Het drama van een uitwijzing VOORZITTER ZEELAND HELPT POLEN: Ik wil helpen 't grootste lijden te verzachten Nieuw werklozenproject houdt open dag Deze week extra bij Albert Heijn, KAAPS VIOOLTJE Blijfhuis opent noodfonds voor gezin Vlissingen. tussen eb en vloed Te laat Erger God belone u Stimulans Molukse, Surinaamse en Turkse muziek op avond voor jongeren in Paraplu KWARTJE Kijkdag fietsen en bromfietsen Valkenisse verspreidt gemeentegids Muziek avond Middelburgs Muziekkorps Vlissingse werklozen komen op voor belangen Gym voor ouderen in Grijpskerke VLISSINGEN - De Vlissingse Pool Lipowski is loodgieter in de Hobeinstraat. Hij trekt zich het lot van zijn in moeilijkheden verkerende landgenoten echter zo aan, dat de winkel er nogal eens bij in schiet. „Ik sta met Polen op en ik ga met Polen naar bed", zegt hij gelaten. „Als je gezien hebt hoe 't daar is, kan je niet anders. Ik wil helpen 't grootste lijden te verzachten. Wat heb je niet voor voldoening, als je ziet dat kinderen in leven kunnen blijven door onze medicijnen". Wat Lipowski in zijn zeer Pools aandoende Nederlands zegt, geldt ook voor de chauffeurs. Zij hebben als vrijwilligers, vaak nog met eigen auto's, trucks en aanhangwagen sal en kele reizen naar Polen achter de rug, maar gaan met Lipowski volgend januari wéér. DE SCHï^DEBODE RUITER BOEKHANDEL (DE Paul Krugerstraat 55 4382 MB Vlissingen. Tel. 01184-12733 bij aankoop van iedere bos SNIJBLOEMEN Aanbiedingen gelden donderdag - vrijdag - zaterdag zolang de voorraad strekt. Scheldestraat 21 Vlissingen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31 e JAARGANG - OPLAGE 40.999 EX WOENSDAG 24 NOVEMBER 1982 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - Enkele weken geleen werd een Surinaamse vrouw met haar vier kinderen, na een verblijf van ruim twee jaar in Nederland, op het vliegtuig terug naar Suri name gezet. „Ik maak me van kant al ik terug moet, als mijn kinderen hier ten minste kunnen blijven", had ze zich al eens laten ontvallen tegenover een medewerkster van Blijf van m'n Lijf Zeeland in Vlissingeii. Daar blijkt al uit dat ze weinig vertrou wen in een Surinaamse toekomst had. En terecht: Carla Dihal, zo heet ze, krijgt per maand 39 Surinaamse gul den, om de hoogte van dat bedrag aan te geven: een maandhuur komt al gauw op 50 Surinaamse guldens. Medewerksters en sympa thisanten van het Zeeuwse Blijfhuis - die Carla een jaar onderdak hebben ge boden - willen haar daar om helpen. Ze hebben een noodfonds opgericht, waaruit maandelijks zo'n drie- tot vierhonderd gul den zou moeten worden overgamaakt naar Surina me. Dat is voldoende voor Carla om met haar kin dertjes rond te komen. Uitwijzing is altijd een drama, meestal is de voor geschiedenis dat ook. We zullen die deze keer eens uit de doeken doen. Het kan geen kwaad om wat meer kennis te hebben over dit soort zaken. In september 1980 komt de zesentwintigjarige Carla Dihal met haar vier kinde ren naar Nederland. Haar man, die eerder naar Ne derland was gereisd om werk en een woning te zoe ken, stuurt haar de kaartjes. Carla vraagt nietsvermoedend voor deze reis een toeristenvisum aan. Een daad die later veel gevolgen voor haar zal hebben. Al in november van dat zelfde jaar worden zij en haar kinderen zo door haar man mishandeld dat de po litie ze uit die situaite moest bevrijden. Carla komt dan via de politie in het Vlissingse Blijfhuis te recht. Niemand maakt haar dn duidelijk dat ze met een toeristenvisum niet lang in ons land zal kunnen blijven, de vreem delingendienst, de politie in Vlissingen niet en Blijf ook niet (nooit zoiets aan de hand gehad) integen deel, de kinderen gaan in middels naar school in Vlissingen en Carla krijgt hoop zich er blijvend te kunnen vestigen. Pas in september '81 - ze is inmiddels een jaar in Nederland - wordt haar aangeraden een verblijfs vergunning aan te vragen. Te laat. Carla is dan in middels van haar man ge scheiden en juist op grond vna gezinshereniging wor den verblijfsvergunningen verstrekt. Dat hoort ze in februari 1982. Ze gaat on- middelijk in beroep. In de cember '81 heeft Carla in tussen een huurwoning in Het Fort betrokken; de toewijzing van de woning geeft weer reden voor hoop op een goede afloop. In maart 1982 wordt het haar duidelijk, na allerlei procedures, dat ze hier niet al kunnen blijven. In pa niek besluit ze onder te duiken om de daadwerke lijke uitwijzing nog uit te stellen. En om vrienden van haar e kans te geven nog een laatste poging te gen uitzetting te wagen. Die laatste poging is een kort geding tegen de staat. De kinderen kunnen nu niet meer naar school (Carla is bang dat ze geapkt worden) en ze moet haar schaarse meubilair verkopen om aan eten te komen. De uitkering van de sociale dienst is sinds de onderduiking namelijk stopgezet. Deze situaties is voor niemand lang vol te houden. A|g M,fs de Raad vna State haar verzoek om een verblijfsvergunning afwijst, geeft Carla zich aan bij de Vreemdelingen politie. Het resultaat: ze werd met haar kindertjes op het vliegtuig gezet. De Blijfmedewerksters vinden dat iemand als Carla, die niets heeft en nooit iets heeft gehad, niet zomaar aan haar lot kan worden overgelaten. „Er is haar in de begintijd te veel hoop gegeven", vindt een medewerkster die haar naam liever niet genoemd wil zien. „Hadden ze maar meteen gezegd dat ze het land uit moest. Dan had ze geweten waar ze aan toe was. Het is wel hard, maar dit is veel erger". Carla heeft geen eigen familie in Suriname die haar op kan vangen en haar schoonfamilie wil na de scheiding niets meer van haar weten. Het nod- fonds is dus een noodzaak. De Blijfmedewerksters doen een beroep op alle Zeeuwen een kleinigheid in het fonds te storten. „Als een aantal mensen iedere maand bijvoorbeeld per automatische overschrij ving ene bedragje storten, is Carla uit de brand,,, zegt een medewerkster. Drie- a vierhonderd gul den per maand is gauw bijeen. Het geld zal worden gestuurd naar de Stichting Thuisloze in Paramaribo, een stichting die er ook toezich op houdt dat het geld goed wordt besteed. Wie er iets voor over heeft: een bijdrage kan worden gestort op gironr. 4.286.509 van het Noodfonds Carla, Postbus 231, Middelburg. De stichting „Zeeland helpt Polen" is namelijk verbonden met de Nederlandse Stichting Hulp aan Polen die afgelopen maandag een landelijke cam pagne is begonnen om de arm ste Polen de winter door te helpen. De Zeeuwse stichting heeft 't met die actie de ko mende weken zeer druk. De landelijke stichting heeft Zee land het gebied Pomorze toe gewezen, wat Zeeland bete kent. Het is het gebied rond Gdansk waar in augustus 1980 in de Leninwerf de vakbond Solidariteit werd opgericht. Lipowski gaat dan voor de vijfde keer, en weer met voed sel, kleding en medicijnen. De medicijnen gaan deels naar de kinderafdelign van een ziekenhuis in Gdansk. De mensen die er eind oktober met - Lipowski zijn geweest, zeggen er het volgende van: „De toestand in het zieken huis is triest, het beddegoed en de luiers zijn grauw en kapot, er zijn geen spelden, geen pleisters, enzovoorts en het ge bouw lijkt meer op een grau we kazerne dan op een zieken huis. Maar het wordt wel brandschoon gehouden. Hoe wel ieder kind bij zijn bedje een speelgoedbeestje heeft, moeten de kinderen (ongeveer vijfentwintig, waarvan tien kindjes) zich vermaken met een stuk of zes legoblokjes in totaal". Dat de Zeeuwse giften zeer worden gewaardeerd, blijkt uit de dankbetuigingen die bij de voorzitter van de Zeeuwse stichting binnenkomen. Li powski vertaalt een brief van mevrouw Swiatkowska, arts van de kinderafdeling: „Uit naam van de patiënten en van de kinderartsen hartelijk dank voor de ontvangen medi cijnen: antibiotica, vitaminen, middelen tegen kanker, enzo voorts. Met geen woorden of goud is zoiets terug te betalen. Anders zouden de kinderen ten dode opgeschreven zijn". Van een kloosterapotheek in Gdansk kwam een reactie in het Engels. Alvorens aan deze reactie toe te komen, wil Li powski eerst iets kwijt over de positie van de kerk in Polen. „Er zijn twee machten, de staat en de kerk. Alle officiële organen tot en met het Rode Kruis zijn staatsorganen. Daar moet de hulp dus niet naar toe. De kerk kan zonder overheidsbemoeienis onze spullen verspreiden, zodat ze bij de juiste mensen komen. Daar gaan wij steeds naar toe". De apotheek schrijft: „Zee land en alle Nederlandse men sen, dank voor jullie gaven. We zijn erg dankbaar voor jullie goedhied". Een liefdadigheidsinstelling van het Poosle bisdom Gdansk-Oliwa schrijft dat de giften gaan naar die plaatsen waar het grootste gebrek is: naar families in iternerings- kampen en mensen zonder werk, (de mensen die ontsla gen zijn, omdat ze bijvoor beeld hebben geweigerd de handtekening tegen Solidari teit te plaatsne of omdat ze aan een staking zouden heb ben meegewerkt. Vlak voor het ransport van Lipowski in Gdansk arriveerde, waren er bijvoorbeeld bij de Leninwerf meer dan 450 arbeiders ontsla gen wegens een staking. Deze mensen hebben 't het slechts). Deze brief wordt besloten met een oud Pools gezegde: God belone u. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21.602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel 01184-64630. Als Lipowski terug komt van zijn laatste transport, ligt er van de Stichting Hulp aan Polen een toezeggin gdat hij mag rekenen op 35.000 gulden. „Dat is natuurlijk een stimu lans om door te gaan", ver klaart een blije Lipowski. „Maar het is natuurlijk nog niet veel. We hopen nog eens 35.000 gulden erbij te collecte ren. Maar we zien het wel als een erkennign van het feit dat onze hulp bij de juiste mensen komt". De Zeeuwse stichting moet overigens bij de landelij ke stichtign wel elke bestede cent verantwoorden. Is het niet bij voorzitter Dolman (voorzitter van de tweede ka mer), dan is het wel bij de pen ningmeester. De chauffeurs kwamen ont daan terug over de daar heer- Lipowski, voorzitter „Zeeland helpt Polen". sende onderdrukking en ar moede, De mensen vonden zij „in zichzelf gekeerd, stil en be drukt". De mensen zijn de op doffer nog niet teboven en in deze apathie zal de hulp niet veel verandering kunnen brengen. Wel kan het de zor gen even verlichten. De Zeeu wen zullen daar op verschil lende manieren aan kunnen meewerken. Er kan geld wor den gestort op het gironum mer van de landelijke stich ting, maar ook nog steeds bij de stichting Zeeland helpt Po len postgiropr. 329443, Hobein straat 22, Vlissingen. Volgende week gaan collectanten de huizenlangs in de gemeente Vlissingen. Collectanten kun nen zich opgeven bij Lipowski, tel. 13402 en bij Moerman, G. Borgesiusstr. 97, tel. 78887. Verder is kleding in Polen zeer schaars, vooral schoenen en sokken. Voedsel, vooral vi- taminerijke producten, zijn er eveneens welkom. Met de Zeeuwse apothekers wordt nog gesproken over de moge- Foto Cor Schuilwerve lijkheid te dienen al sverza- melpunt van overgebleven medicijnen. Al deze goederen kunnen worden ingeleverd bij Li powski aan de Hobeinstraat 22 in Vlissingen, bij Storm aan de Noordhoutstraat 11 in Seroos- kerke, bij de school in Veere of bij de firma Caljouw, even eens in Veere. Grote hoeveelheden worden na een telefoontje naar Li powski (01184-13402) opge haald. MIDDELBURG - Het nieuw opgezette project Mensen zonder Baan in Middelburg houdt don derdag 25 november een open dag in het VJV-gebouw aan de latijnse Schoolstraat 10. De bedoe ling is duidelijk te maken dat werkloosheid nog niet automatisch nutteloosheid hoeft te beteke nen. „Werkloos, wat nu?" is dan ook het thema en alle deelnemers aan het project zijn die dag aanwezig om te laten zien welke mogelijkheden er allemaal zijn. Een ander belang van de open dag is gelegen in het feit dat werklozen eens bij elkaar komen. Alleen door solidari teit kan de positie van de werkloze worden verbeterd, zo vinden de (werkloze) leden van het project. Met de open dag beginnen ook de werk zaamheden van het nieuwe project Mensen zonder Baan in Middelbure. Het programma begint morgen om half twee en ein digt rond tien uur 's avonds. Er staan informatiestands van Werkgroep Belangenbe hartiging, Baanlozenkrant, Klusjesdienst, vrijwilligersva- caturebank, jongerencentrum Midgard, Zeeuwse Volksuni versiteit, Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, Stichting Opbouwwerk Mid delburg en Vormingswerk Jong Volwassenen. Om twee, drie en vier uur. Vertoning van de video-band „Niet langer van gisteren". Dit wordt afgewisseld met muziek verzorgd door Hans v.d. Burg, gitaar en zang. Kwart over acht begint een discussie na vertoning van de Video-band. Speciaal uitgeno digd hiervoor zij n de directeur en medewerkers van de Socia le Dienst, deskundigen van het Arbeidsbureau en iemand van de W.W.V.-commissie. Een uniek fotoboek van het Vlissingen van nu. De nieuwe boulevards, het strand, de binnenstad, het loodswezen, de haven, de nieuwe woonwijken, Sou burg, de industrieën, de visserij, wonen en werken enz. Fotografie, tekst en samenstelling: Lex de Meester, Ed Reindersma, Lex de Looff. Fraai gebonden, groot formaat, 24 pag. tekst, 16 pag. kleurenfoto's en 104 pag. zwartwit, prijs 59,50. Hel tekstgedeelte komt als aparte bijlage in de Engelse taal, prijs ƒ5,-. VLISSINGEN - Vrijdag 26 november houdt de Werkgroep In terculturele Activiteiten van buurthuis de Paraplu een avond voor jongeren met als thema de tweede generatieproblematiek. Onder meer zal de film „Leven tussen twee culturen" vertoond worden, die laat zien in welke situatie buitenlandse jongeren in Nederland leven. Aan de ene kant willen zij hun oude cultuur nog vast houden en aan de andere kant worden zij geconfronteerd met de Nederlandse gewoonten en leefwijze. Dit brengt ze dan vaak in moeilijkheden met hun ouders en met de Neder landers. Na de film is er gelegenheid voor een discussie tussen het publiek en een forum, waarin vertegenwoordigers van de Streekschool, van de afdeling onderwijs van de gemeente en van de stichting Jeugd en ge zin, zitting hebben. De avond wordt verder op geluisterd met optredens van de Molukse band Latiya, een voor een Turkse groep en een Suri naamse band. Ook zijn er in formatiestands aanwezig. De avond begint om acht uur. VLISSINGEN - Wie de af gelopen periode zijn fiets of bromfiets is kwijtgeraakt, kan die mogelijk terugvinden op het politiebureau aan de Mo lenstraat in Vlissingen. Vrij dag 26 november is daar een kijkdag voor de onbeheerd aangetroffen fietsen en brom fietsen. Van zeven tot acht 's avonds kan men er terecht VALKENISSE -Als speciale service aan de inwoners ver spreidt de gemeente Valkenisse dezer dagen huis-aan-huis de gemeentegids voor 1983. Men sen die zich het komende jaar in de gemeente vestigen, krij gen eveneens een gids toege stuurd. In de gids staan alle gemeen telijke diensten en instellingen genoemd, de scholen, vereni gingen, enzovoorts. Achterin de gids zijn bovendien de plat tegronden opgenomen van de verschillende dorpen in de ge meente. MIDDELBURG - De tradi tionele jaarlijkse muziek avond van het Middelburgs Muziekkorps vindt dit jaar plaats op maandag 29 novem ber en wel in de Concertzaal in Middelburg. Behalve het seniorenorkest zullen ook twee jeugdige blok- fluitgroepen optreden en een leerlingenorkest. Als dirigent zal de heer Vader optreden. Het concert begint om half- acht. Iedereen is welkom, de toegang is gratis. VLISSINGEN - Kort gele den is de Stichting Opbouw werk Vlissingen een werk groep begonnen met een aan tal werklozen, die willen op komen voor hun belangen. De ze belangen bestrijken in feite drie belangrijke gebieden: de uitkeringen, de vrijetijdsbe steding en hun toekomstige werkgelegenheid. Iedereen, die net als de ini tiatiefnemers, niet wil blijven wachten totdat anderen met oplossingen komen voor hun situatie, maar zelf aktief aan verbeteringen willen werken, kan zich opgeven bij: Stich ting Opbouwwerk Vlissingen, de opbouwwerkers Peter Gil lissen en Bertus van Loon, Badhuisstraat 104, Vlissingen, telefoon 01184-16655. GRIJPSKERKE - Oudere inwoners van Grijpskerke kunnen waarschijnlijk bin nenkort ook aan sport doen. De Kruisvereniging Platte land Walcheren wil woensdag 1 december een voorlichtings bijeenkomst houden, zodat ze kennis kunnen maken met wat Meer bewegen voor oude ren wordt genoemd. De bijeenkomst begint om kwart over drie in het Dorps huis. De consulent van het Zeeuwse Kruis zal iets vertel len over gymnastiek voor ouderen. Een en ander wordt toegelicht met een videofilm en een demonstratie. Iedereen is er welkom. Men kan ook ko men kijken op de lessen die vanaf woensdag 8 december vankwart over drie tot vier in de gymzaal zullen worden ge houden.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1