Vlissingse gymzalen te klein Eindstanden clubtitels MSV De Uitlaat Bazar Vrije School om geldtekort binnen de perken te houden Carnavalsavond Jaarlijkse feestavond turnvereniging UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Souburgse winkeliers begonnen sinterklaasactie Jaarlijkse sluitingstocht Volksschilderen in Marnix Discussies Kapitalisme Vertraging Te huur JV/IICLÜLbÓÜL »M i4 («JthbUHU 'l U IVU V civibi-ri i»o^ 213 Walchers koor werkt aan groot strijdrepertoire VLISSINGEN - Elke vrijdagavond repeteert het deze zomer opgerichte Walcherse linkse koor in de voormalige school aan de Berlagestraat in Vlissin- gen. Afgelopen vrijdag klonk er regelmatig de vol-' gende tekst (geestdriftig gezongen): De gedachten zijn vrij, wie kan ze beletten? Zij ijlen voorbij naar eigen wetten. Geen mens kan ze raden of grijpen of schaden. Hoe sterk hij ook zij: de gdachten zijn vrij. Het lied dateert uit de perio de voor de Franse revolutie. De geestdrift kan niet verhul len dat er nog heel wat gerepe teerd moeten worden. „Voor de rr.eesten is -het de eerste keer dat ze zingen. We zijn nog ongeschoold", zegt Harry Overdam na de repetitie. Hij is met Marjan Wijngaarden en Rudi Hofman lid van de kern groep en de kerngroep houdt zich bezig met de organisato rische kwesties. „We zijn ge zamenlijk verantwoordelijk", verduidelijkt Harry Overdam het begrip kerngroep'. „We proberen te voorkomen om in de traditionele vorm van be stuur en leden te vervallen, waarbij de een alle en de an der geen verantwoordelijk heid draagt". Op de vraag waarom je iets als een links koor zou oprich ten, begint Harry naar een pa pier te zoeken waarop de doel stellingen vermeld staan. On dertussen meldt hij dat voor de 1 mei-viering in Oost-Sou burg altijd een koor van bui ten Zeeland moest worden aangetrokken. „Begin deze zo mer hebben Klaas Overdam, Peter Gillissen en ik daarom een aankondiging in de plaat selijke kranten laten plaatsen over de oprichting van een Walchers links koor. Er kwa men twintig mensen op" Inmiddels heeft hij het pa pier gevonden. Enkele citaten: „Het collectief wil bijdragen leveren aan de strijd tegen „mens-onderdrukkende syste men". Dit niet alleen door „het politieke lied", maar ook door „andere culturele uitingen" (er zijn door de leden al discussies gevoerd over wat het nu voor koor moest worden. De meer derheid voelt weinig voor een traditioneel links koor en wil begeleiding van muziekin strumenten, gedichten voorle zen en zelfs het theater is niet taboe). De strijd wordt dan gevoerd door muzikale ondersteuning van acties en manifestaties, demonstraties. De bedoeling is in de toekomst aan de hand van thema's als kernwapens, vrouwenstrijd, homobewe ging, fascisme en dergelijke te gaan werken. Bij elke onder werp worden teksten gezocht en ingestudeerd, totdat er vol doende liederen zijn om de strijdende partij bij een mani festatie een morele opkikker tegeven. Voor dit doel is het „Liedboek van de strijd" aan geschaft. De liedjes komen uit het „Landelijk Archief van Progressieve Koren en Mu ziekgroepen" in Nederland. Het koor zingt bijvoorbeeld de Internatinale, liedjes van Hans Eisler en van Bertolt Brecht bijvoorbeeld het Een- heidsfrontlied: Op fabrieken en in de kanto ren, op de werf, in het dorp, in de stad, daar groeit nu de eenheid, daar groeit nu de macht die nooit zijn gelijke had. Dus socialist, dus communist en gelovige sluit je aanéén. Want verdeeldheid schaadt, houdt dat vast kameraad en al le arbeiders zijn één. „Door het zingen raken mensen best geïnspireerd tot Het niet voltallige linkse koor. nadenken", zo heeft Marjan Wijngaarden ervaren. „Door de tekst krijgen we onderling altijd discussies. Dat is alleen maar goed. We willen zo een manier vinden om gezamelijk de linkse strijd te steunen; we zijn ook niet partijgebonden". Na de zomer, toen de eerste re petities begonnen, groeide het koor nog aan tot in totaal zes endertig leden. De bedoeling was op 1 mei volgend jaar voor het eerst op te treden. De over- levingstoernee van de met een subsidiestop bedreigde vor mingstoneelgroep Proloog be gon echter in oktober in Mid delburg en vervroegde de pre mière van het koor. Aan het slot van de avond werd daar het „Lied van de strijdcul tuur" gezongen: Nu de kunst haar rol gaat ontdekken die ze speelt in de klasse maatschappij houdt ze op van illusies te vertrekken breekt ze uit en vecht ze zich vrij. Zij herkent hoe de arbeiders massa wordt onderdrukt door staat en kapitaal. Zij maakt een keus voor de werkende klasse voor hun strijd in het belang van allemaal. Dit lied is in 1978 geschre ven, maar het heeft dezelfde zware taal als de begin deze eeuw geschreven socialistische liedjes. Vind je de teksten niet nogal beladen? Harry Over dam beaamt het: „Een hele boel teksten dekken de linkse strijd niet meer. Als je het woord kapitalisme gebruikt, vergeet je de strijd van Solida riteit in Polen bijvoorbeeld en die willen we ook steunen. Wij vinden - en daar hebben we hele discussies over gehad - dat we niet alleen de strijd in het westen maar ook in het oosten moeten ondersteunen". Is het ook leuk, de strijd? „Dat vooral. Het is een hele leuke manier om met politiek bezig te zijn", antwoordt Mar jan Wijngaarden. Wie er iets voor voelt om mee te doen: er zijn nog mensen nodig die in strumenten bespelen, een re OOST-SOUBURG - Zaterdag se Sint-Nicolaasactie begonnen vereniging Nemidso. Tot en met zaterdag 4 de cember krijgt men bij elke be steding van vijf gulden bij de drieënveertig deelnemende zaken een gratis zegeltje. Deze zegels moeten op een kaart ge plakt worden en de volle kaart dient als wedstrijdformulier. Twee maal worden uit de in geleverde kaarten, vierenvijf tig prijswinnaars getrokken. De vier eerste prijzen zijn waardebonnen variërend van vijftig tot duizend gulden en de overige vijftig prijswin naars krijgen een taart. Herman Huson, één van de organisators van de actie: „We hebben dit jaar weer eens een heel ander soort actie gekozen, dan de vorige jaren. We had den het idee, dat het spel met de lettertjes niet meer zo aan sloeg bij de mensen, en hopen, 6 november is weer de jaarlijk- van de Souburgse winkeliers dat dit nieuwe idee, wel in de smaak zal vallen. Er zullen in ieder geval weer heel wat mensen zijn, die op deze ma nier een prijsje kunnen win nen. Behalve deze actie, is er dit jaar ook een puzzel, zowel voor kinderen als voor vol wassenen". De deelnemende winkeliers zijn herkenbaar aan een raambiljet. De kaarten kun nen worden ingeleverd bij de Kaaswip, Ad Doornen en De Graag. De trekkingen zijn op 24 november en 6 december. De Nemidso begint deze maand ook met de voorberei dingen van het vijftigjarig be staan. Dit is eigenlijk op 1 no vember, maar om het feest niet samen te laten vallen met de Sint-Nicolaasactie, wordt het pas op grootse wijze ge vierd in april volgend jaar. MIDDELBURG - Zaterdag 13 november houdt de Vrije School weer de jaarlijkse bazar in het schoolgebouw aan de Wil lem Arondeusstraat in Middelburg. serve dirigent, een pianist en natuurlijk zangers. De leeftij den van de koorleden lopen van jong tot oud, maar de meesten zijn tussen de vijfen twintig en vijfendertig. Een derde is mannen en twee der de zijn vrouwen. Belangstel lenden kunnen elke vrijdag avond na halfnegen terecht in de Berlagestraat (het gebouw waar het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming de cursussen geeft). Even bel len naar Harry Overdam kan ook: 01184-71363. Nieuwe leden kunnen ook een naam meene men, want die is er nog niet. De Rooie Bezem, zoals het koor even heette, kon niet: er bleek in de oorlog een fascis tisch blad met de naam De Be zem te zijn verschenen. Zoals gebruikelijk zijn er veel door de oiuders gemaakte spulletjes te koop, zoals pop pen, kinderkleding, breiwerk, houten speelgoed, kaarsen standaards, kaarsen, en ga zo maar door. Verder zijn er standsmet kaarten, boeken, stenen en aardewerk, met slaatjes, pannekoeken, sappen, koffie en thee. Voor de kinde ren staat er een grabbelton. De bedoeling is geld in te za melen voor de school, want die heeft een chronisch tekort aan geld. Dat tekort is nog nijpen der nu de bovenbouw, de acht ste tot de elfde klas, zonder subsidie moet draaien. De bo venbouw komt niet aan het vereiste aantal leerlingen om voor subsidie in aanmerking te komen. De ouders drukken de kos ten van de school zo veel mo gelijk door zaken als schoon houden, verven, repareren van het schoolgebouw in eigen handen te houden. Niettemin is er nog een groot tekort dat bij een toename van het leer- lingental met dertig tot rede lijker proporties zou zijn te ruggebracht. Daarom is er ook een kraam waar belangstel lenden zich voor de school kunnen opgeven en inlichtin gen kunnen krijgen. Wie belangstelling heeft voor de op anthroposofische leest geschoeide Vrije School (vrij betekent vrij van staats bemoeienis) kan van tien uur 's morgens tot drie uur 's mid dags op de bazar terecht. VLISSINGEN - Zaterdag 13 november is er ter inleiding van het nieuwe carnavalssei zoen een grote carnavalsavond in het gebouw van de Speel tuinvereniging de Oude Stad aan de Paardestraat in Vlis- singen. Tijdens deze avond zal prins Jan den eerste met zijn raad aanwezig zijn. Het begint om halfnegen. eigen sportzaal Turnvereniging bouwt VLISSINGEN - Voor turners zijn de meeste gym zalen in Vlissingen te klein. In de grote sportzalen en de sporthallen komen de turners niet aan bod, omdat de balsporten hier voorrang hebben. Redenen genoeg voor de Vlissngse Turn Vereniging om zelf een sportzaal te gaan bouwen die aan alle eisen vol doet en waarin de verenigign zelf kan bepalen, wanneer er getraind kan worden. De plannen tot de bouw van een sportzaal zijn op tafel ge komen in februari. Toen de plannen er eenmaal waren lie ten de leden van V.T.V. er geen gras over groeien en werd direct begonnen met de uitvoering. Onder de enthou siaste leiding van de bestuurs leden Wim van Broekhoven, Ad Vrijenhoek en Riet Hou- mes is inmiddels al heel wat werk verzet en morgen (don derdag 11 november) om twee uur zal de eerste steen gelegd worden. Deze eer valt te beurt aan de heer Mijnsbergen, die ondanks het feit, dat hij al bijna tachtig jaar is, iedere dag op het bouwterrein aanwezig is en de handen flink uit de mouwen steekt. De heer Mijnsbergen is geen lid van V.T.V. maar hij draagt de vereniging wel een warm hart toe. Zelf is hij vijf enzestig jaar lang actief ge weest in de turnwereld en nog altijd heeft hij hiervoor veel belagnstelling. Wim van Broekhoven: „Drie jaar geleden hebben de leden van V.T.V. zelf een clubhuis gebouwd op het terrein achter heet Baskenburgplein. De sa menwerking was toen enorm goed en daarom hebben we ook nu geen ogenblik geaar zeld om ook weer zelf te gaan bouwen. Wel hebben we voor het leggen van de fundering en het opzetten van de staal constructie de hulp ingeroepen van een bouwbedrijf, omdat dit bij een dergelijk groot ge bouw, toch echt wel uitslui tend werd voor vakmensenis". Aanvankelijk was het de be doeling de nieuwe sportzaal achter het clubhuis te bouwen en de leden hadden zelfs het terrein al bouwrijp gemaakt, toen de vergunning werd in getrokken in verband met de slechte bereikbaarheid van het terrein. Hoewel dit een flinke tegenslag was voor de vereniging (een hoop extra werk, een paar maanden ver traging en veertigduizend gul den meer aan kosten) is V.T.V. nu toch blij met het nieuwe bouwterrein dat het door de gemeente Vlissingen is aange boden. Riet Houmes: „De sportzaal komt nu direct achter het Bas kenburgplein, naast het club huis van Zeeland Sport, dus toch nog vrij dicht bij ons clubhuis. Wel moesten we een groot aantal bomen rooien, wat beslist geen plezierwerk was. De bouw van de sportzaal wordt helemaal door de vere niging zelf betaald, het was niet mogelijk hiervoor een subsidie te krijgen. Het zal in totaal ruim 275.000 gulden gaan kosten. We hebben wel een groot aantal leden, zo'n vijfhonderd, maar om dit enorme bedrag op te kunnen brengen, is het toch echt wel nodig, om de zaal te verhuren op de tijden dat wij er zelf geen gebruik van maken. We hebbenook een aantal bedrij ven aangeschreven met het verzoek om financiële steun, maar tot nu toe heeft nog maar één bedrijf hierop posi tief gereageerd. De sportzaal krijgt een vloeroppervlakte van dertig bij vijftien meter. Voor de top- turners en topturnsters is deze grote ruimte echt wel nodig. Voor een paardsprong, wordt al gauw een aanloop van zo'n vijfentwintig meter genomen. Ook de zogenaamde vrije oefeningen konden in de be staande gymzalen slecht geoe fend worden, omdat deze tij dens wedstrijden op een mat van twaalf bij twaalf meteren moeten worden uitgevoerd en de gymzalen veel smaller wa ren. het is dan ook de bedoe ling dat vooral de volwassen leden en de selectiegroepen en de jazzgymnastiekgroepen van de nieuwe zaal gebruik gaan maken. De kleinere kid- neren blijven gewoon turnen in de oude gymzalen, omdat het voor hen prettiger is een gymzaal te bezoeken in de eigen omgeving. Wim van Broekhoven: „We hebben zelf de zaal een aantal uren nodig, en de rest van de tijd willen we hem graag ver huren aan andere verenigig- nen. Ik denk dat dit best zal Zaterdag 13 november houdt 3e Zeeuwse Wandelsport Bond de jaarlijkse Sluitings tocht in Middelburg. De startplaats is het Ont- moetignscentrum aan de Vrij landstraat 51 in het winkel centrum Dauwendaele. Gezien de gunstige ervaring van vorig iaar is opnieuw een 30 kilome ter route uitgezet. Deze af stand begint om 10.30 uur en voert de deelnemers langs di verse mooie plekjes op Wal cheren. Daarnaast kan men ook deelnemen aan de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. Starttij d 13.00 uur. De routes voeren on der meer door oude straatjes van Middelburg en door de omgeving van de stad. De her innering bestaat uit een spe ciaal ontworpen medaille met lint. De reduktieregeling N.S. is ook op deze tocht van toe passing. Nadere inlcihtingen bij H. Geilleit, Statenlaan 170, Mid delburg (tel. 01180-29315). VLISSINGEN - In buurt en clubhuis Marnix gaat bin nenkort een cursus volksschil deren beginnen. Mensen die hier graag aan deel zouden nemen, kunnen zieh nog opgeven in Marnix, tel 67022. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. lukken, want er is in Vlissin gen nog wel gebrek aan grote re trainingsruimten en de zaal is geschikt voor een groot aan tal verschillende sporten. De zaal is aangepast aan die inva- lidensport. We hebben ook alle turntoestellen nu zelf aan moeten schaffen, amar we hebben nu dan ook echt mate riaal waar we tevreden over kunnen zijn". V.T.V. Streeft er naar de nieuwe sportzaal eind januari in gebruik te kunnen nemen. Nog geen jaar nadat de eerste plannen gemaakt zijn, moet de bouw al voltooid zijn. Van Broekhoven: „Zo'n snelle ma nier van werken is natuurlijkj alleen maar mogelijk door de enorme inzet en het enthou siasme van de leden. Boven dien hebben we ook van de ge meente Vlissingen alle mede werking gehad". MIDDELBURG - Zaterdag 13 november houden de signaal afdeling, de majorettenpelo- tons en de minirettengroep van de Middelburgse Turn vereniging '69 de jaarlijkse feestavond. De avond begint om acht uur in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg. Er wordt een afwisselend programma geboden met muziek, dans, show. Na afloop is er bal en wordt er een loterij gehouden Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar aan de zaal. VLISSINGEN - De MSV De Uitlaat in Vlissingen die op het gebied van motorcrossen grote activiteiten ontplooit heeft de eindstanden bekend gemaakt van de gehouden duels om het clubkampioen schap. Die zien er als volgt uit: 500 cc: 1. Peter Sterkenburg (Lewedorp) 561 punten, 2. Floor van Dommelen (Sou burg) 549, 3. Jan van Malde- gem (Halsteren) 532, 4. Rogier Dijkhorst (Hoogerheide) 531, 5. Dick de Kunder (Kapelle) 518. 250 cc: 1. Kees Zuidhof (Kwadendamme) 594, 2. Henk Buijs (Middelburg) 586, 3. Henk Aarnoutse (Goes) 548, 4. Wim Kerkhove (Middelburg) 520, 5. Wim Roskam (Middel burg) 485. 125 cc senioren: 1. Ronnie Stroo (Souburg) 591, 2. Marcus van Kempen (Souburg) 576, 3. Benny Poppe (Meliskerke) 550, 4. Peter van der Weele (Brou wershaven) 524, 5. Kees den Dekker (Goes) 512. 125 cc junioj^n: 1. André van der Graaf (Goes) 597, 2. Ronald van Eden (Souburg) 582, 3. Mare Kuijpers (Sou burg) 523, 4. Bram Verhage (Middelburg) 506, 5. Theo Ge- schiere (Vlissingen) 481. 80 cc: 1. Johan Wesenbeek (Lepelstraat) 600, 2. Simon Baas (Arnemuiden) 565, 3. Ronny Bos (Goes) 535, 4. Paul Nielen (Hoogerheide) 530, 5. André van Espen (Axel) 519. 50 cc origineel: 1. Johnny Verhage (Middelburg) 600, 2. Eric Heeren (Middelburg) 571, 3. Conno Blessing (Middel burg) 557, 4. Eddy Davidse (Middelburg) 548, 5. Ronnie Pojope (Middelburg) 520. 50 cc mini: 1. Jacky Evers- dijk (Kapelle) 500, 2. Peter Pij nen (Middelburg) 488, 3. Ron van Zundert (Bergen op Zoom) 448. 4. Marco Overweel (Mid delburg) 444, 5. Anjeliek de Kunder ('s-Gravenpoldér) 428. 50 cc standaard: 1. Adrie Goedbloed (Middelburg) 497, 2* Maicel van der Goor (Vlissin gen) 479.

Scheldebode | 1982 | | pagina 13