HET WEEKBLAD WAAR JE Vx^Pj/ LEKKER VOOR GAAT Zl EN VERENIGING IN '84 100 JAAR Loodsen zoeken materiaal voor viering jubileum tig* Gevarieerd programma Vlissingse Kerst-inn Prettige kerstdagen Muziek en theater uit België in Kuiperspoort Deze week extra bij Albert Heijn, NARCISSEN BURENGERUCHT Volkskerstzang LfSl -1, Cc Pakhuizen Kerstconcert bij kaarslicht in Burgerzaal Gratis Eerste kerstdag concert Middelburgs Mannenkoor Kerstmis Anglicaanse kerk Zeeland helpt Polen r DE per bos Scheldestraat 21 Vlissingen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DE SCHEIJJEBODE UITGAVE: ZEEBRA WEEKB EEKBLADEN - 31e JAARGANG - OPLAGE 40 999 EX WOENSDAG 22 DECEMBER 1982™"TA^^^0R^rOREN^^A^^""vuSsTNGEN"^'^an8rT9^T^O^^DREs"?OS M V 201' 'BUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - De Vlissingse loodsen hebben in 1984 nogal wat te vieren: de Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit be staat dan honderd jaar, de Loodsensportvereniging Vlissingen, vijfentwintig jaar en het Scheldeloodsenkoor twaalfeneenhalf jaar. Op het programma staat in elk geval de uitgave van een gedenkboek over de geschiedenis van het loodswezen en een grote tentoonstelling die een zo volledig mogelijk beeld moet ge ven van de loodsdienst, betonning, bebakening en verlichting. Het lijkt rijkelijk vroeg daar nu al melding van te maken. De loodsen die bij het jubileum betrokken zijn, willen echter voor beide zaken de hulp van particulieren inschakelen. Mogelijk kunnen die voor de expositie materialen in bruikleen geven, materialen als foto's, schilderijen, kledingstukken, gebruiks voorwerpen of modellen van vaartuigen die bij het Loodswezen zijn gebruikt. Voor het gedenkboek gaat het om tips en mogelij ke verhalen om de geschiedschrijving zo uitgebreid en verant woord mogelijk te maken. De voorbereiding van de ju bilea geschiedt zeer grondig. Zo is al drie jaar geleden een jubileumcommissie ingesteld en die commissie is ook al die tijd al aan het werk voor 1984. Hoewel er meer evenementen op het programma staan, vor men het Gedenkboek en de tentoonsteling de hoofdmoot. Aanvankelijk lag het in de be doeling een boek te maken over de honderdjarige vereni ging, maar er bleek zo'n schat aan materiaal bij de loodsen thuis te liggen dat besloten werd tot een veel uitgebreide re geschiedschrijving. Het moet nu een boek worden over het leven en werken van de Scheldeloodsen en krijgt dan ook de titel Een eeuw loodsen op en om de Schelde. Een en ander wordt vastgelegd in honderd pagina's tekst en veertig pagina's foto's. Bij voorinschrijving komt het boek op vijfendertig gulden. De tentoonstelling die van april tot eind oktober te zien zal zijn, wordt ingericht in de pakhuizen aan de Nieuw- straat, achter het Lampsins- huis aan de Nieuwendijk. Dat betekent wel dat de pakhuizen eerst nog moeten worden op geknapt, want nu is het niet meer dan garage en opslag plaats. Om de zaak betaalbaar te houden, wordt de beurt door een uit loodsen samengestelde bouwploeg gedaan, overigens in samenwerking met de Rij ksgebouwendienst. De tentoonstelling: er zullen kaarten te zien zijn, oude en nieuwe, en een maquette van het loodsgebied. Oude en nieu we hulpmiddelen voor het in kaart brengen van geulen en zandbanken, zoals de sextant, de slaghaard of het handlood. Verder de tonnen, bakens, boeien, lantaarns en ander richtinggevend materiaal in modellen. Zoveel mogelijk modellen van oude en nieuwe loodsvaartuigen, peilboten en andere gebruikte schepen. De loodsen zelf hebben er al enke le gebouwd. Mogelijk komen er ook mo dellen van de verschillende lichtschepen die voor de kust hebben gelegen. In totaal moe ten er dertig modellen komen. Het ligt ook in de bedoeling de hele papierwinkel, zoals die zich in de loop der tijd heeft ontwikkeld, te laten zien in een aparte ruimte. Kaarten, reglementen en ordonnantiën geven dan een beeld van de ontwikkeling sinds in 1484 bij Sluis en Damme het eerste loodspatent werd afgegeven. Hier is overigens nog heel weinig materiaal voor. Wie iets heeft voor de ten toonstelling, kan zich wenden tot de Commissie Expositie Loodswezen 1984, secretaris A. Rij pert, Molenstraat 19, Vlis singen. Foto's en documentatie voor het Gedenkboek kan men voorlopig nog kwijt bij secre taris A. Molle van de Commis sie Gedenkboek, Grootmede 71, Middelburg. MIDDELBURG - Tweede kerstdag staat er een kerstconcert bij kaarslicht op het programma in de Burgerzaal van het Mid delburgse stadhuis. Medewerking verlenen fluitisten Paul Ver- hey en Rien de Reede, cellist Wim Straesser en pianiste Marja Bon. Op het programma staan werken van J.S. Bach, Carl Stamitz, Bruno Maderna, Fer- ruccio Busoni, Robert Schu mann en Friëdrich Kuhlau. Paul Verhey, hoofddocent aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag, is als eerste fluitist verbonden aan het Concertgebouworkest. Ver schillende malen trad hij daarmee al als solist op. Rien de Reede is hoofd vakleraar aan het conservato rium in Arnhem. Ook hij speelt bij het Concertgebouw orkest. Daarnaast fluit hij voor het Nederlands Blazers Ensemble. Voor de Nederland se t.v. trad hij onder meer op tijdens fluitconcerten van Vi valdi, Mozart en Jolivet. iS VOORGAAT Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21.602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten - Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. Fluitist Rien de Reede. Het concert begint om half- negen. Kaarten in voorver koop bij Uit in Zeeland, Nieu we Haven, Middelburg, Orga nisatie SPM. 4% - wÊÊêmÊm «m - .«/JB De loodsboot de Walvis op weg naar een zeeschip om een loods af te leveren. VLISSINGEN - Ook dit jaar wordt in Vlissingen weer een zogenaamde Kerst-inn ge- houden. Het is het dertiende jaar dat een dergelijk kerstgebeuren in Vlissingen plaats- vindt, dit keer in het dienstencentrum Bachten Reede aan de Vreedehoflaan. In 1970 deed dominee Klamer van het Radiopas toraat in Hilversum via de radio een oproep om buurtcentra, wijkgebou- wen en dergelijke open te stellen en kerstinstuiven te houden voor mensen die niet weten hoe ze de kerst dagen door moeten bren gen of die zich juist op deze dagen wat eenzaam voe len. In Vlissingen waren een aantal mensen die aan deze oproep gehoor gaven en werd het Komitee Kerst Inn opgericht. Ook dit jaar is het comi té er weer in geslaagd om een gevarieerd programma op te stellen. Eerste kerst dag zijn er 's middags sjoel- en biljartwedstrij den. 's Avonds worden er films gedraaid, zoals Waar de zee het land ontmoet, Middelburg Monumenten- stad, Er zijn nog Zeeuwen en tot slot een komische avonturenfilm. Tweede kerstdag treedt 's middags het zangkoor Zanglust uit Vlissingen op. 's Avonds kan men kijken en ook zelf meedoen naar de volksdansgroep Walk in onder leiding van me vrouw van de Weater. Het volksdansen zal worden afgewisseld met bingo. De Kerst Inn is op beide dagen van tien uur 's mor gens tot tien uur 's avonds geopend. De toegang is gratis. Tijdens de middag en avondpauzes worden er eenvoudige maaltijden ge serveerd, waarbij ook re kening gehouden wordt met zoutloze en suikervrije diëten. Ook zijn er ver schillende alcoholvrije drankjes verkrijgbaar. Buiten het vaste pro gramma om is er evenals de voorgaande jaren de mogelijkheid om bezig te zijn met verschillende ge zelschapsspelen en derge lijke. Ook mensen die slecht ter been zijn en daardoor moeilijkheden hebben met de komst naar het dienstencentrum, kun nen geholpen worden. Er is een speciale ophaalservice ingesteld. Wie dat wil wordt opge haald en weer thuisge bracht per auto. Hiervoor kan men tijdens de beide kerstdagen bellen naar het dienstencentrum, het nummer is 12706. Als men al vóór de Kerst-inn begint te kennen wil geven dat men graag wil worden op gehaald, dan kan men bel len naar Erik Mulder, tele foon 66776 of naar de fami lie Scheele, telefoon 66241. Men verwacht weer een groot aantal bezoekers op deze dertiende Kerst-inn. Verleden jaar waren het er vierhonderd. .^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllUIIIIIIUIUIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllr Vuurw«rfcv«rfcoop op 30-31 docombor Een grote sortering l/UURWERKZAKKEN/ PAKKETTEN - PIJLEN-KNAL SIER- 6R0NDVUURWERK vindt u PAUL KRUGERSTRAAT 146-148 VLISSINGEN TEL 17054 Officieel verkooppunt Bestellijst ligt voor u klaar Wij verkopen uitsluitend goedgekeurd vuur werk. Lees eerst goed de gebruiksaanwij zing op de verpakking, dan kan er niets mis gaan! SOUBURG - Vandaag, woensdag 22 december, wordt in de Van Duyvenvoorde- sportzaal in Oost-Souburg de jaarlijkse „Volkskerstzang- avond" gehouden. Meewerkende verenigingen zijn de Christelijke zangvere niging „Soli Deo Gloria", Her vormd Kerkkoor Oost-Sou burg, meisjeskoor „Con Ani ma", Cantorij Ritthem en fan fare „Vlijt en Volharding. Het programma bestaat voor een groot gedeelte uit samenzang met het publiek. Spreker is de heer Jorritsma uit Vlissingen. De toegang is gratis. Het begint om acht uur. MIDDELBURG - Het Mid delburgs Mannenkoor geeft ook dit naar met Kerstmis weer een concert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. In tegen stelling tot andere jaren zal dit concert niet plaats vinden op tweede kerstdag, maar op eer ste kerstdag. Evenals in voorgaande jaren zullen weer verschillende so listen hun medewerking ver lenen, te weten Bram Beek man, orgel; Ellen Beekman, sopraan; Peter Wondergem, bariton en Wim van Otterdijk, bas-bariton. Dirigent is Han Beekman. Op veler verzoek zal ook het publiek enkele kerstliederen mee kunnen zin gen. He programma bestaat uit bekende en minder beken de kerstliederen- Het concert beoint óm hntf- vier. Een uur van te voren is de kerk opengesteld en begint kaartverkoop. Ook zijn kaar ten in voorverkoop bij mzuiekhandel Melofesta, mu ziekhandel van Damme en sla gerij Blankenburgh in Middel burg en bij het Zeeuws Wik- kéibedrijf in Vlissinaen. De Anglicaanse Kerk in Zeeland houdt, in samenwer king met The Missions to Sea men, dit jaar de „Service of Nine Lessons and Carols" in de Koorkerk in Middelburg. De dienst vindt plaats op woensdag 22 december en be gint om acht uur. De Zeeuwse koorschool onder leiding van Evert Heijblok verleent mede werking. De Anglicaanse predikant van The Missions to Seamen, de Revd. F. La Touche heeft de leiding. MIDDELBURG - Onder de noemer Burengerucht vindt maandag 27 tot en met woensdag 29 no vember in Middelburg een manifestatie plaats van avant-garde muziek en theater uit België. De manifestatie bestaat uit drie onderdelen: muziektheater, een componistenportret en een perfor mance. Een en ander is door Jeugd en Muziek georganiseerd in het kader van het Belgisch- Nederlands Cultureel Verdrag en vindt plaats in het Kuiper- spoor theater. Maandag 27 december staat Alles Kits op het programma, een voorstelling van drie men sen: drummer Ivo Vander- borght, saxofonist Cel Over- berghe en actrice Mia Grijp. Improviserend muziektheater zou je de voorstelling kunnen noemen, waarin mime en free jazz elkaar afwisselen. Als ex traatje brengt Mia Grijp nog twee liedjes op muziek a la Kurt Weil van Fred van Hove. Het gaat allemaal over een vrouw die op een dag het uiterlijk vertoon van haar al ledaagse bestaan beu is en in afzondering haar frustraties afreageert. Het muziektheater wordt gevolgd door „Het geraas en VLISSINGEN - In het be richt over de succesvolle actie van de Stichting Zeeland helpt Polen is een fout geslopen. Het geld kan niet op de in de Scheldebode van 15 december genoemde adressen worden afgegeven. Gevers kunnen dat alleen storten op gironummer 329443 of op Rabobank rek.nr. 349307571 ten name van de Stichting Zeeland helpt Polen, Hobeinstraat 22, Vlissingen. De stichting raadt de mensen die nog kleding of voedsel wil len geven aan, dat zo snel mo gelijk te doen. uat kan op de volgende adressen; Lipowski, Hobein straat 54. Middelburg; Sturm, Noordhoutstraat 11, Seroos- kerke en Caljouw, Veerseweg 01 Voorn gebral", een performance van Leo Coomans. De componist Karei Goey- vaerts geniet de eer dinsdag en woensdag (28 en 29 december) in het middelpunt van de be langstelling te staan. Beide avonden worden composities van hem ten gehore gebracht, composities die Karei Goey- vaerts zelf zal toelichten. Zijn composities worden dinsdag gespeeld door het Slagwerkensemble, Het Xena- kis Ensemble en Violette Beaujant-Tsjeng. Woensdag treedt de pianist Claude Cop- pens en basklarinettist Harrv Sparnaay. De volgende werken van Goeyvaerts staan op het pro gramma: Litanie 1 en 4, solo voor basklarinet, voor Tseng, Ach Golgotha en Instant Oxo; Alle avonden begint het om half negen. Donderdag, vrijdag aanbiedingen gelden donderdag - vrijdag - zolang de voorraad strekt.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1