HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Nieuw café ontmoet weerstand door overheidsbemoeienis Liefde blijft in Een vreselijk geluk van Globe Landelijkprovinciaal en gemeentebestuur doet mee met thema-avond over LPG \Jofé6 J.P.A. ROSSÊL Esperantogroep zoekt proefpersonen voor nieuwe leermethode Energie-actie C.E.Z. in Middelburg-Zuid hans knuijf I Forumdiscussie over drugs in Midgard Cysouw filmde werken aan boulevards Dixieland in Demerary Concert van Wannes Raps in de Zwaan Postzegelbeurs in Vlissingen 7 4-Jarige Vlissingse geeft concert M V TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN- REPARATIE Bijzondere kerkdienst IEBODE DE Markt MIDDELBURG - De Coördinatiegroep Energie besparing Zeeland (C.E.Z.) houdt op het ogenblik een energie-actie in het Zuiderbaken in Middel burg-Zuid. In het wijkcentrum is een energiecen trum ingericht en alle bewoners van de wijk heb ben een uitnodiging gekregen voor een bezoek aan het centrum. MANNENMODE DE SCHELDERODE UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG - OPLAGE 40.999 EX. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 201 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllDIU:" MIDDELBURG - Niet iedereen in Middelburg is even enthousiast over de opening van het nieuwe café „in de verkeerde we reld". Het gaat dan om het feit dat de drie mensen van „In de verkeerde wereld" hun uitkering mogen be houden, terwijl ze achter de tap staan. „Uitzonderlijk dat je het ondernemersrisi co zo helemaal gaat uitslui ten. Er zijn toch andere manieren om mensen van de straat te houden", vindt Betty Midavaine van het aan de overkant van „In de verkeerde wereld" gelegen café de Mug. „We gunnen die mensen best een goeie boterham: Bovendien hebben we geen concurrentie van ze; ze hebben een ander soort klanten dan wij. Maar we nemen het de gemeente erg kwalijk. Ondernemers, en dan niet eens alleen de ho reca, voelen zich bedonderd door dit soort dingen." Volgens Betty zijn er ge noeg horecabedrijven die door hoge lasten niemand in dienst kunnen nemen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllt Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen MIDDELBURG - Zondag 7 november om 14.30 uur begint weer een bijzondere kerk dienst in de Getuigeniskerk in Middelburg. Deze interkerkelijke dienst, waarin iedereen hartelijk welkom is, is afgestemd op hen die verstandelijk minder begaafd zijn. Voorgaanger is ds. D.W. Dondorp. Na afloop is er tijdens een koffiecontact gelegenheid voor ontmoeting en gesprek. MIDDELBURG - Vrijdag 5 november organiseert het scholierencafè van jongeren centrum Midgard een forum discussie over drugs. Het is de bedoeling dat er voornamelijk gepraat wordt over soft-drugs. Wat zijn de gevolgen bij ge bruik? Hoe groot is de kans dat mensen overstappen naar hard-drugs? Van wie ben je afhankelijk als je aan soft drugs wilt komen? Centrale vraag bij de diskussie is: „Moet je soft-drugs legalise ren en op wat voor manier dan". De middag begint om 16.00 uur. Voor de forumdiscussie zijn mensen uitgenodigd van verschillende instanties die op verschillende manieren bij het onderwerp betrokken zijn. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21.602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. En dat geldt ook voor de seizoenbedrijven. Als ze iemand moeten ontslaan, duurt het een half jaar, voordat daar toestemming van het arbeidsbureau voor is. Laten ze dan dat soort regels wat versoepelen. Dan kunnen de ondernemers misschien wat makkelijker hun hoofd boven water houden. Het overheidsgeld wordt verkeerd besteed is haar conclusie. Misschien trekt een nieuw café meer bezoe kers aan, maar het ligt meer voor de hand te den ken dat de spoeling dun wordt voor de cafés die een gelijksoortig publiek tre ken, zoals de Klos en het Schuttershof, meent Betty Midavaine. Heeft de Klos, ook een café op de Vlasmarkt, er last van? „Wij hebben een vast publiek dat uit een stuk oudere mensen bestaat als degenen die „De ver keerde wereld" bezoeken. Het maakt ons niets uit", zegt Loes van de Klos. De Klos heeft ook niets op de subsidies tegen: „Andere waanzin wordt ook gesub-f sidieerd. Als zij trouwens geen café waren begonnen, hadden anderen dat wel gedaan. Ze zullen trouwens elke cent moeten verant woorden, zoveel weet ik er wel van. Laten ze 't maar proberen. Alleen voor Dic kie kan 't vervelend zijn, daar komen veel jonge mensen. Dickie is Dick Boes van het tegenover de Mug gele gen Schuttershof, een café dat destijds met dezelfde ambitie begon als „In de verkeerde wereld" nu: er zouden in het café geregeld optredens worden georga niseerd en daarnaast zou den in een zaal films, thea ter en concerten mogelijk moeten zijn. Subsidie-aan vragen zijn afgeketst, om dat commercie en cultuur niet gescheiden zouden zijn en omdat het doublure zou betekenen ten opzichte van al bestaande culturele in stellingen. Dick Boes meent dat het geen probleem zou zijn als een gat in de markt werd aangeboord, maar hij ge- Het uitgaansleven in Middelburg, zoals dat er op elk gewenst avondlijk moment uitziet: de straten leeg en verlaten. Foto Cor Schuilwerve looft dus niet dat dat het geval is. „Zij halen het pu bliek uit de Klos en het Schuttershof'. Zijn kritiek richt zich overigens op ge meente en provincie, niet op de drijvers van het nieuwe café. Heeft het zin een nieuw café te helpen opzetten, als de kans be staat dat anderen daardoor het risico lopen hun hand op te moeten gaan houden? Directeur Vorthoren van de sociale dienst Middel burg wil allereerst kwijt dat het niet om subsidies gaat: „Wij hebben de drie mensen toestemming gege ven om met behoud van uitkering een café te begin nen. Ze hebben er wel de gelijk een aardig bedrag zelf ingestoken, geld dat deels nog bij familie is ge leend ook." De doorbeta ling van uitkeringen loopt over de periode van ver bouwing van het pand tot café en duurt de „eerste maanden na de opening" nog voort, aldus Vorthoren. „Een aanvraag voor be drijfskapitaal had bij ons nee gekregen. Voor „In de verkeerde wereld" wil René wel wat „misverstanden" uit de weg ruimen. „We zijn nu nog vrij nieuw; veel mensen komen uit nieuwsgierig heid hier. Of dat zo blijft, is de vraag. Wij willen in elk geval de kroegen in de straat geen concurrentie aandoen. De Klos, De Mug en het Schuttershof zijn bruine kroegen. Wij bewust niet." De verkeerde wereld is dan ook wit geverfd van binnen. Dat het nieuwe café ge subsidieerd zou worden, is ook een misvatting die hier en daar bestaat, zo heeft René ervaren. „We krijgen onze uitkeringen doorbe taald, meer niet. En dat is een minimum, want we zijn alle drie al twee jaar werkloos. We hebben wel een half jaar geleden een subsidie-aanvraag inge diend voor de verbouwing van een achter het café ge legen pakhuis. Daar willen we films, muziek, theater en zo gaan doen. Daar is in Middelburg zeker behoefte aan. „In de verkeerde ivereld" Foto Cor Schuilwerve llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiin. MIDDELBURG - De Zeeuwse Esperantogroep zoekt mensen die als proefpersoon de taal volgens een splinternieuwe methode willen leren. Als de nieuwe leermethode succesvol is, zal die in een nieuw leerboek worden uitgebracht. De proefpersonen heb ben het voordeel dat zij in één jaar Esperanto kunnen leren, want Esperanto is een kunstmatige en logische taal. De begeleiding en de correc tie van het huiswerk zijn gra tis. Alleen als tegemoetkoming in de portokosten worden tien gulden gevraagd. De cursus bestaat uit acht tien lessen met veel gevarieer de oefeningen. De hele gram matica zit er in en zo'n twaalf honderd woorden. De cursus is vooral afgestemd op het prak tische gebruik van Esperanto. Wie wil oefenen n het spre ken van Esperanto (een foneti sche taal overigens), kan te recht op de cursusweekeinden, waarvan er ieder jaar 5 a 6 worden gehouden in natuur vriendenhuizen in het hele land. Het eerstvolgende is op 27 en 28 november in Lage Vuursche. Wie zich wil aanmelden, kan zich wenden tot mevr. S. Men sen, Van Kleffenslaan 12, 4334 HJ Middelburg, tel. 01180- 33319. In het centrum wordt aan dacht besteed aan de bijstu ring van het normale patroon van energiegebruik, de aan passing van installaties en aan woningisolatie. Verder krijgen MIDDELBURG - Zondag 7 november vindt in het Am bachtencentrum Demerary in Middelburg het tweede mu ziekevenement plaats in de se rie „Muziek in Demerary". Ditmaal wordt het een infor mele middag waar onder het genot van een drankje en een hapje geluisterd kan worden naar een formatie onder lei ding van Guus van Hees (van het voormalige NCRV dixie land orkest de O.K. Woblers). Guus van Hees bespeelt di verse instrumenten, waaron der banjo en saxofoon. Hij neemt ook de zang voor zijn rekening. De formatie bestaat voorts uit Rolf van Hees, piano en trompet; Ben Serné, bas en Peter Streefkerk, slagwerk. Het programma begint om 15.00 uur. Het gebouw gaat open om 14.30 uur. Kaarten zijn a ƒ7,50 in voorverkoop verkrijgbaar in Demerary (Oostkerkplein 5 - Middel burg) dagelijks van 11.00-17.00 uur. zonne- en windenergie enige ruimte toebedeeld. Zo staat er een model van de windmolen die in 1983 bij Bor- - sele zal worden geplaatst door de PZEM. Ook de nieuwste energiebesparende verlichting wordt belangrijk genoeg ge vonden om in de tentoonstel ling aandacht aan te besteden. De actie duurt tot en met don derdag 4 november. De organisator C.E.Z. is sa mengesteld uit vertegenwoor digers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten afde-i ling Zeeland, directie Volks huisvesting in de Provincie Zeeland, de PZEM, het Neder lands Instituut van Direkteu- ren en Ingenieurs bij Gemeen tewerken en de Zeeuwse Wo ningbouwvereniging. VLISSINGEN- Vrijdag 5 no vember is er in het buurtge- bouw Scheldebuurt aan de Glacisstraat in Vlissingen een film te zien over de werken aan de boulevard. Deze film is ge maakt doorL. Cysouw, een van de buurtbewoners. De zaal is half acht open, de toegang is gratis. MIDDELBURG - Een vreselijk geluk heet het „relatiedrama" dat Lars Noren schreef en dat de Zuidelijke Toneelgroep Globe woensdag 10 novem ber in de schouwburg brengt. Het stuk dat al „De Vir ginia Woolf van de tachti ger jaren" wordt genoemd, is bikkelhard maar ook ontroerend en eerlijk. Op een avond als de drank rij kelijk vloeit, komen de conflicten los tussen vier moderne mensen. Hoewel ze elkaar al jaren kennen, blijken de onderlinge ver houdingen tussen de twee mannen en twee vrouwen anders te liggen dan ze dachten. Bekentenissen, agressie ve uitbarstingen, wanhoop en verzoening volgen el kaar steeds sneller op. Wie houdt het met wie? Wie houdt het met wie uit? Al les gaat door elkaar lopen. Meedogenloos zeggen Theo. Tèssa, Erik en Helen elkaar de waarheid. Ze hebben daarbij zo'n moed dat een gevoel van verbijstering, bewondering en vreemd genoeg toch ook weer liefde overblijft. Een roerend voorbeeld van menselijk onvermogen, schreef de Volkskrant. Het stuk begint woens dag 10 november om 20.00 uur. Kaarten aan de zaal en in voorverkoop verkrijg baar bij Uit in Zeeland, Nieuwe Haven, Middel burg. Organisatie SPM. VLISSINGEN - Donderdag 4 november begint in het Vlissingse welzijnscentrum Bachten Komme een thema-avond over de aanvoer, opslag en doorvoer van LPG, een vloeibaar gas. Deze avond is georganiseerd door de werkgroep LPG en andere gevaarlijke stoffen uit Vlissingen. Doel is inzicht te krijgen in de gevaren die de LPG-stroom met zich meebrengt en te be zien welke maatregelen nood zakelijk zijn om een veilige behandeling te bewerkstelli gen. Het programma ziet er als volgt uit: Hans Bannink, lid van de werkgroep, opent de avond. Vervolgens zijn er in leidingen te horen van J. van der Schaaf van de Organisatie voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek (TON) en H. Jacobs van het Instituut voor Maatschappelijk Gericht Onderzoek (IMGO) uit Mid- SOUBURG - De Zeeuws- Brabantse folksgroep Wannes Raps treedt vrijdag 5 novem ber op in de Zwaan in Sou burg. De groep brengt stevige volksmuziek met invloeden van nu: polka's, schotsen, ma zurka's, walsen en meerstem mige a capella en begeleide liederen. Het concert begint om halfnegen, kaarten zijn voor 10,- in voorverkoop verkrijgbaar bij Uit in Zee land, Nieuwe Haven Middel burg. Organisatie Uit in Vlis singen. VLISSINGEN - Zaterdag 6 november houdt de afdeling Vlissingen van de postzegel vereniging Philatelica een grote najaarsbeurs in de rijks scholengemeenschap Schelde- mond aan de Paul Kruger- straat. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 17.00 uur terecht. Er zijn handelaren uit het hele land aanwezig. Om 15.00 uur begint een postzegelveiling met lage inzetprijzen. De ka vels zijn te bezichtigen vanaf 14.00 uur. De beurs wordt be sloten met een grote postzegel verloting. De toegang is gratis. delburg. Na de pauze worden de vi deoprogramma's „Handling LPG emergencies" en de pro- duktie van Dow Chemical „Ship shore interface" ver toond. Tenslotte een discussie aan de hand van stellingen. Onder voorzitterschap van H. Bannink werken daar aan mee het PvdA-kamerlid van der Doef, het CDA-kamerlid Eversdijk, het VVD-kamerlid te Veldhuis, J. Boersma van gedeputeerde staten van Zee land, Willem Wisse van het VLissingse college van b. en w., en genoemde inleiders Ja cobs en Van der Schaaf. Voor de thema-avond zijn uitgenodigd bedrijven, onder nemingsraden, politieke par tijen, wijkcomités, actiegroe pen en overheden. Het begint om 20.00 uur. i VOOR DE BETERE St. Jacobsstraat 10 Vlissingen MIDDELBURG - De veertienjarige Vlissingse Marianne Boer geeft zon dag 7 november een piano recital in het Kuiper spoortgebouw. Marianne speelt muziek van onder meer Haydn, Chopin en Bach. Ze werd geboren op 30 juli 1968 in Vlissingen. Sinds haar achtste jaar volgt zij lessen aan de Zeeuwse Muziekschool bij Gé Audenaerdt. Als tienja rige trad zij met het Zeeuws Jeugdorkest op in het pianoconcert van Haydn. Over de radio was haar spel te beluisteren in het programma „Muzin" van Marie-Cecile Moerdijk en tot tweemaal toe in het muziekprogramma „Für Elise" op de zondagochtend uit het Concertgebouw in Amsterdam. In mei 1982 behaalde zij met grote lof het einddiploma piano van de Zeeuwse Muziekschool. Het concert begint om halftwaalf's morgens.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1