Volksdansen mogelijk voor alle leeftijden Kodde kijkt met plezier terug op 28 jaren zeevaartschool Activiteiten Midgard „JE KUNT ERVAN OP AAN DAT JE VERHALEN NIET VERDER VERTELD WORDEN" Kinderpostzegelactie vandaag van start Kleuters Toertocht Experimentele dienst Middelburg Lezing Rozekruisers Modeshow Banden plakken Wie verloor bijl? Demonstratie koersbal in Middelburg VLISSINGEN - Op vrijdagavond 8 oktober wordt in de de Ruyter- zaal van Hotel Britan nia in Vlissingen het vijfentwintigjarig jubi leum gevierd van drie docenten van het Mari tiem Instituut de Ruy- ter", zoals de zeevaart school officieel heet. Te vens zal die avond af scheid genomen worden van de heer Kodde, die na ruim achtentwintig jaar lesgeven vertrekt in verband met zijn pensionering. Expositie SUIitLUtöUUt VAN WUtNbUAü b UK I Uötht ïytJZ 213 JJSSS52OJIJIBIJRO - De in 1982 vijfentwintig jaar geworden Volksdansvereniging Vlis singen begint binnekort weer met een serie cursussen. Voor elke leeftijd en voor elke klasse van gevorderdheid is er wel een cursus in Vlissingen of Oost-Souburg. In de Breehof aan de Bree-, straat 8-10 in Vlissingen draaien de volgende cursus sen: een beginnerscursus op dinsdagavond van acht tot tien 's avonds onder leiding van Nelleke Thielen; voor ge vorderden op maandagavond van acht tot tien onder leiding van Jan van Hemert; gevor derden op woensdagavond van acht tot tien onder leiding van Ans van de Linden; een tie nercursus op maandagavond van zeven tot halfnegen onder leiding van Jan van Hemert. Kinderen kunnen op ver schillende plaatsen in ver schillende groepen terecht: In Pauwenburg in de kleuter school De Drie Turven op woensdagmiddag van kwart over een tot twee voor zes- tot negenjarigen, woensdagmid dag van twee tot kwart voor drie negen- tot twaalfjarigen onder leiding van respectieve lijk Tor ra van de Toorn en Marleen Bruijstens; in de kleuterschool Piggelmee in Souburg donderdagmiddag van kwart voor vier tot half- vijf voor zes- tot negenjarigen en donderdagmiddag van halfvijf tot kwart over vijf voor negen tot twaalfjarigen onder leiding van Amy van Kessel. In de Breehof te Vlissingen kunnen zeven- tot negenjari gen woensdagmiddag van zes tot kwart voor zeven terecht en negen- tot twaaljarigen van zeven tot kwart voor acht onder leiding van Gerda Lauer. Voor kleuters begint woens dag 6 oktober ook een dans groep en wel in de Breehof op woensdagmiddag van vijf tot kwart voor zes. De kleuters doen vooral nog zang- en kringspelletjes als voorberei ding op het echte werk later. Wie er meer over wil weten, Marijke van de Velden, secre taresse van de vereniging, is bereikbaar op tel. nr. 01184- 60634. KOUDEKERKE - De toer club Walcheren sluit zaterdag 9 oktober het seizoen af met een zogenaamde sluitings- tocht, een fietstocht over ze ventig kilometer achter voor rijders. Vanaf halfnegen kunnen liefhebbers inschrijven in ho tel Walcheren in Koudekerke. De start is om halftien. Ieder een kan meedoen: de gemid delde snelheid is vijfentwintig kilometer in het uur. het in schrijfgeld bedraagt zes gul den of een gulden vijftig, al naar gelang de schoonheid van de herinnering. MIDDELBURG - Dinsdag 12 oktober om 9.30 uur start in het Dienstencentrum van de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen, Schuttershofstraat la Middelburg een koersbal- club. Koersbal is verwant aan jeu de boules, maar het vraagt meer oefening. Dit, omdat het zwaartepunt van de bal niet in het midden zit. De bal volgt daardoor altijd een kromme lijn. Koersbal wordt binnen gespeeld en is zo een sport die het hele jaar door beoefend kan worden. Het spel zal geïntroduceerd worden door de Provinciaal Consulent „meer bewegen voor ouderen" Jan Eversdijk, samen met een groep ouderen die al spelervaring hebben. Belangstellenden zijn van harte welkom in het Diensten centrum. MIDDELBURG - De maan delijkse experimentele dienst wordt gehouden op zondag 10 oktober om halfvijf in de Hof- pleinkerk te Middelburg. De dienst, die wordt voorbe reid door.leden van de „tekst groep" heeft als thema: „Kop loper" (n.a.v. het zevende hoofdstuk van het boek „Belij den is doen", uitgever Ten Ha ve). De schriftlezing is Romei nen 8, de verzen 15,16,17 en 29. Voorganger is de pastoor Hen- drikse. Voor de jonge kinderen is er een crèche. Voor informa tie: Krina Wattel, 01180-13125. MIDDELBURG - Vrijdag 8 oktober om 20.00 uur begint het Rozekruisers Genootschap weer met openbare lezingen in Middelburg. Het onderwerp van de eerste is „De Liefde- Wijsheid der Rozekruisers". Het ligt in de bedoeling iedere maand een dergelijke bijeenkomst te houden. De le zingen zijn bestemd voor de genen die kennis willen nemen van de „Universele Leer" en zullen worden gehouden in ge bouw „De Schakel", Bachten- steene 14 in Middelburg. Belangstellenden zijn van harte welkom. VLISSINGEN - Donderdag 19 oktober zal in het diensten centrum Bachten Reede, Vre dehoflaan 42 Vlissingen een mode-show worden gehouden. Diverse Vlissingse firma's zullen hieraan hun medewer king verlenen. Lady-speaker is mevr. Wil v. Son. Kaarten zijn vanaf maandag 11 oktober a 1,50 's middags verkrijg baar aan de zaal. De aanvang is 19.30 uur. Or ganisatie: Stichting Welzijn voor Ouderen. Kodde kijkt met plezier te rug op zijn tijd bij de zee vaartschool, maar heeft toch gebruik gemaakt van de VUT- regeling. Nu hij drieënzestig jaar oud is, wil hij het weieens wat rustiger aan gaan doen om ook eens wat meer tijd vrij te maken woor zijn hobbies. „Eigenlijk ben ik als inval ler terecht gekomen op de zee vaartschool", vertelt Kodde. „Ik had er toen geen vermoe den van dat dat een invalpe- riode van achtentwintig jaar zou worden. Ik ben afkomstig uit Zoutelande en heb dus mijn hele leven aan zee ge woond. Een baan op zee trok me echt wel aan en ik volgde een opleiding aan de machi- nistenschool. In 1937 kreeg ik een baan bij de koopvaardij. Ik was daar nog maar twee jaar, toen ik eerst in militaire dienst moest. Bij de landmacht kwam ik terecht in de omge ving van Rilland Bath. Ach teraf heb ik daar helemaal geen spijt van, want juist daar heb ik mijn vrouw leren ken nen". Tijdens de bezettingsjaren slaagde hij erin om er nog en kele diploma's bij te halen, een aantal leraren was nog in Vlissingen aanwezig en gaf les aan huis. Toen hij werd opge roepen om voor de Duitsers te gaan varen in de Oostzee, be sloot hij te weigeren, dit bete kende wel dat hij moest on derduiken. Samen met Kodde werden nog acht mannen op geroepen, maar geen van hen is voor de Duitsers gaan wer ken. Tijdens de onderduikpe riode kwam Kodde in een heel ander beroep terecht, namelijk dat van klompenmaker. Kodde: „Na de oorlog kon ik gelukkig weer naar zee. Ik heb toen tot 1953 gevaren en toen ben ik weer aan de wal geko men om verder te kunnen stu deren. Toen ik net deze studie had afgerond, kon ik tegelij kertijd terecht als tijdelijke leerkracht in de scheepswerk - tuigbouwkunde. Ik was altijd al een beetje schoolmeester achtig gewqeest en ook mijn vrouw vond het wel gezellig, als ik weer aan de wal kon blijven en dus besloot ik deze baan maar aan te nemen". Dit betekende wel weer nieuwe studie, om als bevoegd leerkracht te kunnen werken. Vier jaar lang reisde hij iedere vrijdag naar Amsterdam om daar tot zaterdagavond de les sen te volgen. De tijdelijke baan werd al snel omgezet in een vaste betrekking. Wel heeft de heer Kodde enige ja ren part-time gewerkt, omdat hij toen deel uit maakte van de gemeenteraad van Vlissingen voor de RPCU en dit ook veel tijd vergde. „Hoewel ik het werk altijd met erg veel plezier heb ge daan, ben ik toch blij, dat ik het nu wat rustiger aan kan gaan doen", verzekert Kodde. „De werktuigbouwkunde is een vak, waarin steeds nieuwe ontwikkelingen plaatsvinden en als je alles wilt bijhouden, wat er verandert vergt dit nogal wat energie. Het is nu beslist niet de bedoeling dat ik mijn dagen in luiheid ga door brengen. Mijn vak is altijd ook mij n hobby geweest en nu heb ik de mogelijkheid om eens wat meer lezingen te gaan bij wonen van de vereniging van Meidengroep zoekt VLISSINGEN - Deze week, om precies te zijn op woensdag 6 oktober om 12 uur, gaat de traditionele kinderpostzegelactie van start. Op dat moment gaan in heel Nederland zo'n 400.000 school kinderen bestellingen opnemen voor kinderzegels en kaarten. Sinds 1948 wordt met de scholenactie „door het kind, voor het kind" de jaarlijkse kinderpostzegelactie ingezet. De opbrengst is bestemd voor het verbeteren en vernieuwen van voorzieningen voor kinde ren. Kinderen die in lichame lijk, geestelijk of sociaal op zicht extra hulp nodig hebben. Juist nu er fors bezuinigd wordt krijgt het kinderzegel geld extra betekenis. Voor vernieuwingen en verbeterin gen is er financieel vaak geen ruimte meer. Als de uitvoering voor de te helpen kinderen toch heel erg gewenst is kan het kinderzegelgeld uitkomst bieden. Er wordt ook geld be steed aan uiteenlopende zaken als vervoermiddelen en mane ges voor gehandicapten, kin derboerderijen, onderzoek sprojecten, voorlichting, speel - o-theken, vakantieprojecten en kinderopvangcentra. In het buitenland wordt een groot aantal voorzieningen voor gehandicapte kinderen gesteund met bijdragen voor materiaal en accommodatie. De kinderpostzegelactie bracht vorig jaar ruim vijftien miljoen gulden op. In het afge lopen boekjaar werd er ook voor ruim vijftien miljoen gulden uitgekeerd en toege zegd. MIDDELBURG - In jongeren-centrum Midgard wordt zater dag 9 oktober een mosselmaaltijd geserveerd. Dit om een feeste lijk tintje te geven aan de start van het nieuwe seizoen en vooral ook om nieuwe medewerkers te werven voor de maaltijdgroep. De werkgroep maaltijd heeft als doel om een goedkope en gezonde maaltijd te bieden aan jonge alleënwonenden, de medewerkers wordt de moge lijkheid geboden om zich te verdiepen in wat voeding is. Wanneer er voldoende mede werkers zijn is het de bedoe ling om elke zaterdag een maaltijd te bieden. Er is plaats voor 30 personen. Inschrijving van te voren is mogelijk zowel telefonisch als achter de bar van Midgard. Inschrijven tot vr. 8 oktober 16.00 uur, tel. 01180-14281. Prijs van de maal tijd 6,-. Eten kan tussen 18.00 en 20.00 uur. Na de maaltijd is er een swingavond. Vanaf dinsdag 5 oktober zal Rob Marinisen in Midgard ex poseren met foto's en tekenin gen. Rob zit momenteel op de kunstacademie in Den Haag en speelt in de Zeeuwse band „Booster". Zijn expositie is ge naamd „Autobiografie van le ven en dood"! Het scholierencafé van Mid gard organiseert een middag met muziekvideobanden. De volgende groepen zijn daarop te zien: Talking heads, New order, Roxy music, cabaret voltaire enz. De toegang is gratis. VLISSINGEN - De Ierse folkgroep Oisin treedt vrijdag 8 oktober op in de Piek in Vlissingen. De vijfmansgroep brengt Irish music of love and life, zoals ze het zelf om schrijven. De groep begon vijf jaar geleden in de talrijke pubs in Dublin te treden. De eerste elpee baarde opzien: t.v.-optre dens en radioconcerten volgden. Inmiddels zijn er vijfjaar verstreken en maakte Oisin de vierde langspeelplaat. In Ierland en Engeland is de groep welbekend, op het conti nent is de belangstelling groeiende. Het concertbegint om halfnegen. Kaarten in voorver koop bij Uit in Zeeland en aan de zaal voor f 10,- Organi satie Uit in Vlissingen. technici. Ook blijf ik nog deel commissie en liggen er nogal ten, zodat ik me beslist niet zal uit maken van de examen- wat karweitjes op me te wach- vervelen". m ei den MIDDELBURG/ VLISSINGEN - Iedere maandagavond is het een druk gepraat in het VJV- gebouw aan de Latijnse Schoolstraat in Middelburg. Dan wordt namelijk de wekelijkse bijeenkomst van de meidengroep gehouden. Het nieuwe seizoen is pas begonnen en de groep is nu niet zo groot meer. Met andere woorden: er kunnen nog nieuwe meisjes bij. Om meer meisjes van het bestaan van de groep op de hoogte te brengen, trokken een aantal deelneemsters er vorige week op uit om in de stad folders uit te delen. Voor deze gelegenheid hadden ze zich verkleed. Ook willenze wel eens precies vertellen, wat zo'n meidenaroev nu eigenlijk is. voor groep „Het woord spreekt natuurlijk voor zichzelf, een meidengroep is een groep meiden", legt Karin helder uit. „We komen één keer per week bij elkaar. Het belangrijkste vind ik dat je hier in de groep overal met elkaar over kan praten. We zijn allemaal meiden onder elkaar en als je dan wat vertelt, merk je vaak, dat je echt niet de enige bent, die met dergelijke problemen zit. Je wordt ook niet uitgelachen en je kunt er van op aan datje verhalen niet verder verteld worden. We praten over allerlei verschillende onderwerpen. Om maar eens wat te noemen: discriminatie, uiterlijk, menstruatie, abortus". Er wordt tijdens zo'n avond ook nog wel wat anders gedaan dan alleen maar gepraat. Zo worden er soms films gedraaid, er komt iemand spreken over een bepaald onderwerp en dit jaar zijn er ook plannen om iets te gaan doen aan expressie, zelf sieraden maken en iets te gaan leren over bijvoorbeeld banden plakken of elektriciteit. Ook gaat de groep ieder jaar een weekend weg en worden speciale meidendagen in andere plaatsen in het land bezocht. „Wat we precies gaan doen, hangt af van wat de deelneemsters zelf willen", vertelt Nelleke, de leidster van de groep. „Het is echt niet zo, dat ik van tevoren een heel programma in elkaar ga zetten dat ze dan kant en klaar wordt aangeboden. Er zijn gewoon een groot aantal mogelijkheden. Maar het is wel zo dat ze zelf met de ideeën moeten komen. Zo is het ieder jaar weer anders, dat hangt gewoon af van de samenstelling van de groep. De sfeer is ieder jaar opnieuw weer erg goed. Je hoort ook vaak dat meisjes die elkaar hier leren kennen, buiten de groep contact met elkaar onderhouden, samen uitgaan en zo". De groep staat open voor meisjes vanaf zestien jaar. Er wordt niet echt streng gelet op de leeftijdsgrenzen. De groep is bedoeld voor zowel werkende, als werkloze als schoolgaande meiden. Anita: „Wie er meer over wil weten, kan het best zelf eens een kijkje komen nemen en zien of ze het wat vindt. De eerste keer is het vrijblijvend. Wij vinden het in ieder geval iedere week weer iets om naar uit kijken. Het is echt een vast punt in de week". Evenals in Middelburg is er ook in Vlissingen een meidengroep. Deze komt ook op de maandag bij elkaar van halfacht tot tien uur. Het VJV- centrum in Vlissingen is te vinden aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 95. VLISSINGEN - In de perio de van 22 tot 29 september 1982 zijn bij de gemeentepolitie te Vlissingen de volgende voor rouwen gingen veel naar bij enkomsten in den lande, laar de contactavonden wa rn nooit in de eigen regio, andaar dat werd besloten •n vrouwencontactgroep op richten. In de eerste helft m dit jaar werden er vijf aatavonden gehouden. Deze mmm onden werden door de ge- ?ente gesubsidieerd. Op deze p ieenkomsten kwamen ver- Je lillende onderwerpen aan I o -1 orc*e zoals Vrouw en poli- m'Vnn'k en vrouw en de rollenpa- men. De opkomst was groter 'm 'n verwacht. „Daarom gaan Z/ zeker op deze voet door met zwem-4 H hanger. onze activiteiten", delijk gesteld. Welke najaar aan de orde men is nog niet programma vrouwen invullen. De gespreksavonde- in De Stenge te Heinl^ gehouden. De damesaan echter graag een ande0'a komen willen hebber Stenge zat men aan l;iej. fels en bestond de ve ten uit koud neonlicht. „fter niet zo gezellig voor i,rsg tactgroep" wordt er gcu_ Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. In dezelfde periode werden bij de gemeentepolitie te Oost- Souburg aangegeven: linker - kinderpantoffel, metalen da meshorloge.

Scheldebode | 1982 | | pagina 13