HET WEEKBLAD WAAR LEKKER VOOR GAAT ZITTEN FO-STIVAL I! n 4 ANGSTAANJAGENDE ZANG EN MINIMAL MUSIC Dagje of weekend erg voordelig met j I de trein op stap Deze week extra bij Albert Heijn, KERSTSTER NARCISSEN 2.50 2.50 De Stem in koorkerk Vrouwen Introductie-avond Gezichtsverlies De bruiloft bij rTTTZmk^TJTHif/t ..College neemt ons niet serieus" Scheldestraat 21 Vlissingen M V MIDDELBURG - De op het gebied van toneel weinig verwende Middelburg kan volgende week drie dagen achtereen genieten. Drie toneelgroepen - Het Coöperatief, de Nieuwe Komedie en het vervolg - brengen dan stukken van ëen van de belangrijkste hedendaagse schrijvers van politiek theater, de Ita liaan Dario Fo. Deze toneelschrijver werd in België en Nederland vooral be kend door de stukken die het Antwerpse Kollektief Internationale Nieuwe Scène van hem speelde. Ondanks het feit dat Fo als politiek theatermaker dui delijk stelling neemt, worden zijn stukken nooit vervelend. Hij heeft zich na melijk niet aan een richting gebonden, zodat hij naar alle kanten kan uithalen. Hij doet dat met humor, wat waarschijnlijk een verklaring vormt voor zijn populariteit in den lande. K/i I j I 1 i I ZJA *9 VUURWERKZAKKEN/ PAKKETTEN - PIJLEN -KNAL- SIER- 6R0NDVUURWERK vindt u Officieel verkooppunt Bestellijst ligt voor u klaar Kerstmiddag voor zieken en invaliden ïïlmiiimiiiimmiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiim* Eerste paal Spuistraat Eerste wandeling in winterserie Donderdag, vrijdagen zaterdag li S"/ -</T3" SCH^DEBODE UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG - OPLAGE 40 999 EX 8 UtLbMbhH 1982 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Theaterfestival rond toneelschrijverDario Fo WA k >- Een scène uit Gezichtsverlies door de Nieuwe Komedie. Cardine van Gastel in de monotoog „Vrouw alleen" uit het stuk „Volwassen orgasme ontsnapt". Het festival rond Fo gaat de wereld in als het Fostival. Al vorens op de toneelstukken in te gaan eerst nog iets over Da rio Fo. Hij is in 1926 geboren aan het Lagio Maggiore. Hij studeerde architectuur, maar begint aan het begin van de jaren vijftig voor zijn plezier stukken voor het toneel te schrijven. Fo gaat met vrien den politieke revues op touw zetten en Fo levert de satiri sche teksten. Als hij de actrice Franca Rama (zij regisseert het stuk dat het Theatercoöperatief in Middelburg zal uitvoeren) trouwt begin een nieuwe epi sode. De twee stichten een eigen gezelschap, waarmee ze tot 1968 komisch-absurde blij spelen doen. Door de protestbewegingen, de Viernamdemonstraties en studentenrevoltes radicalise ren ze en richlen de Nuova Scena (Nieuwe .Scène) op. Met dit gezelschap zoeken ze het arbeiderspubliek op in buurt huizen, stadions en sporthal len. Hun werk ondervindt veel tegenstand van officiële in stellingen, maar als in 1977 het door Fo geschreven Mistero Buffo op de Italiaanse televi sie wordt vertoond, zijn de kijkcijfers slechts vergelijk baar met een Europacupwed strijd of de pauselijke zegen. Volwassen orgasme ont snapt uit Amerikaans circus is het eerste stuk dat te zien is (maandag 13 december). Het is een aardig stuk met een slecht gekozen titel dat gespeeld wordt door Het Theatercoöpe ratief. Het gaat te ver om dit door drie vrouwen gespeelde stuk vrouwentheater te noe men, al gaat het over situaties Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21 602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v Emden, privé Bossenburg T0, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. waarin vrouwen verkeren, de (sexuele) onderdrukking. Een vrouw wordt 's morgens wak ker. Ze droomde over haar werk op de fabriek. Terwijl ze haar kindje verzorgt en de huissleutel zoekt, realiseert ze zich haar dubbele taak. Een andere scène: Een huis vrouw is door haar jaloerse echtgenoot opgesloten in haar huis. Zo ontstaat er een komi sche interpretatie van een vrouw die op verschillende manieren sexueel wordt mis bruikt. Het stuk bestaat uit vijf door Hanny Alkema in de Volkskrant als niet te versma den omschreven monologen: „De teksten hebben wat je noemt „brille" en niet dat kla- rige of aanklagerige, wat zo vaak opduikt bij het thema (sexuele)onderdrukking van de vrouw". Vooruitlopend op het eigenlijke Festival is er woensdag 8 december een introductie-avond in de schouwburg. De vertaler Frans Roth, dramaturg Ge rard Pietersen van de Nieu we Komedie en actrice Ca roline van Gastel zullen een en ander vertellen over Dario Fo als theatermaker. Er is dan tevens een ten toonstelling over leven en werk van Fo te zien in de foyer van de schouwburg. Deze tentoonstelling blijft daar tot en met de laatste voorstelling op woensdag 15 december. Kaarten voor de introductie-avond kos ten drie gulden. Het begint om acht uur. De Nieuwe Komedie speelt Gezichtsverlies, een stuk dat is gebaseerd op de ontvoering van de Christen-democrati sche leider Aldo Moro in 1978. De politieke klucht is dinsdag 14 december te zien. In „Gezichtsverlies" wordt Fiat-directeur Agnello on- voerd door terroristen, de auto waarin hij zit, verongelukt. Agnelli raakt gewond, zijn ge zicht onherkenbaar verminkt. De Fait-arbeider Antonio, die toevallig ter plekke is, redt zijn „broodheer" uit het wrak en brengt hem naar het zie kenhuis. Agnelli heeft het jas je van Antonio aan, met Anto nio's identiteitspapieren. De chirurg neemt Agnelli onder handen en reconstrueert diens gezicht aan de hand van een foto van Antonio. Vanaf dat moment ontspint zich een op eenhoping van krankzinnige gebeurtenissen. Fo wil met „Gezichtsver lies" duidelijk maken hoe poli tieke krachten en massamedia omgaan met het fenomeen „terrorisme". Hij analiseert als het ware het functioneren van de democratie in Italië (en daarbuiten). Moro werd op geofferd. Ondanks zijn smeek bedes in vele brieven, bleef men weigeren een aantal poli tieke gevangenen vrij te laten. Agnelli is door zijn „geichts- verlies" spoorloos. Is men nu wel bereid tot onderhandelen? Politiek als slapstick Woensdag 15 december is De Bruiloft van een straathond te zien. Volgens NRC-criticus Kester Freriks is dit stuk door Het Vervolg „een met vaart gebracht spektakel dat voor een fantasierijk verzet zonder berusting pleit". Dit stuk van Fo, dateert uit 1959, werd door „Het Vervolg" op maat bewerkt en voorzien van nieuwe muziek en liedjes teksten. Hoofdpersoon is de Neus, die zich steeds laat ge bruiken door zijn straatvrien den. Zij koppelen hem aan het hoertje Angela voor wie hij te dere gevoelens blijkt te koes teren. Neus is schoolverlater en hij is zich bewust van de beperkte mogelijkheden van zijn situatie. Als hij in slaap valt komt hij in een lange droom terecht. Daarin raakt hij van de ene hachelijke si tuatie in de andere. Met won derbaarlijke trucs en listen weet hij steeds een uitweg te vinden. Zo blijkt hij o.m. bij de burgerlijke stand abusievelijk als hond geristreerd te stan en komt hij in het pak van een minister terecht. Wanneer hij ontwaakt wordt hij weer ge confronteerd met de harde realiteit en daar wordt van hem een antwoord verwacht. Alle stukken beginnen om half negen negen. Een passe partout komt op vijfentwintig gulden. De kosten per voorstel ling zijn tien of vijftien gul den. De kaarten zijn in voor verkoop verkrijgbaar bij Uit in Zeeland, Nieuwe Haven Mid delburg en bij de Culturele Raad Vlissingen, Badhuis straat 104. ff MIDDELBURG - In de serie concerten die Jeugd en Muziek onder de noemer de Stem organi seert, treden vrijdag 10 december op de Amerikaanse rockzangeres Diamanda Galas en de Spaan se componist, zanger en performer Carles Santos. Voor Diamanda is het con cert in de Koorkerk in Middel- bur tevens het eerste optreden in Nederland. In Amerika bracht ze critici tot superlatie ven over de mogelijkheden van haar stem. „Ik heb zoiets machtigs en beangstigends niet meer gehoord sinds Krzystof Penderecki's be roemde Threnody: Aan de slachtoffers van Hiroshima", schrijft Kenneth Fain in San Francisco. De Engelsman Ken Hyder noemt haar LP Litanies of Sa tan een van de minst commer ciële elpees die dit jaar zijn uitgebracht: Het is een solo elpee van de meest opmerke lijke zangeres van de laatste tien jaar. Hoewel ze optreedt op jazzfestivals en met new wave en de rockmuziek in ver band wordt gebracht, is Galas niet in een simpele beschri- ving te vangen, aldus Hyder. Ze gebruikt de mogelijkhe den van haar stem op bijna alarmerende manier. Ze gromt zo laag als een beer en piept zo hoog dat je vreest voor je bril lenglas, dit alles met een in tensiteit die angstaanjagend is. Daarna komt Carles Santos aan bod. Dat betekent een one-man-show met piano, stem, film en beweging. Het concert begint vrijdag om halfnegen. Kaarten tien gulden. Vuurwerkverkoop op 30-31 december Een grote sortering PAUL KRUGERSTRAAT 146-148 VLISSINGEN TEL. 17054 Wij verkopen uitsluitend goedgekeurd vuur werk. Lees eerst goed de gebruiksaanwij zing op de verpakking, dan kan er niets mis gaan! ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIU: GOES/VLISSINGEN - In samenwerking met de Ne derlandse Spoorwegen hebben wij een aanbieding met een stuntkarakter voor de lezers van het Nieuwsblad voor de Bevelanden en De Scheldebode. Die aanbieding heeft betrekking op de weekends 11/12 en 18/19 december a.s. De eerste driehonderd lezers, die zich op onze kanto ren in Goes (Klokstraat 1) en Vlissingen (Torenstraat 5) melden kunnen of op zaterdag of op zondag reizen door geheel Nederland voor slechts 23,-, terwijl kinderen van vier tot en met negen jaar voor 16,- een hele dag mogen treinen. Men mag in- en uitstappen waar men wil en mag alleen geen gebruik maken van de D-, TEE- en extra treinen. Degenen die twee dagen met de trein weg- willen in een van de twee genoemde weekends kunnen gebruik maken van de speciale twee-dagkaart die slechts 38,- respectievelijk 19,- (kinderen van 4 tot en met 9 jaar) gaat kosten. Kortom een aanbieding die er mag zijn. Zoals gezegd mogen wij slechts driehonderd lezers aan zo'n voordeelkaart helpen, omdat men overbelasting op de normale lijnen wil voorkomen. De kaartverkoop be gint op donderdag 2 december. VLISSINGEN - Zieke en in valide mensen kunnen op uit nodiging van het Rode Kruis afdeling Vlissingen zaterdag 11 december een kerstmiddag meemaken. De afdeling heeft met mede werking van de Rode Kruis Kolonne en de Welfare een viering op touw gezet in de aula van de lagere technische school aan de Zaaihoekweg 1. Op het programma staat een film van de heer Peters over de gemeente Vlissingen, een kerstmusical van de zesde klas van de Oranjeschool, zang van het Rooms Katholiek Ge mengd Koor en een toespraak van pastoor van de Riet. De kerstmiddag begint om half drie. VLISSINGEN - Het Wijkco- mité Scheldebuurl is boos op het Vlissingse college van b. en w. Het Wijkcomité Schelde buurl, een van de winnaars van de door de Nederlandse Heidemaatschappij georganis- serd wedstrijd „een kern waar pit in zit", zag namelijk geen vertegenwoordiger van het college van b. en w. bij de prijsuitreiking in Middelburg. In 1980, toen het wijkcomité ook al een prijs had gewonnen voor de aankleding van de buurt, was er ook niemand. Het wijkcomité trekt uit de afwe zigheid de conclusie dat het college de bewoners niet se rieus neemt. TlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllT VLISSINGEN - Woensdag 8 december gaat de eerste paal de grond in voor de bouw van achtenvijftig woningen in het gebied aan en rond de Spui straat. N. Wever van de wo ningbouwvereniging Goed Wonen zal de officiële hande ling verrichten. Dat gebeurt om halfvier aan de Kaaska- destraat. VLISSINGEN - Zaterdag 11 december a.s. houdt de Vlis singse wandelsportvereniging „Willen is Kunnen" het jaar lijkse evenement „De Winter serie". De start vind plaats in de „Breehof" aan de Breestraat. Afstanden die men kan lopen zijn 10, 15 en 35 kilometer. De starttijden van de 35 km. zijn 8.30 tot 9.30 uur, de deelnemers aan de 10 en 15 km. starten om 13.30 uur. In de rust zal aan de deelnemers een kop snert wor den aangeboden in de Vlis singse Stationrestauratie. De medische verzorging is ook dit jaar weer in handen van het Rode Kruis. Deze winterserie betaat uit vier tochten. 1-koppig, per stuk Per bos aanbiedingen gelden donderdag- vrijdag - zaterdag, zolang de voorraad .-trekt. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1