„Ik vind mensen die Nederlands zingen zo belerend overkomen" „Het belangrijkst is dat we ons creatieve ei kwijt raken TERUG VAN WEGGEWEEST! KW. WIE WAT WAAR Zeeuwse groepen zijn 't aan 't maken Samenwerking nodig voor buurthuis in binnenstad Vlissingen Veel te doen in de Schuur tijdens de kerstvacantie ALMANAK 82/83 Engels Humor Circuit Postzegels ruilen in De Schakel Bazar voor Polen Krant voor kleine kernen Kerststukjes maken in Het Buut Boodschap Alleenheerser Kater SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 VLISSINGEN/MIDDELBURG - Het ge beurt zelden dat Zeeuwse pop of rock buiten de provinciegrenzen te horen is. Des te unie ker is het dat op het ogenblik twee Zeeuwse groepen met hun (wrakke) bussen het land doorkruisen. In Arnhem waren de mensen verrast over de voorstelling van het Vlissings Rock Teeja- ter: „dat zoiets uit Vlissingen komt". In Amsterdam keek het publiek in de Melk weg op van de kwaliteit van de Walcherse popgroep Serial. De VARA kreeg Serial ook in de gaten en dat leidde tot een optreden in het radioprogramma Popkrant dinsdag 7 de cember. Op uitnodiging van de Eindhovense toneel groep Proloog heeft het Vlissings Rock Teeja ter zo'n beetje meegedaan aan de overle- vingstoernee die in het land werd gehouden. Proloog, dat vormingstoneel op de planken brengt, vond de voorstelling van het Rock Teejater „een uitstekende bijdrage aan de strijdcultuur". Nieuwe afdeling voor ontwapening NET ALS DE KRANT: OVERAL VERKRIJGBAAR! 213 VLISSINGEN - Sinds de Globe in de Vlissingse binnenstad als buurthuis dicht is, zitten de bewoners zonder voorziening: zo meldt Liesbeth Dronkers in het Binnenstadsbulletin, dat is nu zes jaar. De Stichting Sociaal Kulturele Aktiviteiten heeft bij de ge meente tot nu toe echter geen toezegging voor een nieuwe ruimte kunnen los krijgen. Wel wordt het jongerencen trum de Piek genoemd, maar dit centrum zit bomvol en be vat nogal wat ruimten dié on bruikbaar zijn, omdat een op knapbeurt uitblijft, zo vindt het SKA. „Er zijn nogal wat groepe ringen in de binnenstad actief die her en der ruimten moeten huren om bijvoorbeeld te ver gaderen of om bepaalde acti viteiten te ontplooien. Daarom wil SKA met deze groeperin gen gaan praten of er geza menlijk iets te ondernemen valt om eindelijk eens een buurthuis te realiseren", aldus het SKA. Als elke groep een bijdrage levert, kan een ruimte mis schien op die manier gehuurd worden, is de hoop. Wie er be lang in stelt kan bellen naar Liesbeth van Wezel-Dronkers, Palingstraat 28, Vlissingen, tel. 01184-18289.' The Serial, nog zonder toetsenman Herman Haas. Van links af: Willem Catshoek, Karin de Cock, Peter Wessel en Martin Koster. Een zangeres als Karin de Cock die-met veel lef optreedt, trekt veel aandacht. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de interviewer tijdens het radio programma Popkrant aan the Serial vroeg of de spelers niet bang waren dat zij haar kwijt zouden raken. Drummer Mar tin Koster reageerde onmid dellijk: „Dat suggereert dat wij niet goed spelen". Nu zegt hij dat die vraag natuurlijk voorkomt uit de kennis van de wereld van platenmaatschap pijen die er geen been in zien een groep te splijten als zij denken dat er winst in zit. Maar splitsing komt bij nie mand op en Karin gaat niet weg: „Ik hou zoveel van die jongens". Serial is bij vaste bezoekers van de (weinige) popconcerten op Walcheren een begrip ge worden in de twee jaar dat de groep nu bestaat. In die tijd is de samenstelling enigszins, maar niet ingrijpend veran derd. Drummer Wim Bakker verdween. Daarvoor kwam Martin Koster in de plaats. Drie maanden geleden werd de groep uitgebreid met Herman Haas, die de toetsen bedient. De overige leden, naast zangeres Karin, zijn Willem Catshoek (bas en zang) en Peter Wessel (gitaar en zang). De vijf maken swingende new wave-achtige muziek, geïnspireerd door groepen als the Motels, the Pretenders, Joe Jackson en dergelijke. Dit om enig idee te geven van de sfeer van de muziek. Als vergelij kingsmateriaal blijft het be helpen, want the Serial maakt muziek in eigen stijl. Karin en Martin schrijven de teksten, Peter en Willem voornamelijk de muziek. Voornamelijk, om dat de hele groep aan het tot stand komen van een nieuw lied meewerkt. Wim Catshoek: „De sfeer van de tekst bepaalt wat voor mu ziek er bij komt". Peter Wessel werkt precies andersom. „Ik maak eerst de muziek later kan er dan een tekst bijgezocht worden". Ieder doet 't dus op z'n eigen manier en samen wordt het opgelost. De teksten zijn in het Engels. „Tegenwoordig moet je uitleg gen waarom", klaagt Peter Wessel, „maar wij doen dat uit traditie. Het Engels leent zich volgens mij ook veel beter voor songteksten. Ik vind mensen die Nederlands zingen altijd zo belerend overkomen". Zowel Martin Koster als Karin de Cock schrijven teksten die ge baseerd zijn op eigen ervarin gen en waarnemingen. Martin hecht aan humor in z'n songteksten, bijvoorbeeld in het lied over een telefoon hijger, die in een telefooncel ineens zonder kwartje komt te staan. „Het graaft niet zo diep". Karin: „Ik vind dat we best ook emotionele teksten heb ben". Ze noemt een liedt als City fear, over een angstig we zen dat heel teruggetrokken leeft: You don't dare To open the curtain always uncertain of the scaring outside so stay in and hide where it's cosy and warm and nothing can do you harm Hoe persoonlijk sommige teksten, vooral van Karin, ook zijn: ze blijven voor anderen herkenbaar. „Romantische new wave noemen wij onze muziek wel eens", vertel Wim Catshoek met het oog op de poëtisch kant in Karins teksten. „Aan de andere kant wordt de mu ziek ook weer gerelativeerd. Het is nooit serieus-roman tisch; grappen in de tekst of relativeringen worden in de muziek opgenomen". Hoe mooi of zwaar sommige teksten ook zijn, het verhindert het swin gen niet. Zelfs op een lied over zelfdoding is de dansvloer rol swingende mensen. Serial praat op het ogenblik met platenmaatschappijen over een elpee. Karin: „Met een plaat willen we bereiken dat we in het landelijke circuit te recht komen". In Zeeland is geen zaal opgenomen in dat circuit; dat is probleem num mer een voor 'n Zeeuwse groep. Het kost veel tijd en geld om via brieven en ander lobby werk in het landelijk circuit te komen en aan geld ontbreekt het elke popgroep. Wat dat betreft maakt Mar tin zich zeer kwaad over het overheidsbeleid„Het is bela chelijk dat er zo weinig voorde popmuziek gebeurt. In Middel burg is helemaal niks. In Vlis singen heb je nog de Piek, maar die heeft een heel klein budget voor optredens. Ga ik naar Tchaikovsky, dan zit er al f 35.- op m'n stoel, bij een pop concert helemaal niks. Er is hier een Vleeshal, een Kuipers poort, een Podio op het Dam plein, en voor popmuziek niks. Het zou al aardig zijn als we subsidie kregen voor instru menten, zoals bijvoorbeeld de drumbands dat krijgen". Wie eens wil horen wat the Serial presteert, eerste kerstdag speelt de groep in de Piek in het voorprogramma van Sam- mie America Mam. Het be gint om acht uur. OOST SOUBURG - De van Duy venvoorde buurtvereniging in Oost-Souburg heeft voor de kerstvacantie een groot aantal eve nementen op het programma staan. Vrijdag 17 december om acht uur begint er een bingo dansant. De muziek wordt verzorgt door het combo Easy Going. Zondag 19 december is er een kinderfilmmiddag voor'de jeugd, aanvang twee uur. Hier zal de film „De Kerstboom" gedraaid worden. Dinsdag 21 december kun nen de kinderen naar een pop penkastvoorstelling kijken. Die begint om twee uur. Woensdag 22 december is er eem knutselmiddag in het te ken vdP. de Kerst. Deze begint om halftwee. Donderdag 23 december is er voor de leden een kerstmid dag, met onder meer een kof fietafel en verschillende ver rassingen. Dinsdag 28 decem ber treedt het kindertheater Pinokkio op met een spel waarin zowel de spelers als de poppen meedoen. Dit begint om twee uur. Zondag twee ja nuari is er weer een filmmid dag. Deze keer wordt de film Lucky Luke en de ballade van de Daltons gedraaid. Al deze activiteiten vinden plaats in De Schuur. MIDDELBURG - Jongeren die postzegels verzamelen, zijn welkom op een ruilbijeen komst op donderdag 23 decem ber om zeven uur in de kelder zaal van De Schakel in Mid delburg, De toegang is gratis. Onder meer is er een deel van een kerstverzameling te zien. De bijeenkomst is georgani seerd door de afdeling Middel burg van de vereniging Phila- telica. VLISSINGEN - Er is een tweede Zeeuwse afdeling op gericht van het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ont wapening, namelijk de afde ling Vlissingen-Middelburg. De afdeling telt ongeveer veertig leden en heeft een voorlopig bestuur gekozen, be staande uit T. van de Berg, P. Wilderom, Joh. Blacquière en J. Schutte. Wie achter het streven van I.C.T.O. staat en als lid, dona teur of anderszins medewer king wil verlenen, kan contact opnemen met de secretaris Joh. Blaccjuière, Bizetlaan 4, Vlissingen, telefoon 01184- 70178. VEERE - Jongeren uit Veere hebben een actie voor Polen op touw gezet. Woensdag 29 de cember om halfdrie begint in het verenigingsgebouw van Veere een bazar. Tegelijker tijd wordt daar een inzame ling gehouden van goederen, kleding en voedsel ten bate van de Polen. Er komt ook iemand die nog niet lang geleden in Polen is geweest iets over het land ver tellen. De gehele opbrengst gaat naar de Stichting Zeeland helpt Polen die in januari weer een transport op het pro gramma heeft staan. Het Vlissings Rock ïeejater. Het tikken van een klok. dan een stem: „De doemklok tikt. Aangesloten door weten schappers op een computer die elke nucleaire dreiging en ge- knoet met atoomenergie omzet in tijd. De tijd die aangeeft hoe lang wij nog te leven hebben. Die klok staat op drie minuten voor twaalf. De band is nauwelijks te zien. De spreker ook niet. Hij praat door tot twaalf uur. De bom valt en de muziek barst los. Wat later komen vier mensen op. Ze vegen en leven onder de g ro nd Zo begint de rockopera van het Vlissings Rock Teejater, die op verschillende plaatsen in ons land enthousiast werd ont vangen. Bijvoorbeeld eind ok- .lober in de schouwburg in Middelburg, waar de groep vóór de toneelgroep Proloog MIDDELBURG - De kleine kernen hebben 't moeilijk. Om zo sterk mogelijk te staan in de strijd voor voorzieningen (winkel, dorpshuis, school) hebben de Zeeuwse kleine dorpen besloten tot samen werking in het Provinciaal Overleg Kleine Kernen, het zogenaamde P.O.K.K. Ter in formatie wordt sinds decem ber ook een blad uit gegeven dat de naam P.O.K.K.enkrant heeft gekregen. Er staat onder meer een lijst in van de verenigingen die de dorpsbelangen behartigen,, de routes van de rijdende post kantoren worden beschreven en de dienstverlening van de PTT in de dorpjes heeft enige aandacht gekregen. Vertegen woordigers van de dorpsvere nigingen worden in de krant uitgenodigd voor een vergade ring in Heinkenszand op don derdag 20 januari 1983. Het gaat daar voornamelijjk om de vraag of er een provinciale vereniging van kleine kernen moet worden opgericht. VLISSINGEN - Donderdag morgen 23 december draait de volwassenensoos in buurthuis „Het Buut" aan de Beatrix- laan 2 voor de laatste keer dit jaar. Als afsluiting wil men kerststukjes maken. Belang stellenden kunnen op de soos terecht tussen 09.30 uur en 11.30 uur. optrad. De Eindhovense to neelgroep begon zijn elfste dentocht ter voorkoming van het afsnijden van de subsidie stroom in Middelburg. Proloog en ook anderen die het werkstuk van de veertien voornamelijk werkloze jonge ren hadden gezien, vroegen het Vlissings Rock Teejater voor optredens in Arnhem, Scheve- ningen, Breda en andere plaat sen. De rockopera is dan ook on der te brengen bij het vor mingstheater, verklaart Mus- kie, speler in het gezelschap. „We hebben een boodschap voor jongeren". Zanger Ed Mol liep twee jaar geleden al met ideeën over een rocktheater rond. Bij gebrek aan geld voor een oefenruimte moest hij er mee rond blijven lopen. Verleden jaar kon er uit de pot voor werklozenprojec- ten in Vlissingen twaalfhon derd gulden worden vrijge maakt. De weg was vrij om aan iets te gaan werken. „We waren toen nog met een kleine groep", vertelt Ed. „We hebben heel wat afgepraat over wat we wilden en hoe. Het moest een theaterstuk worden, dat stond vast. Bovendien wilden we jongeren bereiken. Zo kwamen we op de kernbewapening. Ik ben teksten gaan schrijven en langzaam begon het vorm te krijgen". Bijna een jaar werd er ge werkt aan het stuk dat de titel Ondergronds mee kreeg. De kernwapens spelen alleen de eerste paar minuten een rol. Nadat de bom gevallen is, wordt het leven beschreven dat zich tien generaties later on dergronds afspeelt. De tekst van Ed Mol werd uitvoerig besproken en hier en daar aangepast. De band ging oefenen in een boerderij in Ritthem en de theatergroep tweemaal in de week in het jongerencentrum De Piek. In spel en muziek moest de strijd worden uitgebeeld die het onderdrukte „volk" voert tegen een alleenheerser. De tijd begint opnieuw. Maar er is hóóp, zoals blijkt uit het romantische lied „De Droom": Toen zag ik een vrouw die ik nog nooit had aan schouwd haar ogen waren parels ik weet niet of 't waar is maar haar beeltenis bleef me bij ik hoorde haar stem toen ze zachtjes tegen me zei er is nog niets verloren want jij bent uitverkoren om terug te gaan. Terug naar „bovengronds" dus. In Ondergronds zijn allerlei persoonlijke ervaringen mee genomen. Het uitbeelden van die gedachten gaf nogal wat moeilijkheden. De in Driewege wonende Haagse zanger René Busker werd aangezocht om de rol van alleenheerser te spelen. Tenslotte zijn er vier technici en tien spelers en muzikanten. Zo moet het kunnen en op 18 juni werd in De Piek de eerste voorstelling gegeven. Het was een groot succes. Na de première kwam de ka ter. Muskie verklaart de kater uit de zeer enthousiaste voor bereiding. „Je werkt bijna een jaar naar zo'n voorstelling toe, en dan is er ineens niets meer". Aan de andere kant: nie mand had ook verwacht dat er zou gebeuren wat er nu gebeurt met optredens in het hele land. „Maar", zegt Ed Mol, „we blijven amateurs. Het belang rijkste is dat we ons creatieve ei kwijt kunnen en lol heb ben". De vorm waarin dit creatieve ei is gelegd, maakt een groot deel van de aantrekkings kracht uit. Er is in Nederland niet zoiets te zien als een com plete rockopera. Tegelijkertijd beseffen de leden van het Vlis sings Rock Teejater dat er nog flink wat verbeterd kan wor den. Die energie gaat mogelijk in een nieuwe produktie zitten. Ed: „Het moet wel maat schappijkritisch zijn. De opzet wordt waarschijnlijk hetzelf de. Meer wil ik er nog niet over zeggen". Wie Wat Waar. Neêrlands meest populaire gezinsalmanak. Met jaar overzichten. evenementenagenda, competitiestanden, wereldrecords^ huishoudtips, nuttige adressen, EHBO, en véél en veel meer! 'n Héél jaar alles zeker weten voor slechts De ene storm heeft zijn woede nog niet gekoeld of een volgende begint al weer aan de ramen en deuren te rukken. De herfst, tot half december nogal rustig, is kennelijk niet van plan zonder slag of stoot voorde winter te wijken. Onze foto graaf Cor Schuilwerve pakte een van de buien die vanuit zee Walcheren binnenviel.

Scheldebode | 1982 | | pagina 13