HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN De beste eigenschap is doofheid ned Zeeuws landschap zorgt voor nestaeleaenheid op de Bol FAMILIE VISSER, SCHEIDSREC HTERS: Knuijt Kinderwagen Doof Had je wat Training Beterend DANSLES (DansschoolJa nvier* Voorstellingen bewegingstheater gaan niet door Bijeenkomst Vrouwen in de bijstand MANNENMODE Visdief Ltn -4^ OOST-SOUBURG - Wekelijks wordt er in de kranten en de televisieprogramma's veel aandacht besteed aan voetbal. De prestaties van de spelers worden uitgebreid besproken. De scheidsrechter wordt soms in de kijker gezet, meestal in negatieve zin: als hij een fout heeft gemaakt, op de een of na dere manier onderuit gaat, of als hij belaagd wordt 'door woedende spelers of publiek. Geen roemrijke rol dus meestal. Wat brengt iemand er toe om het zwarte pak aan te trekken en een soort beroeps- piespaal te worden? De familie Visser weet er alles van, want pa, ma en zoon stellen zich wekelijks tussen de strijdende partijen op. Meiden schminken zich in Midgard Zeeuws kampioen schap tafeltennis I DESCH UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG - OPLAGE 40.999 EX. WOENSDAG 5 JANUARI 1983 KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Vader Henk, al vijftien jaar enthousiast scheidsrechter, begon door een weddenschap: „Eigenlijk ging dat bij mij heel gek. Ik zat midden op de At lantische Oceaan met mijn collega's een biertje te drinken en we praatten wat over voet bal. Toen heb ik gewed om een krat bier dat ik, als ik terug aan wal was, scheidsrechter zou worden. Nou, die krat bier wilde ik natuurlijk niet mis sen, dus ik moest wel. En ik moet zeggen, dat ik er geen moment spijt van heb gehad. Voor mij is het echt een gewel dige hobby. Ik fluit iedere week weer met plezier mijn wedstrijden." Zijn vrouw Miep fluit ook al vijftien jaar en zoon Peter nu drie jaar. In januari gaat ook de tweede zoon de scheids rechtercursus van de K.N.V.B. volgen. Miep: „Ik ben indertijd in Den Helder begonnen. Daar waren wel meer vrouwen, die het deden en we hadden een erg leuke groep. Ik floot toen voornamelijk jeugdwedstrij den en de kinderwagen stond gewoon langs de lijn. Er was altijd wel een terreinknecht die er een oogje op hield en als er wat met de baby aan de hand was, werd ik geroepen en werd de wedstrijd een paar minuten stilgelegd. Het ging er allemaal nogal gemoedelijk aan toe." Op Walcheren is Miep Visser de enige vrouwe lijke scheidsrechter. „Ik heb zowel dames-, heren- als jeugdwedstrijden gefloten. De laatste jaren heb ik vanwege mijn werk geen tijd meer op de zaterdag en ben ik overge stapt naar het zaalvoetbal. Als vrouw heb je het in deze sport, zeker in het begin wel extra moeilijk. Je moet je dan echt waar maken. Laten zien dat je niet bang bent en geen loopje met je laat nemen. Er zijn al tijd mannen die het niet leuk vinden, dat een vrouw de wed strijd leidt. Ze zien voetbal nog te veel als mannensport. Ze proberen me dan ook wel bang te maken, maar doordat ik nogal kalm reageerde, hoewel het zweet me dan toch in de handen stond, geloof ik, dat ik nu toch wel volledig geaccep teerd ben. Aan de andere kant krijg ik ook wel veel leuke re acties. Ik vind het nog altijd jammer dat er niet meer vrou wen als scheidsrechter funge ren. Echt gezellig napraten met elkaar over de wedstrij den, zoals dat in Den Helder wel gebeurde, dat mis ik hier nog steeds." De beste eigenschap voor een scheidsrechter is doofheid, volgens Henk. „Tijdens de wedstrijd wordt er namelijk van alles wat lelijk is naar je geroepen", vertelt hij. „Dat Hft VVUKHi AD WAAR \l VOORGAAT ZIT TfN Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21.602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. moetje allemaal niet horen. Ik vind het overigens ook wel normaal. De mensen zijn vurig bezig met hun spel en jij loopt' daar in je eentje het gezag te vertegenwoordigen en moet vaak minder prettige maatre gelen tegen ze nemen, logisch dus dat ze dat niet altijd leuk vinden. Overigens zijn het niet de spelers die de lelijkste din gen roepen, maar juist het pu bliek. Dat ze op me schelden trek ik me niet aan. Wel heb ik het heel erg gevonden dat iemand me eens toeriep, dat hij hoopte dat ik me op weg naar huis dood zou rijden. Zulke uitspraken vind ik niet meer aanvaardbaar. Zulke mensen kunnen beter niet naar een sportwedstrijd gaan kijken. Ook vind ik dat het na de wedstrijd uit moet zijn met schelden. In het vuur van het spel is het wat anders, maar het is de bedoeling dat ieder een weer rustig en tevreden naar huis gaat. Zo'n anderhalf uur lekker te keer gaan lucht de mensen misschien wel op. Je bent dus al scheidsrechter eigenlijk bezig met sociaal werk. Je hebt tenslote met tweeëntwintig verschillende karakters te maken." Peter Visser is al op zijn vijftiende begonnen als scheidsrechter. Hoewel de of ficiële leeftijd zestien is, kreeg hij dispensatie, zodat hij al vóór zijn zestiende verjaardag wedstrijden mocht leiden. „Ik doe het erg graag, maar vooral in het begin was het best moeilijk. Ik floot dan wedstrijden tussen jongens die ik ken en die vaak nog ouder waren dan ik zelf. Als ik er dan een uitgestuurd had kwa men ze naar me toe en dan was het zo van: had je wat kleintje. Het gebeurde ook wel dat ze me de hele weg naar huis achterna fietsten en zo, gewoon om me te intimide ren." Peter voetbalt zelf ook, maar misschien tegen de ver wachting in en doordat hij zelf scheidsrechter, is beslist niet eerijker dan anderen. „Eerder gemener", zegt hij zelf. „Je weet eigenlijk precies hoe ver je kan gaan en wat je wel en niet kan doen. Er zijn onder linge wedstrijden tussen de scheidsrechters en bij zo'n toernooi gebeuren er nogal wat ongelukjes." Waar alle drie de Vissers het over eens zijn is dat het spel steeds har der wordt. Miep: „Dat begint al bij de jeugd. Ze worden steeds meer prestatiegericht. Juist doordat vooral de eerste teams gespon sord worden, die kinderen mooie shirtjes, traningspak- ken en zo krijgen, wordt er een enorme druk op die kinderen uitgeoefend om maar in dat eerste team te komen. Dit gaat vaak ten koste van het echte spel. Ook zie je vaak, dat de ouders vanaf de tribune de kinderen op zitten te jutten, waardoor het vaak gemener en gevaarlijker wordt." Om als scheidsrechter goed te kunnen functioneren is een goede conditie vereist. De scheidsrechters hebben twee keer per week een trainings avond, waarbij vooral aan de conditie en het hardlopen ge werkt wordt. Henk: „Als scheidsrechter loop je vaak meer dan de voet ballers zelf. Je moet altijd daar zijn waar de actie is. Het is moeilijk op een afstandje te zien wat er precies gebeurt. Je moetje ook echt op een wed strijd voorbereiden. Dat be gint al een paar dagen van te voren. Je leeft echt naar zo'n wedstrijd toe. Je kent de spe lers en je weet wat je ver wachten kunt. Iedere wed strijd en iedere club is weer anders. Het moeilijkste is het dan ook als je op het laatste moment moet invallen. Dat gebeurt nogal eens, dan krijg je bijvoorbeeld één uur voor de wedstrijd pas bericht datje moet komen en zulke wed strijden lopen dan meestal ook niet lekker." Ook scheidsrechters kennen een bepaald competitiesys teem. Miep: „Als je goede rap porten krijgt, mag je hogere klasse leiden. Het is vaak makkelijker om in een hogere klasse te fluiten, omdat de spelers de regels beter kennen en toepassen. Juist door on kunde krijg je vaak gevaarlij ke spelsituaties en als je steeds uit moet leggen, waarvoor je nu eigenlijk fluit, werkt dat niet zo prettig." Dit laatste komt natuurlijk bij de jeugd nogal eens voor. Hoewel het eigenlijk het werk van de trainer is, is ook de scheidsrechter nogal eens be lerend bezig. Peter: „Zeker bij de jongste teams laat ik het ze nog wel eens over doen, als ze bijvoor beeld een keer verkeerd in gooien of zo, maar bij de C en B jeugd, doe ik dat niet meer. Dat kan ook niet. 71o zijn de regels nu eenmaal, maar bij de klt.neren kun je ze wat soepe ler toepassen, vind ik." De K.N.V.B. heeft nog altijd een groot tekort aan scheidsrech ters. Daardoor gaat er voor de beschikbare scheidsrechter nogal wat tijd in hun hobby zitten. Naast het leiden van de wedstrijden is er ook nog het begeleiden van nieuwe scheidsrechters en het beoor delen van de andere scheids rechters. „Zeker de begeleiding van nieuwe scheidsrechters is erg belangrijk, omdat juist de be gintijd zo moeilijk is", vertelt Miep. „Dit komt nog maar net van de grond. Er is alle aan dacht voor dit probleem, maar door het grote gebrek aan mensen, is het in de praktijk nog niet zo makkelijk. Overi gens merk je pas tijdens de wedstrijd of je echt geschikt bent. Er zijn er wel geweest die na de eerste wedstrijd al opstapten, maar de meesten zijn erg enthousiast." In januari begint de nieuwe cursus die bestaat uit tien les sen. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij de K.N.V.B. afdeling ZeelandMo lenwater 59, Middelburg. Vanaf 17 januari aanvang nieuwe cursus in Middelburg complete spoedcursus op maandag. Op vrijdag in het Karrewiel te Koudekerke. INFORMATIE: Dagelijks van 14.00-17.00 uur per telefoon 01100-20176 of 's maandags van 18.00-23.00 uur in de Concert- en Gehoorzaal. GOES - MIDDELBURG - ZIERIKZEE Nederlandse Bond van Dansleraren Jacob Valckeplein 4 - 4461 KV Goes - Tel. 01100-20176 MIDDELBURG - De voor stellingen die Festival Nieuwe Muziek vrijdag 7 en zaterdag 8 januari op het programma heeft staan, gaan niet door. De bedoeling was dat het Bewe gingstheater Bart Stuyf twee maal het stuk Spiegels 2 zou brengen in de Wandelkerk, maar het kerkbestuur van de Hervormde Kerk besliste an ders. Dans en beweging horen niet in de kerk, vindt het kerk bestuur. In de ruimte waar de voorstellingen gegeven zouden worden, vinden overigens hooit kerkdiensten plaats. Het gevolg is dat Festival Nieuwe Muziek de overeenkomst met het bewegingstheater moest ontbinden, want een andere geschikte ruimte is er in Mid delburg niet. MIDDELBURG - Het actie comité Vrouwen in de Bij stand houdt vrijdag 7 januari een bijeenkomst in de Nieuw- straat 13 in Middelburg. Iedere vrouw die van de bij stand moet leven is er welkom vanaf halftien. De bedoeling is acties voor te bereiden tegen de aantas ting van de koopkracht van de laagst betaalden. Het actieco mité heeft tevens een bankre kening geopend om de acties te kunnen bekostigen. Wie met de actie sympathiseert, kan geld storten op de ABN Mid delburg, banknr. 510328725, gi- ronr. van de bank 46882, ten name van Actiecomité Vrou wen in de Bijstand, Postbus 585, Middelburg. MIDDELBURG - Zaterdag middag 8 januari, te beginnen om drie uur, houdt de meiden groep van jongerencentrum Midgard een schminkmiddag. De toegang is gratis maar wel moet iedereen wat schmink of make-up spullen meenemen. Van het resultaat zullen foto's gemaakt worden. MIDDELBURG - Zaterdag 8 en zondag 9 januari worden in de sporthal De Kruitmolen in Middelburg de Zeeuwse ta feltenniskampioenschappen gehouden. De wedstrijden zijn georga niseerd door de tafeltennis vereniging 't Zand. Op de za terdag zullen vanaf negen uur 236 jeugdspelers strijden om de verschillende titels in de enkel-, dubbel- en mixed dubbelspelen. Om vijf uur beginnen dan de finales. De senioren spelen op zondag. Hier hebben zich tweehonderd deelnemers in geschreven. Beide avonden zullen de prijzen worden uit gereikt door de wethouder van sportzaken H. Gillissen, om ongeveer zeven uur. VOOR DE BETERE St. Jacobsstraat 10 Vlissingen liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL VLISSINGEN - Sinds het Zeeuwse Landschap de Hooge Platen in de mon ding van de Westerschelde beheert, is het aantal broedvogels er flink toege nomen. In 1978 broedden er op deze negen kilometer lange zand- en slikplaat 22 vogelparen, zonder overi gens één jong groot te kun nen brengen door overstro mingen. In 1982 was het aantal paren, gestegen tot 574, waarvan driekwart hun jongen vliegvlug afle verden. Dank zij dit beheer is het vooral voor een in Neder land weinig voorkomend vogeltje, de dwergstem, een uitzonderlijk waarde vol broedgebied geworden. Een derde van de in Neder land huizende dwergstems broedde het afgelopen jaar namelijk op de Bol, het hoogste gedeelte van de Hooge Platen. Een en ander staat ver meld in het decembernum mer van Zeeuws Nieuws voor natuur, landschap en milieu, een tijdschrift waarin ook Het Zeeuws Landschap enkele pagina's volschrijft. De schrijver van het artikel, René Beyersbergen, maakt de balans op van vier jaar na tuurbeheer op de Hooge Platen. De platen lopen in de lengte van de Wester schelde en beginnen zuide lijk ixin Vlissingen. Het eerste deel van de twee ki lometer brede plaat is zan dig, dan volgt de Bol en het eind van de negen kilome ter is slikkig. Het beheer spitst zich toe op de Bol, omdat dat het hoogste ligt en het minst wordt over spoeld: alleen bij de springvloeden komt het onder water. Daar zit dan ook het pro bleem: er broedden altijd al dwergsterns op de Bol. maar doorgaans met een pover resultaat, omdat een springvloed de eieren of de jongen letterlijk wegspoel de. De mensen van Het Zeeuws Landschap zagen dat met lede ogen aan. Als zij in 1978 het beheer over het gebiec} verwerven, gaan ze onmiddellijk aan de slag om de natuur een handje te helpen. Rijshout werd neergezet om het stuivend zand neer te leg gen en biestarwegras werd geplant om het zand vast te houden. Wat de natuur waar schijnlijk op de lange duur zelf had verzorgd, ontstond nu door mensenhanden. Het eerste jaar groeide het biestarwegras uit tot enke le pollen, maar de hoogte was nog niet toegenomen. Na '79 ging dat sneller en er ontstonden duintjes die bijvoorbeeld in 1980 in twee weken met een halve meter groeiden. De top- pern van de duintjes kwa men die zomer niet meer onder water. Vooral vis- diefjes profiteerden daar van. Voor de dwergsterns moet een andere oplossing worden gevonden. Deze zwaluwachtige vogel wordt namelijk lastig ge vallen door een soortge noot, de visdief. Deze vogel doet zijn naam eer aan en jaagt op de vis die de stern voor zijn jongen in zijn bek draagt, meestal met succes. De stern broedt dus liever niet in een kolonie visdie- ven. Bovendien blijken de dwergsterns van een onbe groeide ondergrond te houden die liefst bezaaid is met schelpen. Het Zeeuws landschap zorgde er voor dat dat nestje er kwam. Op de Ho ge Bol, dat wel, werd een stukje met zandzakken in gedijkt en vervolgens be strooid met schelpen. Dat mag dan ook niet elke llllllillllllllllllllllllllllil soort schelp zijn ook. De dwergstern verkiest na melijk kokkels die half on- dergestoven zijn. Alikrui ken zij n om de een of ande re reden te min, zo ervoe ren de mensen van Het Zeeuws Landschap. Toen ze dat eenmaal wisten en de bodem steeds met kokkels bedekten (elk jaar stuiven de schelpen onder in de zomer en spoe len weg in de winter, er moet dus steeds aan het nest worden gewerkt), kwamen de dwergsterns dan ook in groten getale broeden; in 1980 46 paren, in 1981 83 en in '82 112 pa ren. De strandpleviertjes, die vogeltjes die zo snel langs de vloedlijn dribbelen, profiteerden mee. Zij deel den het ingedijkte stuk broederlijk met de dwerg stems. De kluut komt in steeds grotere aantallen naar de hoge duintjes om te broeden. De resultaten komen mo gelijk ter sprake op de con tactdag voor Zeeuwse voge laars, zaterdag 8 januari in het Delta Instituut in Yer- seke. Iedereen en alle orga nisaties die aan vogelstudie doen, zijn voor deze con tactdag uitgenodigd. Het begint om halftwee. lllllillllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliT

Scheldebode | 1983 | | pagina 1