TENTOONSTELLING GEEFT ZEVEN VOORBEELDEN Stadsuitbreiding Middelburg Informatiepost Patriutten Invloed Openingstijden bibliotheek Middelburg Muziek in de dorpskerk Exposities bij Contrast Stop Borssele in actie tegen stralend afval Projecten in kunstcentrum Concert Arditti Quartet Openbare verkoping Ander adres voor vrijwilligerswerk Superstrandloop Tentoonstelling kadaster in Vlissingen te zien 1 TOTAAL OPLAGE 349.785 EX. WOENSDAG 7 JULI 1982 UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG DESCH weekblad voor walcheren: editie middelburg (m) editie vlissingen (v) telefoon (01184) 19910 EBODE kantoor: torenstraat 5, vlissingen POSTADRES: POSTBUS 50514380 KB VLISSJNGEN Ook Zeeuwen komen in opstand als 't nodig is MIDDELtsunu - „up 21 juli 1672 trok een grote groep woedende Wal- cherse boeren op naar Middelburg. Velen van hen waren belast met de bewaking van de kusten van het eiland tegen drei gende invallen van Fran sen, waardoor ze over een groot aantal vuurwapens beschikten. Als aanlei ding voor hun woede wordt opgegeven dat zij niet op tijd het wacht woord hadden gekregen, waardoor het niet geheel misplaatste vermoeden bevestigd werd dat er reeds in stilte met de Fransen over overgave onderhandeld werd. De menigte verzamelde zich bij de Noordpoort. Het dreigement deze te zullen openbreken bleek overbo dig toen medestanders binnen de stad de wacht dwongen deze van binne nuit te openen. Samen met het Middelburgse „gepeupel" trokken ze op naar het stadhuis en de abdij, waar een aantal re genten gegijzeld werden. Het betrof hier zowel be stuurders van provincie en stad als leden van de Staten van Walcheren, het polderbestuur. De gij zelaars toerden, na lichte lijk mishandeld te zijn, overgebracht naar een herberg buiten de stad, waar ze tot de volgende dag gevangen werden ge houden. Na enige toezeg gingen van de gevangen genomen regenten bleken de boeren gerustgesteld en werden de gijzelaars vrijgelaten. Beloofd werd onder meer dat voortaan hat wachtwoord op tijd zou worden doorgegeven. Van hun kant verklaar den de boeren het gezag der regenten te erken nen". Deze, overigens niet he lemaal juiste, beschrij ving van de gebeurtenis sen door ene Beronicius streefden. De Staten van Walcheren werden name lijk overheerst door de re genten van de steden en dan voornamelijk van Middelburg. De stedelijke besturen hadden door het verwerven van vele am- bachtesheerlij kheden grote bestuurlijke en rechterlijke macht in de omringende dorpen ge kregen. De boeren waren hele maal niet blij met de macht van de steden. Al eerder, in 1656, hadden boeren enkele leden van de Veerse magistraat ge molesteerd en dat had enig succes gehad, want zij kregen enige invloed in het bestuur van Wal cheren. Mer de opstand van 1672 is ivaarschijnlijk vergroting van de invloed nagestreefd. Dat heeft toen overigens niet ge werkt. De twisten tussen Oranjegezinden en patriotten liepen zo hoog op dat op een marktdag in Goes in januari 1787 58 huizen van patrotten door de prinsgezindén werden verwoest. Middelburg was in juni aan de beurt. Op de plaat is de plundering te zien van het huis van doctor Lucas van Steveninck, kapitein van het Patriottische Genootschap „Luctando Emergentos". Zijn huis werd zelfs met een kanon bescho ten. geeft aan dat ook Zeeu wen als het nodig is in opstand komen. Het Zeeuws Doncumentatie- centrum, een afdeling van de Provinciale Bi bliotheek, heeft een een tentoonstelling aan ge wijd. Het gaat dan om op roer, protest of verzet te gen het eigen gezag en niet tegen overheersers. Er zijn willekeurig ze ven voorbeelden uit vier eeuwen Zeeuwse geschie denis gekozen. Het verzet is afgebeeld in prenten, affiches, foto's, originele kopergravures en pam fletten, aangevuld met een dia-serie over de ac ties voor een open Ooster- schelde en een bandopna me van een landarbeider uit Nieuwvliet die be trokken was bij een acht maanden durende sta king in 1930-31. De boerenopstand in 1672 is een van de zeven voorbeelden. Het ging niet alleen om het te laat doorgeven van het wachtwoord, zo blijkt uit andere bronnen. In de bij de tentoonstelling horen de brochure staat dat er al langer ontevredenheid onder de bevolking heer ste. Er waren al eerder eisen gesteld door de bur gerij, die een groter aan deel in de stedelijke re ging van Middelburg wilde. Daarom openden de Middelburgers de poorten van de stad voor de boe ren die hetzelfde doel na- Het tweede voorbeeld is van religieuze aard. Er gingen in 1773 stemmen op tegen de twee eeuwen ou^ bewoordingen van de psalmen en ook tegen de lange luidruchtig ge zongen uithalen, uxint dat begon men onbe schaafd te vinden. De or thodox gereformeerden voelden daar niets voor en toen de nieuwe psal men en de korte zangwij ze werden ingevoerd, kwam het tot ongeregeld heden. De invoering geschied de ook niet zachtzinnig. De staten van Zeeland schreven het voor en de stadsbesturen moesten op de naleving toezien. De magistratuur van West- kapelle besloot de invoe ring van de nieuwe psal men kracht bij te zetten door tegenstanders enige tijd te verbannen. Uit protest zong Ise brand Leinse Burggraaf de psal men met lange en zeer luidruchtige uithalen. De toegang tot zijn ivoning werd hem dan ook prompt ontzegd. Er volg de een opstand, maar de opstandelingen roerden gevangen gezet en de nieuwe psalmen werden nog tot 1968 gezongen om weer vernieuwd te wor den. Nog geen tien jaar later, in 1787, is Zeeland weer in beroering. Oranjegezin den en Fransgezinde pa triotten beginnen hun geschillen openlijk uit te vechten en dat ontaardt in grootscheepse plunde ringen in verschillende Zeeuwse plaatsen. Het ivas in feite de strijd van Zeeuwse regenten die het volk voor een deel achter zich konden krijgen Zee land Oranjegezind) tegen de patriotten die voor een democratischer samenle ving waren. Bij het vierde voorbeeld komen we op bekender terrein: de stakingen van landarbeiders om betere arbeidsvoorwaarden. Ze spelen zich aan het eind van de vorige en het be gin van deze eeuw af. Dan volgt, in 1928, een staking van achttien weken bij de Schelde in Vlissingen om een loonsverhoging van drie tot vijf cent en enke le vakantiedagen. Voor beelden zes en zeven zijn de Zeeuwsvlaamse acties voor vrije veren en de protesten tegen de afslui ting van de Oosterschel- de. Oproer en Protest, zo als de tentoonstelling is genoemd, kan nog beke ken worden tot vrijdag 13 augustus, en wel in de voorzaal van de Provin ciale Staten, Abdij 11 Middelburg. De ope ningstijden zijn van tien tot vijf uur, behalve zon dags. VLISSINGEN - Tot en met vrijdag 13 augustus zijn de openingstijden van de open bare bibliotheek Middelburg als volgt: Molstraat 13, afdeling voor volwassenen maandag ge sloten, dinsdag 13.30-17.30 uur, woensdag 13.30-17.30 en 19.00-21.00 uur, donderdag 13.30-17.30 uur, vrijdag 13.30- 17.30 en 19.00-21.00 uur en za terdag 10.00-16.00 uur. De openingsuren van de jeugdafdeling blijven onge wijzigd. Filiaal Zuid, Roozenburg- laan 89a. Maandag en vrijdagavond 18.30-21.00 uur en dinsdag t/m vrijdag 9.00-12.30 uur. Het filiaal zal dus tijdens de vakantieperiode 's mid dags gesloten zijn. OOSTKAPELLE - In de dorpskerk van Oostkapelle is op de woensdagavonden van het vakantieseizoen steeds een muzikaal pro gramma te beluisteren. Woensdag 7 juli is dat een concert van de organist Rien Balkenende en bariton Peter Wondergem. De organisatie is in han den van de Hervormde en Gereformeerde Kerken in Oostkapelle. Het concert be gint om acht uur, toegang vrij. MIDDELBURG - In gale rie Contrast aan de Balans in Middelburg zijn op het ogenblik wandkleden te zien van Wul van Herpen. Haar werk hangt tot donderdag 22 juli, waarna een expositie zaal wordt gevuld door Nic Jonk met „sculptures en grafiek-keramiek". Dit werk is tot zondag 15 augus tus te zien. Ook tot 15 augustus is een zaal ingericht met werk van Marja Hooft (keramiek), Marga Plasse (sieraden) en Peter Lintelo (schilderijen). De galerie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag elf tot vijf uur. Op de zater dagen en zondagen 24-25 juli en 14-15 augustus zijn de kunstenaars aanwezig. KRABBENDIJKE - Als spe ciale service aan de toeristen heeft de Provinciale VVV* Zeeland in samenwerking met de Streek-VVV Zuid- Beveland en de Recron afd. Zeeland een logies-informa- tiepost ingericht aan rijks weg 58, de invalsroute van uit de richting Bergen op Zoom. Deze logies-informa- tiepost staat op dev parkeer plaats Vliete ter hoogte van Krabbendijke, en is geopend van vrijdag tot en met zon dag, gedurende de weekends in de vakantieperiode in de maanden juli en augustus. MIDDELBURG - Een hele serie werkgroepen is opgericht om de problemen van verplaatsing van Vitrite in Middelburg op te lossen. Deze lampvoetenfabriek van Philips zorgt voor nogal wat geluidsoverlast voor de bewoners van de Kinderdijk. Naar aanleiding van de klachten zijn de gemeente en het bedrijf bespvekingen begonnen met als resultaat het besluit Vitrite te ver huizen naar het industriegebied waar het andere Vitrite-bedrijmtaat. Het gebouw in de binnenstad is te oud om bijvoorbeeld de geluidhinder betaalbaar tot aanvaardbare proporties terug tybrengen. De verhuizing levert de gemeente ook een prachtig gelegen terrein van tweeëneenhalve hectare in de binnenstad op. Een van de werkgroepen bekijkt wat er met het vrijkomen de terrein kan worden gedaan. Eind dit jaar moet dat in grote lijne duidelijk zijn. VLISSINGEN/MIDDELBURG- De actiegroep Stop Bors sele zal de komende weken publiekelik van zijn afkeer van de „atoombunker" bij de kerncentrale van Borssele getui gen. De PZEM is in april met de bouw van een opslagge bouw voor radio-actief afval begonnen, omdat dumping in zee binnen afzienbare tijd verboden zal worden. Nu er nog geen definitieve berg plaats voor het afval is, zal dat tijdelijk in het nieuwe gebouw bij de kerncentrale worden opgeslagen. Leden van Stop Borssele zullen tijdens de koopavon den, aanstaande donderdag in Middelburg en vrijdag in Vlissingen, onder meer een folder uitdelen waarin zij als hun mening geven dat het gebouw een definitieve bergplaats voor radio-actief afval zal worden. In het gebouw kan het laag- en middelactief afval van negen jaar electriciteits- productie worden opgesla gen. Tegen die tijd is de cen trale versleten en hoeft er dus nog geen definitieve op slagplaats te zijn, want dan kan alles in Borssele blijven liggen, aldus de actiegroep. MIDDELBURG - Van za terdag 10 tot en met vrijdag 16 juli zijn in het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Middelburg projecten te zien van Jan Zembsch, Harry van de Vliet en Willem Nellt De 4tentoonstelling, getiteld A4, wordt zaterdag om vier uur geopend. De drie leerden elkaar enkele jaren geleden kennen toe zij nog allemaal in Zeeland woonden. Van de Vliet nam destijds het initia tief beeldende kunstenaars in zijn atelier aan de Bree- straat 73 de gelegenheid te geven iets te laten zien. Dit Breestraat 73 project werd beëindigd met een aantal tentoonstellingen in het Cul tureel Centrum 't Hoogt in Utrecht. Daar exposeerde ook Jan Zembsch. Dit jaar begonnen Van de Vliet, Zembsch en de Veerse kunstenaar Adriaan de Regt in het voormalige gebouw van de Sterrenwacht een soortgelijk project als in de Breestraat. Willem Nell schildert en zeefdrukt en brengt het tijdschrift Hetze uit MIDDELBURG - Zater dag 10 juli geeft het Engelse Arditti Quartet een concert in de Wandelkerk in Middel burg. Het concert maakt deel uit van het Middelburgse Hol land Festivalprogramma en is georganiseerd in samen werking met Jeugd en Mu ziek Zeeland. De violisten Irvine Arditti en Lennox MacKenzie, altviolist Levine Andrade en cellist Rohan de Saram brengen werk van Strawinsky, Ferneyhough en Nono. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Gemeentelijke Cultu rele Dienst in de schouw burg (01180-25156) en bij Uit in Zeeland, Nieuwe Haven 43, tel. 01180-15256. MIDDELBURG - Aan staande zaterdag van tien tot een uur is er een openba re verkoping in de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel in Middelburg. De spullen uit grootmoe ders tijd, boeken, handwer ken, folkloristische bad handdoeken enzovoort wor den verkocht om het restau ratiefonds van de Evange- lisch-Lutherse Gemeente in Middelburg te spekken. Er is nog twintigduizend gulden nodig voor de restauratie. Na de bouwvakvakantie be gint het werk aan de kerk. MIDDELBURG - De Werk groep Vrijwilligerswerk, on derdeel van het project Men sen zonder Baan in Middel burg, is tijdelijk - tot don derdag 5 augustus - bereik baar op het adres van de Stichting Opbouurwerk, Dam 59, tel. 01180-13991. Mensen die vrij willig erswerk zoeken en instellingen, verenigin gen die vrijwilligers nodig hebben, kunnen daar dus in die periode terecht. VLISSINGEN - De super strandloop van Zeeland Sport is vastgesteld op don derdag 8 juli. Deelnemers kunnen kie zen uit afstanden van drie en zes kilometer en de tien En gelse mijl (ruim zestien kilo meter). Men kan zich in schrijven vanaf zes uur op het terras van strandpavil joen Piet Hein, Westduin. De start is om zeven uur. Elke deelnemer krijgt een herin neringslint. £ilitliiiliiifililliiliiiiiliiiilliiiiiiiiii(liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiliiiilililliiiililiiEiiiiiiiiiiiiiii^ VLISSINGEN - Dit jaar bestaat de Dienst van het S Kadaster en de Openbare Registers, zoals het offi- deel heet, honderdvijftig E jaar. Wie denkt dat het kadaster slechts een land- e meter met rood-witte stokken is, kan zich op de 5 tentoonstelling die in de loop van de maand op verschillende plaatsen te zien is, ervan vergewissen dat de waarheid anders is. E Van maandag 12 tot en E met vrijdag 16 juli kan E dat in het gemeentehuis E van Vlissingen. Er zijn kaarten en pla- e ten te zien van voor de E tijd dat het kadaster be ll stond, wat al aardig ma- H teriaal oplevert: hoe werd de grootte van percelen E bijvoorbeeld in die tijd E gemeten? Hoe zagen de kaarten eruitMaar ook E is de ontwikkeling van E het kadaster vanaf de op- richting in 1832 interes ts sant. Zo is er onder meer een Nederlands driehoeksnet Een middeleeuwse E landmeter. uitgemeten dat onderdeel uitmaakt van een Euro- e pees driehoeksnet. Een doel is om met behulp e van satellieten vaste pun- s ten voortdurend te obser- E veren, zodat vervormin gen in de aardkorst ge- s meten kunnen ivorden.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1