Kruisvereniging Van ziekenverzorging naar maatschappelijk werk Nationale tentoonstelling Ambachtencentrum draait volgend jaar quitte Vraagbaak Hulpmiddelen Concert in Ambachtencentrum dit keer gewijd aan advent Jaarvergadering Middag over sexualiteit Gespreksavond wapens Tentoonstelling vissen, vogels en cactussen in Vleeshal Middelburg Koffiecontact Kom uit je Huis Schaken om pepernoten Badmintontoernooi Goedkoop SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1982 Postzegelmarkt VLISSINGEN/SOUBURG - „Eigenlijk zou ieder gezin in Nederland aangesloten moeten zijn bij een kruisvereniging, want het werk van de kruis verenigingen is zo veel omvat tend, dat vrijwel iedereen er vroeg of laat mee in aanraking komt. Denk alleen maar eens aan de kraamhulp, het inenten van de kinderen en de consul tatiebureaus voor zuigelingen en kleuters. Maar ook als men ouder is, kan men hulp nodig hebben, bijvoorbeeld voor ver pleging thuis na een zieken huisopname of de speciale hulp aan ouderen". Aan het woord is Ina Ver- hagne, al meer dan achten twintig jaar wijkverpleegkun dige. Aanvankelijk in Middel burg en de laatste zestien jaar in Oost-Souburg. In de tijd dat zij voor de kruisvereniging werkt, is er al heel wat veran derd in de hulpverlening. Met de veranderde tijden is ook de vraag om hulp veranderd en gaat het nu niet alleen meer om de echte ziekenverzorging, maar ook vaak om maatschap pelijk werk. Bij het oprichten van de kruisverenigingen, nu al meer dan honderd jaar gele den, w as de bestrijding van de besmettelijke ziekten als t.b.v., cholera en tj/phus een van de belangrijkste taken. Ook lag de kindersterfte toen enorm hoog, mede door de slechte voeding en hygiënische omstandighe den waaronder de armere mensen toen leefden. De besmettelijke ziekten zijn nu voor een groot deel verdwe nen en ook de kindersterfte is belangrijk teruggedrongen. Wat wel gebleven is, zijn de consultatiebureaus voor kinde ren, waar de moeders met al hun vragen terecht kunnen en de baby's regelmatig onder zocht worden, zodat ziekten en afwijkingen in een vroeg sta dium ontdekt kunnen ivorden. heel andere manier met de mensen om". Alle wijkverpleegkundigen hebben naast de Verpleegkun de A opleiding ook een tweeja rige opleiding maatschappelij ke gezondheidszorg gevolgd en om bij te blijven krijgen ze ieder jaar een bijscholing. Ina Verhagen: „Het is tegen woordig zo, dat je voor ieder beroep de nodige diploma's moet hebben, maar vader of moeder worden, daar hoef je niets voor te leren. De verzor ging mn een baby is iets wat iedereen maar vanzelf moet kunnen en dan is het niet zo verwonderlijk dat je toch met allerlei kleinere en grotere problemen komt te zitten. Op het consultatiebureau probe ren we de mensen zoveel moge lijk van advies te dienen en ook op andere dagen houden we spreekuur, waar men te recht kan met allerlei vragen en niet alleen over kinderen. Vaak schamen de mensen zich nog als ze wat willen vragen. Ze denken dan dat het wel erg dom is, als ze het zelf niet we ten. Onzin natuurlijk, domme vragen bestaan niet. Wat voor iemand met de nodige erva ring heel vanzelfsprekend kan zijn, is voor een jonge moeder vaak iets nieuws en dan is het beter om te vragen, dan om verkeerd te doen. Vroeger was de wijkzuster iemand die alles wist en de mensen wel eens zou komen vertellen hoe het moest en vooral ook hoe het niet moest, tegenwoordig is dat heel anders, je gaat nu toch op een „Dit is natuurlijk wel nodig, omdat er steeds nieuwe ont wikkelingen zijn. In de loop der jaren is het takenpakket van het kruiswerk steeds uit gebreid. De laatste jaren zijn daar ook de hielprikken bijge komen en de gehoortests bij kinderen. Ook op het gebied van de verpleging en de ravli- datie zijn steeds nieuwe me thoden ontwikkeld. De verzor ging van zieken thuis is voor ons nog steeds erg belangrijk. Als iemand in het ziekenhuis ligt, wordt dan al meteen ge vraagd of ze na thuiskomst be zoek van de wijkzuster op prijs stellen, omdat het na een ern stige ziekte of zware operatie de eerste tijd nog wel nodig kan zijn, dat ze wat hulp heb ben, bij voorbeeld voor de ver dere verzorging van ivonden of bij het volgen van een dieet". De aanvragen voor de hulp van de wijkverpleegster kun nen de mensen zelf doen, maar het kan ook via de huisarts. De kruisvereniging biedt ook veel hulp aan ouderen als doel deze zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, als zij dat zelf willen. Ina Verhagen: „Veel ouderen willen zo lang mogelijk in hun eigen huis blijven wonen en als ze nog tamelijk gezond zijn kan dat ook meestal best, maar soms is het dan toch nodig dat ze wat hulp krijgen. Vrijwel overal is een oplossing voor, voor de huishouding kan een bejaardenverzorgster inge- schakel dioorden en voor war me maaltijden kan tafeltje- dekje een uitkomst zijn. Voor de specifieke verzorging, bij voorbeeld eenpaar keer in de iveek goed wassen, hulp bij het toedienen van medicijnen, ivat voor ouderen vaak toch een he le puzzel is, en dergelijke kun nen wij dan weer zorgen". Omdat de wijkverpleegsters natuurlijk niet op alle fronten deskundig zijn, kan zij in overleg met de betrokken mensen, de hulp inroepen van de home-teams, die binnen de kruisvereniging bestaan en waarin naast de wijkverpleeg sters ook artsen, maatschappe lijk iverksters en leiders in de bejaardenzorg zitting hebben. Ook is er aan de kruisvereni ging een diëtiste verbonden en een specialiste op het gebied van de reuma en de revalidatie. Bij de magazijnen kan men ook hulpmiddelen lenen die men tijdelijk nodig heeft, zoals bijvoorbeeld krukken, rolstoe len, speciale bedden en derge lijke. „De hulp mn de kruisvere niging is altijd vrijblijvend, we willen de mensen niets op- De MIDDELBURG - Het derde evenement uit de serie „Muziek in Demerary" in het Ambachtencentrum aan het Oostkerkplein in Middelburg is een concert met als thema „de adventstijd" en wel zondag 28 november. Voor de pauze bestaat het programma onder meer uit aria's en duetten uit „The Messiah" van Handel, „Weih- nachtsoratorium" van Bach en „Elias" van Mendelssohn. Na de pauze duetten uit het Kerstoratorium van Saint- Saëns en „L'enfance du Christ" van Berlioz. Besloten wordt met de zes „Weih- nachtslieder" van Cornelius. Uitvoerenden zijn de so praan Marina Couvée-Staas en de bariton Carel Staas met pianobegeleiding van Elsa Hernady-van Bueren. Marina Couvée-Staas en Carel Staas hebben zich gespecialiseerd in het zingen van oratoria en lie deren. Marina Couvée-Staas is op het grote concertpodium vaak te beluisteren in concertseries die zij geeft met het Geweste lijk Orkest van Zuid-Holland en met het Brabants Orkest. Ook is zij een veelgevraagd soliste voor het kleinere po dium (recitals en koffieconcer ten). Als docente zang en AMV is zij verbonden aan de mu ziekschool te Valkenswaard. Carel Staas solieert in de re gel (met of zonder zijn dochter Marina) bij oratoriumkoren. Het concert begint om drie uur. Kaarten a f 7,50 zijn ver krijgbaar in het Ambachten centrum Demerary (Oostkerk plein 5 - Middelburg). Kinde ren tot 10 jaar hebben gratis toegang. gpSf MIDDELBURG - Kattenliefhebbers kunnen zondag 28 november mn tien tot zes uur weer terecht in sporthal De Kruitmolen in Middelburg-Zuid voor de nationale katten tentoonstelling. Felikat, de Nederlandse vereniging van fokkers en liefhebbers mn kat ten, organiseert nu voor het derde achtereenvolgende jaar deze tentoonstelling in Mid delburg. Om de jeugd enig vermaak te bieden heeft Felikat Pommetje Horlepiep gevraagd een uurtje op te komen treden. Hij doet dat mn kwart over tien tot kwart over elf. Er zullen zo'n vierhonderd katten naar de prijzen dingen, Keurmeesters uit Zweden, Denemarken, België en Nederland zullen de katten ivorden beoordeeld. Hoe dat allemaal gebeurt, kan denieuwgierige bezoeker allemaal bekijken. Er zijn in de sporthal zondag ook een aantal katten uit het asiel. De hoop is dat deze katten een nieuwe baas vinden. Foto Cor Schuilwerve dringen, wel staan we altijd open voor nieuwe aanvragen", vertelt zuster Verhagen nog. „Op verzoek geven we ook cur sussen ziekenverzorging thuis, waarbij naast de verpleging ook informatie wordt gegeven over ziekten als bij voor beel diabetes of cara. Ook de zoge naamde moedercursussen be staan nog. Wel is dit heel iets anders dan vroeger. Toen werd de jonge moeders haarfijn ver teld hoe ze de kinderen moes ten verzorgen, nu is het meer een soort praatgroep, waarin over allerlei zaken die met ba by's te maken hebben wordt gesproken en waarbij ook de mders hartelijjk welkom zijn. Telkens als er voldoende aan vragen zijn, wordt een nieuwe groep gevormd". Dinsdag 30 november houdt de kruisverenigign weer de jaarlijkse algemene ledenver gadering. Alle leden kunnen deze bijuxmen in het wijkge- bouw aan de Lelielaan 1 in Vlissingen. Het begint om half acht. MIDDELBURG - Vrijdag 26 november om 16.00 uur zal in jongerencentrum Midgard een thema-middag gehouden wor den over homo- en biseksuali teit en de vooroordelen die er over zijn. Deze middag wordt georga niseerd door het scholierenca fé en de meidengroep. Onder voorbehoud zal er die middag een film gedraaid worden waarin duidelijk de vooroor delen tegen homo- en bisek sualiteit aan de orde komen. Daarna volgt een discussie. De toegang is gratis. GRIJSPKERKE - Donderdag 25 november wordt er een ge spreksavond gehouden in de Gereformeerde Kerk te Grijpsker- ke. Het onderwerp is „Bewapening en Ontwikkelingwswerk". Deze avond wordt georganiseerd door de Regiokern Walcheren van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Het begint om acht uur in de Gereformeere kerk. MIDDELBURG - Van vrijdag 26 november tot en met zondag 5 december wordt in de Vleeshal bij het Stadhuis in Middelburg weer de Vivoka gehouden. Dit is een ten toonstelling die eenmaal per twee jaar gehouden wordt door drie verenigingen: de aquariumvereniging Barbus Conchonius uit Middelburg, de afdeling Zeeland mn de Kaktusvereniging Succulenta en de vogelvereniging de Vogelliefhebbers uit Vlissingen. Tijdens de tentoojistel- ling zijn er steeds een aantal mensen van de vereniging aanwezig voor het verstrekken van inlichtingen. Ook zijn er een aantal aparte verkoopstands ingericht. De tentoon stelling wordt op vrijdag 26 november geopend door de heer Vader, voorzitter mn de Welzijnsraad Zeeland. De openingstijden zijn van maandag tot en met irrijdag mn tien tot tien en op zaterdag en zondag mn tien tot zes uur. MIDDELBURG - „Negatieve publiciteit sleurt meteen de ambachtslui mee. Dat is niet terecht. De negatieve publiciteit is trouwens ook niet terecht". John van der Zwaan, woordvoeder van de Stichting Ambachtencentrum Demerary, is niet blij met de publiciteit over de schulden die het Ambachtencentrum zou hebben. De zaak blijft aanzienlijk meer kanten te hebben dan uit raads stuk van de gemeente (waarop de negatieve publiciteit is gebaseerd) valt op te maken. Als het cen trum een nieuwe lening moet sluiten, dan is dat vooral omdat we met een te kleine lening zijn be gonnen, verklaart John van der Zwaan. Maar eerst wil hij even dui delijk aangeven dat de am bachtslieden in feite los staan van de stichting, „de ambacht slui huren hier alleen maar een werkplaats en kunnen van de faciliteiten gebruik maken. Voor het financiële reilen en zeilen van het centrum is de stichting verantwoordelijk. Dat doen we met twee betaal de krachten". Inmiddels is er toestemming gegeven voor een subsidie van de salarissen van drie mensen uit de pot Experimentele Ar beidsprojecten voor Jeudige Werklozen. Nu de verliezen over het af gelopen jaar. „We boekten een exploitatieverlies van 45.000 gulden, niet meer. Dat is voor een eerste jaar helemaal nog MIDDELBURG - De vrou wencontactgroep „Kom uit je Huis" houdt woensdagmorgen 1 december de vierde koffie- contactmorgen van dit seizoen. Tijdens deze ochtend zal de heer Kamermans spraken over zijn beroeps als huisman. Hij vertelt over de rolverwis seling tussen man en vrouw in het huishouden. De ochtend begint om 9.30 uur en zal du ren tot 11.30 uur. De contact morgen vindt plaats in het wijkgebouw Zuiderbaken, M. de la Palmastraat. De kosten zijn ƒ1,- per persoon en kin deroppas is aanwezig. Na af loop kan men informatie krij- VLISSINGEN - Zaterdag 27 november houdt de landelijke postzegelvereniging Unicum weer de maandelijkse postze gelmarkt in het Anker in Vlis singen. Van half twee tot vijf uur kan men hier terecht om van alles te kopen op het gebied van de postzegelverzamelin gen zoals postzegel boekjes, eerste dag-enveloppe en der gelijke. Ook kan men hier alle inlichtingen krijgen over de vereniging. De toegang is gratis, tot zes tien jaar onder begeleiding. gen over de verschillende acti- viteitsgroepen. OOST-SOUBURG - Zater dag 27 november houdt de Schaakvereniging Souburg het zogenaamde „Open peper noten-toernooi" in zaal Reho- both in Souburg. Het toernooi is bedoeld voor de jeugd tot en met zestien jaar. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig waarbij ze een consumptie krijgen en volop pepernoten. NIEUWDORP - Zaterdag 27 november houdt de sportvere niging Nieuwdorp voor de vijfde keer een recreatie bad mintontoernooi om de Geven- gentorentrofee. Aan het toernooi wordt deelgenomen door zestien teams, die verdeeld worden over twee poules. Het toernooi wordt gespeeld in de Jarinohal in Kapelle en begint om negen uur 's morgens. De prijsuitreiking is om zes uur. niet zo slecht. De kosten gaan voor de baat. We hebben veel peïnvesteerd in het aan de man brengen van dagtochten in binnen- en buitenland. Pas op de langere termijn zal daar het effect merkbaar van zijn". De verkoop is redelijk succes vol verlopen. Maar het had be ter gekund. Van der Zwaan: „We waren nog niet klaar met de interne verbouwing toen het centrum in mei dit jaar open ging. Veel tijd is er in gestoken om daar mee klaar te komen. Ook de interne organisatie vergde zo veel energie dat dat ten koste ging van de verkoopacitivitei- ten". „Volgend jaar krijgen wij de zaak sluitend", zegt John van der Zwaan beslist. „Aanvankelijk van de omzet van de bar moeten we 30.000 tot 40.000 betalende bezoekers hebben om rond te komen en dat moet haalbaar zijn. Het Zeeuws Museum trekt jaar lijks 48.000 mensen en Minia tuur Walcheren 170.000. Daar moeten we ergens tussen ko men te zitten". Er zijn dit jaar een kleine 18.000 bezoekers geweest vanaf de opening. De stichting is daar niet ontevreden over. Want, zo is de redenering, de vruchten van ons verkoop- werk moeten nog groeien. Overigens zegt John van der Zwaan al bij de opening van het centrum geweten te heb ben, dat er een exploitatiever lies zou komen. „We hebben een te krappe lening gesloten in het begin. Honderdvijftigduizend gulden was niet genoeg voor de ver bouwing. Van de nieuwe le ning van 93.000 gulden gaat de helft op aan die verbouwing. Daar moet je dan ook nog bij bedenken dat we dit geld van een bank lenen, het is geen subsidie". Mocht de stichting failliet gaan, dan is de gemeente ver antwoordelijk voor de geleen de 243.000 gulden. Voor dat veel energie in hebben gesto- geld heeft de gemeente dan ken dat de gemeente het bij een mooi verbouwd pand, een lange na niet zo goedkoop zou pand waar de mensen zelf zo hebben kunnen doen.

Scheldebode | 1982 | | pagina 9