Dierenbescherming houdt overzichtstentoosntelling I Opmerkelijk Mikro-electro brengt nieuwste uit audio- wereld: de Compact disc Het Buut begint cursus volksschilderen voor beginners Kerstbomen voor Schorpioen Verordening regelt geluidhinder recreatieve voorzieningen Weihnachts-Oratorium in katholieke kerk Restauratie schuur Brakenburg te duur Welkom Forumavond CNV Actie voor vluchtelingen Flink aantal bezwaren onroerendgoed-belasting OPEN DAGEN LHN0 ORANJEZON Wie wil in clubhuis op kinderen passen? Jaarverslag Adviesbureau Gehandicapten Ondanks lagere subsidie betekent woningisolatie besparing op woonkosten Hoofd Jacob Cats- school neemt afscheid Brievenbus verplaatst Bewoners boulevard bundelen belangen Jam-session en concert in de Paraplu Concert New Destination Koudekerks u paar haalt de 60 jaar SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 218 „Huwelijken zijn de pest voor onze vereniging'' KOUDEKERKE - De So ciëteit voor Alleenstaanden in Zeeland bestaat deze week tien jaar. Dit jubi leum wordt gevierd op za terdag 11 december in Ho tel Walcheren in Koude- kerke met een diner en een dansavond met medewer king van The Riverside Combo. De vereniging is tien jaar geleden heel aar zelend begonnen met het organiseren t»n activitei ten voor alleenstaanden. Het blijkt een groot succes te zijn. Mevrouw Peels, die vrij wel vanaf het begin van de S.A.Z. bestuurslid is: „Als je je man of vrouw verliest en je komt alleen te staan, verandert er heel wat in je leven. Vaak verlies je daar door ook veel van je ken nissen. Als je dan eens uit wilt, heb je weinig moge lijkheden. In de kroeg gaan zitten is toch ook niets. Bij de S.A.Z. omtmoet je alle maal mensen die in dezelf de situatie verkeren als je zelf en het blijkt wel dat er veel behoefte is aan derge lijke feestavonden, want ze worden zeer druk bezocht. We hebben zo'n honderd vijftig tot tweehonderd be zoekers per avond". Driemaal per maand, te weten, de eerste, derde en vierde zaterdag, houdt de S.A.Z. een dansavond in Hotel Walcheren in Koude kerk. Soms wordt er bingo gespeeld, ook worden er ta lentenjachten onder de le den gehouden en worden de verschillende feesten ge zamenlijk gevierd, zoals pakjesavond, kerstdiners en carnaval. Van tijd tot tijd worden er open avond en gehouden waarbij ook de vrienden en familiele den van de leden van de vereniging mee mogen ko men. Ook worden er in de zomer busreizen gemaakt en in de winter een bow lingcompetitie gehouden. De heer van Koeveringe is penningmeester ixin de sociëteit. „Het aantal acti viteiten wordt steeds uitge breid. Alle initiatieven ko men van de leden zelf. Ze komen veelal uit Walche ren, maar ook uit Zuid-Be veland en zelfs uit Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen. We voelen ons bij de S.A.Z. eigenlijk één grote familie. Het doet iedereen wel eens góed om er een avondje uit te zijn. Het is bij ons geen praatr- groep of zo, het gaat echt om de gezelligheid. Na tuurlijk is het wel eens goed, als je over je verdriet kunt praten, maar het is ook zo, dat je niet je ver driet moet gaan zitten koesteren. Juist door de feestavonden kom je eens helemaal los uit de sleur. Je leert weer nieuwe mensen kennen en het gebeurt dan ook vaak dat de mensen el kaar buiten de soos om blijven ontmoeten of sa men op vakantie gaan en zo". Er zijn ook verschillende mensen die via de S.A.Z. een nieuwe partner hebben gevonden. „Zo raken wij onze leden kwijt, huwelij ken zijn de pest voor onze vereniging", lacht me vrouw Peels. „Maar de meesten vergeten ons niet. Op de open avonden ko men ze allemaal toch wel weer. We hopen dat er op de jubileumavond ook veel oud-leden zullen komen. We hebben niet alle adres sen meer in onze admini stratie, zodat we ze niet al lemaal een uitnodiging konden sturen, maar in ieder geval zijn ze van har te welkom". Voor veel mensen bestaat er toch een soort drempel- Mevrouw Peels treedt op tijdens een talentenjacht van de sociëteit. vrees om voor de eerste keer een avond van de S.A.Z. te bezoeken. Mevrouw Peels: „Ik krijg vaak telefoontjes van mensen die best willen komen, maar eigenlijk toch niet durven. Maar ja, het is toch zo dat je die eerste stap zelf moet zetten. Dat kan niemand voor je doen. Soms komen de mensen de eerste keer op een open avond met familieleden. Dat is volgens mij niet de oplossing. Je zit dan nog in je eigen kringetje. De eerste keer heb ik zelf ook eerst een kivartier voor de deur heen en weer gelopen voor ik naar binnen durfde. Maar ja, ik dacht, ivat kan me nu eigenlijk overko men, en ik moet zeggen, dat ik er geen minuut spijt van heb gehad dat ik toch naar binnen ben gegaan". Wie meer wil iveten over de S.A.Z. kan bellen naar het secretariaat, telefoon 01180-12493. MIDDELBURG - De werkgroep Middelburg van de Neder landse Vereniging tot Berscherming van Dieren houdt de ko mende dagen een grote overzichtstentoonstelling in de Middel burgse Vleeshal. Er zal een gedetailleerd beeld te zien zijn van het werkterrein van de dierenbe scherming en verwante orga nisatie. Het gaat onder meer om het ijveren voor afschaffen van dierproeven. Materiaal voor deze tentoonstelling werd ingezonden door een tiental verenigingen in de Verenigde Staten en Engeland. De klein- vee-vereniging „Walcheren" geeft voorlichting over dier verzorging. In samenwerking met res taurant De Huifkar zal een demonstratie vegetarische keuken worden gegeven. Het publiek zal onder meer een echte legbatterij, een klaver box en een kraamkooi kunnen bewonderen. Belangrijk is ook de aanwezigheid van een aan tal asieldieren waarvoor een nieuw tehuis wordt gezocht. De Vleeshal is geopend op donderdag en vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Toe gang is gratis. VLISSINGEN - Het Vlissingse Buurthuis „Het Buut" begint in januari weer met een cursus volksschilderen voor beginners. Op deze cursus kunnen de deelnemers de techniek en vaardig heden van het volksschilderen aanleren onder begeleiding van een deskundige leidster. Personen die interesse heb ben kunnen contact openmen met het buurthuis. De bedoe ling is dat de cursus op de maandagmiddagen plaats vindt. De duur is tien lessen. Tevens zijn er nog een aan tal plaatsen open voor de cur sus alternatief koken. Op deze cursus wordt in overleg met de deelnemers aandacht besteed aan de mogelijkheden van ve getarisch, veganistisch, ecolo gisch en altenatieve kookwij- zen. De cursus vindt plaats op de woensdagavonden van 19.00 uur tot 22.00 uur. Ook ligt het in de bedoeling om een kookgroep voor man nen te beginnen in het buurt huis. Voor deze activiteit is ge kozen voor de donderdag avonden van 19.30 tot 21.30 uur en het begint zodra er vol doende inschrijvingen zijn. Voor nadere informatie en aanmeldingen kunnen lief hebbers contact opnemen met „Het Buut", Beatrixlaan 2, tel. 01184-16223. VLISSINGEN - De CNV-af- deling Vlissingen houdt dins dag 14 december een forum avond in het Anker in Vlissin gen. Het begint om half acht. In het forum hebben districts bestuurders van de vakcen trale, de politiebond en de in dustriebond, zitting. ±!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiii£ In het blaadje dat de Vereniging Winkelcentrum Vlis- singen uitgeeft onder de naam Info vonden wij een ont- hullend stukje over de invloed van Vlissingse onderne- mers op het beleid van de PZC. Onder het tussenkopje 1 „Nieuwsgaring" staat er: „De Verenigde Ondernemers Centrale heeft na ge- sprekken met de PZC en Vlissinger/Faam overeenstem- ming bereikt over de volgende punten: 1. de koppen boven de pagina's van de Vlissinger/Faam I I worden gemoderniseerd, c.q. vervangen of veranderd I naar de eisen van deze tijd. 2. Men zal ruimer aandacht gaan geven in de krant aan berichten uit het zakenleven in Vlissingen. 3. Men vraagt van u alleen: a. af en toe een advertentie (maar die plaatste u al), b. dat u uw nieuws wel even laat 1 weten!! E üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimmiiiiiiimiiin VLISSINGEN/MIDDELBURG - Amnesty International houdt vrijdag 10 december een actie met als onderwerp: Vluch telingen en de rechten van de mens. Op die datum worden in het hele land huis-aan-huis folders verspreid en zullen op verschil lende plaatsen muurkranten worden opgehangen. Amnesty International is bezorgd dat steeds meer mensen het risico lopen teruggestuurd te worden naar landen, waar zij ver volgd worden. Jaarlijks melden ongeveer duizend asielzoekers zich aan de Nederlandse grens met het verzoek om bescherming. Het percentage van toelating is inmiddels teruggelopen van zes tig procent tot twintig procent, waarmee Nederland in vergelij king met de buurlanden op de laatste plaats staat. In Vlissingen staat op zaterdag 11 december een informatie stand op de hoek van de Lange Zelke-Walstraat van negen tot vijf uur en in Middelburg staat de stand op zaterdag 18 december van tien tot vier uur in de Lange Delft. VLISSINGEN. Het gemeentebestuur van Vlissingen kan op een flink aantal bezwaren tegen de hoogte van de onroerend goed-belasting rekenen. De Stichting Basco, de Woningstichting Walcheren en de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuis vesting kondigden aan als eigenaar bezwaren in te dienen voor al hun woningen. Een en ander is gebleken tij dens de bijeenkomst die de Stichting Opbouwwerk samen met de FNV en -het Bureau Rechtshulp voor Zeeland over deze belasting heeft belegd. De Stichting Opbouwwerk be sloot tot de bijeenkomst naar aanleiding van klachten onder de Vlissingers. Om het de mensen wat ge makkelijker te maken om een bezwaar in te dienen, zijn een aantal kant-en-klare be zwaarschriften gemaakt. Ze kunnen worden opgehaald bij de Stichting Opbouwwerk in OOSTKAPELLE - De Christe lijke School voor LHNO (Lager Huishoudelijk en Nijverheids Onderwijs) van de Z.L.M. „Oranjezon" in Oostkapelle houdt woensdag 8 en donder dag 9 december open dagen. Tijdens deze dagen kunnen de leerlingen van de zesde klassen van de basisscholen met hun ouders en leerkrach ten een kijkje komen nemen. De leerlingen kunnen dan en kele korte lessen volgen. De openingstijden zijn van een uur tot kwart voor drie en van kwart over drie tot vijf uur. Op donderdag tevens nog van halftien tot kwart over elf. Ook is er woensdagavond een informatieavond van half- acht tot halftien. Tijdens deze avond zullen leerlingen van Oranjezon aan het werk te zien zijn. het welzij nscentrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat 104 en bij de verschillende wijkcentra en buurthuizen in de gemeente. Wie dat doet, kan tevens een formulier meene men. waarin om uitstel van betaling wordt verzocht. WEST-SOUBURG - Het clubhuis Marnix zoekt vrij willige medewerkers om op kleine kinderen te passen tij dens cursussen die 's morgens gehouden worden. Deze cur sussen starten weer in januari. Wie hieraan mee wil werken kan zich opgeven, telefoon 67022. VLISSINGEN - De immer actieve club die van het ram- schip Sorpioen een museum schip wil maken, gaat kerst bomen verkopen. Op de vrij dagen en zaterdag 10 en 11 en 17 en 18 december staat zij met kerstbomen op de Oude Markt. De bomen, van het bloemen- en tuincentrum •Dekker, brengen per stuk een gulden vijftig op voor de Schorpioen. De bomen gaan rond de twaalf gulden vijftig kosten. Jan Hoogstraten met de Compact Disc-speler. W EST-BRABANT/ZEELAND - Dat Mikro-electro al jaren lang het toonaangevend beeld verzorgt wanneer in Zeeland of West-Brabant gesproken wordt over de „jongste" ontwikkelin gen op audio-, video- en televisiegebied, is een bekend gegeven. Directeur Jan Hoogstraten heeft, wat dat aangaat, dus een naam hoog te houden. Hoe dat meestal in z'n werk gaat wordt andermaal bewe zen met de (nu al!) Compact disc, die zowel in Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes als Vlissingen te bewonderen en te beluisteren is. Een stukje techniek dat als het meest re volutionaire idee in de audio- wereld van de laatste tien jaar mag worden bijgeschreven. De Compact Disc is een plaatje met een doorsnee van slechts 12 centimeter, eenzijdig afspeelbaar, met een ononder broken speelduur van maxi maal een vol uur. Groeven kent de Compact Disc niet. De digitaal geco deerde opname ligt onder het oppervlak van de plaat, on kwetsbaar voor stof en be schadigingen. De opname wordt optisch uitgelezen door een laserstraal. Slijtage van plaat en laser zijn uitgesloten. De geluidskwaliteit overtreft derhalve alles wat tot dusver re is gepresteerd. Met digitaal geregistreerde audiosignaal is immers vrijwel identiek aan VLISSINGEN - De Stichting Gehandicapten Adviesbureau heeft in 1981 weer een aantal gehandicapten in Zeeland ge holpen. De hulpverlening is individueel verricht door des kundige vrijwilligers en in sa menwerking met bestaande diensten en instellingen. Dit staat in het jaarverslag van de Stichting over 1981. De hulpverlening gebeurde veelal op verzoek van de be trokkenen zelf of na doorwij zing via de ANIB, het Revali- datieteam van het Zeeuwse Kruis, AVO-Nederland en an dere instellingen. De aanvra gen lagen op veel verschillen de terreinen, onder meer de 5% regelingen, vervoerskosten, huisvestingsproblemen, ge zinshulp en informatie met betrekking tot woningaanpas sing. de oorspronkelijke „live-op- name". De signaal/ruisverhouding is aanzienlijk groter dan die van elk ander weergavesys- teem tot dusver. De kanaal scheiding is volledig. Rumble en jengel zijn volstrekt afwe zig. De Compact Disc speler kan worden aangesloten op elk Hi- fi-systeem, even simpel als el ke andere hifi-geluidsbron. De speler is praktisch ongevoelig voor trillingen en stoten en is bovendien ook nog eens een keertje erg gemakkelijk te be dienen. Hoewel nog niet iedere lang speelplaat, want daar gaat het bij de Compact Disc toch hoofdzakelijk om, overgezet is op het hoogglanzend zil verkleurig plaatje is er toch al een uitgebreid assortiment aan langspelers voor de Com pact Disc te verkrijgen. Een aantal daarvan zijn te zien bij Mikro-electro. Daar zal men dan ook kunnen con stateren dat de geluidskwali teit van de Compact disc die van de traditionele langspeler ver overtreft. DOMBURG - De recreatie ve voorzieningen in de ge meente Domburg zullen wat b. en w. van Domburg betreft aan banden worden gelegd via de Verordening Geluidhinder recreatie-rintichtingen. Het is een van de punten die de raad ter bespreking krijgen voorgelegd in de vergadering van dinsdag 14 december. Het begint om halfacht. Vanaf kwart over zeven kun nen belangstellenden vragen stellen over de te bespreken punten. VLISSINGEN - In het jaar 1981 zijn de werkzaamheden ten behoeve van de energiebesparing in Zeeland goed op gang geko men. De mobiele voorlichtingsstand van de Coördinatiegroep Energiebesparing Zeeland bereikte vele duizenden geïnteres seerden, zo staat in het jaarverslag van de C.E.Z. over 1981 te le zen. Toch is de energiebesparing door middel van woningisolatie in 1981 minder geweest dan in het voorafgaande jaar. Het aantal woningen waar voor subsidie werd gegeven was in 1981 ongeveer twintig procent lager dan in 1980. De C.E.Z. vermoedt dat dit komt door de subsidieverlaging eind 1980. Blijkbaar is de subsidie van de overheid belangrijker om de mensen te motiveren tot isolatie over te gaan, dan de informatie van de C.E.Z. Door de C.E.Z. is namelijk aange toond dat zelfs met de ver laagde rijksbijdragen het aan brengen van een totaal isola tiepakket in een bestaande woning een besparing op de woonkosten oplevert. Het teruggelopen aantal wo ningisolaties kan niet gezien worden als een verzadiging van de markt als men bedenkt dat het aantal geïsoleerde wo ningen op Walcheren nog al tijd beneden de twaalf procent ligt. Een positieve ontwikke ling in 1981 was wel het sterk gedaalde verbruik van aard gas per kleinverbruiker. Waarschijnlijk is dit te dan ken aan het groot aantal ver leende subsidies voor wonin gisolatie en een grotere ener giebewustheid bij het publiek, aldus het jaarverslag. Zaterdag 11 december a.s. geeft de Vlissingse Oratoriumvere niging haar traditionele concert „Weihnachts-Oratorium" van Joh.S.Bach in de Katholieke Kerk te Vlissingen. Solisten zijn Tannie Willem stij n, sopraan. Ze heeft gestu deerd aan het Koninklijk Con servatorium te Den Haag en is sinds 1979 verbonden aan het Nederlands Kamerkoor en Frans Felix Blok- counterte nor of alto. Blok is gedurende 10 jaar verbonden geweest als violist aan het Radio-Filhar- monisch-Orkest. De andere solisten zijn voor Vlissingen oude bekenden, na melijk de tenor Marius van Altena en de bas Hans Smout. Het Gewestelijk Orkest ver zorgt de begeleiding en ook Gert Oost zit weer achter het orgel. Het geheel staat onder lei ding van Henk J. Harinck. De Vlissingse Oratoriumvereni- VLISSINGEN - Het hoofd van de Jacob Catsschool in Vlissingen de heer Schoen, neemt dinsdag 14 december afscheid van de school. Be langstellenden kunnen tijdens een receptie van vier tot half- zes in de gymzaal naast de school afscheid van hem ne men. BIGGEKERKE - De FTT heeft de brievenbus bij het postkantoor in Biggekerke verplaatst naar de hoek Schuitvaartstraat/ Kerkplein. Dit op verzoek van een aantal inwoners van het dorp. ging is opgericht in 1946 door de bekende musicus Jan Kui ler en nadert dus met rasse schreden haar 40-jarig jubi leum. Het koor heeft al vele concerten gegeven en heeft het tot een traditie gemaakt elk jaar een drietal cantates uit het Weihnachts-Oratorium te brengen. Het begint om acht uur. VLISSINGEN - Uit on vrede met het gemeentelij ke beleid hebben bewoners van de Vlissingse Boule vard Bankert besloten een bewonersvereniging op te richten. Omdat de toeris ten slechts een klein deel van het jaar de boulevard bevolken, vinden de bewo ners dat hun eigen stem niet verloren mag gaan. De tot nu toe uitgevoerde plannen dienen slechts het toerisme en niet de bewo ners, aldus de Bewoners vereniging Boulevard Bankert. De bewoners ho pen hun belangen via de vereniging beter te kunnen verdedigen. Het doel van de bewonersvereniging is het „behartigen van het welzijn van de bewoners en het aanzien van de bou levard". ARNEMUIDEN - De kosten van restauratie van de oude shuur bij de boerderij Brakenburg in Arnemuiden zijn zo hoog dat de gemeente dat niet kan betalen. Bovendien is de schuur niet meer nodig als onderkomen voor sport-, muziek- en wijk- vereniging, zodat sloop te zij ner tijd het lot van de schuur zal zien. De grond zal dan die nen als bouwgrond voor het plan Brakenburg 2. Voorlopig willen b. en w. van Arnemui den de schuur verhuren aan de voormalige pachter van de boerderij de heer Dieleman, die er caravans in wil stallen. VLISSINGEN - Zaterdag 11 december houdt het Vlissingse buurthuis De Paraplu een jon gerenavond met onder meer een optreden van de popgroep „The Ace". De muziek van deze groep, die snel bekendheid begint te verkrijgen in Zeeland, valt te vergelijken met die van Ra chel Sweet. Kortom New Wa ve muziek. De groep is samen gesteld uit: Ivo Manz, drum mer; Oscar Bax, solo-gitarist; Ruud Gijsel, bas-gitarist; Jan van de Capello, slag-gitarist; Anke Gijsel, zang en Anita van de Capello, zang. Het optreden begint om 22.00 uur. Vanaf 20.00 uur is er gelegenheid voor belangstel lenden om zelf muziek te ma ken (jam-session). Verster kers, zanginstalltie en een drumstel zijn aanwezig - an dere instrumenten moet men zelf meenemen. Iedereen is welkom vanaf 20.00 uur. De entree bedraagt twee gulden. De raad beslist maandag 13 december over dit voorstel. De vergadering begint om half acht in het gemeentehuis. VLISSINGEN - De Papen- drechtse groep New Destina tion treedt zaterdag 11 decem ber op in het Vlissingse jonge rencentrum Walk-Inn. Het concert van deze vijf- mansgroep is georganiseerd door Youth for Christ Vlissin- gen. De groep speelt eigen mu ziek op eigen tekst in het Ne derlands en Engels in een stijl I gevariërend van balladen tot rock. Binnenkort moet de eer ste elpee van New Destination uitkomen. Het concert begint om half- negen. Toegang drie gulden. KOUDEKERKE - Woensdag 8 december is het Koudekerkse echtpaar Van Keulen-Baar- entsen zestig jaar getrouwd. Het wordt zaterdag 11 decem ber gevierd. Die middag van vier tot zes uur is er receptie in de ontmoetingsruimte achter de Gereformeerde Kerk in Koudekerke. Mevrouw en me neer van Keulen zijn beiden vijfentachtig jaar en wonen nog zelfstandig in de Kerkhof laan. J

Scheldebode | 1982 | | pagina 6