HET WEEKBLAD WAAR JE Vredesmonument kan wereldwonder worden Deze week extra bij Albert Heijn, Dagje of weekend erg voordelig met de trein op stap IEDEREEN KAN STEENTJE BIJDRAGEN Trede voor trede naar de vrede J.P.A. ROSSËL TROSANJERS 3.50 knuijt 't Heerlijk avondje staat te komen.... Mooie foto's in I Biologisch Museum 99 99 Buurtbewoners kunnen sporten in West-Souburg Vlissingen. tussen eb en vloed Granaathuls Kevin Coyne en The Scabs in de Piek Echtpaar Geldof- Wagenaar zestig jaar samen Tingieter maakte bord voor Schorpioen Profetie DE SCHFLDEBODE^ Aanbiedingen gelden donderdag - vrijdag - zaterdag zolang de voorraad strekt. Scheldestraat 21 Vlissingen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MANNENMODE Koopavonden RUITER BOEKHANDEL LDE_ Paul Krugerstraat 55 4382 MB Vlissingen. Tel. 01184-12733 -tV^TiuL .1, iii. ■v.- UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31 e JAARGANG - OPLAGE 40 999 EX WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN MIDDELBURG - „De aarde is een land, met een volk -en een geloof: de lief de", zo luidt het credo van de uit Aardenburg afkom stige heer Schelte van Jel- gerhuis. Liefde moet de doffe dreunen van bommen en kanonnen overstemmen. Liefde in de vorm van een vredesmonument, waaraan iedereen die dat wil, kan meebouwen door een bouwsteen te kopen. „Mensen kunnen desge wenst hun naam in die baksteen laten zetten. Daarvan wordt dan een trap gemetseld. Het monu ment zou tot een wereld wonder kunnen uitgroeien, net als de pyramiden in Egypte of de Chinese muur. Die zijn ook begonnen als idee van één man". Schelte van Jelgerhuis, aan wiens keurig gekamde grijze baard alleen al te zien is dat hij hecht aan een verzorgde buitenkant, heeft kort ge leden via het NOS-pro- gramma Sprekershoek de wereld kond kunnen doen van zijn idee. „Dat heeft veel reacties opgeleverd", vertelt hij in het Middel burgse Ambachtencentrum bij de Koepelkerk. „Maar ik zal eerst vertellen hoe ik op 't idee gekomen ben. Ik werd namelijk ge troffen door een uitspraak van Zijne Koninklijke Hoogheid Koningin Wil- helmina ter gelegenheid van haar vijftigste rege ringsjaar. Ze zei toen onder andere: Nederland be schouwt zich als de be waarder van de vredesge- dachte. Aan President Roo sevelt schreef ze in 1933: Waarom zouden interna tionale geschillen tussen volkeren niet evenals ge wone geschillen aan de conferentietafel opgelost kunnen worden? De voort durende bewaping leert ons helaas dat dat tot oor log leidt. Toen ik deze uit spraken nog eens las, dacht ik ineens: de hele wereld staat vol met oorlogsmonu menten. Er is misschien één vredesmonument. Het Vre despaleis in Den Haag zou je althans als vredesmonu ment kunnen zien. Verder is er op de hele wereld niets". Van Jelgerhuis stapte er in, bedacht het idee zoveel mogelijk mensen erbij te betrekken door de gelegen heid te bieden een steen te kopen (zo is de betaling van het monument ook gere geld) en kwam op een trap- constructie: „Trede voor trede naar de vrede". Via Sprekershoek werd de eerste publieke stap ge zet, maar een wereldwon der heb je niet zomaar: „Je moet natuurlijk bezield zijn en je overtuiging kun nen overdragen op een an der". Ondertussen werd nog op andere manier aan de vrede gewerkt. In op dracht van Van Jelgerhuis maakte de koperslager Frans van de Kop in het Middelburgse Ambachte- nentrum alvast een sym bool voor het vredesmonu ment. Een koperen gra naathuls vormde het mate riaal voor Van de Kop. Van Jelgerhuis zegt het zo: Uit dit afschuwelijke oorlogstuig waar 45 kilo trotyl in zat, maakte hij iets vriendelijks. Hij heeft het leven aan de dood ont rukt". Van de Kop heeft een deel van de huls omge smeed tot twee bloemen die onderuit de granaat groeien en een schop die voor de wederopbouw staat. Van de Kop, die er ook bij zit maar het woord nog niet heeft kunnen nemen door de bezieling van Van Jel gerhuis, zegt ter verklaring van zijn monument: „Wij hebben tenslotte alle twee de oorlog bewust meege maakt. Die herinnering ra ken wij nooit meer kwijt". Van Jelgerhuis neemt weer over: „Intuïtief voelde Frans aan wat ik wilde". maakte. Tevens is Middel burg een stad die veel toe risten trekt. Van Jelgerhuis ziet daar allemaal potentië le kopers in van een steen voor het monument. „Bo vendien kan het vredesmo nument ook een toeristi sche trekpleister worden onder het motto Zeeland vrede land". Van Jelgerhuis bena drukt het a-politieke van zijn streven. Ter illustratie haalt hij een groen blad te voorschijn waarop met naam en foto het comité van aanbeveling staat afge drukt. Het zijn de vijfjarige Mereltje, de eenjarige Re- my, de vierjarige Gisele, de eenjarige Andy en de der tienjarige Marleen, kinde ren afkomstig uit verschil lende werelddelen. „De Rijn begint ook als stroompje van niks", ver kondigt de Aardenburger nogmaals om aan te geven dat het iets groots kan wor den. Nog een voorbeeld moe ten we opnemen. „Enkele jaren terug voor de kerst bleven Sadat en Begin on wrikbaar op hun stand punt staan. Geen sprake van vredesonderhandelin gen. Toen heb ik ze allebei een zak met vijentwintig kilo graszaad gestuurd en een briefje: als jullie nu eens de soldaten naar huis stuurt en aan de grens gras zaait, kunnen er boeren en tuinders voor in de plaats komen. Van beiden kregen ik antwoord. En xvat ge beurt er? Twee weken later komen Sadat en Begin in Camp David bij elkaar en dat leidt snel tot een ak koord. Ik zeg niet dat 't door het graszaad komt, maar mischien heeft een van die duizenden zaadjes toch een vruchtbare bodem getroffen". Het door Van de Kop ge maakte monument zal van daag worden aangeboden aan het hoofd van de Prins Willem Alexanderschool in Middelburg. Het u>as de eerste school die op het ini tiatief van Van Jelgerhuis reageerde. De school zal het zolang behoren, totdat be kend is waar het stenen monument kan worden ge bouwd. De granaathuls zal in dit vredesmonument worden verwerkt. Wie een steentje wil bij dragen: een steen kost vijf tien gulden en is te koop door storting van dat be drag op postgironr. 1.121.527 ten bate van Vre desmonument in Sluis o) op bankrekeningnr. 23.68.32.972 van de Neder landse Kredietbank in Sluis. Het materiaal voor dit vredesmonument je blijkt een gift te zijn van de ex- minister van defensie van Mierlo. „Het is toch een unicum dat een minister van defensie zegt: dit is een edel plan, ik sta er voor honderd procent achter. De officier die de granaat voor ons bestelde, was bovendien de eerste die een steen kocht. Dat is een wonder. Dat is de oude bijbelse pro fetie: zij zullen de zwaar den tot ploegen en de spie sen tot sikkelen smeden". Frans van de Kop heeft met dit werk dus een begin mee gemaakt. Nu de link van dit alles met Middel burg. Frans van de Kop herinnert eraan dat Mid delburg de zusterstad is van Nagasaki, de Japanse stad waar de tweede atoombom in 1945 zoveel slachtoffers lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Koperslager Frans van de Kop houdt het uit een granaathuls gemaakt munument vast. Het moet te zijner tijd worden ver werkt in het grote vredesmonument, zoals Schelte van Jelgerhuis dat voor ogen staat. In het midden John van der Zxvan van het Ambachtencentrum die het monument graag in Middelburg ge bouwd zou zien. (foto: Cor Schuilwerve) TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN- REPARATIE Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen KI WtML*Dl«M IOC*OA' ZITTEN Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21.602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.SO IT.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. Donderdag, vrijdag en zaterdag Diverse kleuren per bos VOOR DE BETERE St. Jacobsstraat 10 Vlissingen VLISSINGEN - De komende dagen in de Piek enkele niet geringe muziekevenementen. Zaterdag 4 december treedt de Belgische popgroep Teh Scabs op en woensdag 8 december de Engelse Kevin Coyne met groep. The Scabs bestaat uit vier le den. Ze spelen kosmopolitische new wave a la Cure The Matic. Keyvin Ciyne brengt blues- rock een geluid dat het al zo ver geschopt heeft dat het als Kevin Coyne sound bekend is geworden. Coyne heeft er al twintig elpees mee gevuld. Beide concerten beginnen om acht uur. GOES/VLISSINGEN - In samenwerking met de Ne derlandse Spoorwegen hebben wij een aanbieding met een stuntkarakter voor de lezers van het Nieuwsblad voor de Bevelanden en De Scheldebode. Die aanbieding heeft betrekking op de weekends 11/12 en 18/19 december a.s. De eerste driehonderd lezers, die zich op onze kanto ren in Goes (Klokstraat 1) en Vlissingen (Torenstraat 5) melden kunnen of op zaterdag of op zondag reizen door geheel Nederland voor slechts 23,-, terwijl kinderen van vier tot en met negen jaar voor 16,- een hele dag mogen treinen. Men mag in- en uitstappen waar men wil en mag alleen geen gebruik maken van de D-, TEE- en extra treinen. Degenen die twee dagen met de trein weg- willen in een van de twee genoemde weekends kunnen gebruik maken van de speciale twee-dagkaart die slechts 38,- respectievelijk 19,- (kinderen van 4 tot en met 9 jaar) gaat kosten. Kortom een aanbieding die er mag zijn. Zoals gezegd mogen wij slechts driehonderd lezers aan zo'n voordeelkaart helpen, omdat men overbelasting op de normale lijnen wil voorkomen. De kaartverkoop be gint op donderdag 2 december. WEST-SOUBURG - Buurt huis Marnix en het wijkcomi- té Dubbel West zijn de moge lijkheden aan het onderzoeken om in Westerzicht te beginnen met recreatieve sport. Er wordt over gedacht enige uren per week de gymzaal te huren voor onder meer volleybal of badminton. Dit alles hangt echter af van de belangstelling van de buurtbewoners. Maandag 6 december is er een bijeenkomst in Marnix, om halfnegen, waar over dit onderwerp gesproken zal wor den. Wie de bijeenkomst niet bij wil wonen maar toch be langstelling heeft, kan dit ook telefonisch bekend maken op het nummer 67022. MIDDELBURG/ VLISSIN GEN - Wie zijn sinterklaasin kopen nog niet heeft gedaan, krijgt er deze week 's avonds ook nog gelegenheid voor. Vanavond, donderdag- en vrijdagavond zullen de win kels tot negen uur geopend zijn. MIDDELBURG - Het echt paar Gelof-Wagenaar was af gelopen maandag zestig jaar getrouwd. Dit werd gevierd met een receptie op vrijdag 3 december in de Getuigeniskerk aan de Adriaen Lauwereysz- straat 6 in Middelburg. Deze dag kwam de burge meester om halfvijf (in gezel schap van zijn echtgenote) de feleicitaties overbrengen na mens het Middelburgs ge meentebestuur. De heer en me vrouw Gelof-Wagenaar wonen op het ogenblik aan de Laurens Stomesweg 1 en zijn beiden in het jaar 1900 geboren in res pectievelijk Oostkapelle en Se- rooskerke. VLISSINGEN - In op dracht van de mensen die van het ramschip Schor pioen een museumschip willen maken, heeft de tin gieter H. Bohnke een tin nen bord gemaakt met het teken van de schorpioen erop. Het eerste bord wordt zaterdag 4 december aangeboden aan de Vlis- singse burgemeester W'es- terhout. Het bord is te koop in een speciale kraam in de Walstraat. Liefhebbers moeten er snel bij zijn, want in de maand decem ber wordt nog een korting gegeven van twintig pro cent. De winst vloeit in de kas voor het museumschip. Een uniek fotoboek van het Vlissingen van nu. De nieuwe boulevards, het strand, de binnenstad, het loodswezen, de haven, de nieuwe woonwijken, Sou burg, de industrieën, de visserij, wonen en werken enz. Fotografie, tekst en samenstelling: Lex de Meester, Ed Reindersma, Lex de Looff. Fraai gebonden, groot formaat, 24 pag. tekst, 16 pag. kleurenfoto's en 104 pag. zwartwit, prijs 59,50. Hel tekstgedeelte komt als aparte bijlage in de Engelse taal. prijs J5.- |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ DOMBURG - Buiten de normale expositie om zijn op het ogenblik in het Zeeuws Biologisch Museum foto's te zien van de inter nationale fotowedstrijd „Het avontuur van de na tuur". Het gaat om in totaal vierennegentig foto's, de besten van de duizenden foto's die bij de organisator, het VNU-maandblad Gras duinen, zijn binnengeko men. Er zijn aardige foto's bij, zoals die van een rode kla proos in een zwart lava- veld, jonge futen op de rug van pa of ma, de vlinders. Er zijn leuke bij, zoals een uilenfamilie op een tak, de op een paal broedende scholekster of de close-up (foto: Cor Schuilwerve) van een maraboe met ivat E slierten grijze haren rond z'n kop. Er zijn prachtplaten bij, zoals een huisje met boom E van Jozef Van Reusel, de 5 zandvlakte van Merzouga van Gerald Kapfer of de witte wolk boven het strand van prijswinnaar Frans Lanting. De aller mooiste plaat is echter een winteropname, witte bo-» men op het ijs, van Peter Schütte. Wie de foto's wil bekij ken, het museum in de Oranjerie van kasteel Wes- thove in Domburg is dage lijks van tien tot vijf uur open. De fototentoonstel ling blijft tot en met twee de kerstdag in Domburg. n1lllllllllllllllllllllllllllllllllllilMllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllllllllilllllllllllliilllllllllllin=.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1