HERMIEN VAN KOOT OVER SLACHTOFFERHULP: Direct na het gebeurde is hulp hardst nodig Soos dicht muziek gestolen Zeeuwse competitie Zaterdag 16 oktober start persoonlijke titelstrijd Belangstelling voor weduwen, weduwnaars Tien jaar Soos voor gehandicapten Klusjesdienst draait weer op volle toeren Eindstanden Vierlinden- damtoernooi Overstuur Vandalisme Flinke aanwas Modeshow in Rehoboth Winkelweek Arnemuiden Zaterdag dertiende KMS-cross Verkoping Lutherse vrouwen Vredesdienst en leerhuisproject VLISSINGEN - De kans slachtoffer van een mis drijf te worden is klein. Maar voor wie het over komt, kan het een ingrijpende gebeurtenis zijn. Ge voelens van machteloosheid, verontwaardiging, angst of verdriet blijven vaak lang bestaan. Soms kan het opluchten als je hierover met iemand kan praten. Soms ook is het nodig dat er maatregelen worden genomen in verband met opgelopen schade en dergelijke. Om deze mensen te helpen, is er sinds kort in Vlissingen een project Slachtofferhulp van start gegaan. Herfstvakantie-activiteiten in Woltershuis Vlissingen Veel animo kunstuitleen Vlissingen bOtltLÜtdUÜt: VMrt HsJtL.iüv>MOüLi1 iaó*. 213 Projectlid Hermien van Koot krijgt tot taak mensen die het slachtoffer zijn gewor den van een misdrijf op te vangen en te helpen waar dat nodig is. Hermien: „Er zijn natuur lijk altijd wel instellingen die in een dergelijk geval hulp kunnen bieden, maar het is voor het slachtoffer vaak moeilijk om daar aan te klop pen. Juist direct nadat het ge beurd is, is de hulp het hardste nodig, maar de mensen zijn dan vaak zo geschrokken dat ze niet direct weten wat ze moeten doen. Ze weten vaak ook niet waar ze met deze pro blemen terecht kunnen. Ze moeten zelf stappen onderne men om hulp te krijgen en dat is voor de meeste mensen op dat moment een probleem". Zoals bijvoorbeeld de oude vrouw, bij wie was ingebro ken, toen zij een avondje bij haar zuster had doorgebracht. Bij thuiskomst vond zij haar hele huis overhoopgehaald en een aantal antieke voorwer pen, voor haar dierbare herin neringen, waren verdwenen. Nadat de politie was geko men om de schade op te ne men, bleef ze alleen achter, overstuur bij het idee dat mensen zo maar haar huis wa ren binnengedrongen en ze voelde zich bijzonder onveilig. Vooral de eerste dagen was ze erg bang. Hoewel de politie erg vriendelijk en behulpzaam was geweest, was het ook niet haar taak, om de vrouw ver der te helpen. Hermien: „Als zich nu een dergelijk geval zou voordoen, krijg ik via de politie direct bericht, kan ik de vrouw op bellen en als zij dat wil, direct naar haar toe gaan. Juist het merken dat er iemand is, die je wil helpen, kan dan toch een geruststelling zijn. Bij andere hulpprojecten in het land, is het wel zo geweest, dat vrij willigers enkele dagen en soms zelfs enkele weken 's avonds dergelijke mensen ge zelschap hielden, totdat ze wat over de schrik heen waren en het zelf weer aan konden". Maar ook bij praktischer problemen kan men een be roep doen op de slachtoffer hulp. Bijvoorbeeld bij het be naderen van de verzekering na een diefstal. Ook kan het voorkomen dat men in finan ciële nood verkeert, doordat men het slachtoffer is gewor den van diefstal of vandalis me. In zulke gevallen zou de sociale dienst misschien kun nen helpen. Als een misdrijf heeft plaatsgevonden op het werk, of ergens onderweg, kan iemand zo bang worden, dat hij niet meer in staat is, naar zijn werk te gaan. Bij het vin den van een andere baan, kan dan ook hulp geboden worden. „Als iemand een misdrijf heeft gepleegd en hiervoor bij voorbeeld een gevangenisstraf heeft gekregen, krijgt hij di rect via de reclassering hulp, zonder dat hij daar zelf om hoeft te vragen", vertelt Her mien. „Op deze directe hulp verlening, zonder daar om te moeten vragen, heeft onzes in ziens dan toch ook het slacht offer recht. Natuurlijk heb ik niet overal zelf een oplossing voor. In bepaalde gevallen, waarbij juridische hulp nodig is, kan ik de mensen ook door verwijzen naar een bureau voor rechtshulp. Ik blijf de slachtoffers daarbij wel bege leiden zodat ik zeker weet, dat ze ook werkelijk geholpen zijn en niet van het kastje naar de muur worden gestuurd. Veel mensen hebben nu nog zo zeer de indruk dat er aan hun za ken niet genoeg aandacht wordt besteed, dat ze zelfs niet eens meer aangifte doen van een misdrijf". Het project loopt voorlopig één jaar in Vlissingen en Ter- neuzen. Daarna zal worden bekeken of het in een behoefte voorziet en of het eventueel nog zal moeten worden uitge breid naar andere plaatsen in Zeeland. Wie een beroep wil doen op deze dienst kan tijdens kan tooruren bellen naar het num mer 01180-37744. Na kantoor tijden kan men hulp vragen via het telefoonnummer van de telefonische hulpdienst, 01180-15551. Foto Cor Schuilwerve Damsport duidelijk in opmars op zaterdag 16 oktober een aanvang gemaakt in 's-Gra- venpolder, wat betreft "hoofd klas en le klas. De 2e-klassers beginnen 11 december met hun wedstrijdprogramma. Verder staat op 13 november in Zierikzee op het program ma het Zeeuws sneldamkam- pioenschap terwijl op 14 maart de eerste ronde begint voor Club-vijftallen. Ook voor de jeugd staat er genoeg op het programma. Zo wordt op 11 december in Vlis singen een Jeugddamdag ge houden, in januari en februari strijden de junioren om de Zeeuwse titel, evenals adspi- ranten en pupillen, en in maart spelen clubviertallen van de jeugd om de hoogste Zeeuwse eer. 's-GRAVENPOLDER - Een flink aantal Zeeuwse dam mers zullen ook dit wintersei zoen weer met grote ambitie en dikwijls met gefronste wenkbrauwen achter het hon- derdruitige bord plaatsnemen. Dit geldt dan vooral die spe lers die in clubverband opere ren of persoonlijk om een Zeeuwse titel strijden. Zij meten eikaars krachten in vaak zenuwslopende partij en die soms vijf of meer uren in beslag nemen. Fysiek vraagt dit uiteraard heel wat, in ieder geval veel meer dan een niet-insider in de damwe- reld zich kan voorstellen. Maar het plezier en het genoe gen dat de spelers beleven aan zo'n lange zit die gepaard gaat met diep nadenken is er niet minder om. Het betekent voor hen echt wel iets meer dan een weke lijks „uitje". „Onze motivatie en onze geestelijke krachtsinspanning is vaak een welkome afwisse ling in de dagelijkse sleur van ons bestaan", ventileerde laatst een bekend dammer. Om er nadrukkelijk aan toe te voegen: „Wij, die het damspel beoefenen, kunnen in ieder ge val bogen op het feit dat we, op enkele vedetten na, nog puur amateuristisch bezig zijn. Ontspanning door inspanning dus. En daar varen we wel bij." Bij de Zeeuwse Dambond waren op 1 juli van dit jaar 257 senioren als lid aangesloten, 11 junioren, 27 adspiranten en 28 pupillen. Een totaal aantal dus van 323. Vooral bij de jeugd was er de laatste jaren een duidelijke aanwas. De meeste van deze leden zijn regelmatig actief, al of niet in clubver band. Twee damclubs uit Zeeland spelen momenteel op landelijk niveau (landelijke 2e klas KNDB). Dat zijn 's-Graven- polder en Middelburg. Beide clubs spelen ook in de Zeeuwse competitie, omdat zij meerde re teams kunnen formeren. Dat laatste geldt trouwens ook voor andere verenigingen. De deelnemende clubs aan de Zeeuwse competitie (hoofd klas, le en 2e klas) zijn: Aagte- kerke, Goes, 's-Gravenpolder, Lammerenburg, Middelburg, Oostkapelle, Souburg, St.- Laurens, Tholen, Zierikzee, BDV (Bergen op Zoom) en Middelharnis. De laatstge noemde verenigingen zijn door het ontbreken van tegen standers in de naaste omge ving ingedeeld in de Zeeuwse competitie. Hoewel ook in St.-Philips- land een damclub bestaat, telt deze nog te weinig leden om aan de clubcompetitie deel te nemen. Deze is op 8 oktober gestart wat betreft hoofdklas en 2e klas. De le klas clubcompetitie begint op 18 oktober. Op lan delijk niveau zijn 's-Graven polder en Middelburg al enke le weken bezig. Met het persoonlijke kam pioenschap van Zeeland wordt S-2Ï MIDDELBURG - Er blijkt veel belangstelling te zijn voor de groep van weduwen en we duwnaars die elke dinsdag avond bijeenkomt in het ge bouw van Jeugd en Gezin aan de Londensekaai 39 in Middel burg. De belangstelling van de deelnemers gaat vooral uit naar gezelligheid, zoals geza menlijke sinterklaas- en kerstvieringen, samen eten en dergelijke. De groep is ont staan uit een initiatief van en kele weduwen die vorig jaar in samenspraak met FIOM- Zeeland besloten een zelfhulp groep op te zetten. De Stichting Welzijn voor Ouderen houdt, op verzoek van oudere inwoners van Sou burg, een modeshow in Reho both. De datum is woensdag 20 oktober en de aanvang 19.30 uur. Bij deze modeshow zijn niet alleen heren welkom, ook da mes kunnen komen. Kaarten (a 1,50 incl. een consumptie) zijn verkrijgbaar in dienstencentrum Bachten Poorte. Aan deze mode-show doen mee: dameskleding Ste- ketee, herenmode Heystek, schoenmode Baljeu, kapper Ronald, tassen Roovers en bloemen en planten De Pergo la. Lady-speaker is mevrouw W. van Son. Muzikale begelei ding wordt gegeven door de heer S. v.d. Meer. VLISSINGEN - Dins dag 19 oktober viert de gehandicaptensoos het tienjarig bestaan. De Vlissingse soos startte tien jaar geleden met ze ven leden in een zaaltje van het Leger des Heils. Doordat de groep zich snel uitbreidde, werd de ze zaal al snel te klein. Men kreeg toen de be schikking over een grote zaal in Bachten Komme. Hier wordt nu elke dins dagavond van halfacht tot tien uur soosavond gehouden met onder meer spelletjes, bingo, films en diavertoningen. De soos heeft nu ruim veertig leden. ARNEMUIDEN - Van vrij dag 15 tot en met zaterdag 23 oktober wordt in Arnemuiden weer de winkelweek gehou den. Hieraan wordt deelgenomen door twintig verschillende za ken. De winkelweek in Arne muiden is een jaarlijks terug kerend gebeuren met ook voor de kinderen leuke activiteiten. VLISSINGEN - Liefhebbers kunnen zaterdag 16 oktober voor het dertiende achtereen volgende jaar meedoen aan de KMS-cross in het Vlissingse Nollebos. Traditiegebrouw be tekent deze cross ook de ope ning van de Zeeuwse cross competitie. De crossdag wordt afgeslo ten met een prestatieloop over drie, vijf of zes en een halve kilomter. Die begint om kwart voor vier. Inschrijven kan men vanaf twee uur op het parkeerterrein bij de oprit voor drie gulden vijftig. Alle deelnemers aan de prestatie loop krijgen de KMS herinne ringsvaan. De cross begint rond één uur. VLISSINGEN - De Lutherse Vrouwenvereniging van Vlis singen houdt vrijdag 15 okto ber de jaarlijkse verkoping in het Maarten Lutherhuis aan het Groenewoud 58. Van 's morgens tien tot 's middags vijf kan iedereen er terecht voor de bekende spul len, zoals handwerken, diverse snuisterijen, postzegels en nog meer. Ook is er gelegenheid tot koffr'e drinken. MIDDELBURG - Zondag 17 oktober a.s. wordt er weer een vredesgebedsdienst gehouden. De dienst vindt zoals gewoon lijk plaats in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noord straat te Middelburg. Het be gint om 19.30 uur. Voorganger is ditmaal ds. Nauta uit Domburg. Naast en vanuit deze diensten wordt er nu ook een leerhuisproject ge start. In dit kader zijn een viertal bijeenkomsten belegd, waarin wordt nagedacht over de vraag: Wat heeft het oude testament ons te leren inzake de huidige problematiek van oorlog en vrede. 'Dit project staat onder lei ding van ds. C. van Duyn uit Goes. De eerste bijeenkomst van het leerhuis vindt plaats op donderdag 28 oktober a.s. in de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat te Mid delburg. Degenen die zich al voor de cursus hebben opgege ven worden daar verwacht. Tijdens de nabespreking van de dienst op 17 oktober kunnen zich nog nieuwe deelnemers melden. VLISSINGEN - Het buurthuis Het Woltershuis in Vlissingen heeft voor de komende herfstvakantie weer een aantal activitei ten gepland. Op maandag 18 oktober is er een bingomiddag voor kinde ren vanaf zes jaar. De bingo wordt afgewisseld met het maken van brooddeegfiguren. Het begint om twee uur. Woensdag 20 oktober is er een filmmiddag voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Er worden films gedraaid van Abbott en Costello, Popeye, Woody Woodpecker en dergelijke. Het begint om drie uur. Vrijdag 22 oktober is er een songfestival voor de kinderen. De deelnemers mogen play backen, live muziek maken, zingen. Er zijn voor de win naars een aantal prijzen be schikbaar. Ook de ouders mo gen komen kijken. Hiervoor moet men zich wel van tevo ren opgeven. De avond begint om halfacht. Zaterdag 23 oktober draait er in het Woltershuis een grie zelfilm over mensen die in een dichte mist worden bedreigd door wezens die allang dood zouden moeten zijn. Het begint om acht uur en de minimum leeftijd is vijftien jaar. Na de vakantieperiode draait de Klusjesdienst Middelburg nu weer op volle toeren. Er is een groot klusjesaanbod: „eerste hulpklusjes" in en om het huis. De organisatorische begelei ding van dit project doet nu de Gemeentelijke Sociale Dienst. Voor het doen en laten van klusjes zijn de deelnemers zelf verantwoordelijk. Mensen die werkloos zijn en iets te doen willen hebben, kunnen mee doen met de klusjesdienst. Het biedt mogelijkheden om vak en kennis op peil te houden. Er is gereedschap. Het verkrijgen van een werkruimte is bij de gemeente in voorbereiding. Er is op het ogenblik een ploeg van 10 personen. 's GRAVENPOLDER - Voor de tiende keer heeft de Dam club 's Gravenpolder het „Vierlinden Damtoernooi" ge houden. Het eindresultaat na drie ronden is als volgt: groep één: 1 D. Breedijk 4punten, 2 P. Westveer 4; groep twee: 1 A. v.d. Schraaf 5, 2 M. v.d. Plasse 4; groep drie: 1 J. Zegers 4, 2 J. v.d. Hage 3; groep vier: 1 J. Veerhoek 6,2 L. Davidse 4. Groep vijf: 1 J. v.d. Beek 5, 2 P. Jongenelen 5; groep zes: 1 K.J. de Koeyer 6,2 A. Tramper 3; groep zeven: 1 E. Boogert 6,2 A. Blankenburg 4; groep acht: 1 A. Chautti 6, 2 A. Overbeeke 4; groep negen: 1 J. Ridder hof 5,2 C. Korstanje3. Elke woensdagochtend om 10.00 uur wordt een werkbe spreking gehouden in de La tijnse Schoolstraat 10, Middel burg. Voor belangstellenden en eventuele klusjesaanvragers: het telefoonnummer is (01180) 16278. VLISSINGEN - Er blijkt nogal veel belangstelling te bestaan voor het lenen van werk van Vlissingse kunste naars. De sectie beeldende kunst van de Culturele Raad Vlis singen wil daarom de kunst uitleen, een mogelijkheid die nu beperkt is tot de eerste woensdag van de maand, uit breiden tot twee avonden per maand. Ook de belangstelling van mensen van buiten de ge meente blijkt groot te zijn. Omdat elders op Walcheren geen mogelijkheden tot het le nen van kunst bestaan, wil de sectie nog eens praten over het besluit van het algemeen be stuur van de Culturele Raad de uitleen te beperken tot in woners van Vlissingen. Dat gebeurt tijdens de ver gadering van de sectie op woensdag 20 oktober in h^t welzij nscentrum Bachten Komme. VLISSINGEN - De soos „Young People" in het clubhuis Het Buut in Vlissingen is al enige tijd gesloten. De soosleiding was juist bezig de soos wat aantrekkelijker te maken en hoopte binnenkort weer te heropenen. Daar kan nu echter niets meer van komen omdat in de nacht van donderdag 1 op vrijdag 2 oktober in het Buut is in gebroken en de complete geluidsinstallatie, platen en muziekcassettes zijn verdwenen. De waadde van de ge stolen spullen bedraagt ruim drieduizend gulden en de soos heeft geen geld om nieuw materiaal aan te schaffen. De leiding van het Buut heeft een beloning uitgeloofd voor degene die aanwijzingen kan geven die leiden tot de opsporing van de da ders en het terugvinden van de apparatuur. De beloning is honderd gulden. Aanwijzingen kunnen worden gegeven aan het politiebureau of bij het Buut, telefoon 16223. GOES - Voor de Zeeuwse crosscompetitie van de KNAU afdeling Zeeland staan dit winterseizoen zeven wedstrij den op het programma. Pun ten in deze competitie kunnen alleen worden behaald door Zeeuwse verenigingen en hun leden alsmede door persoonlij ke KNAU-wedstrijdleden die woonachtig zijn in Zeeland. Er zullen zestien individuele klassementen worden opge steld en daarnaast vier vere nigingsklassementen. Van de zeven te houden wedstrijden tellen de vijf best geleverde prestaties mee voor de eind rangschikking. Het programma van de crosscompetitie ziet er als volgt uit: 16 oktober: KMS- cross in Vlissingen (organise rende vereniging Zeeland Sport); 7 november: Heide- cross Heikant (RKHAV)4 de cember: St. Nicolaas cross Middelburg (Dynamo '70) 15 januari: Deltacross Westen- schouwen (Delta Sport); 29 ja nuari: Braakmancross Hoek (Schelde Sport), 12 februari: Galgecross Vlissingen (Mara thon); 26 februari: Cross Wil- helminadorp (AV '56). Wat de stratenlopen en an dere evenementen betreft die deze winter in Zeeland wor den gehouden ziet de kalender er zo uit: - 23 Oktober: Boulevardloop in Vlissingen (Marathon); 30 oktober: Singelloop Middel burg (Dynamo '70); 13 novem ber: Mosselloop W'estenschou- wen (Delta Sport); 20 novem ber: Stratenloop Yerseke (AV '56); 8 januari: Nationale Wal- lenloop Goes (AV '56); 22 ja nuari: Nationale Indoor Zee land Goes (AV '56); 12 maart: Stratenloop Kapelle (AV '56).

Scheldebode | 1982 | | pagina 13