HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT Zl Open dag dierenasyl gericht op kinderen Lil Zeeuwse beroepskeuzebureaus halen publiek naar binnen J.P.A. ROSSËL Nieuwe activiteiten clubhuis Het Buut C. Labrujère oud-medewerker De Scheldebode zondag overleden EchtpaarMeliefste 60 jaar samen Vrouwenraad begint met cultuurmiddag Wolven Huwelijk Expositie Voorlichting over onderwijs en beroepen Cursus vergadertechniek New Orleans Jazz in Britannia Herfstwandeltocht M V VLISSINGEN - Gaandeweg maakt argwaan plaats voor interesse: de Vlissinger Bert Broekhuis kan boeiend vertellen over zijn hobby, de orchidee. Omdat Broekhuis tevens Kamerlid is geweest - „helaas maar voor een jaar, maar ik hoop er binnen een jaar weer te zijn" - komt zijn telefoontje over een expositie van orchideeënfoto's over als een po ging via zijpaden bekendheid aan zijn naam te ge ven. Het is tenslotte een foto-expositie van een Ka merlid, een politicus. Niettemin is het natuurlijk heel aardig als een politicus zich in zijn vrije tijd bezig houdt met zulke prachtige bloemen, als de or chidee. Zoals het onderstaande verhaal bewijst, heeft de orchidee en dus Bert Broekhuis, uiteinde lijk gewonnen. f DE SCH^DEBODE KUNSTGEBITTEN- REPARATIE Xdi!PrH. DE TJJEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG - OPLAGE 40 999 EX. 'WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910- POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Bert Broekhuis zette alle Europese orchideeën op de foto „Zoiets als orchideeën op zoeken is nodig naast m'n werk dat zich doorgaans ach ter m'n bureau afspeelt", ver telt Broekhuis. Hij verklaart zijn belangstelling voor de or chidee ook uit het gegeven dat de bloem zeer gevoelig is voor de omstandigheden, het mi lieu, èn omdat het „een crea tieve hobby" is. „Ik teken en schilder ook. Mogelijk krijg ik in de toe komst een tentoonstelling in New York van mijn schilder7 werk. De komende maand ga ik ook naar Amerika in het kader van de tweehonderdja- Een bosorchis, paarse lijnen in een crèmekleurige bloem, gefotografeerd in Limoges, Frankrijk. VLISSINGEN - Het vereni gingsjaar van de Vlissingse Vrouwenraad wordt dinsdag 12 oktober geopend met een culturele middag. Er zal dan een bezoek gebracht worden aan het Stedelijk Museum. Ook starten er binnenkort twee cursussen, ziekenverzor ging thuis en deskundigheids bevordering. Een schakelcur sus is in voorbereiding, de raad hoopt hiermee eind van het jaar te kunnen starten. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 21.602, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 19.397, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Openingsuren kantoor: maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Advertentie-exploitatie en -administratie: J. v. Emden, privé Toutenburg 38, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. Het gaat hem erom in de vrije natuur rond te kunnen lopen en de orchidee zo mooi mogelijk op de foto te zetten. Een serie Uitvergrote foto's in zijn huiskamer toont de bloe menpracht en de vele ver schillende kleuren die de or chidee kan hebben. De foto is de enige tastbare herinnering aan een vondst die vaak heel wat moeite heeft gekost. „Ik ben op de meest afgelegen plekken in heel Europa ge weest. Op Rusland na, maar daar komen soorten voor die ook elders in Europa zijn te vinden. De in Europa nog on bekende orchidee vond ik bij voorbeeld in Joegoslavië. Het was een zeer afgelegen gebied in het zuiden, bij Albanië. Er kwamen nog pelikanen voor, en schildpadden. Je komt zo in gebieden waar andere toeris ten niet zo gauw komen". Doorgaans is het overigens toeval als Broekhuis een or chidee vindt: „Je ziet het aan de gidsplanten, planten die vaak groeien in de buurt van een orchidee. Als ik die zie, reageer ik haast met een onbe wust reflex door te gaan zoe ken". Zo'n avontuur kan ein digen in een tent met huilende wolven rondom, zoals in Roe menië. Of met beren in de buurt, ook in Roemenië. Broekhuis moet vaak verre reizen maken, want door de slechte milieu-omstandighe den in Nederland zijn er nogal wat soorten verdwenen. Maar ook elders wordt de orchidee steeds zeldzamer door zijn ge voeligheid voor luchtveront reiniging, kunstmest, grond waterstand, insecticiden en wat er nog meer aan ellende over de plant wordt uitgestort. Broekhuis vertelt het be kende verhaal van het even wicht in de natuur, een even wicht dat voor de orchidee wel heel breekbaar is. „De plant is afhankelijk van een bepaald soort schimmel, waarvan elke soort orchidee weer een eigen variant heeft. Die schimmel is onmisbaar: die zorgt er voor dat het omhulsel van het zaadje van de plant wordt aangetast, zodat het kan ont kiemen. Maar dat is nog niet alles. Als de omstandigheden goed zijn (dus een bepaalde arme grond, bepaalde vochtig heid, bepaalde hoeveelheid kalk, enzovoorts), komt de or chidee op. Dat gebeurt in een soort huwelijk met de schim mel: de schimmel leeft op de wortelknollen en maakt het voedsel voor de orchidee ver teerbaar: hij kauwt het als het ware voor. Deze schimmel is zeer gevoelig voor milieu-aan- rige diplomatieke banden tus sen Nederland en Amerika. Een soort Nederland-promo- tion is dat". Bert Broekhuis heeft drie honderdvijftig verschillende soorten orchideeën op de foto gezet. En dat zijn alle soorten die er in Europa voorkomen, althans naar men nu weet. Broekhuis kan er zelfs op bo gen een soort te hebben gevon den die voordien nog nooit is beschreven. Als het inderdaad een nog onbekende soort is, krijgt die waarschijnlijk zijn naam. Menig bioloog zou er trots op zijn, maar Broekhuis geeft daar niet zo om. Bert Broekhuis, ex-kamerlid voor de PvdA, hoopt binnen een jaar het werk in Den Haag weer te kunnen oppakken. tastingen en zonder schimmel redt de orchidee het niet". Door dit gedwongen huwe lijk tussen orchidee en schim mel is het onzinnig een plant uit te steken en in de eigen tuin te zetten. Broekhuis ver zekert dat een plant het nooit overleefd door die tere onder linge relatie en de andere ver langens van de plant. Dat uit spitten gebeurt nogal eens, vertelt Broekhuis. Hij consta teerde het bijvoorbeeld op een veld in Noord-Beveland waar er honderden staan. Ook dich ter bij zijn woonplaats heeft hij overigens orchideeën ge vonden, zoals de wespenorchis in het Nollebos en bij Fort Rammekens. Zijn er in Nederland niet veel orchideeën meer, door het teruglopend gebruik van in secticiden en aanpakking van andere oorzaken van milieu vervuiling, zie je het aantal weer toenemen, meent Broek huis. „Je kunt de orchidee zien als een uitstekende graadme ter voor de verontreiniging. Het is bijvoorbeeld aantoon baar dat Nederland bijvoor beeld last heeft van Noorda- merikaanse industrieën. Na tuurlijk zijn Antwerpen, de Kanaalzone, Rijnmond en het Ruhrgebied hier grotere ver vuilers maar je ziet hoe ver luchtverontreiniging reikt". Een aantal foto's van Bert Broekhuis zijn vanaf vrijdag 24 september in koffieshop St. John in Middelburg te zien. De Vlissingse kinderboeken schrijver Wim Hofman opent de expositie die vrijdag om 18.00 uur. In de foto's heeft Bert geprobeerd de plant „in z'n ka rakter te pakken". Hij laat het prachtige vrou wenschoentje, de harlekijnor chis, het rode, bleke of witte bosvogeltje of de bosorchis niet zomaar zien: „Ik heb een bood schap voor de mensen, de na tuur is belangrijk. Besef hoe mooi en kwetsbaar het is. Or chideeën zijn prachtige bloe men en er zijn er al te veel ver dwenen". VLISSINGEN - Sinds het einde van de zomervakantie hebben de twee Zeeuwse be roepskeuzebureaus een infor- matheek voor het publiek opengesteld. Zo kan iedereen zich oriënteren op de moge lijkheden in de onderwijs- en de be roepen wereld. Hiertoe zijn onder meer stu diegidsen verzameld over ho ger- en middelbaar beroeps-, universitair- en schriftelijk onderwijs in Nederland en dan in het bijzonder in Zee land. Verder is er informatie over verschillende opleidingen in België en zijn er beschrij vingen over de taakinhoud van diverse beroepen. Bezoekers kunnen in de in- formatheken in principe zelf standig het nodige opzoeken. Er is steeds een beroepskeuze- deskundige aanwezig om hen wegwijs te maken of eventuele verdere vragen te beantwoor den. De informatheken zijn ge vestigd in Goes: bij de Zeeuw se Stichting voor Beroepen- voorlichting en Studie- en Be- roeoskeuzevoorlichting, Grote Markt 14a (boven het postkan toor!), tel. 01100-12120 en in Vlissingen bij het Adviesbu reau voor School- en-Beroeps keuze, Badhuisstraat 24, tel. 01184-13655. De openingstijden zijn: Goes - elke dinsdag van 13.30- 16.30 uur; Vlissingen - elk woensdag van 13.30-16.30 uur. Op deze tijdstippen kunnen ook telefonisch inlichtingen worden verstrekt. Aan het be zoek van de informatheek zijn geen kosten verbonden. MIDDELBURG - Het Mid delburgse echtpaar C. Melief- ste-Joose heeft afgelopen maandag het zestigjarig hu welijksfeest gevierd. Burgemeester Wolters van Middelburg vond dit feit zo bijzonder dat hij het paar na mens het gemeentebestuur zijn gelukwensen heeft aange boden. Dat gebeurde in hun huis aan het Vlissings Bol werk 8. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen VLISSINGEN - In het club- en buurthuis Het Buut aan de Beatrixlaan in Vlissingen start binnenkort een cursus alternatief koken. De cursus omvat zowel een theoretisch als een praktisch gedeelte. Er zal aandacht wor den besteed aan verschillende wijzen-.van alternatief koken, ondertneer vegetarisch, vega nistisch, macro-biotisch en biologisch-dynamisch. In overleg met de cursisten zal op een informatie-avond het pro gramma worden vastgesteld. De cursus wordt gehouden op de woensdagavond van zeven tot tien uur en duurt zes we ken. Niet alleen alternatief ko ken is een nieuwe activiteit in het buurthuis. Volgende week begint er ook een fotoclub voor kinderen van negen tot der tien jaar. Deze komt op zaterdagmid dag bij elkaar van twee tot vier uur. Er wordt onder meer aandacht besteed aan de mo gelijkheden van een fotocame ra. Ook zal er praktijk kunnen worden opgedaan in de donke re kamer. De club begint op 25 september. Ook voor jongeren vanaf veertien jaar bestaat de moge lijkheid om wat van fotografie te leren. Voor hen begint een fotoclub op dinsdagavond 28 september om halfacht. Op donderdag 30 september gaat er ook een schaak-, en damclub voor jongeren van start. Deze wordt voorlopig drie keer per maand gehouden en begint om kwart voor acht. Voor meer informatie kan men bellen naar het buurt huis, telefoon 01184-16223. VLISSINGEN - In oktober begint in het Vlissingse wel- zijnscentrum Bachten Komme een nieuwe cursus discussie- en vergadertechniek. De cur sus is bedoeld voor bestuursle den en vrijwilligers in het ver enigingsleven. De cursus is georganiseerd door het Zeeuws Steunpunt voor Volwasseneneducatie in samenwerking met het Zilve ren Schor. In zeven bijeen komsten leren de deelnemers hoe. ze moeten vergaderen zonder al te veel in herhalin gen te vallen, hoe besluitvor ming verloopt en wat commu nicatie nu eigenlijk inhoudt. Er is een ochtend- en een avondcursus. De ochtendcur sus begint om negen uur en eindigt om halftwaalf, de avondcursus begint om half acht en eindigt om tien uur. De beide cursussen beginnen op de zelfde dag, namelijk dins dag 5 oktober. Voor meer informatie of aanmelding kan men terecht bij het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming en Volwasseneneducatie, telefoon 01180-34880. Twee uur nadat hij zelf nog de deur voor een arts had opengedaan, overleed afgelo pen zondag C. Labrujère in het Gasthuis in Middelburg. Hoe wel hij vijfentachtig jaar oud geworden is, schokte zij n plot selinge dood ieder die hem kende: Labrujère was vief ge noeg om de negentig te halen. Tot vorige week reed hij nog op z'n brommertje rond en da gelijks was hij present op een van de bankjes op het Bella my park om met leeftijdgeno ten de plaatselijke en interna tionale gebeurtenissen door te nemen.Pogingen hem in een bejaardentehuis te plaatsen, hielp hij altijd om zeep door zeggen: „Daar ga ik nooit in, daar zitten allemaal oudjes". Zijn brommer is hem tenslotte fataal geworden. Bij een val vorige week verwondde La brujère zijn been. Labrujère is vanaf de start in 1948 mede werker geweest van de Schel debode tot hij drie jaar gele den besloot te stoppen: het werd hem te veel. Onder het pseudoniem Cela schreef hij tientallen jaren kritieken op vooral concerten. Cela was zelf een enthousiast orgelspeler en hij is ook een tijd directeur ge weest van de mondharmoni cavereniging in Westkapelle. De Scheldebode heeft hij nooit vergeten. Elke ochtend stee vast om halftien verscheen hij op het kantoor van de Schel debode om er de krant te lezen en een kop koffie te halen. Soms bromde hij als de koffie lang op zich liet wachten, maar meestal was hij opge ruimd. Ook de vroegere eige naar van de Scheldebode, de gebroeders van der Hoeven, konden op vaste tijden op zijn bezoekjes rekenen. Afgelopen vrijdag had Cela zoals hij bij de Scheldebode werd ge noemd, gezegd dat hij zijn brommer voortaan maar zou laten staan. Dat hij er mj zelfs nooit meer naar zal kijken, is een zekerheid die het leven onzeker maakt. Redaktie VLISSINGEN - De Jazz Ac tiviteiten Stichting Zeeland (JASZ) opent het zevende oude stijl jazz-seizoen met een or kest dat het typische New Or leans geluid laat horen: The Ginger Pig New Orleans Jazz Band. Jasz heeft deze Engelse band uitgenodigd, omdat de New Orleansstijl de basis vormt voor alle ontwikkelingen die daarna in de jazz zijn gevolgd. De muziek is bedoeld als dans muziek en is gebaseerd op po pulaire melodieën, rags, mar sen en spirituals. Het concert begint zaterdag 25 september om negen uur en wel in hotel Britannia in Vlis singen. MIDDELBURG - Zaterdag 2 oktober houdt de Middel burgse Turnvereniging de herfstwandeltocht. Men kan kiezen uit afstan den van vijf, tien, vijftien en veertig kilometer. Aan de tocht kan worden deelgeno men door groepen en indivi- duelen. De veertig kilometer start om tien uur, de overige afstanden tussen twee en drie uur. Het startbureau is in het sportcentrum Slagvaert aan de Kruitmolenlaan in Middel burg. Inschrijven is mogelijk van af halftien. De twee Afghanen en de twee whippets, de zorgenkinderen van het Foto Cor Schuilwerve VLISSINGEN - In ver band met werelddierendag houdt het dierenasyl aan de Lange Leenweg in Vlissin gen zaterdag 9 oktober een open dag. De aandacht is vooral gericht op de kinde ren, „in de hoop dat die la ter als volwassenen meer gevoel voor dieren zullen hebben dan de volwassenen van nu", verzucht mevrouw Speckens. bestuurslid van de Stichting Dierenasyl Zeeland-Zuid.ê Onderdeel is dan ook een tekenwedstrijd. Woensdag 2 oktober kunnen kinderen van vier tot en met twaalf een tekening op het asyl inleveren. Zij kunnen er dan van twee tot vijf uur terecht. Een jury beoor deelt de tekeningen naar drie leeftijdscategorieën: vier tot en met zes, zeven tot en met negen, tien tot en met twaalf. Voor elke categorie zijn er drie prij zen beschikbaar. De win naars zullen tijdens de open dag bekend worden gemaakt om ongeveer drie uur. Dierendag valt dit jaar op een maandag en daarom is uitgeweken naar de er- opvolgende zaterdag. De open dag begint om half- twee met èen demonstratie van de Showgroep Vlissin gen met het korps. Om kivart over twee geeft de Kynologenclub Zeeland een demonstratie in gedrag en gehoorzaamheid van de hond. Nadat de jury (ex-te kenleraar G. Naerebout van de Scheldemond, en de af gestudeerde leerlingen van de ped. ac. Yvonne Groesser en Lois Sterken) de prijzen heeft uitgereikt, volgt om halfvier weer een demon stratie mn de showgroep. De kynologenclub herhaalt de demonstratie om vier uur nog eens en rond vijf uur wordt de open dag be sloten. Om de feestsfeer ivat te verhogen staat er een grab belton, en zijn er in een kraam versnaperingen te koop. Mevrouw Speckens hoopt dat er tijdens de open dag ook liefhebbers komen voor vier zorgen kinderen van het asyl. Sinds juni zit het asyl al met twee Afghaanse wind honden en twee whippets. De honden moeten samen een nieuw onderdak krij gen en dat is waarschijn lijk de reden dat ze steeds in het asyl zitten.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1