Braderie '82 Programma De beesten staan drie dagen op de Markt VANDALISME KOSTTE IN '81 Werkgroep hoopt schade te beperken met voorlichting Het grimmige plezier van het vernielen Braderie '82 1 Braderie '82 J Veel muziek in Segeerstraat Opvangcentrum Wensen Expositie Engels theater org el Schaken met Van der Wiel Dubbeldeks bus op De Burg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 JUN11982 Middelburg speel stad vandalen Kist Resultaat aaajaasKs stopt Middelburg speel stad Middelburg speel stad 217 Donderdag: Opening 11.00 uur. Rondgang reuzen van Vilvoorde Optreden Albert West in Korte Gere 14.00-16.00 uur. Rondgang reuzen van Vilvoorde 19.00 uur Optreden Looporkesten 19.00-21.00 uur. Vrijdag: Veronica Promotion team 11.00 uur. 22 Kinderspelen op de markt 14.00-22.30 uur. Demonstraties korfbal (Swift) 17.30 uur Basketbal (geh. sportver.) 19.00 uur Jeu de Boules (Jeu de Boules) 19.45 uur Handbal (E.M.M.) 20.30 uur. Optreden looporkesten 19.00-21.00 uur. Zaterdag: 22 kinderspelen op de markt 10.00-17.00 uur Demonstraties Judo (Felix Janse) 10.30 uur Korfbal (Swift) 12.00 uur Handbal (E.M.M.) 13.30 uur Jeu de Boules (Jeu de Boules) 14.30 uur Judo (Felix Jansen) 15.00 uur Basketbal (geh. sportver.) 16.30 uur Simultaan schaken Lammerensteeg 13.30-16.00 uur met schaakgrootmeester John v.d. Wiel Optreden Looporkesten 14.00-17.00 uur. yniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH MIDDELBURG - In de afgelopen tien jaar heb ben al heel wat Middel burgse kinderen een be zoek gebracht aan de kin derboerderij Klepperhoe ve. Voor wie nog nooit met de bewoners van deze boerderij heeft kennis ge maakt, bestaat die kans ook op de braderie in Middelburg. Alle drie de dagen zal beheerster Ja- net van Pamelen daar met een aantal dieren, onder andere pony's en jonge geitjes, aanwezig zijn. Janet: „ik kan daar wel alleen op de braderie gaan staan en vertellen over de dieren, maar dat is niet de bedoeling. Ik vind dat je dieren moet leren kennen door middel van je zintuigen. Een kind moet een dier kun nen ruiken en zien, voe len hoe zacht het is. Zo leren ze de dieren kennen en dan is het voor hen ook een waardevolle er varing". Als Janet van Pamelen over de kinderboerderij begint te vertellen, kan ze wel uren doorgaan. Vanaf het eerste begin is zij bijzonder enthousiast geweest voor de oprich ting van een dergelijke boerderij Zij vertelt: „Wie mocht denken dat ik zelf van boerenafkomst ben, heeft het mis. Ik kom van een Rotterdamse flat. Toen mijn zoontje eenmaal was geboren, benauwde het idee dat we de rest van ons leven op die flat zouden moeten blijven wonen me zo zeer dat ik de kans om naar Middel burg te verhuizen met beide handen aangreep. Hier kwam ik al spoedig in aanraking met de wijk vereniging Zuid en hoorde ik van de plannen voor een kinderboerderij. Ik heb me daar direct voor ingezet en ben hier als beheerster gekomen. We begonnen eigenlijk met niets, alleen de boer derij stond er en er was een klein aantal dieren. De nokken waren nog niet gebouwd en er was ook geen omheining, zo dat we erg veel last had den van vandalisme en mensen die de dieren plaagden en zelfs mis handelden". Om hier een eind aan te maken, wachtte Janet de boosdoeners een keer op en had toen een bij zonder goed gesprek met ze. Het kwam zelfs zo ver, dat deze jongens mee gingen helpen bij de op bouw van de boerderij. „Inmiddels is de boer derij wel verschillende keren uitgebreid. We hebben nu een vrij mo derne inrichting en het dierenbestand is ook re gelmatig uitgebreid. We hebben altijd een groot aantal bezoekers. In de morgenuren hebben we vaak bezoek van kleuter scholen en groepen en 's middags de kinderen uit de buurt en ook wel toe risten. Overigens zijn er natuurlijk ook volwasse nen welkom. We hebben ook een aantal volières met vogels en het blijkt dat veel ouderen hier voor belangstelling heb ben". Eén ding is de kinder boerderij beslist niet: een opvangcentrum voor huisdieren die niet meer gewenst zijn. Het gebeurt regelmatig dat cavia's, konijnen, kippen en der gelijke over de omhei ning worden gezet of in een doos voor de deur. Vooral tegen de vakan- tietijd en enige tijd na Pasen, wanneer die schattige kuikentjes zijn uitgegroeid tot lawaaie rige hanen. „Dit kan natuurlijk niet. De dieren hebben hun eigen territorium. Zij dulden gewoon geen indringers. Als je hier zo maar een vreemde haan binnen zet, wordt hij door de anderen doodge- pikt. We kunnen voor de boerderij ook alleen maar echt vriendelijke dieren hebben en die zoe ken we dan zelf uit, van wat hier binnengezet wordt, moet je maar af wachten, of ze er tegen kunnen dat ze steeds door kinderen worden aangepakt". Hoewel de boerderij al een heel stuk is opge knapt, bestaan er toch nog wel een aantal wen sen voor de toekomst. Onder andere staat een nieuw duivenhok op het verlanglijstje. Ook een melkhok zou welkom zijn. Sinds korte tijd worden de gieten van de kinderboerderij gemol ken en wordt er geite kaas gemaakt. Dit moet in een schone omgeving gebeuren en het is nu nog een beetje behelpen. Janet van Pamelen: „De kinderboerderij is altijd gratis toegankelijk. (Foto: Cor Schuilwerve) Wel hebben we een bus staan voor giften, we krijgen dan ook wel veel, ook vanuit het bedrijfsle ven. Daarnaast hebben we een aantal donateurs, die ons een jaarlijkse bij drage geven. Misschien dat dit aantal door mid del van de reclame op de braderie nog groter wordt, al is het hoofddoel van onze aanwezigheid daar toch wel: de kinde ren bezig laten zijn met de dieren". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii De gemeente is tijdens de braderie nogal actief op het gebied van voorlichting over het vandalisme. Dit in samenwerking met de gemeentepolitie en het re gionaal bureau voorkoming misdrijven. Naast het stadhuis in de Lange Noord straat komt een bus te staan waarin bezoekers via foto's en voorwerpen de resul taten van soms vergaande baldadigheid kunnen aanschouwen. In de maquette zolder van het stadhuis zijn donderdag en vrijdag vanaf twee uur en zaterdag vanaf elf uur op elk uur twee harde films te zien over vandalisme. Voor het stadhuis worden in een kraam stickers verkocht en de plaat van Martin Bro- zius: Jan Vandaal. Martin Brozius zelf is donderdag van vier tot vijf op het Plein 1940 om met een kinderkoor van de Zuidburchschool en onder begelei ding van het jeugdkorps Johan Friso te zingen. Een en ander was aanleiding voor een gesprek met twee leden van de Werkgroep Vandalisme, namelijk met chef kabinet van de burgemeester Van Boven en voorlichter De Jonge. Hoe voorkom je vandalisme? „situaties", zoals een gemol de fietsenstalling of een ka pot bushokje. Dan is er nog een map, gemaakt door de landelijke coördinator ter voorkoming van misdrijven. Hoewel gering in vergelij king met grote steden wordt er ook in Middelburg voor een lieve som gelds per jaar vernield. Het probleem is bekend sinds de politie er in het jaarverslag over '77 na drukkelijk de aandacht op vestigde. Zoals overal in en buiten Nederland bleek het verschijnsel toe te nemen en de gemeente kon niet werk loos blijven toezien. Een werkgroep, bestaande uit politie, horeca, onderwijs en gemeentevoorlichting, kreeg de opdracht B. en W. advies te geven over de be strijding van dit probleem. Een tweede werkgroep van dalisme ging vervolgens met die aanbevelingen aan het werk. Op korte termijn wer den een aantal maatregelen genomen die direct effect zouden moeten sorteren. Het ging dan om voor de hand liggende zaken als het ver vangen van lichte of kwest- bare voorwerpen door niet te verplaatsen en sterke voor werpen, meer controle op al coholmisbruik, vooral in de weekeinden, enzovoorts. De meeste aandacht van de tweede werkgroep is ech ter gericht op voorlichting in de hoop te voorkomen dat jongeren zich gaan uitleven op spullen van anderen. „Vooral jongelui tussen de twaalf en de twintig blijken voor de vernielingen verant woordelijk te zijn", vertelt Van Boven. „Onze voorlich ting richt zich dan ook op de hoogste klassen van de lage re en op de middelbare scho len. Na het uitkomen van het rapport van de eerste werk groep in '79 is de tweede werkgroep begonnen met het maken van een project voor de lagere scholen en in mei '81 is dat op twee Mid delburgse scholen van start gegaan. Het project is samen met mensen van de gemeen tevoorlichting, onderwijs en politie in elkaar gezet." Met geld dat de gemeente raad voor dit doel beschik baar heeft gesteld is er een uitgebreide documentatie gemaakt over vandalisme, waar alle lagere scholen ge bruik van kunnen maken. Er is een map met achtergrond informatie, bestaande uit publikaties van onder zoeken, artikelen uit kran ten en politiebladen. Er is een map met knipsels uit de provinciale en regionale bla den, foto's van Middelburgse Voor het voortgezet onder wijs wordt deze documentai re nog uitgebreid met een vi deoband van een tv-pro- gramma over vandalisme. Samen met een fototoestel waarmee de kinderen zelf iets van vandalisme mogen vastleggen, gaat dat alle maal in een kist. Op het ogenblik wordt de kist ook uitgetest op de ste- De politie krijgt nauwelijks te maken met meisjes of vrouwen die zich aan vandalisme schuldig maken. Het zijn jongens en dan voor het overgrote deel in de leeftijdsgroep van 12 tot 20 jaar. Drie jongens, in leeftijd variërend van acht tien tot eenentwintig jaar, vertellen hoe zij ertoe komen dingen te vernielen en alleen om het „grimmige plezier van het vernielen". Namen worden niet ge noemd. De een is scholier, de andere twee zijn werkloos. Het machtsgevoel van de vandaal. „Het gebeurt meestal 's avonds, als we bij vrienden zijn geweest of in de kroeg. Het maakt geen verschil of het nou leuk geweest is of niet. 't Hangt van de stem ming af'. „Dronken?, Nee, 'n beetje aangeschoten misschien. Soms zijn we wat verder weg. We maken gewoon lol. Er springt er 'ns een op een auto. Een ander gaat aan een verkeersbord hangen en zo groeit het verder. Niks om je druk over te maken". „Als je alleen bent, is het niet leuk, zo'n strooptocht. Je moet met meer zijn. Wij vin den altijd dat we uit het café rechtdoor naar huis moeten kunnen lopen. Maar we ko men allerlei obstakels tegen. Alles staat in de weg. Bloem bakken bijvoorbeeld. Dan zetten we die even opzij: eene-tweee, hopsakee en baf, een prachtig geluid geeft dat. 't Is jammer dat ze nou overal van die grote bloembakken hebben neergezet. Wat ze ook altijd willen, is dat je wacht tot het stoplicht op groen staat. Flauwekul natuurlijk, want er is midden in de nacht geen sterveling op de weg. Maar je krijgt wel een bekeuring als je door rood oversteekt. Dan pakken we volgende keer is een stop licht. Dan slopen we het rode licht eruit, maar het liefst zouden we hem naar de grond buigen". „Het geluid van rinkelend glas in een doodstille nacht, dat vind ik wel 't mooiste". „De blik waarmee voorbij gangers je aankijken, dat geeft mij een grimmig ple zier. Er zit iets van angst in die ogen en dat geeft mij toch een gevoel van macht". „Je moet zoveel. Van je ouders moet je op tijd thuis zijn, je (zak)geld zus of zo be steden, naar school gaan en zo voort en zo voort, op school moet je dit en moet je dat en als je dat dan allemaal ge daan hebt, krijg je geen werk. En als je dat wel krijgt, moet je doen wat de baas zegt. Ik doe wat ik wil, ik doe waar ik zin in heb" „Ik weet wel dat zo'n ver keersbord er niet voor niets staat en dat iedereen daaraan moet meebetalen. Maar ik heb er zo weinig mee te ma ken, het is iets uit een andere wereld". delijke scholengemeenschap. De bedoeling is dat in sep tember ook de stedelijke en christelijke scholengemeen schap van de kist gebruik kunnen maken. Heeft het resultaat? „Dat kun je nog moeilijk zeggen", vindt Van Boven. „Er is in '81 voor 100.000 gulden ver nield en dat valt me niet te gen. Maar ik kan niet met zekerheid zeggen dat dat nou ons werk is". Dit bedrag is overigens de som van de vernielingen van overheids- eigendommen. Daar kan waarschijnlijk nog eenzelfde bedrag voor particuliere eigendommen worden bijge trokken, want uit ervarin gen elders valt op te maken dat die schade ongeveer even groot is. Dit is echter moei lijk te achterhalen, omdat dat lang niet altijd aan de politie wordt doorgegeven. Een indeling naar het voorwerp van agressie blijkt leerzaam. Zo werd in '81 op scholen het meest vernield, namelijk voor 52.000 gulden. „Dat gebeurt door kinderen die in de buurt van de scho len wonen, niet per se door de schoolkinderen zelf. Het is namelijk meestal in de avonduren of in de weekein den dat het een of ander ge mold wordt", zegt Van Bo- vert. Op de tweede plaats stonden parkeermeters en verlichting met 18.000 gulden en dan volgen bushokjes met 11.000 gulden. Bij plantsoe nen, verkeersborden, ban ken en bloembakken lopen de bedragen niet zo hoog op. „We zoeken tot we daar zijn waar de oorzaak ligt", verklaart De Jonge. Het zijn jongeren en doorgaans scho lieren. „We hebben geen aanwijzingen dat werkende en niet-werkende jongeren er op flinke schaal bij be trokken zijn." Het vinden van alle oorza ken is echter geen gemakke lijke zaak, vindt Van Boven. „Er werd bijvoorbeeld altijd gezegd dat vandalisme voor al door lagere milieus werd De in opdracht van de ge meente gemaakte stickers. wexscdlsiö SDSG 5®® De Segeerstraat heeft tijdens de braderie een eigen pro gramma in elkaar gezet met voornamelijk muziek. Chivy in de nieuwe bezetting: Kees Daniëlse, basgitaar, Norman Verhagen drums, Andre Moehijam gitaar en Dim Dijkgraaf zang en gitaar. Donderdag is er een Oos terse modeshow in de loop van de dag terwijl er 's avonds bij mooi weer een gestimuleerd. Een onderzoek van twee jaar geleden in Leiden ontzenuwde dat. Het komt in alle lagen van de be volking voor, zo luidde de conclusie. Het zijn een paar jongelui in een groep bijeen. Ze jutten elkaar op en zo gaat het van kwaad tot er ger. In groepen hebben ze meer durf". De werkgroep zal nog lang blijven bestaan, dat is wel zeker. In de muziekzaak Melofesta is gedurende de braderieda- gen het door de Zeeuwse Theater Orgel Stichting naar Zeeland gehaalde Engelse theaterorgel te zien, althans delen daarvan. Het orgel wordt gerestaureerd en de gerestaureerde onderdelen, als pijpen, muziekinstru menten en dergelijke zijn in de winkel tentoongesteld. Bezoekers kunnen de stich ting tevens steunen door do ting teve nawur te worden. In samenwerking met de schaakvereniging Middelburg heeft de braderiecommissie een schaaksimultaan geor ganiseerd. Simultaan- gever is de snel opgeko men grootmeester John van der Wiel. De wed strijden beginnen za terdag 19 juni in een uur op het plein aan de Lammerensteeg. Bij ongunstige weersom standigheden wordt uitgeweken naar het verenigingsgebouw De Schakel, Bachtensteene 14. In verband met de beperkte deelname - er zijn niet meer dan veer tig schaakborden moeten liefhebbers zich tijdig melden bij de se cretaris van de schaak vereniging, tel. 01186- 1856 (na zeven uur 's avonds). optreden volgt van de cultu rele dansgroep Sinar Mata- hari. Vrijdag om zes uur be gint de levende muziek van af het podium aan het eind van de Segeerstraat met een optreden van de Zeeuwse rockgroep Chivy. Vervol gens treden achtereenvol gens The Downhome String- band, en Chivy afwisselend op. Zaterdag zijn achtereen volgens Chivy en John Bress te horen en treedt er een dansgroep op. Op de Burgpromenade staat de komende drie dagen een dubbeldeksbus van Playmo- bil. Het oogmerk is natuur lijk reclame maken voor eigen produkt, maar de kin deren krijgen wel de gele genheid zo'n merkwaardige bus eens van binnen te bekij ken. Ze kunnen er met Play- mobil spelen onder leiding van een spelleidster en op de eerste verdieping is het mo gelijk een twintig minuten durende film te zien.

Scheldebode | 1982 | | pagina 17