n| Nieuwe geldlening nodig om Ambachtencentrum vanondergang te redden Concert Nederlands HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT Zl EN ALLEENSTAANDEN GAAN DEMONSTREREN „De armoe die de mensen aan de buitenkant niet zien Kamerkoor in Koorkerk J.P.A. ROSSËL Commissie Culturele Zaken buigt zich over kunstwerk voor de sociale dienst Adriana vond in 1922 haar ware Jacob Neem 'n lening Huisvesting belicht op thema-avond Ex-wethouder boort eerste paal Gravestraat Schilder- en tekencursus in binnenstad Collecte voor sportieve gehandicapten Comité streeft naar bundeling verzet onroerend goed belasting TEXAS ARISTO CASIO en ook CASIO 602 P, 702 P bij RUITER TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN- REPARATIE MIDDELBURG - Voor een niet eens zo kleine groep mensen begint het steeds moeilijker te worden om de eindjes aan elkaar te knopen. Het wordt menens met de crisis bij de honderdduizenden die van een minimale uitkering moeten leven. „Mijn dochter moet met de portemonnee langs de familie om nog eens een avondje uit te kunnen. Zakgeld is er voor haar niet bij", vertelt bijvoorbeeld de 52-jarige Toos Visser uit Vlissingen over haar negentienjarige werkloze dochter. Sinds haar man dood is, leeft ze van een schrale AWW-uit- kering. Ze is vastbesloten zaterdag 27 november in Amsterdam haar gezicht te laten zien op een demonstratie tegen de voortgaande verlaging van uitkeringen voor mensen die „toch al beneden het bijstandsniveau moeten leven". De Vlis- singse Hilde Riemeyer (23) die het met haar twee kinderen van eên bijstands uitkering moet doen, gaat ook. In het kantoor van de FIOM aan de Loskade in Middelburg vertellen zij over de „armoe die de mensen aan de buitenkant niet zien, maar ook niet willen zien". Links Hilde Riemeyer: Ik probeer ivel 'ns een potje te maken. „Sinds 1 november vorig jaar is de AWW 455 gulden minder en krijg ik nog 1025 gulden netto. Daarbij krijg ik dan nog een klein pensioentje en daar moeten we dan alles van betalen. Mijn dochter is op de avond-MAVO, misschien krijgt ze daarmee werk. Vanaf 1 januari volgend jaar krijg ik ook geen kinderbijslag meer, terwijl ik wel boeken moet ko pen voor school en terwijl ik wel mijn huis hoognodig moet repareren. Als je dat alles samen neemt, dan is dat zóveel. Ik kon de touwtjes niet meer aan elkaar knopen. Ik heb geprobeerd een lening te sluiten bij verschil lende banken, maar die zagen er geen brood in. Een lening bij de sociale dienst kon ook niet. Eet eerst je eigen huis maar op, zei de gemeente. Dat vind ik toch erg. Je bent aan je huisje gehecht, daar ga je zo maar niet uit. 't Is ook uitstel van executie, want dat geld is snel op en dan zit je in een huurhuis, waar ook nog ande ren van moeten leven. Ik be doel, 't komt altijd duurder uit dan een eigen huis, waar nie mand winst op maakt. Voorlopig heb ik 't gevaar ge keerd door een afspraak met de belastingdienst. De aanslag inkomstenbelasting (omdat ik een eigen huis heb, moet ik dat betalen!) wordt bij beetjes be taald. De belasting krijgt de kinderbijslag voor het tweede en derde kwartaal en boven dien nog een bedragje per maand tot en met januari vol gend jaar. Maar dan komt er weer een nieuwe aanslag. Zo je rolt, rol je nog, maar straks zie ik 't niet meer zitten. En ik heb al zóveel gedaan te gen die wet om de AWW met 455 gulden te korten als je kind achttien wordt. Ik heb gepraat met de plaatselijke ombuds man, met de VARA-ombuds- man, ik ben in beroep gegaan bij de Raad van Beroep (voor uitkeringen van de sociale ze- kerheidsbank), ik heb Den Uyl opgebeld of ze daar in de tweede kamer nou niks aan konden doen. Ik heb er 'n heel dossier van. Vermindering van schoolgeld krijg je niet als alleenstaande. llllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllU: MIDDELBURG - Het Middelburgse Ambachten centrum Demerary heeft het eerste halfjaar van zijn bestaan met verlies ge werkt. Er is een tekort ont staan van 93.200 gulden. Schuldeisers staan op de stoep voor een totaalbe drag van ƒ70.182,87. Een faillissement kan alleen worden voorkomen met een nieuwe geldlening waarvoor de gemeente te- rubetaling aan de bank zou garanderen. Het bestuur van de Stichting Demerary heeft de gemeente gevraagd on der gemeentegarantie 100.000 gulden te mogen le nen. B. en w. zijn bereid 75.000 gulden toe te staan. Dit bedrag komt bij de le ning nder gemeentegaran tie van 150.000 gulden, ver strekt in december '91 en nodig voor inrichting van het kale pand B. en w. zijn tot de lening bereid, omdat het Ambachtencentrum een slechte start heeft ge had. De man die de interne leiding had, bleek onge schikt voor zijn werk. Hij liet een chaos achter die door de secretaris van de stichting weer tot orde moest worden herschapen. Dit ging ten koste van zijn eigen werk: het verkopen van het centrum aan de toeristen. 'De secretaris zette de administratie op nieuw op en schafte ver schillende voordeeltjes af, waaronder gratis koffie voor de ambachtslieden, provisie voor de barkeeper. De dagtochten naar het Ambachtencentrum kwa men daardoor niet van de grond. Dit plus het mooie zomerweer (veel mensen op het strand, weinig in de stad) zouden tot het nade lig saldo hebben geleid, al dus B. en w. Sinds augustus is er een nieuw bestuur dat in de begroting voor 1983 hoge baten verwacht. In een ge sprek met de gemeente heeft het bestuur gezegd de optimistische verwachtin gen waar te willen maken. Lukt dat niet, dan neemt ook de stichting dat het Ambachtencentrum op de ze manier zichzelf nieet kan bedruipen en dat de stichting opgeheven zou moeten worden. B. en w. noemen het ini tiatief waardevol, omdat het werk biedt aan een aantal ambachtslieden. Zij vinden dat de tijd in feite te kort is geweest om het bestaansrecht te bewijzen. Zij willen het dan ook nog een jaar aanzien. Om de stichting enigszins tege moet te komen en de vaste lasten wat te drukken, stellen B. en w. tevens voor een eenmalige subsidie van 17.333 gulden te geven, een bedrag gelijk aan de jaar- huur van het pand. De raad beslist maandag 22 november over het voorstel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiirF. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen MIDDELBURG - Donderdag 18 november vergadert de Mid delburgse Bestuurscommissie voor Culturele Zaken onder meer over een voorstel van b. en w. tot subsidiëring van het toekom stige Theaterbureau „Uit in Zeeland". Verder staat de kunstopdracht ter verfraaiing van het gebouw van de sociale dienst op de agenda. B. en w. zouden graag zien dat het op eigen risico door de Middelburger Van Til gemaakte werk gedurende een jaar in het gebouw zou blijven staan. Daarna zou dan moeten worden bekeken of directeur Vorthoren zijn bezwaar tegen het werk (deprimerend) hand haaft. Bij de ingekomen stuk ken voor deze vergadering zit nog een brief van het SGP- raadslid Van der Toorn, die nog eens uiteenzet waarom hij subsidiëring van hetmuziek- theaterstuk Wolkbreuk van Willem Breukers verkeerd vindt. Hij schrijft: „Wat ik van en over Jan Wolkers heb gelezen geeft mij meer dan voldoende vermoedens van wat de in houd van Wolkbreuk kan zijn. Reeds eerder hebben we ge zegd, dat ook cultuur aan nor men onderhevig is, en wel kort samengevat: God eren en de naaste dienen. Aan die norme ring voldoet Jan Wolkers niet, integendeel, zijn werk is daar volkomen mee in strijd". De vergadering begint om half vier in de vergaderruimte van het stadhuis. UITGAVE: ZEEBR4 WEEKBLADEN 31# JAARQANQ OPLAGE 40 999 EX WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 VLISSINGEN - Woensdag 17 november zijn Jacob Lin- denberg en Adriana Schipper zestig jaar getrouwd. Het echtpaar Lindenberg woont aan de Verkuijl Quakkelaar- straat 119 in Vlissingen. Het zestigjarig huwelijk wordt vandaag gevierd met een receptie in gebouw 't An ker. Burgemeester Westerhout en zijn echtgenote zullen het diamanten paar daar om streeks halfzes namens het ge meentebestuur gaan geluk wensen. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21.602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en \A/p^tk ^HPIIP Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. V BODE KANTOOR TORENSTRAAT 5-VLISSINGEN-TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Blinden maken op tandems als „bijrijder" een tochtje. VLISSINGEN - Deze week wordt de jaarljkse collecte voor de Stichting Nationaal Fonds voor Gehandicapten Sport gehouden. Steeds meer gehandicapten worden lid van sportverenigingen, maar bij deze verenigingen zijn vaak door gebrek aan geld de voorzieningen voor gehandicapten niet optimaal. De speciale voorzieningen zijn vaak ook erg duur. Er is in Zeeland voor gehandicapten de mogelijkheid tot ritmische gym nastiek. kegelen, gaaibollen, rolstoelwedstrijden, zaalspelen, zwemmen en paardrijden. Aan verschillende verenigingen werd ook dit jaar een subsidie verleend. Zakgeld is er voor mijn doch ter dan ook niet bij. Haar broers kregen 't wel. Ze voelt zich achtergesteld, dat kun je begrijpen. Vakantie is er na tuurlijk niet bij, de krant heb ik een half jaar geleden opge zegd en mijn inboedel is niet meer tegen brand verzekerd, om maar een idee te geven van mijn bezuinigingen." „Ik leef met m'n twee kinde ren van de bijstand. Maar dat is zo krap, dat een onverwach te rekening je al in onoplosba re problemen brengt. De PZEM had de gas- en lichtre- kening een jaar lang te laag geschat. Het gevolg was dat ik bij de afrekening een flinke som geld moest bijbetalen. Omdat ik er niet meer uit kwam, ben ik naar de sociale dienst gegaan. Die houdt nu van m'n uitkering geld in voor de huur, de schulden, gas en licht. Ik hou 850 gulden over en daar moet dan verder alles van gedaan worden. 't Staat zo makkelijk in de krant: neem een lening. Maar zo los je niks op. Je krijgt 't als alleenstaande trouwens niet, want je kan 't niet terugbeta len. Ik heb de vrieskist de deur uitgedaan en verschillende aquaria. Ik heb er nog één overgehouden. Sinds ik ge scheiden ben, acht jaar gele den, ben ik niet meer op va kantie geweest. Ja wel, één weekeind naar kennissen in Utrecht. Ik probeer wel 'ns een potje te maken om later wat extra dingen van te kunnen kopen, maar op het eind van de maand moet ik dat steeds weer aanbreken." Toos Visser en Hilde Riemeyer hebben elkaar leren kennen op bijeenkomsten die door het FIOM voor alleenstaanden worden georganiseerd. Een nuttige instelling vinden Hilde en Toos. Maar als de regering de plannen doorzet, verdwijnt het FIOM helemaal. Dat bete kent dat dergelijke groepen geen ruimte meer zouden heb ben om met elkaar te praten. „En dat zou heel erg zijn. Want of je 't nou slecht hebt, omdat je ineens alleen tegen over het leven staat of omdat je geen geld hebt, de mensen willen van die ellende niet ho ren. Dus ben je op lotgenoten hier aangewezen. Bovendien zijn er als het nodig is profes sionele hulpverleners. Ik heb ook hulp gehad." Tijdens de demonstratie za terdag 27 november zal de aandacht op dit soort zaken worden gevestigd. Eisen zijn onder meer een hoger bij standsniveau en behoud van het FIOM-werk. Wie mee wil, kan donderdag 18 en 25 no vember kaaften kopen voor Amsterdam bij het FIOM, Loskade 17 in Middelburg. De vrouwen die van de bijstand leven, krijgen het geld terug, de anderen betalen vijf gul den. VLISSINGEN - Woensdag 17 november houdt de werk groep Interculturele Activitei ten van het buurthuis de Pa raplu een thema-avond met als onderwerp: Huisvesting in de wijk. Eerst wordt de film „leef baar wonen" vertoond. Na af loop is er een forum-discussie. Hiervoor zijn onder meer ver tegenwoordigers aanwezig van de woningbouwvereni ging Basco, het Wijkkomitee Pauwenburg en het maat schappelijk werk voor Surina- mers en Antillianen. Ook is er een fototentoonstelling te zien over huisvesting in Nederland en in verschillende andere landen. Deze is verzorgd door de fotoclub de Flitsparaplu. Het begint om acht uur en de toegang is gratis. VLISSINGEN - De ex-wet houder van volkhuisvesting in Vlissingen F. Smit boort maandag 22 november de eer ste paal de grond in voor de bouw van honderdacht wonin gen in de Gravestraat in Vlis singen. Dit officiële begin van de bouw kan worden gezien als een afronding van Smit's be moeienis met de woningbouw in de Gravestraat. Het boren van de eerste paal vindt plaats om vier uur 's middags. MIDDELBURG - Het Ne derlands Kamerkoor zingt donderdag 18 november in de Koorkerk in Middelburg. Als dirigent treedt op Andrew Parrott. Solist is Anthony Bai- les. Het internationaal bekende koor brengt onder de noemer „Engelse en Italiaanse barok"- werk van Thomas Weelkes, Giovanni Gabrieli, Christofa- no Malvezzi en Emilio di Ca- valieri, afgewisseld door com posities voor chitarrone van John Dowland en Alessandro Piccininni. Het koor heeft voornamelijk a capella-werken, dat is koor zang zonder instrumentale be geleiding, op het respertoire. Deze koorzang was bijzonder in zwang in de vijftiende en zestiende eeuw. De Engelsman Andrew Parrott is bezig met een onderzoek naar de uitvoe ringspraktijk in die periode. Het concert begint om acht uur. Organisatie SPM. Kaarten 4 VLISSINGEN - Het Huurderskomitee Ge meenschappelijk Belang/ Westerzicht heeft voor maandag 22 november een bijeenkomst belegd over de verhogingen van de onroe rend goed belasting. De bijeenkomst begint om acht uur in het welzijns- centrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat 104 in Vlissingen. Volgens het comité heb ben veel huurders en eige naren van woningen een beduidend hogere aanslag gekregen dan in vorige ja ren. Omdat volgens het co mité velen niet bereid zijn akkoord te gaan met deze verhoging is het zaak de krachten te bundelen. Het comité wil een deskundige op het gebied van onroe rend goed naar de bijeen komst halen. VLISSINGEN - Woensdag 17 november om 20.00 uur be gint de cursus tekenen en schilderen van het project „Binnenstad" dat in de Frans Naereboutschool aan de Grote Markt in Vlissingen is gehuis vest. zijn verkrijgbaar bij Uit in Zeeland, Nieuwe Haven, Mid delburg. De cursus is bedoeld voor volwassenen en gaat in op de elementaire beginselen van de techniek van het tekenen en schilderen. De kosten van de cursus zijn 6.- per keer. Voor meer inlichtingen kunt u bellen naar Liesbeth v. We- zel-Dronkers, tel. 18289 of naar het buurthuis „De Zwaan", tel. 61252.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1