HELFT VAN 73 ZEEUWSE MOLENS WACHT OP RESTAURATIE Visserij voer wel in oorlogstijd Papaver bloeit Single van The Fenders Balans Particuliere eigenaars Activiteiten Arnemuiden Ongeletterd Sardijnscholen Gediplomeerd Club begint weer cursus in gedrag voor honden Interkerkelijke openluchtdienst Oostkapelle Wie verloor bodywarmer? Concert: Er is hoop Orgelconcert Klaas Mulder Inwoners Oostkapelle tonen kunnen GOES - De provincie Zeeland telt nog 73 molens. Een van de instanties die probeert deze molens voor het nageslacht te bewaren is de vereniging „De Zeeuwse Molen". Om de Zeeuwse molens on der de aandacht te brengen van het publiek heeft deze vereniging een foto- en dia wedstrijd georga niseerd met (uiteraard) als onderwerp „De Molens van Zeeland". Vereniging wil meer aandacht voor Zeeuwse molens door middel van foto- en diawedstrijd Daarbij gaat het niet alleen om molens en molenonderde len als statisch monument, maar ook om de restauratie en om het in bedrijf zijn van de Zeeuwse korenmolens en wind molens. De organiserende vereni ging „De Zeeuwse Molen", die momenteel onder voor zitterschap staat van burge meester Huitsing van Ka- pelle, bestaat vanaf januari 1976. Doel van de vereniging is het behoud en het weer in bedrijf brengen van de Zeeuwse molens. Volgens bestuurslid Nel van Leijen uit Goes verkeert de vereni ging momenteel nog in een „moeizame startperiode". Knelpunt is dat de vereni ging niet over voldoende middelen beschikt om mo lens in eigen beheer te krij gen, terwijl men zich de grootste zorgen baart over ongeveer dertig molens die in zo'n slechte staat van on derhoud verkeren dat ze ge vaar voor de omgeving kun nen opleveren. „Van over heidswege worden er allerlei bezuinigingen doorgevoerd die ook de molens treffen. Zij zijn vaak niet meer van economisch belang. Maar la ten we niet vergeten dat ze landschappelijk een zeer be langrijke taak vervullen", aldus Nel van Leijen. Voor wat de overige mo lens in Zeeland betreft ziet de balans er niet slecht uit. Twintig molens kunnen alleen maar draaien omdat het binnenwerk ontbreekt of hiet in maalvaardige staat is. 21 Molens zijn een of meerdere dagen per maand in bedrijf (meestal op zater dag) en worden bemand door oud-beroepsmolenaars of door vrijwilligers die daar een opleiding voor hebben gevolgd. Op deze molens worden nog produkten als bloem, tarwemeel, gort en veevoeder afgeleverd. Twee molens in Zeeland zijn nog volledig in bedrijf, namelijk die in Biggekerke en in Wol- phaartsdijk. Met name de molens in Goes, Middelburg, Hoek, Wemeldinge, Kapelle, Hulst en Zierikzee, verkeren volgens mevrouw Van Leij en in prima staat. „Een hele boel Zeeuwse gemeenten verdienen best een pluim op de hoed omdat er in de mo lens geïnvesteerd wordt. In Zeeland wordt er behoorlijk goed voor de molens ge zorgd", steekt ze de loftrom pet. Grootste probleem voor de vereniging is dan ook dat meer dan de helft van de Zeeuwse molens nog een particuliere eigenaar heeft, en dat is nou juist voor die molens die van de onder gang gered moeten worden soms funest. „Als een molen in het bezit van een gemeente komt, komt er vroeg of laat wel een restauratieplan. Maar als een gemeente een molen om wat voor reden dan ook niet kan kopen, kan de molen verloren gaan. Er zijn nogal wat moleneigenaars die hun bezit verwaarlozen. Zo gaan er jaarlijks tal van onder- houdssubsidies tot driedui zend gulden verloren omdat eigenaars ze niet aanvragen en er niks aan doen", stelt Nel van Leijen, die als be langrijke taak van haar ver eniging ziet ervoor te zorgen dat die molens zo goed mo gelijk geconserveerd worden totdat er wel met restauratie kan worden begonnen. Vol gens een in maart gemaakte beoordeling van de toestand van de molens zijn er 38 mo lens die wachten op herstel, waarvan voor achttien een omvangrijke restauratie noodzakelijk is. Intussen gaat de vereni ging „De Zeeuwse Molen" door met activiteiten als be middelen bij aankoop van molens door gemeenten, eigenaars op de vingers tik ken als een restauratie nodig is, het houden van lezingen en het uitgeven van het boekje „De Windmolen". Het ledental van de vereniging is vanaf de oprichting in stij gende lijn en staat nu op 250. Om meer mensen te inte resseren voor het belang van het behoud van de molens in onze provincie organiseert de vereniging de genoemde foto- en dia wedstrijd. De sluitingsdatum voor deze wedstrijd is 31 oktober en op vrijdag 12 november zullen in het gemeentehuis van Ka pelle de prijzen (variërend »De ronde stellingmolens in Wemeldinge. van een eerste prijs van tweehonderd gulden tot een tiende prijs in de vorm van het boekwerk „Kijk op mo lens") worden uitgereikt. Daarop aansluitend worden alle ingezonden foto's ten toongesteld. Voor nadere informatie over deze foto- en diawed strijd kan men bellen: tel. 01660-2133. VLISSINGEN - In het Stedelijk Museum aan het Bellamypark in Vlissingen is tot 24 september de tentoonstelling „De visserij door de eeuwen heen" te zien. Zowel in foto's, als tekeningen, modellen als in videofilms is er de geschiedenis van de visserij vanaf de dertiende eeuw tot nu te zien. Vorige week schre ven wij het bij de tentoonstelling behorende ver haal tot het midden van de negentiende eeuw. Hier onder volgt de nieuwste geschiedenis. In het midden van de 19e eeuw was Arnemuiden het Zeeuwse centrum voor de Noordzee- en de Kustvisse rij. In 1857 voeren 11 bezaan schuiten, 1 kotter en 2 sloe pen uit. Men maakte goede besommingen, de afzet moest gevonden worden bui ten Zeeuwse havens. Al in 1861 was het aantal bezaan schuiten gedaald tot 8, om dat de nieuwe sloepen meer zeewaardig bleken te zijn, en ook sneller. Ook in Vlissin gen zijn in deze jaren her haaldelijk pogingen gedaan om tot een zeevisserij met sloepen te komen. Nieuwe rederijen van handelscombi naties hielden echter slechts enkele jaren stand. Het pro bleem voor deze weken du rende zeevisserij was het aanwerven van bemannin gen en de afzet. Vooral de afzet is altijd het grote pro bleem voor de Zeeuwse kustvisserij geweest. De garnalenvisserij bood meer reden van bestaan. De ze visserij kon worden uitge oefend op kleine zeilscheep jes, hoogaarsen genoemd. Dit platboomvaartuig met het karakteristieke spriet- tuig was van hout gebouwd. Het bleek zeer geschikt voor de garnalenvisserij langs zandbanken en in ondiepe wateren langs de kust. De hoogaars was vermoederlijk van oorsprong een vracht vaartuig van de grote rivie ren. Van Beylen (Antwer pen) maakt dit met bronver melding aannemelijk. De kleine hoogaarsen waren aantrekkelijk voor de kleine vissers, omdat zij deze scheepjes al in het bezit had den of voor een lage prijs konden laten bouwen. De aanvankelijk sobere uitrus- tingskosten maakten het mogelijk als zelfstandige schipper te gaan varen, met een veelal uit familieleden bestaande bemanning van 3 a 4 mannen, die bereid wa ren op een deel van de netto besomming te werken, meestal 1/7 deel. Dit systeem paste in de eigendomsinzich ten van de kleine vissers. Bij het rederij-model waren alle risico's van schip, zeiltuig en vistuig voor de reders, waar uit vaak minder zorg voor schip en uitrusting tot uiting kwam, met als gevolg hoge kosten voor de reders. Tot vandaag de dag is dit grond principe nog steeds geble ven. Nadat de vaarweg tot de open haven van Arne muiden door de afdamming van het Sloe in 1870 onbruik baar was geworden moesten de Arnemuidse vissers uit wijken. Het speciaal gegra ven Arnekanaal voldeed niet voor de zeilvaart. Een deel ging havenen in Veere, een groter deel trok naar Vlis singen. De juist aangelegde spoorweg maakte het reizen naar Vlissingen gemakkelij ker, hoewel men gewoonlijk een gehele week aan boord bleef, tenzij het slecht weer was. Fietsen waren er nog niet, dus men moest naar Veere lopen. Vlissingen was in zoverre gunstiger dat het een behoorlijke afzet beloof de. Ook waren er in Vlissin gen al plaatselijk gevestigde garnalenvissers, doch slechts enkele. Er bestond een flinke haven, met in de nabijheid woongelegenheid voor de gezinnen. Echte vissers buurten groeiden er achter het Prinsenbosje, nu in de Pauw, de Breewaterstraat, de Nieuwstraat en andere rond de Vissershaven gele gen straten. De vissers kon den zich geheel in Arne muidse trant blijven bewe gen in klederdracht, in ker kelijke gebruiken, in sociaal opzicht en naar de eigen volksgebruiken, ook in het eigen dialect. Zij hebben zich vrijwel ongestoord wel tot de dertiger jaren in eigen kring kunnen handhaven. En zelfs vandaag is deze vis sersbevolking nog niet ge heel verdwenen, al zijn vele tot de burgerij gaan beho ren. Echter, de sterke uitbrei ding van de garnalenvis- sersvloot bleek meer vangst op te leveren dan de Vlis singse bevolking kon ge bruiken. Er moesten andere afzetgebieden komen. Het koken van vers gevangen garnalen aan boord van de hoogaarsen was intussen uitgevonden (vroeger kookte men de garnalen aan wal), hetgeen de gekookte en goed gezouten garnalen geschikt maakte om te exporteren. Een belangrijke markt was daarvoor Engeland. Ook de Stoomvaart Mij- „Zeeland" werd in 1870 opgericht, en deze weliswaar deftige da gelijkse scheepvaartlijn kon de garnalen vervoeren, in manden verpakt. De vissers konden door middel van agenten de dik wijls grote vangsten garna len kwijt, doch de winsten bleven grotendeels hangen bij de expediteurs en de En gelse handel. De ongeletter de vissers werden een goede bron van inkomsten voor anderen. Maar de garnalen- vissers zelf leden armoede. Met hun grote gezinnen werd het pellen van garna len een belangrijke bijver dienste, maar het werd ook kinderarbeid. Schoorvoe tend traden enkelen in dienst van de scheepsbouw- werf de Kon. Mij. „De Schel de", maar zeer velen bleven vasthouden aan het vrije be roep van visser. Jaren van oorlog zijn voor de kunstvis serij altijd een tijd van pri ma afzet. Wereldoorlog I en wat jaren er na leek dus hoop op vooruitgang te ge ven. De overschakeling van de zeilvaart op de dieselmo tor, met een opkomen van een beter geschikt scheeps- type, de botter en de kotter, deden de garnalenvangsten weer toenemen. Engeland bood door de waardedaling van het pond echter nauwe lijks verdiensten meer op en de afzet naar Frankrijk via Belgische handelaren in Zeebrugee liep ook terug. De wereldcrisis van 1929 deed de rest. Eerst wisten de vissers zich nog staande te houden door in massa kleine en grote garnalen te gaan vangen, bestemd voor de vismeelfabrieken, a twee cent per kilo. De garnalen- vangsten werden echter waardeloos na 1935. De vis sers dreigden ten onder te gaan, in geheel Nederland, en de regering trof maatre gelen voor een minimum prijs van 15 cent per kilo, waarbij een zeker deel van de aanvoer door een gesticht Aan- en Verkoopkantoor voor garnalen te 's-Graven- hage werd ingenomen tegen de minimumprijs en de vis sers zekerheid te verschaf fen van de financiële op brengst, werden in Breskens (1936), in Vlissingen (1937) en in Veere (1939) visafslagen gebouwd. Deze ingreep van de over heid is de redding van de garnalenvisserij geweest. In de landelijke verhoudingen waren in die jaren de Zeeuwse en Goereese garna lenvissers de belangrijkste groepen van Nederland. Naast de rijks-crisis-orde ning hebben de visafslagen in gemeentelijk beheer in sterke mate bijgedragen tot de plaatselijke handhaving van de visserij. De grote af hankelijkheid van de handel en van geldschieters en ex pediteurs verdween. Daarbij gingen de plaatselijke en provinciale besturen zich veel meer interesseren voor de gang van zaken in de gar nalenvisserij. Het werd een erkende bedrijfstak, wat heel belangrijk is gebleken te zijn voor de economische ontwikkeling als het ver strekken van bankkredieten, voor de scheepswerven, enz. In de vrije en ongeordende visserij moest men het dik wijls hebben van oorlogs- schaarste, om goede prijzen te kunnen maken. Dat be wees ook Wereldoorlog II. Hoewel de visgronden zeer beperkt werden gehouden (men mocht niet vissen bui ten de territoriale wateren, d.i. voor ons drie mijl buiten de lijn Westkapelle-Cad- zand), en onder Duits mari- netoezicht aan boord van de scheepjes, verschenen in het laatst van 1940 en einde 1941 onverwacht grote sardijn scholen onder de wal bij Vlissingen, vlak voor de boulevard. Honderdduizen den kilo's werden opgevist, waar de handel nimmer ge kend hoge prijzen voor be taalde. Hoewel de verdere oorlogsjaren schraal waren in verdiensten werden de winsten van 1941 de basis voor de latere welvaart. Alle schulden konden worden af gelost, betere motoren kwa men er, grotere schepen werden mogelij k. Na de oorlog groeiden de garnalenvissers meer naar de kleine kustvisserij toe. Massale vangsten van ijle haring, het eerst door Ur- kervissers opgespoord onder de Engelse wal, kwamen door het silliggen van de grote visserij in de oorlog tot aan de Schelde toe. De kleine garnalenvissers bezaten niet de werktuigen en de vak kennis om van deze haring-' visserij veel te profiteren. De Urkervloot, met nieuwe ijze ren schepen en ene prachtige uitrusting, maar ook met nautisch en visserij kundig schools opgeleide bemannin gen en vooral uiterst bekwa me schippereigenaren, open den de ogen van de Zeeuwse garnalenvissers. Er kwamen door belangrijke hulp van de provinciale overheid en de gemeenten een provinciale visserij organisatie tot stand. Visserij-onderwijs werd ge sticht door de eigen organi satie met een centrale visse rij school te Vlissingen. De visserij gemeenten gingen bankgaranties afgeven voor de nieuwbouw van schepen, en de Zeeuwse visserij werd overgenomen in de nationale organisatie. Tegenwoordig vissen de Zeeuwse, en vooral de Arne muidse en Vlissingse vroe gere garnalenvissers, met de modernste uitrusting van Nederland. Men maakt weekreizen met de visserij op tong en schol. De schip pers en veel opvarende zijn nu gediplomeerd. Het is een bloeiende tak van bedrijf ge worden. VLISSINGEN - De Kyno- logenclub Zeeland begint in augustus weer met een cur sus in gedrag en gehoor zaamheid voor honden. Deze cursus, waar ieder een met welke hond dan ook aan mee kan doen, is bedoeld om geleiders te leren op een juiste wijze met de hond om te gaan en te leren de hond zodanig onder appel te krij gen, dat deze geen last hoeft te zijn voor anderen. De cur sussen zullen voor mensen uit Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland worden ge geven in Manege „De Braan- jenhoek" in Kapelle. Een ge legenheid waar in de win termaanden en bij slecht weer binnen kan worden ge traind. Ook in Axel (Zws.-Vlaan- deren) zal weer een cursus van start gaan, evenals in Schouwen-Duiveland. Te vens kan een ieder deelne men aan een „vrije training" die ook in de Manege zal worden gehouden. Mensen die in het bezit zijn of komen van een pup kunnen in schrijven voor de puppy cursus. Voor inlichtingen, kan worden gebeld naar mevr. de Feiter-Torenaar, tel. 01103-2347. VLISSINGEN - In de kof fiebar van Youth for Christ aan de Vlissingse Zeilmarkt is zaterdag 17 juli de film Out there te zien. De film geeft een beeld van een verbitterd man die geen vertrouwen meer heeft in god, gaat zwerven en dan leert opnieuw vertrouwen te hebben in God. De film be gint om halfnegen. OOSTKAPELLE - Onder het thema „Smalle wegen, goede vruchten" houden de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente van Oostkapelle zondag 18 juli een interkerkelijke open luchtdienst op het oude voet balveld aan de Torenstraat. Aan de om tien uur begin nende dienst zullen ook Duitse gelovigen meewer ken. Voorgangers zijn ds. den Hollander, de heer de Ruiter en ds. Nocke (Deut sche Evangelische Kirche). Muzikale medewerking ver- VLISSINGEN - Enkele jaren achtereen zijn er op Walcheren iveinig papavervelden te zien geweest. Dit jaar hebben als bij afspraak ver schillende boeren hun widen met papaverzaad of blauivmaanzaad zoals het ook wel wordt ge noemd, bestrooid. Van het blauwmaanzaad wordt meestal een hele fijne olie geperst, bij voorbeeld voor naaima chines. Er komt maar heel voeinig in de bak kerijen terecht voor de bekende maanzaad broodjes. Onze fotograaf Cor Schuilwerve schoot deze foto in de buurt van Koudekerke. VLISSINGEN - In de pe riode van 30 juni 1982 tot 7 juli 1982 zijn bij de gemeen tepolitie te Vlissingen de volgende voorwerpen aan gegeven Contactlenzen goudkleurig dameshorloge met donkere wijzerplaat; korte witte badstoffen jas; geel/paarse bodywarmer; portemonnee; SOS-arm- band; 7 sleutels waaronder 2 van auto; 3 sleutels in bruin etui; bruin lederen handtas met boodschappen. Geen aangegeven dieren. Geen opgave gemeentepo litie te Oost-Souburg i.v.m. vakantie. Openingstijden: maandag t.m. vrijdag 09.00-17.00 uur. lenen organist Rinus Jobse en trompettist Simon Wisse, het jongerenkoor uit Hans- weert en kinderen van de kindernevendienst en de zondagsschool. Bij slecht weer wordt uit geweken naar de sporthal. Na de dienst is er gelegen heid koffie of limonade te drinken. DOMBURG - Aanstaande vrijdag om acht uur begint in het openluchttheater aan de Ooststraat in Domburg een concert, waaraan onder meer Ellie en Rikkert Zui- derveld meewerken. Het concert kreeg het the ma „Er is hoop" mee. Het duo zal onder meer samen met de kinderen liedjes van hun laatste elpee ten gehore brengen. De plaatselijke predikant ds. Nauta houdt een korte toespraak. Een en ander wordt met samenzang afgewisseld. Na afloop krijgt ieder een gratis consumptie. De toegang is vrij. MIDDELBURG - Het eerstvolgende orgelconcert in de zomeravondserie van de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk in Mid delburg wordt dinsdag 20 ju li gegeven door de bekende Kampense organist Klaas Mulder. Op het programma staan werken van Mulder zelf, Bach, Guluupi, Mendel sohn, Dubois, Lemmens, Vierne en Zwart. Het concert begint om acht uur. OOSTKAPELLE Evenals voorgaande ja ren heeft de evenemen tencommissie van de WV Oostkapelle weer een tentoonstelling ge organiseerd van creatie ve inivoners van het dorp. Van dinsdag 20 juli tot en met donder dag 22 juli kunnen be langstellenden in de avonduren in het Ont moetingscentrum de Halve Maan terecht. Er is een grote verschei denheid aan maaksels, van beeldhouivwerk tot glasgravures. De toe gangsprijs is een gul den, kinderen vijftig cent. The Fenders. anderhalf jaar en werd door Wil Andy uitgenodigd om in zijn ACE-studio in Antwer pen de single te maken. Op de A-kant staat The place where I belong een nummer dat door de zanger van de groep geschreven en gecom poneerd werd. Op de B-kant vind men het bekende „Rawhide". Er zijn om te beginnen 600 plaatjes geperst, die de „Fenders" zelf aan de man trachten te brengen. Als er veel vraag naar is komt de single ook in de platenzaken. WEMELDINGE - In Bar Schoudee te Wemeldinge werd zaterdag de eerste single van het dansorkest „The Fenders" gepresen teerd. Deze Bevelandse for matie die momenteel veel gevraagd wordt bestaat uit de volgende musici: drums: Loek van Steenbergen; bas: Joop Faber; gitaar: René Goud; orgel: Rinie de Ke- ijzer; saxofoon: Pol van Campen en zang: Eddie Tuik. De groep bestaat ongeveer

Scheldebode | 1982 | | pagina 9