzoek naar de schulden van J. en M. Zeeland voortduurt. Jeugd turnt in Souburg Film in Meidenkaffee Aantal deelnemers cultureel werk in '81 gelijk aan 82 213 van de manager. Ad van 't Veer, die sinds de opheffing van Uit in Zeeland officieel zonder salaris zat, is nu voor lopig ondergebracht bij het nieuwe theaterbureau. „De provincie garandeert het sala ris van de manager, aldus de Meurichy. „Een wanhopige situatie om in te werken", noemt Ad van 't Veer 't. Hij is manager van Jeugd en Muziek Zeeland en de enige betaalde kracht. Jeugd en Muziek heeft lande lijk, maar ook internationaal, vooral bèkendheid gekregen door het Festival Nieuwe Mu ziek dat jaarlijks in de drie weken na de langste dag in Middelburg wordt gehouden. Dit festival bestaat door gaans uit vier delen: een com ponistenportret, Nederlandse muziek, workshops en jazz. Het festival komt nu in ge vaar, omdat vorig jaar ge maakte afspraken niet be krachtigd kunnen worden. Ad van 't Veer verduidelijkt: „Het gaat deels om het maken van nieuwe composities. De Griek se componist Xenakis maakt een compositie voor ons en met de Nederlandse componist Ton de Leeuw hebben we ook dergelijke afspraken gemaakt. Al? dia niet voor maart vast liggen, lukt dat niet meer. De Japanse jazz die we deze zo mer op het programma had den staan, kunnen we in elk geval al afschrijven. Daar moet ik, als we alle perikelen achter de rug hebben, iets an ders voor zien te vinden". Hoewel de aanleiding een andere is, lijkt de situatie bij Jeugd en Muziek op die van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland een jaar geleden. Die club mocht toen geen ver plichtingen meer aangaan, omdat de Zeeuwse gemeenten niet bereid waren het door de provincie verlangde aandeel in de kosten op tafel te bren gen. Deze ruzie leidde uitein delijk tot de ondergang van de Stichting en de oprichting van een nieuwe theater bureau. Het bureau is met ingang van 1 januari aan het werk voor nog maar vier van de 26 Zeeuwse gemeenten wat een flinke verschraling van het aanbod aan podiumkunsten betekent. Jeugd en Muziek was onder gebracht bij de SCZ, beter be kend als Uit in Zeeland, en had dan ook alles met de ont wikkeling te maken. Het thea terbureau moest gemeentelijk worden, de vernieuwende en experimentele kunst was een taak van de provincie. „Omdat Jeugd en Muziek die taak uit stekend uitvoert, kon alles ge woon doorgaan. Alleen is het de bedoeling Jeugd en Muziek los te maken van de stichting", verklaart Wim de Meurichy, hoofd bureau cultuur van de provincie. In 1979 begonnen de bespre kingen, maar tot nu toe is er nog geen oplossing gevonden voor het probleem wie nu de verantwoordelijkheid moet gaan dragen voor het salaris Het nieuwe theaterbureau begon met een schone lei, want de provincie betaalde een oude schuld van anderhalve ton. Ook Jeugd en Muziek had schoon moeten beginnen, maar er bleken meer schulden te zijn dan de provincie in eer ste instantie had begrepen. De Meurichy: „Het verzwijgen van de schulden wekte onze irritatie". Voorzitter van het bestuur van Jeugd en Muziek, Nico van den Boezem begrijpt dat niet. „Omdat wij zelfstandig zouden doorgaan hebben wij een startbalans gemaakt. Er bleken vorderingen te zijn van 40.000 gulden op CRM en 40.000 gulden via de rijksbijdragere geling. Allemaal toegevoegde subsidies. Die ton schuld waarover de provincie spreekt, is dus eigenlijk 20.000 gulden. Wij hebben de provin cie aangeboden dat bedrag in mindering te brengen op de begroting van '83 en we heb ben ook nog aangeboden te helpen bij het innen van de vorderingen. In plaats daar van begint de provincie een boekhoudkundig onderzoek". De Meurichy houdt het erop dat slechts een deel van de vorderingen, mogelijk 30.000 gulden, inbaar is. „Als uit het accountantsonderzoek blijkt dat de schulden nog groter zijn dan de ton die we nu weten, dan is 't de vraag wat de Pro vinciale Staten doen". Ad van 't Veer ziet in een negatieve houding van de staten echter iets anders: namelijk een slechte voorlichting van de Gedeputeerde van cultuur over het beleid van Jeugd en Muziek. „De indruk wordt gewekt dat wij een wanbeleid voeren. Flauwekul. Wij hebben altijd onze boeken door accountants laten controleren, zoals subsi diegevers dat ook eisen. We hebben alleen geen jaarboe ken gemaakt en dat zal ons wel voor de voeten worden ge worpen. 'Ik vind het ook een slordige houding van de pro vincie. Nieuwe muziek mag zich toch al niet in veel popu lariteit verheugen en dan komt de provincie ineens met die bombarie over die schuld en een blokkade van de evene menten. Negatieve publiciteit van jewelste en het festival in gevaar". Iedere dag die we wat de or ganisatie betreft verliezen, vergroot de beschadiging van het Festival Nieuwe Muziek", gooit Nico van den Boezem er nog een schepje bovenop. „Als we er nou met het geld van door waren gegaan. Maar we hebben er zelfs geen stoel of tafel van gekocht", zegt hij, wijzend op het sobere meubi lair in het kantoortje twee hoog achter in het gebouw van Uit in Zeeland. „Alles zit in de muziek, alles". ARNEMUIDEN - De Coördinatiegroep Energiebesparing Zeeland (CEZ) houdt van dinsdag 18 tot en met donderdag 20 ja nuari een energie-actie in Arnemuiden. Het Verenigingsgebouw „De Arne" aan de Rademacherstraat 32 in Arnemuiden wordt een ^Energiecentrum" ingericht. Alle gezinnen, bedrijven en in stellingen hebben een uitnodiging voor een bezoek aan dit Ener giecentrum ontvangen, waar gratis informatie en documentatie over een zuinig en veilig energiegebruik wordt verstrekt. Dikwijls is met kleine wijzi gingen in bijvoorbeeld de stookgewoonten al veel ener gie en daarmee geld te bespa ren. Tevens wordt veel aan dacht besteed aan het isoleren van woningen en dichten van tochtkieren (ook de doe-het- zelver komt hier aan zijn trek ken). De aanpassing van in stallatie en regelingen zijn duidelijk weergegeven en op een speciaal paneel kunnen de bezoekers door het indrukken van schakelaars zelf het ver bruik van de nieuwe bespa ringslampen aflezen. Zonne-energie en wind energie krijgen in dit centrum ook de aandacht. De woonlas ten van de gezinnen zijn onrustbarend gestegen, waar door het besparen op energie direct verlichting kan bren gen. De burgemeester van de gemeente Arnemuiden, de heer J. de Jonge, zal het Ener- VLISSINGEN - Zaterdag 15 januari treedt het duo Han Juko uit Eindhoven op in het Youth for Christ jongerencen trum het Visserskwartier in de Breehof in Vlissingen. Han Juko zingen vooral zelfge schreven liedjes en begeleiden zichzelf hierbij op onder meer de gitaar, piano, orgel en syn thesizer. Het begint om acht uur. SOUBURG - Zaterdag 22 ja nuari houdt de Vlissingse Turn Vereniging de jaarlijkse open kampioenschappen voor meisjes en jeugdturnsters. De wedstrijd begint voor de meis jes om tien uur en voor de jeugdturnsters om twee uur en wordt gehouden in de Van Duij venvoorde sporthal in Souburg. HOOGELANDE - De Zeeuwse bioloog Ko de Korte houdt zondag 16 januari een lezing met dia's over de zeevo gels in de Molukken. Hij doet dat in de kapel van St. Maar ten in Hoogelande. Het begint om half drie. Toegang vijf gul den, kinderen drie gulden. giecentrum officieel openen op dinsdag 18 januari om 15.00 uur. De voorzitter van de CEZ, de heer J. Tevel, zal bij gele genheid van de eerste energie actie in 1983 de visie van de CEZ op het energieverbruik en de besparingsmogelijkheden weergeven. Het energiecentrum is ge opend van 15.00 tot 17.30 en van 19.00 tot 21.00 uur. De or ganisatie en uitvoering is in handen van de afdeling Voor lichting van PZEM. VLISSINGEN - Progressief Vlissingen houdt donderdag 13 januari een openbare beleids- vergadering in buurt- en club huis Scheldebuurt, Glacis- straat 97 Vlissingen. Op de agenda staan onder meer prijsverhoging bij het open baar vervoer en vermindering van arbeidsplaatsen bij de Schelde. Diverse werknemers van De Schelde zullen op deze vergadering aanwezig zijn. GOES/MIDDELBURG - Al weken lang stemt Simom van Strien zijn radio en TV-toestel af op alle weerberichten die er maar vanuit de Bilt en Ukkel de ether in worden gezonden. Al sinds begin december speurt hij de wolkenformaties af op zoek naar sneeuwvluch ten, die hij nog maar diet heeft kunnen ontdekken en die sneeuw is het waar de man van Sporthuis Olympia met smart op zit te wachten. Samen met Carlier Tours uit Domburg houdt Sporthuis Olympia dit jaar voor het eerst langlauf-dagtochten naar de Botrange, het hoogste punt van België op 694 meter hoogte in de Ardennen. Van Strien: „Alles is gere geld, we hebben al verschil lende bussen volgeboekt en wanneer er maar eens zo'n 20 centimeter sneeuw wil vallen in de Ardennen gaan we gelijk op pad. Vorig jaar kon men al op 7 december langlaufen in dit gebied, maar dit seizoen viel er nog maar enkele centi meters, die in de kortst moge lijke tijd weer was verdwenen. Het zit ons beslist niet mee". De wintersportreizen wor den gemaakt met een luxe touringcar van Carlier Tours. In deze bus is onder meer een koffiebar en toilet aanwezig, zodat er in een ruk kan wor den doorgereden naar het doel. Tijdens de reis zal er een lang- laufinstructiefilm worden vertoond op de Video en ook via de „boordradio" zullen d.m.v. de radio-cassette be langrijke tips worden gegeven aan de langlaufers. De prijs van de tocht be draagt ƒ47,50, hierbij zijn huur van de ski's, skischoenen en skistokken inbegrepen en ook de koffie onderweg. 's Morgens om zeven uur vertrekt de bus uit Goes (uit Vlissingen en Middelburg res pectievelijk om 6.20 en 6.40 uur) en om ongeveer 10.30 uur kan men in de Belgische Ar dennen op de smalle latten staan en heeft men de gele genheid om enkele uren te ge nieten van de fantastische na tuur en van gezonde sport, die langlaufen is. Men doet er goed aan een Langlaufen: een gezellige en steeds meer groeiende sport. lunchpakket mee te nemen. Op de terugweg maakt men een stop bij een restaurant, zo dat er eventueel nog wat gege ten kan worden. Rond 20.00 uur wil men dan weer in Goes terug zijn. Sporthuis Olympia wil in principe elke dag een bus naar het Belgische wintersport ge bied laten rijden. Voor groe pen die het zich tijdens de reis wat aangenamer willen ma ken, bestaat de mogelijkheid om de achterste banken van de semi-dubbeldekker te verwij deren, waarna een comforta bel zitje wordt gecreëerd. Deelnemers aan de langlauf tochten zijn tijdens de busreis verzekerd, maar dienen zelf eventueel voor verdere verze keringen te zorgen. Boekingen zijn mogelijk bij Reisburo „De Snelle Vliet", Koorkerkstraat 12, Middel burg en „De Snelle Vliet" Op rit Grote Markt 2, Goes. SOUBURG - De Ierse folkzangeres Jane Cassidy treedt zater dag 15 januari op in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 in Souburg. Jane, afkomstig uit Belfast, is beroepszangeres. Ze begon een paar jaar geleden met haar broer Frank op te treden in Ierland, Engeland en Bre- tagne. Het duo was vaak op radio en t.v. Sinds september doet Jane het alleen. Ze trad een keer op in Nederland en met succes. Pas geleden bracht zij haar eerste solo-elpee uit, Waves of time geheten. Jane Cassidy brengt traditionele en hedendaagse liedjes, afkom stig uit de Britse eilanden, Frankrijk en Amerika, of ze zijn aan Jane's brein ontspro ten. Ze werkt met gitaar, bou- zouki en piano. VLISSINGEN - Woensdag 19 januari houdt Fiom-Zee- land in samenwerking met „Vrouwen in de Bijstand" Zeeland een open avond over de positie van vrouwen, die een bijstandsuitkering krij gen. Zowel politiek als emotio neel gezien is de situatie van deze categorie vrouwen erg slecht. Energiekosten en woonlasten stijgen; op neven verdiensten wordt drastisch beknot; herziening of zelfs verlaging van de kinderbijslag wordt aangekondigd, aldus de FIOM. Voor deze avond zijn verschillende vrouwelijke raadsleden en andere politiek belangrijke vrouwen uitgeno digd om te komen praten over de slechte maatschappelijke en politieke positie van de vrouwen met een bijstands uitkering. Januari is uitgeroe pen tot een actiemaand en ook in Zeeland willen „bijstands vrouwen" met nadruk hun stem laten horen. Alle vrou wen die op één of andere ma nier betrokken zijn bij dit on derwerp zijn van harte wel kom. De avond wordt gehouden op 19 januari 's avonds om 20.00 uur in het gebouw „Bree hof", Breestraat 8 in Vlissin gen. Meer inlichtingen bij FIOM-Zeeland, Loskade 17 te Middelburg. Tel. 01180-27311. VLISSINGEN - Het project Binnenstad van het SKA (Sociaal- Kulturele Aktiviteiten) begint het nieuwe jaar met een open avond op woensdag 19 januari. Belangstellenden kunnen vanaf acht uur in de Frans Naereboutschool aan de Grote Markt te recht. In de school wordt een open bare les tekenen/schilderen gegeven, zodat de bezoekers kunnen zien hoe de cursus wordt gegeven. Ook is er in formatie verkrijgbaar over de cursussen Engels voor begin ners en gevorderden. Daarnaast zijn er cursus mogelijkheden in stofdruk- technieken, sieraden maken/ emaillieren, gipsfiguren en re liëfs, werken met Libo-steen/ beeldhouwen en tenslotte aquarelleren. Deze cursussen beginnen als er zich minstens tien personen voor opgeven. Wie er belang in stelt: er is ook informatie verkrijgbaar over de werkgroep Schoolplei nen. Tekeningen en een ma quette over het nieuwe gezicht van schoolpleinen zullen er te zien zijn. MIDDELBURG - Donder dag 20 januari is er in het Zui derbaken in Middelburg een informatiedag van de Stich ting Vrouw-Kerk 2/3 wereld Er wordt een film gedraaid en een zwarte inwoonster van Zuid-Afrika zal spreken over het dagelijks leven van vrou wen daar. De informatiedag begint om half elf en zal tot drie uur duren. Koffie, brood en soep zijn verkrijgbaar. Ook is er een kinderoppas aanwe zig. Men moet zich hiervoor wel van te voren aanmelden bij mevrouw Urbanus-Bur- ger, telefoon 01184-65672. Spiraal met van links naar rechts Henk van de Kieboom, Hans Heijmans, Henk Broeers en Ring's van Rodijnen. MIDDELBURG - De hard- rockformatie Spiraal komt op vrijdag 21 januari naar bar American in Middelburg. De groep is afkomstig uit het Amergebied in Noord-Bra bant. Spiraal werd in het voorjaar van 1981 opgericht. Na één jaar maakte de uit vier perso nen bestaande groep een single. De bandleden kwamen uit andere hardrockformaties, zodat een repertoire snel voor radig was. Spiraal trekt mo menteel door heel Nederland. De formatie wil hardrockmu- ziek voor een breed publiek produceren. Spiraal zoekt zijn inspiratie in groepen als Michael Schen ker, Scorpions, Iron Maiden en UFO. Optredens van Spiraal gaan gepaard met lichteffec ten en rook- en magnesium- bommen. De groep beschikt over een uitgebreide PA-in- stallatie (duizend watt). Spiraal bestaat uit Henk Broeders (lead vocals), Henk van de Kieboom (lkeadgitaar), Riny's van Rodijnen (basgi taar, vocals) en Hans Heij mans (drums). De band kan telefonisch gecontracteerd worden onder de nummers 01621-20061, 01622-2301 en 01621-15988. VLISSINGEN - Sinds 1 januari zijn de openingstijden van het Stedelijk Museum Vlissingen gewijzigd. Het museum is voor taan elke zaterdagmiddag van een tot vijf uur geopend. Op maandag is het museum nu de hele dag gesloten en de openingstijden van dinsdag tot en met vrijdag blijven van tien tot halfeen en van half- twee tot vijf. Met de zaterdag opening is het museum in de winter nu ook gedeeltelijk tij dens het weekend geopend, zo dat meer mensen het museum kunnen bezoeken. Tijdens de zomerperiode, van 15 juni tot en met 15 sep tember blijft het museum ge opend op de zaterdag- en zon dagmiddag en maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf. Ook is de toegangsprijs voor het museum verhoogd naar één gulden voor volwassenen MIDDELBURG - Surati Rajneesh Meditatie Centrum in Middelburg houdt vrijdag 14 januari een vrijblijvende informatie-avond. Er zal een video-opname van de laatste lezing van Bhagwan in Poona vertoond worden. Daarnaast zal een sannyasin (volgeling) een en ander vertellen over Bagh wan, zijn werk, meditatie enz. Na afloop is er gelegenheid om vragen te stellen. Surati Rajneesh Meditatie centrum begint verder een cursus vegetarisch koken: „Gezond eten? Natuurlijk". In deze cursus zullen de verschil lende visies zoals ecologisch, biologisch-dynamisch enz. be sproken worden. De kookcur sus is op dinsdagochtend van 9.30 tot 12.00 uur en duurt 5 weken. De begindatum zal in overleg worden vastgesteld. Voor informatie en inschrij ving: Surati Rajneesh Medita tie Centrum, Singelstraat 45, Middelburg, tel. (01180) 389198. en vijftig cent voor kinderen en 65-plussers. Vanaf 1 januari is het ook mogelijk om foto's te bestellen van de objecten in het mu seum. De formaten en prijzen kunt u aanvragen bij de balie. Voor het zelf fotograferen in het museum moeten de bezoe kers eerst toestemming vra gen. VLISSINGEN - Dinsdag 18 januari is in het jeugdgebouw van de Petruskerk aan de dr. Ottestraat in Vlissngen de eer ste bijeenkomst van een serie van drie van het C.D.A.-vrou- wenberaad. Er zal worden ge sproken door mevrouw Re- mijn-de Badts, lid van Provin ciale Staten Zeeland, over het onderwerp Emancipatie. De bijeenkomst begint om half tien. VLISSINGEN - Woensdag 12 januari is er in het Vlissingse jongerencentrum de Piek weer „Meidenkaffee". De bar is open vanaf 20.00 uur. Om 20.30 uur wordt de film Twee Vrou wen naar het verhaal van Harry Mulisch gedraaid. Deze film gaat over een jong meisje en een oudere vrouw die elkaar zomaar ergens ont moeten en samen een relatie aangaan. Hoe ze daarmee om gaan en hoe hun omgeving hierop reageert is gevoelig en spannend. Het verhaal neemt een wending als het meisje plotseling verdwenen is en een verhouding blijkt te zijn aan gegaan met de ex-man van de vrouw. VLISSINGEN - De Stichting Sociaal-Cultureel Werk Vlis singen (S.K.W.) heeft in 1982 37.118 bezoekers getrokken. In 1981 was het 37.146. In het buurt- en clubhuis Het Wol- tershuis steeg het bezoekerstal van 6074 naar 6439. Het aantal cursussen liep iets terug, maar er kwamen activiteiten bij voor Turken en Joegoslaven. Het buurt- en clubhuis Het Buut zakte van 10.126 naar 7.708 bezoekers en kwam na het topjaar 1981 weer nage noeg op het peil van 1980, na melijk 7.927. De oorzaak van de daling is onder meer te vin den in het feit dat de tiener soos geruime tijd heeft stilge legen. Het bezoekerstal in het club- en buurthuis Marnix steeg van 5.133 tot 6.325 tenge volge van de gestadige uit bouw van de activiteiten, ook in Bossenburg. De peuter speelzalen geven een gunstig beeld te zien. De Ukkies maakten een sprong van 4.932 naar 5.931 en De Hummeltjes stegen van 6.032 naar 6.188 be- zoekertjes. De Prietpraters zakten van 4.849 naar 4.527. Deze peuterspeelzaal is echter weer volledig in opkomst. MIDDELBURG - Woensdag houdt dr. L.H. van Wijngaar den-Bakker van het Instituut van Prae- en Protohistorie een lezing voor het Natuurkundig Gezelschap over het onder werp „Oecologisch-Aercheolo- gisch onderzoek op Spitsber gen". Ze doet dat in de Scha kel, Bachtensteene 14, Middel burg. In de eerste helft van de 17e eeuw stichtten Nederlandse Walvisvaarders het walvis station Smerenburg op Am sterdameiland te Spitsbergen. Tijdens drie grote opgravings campagnes in 1979-1981 werd grote aandacht besteed aan het oecologisch onderzoek. Ge holpen door de uitstekende conserveringsomstandigheden ter plaatse kon een grote hoe- veelheid botanisch en zoölo gisch materiaal verzameld worden. Dit materiaal is deels af komstig van door de Walvis vaarders meegebracht voedsel (gepekeld vlees, stokvis, graan en vruchten) deel van ter plaatse verzameld voedsel (rendieren, lepelblad). Het ge- deailleerde onderzoek geeft wijzigingen omtrent de le venswijze in en adaptatie aan het arctische milieu van de 17e eeuwse walvisvaarders. De lezing begint om acht uur.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13