Radio Der Boede zendt weer uit „Starre instanties hakken de kop af van wie kop uitsteekt" Joze Ciuha exposeert in kunstenaarscentrum THEMA-AVOND „WERKLOOS EN TOCH WERKEN" NIEUWE MEDEWERKERS ZEER WELKOM .Jaarvergadering PvdA Zeeland Medewerkers Theaterproject", een cursus ter ontwikkeling van de eigen creatieve vermogens Bingo Voorlichting over isolatie Avond voor alleenstaande ouders in Vlissingen Handwerkbazaar in Aldegonde Spelletjesmiddag in Scheldebuurt Bazar in Bachte Poorte Lezing over Oosterschelde Bijeenkomst Progressief Vlissingen Avond over bio-industrie Armslag Thema-avond Verkoping voor Derde Wereld SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 20$ innuinminimihuiluim VLISSINGEN - „Wel goed dat we de gelegenheid eens krijgen met wat kopstukken te praten", zegt Ed Mol over de thema-avond „Wel werkloos en toch werken". „Bij het arbeidsbureau doen ze altijd moeilijk als je te laat terugkomt met je kaart. Dan wordt gedreigd je naar de directeur te sturen. Net een school waar het hoofd met een rietje de disci pline handhaaft". Het Project Werkloosheid Vlis singen heeft de avond belegd in de Piek, Hellebar- dierstraat 11 in Vlissingen ep wel op dinsdag 23 no vember. Ed Mol, werkloos, kfcn er zijn grief kwijt, want de directeur zit met een ambtenaar van de so ciale dienst en enkele werklozen in een forum dat met elkaar en het publiek in discussie zal gaan. Voor muziek zorgt de nieuwe Vlissingse groep Fi nal Act. Moeten werklozen in starthouding op hun stoel blijven wachten op werk dat jaren kan uit blijven? Ed Mol, Kees Corbijn en Rob van Iren (al len werkloos, maar als vrijwilliger actief) geven al vast hun mening. KOUDEKERKE-Woens dagavond. In Studio Der Boede in Koudekerke is een aantal vrijwilligers van de speciale radio-omroep Der Boede druk bezig met de opname van het program ma dat een dag later voor de bewoners zal worden uitgezonden. Alles gaat er deskundig aan toe. Het bedienen van de apparatuur is voor de technische man een secuur werkje. De anderen zijn be zig met ,het uitzoeken van de brieven van mensen die een plaatje gedraaid willen hebben en ook de heer De Looff, de beheerder van het winkeltje in Der Boede, die deze avond geïnterviewd zal worden, is al aanwezig. Hoewel er serieus gewerkt wordt, is de gezelligheid in de studio voor de vrijwilli gers toch ook erg belang rijk. „We doen het echt voor ons plezier", vertelt de heer De Jonge, één van de mede werkers. „Het is echter wel een hobby, waar heel ivat vrije tijd in gaat zitten. Het is niet alleen de opname die we hier in de studio maken, maar van te voren hebben we thuis al een draaiboek gemaakt, er zijn heel wat besprekingen geweest en onze medewerkster van de buitendienst heeft al bezoe ken gebracht aan de winkel en de mannensoos, die deze week centraal staan in het programma. Het vergt echt wel wat initiatief van de mensen om iedere week weer met nieuwe ideeën te komen. Je kunt het niet maken, om een keer wat minder aandacht te beste den aan je programma, want als de luisteraars niet tevreden zijn, stemmen ze de volgende keer niet meer op ons programma af en dan is het heel moeilijk om het vertrouwen terug te winnen. Je moet als mede werker dan ook wel van te voren goed bedenken waar je aan begint. Het is voor ons allemaal een hobby, maar dat betekent niet dat het iets mij blij vends is. Je kunt niet zomaar een week wegblijven als je eens geen zin hebt". Het idee van een eigen radio-omroep in Der Boede is al jaren geleden ont staan. Door technische on volkomenheden heeft de radio de laatste jaren ech ter niet gewerkt. Begin dit jaar kon men dank zij een legaat de studio opknappen en de apparatuur repareren en begon een aantal men sen, zowel medewerkers van Der Boede als mensen van buitenaf, met de op bouw van een nieuw radio team. In juni presenteerde Ra dio Der Boede zich voor het eerst aan de bewoners die sindsdien éénmaal per week een programma van Links achter het raam programmamaker De Jonge: We doen het echt voor ons plezier" zo'n anderhalf uur konden beluisteren. Na enkele maanden proef is nu gebleken dat het beter is om voor de verschillende afdelingen aparte pro gramma's te maken. Nu zijn er wekelijks drie ver schillende uitzendingen. De Jonge: „In alle uitzen dingen neemt de muziek een belangrijke plaats in, maar ook aan informatie, zowel over gebeurtenissen binnen Der Boede als daar buiten, wordt veel aan dacht besteed. Zo hebben we pas een programma ge maakt over Amemuiden. Veel van de bewoners ko men daar vandaan en het programma was een groot succes. We uhllen in de toe komst dan ook beslist nog andere dorpen bespreken". „De bewoners stellen de eigen radio-omroep beslist op prijs", vertelt adjunct directeur Smolders. We zien het ook echt als een manier van communiceren, zowel tussen de bewoners onderling als met de bui tenwereld. De aparte afde lingen zijn vaak echt apar te wereldjes en door middel van de radio horen de be woners ook eens wat er zich op andere afdelingen af speelt. Ook kunnen de fa milieleden en vrienden verzoekplaten aanvragen, en dat wordt door de men sen toch wel gewaardeerd, als ze bijvoorbeeld op hun verjaardag horen dat er aan hen gedacht is. Op alle afdelingen zijn aanvraag formulieren hiervoor te krijgen". „Er komen ook regelma tig personeelsleden aan het woord en dan niet zozeer over hun werk hier, maar meer over hun hobby's en dergelijke. De informatie kan dan later weer een aanknopingspunt zijn, om een gesprekje te beginnen. Een interne omroep biedt ook de mogelijkheid om sa men te werken met de acti viteitenbegeleiders. Deze kunnen in hun werk goed inspelen op de program ma's, bijvoorbeeld door middel van een muzikale quiz, en vaak wordt er op de afdeling ook nog lang nagepraat over de geboden informatie". Om goed te kunnen functioneren is het nodig dat de radio-omroep uitge breid wordt met enkele vrijwilligers. Men heeft een reporter, twee presentato ren en een bedieningstech nicus nodig. Van deze vrij willigers wordt een grote dosis enthousiasme ver wacht en de nodige tijd. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de heer Jongewaard, hoofd dienst welzijn van Der Boede, telefoon 01185-1216. Om alle plannen te kunnen verwezenlijken is ook nog behoefte aan aanvulling van technische apparatuur, zoals bijvoorbeeld een draagbare recorder. De Jonge: „Hiervoor heb ben we voorlopig echter nog geen geld. Maar ja, in het verleden hebben we ook al vaker giften gekregen, onder meer uit de op brengst van een rommel markt te Koudekerke". MIDDELBURG - Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) begint maandag 22 november met een cursus voor volwassenen onder de titel Theaterproject. dienst en het arbeidsbureau dat te doen. Deze instanties kunnen ook druk op de rege- VLISSINGEN - Dinsdag 23 november is er weer een bin gomiddag in het Vlissingse Welzij nscentrum Bachten Komme. Het begint om twee uur. Kaarten zijn voor drie gulden te koop bij de receptie van Bachten Komme (vanaf nu) aan de Badhuisstraat. VLISSINGEN - Nog tot en met vrijdag 19 november is er in de hal van het stadhuis in Vlissingen een voorlichtings stand van het Nationale Isola tie Programma: Informatie ivordt gegeven door middel van dia's, flimpjes en lichtpa nelen. Ook is er de hele dag iemand aanwezig van het NIP om vragen te beantwoorden over de verschillende manie- *ren om, het huis te isoleren. VLISSINGEN - De groep van alleenstaande ouders in Vlissingen houdt woensdag avond 24 november en woens dagavond 1 december weder om een kennismakingsavond voor nieuwe leden. De opzet van de groep is door onderling ervaringen uit te wisselen en onderwerpen te bespreken elkaar te helpen en te steunen. De positie van al leenstaande ouders in onze sa menleving is niet altijd even gemakkelijk, maar door er sa men over te kunnen praten met lotgenoten kan het toch wat opluchten en misschien tot verandering leiden. Ook het helpen van elkaar bij al lerlei karweitjes zoals behan gen, kinderopvang, vervoer e.d. is belangrijk. De kennismakingsavonden worden gehouden in het ge bouw van „De Breehof' aan de Breestraat 8 in Vlissingen en beginnen om halfnegen 's avonds. Meer inlichtingen en een folder zijn te verkrijgen bij Fiom-Zeeland, 01180-27311. KOUDEKERKE - Het PvdA Tweede Kamerlid Jaap van der Doef zal maandag 22 no vember een inleiding houden over de arbeid en arbeidsver deling en inkomen en inko mensverdeling. Dat gebeurt tijdens de jaarvergadering van het gewest Zeeland van de PvdA in Hotel Walcheren in Koudekerke. Na Van der Doef's inleiding kan over het onderwerp gedis cussieerd worden. Voor de pauze bestaat het programma ,onder meer uit een bestuurs verkiezing. 1 De vergadering begint om kwart voor acht. VLISSINGEN - Liefhebbers van handwerk kunnen dins dag 23 november van twee tot vijf en van zeven tot negen uur terecht in het wijkcen trum Aldegonde in Vlissingen. Op de handwerkbazaar zijn onder meer sokken, pannelap pen, schortjes, poppen en ta felkleden te koop. De organi satie is in handen van de Stichting Welzijn voor Oude ren. VLISSINGEN - Woensdag 17 november is er in clubhuis Scheldebuurt een spelletjes middag voor de jeugd. Van twee uur tot hal/vier worden er verschillende gezelschaps spelen gedaan. De kosten voor deze middag bedragen één gul den. De Cursus beslaat dertig avonden en is bedoeld voor de gene die „met eigen creatieve vermogens wil experimente ren en expressiemogleijkhe- OOST-SOUBURG - De ma- cramé- en handwerkgroepen van het Souburgse diensten centrum Bachten Poorte hou den dinsdag 23 november in hun centrum een grote bazar. Ied'ereen is welkom van half- twee tot half vier. De organistie is in handen van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen. den wil ontdekken op het ge bied van klank en beweging", zoals de toekomstige docente Anke Brouwer het omschrijft. Als de vorderingen redelijk zijn, zal er een theatervoor stelling kunnen ontstaan die in het voorjaar van '93 kan worden getoond. Het leren staat echter voorop; er wordt dan ook geen theaterstuk in gestudeerd, maar gewerkt „vanuit ieders eigen creativi teit". Wie er iets voor voelt, kan zich opgeven bij de admini stratie van het ZIKV, Kuipers poort Middelburg, tel. 01180- 28095. De eerste cursusavond begint maandag 22 november om acht uur. MIDDELBURG - Ir. C. Kooiman van de Deltadienst van Rijkswaterstaat -houdt woensdag 17 november een le zing in de Schakel, Bachtes- teene Middelburg. Het onder werp van de lezing is: „De Oosterschelde, een zeearm in de greep van de techniek". Bij de behandeling van dit actuele onderwerp zal worden ingegaan op de bouw en de consequenties van de compar- timenteringsdammen in het oostelijk deel van de Ooster schelde. Hierdoor wordt de zeearm verdeeld in een zout waterbekken aan de westkust en een zoetwaterrandmeer langs de Brabantse oever. In het zoutwatergedeelte wordt het getij gedempt door de in aanbouw zijnde storm vloedkering in de monding van de Oosterscheide. Deze demping van het getij en het verzoeten van een deel van de Oosterschelde heeft grote ge volgen voor het aquatische milieu en het landschappelijk aanzicht van de oevers. Deze gevolgen en de kwaliteitsbe heersing van het milieu wor den in deze lezing nader uit eengezet. Het begint om acht uur. Or ganisatie Natuurkunde Gezel schap. VLISSINGEN - Dinsdag 23 november om 20.00 uur begint de steunfraktie van Progres sief Vlissingen een openbare bijeenkomst. De bijeenkomst vindt plaats in de kleuterschool de Woel waters, Meindert Hobbeman- lan 3, Vlissingen. Het belangrijkste agenda punt is de handeling van de raadsstukken van de komende raadsvergadering. VLISSINGEN - Woensdag avond 24 november is er in het Woltershuis een gespreks- avond over de bio-industrie. De avond wordt gehouden in samenwerking met de Stich ting Lekker dier. Lekker dier 'vindt het eten van vlees geen doodzonde, maar vindt het te gek om los te lopen dat in de bio-industrie kalveren, kip pen, varkens en ander vee ge bruikt worden alsof het ma chines zijn. De avond begint om acht uur en wordt ingeleid met een lezing en diaserie. „Ik werd gekort op mijn uit kering, omdat ik me niet vol doende ter beschikking van de arbeidsmarkt zou stellen", be gint Ed Mol. „Ik noem dat een ontkenning van de problemen van werklozen. Alsof 't enige wat je voor ogen moet hebben werk zou,zijn. Juist, omdat er zo weinig werk is, ga je auto matisch andere dingen doen. Je kan wel drie, vier jaar of nog langer wachten en maar opspringen als je een baan aangeboden krijgt, maar het is wel een verspilling van even zovele jaren. Je bent niet de enige voor die baan, er zijn er nog enkele tientallen of hon derden, moet je bedenken. Je springt maar al te vaak voor niks op". Kees Corbijn: „Een werklo ze blijft voor de instanties zijn etiketje houden. Een automon teur blijft een automonteur. Dat je interesses veranderen, daar wordt geen rekening mee gehouden. Dat vind ik star". Hubert Leeman, werkzaam bij de Piek, mengt zich in het gesprek: „Het is de vraag of de Tweede Kamer of de regering hierop in kunnen spelen. Het is een taak van de sociale ring uitoefenen om meer arm slag te krijgen". Rob van Iren schreef een in gezonden stuk aan de krant waarin hij kritiek uitte op de sociale dienst. „Bij de sociale dienst werken maatschappe lijk werkers die achter de cliënt zouden moeten staan, vind ik. Maar wat hij doet in de praktijk is politie-agentje spelen: solliciteert-ie wel, werkt-ie niet zwart. Dat heb ik in die brief gezet. Over dat ingezonden stuk werd in de RWW-commissie gesproken. Is het geen zaak die jongens eens te controleren Na ver loop van tijd moest ik bij de sociale dienst komen om te vertellen hoe vaak ik gesollici teerd had. Dat was te weinig". Kees Corbijn: „Iemand die z'n kop uitsteekt om een dis cussie op gang te brengen, wordt meteen de kop afge hakt. Daar blijkt de verstarde houding. Dat zou juist positief gewaardeerd moeten worden". Rob bevestigt dat: „Je moet je gedeisd houden. Ik heb m'n conclusies getrokken. Ik heb een sollicitatiebrief geschre ven en die in veelvoud geko pieerd. Zo nu en dan stuur ik er nu 'ns een weg. Van de so ciale dienst moet ik 't dus niet Van links naar rechts: Hubert Leeman, Kees Corbijn, Ed Mol en Rob van Iren. hebben". Werken wil iedereen wel, maar de druk om brieven te schrijven waarop geen an der antwoord te verwachten is dan: „Het. spijt ons, maar..." dat bevalt niet. Kees Corbijn, sinds mei werkloos, heeft geen vervelende ervaringen bij de sociale dienst. „Ik vind 't wel gek dat ik vrijwilligerswerk schriftelijk moet aanvragen, terwijl ik direct met dat werk mocht beginnen. Dat duurt heel lang, dus ga maar aan 't werk, zeiden ze bij de sociale dienst. De eisen zijn wel dat je direct een baan moet kunnen pakken als die wordt aange boden". Rob: „Die schriftelijke aanvraag wordt geëist uit angst voor concurrentiever valsing: Zitje met je vrijwilli- gersbaantje geen ondernemer in de weg of neem je geen werk over van wat een betaal de functie zou moeten zijn. Het GAK is helemaal streng in de beoordeling van vrijwilligers werk". De thema-avond begint om acht uur. Scholieren, werklo zen en andere belangstellen den zijn welkom. Er wordt ge praat aan de hand van een aantal stellingen en vragen van het publiek. Voorzitter is René Busker van het Vlis singse Vormingscentrum voor Jong Volwassenen (VJV). De toegang is gratis. Voor inlich tingen kan men de Piek bel len: 01184-16791. MIDDELBURG - De Joegoslaaf Joze Ciuha exposeert van aanstaande zaterdag tot en met donderdag 9 december in het Zeeuws Kunstenaarscentrum aan de Molstraat in Middelburg. Zaterdag om vier uur wordt de tentoonstelling geopend door het Balkanorkest Letnica dat Joegoslavische volksmuziek speelt. Joze Ciuha, met „zeefdruk ken, ikonen, profeten, sprook jes en apen" in het kunste naarscentrum, raakte door zijn reizen geïnteresseerd in de kunst en filosofie van het verre oosten. Hij bezocht er veel landen, studeerde er en- VLISSINGEN - Youth for Christ Vlissingen houdt zater dagmiddag 20 november een verkoping van Tear-Craft ar tikelen. Dit zijn artikelen van Derde Wereld coöperaties. De op brengst hiervan is ook be stemd voor deze coöperaties. De verkoping wordt gehouden in het Youth ford Christ cen trum aan de Breestraat 8 in Vlissingen van halfvier tot halfzes. kele jaren en bracht later be zoeken aan landen in Zuid- Amerika om de oude Indiaan se cultuur te leren kennen. Deze reizen vormden de grondslag voor twee boeken, waarin hij zijn ontmoeting met deze culturen vertelt. Hij kan schrijven, want een kin derboek van zijn hand kreeg een prijs voor jeugdliteratuur. Na enkele gastdocentschappen aan Amerikaanse universitei ten. geeft Ciuha nu les aan de Kokoschka Zomeracademie in Salsburg. Het centrum is geopend op dinsdag en donderdag van tien tot halfzes, woensdag en vrij dag van halftwee tot halfzes en van zeven tot negen en op za terdag van tien tot vier.

Scheldebode | 1982 | | pagina 9