Perevuur kost fruitteler flink deel werkweek KOMENDE WEEK IN ZEELAND: 1 REDUCTIEBON Ci \>Ucs Komende week twee jazzconcerten in Domburgs openluchttheater Feestweek voor kinderen in Vlissingse speeltuin WOENSDAG 21 JUL11982 TOTAAL OPLAGE 349.785 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG M V NIEUWLAND/GOES - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij noemt de explosie van perevuur in Zeeland een ramp voor de fruitteelt en de natuur gebieden. „Wij willen de ministers van landbouw en CRM hierheen halen om te laten zien hoe ver schrikkelijk de aantasting is. Misschien komt er dan geld voor de bestrijding", hoopt ZLM-secreta- ris Oggel. Geen enkele van de Zeeuwse perentelers is meer vrij van perevuur dat volgens Oggel enigs zins vergelijkbaar is met de gevreesde iepenziekte. Bij warm en vochtig weer verspreidt de ziekte zich met een snelheid van zo'n dertig centimeter per dag door een boom. Het kan dan ook vrij snel dodelijk zijn. Noorse groep danst in Middelburg Bij inlevering van deze bon aan de kassa van circus Holiday krijgen de lezers een rijksdaalder per persoon korting op alle rangen voor de voorstellingen. Eén bon geldt voor maximaal twee personen. DOMBURG - In het Domburgse openluchtthea ter aan de Ooststraat 10-12 staan tot volgende week woensdag twee concerten op het programma. Vrij dag 23 juli speelt The Invaders Steelband en maan dag 26 juli The New Orleans Syncopators. DESCH WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 EBODE 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 5051, 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - Gesterkt door het succes van de Mari tieme Expo twee jaar gele den heeft het Vlissings Akti- viteiten Fonds het aange durfd nogmaals een Maritie me Expo te organiseren, maar dan een nog groter op gezette dan in 1980. De ver wachting is dat minstens tienduizend toeristen en in woners de tentoonstelling over de scheepvaart (in de Zeevaartschool) en de ha venbedrijven uit het Sloe en de Buitenhaven (in de Tromp- en de Ruyterzaal van Hotel Britannia) zullen gaan bekijken. De achterlig gende bedoeling van de ten toonstelling is nog steeds een permanente expositie over de scheepvaart in Vlissingen te krijgen. De Maritieme Ex- po'82 staat in het teken van de herdenking van de drie- Maritieme Expo in zalen van Britannia en zeevaartschool honderdvij f enzeventigste geboortedag van de Vlis- singse zeeheld Michiel de Ruyter. Wat is er allemaal te zien? In de zeevaartschool op de boulevard zijn modellen te zien van verschillende Nederlandse schepen als de Ned. Lloyd en De Schelde. Er is ook een model van het standaardfregat dat de Vlis- singse werf De Schelde voor de marine bouwt. Het model is een meter vijfentwintig lang. Dan is er een complete duikboot te zien, zoals de Duitsers die in de eerste we reldoorlog gebruikten. Leer lingen van de zeevaartschool hebben de U-boot, een een- mansboot,helemaal opge knapt. Van het loodswezen is er een maquette te zien van de Ooster- en westerschelde, compleet met lichten, bakens en boeien. Verder is er na tuurlijk een grote hoeveel heid foto's en documentatie materiaal tentoongesteld. Zo kunnen bezoekers een her denking van een herdenking bekijken, want er zijn foto's te zien van de Ruyterher- denkingen in 1907, 1957, 1976 en van 1982. Uniek op de tentoonstel ling zijn de schilderijen over de vierdaagse zeeslag (1666) van de in Sint Annaland wo nende Koos Hoogendijk. Koos Hoogendijk heeft drie scenes op het linnen gezet: de ontmoeting van het Zeeuws eskader met De Ruyter's vloot, die op 9 juni uit „Lants Diep bij Texel zeilde; de ka piteins en bevelhebbers roeien voor een krijgsraad naar het vlaggeschip van de Ruyter-de vloot ligt dan voor Ostende (10 juni); op 11 juni ontbrandt de slag met een passeergevecht, zoals er vele plaatsvonden. Sinds in de zeventiende eeuw Willem van de Velde de Oude en de Jongere zee gevechten in beeld brachten, is dat zelden meer gebeurd. Al vier jaar legt Koos Ho- gendijk - die al veel langer zeeschepen, slepers en wat daarbij hoort tekent en schildert - zich toe op het uitbeelden van historische taferelen op zee. Dertig havenbedrijven la ten in twee zalen van Bri tannia zien wat daar zoal omgaat. De bedrijven heb ben zelf de vrijheid gekregen een kraam in te richten van organisator het Havenschap Vlissingen. Naast een bar in nautische sfeer en een expo sitie van werk van Naere- bout zijn er doorlopend vi deo-opnamen te zien over het havenwerk. Ook in de zeevaartschool zijn doorlo pend films te zien die in op dracht van bedrijven zijn gemaakt. Dat kan allemaal voor de somma van twee gulden (kinderen een gulden). Deze toegangsprijzen gelden dus voor zeevaartschool en Bri tannia samen. Aanstaande vrijdag om half twaalf opent de Vlissingse marinecom mandant de Maritieme Expo '82 die vervolgens tot en met zondag 8 augustus bezoekers kan ontvangen. De ope ningstijden zijn van maan dag tot en met vrijdag van twee tot negen en zaterdag en zondag van een tot zes uur. natuurgebieden die de bo men niet zouden hebben on derhouden, zodat ze een bron van besmetting konden wor den. Baas: „Op 200 meter van mijn bedrijf ligt een dijk die wij altijd in onderhoud heb ben gehad. Dat ging altijd goed. Sinds drie jaar geleden een bordje met beschermd natuurgebied is neergezet, hebben wij nooit iemand meer gezien voor onderhoud van de meidoorns." Met pijn constateert Baas ook dat het nabij gelegen bos rond het oude Fort Rammekens zo ongeveer voor de voet moet worden weggezaagd. Feit is dat Staatsbosbeheer noch het Zeeuws Landschap noch Natuurmonumenten geld hebben voor een intensieve controle op perevuur, zodat veel meidoorns zover zijn aangetast dat ze bij de grond moeten worden afgezaagd. De ZLM eist nu wel een grootscheepse bestrijding en heeft de plantenziektekun- dige Dienst aangeboden met vrijwilligers bij het werk te helpen. „De zaak is niet meer onder controle", vindt Oggel. Hij vindt de provincie aan zijn zijde. Gedeputeerde Sta ten hebben meer geld voor de bestrijding aangeboden na een noodberaad met de betrokken instanties. Ook de beheerders van natuurge bieden willen zoveel moge lijk aan de bestrijding mee werken. Het betekent dat nog heel wat dijken en polders van hun meidoornhagen zullen worden ontdaan. Dit onder het motto: hoe meer besmet te bomen weg, hoe minder kans op een volgende explo sie van perevuur. Want he lemaal uitroeien is een on mogelijke zaak, zo is de er varing. Kaalslag langs een dijk in de buurt van Fort Rammekens. remedie tegen deze uit Ame rika overgewaaide bacterie ziekte. Bij de Plantenziekte- kundige Dienst in Wagenin- gen coördineert M. van Tey- lingen de bestrijding van pe revuur in Nederland. Deze baan bestaat nog niet zó lang, want pas in 1957 begon het perevuur zijn Europese tournee in Engeland. Sinds die tijd is West-Europa ge nomen en rukt de ziekte op naar Zuid- en Oost-Europa. „De ziekte komt vooral voor in die gebieden waar een combinatie plaatsvindt „De directe schade is nog niet zo groot", meent Oggel. „Het werkt eerder slopend. Een fruitteler loopt continu door zijn boomgaard naar aangetaste takken te speu ren."» Fruitteler Baas in Nieuw en Sint Joosland bevestigd dat: „Ik heb zeven hectare perebomen en die zijn alle maal aangetast. Het kost me ruim drie dagen per week om alle bomen te controle ren, uit te knippen en de tak ken te verbranden." Afzagen en verbranden is de enige van fruitteelt en meidoorn hagen. Dat is in Zeeland het geval en daarim is het daar altijd erger dan elders. Nu is de situatie zonder meer ern stig te noemen", aldus van Teylingen. De bacterie ver spreidt zich via vogels, in- sekten en de wind en wordt ook aangetroffen op planten die niet van de ziekte te lij den hebben. Het perevuur - eigenlijk is bacterievuur een betere naam - gedijt het best op peren, meidoorns en coto- neaster. De planten worden besmet via de bloesem en jonge scheuten. De bacterie vreet zich via de vaten naar binnen, de bladeren en scheuten krul len om en worden bruin. Als er niets aan gedaan wordt, sterft een plant binnen zeer korte tijd af. Tijdens de bloeiperiode van de peer en de meidoorn was het warm en vochtig, de meest gunsti ge omstandigheden voor een snelle uitbreiding. Fruitte lers en landbouwmaat- schappij geven de schuld aan de beheerders van de MIDDELBURG - De Noorse dansgroep „Rondo" uit Kjellmyra xvordt door loco burgemeester W. P. J. Baars officieel ontvangen op, don derdag 22 juli, om halfvier, in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. De dan aanwezige deelne mers aan een rondleiding in het stadhuis kunnen een kort optreden van de volksdans groep bijwonen. De groep, die op uitnodi ging van de winkeliersvere niging Centrum Middelburg de Zeeuwse hoofdstad be zoekt, zal zowel in de mor gen- als middaguren een op treden verzorgen op verschil lende plaatsen in de binnen stad. CIRCUS HOLIDAY MET ZAKKENROLLER BORRA GOES - Een ouderwets circus/variétéprogramma in een sfeervol theater. Zo pre senteert circus Holiday dit seizoen het Grand Variété Saltarino. Het circus is te zien in de volgende plaatsen om 16.00 en 20.00 uur: Dom burg 22 juli (Domburgse- weg), Westkapelle 23 juli (Oude Zandweg), Oostkapel- le 24 juli (Domburgseweg), Kamperland 26 juli (Haven plateau), Yerseke 27 juli (Parkeerterrein Koningin Julianahaven). Lezers krijgen te gen inlevering van een re ductiebon een rijksdaalder korting per persoon op alle rangen. Te vervelen hoeft u zich beslist niet bij circus „Varié té Saltarino". Integendeel. U moet drommels goed oppas sen dat uw persoonlijke be zittingen u niet worden ont futseld door zakkenroller Borra, of dat u te diep in de ogen kijkt van een van de verleidelijke haremdanse ressen. Charly Borra is zakken roller, maar gelukkig is hij daarnaast goudeerlijk. Als charmante Wener steelt Borra niet alleen de harten van vele dames, maar ook de Charlie Borra, inhoud van handtasjes. Tij dens zijn wereldtournees vielen beroemdheden als Henry Kissinger en prins Rainier van Monaco aan hem „ten prooi". Tijdens de voorstelling van Saltarino zult u merken dat zelfs ge waarschuwde kandidaten zich door Borra laten beste len. U kunt het zelf zien en het dan nog niet geloven. Haremdanseressen ver schijnen ten tonele in een scène aan het hof van Farao Ramses. Zij worden verge zeld van messenwerpers, vuurspuwers, slangendames en krokodillen in een beto verend oosters sprookje. Nostalgie ten top met een vettig lachende spullenbaas, die kapabele cascadeurs, actieve antipo- disten en jolige jongleurs voorstelt, met als klap op de vuurpijl de dodensprong van 15 meter hoogte uitgevoerd door Great Moreno. Humor ontbreekt niet. Al lereerst is daar de glimlach- clown Pierino, die met mime en muziek voor menig mooi moment zorgt. De Zwitser Pierino won onlangs op het Wereld Festiml van de Hu mor te Praag de eerste prijs. Schaterlachen kan men om de olifanten van Herbert Fischer, die zich presenteren als muzikant, rekenwonder, kettingroker, typist en... barbier. Circus Holiday/Saltarino biedt in totaal zo'n 20 attrac ties, waarvan wij u snel nog even noemen Geroku, de man die op onverklaarbare wijze in een grote kogel om- hoogcirkelt en de Ark van Noach, een bonte verzame ling dieren waaronder apen, ezels, honden, katten, vossen, ganzen en geiten die een vreedzaam samenspel laten zien. In de week van maandag 19 tot en met vrijdag 23 juli zal voor de tweede keer de „Spelvijfdaagse" plaatsvinden. Op het terrein van Speeltuin Vlissingen-Oost aan de Irislaan zijn in die week alle Vlissingse kinderen tot en met twaalf jaar welkom voor deze feestweek. Zo'n vijfentwintig mede werkers staan klaar om er voor te zorgen dat er voor ieder kind wat te doen is. Op het programma staan onder meer excursies, zeskamp, boogschieten, handenarbeid en veel verrassingen. Twee keer per dag krijgen de kin deren gratis limonade en er zal druk gewerkt gaan wor den met Speeltuin-radio, -televisie en -krant. Elke dag om 9 uur gaan de poorten open en om 4 uur stoppen we ermee. De kinde ren kunnen, als zij zelf eten meebrengen, tussen de mid dag op het terrein blijven. De toegangsprijs bedraagt ƒ1.- per dag voor kinderen die lid zijn van speeltuin Vlissingen-Oost en 1.50 voor kinderen die geen lid zijn van de speeltuin. Meer inlichtingen kunnen worden verkregen op de speeltuin aan de Irislaan in \hissingen. ^JIIIIIHIIlIIlllillllUllllllllllllllllillIllllllllllllllllllllllHlllUilllillllllllililllllillllllllllllllllilill^ SSlilUilillDIUIHIIHilllllllHllllllllllllllllllllflItHHIillllllllUlltlttlHIIlliUUIIHIIIIIIUtllllllIHMffll The Invaders Steelband bestaat uit acht Amsterdam mers die al zestien jaar met elkaar spelen. De eerste acht jaar van het bestaan was de groep actief in Suriname. De groep heeft twee elpees en tien singles op haar naam staan. Er wordt opgetreden met een danseres. The New Orleans Synco pators mogen zich al decen nia in de gunst van het pu bliek verheugen. De in 1954 opgerichte groep maakte tournees door Europa tot in Rusland toe. De zesmansgroep heeft tot nu toe acht elpees uitge bracht. Beide concerten beginnen om acht uur.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1