Programma Rockconcert met Accept in veilinghallen Grote Markt krijgt ander aanzien Het ondergrondse netwerk\ Trui donderdag open Griezelfilm in buurthuizen Activiteiten in de Paraplu Henk van Ulsen brengt Prediker Praten na abortus Concert van Störung in Midgard Energievoorlichters gezocht Vogelavond van Wereld Natuur Fonds Wrevelig In januari begint cursus milieu-educatief medewerker bCHÉLÜfcbOÜt VAN WObNbDAG 20 UK ÏUöbR 19Ö2 MIDDELBURG - De voornemens van minister de Boer van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk om de toneelgezelschappen De Nieuwe Ko medie uit Den Haag en Proloog uit Eindhoven- voglend jaar op te heffen, worden niet in dank af genomen. Zaterdag 23 oktober begint in Middel burg een culturele landelijke elfstedentocht met het doel zoveel mogelijk mensen te mobiliseren en een zo hard mogelijk protestgeluid te laten horen. A. MIDDELBURG - Het Mid delburgse vrouwencafé Trui houdt donderdag 21 oktober een open café-avond. Om 20.00 uur begint tevens een vergadering van de eet- groep. Vrouwen die mee wil len doen met de eetgroep zijn welkom. Voor de komende rommelmarkt kan het vrou wencafé nog spullen gebrui ken. Het adres is Kerksteeg 5. Manifestatie in Middelburg leidt elfstedentocht voor Proloog en Nieuwe Komedie in Deze tekening maakte Opland voor de Volkstraat in 1974. Ook toen speelde af een dreigende op heffing van Proloog. MIDDELBURG - Op ver zoek van vrouwen die graag met andere vrouwen wilden praten over abortusingreep die ze hadden ondergaan, heb ben het FIOM Zeeland en Sti- mezo Zeeuwsch-Vlaanderen een aantal bijeenkomsten ge organiseerd. Elke vierde dins dag van de maand kunnen de ze vrouwen bij elkaar komen in het gebouw van de Stich ting Maatschappelijke Dienst verlening aan de Nieuwstraat 7 in Oostburg. Dinsdag 26 ok tober is de eerste bijeenkomst. MIDDELBURG - Zaterdag 23 oktober treedt de opmerke lijke Wassenaarse groep Stö rung op in het Middelburgse jongerencentrum Midgard. Het ensemble Pittoresque speelt in het voorprogramma. Störung, twee mensen en een computer, maken moderne dansmuziek in een zeer eigen genre. De muziek en de Duitse naam doen denken aan de Neue Welle. Alles draait bij Störung om het rithme dat door de computer wordt ge bracht. Daar omheen bouwen bas, synthesizergitaar en syn- drums hun nummers. De zang dient als ritme- of klankin strument. Het concert begint om half negen. Toegang vijf gulden. Het programma, dat met subsidies van de grote gemeen ten tot stand is gekomen, ziet er als volgt uit: Aanvang: 15.00 uur. Plaats: Schouwburg Middelburg, Molenwater 99. Kinderprogramma: Poppentheater Parciml een kinder theater Fadjar Baru. 16.30 uur: Rocktheater. 17.30 uur: Pauze. 19.30 uur: Fanfare van Eeuwig Durende Bijstand. 20.00 uur: Opening: Door het steuncomitee tot behoud van Proloog. 20.15 uur: Toneelgroep Proloog. Speelt „De klucht van Pierlala" 21.45 uur: Pauze. 22.00 uur: Spreker: Hans Boswinkel, Kunstenbond FNV. 22.10 uur: Marantou. 22.40 uur: H-Gang. 23.10 uur: Afsluiting met medewerking van Proloog, H-Gang, Marantou, Kollektief De Rode bezem. VLISSINGEN - De landelijk operende Werkgroep Energie Discussie (WED) wil de Zeeuwen de komende tijd actief bij de discussie over de toekomstige energievoorziening betrekken. Dit onder het motto dat de mensen zelf over hun energievoorziening moeten beslissen. Op provinciaal niveau zijn vier Zeeuwen door de WED geschoold. Deze vier willen nu vrijwilligers opleiden die bereid zijn op plaatselijk niveau aan voorlichting te doen. Dat kan via gespreksgroe pen, voorlichtingsbijeenkom sten, praatjes in kerken, vrou wenorganisaties, enzovoorts. De WED is drie jaar geleden opgericht door meer dan vijf tig organisaties op het gebied van milieu, energie, maat schappij, politiek of kerken, levensbeschouwelijke en vrouwenorganisaties. De WED wil „met vereende krachten iets doen aan de een zijdige informatie over het energievraagstuk". Belangstellenden krijgen van het WED informatiemate riaal. Daarnaast krijgen de vrijwilligers een aantal och tenden of avonden een trai ning en dat moet ruim vol doende zijn om goed beslagen ten ijs te komen, als ze althans de uitgangspunten van het WED onderschrijven. Die ko men hier op neer: een energie beleid dat niet schadelijk is voor de mens en het milieu en een beleid dat niet ten koste gaat van de wereld of van toe komstige generaties. Wie er iets voor voelt, kan bellen naar het Zeeuws Coör dinatieorgaan in Goes, tel.0110-28259. MIDDELBURG - Zaterdag 23 oktober geeft de heavy metalgroep Accept een concert in de Middelburgse veilinghallen aan de Braakmanstraat. De organisatie is in handen van de kersverse Stichting Jeugd en Popgebeuren in ZOutelande, die met dit eerste concert een aardig visitekaartje achterlaten. Het voorprogramma wordt gevuld door The Red Sox. Accept, een Duitse groep, begon in 1977 en had al gauw succes. Het jaar daarop werden al lange tournees gemaakt door eigen land en door West-Europa. De muziek heette onge compliceerde recht-toe-recht-aan-roclc. Nu, een paar jaren en enkele elpees later, maakt Accept een vrijwel perfecte show, met veel actie voor de liefhebbers. Het concert begint om halfzeven. Kaarten zijn aan de zaal en bij de VW-kantoren verkrijgbaar. Na het bekend worden van de Boer's plannen werd op Walcheren in allerijl een Steuncomité vyor Behoud Proloog en De Nieuwe Kome die opgericht. Het steuncomité heeft voor aanstaande zater dag in de schouwburg een gro te manifestatie georganiseerd die om drie uur begint en om ongeveer half twaalf afloopt. Minister de Boer is ook uitge nodigd, zo blijkt uit een brief van Kommer 't Mannetje die zaterdag met Proloog ook van zijn aanwezigheid in Middel burg blijk zal geven. Kommer schrijft de Boer het volgende: „Hierbij nodigen wij u uit om op zaterdag 23 okto ber 1982 om 20.00 uur in de stadsschouwburg van Middel burg de voorstelling van „De Klucht van Pierlala" door To neelwerkgroep Proloog bij te wonen en voorafgaand aan de voorstelling het aanwezige publiek toe te lichten waarom u aan Proloog en de Nieuwe Komedie de laagste prioriteit lin het Nederlandse toneel aanbod toekent en dientenge volge voornemens bent de subsidiëring te stoppen. Uw voornemen ondervindt name- lij k vooralsnog geen begrip bij de Zeeuwse bevolking en we willen u in de gelegenheid MIDDELBURG - Drs. Van der Ven, een bekend filmer en inspecteur van Natuurbehoud Staatsbosbeheer, verzorgt donderdag 21 oktober een avond in de Schakel, Bachten- steene 14 in Middelburg. Vanaf acht uur zal Van der Ven de diavoordracht „Met vogels de wereld rond" en zijn film „Red de kraanvogel" la ten zien. De avond is georganiseerd door het Wereld Natuur Fonds dat dan ook een winkeltje in de zaal zal inrichten. De toe- gansprijs is f 2,50. VLISSINGEN/SOUBURG - In de Vlissingse buurthuizen Marnix, het Woltershuis en de Paraplu en in het Souburgse buurthuis de Zwaan is ko mende week een griezelfilm te zien. Het gaat om The fog, ofwel de mist, van John Carpenter. De film begint met sportvis sers die in een onverklaarbaar snel opkomende ldichte mist met enterhaken en degens worden afgeslacht. De daders zijn de opvarenden van het schip de Elizabeth Dane, dat honderd jaar terug in de Anto nio Baai van Californië is ver gaan, doordat Californiërs tij dens dichte mist valse lichtba kens hadden geplaatst. Vol gens de legende zullen de zes verdronken schepelingen te rugkomen om wraak te nemen als de mist weer terugkeert in de Antonio Baai. Zondag 24 oktober draait de firn in de Zwaan, aanvang 20.15 uur. Za terdag 23 oktober 22.00 in de Paraplu. Zaterdag 20.00 uur in het Woltershuis en vrijdag 20.00 uur in Marnix. Toegang 3,50. stellen uw beleid te verduide lijken. U zult die avond zonder twijfel vele in de cultuurpoli tiek geïnteresseerde Zeeuwen aantreffen, want op die zater dag start in Middelburg een landelijke serie van 11 mani festaties om bekendheid te ge ven aan uw voornemen en om daartegen duideljk protest te laten doorklinken. Het steun comité afkomstig uit Midden- Zeeland organiseert die gehele dag een culturele manifestatie waaraan een groot aantal or ganisaties en diverse cultuur- groepen belangeloos meewer ken". Zoals uit Kommer's brief blijkt, is niet zo duidelijk waarom de bezuinigingen nu juist deze twee groepen tref fen. CRM speelt een kwalijk spel met toneelgezelschappen, schrijft André Rutten in het septembernummer van het tijdschrift Toneel Teatraal. „De constant gebeten hond in de reeks manipulaties is Pro loog, dat vorig jaar augustus ook al met een verdachte sub sidiestop onderuit gehaald werd", gaat hj verder. „CRM heeft zich altijd al wrevelig opgesteld tegenover die groep sinds PPR-minister van Doorn haar onder zijn hoede nam, nadat de christe lijke politici van Eindhoven haar in de band hadden ge daan. Want wat voor extra rompslomp heeft dat de Rijs- wijkse ambtenaren niet be zorgd? Er moest immers op eens een heel landelijk plan voor het vormingstoneel ge maakt worden, want als het rijk zo'n groep voor Eindho ven, dat was Brabant, betaal de, dan hadden andere provin cies daar toch ook recht op?" Uiteindelijk kwam er een constructie uit de bus waarin Proloog als vormingstoneel groep voor Zeeland, Brabant en Limburg werd gesubsi dieerd. De Nieuwe Komedie en Proloog zijn de enige Neder landse groepen van het vor mingstoneel die volledig door het rijk worden betaald. De minister heeft kennelijk aan het opheffen van deze groepen van het vormingstoneel die volledig door heet rijk worden betaald. De minister heeft kennelijk aan het opheffen van deze groepen de voorkeur gegeven boven de andere mo gelijkheden VLISSINGEN - Het Vlis singse buurthuis de Paraplu houdt woensdag 20 oktober een thema-avond over het conflict tussen Israël en de Pa- lestijnen. De aanleiding vormt de re cente moordpartijen in Bei- routh. De film De Palestij nen is te zien, waarna vragen kun nen worden gesteld aan twee leden van het Palestina Comi té. Het begint om 20.00 uur. Zaterdag 23 oktober om 20.00 uur begint er een buurtavond voor de Paauwenburgers. Wijkbewoners van achttien tot achtentachtig jaar kunnen komen buurten, kaarten en dergelij ke. MIDDELBURG - In januari 1983 zal in Middelburg op nieuw een cursus natuur- en milieu-educatief medewerker beginnen, georganiseerd door de KNNV (Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver eniging) in samenwerking met het IVN (Vereniging ter be vordering van het milieu-be sef). Deze cursus is bedoeld voor iedereen, die een actieve be langstelling heeft voor de na tuur in Zeeland en ervaring wil krijgen in het opzetten en uitvoeren van natuur- en mi lieu-educatief werk, om zo in bredere kring het milieubesef te bevorderen. In de cursus zal, naast een algemene inleiding in de bio logie en informatie over de op bouw van het Zeeuwse land schap, vooral aandacht wor den geschonken aan de moge- I lijkheden over opzet en uit werking van verschillende milieu-educatieve projecten. Dat kan zijn: een natuurwan deling leiden, een natuurpad of fietsroute uitzetten, het or ganiseren van een tentoonstel ling, enzovoorts. Voor deelna me aan de cursus is een goede motivatie om actief bezig te zijn en bereidheid om zich te verdiepen in de achtergrond van de onderwerpen, onont- beerlij k. Na afloop van de cur sus wordt van de deelnemers verwacht, dat zij zich daad werkelijk inzetten voor educa tief werk, zoals het leiden van natuurwandelingen, houden van lezingen en dergelijke. De cursus duurt ongeveer anderhalf jaar (dertig lessen plus vijftien excursies) en kost f 150,-. Voor informatie en op gave: mevrouw Huibregtse- van de Kerkhof, tel. 01184- 61054. VLISSINGEN - De Werkgroep Schoolpleinen in Vlissingen heeft zijn geduld eindelijk beloond gezien. Drie jaar geleden werd in de Piek een wijk- avond belegd over de toe komst van de Grote Markt. Nu is het zover dat daadwerkelijk een plan voor herinrichting kan worden uitgevoerd. De werkgroep heeft f 13.000,- gekregen van het Nationaal Jeugd Fonds, oftewel Jantje Be ton. Zonder al te groot ge vaar in financiële moei lijkheden te komen, kun nen de doeners mn de werkgroep nu aan de slag om er een leuk speelter rein voor de kinderen van te maken. De gemeente heeft zich garant gesteld voor een bedrag van veertigduizend gulden Wie de handen uit de mouwen wil steken, kan zich aanmelden bij de scholen in de binnenstad of bij Liesbeth van Wezel, Palingstraat 2, tel. 18289 of bij Bertus van Loon, Badhuisstraat 104, tel. 16655. Op de foto de Grote Markt, zoals die er twee jaar geleden uitzag.. CADZAND - In het kader van een weekend voor leden van jeugddienstcommissies en liturgiegroepen verzorgt Henk van Ulsen een optreden over „Prediker" op 30 oktober in de Hervormde Kerk te Cadzand. Voor het 17e seizoen organi seert de Provinciale Hervorm de Jeugdraad in samenwer king met het vormingscen trum Hedenesse vormings- en trainingsweekends voor jeugddienst- en liturgiewerk groepen. Tijdens het weekend van 30-31 oktober staat het Bijbelboek „Prediker" cen traal, waarbij het daarin tot uitdrukking komende levens gevoel geplaatst wordt naast dan van jongeren nu. Tevens zal gezocht worden naar vormen voor programma en liturgie aansluitend bij de thematiek. In het jaarpro gramma van de PHJR wordt jongerengroepen die diensten en avonden over „Prediker" willen houden, ondersteuning bij opzet en organisatie aange boden, waarbij gebruik ge maakt kan worden van de vi deoband en grammofoonplaat over Prediker. Het optreden van Henk van Ulsen is opengesteld voor alle belangstellenden (toegangs prijs 3,-) en begint om 13.30 uur. gf»Illlllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllll| De regen van de laatste E weken heeft de paddestoe- E len met geheimzinnige E kracht uit de grond ge- E stuwd. En in groten getale. E Wie bijvoorbeeld in de bos- sen bij kasteel Westhove tussen DOmburg en Oost- kapelle rondkijkt, zal zien E dat er hier en daar zelfs E tientallen per vierkante meter staan. Zelfs een leek kan er pakweg vijftien ver- E schillende soorten onder- E scheiden. Als je zo'n paddestoel E ziet, sta je er niet bij stil dat E dit eigenlijk maar een E klein gedeelte van de plant E is. Het hele jaar door of zelfs jaren achtereen groeit de „plant" onder de grond of zit verborgen in dood of levend hout. Elk padde stoelenplantje is ontstaan uit een miniscule spore, het zaadje dat overigens in niets lijkt op het zaad uan andere planten. Een spore bestaat maar uit een cel en draagt niet, zoals zaad, de kiem van een toekomstig individu in zich. Wanneer een spore in de grond is terechtgekomen, ontwikkelt hij zich - als de omstandigheden gunstig zijn - door zich te verlen gen tot het een soort draad je wordt. Later krijgt dat weer vertakkingen, totdat er op den duur een flinke oppervlakte met een fijn netwerk van witgekleurde draden is ontstaan. De dra den worden zivamdraden genoemd. Het totale net werk is de zwamvlok en dat is nu de eigenlijke padde- stoelenplant die jaren in leven kan blijven. Als de zwamvlok alles mee heeft, groeien er uiteindelijk paddestoelen uit de draad jes omhoog. Wat we boven de grond zien is dus de vrucht uan de plant, zoals de appel aan de boom. Het ondergrondse netwerk van de paddestoel is een soort opruimingsdienst die elk jaar een grote schoonmaak houdt onder agestorven plantenresten. I

Scheldebode | 1982 | | pagina 11