Schapen scheren in Nisse wordt folkloristisch feest .Sf va iel na erie f mi ën'van Ri 3rgen in t ien de Jo loekhand nge el Gert en Hermien op gospelavond in Goes Willy de Feber leidt wielerklassement voor liefhebbers Fietskampioenschap voor „financiën" OP ZATERDAG 19 JUNI: TIEN ZEEUWSE VERTELSELS EN TWEE LIEDJES Avond - vierdaagse op de fiets FNV-werkgroep helpt WAO'ers Gehandicapten Plankzeilen Sportvissen Strandrecreatie Varen Sportduiken Loulou draait in jongerencentrum Zangavond in Segeerstraat Verkoopmarkt zending in Middelburg Cabaret in koffiebar Het Buut maakt programma 82-83 Veerse Avond Wie verloor bikinibroek? SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 JUN11982 Huldiging sportkampioenen NISSE - Op zaterdag 19 juni wordt in Nisse het vierde schaap- scheerdersfeest gehou den. Dit feest zal wor den geopend door drs. G.C.G. van den Heuvel, burgemeester van de gemeente Borsele en te vens voorzitter van de organiserende stichting „De Zeeuwse Schaaps kudde". Middelburger schreef boek 21' GOES - Vanaf morgen (donderdag) is in de boekhan dels in Zeeland een nieuw Zeeuws boekwerkje te koop. „Spelerieën" heet het en het is geschreven door Rien de Jonge uit Kloetinge. In dit vijftig pagina's tellende boekje maakt de auteur een „tochtje door Zeeland" in de „tied van vroeger". Hij doet dat in een tiental humoristische vertelsels en een tweetal liedjes, waaronder „Zo was 't vroeger", dat in de vijftiger jaren door De Jonge werd gezongen in het bekende NCRV-radio- programma „Ster-avond". De fraaie illustraties in „Spelerieën" zijn van Ine ke Wertheim, eveneens uit Kloetinge. „Ik heb gemerkt dat er weer vraag was naar de clamaties in dialect", licht Rien de Jonge de komst van zijn eerste boekwerkje toe. „Evenals de liedjes zijn ook de voordrachten goed te gebruiken op brui loften en partijen. Ze zijn niet zo lang, maar wel hu moristisch". „Ik heb het boekje ge schreven op mijn eigen manier. Ik probeer het dialect zo gemakkelijk en prettig mogelijk leesbaar te maken. Het dialect is dan wel voornamelijk Zuid-Bevelands, maar iedere Zeeuw kan dit le zen". Drie van de tien ver haaltjes zijn van de laatste tijd, maar de rest ligt al ja renlang op de boekvorm te wachten. Rien de Jonge begon namelijk al met schrijven in de bezettings tijd, toen hij zich als on derduiker een paar jaar schuil moest houden op een zolderkamertje ergens in de Gelderse Achterhoek. Vanaf die tijd is Rien de Jonge een van de bekend ste vertolkers van de ouderwetse Zeeuwse hu mor in dialect. Hij schreef nieuwe verhalen en liedjes over zijn geboortestreek, waarmee hij zich een re putatie als conferencier verwierf. Samen met zijn vaste begeleider Wim de Vos legde hij een deel daarvan al vast op de eer ste twee langspeelplaten „Zeeland Plat". Zijn eerste boekwerkje, dat verschijnt in een opla ge van 1500 exemplaren, is gedrukt door drukkerij Herselman in Kapelle en wordt uitgegeven door boekhandel J. de Jonge in Goes. Nieuwe waterrecreatiefolders over Zeeland verkrijgbaar MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft voor de derde keer een serie waterrecreatiefolders in vierkleurendruk uitgegeven, samen met een opbergmapje. De folders hebben betrekking op plankzeilen (46.000 stuks), sportduiken (51.000), sportvissen (52.000), strandrecreatie (48.000), varen (47.000) en zwemmen (50.000 exemplaren). De oplage van de mapjes is 29.000. Bij het bepalen van de opla gen is rekening gehouden met de wensen van de versprei ders zoals zij die konden vermelden op een enquêteformulier over de bestemming van de folders en een beoordeling daar van. De folders zijn ook nu niet bedoeld om toeristen te wer ven. De provincie wil met de uitgave bereiken dat ieder die in Zeeland aan, bij, op of in het water ontspanning zoekt let op de aspecten van veiligheid, zorgvuldigheid (ook in de verhouding met anderen) en milieuhygiëne. Daartoe bevatten de folders vele tips en wenken. De kos ten van het hele project kun nen ook voor dit jaar op zo'n 60.000 - worden geraamd. De algehele verzorging van folders en mapje was in handen van het bureau voorlichting van de provin cie. Het heeft daarbij ge bruik kunnen maken van suggesties en gegevens van instanties als rijkspolitie te water, de maatschappij tot het redden van drenkelingen en watersportorganisaties. Ook de eerder genoemde en quête heeft een aantal zeer bruikbare tips voor de fol ders opgeleverd. Elk jaar blijkt dat zowel in de tekst als in de kaartjes wijzigin gen noodzakelijk zijn, van meer of minder ingrijpende aard. De folders ivorden ver spreid door middel van de Zeeuwse jachthavens, water sportverenigingen, VW's, kampeerbedrijven, recreatie centra, jeugdherbergen, ho tels, motels, restaurants, vis- aasverkooppunten, rond vaart-, ruiter- en bowlingbe- drijven, rijkspolitie te water, ANWB, gemeenten en een aantal banken. In alle folders op het ge bied van de waterrecreatie die de provincie voor 1982 uitgeeft is de mededeling op genomen dat men voor in formatie over aangepaste voorzieningen voor gehandi capten in de sfeer van de waterrecreatie terecht kan bij het bureau van de Zeeuwse stichting voor re- validatie in Goes, Beatrix - laan 24. De folders - plankzeilen, sportduiken, sportvissen, strandrecreatie, varen en zwemmen - moesten, de ene meer en de andere minder, als gevolg van nieuwe ont wikkelingen of ontvangen suggesties worden gewij zigd. Ook de kaartjes moes ten bijna steeds worden aan gepast. overeenstemming te bren gen met de strekking van de duiksportverordening van de provincie. In overleg met de Nederlandse Onderwa tersport Bond zijn verder adressen van persluchtvul- stations opgenomen. Ook is nu vermeld het telefoon nummer van de meldpost voor het z.g. nachtduiken. Het kaartje van de Zeeuw se wateren geeft voor het sportvissen - in vergelijking met dat voor 1981 - diverse veranderingen aan. Zo is op een punt ten westen van Sint-Philipsland een hoog- watervluchtplaats voor vo gels ingetekend. In het zuid oostelijk deel van de Ooster- schelde heeft een stukje de kleur voor fourageergebied gekregen. In het Veerse Meer zijn trailerhellingen aangebracht, evenals twee werkhavens aan de binnen kant van het Brouwersdam. ook is de Braakman ingete kend. Onder het kopje Veer se Meer en Grevelingen zijn in de tekst de bijzondere be palingen voor het sportvis sen vermeld. Van de zes folders hoefde die over de strandrecreatie de minste wijzigingen te on dergaan: een enkele tek staanpassing en een aanvul ling op het kaartje met stranden voor en achter de Brouwersdam. In de tekst van de folder over het varen wordt er aan herinnerd dat op 1 januari 1982 het nieuwe scheepvaar treglement voor de Wester- schelde van kracht is gewor den. Op het kaartje zijn de jachthavens ingetekend als mede de trailerhellingen. Een kaartje uit de folder over het sportvissen. Aange geven zijn de hoogwater- vluchtplaatsen voor vogels, de belangrijke broedplaat sen en de fourageergebieden alsmede een aantal trailer hellingen. Toegevoegd is ook het re creatiegebied Braakman. Zoals elk jaar moesten ook voor 1982 nogal wat wijzi gingen worden gebracht in de typering van de kwaliteit van het zwemwater op ver schillende plaatsen. Dit wijst er op dat er sprake is van een wisselende kwaliteit. De kaart geeft door middel van kleuren aan welke de verwachtingen zijn voor 1982. Die verwachting is voornamelijk gebaseerd op metingen die in 1981 op 50 plaatsen zijn verricht. De meetresultaten van de voor afgaande jaren zijn bij de beoordeling betrokken. Bij de kwaliteitstypering is uit gegaan van normen die door de Europese Gemeenschap zijn geformuleerd voor zwemwater, alsmede van de kennis van de situatie ter plaatse. De resultaten van de me tingen zijn uitvoerig bespro ken in de werkgroep zwem waterfolder. Deze bespre king heeft geleid tot het aan brengen van een aantal wij zigingen waarvan de be langrijkste zijn: voor Cad- zand-Bad (vanaf de grens in noordoostelijke richting) moet de typering goed door aanvaardbaar worden ver vangen; het gedeelte De Griete - Perkpolder kan aanvaardbaar in plaats van niet geschikt worden ge noemd; ter hoogte van Dis hoek kan een stukje van aanvaardbaar in goed wor den veranderd; in het Veerse Meer, bij De Piet, is de waterkwaliteit van goed terug gegaan naar aan vaardbaar; bij Stavenisse, aan de noordwestkant van Tholen, kan de typering aanvaardbaar worden ge wijzigd in goed. In de zwemwaterfolder voor dit jaar zijn nu ook de Ouwerkerkse kreek en Schelphoek vermeld, respec tievelijk als aanvaardbaar en goed. Over het vermelden van de Otheense kreek zal voor de folder 1983 worden beslist. Op het kaartje zijn voor het eerst de grote vaargeu len in de Westerschelde als verboden gebieden voor het plankzeilen aangegeven: Honte, Pas van Borssele, Pas van Terneuzen, Overloop van Hansweert, Zuidergat, Overloop van Valkenisse, Nauw van Bath en Pas van Rilland. Oostgat, Deurloo, Wielingen, Sardijngeul en Rede van Vlissingen waren al als verboden plankzeilge- bieden vermeld. Op het kaartje is het recreatiege bied Braakman aange bracht. De tekst van de folder sportduiken is hier en daar gewijzigd om haar geheel in GOES - Gert en Hermien Timmerman werken mee aan een zang- en evangelie-avond die op woensdag 9 juni wordt gehouden in de Vrije Evangelische Bethelkerk aan de Beat- rixlaan in Goes. Behalve dit zangduo verleent ook de Baptis tenpredikant dominee J.A. Malgo medewerking aan deze gospelavond. De avoijd begint om halfacht en de toegang is gratis. GOES - In het Zeeuws wie lerklassement voor liefheb bers bezet Willy de Feber na negen wedstrijden de eerste plaats. VLISSINGEN - In het jongerencentrum V.O.C. in de Hellebardierstraat in Vlissingen draait vrijdag middag de film Loulou van de Franse regisseur Pialat. De hoofdrollen in deze film worden vertolkt door Gerard Depardieu en Isabel- le Huppeet. Het is het ver haal van een jonge vrouw uit een middenklasse milieu die opeens uit haar bezadig de leventje ontwaakt door de ontmoeting in een disco theek met Loulou, een jon gen uit de klasse van het zo genaamde langharige werk schuwe tuig. Opeens ontdekt zij een nieuwe wereld, een ander leven met volkomen nieuwe normen en waarden. Haar plotselinge liefde voor Loulou maakt dat ze hem bl indelings wil volgen. Intus sen doet haar echtgenoot wanhopige pogingen zijn vrouw terug te winnen. Wanneer zij uiteindelijk in verwachting raakt van Lou lou eindigt de vrijblijvend heid en staat zij opeens voor een ingrijpende keuze. De film begint om vier uur. Volgende week draait in het vrij dag middag kaffee van het V.O.C. de film Andy, Bloed en Blond haar met onder anJ dere Herman Brood. Na de Klassieke Omloop van Vogelwaarde, die in het afgelopen weekeinde werd gehouden, luidt de stand: 1. Willy de Feber (Sluiskil) 60 punten, 2. Sjaak de Kok (Le- wedorp) 45, 3. Nout Wester - beke (Westkapelle) 30, 4. Wim Wielhouwer (Som- melsdijk) 30, 5. Kees de Nooyer (Aagtekerke) 30, 6. Ko Tolhoek (Yerseke) 29, 7. Siep van Dongen (Middel- harnis) 27, 8. Frans Meijaard (Wemeldinge) 25, 9. Bert Steenakker (Heinkenszand) 22, 10. Cor van den Berg (Oudenbosch) 11. MIDDELBURG - Vrijdag 11 juni wordt in de kerk van de Gereformeerde Gemeente in de Segeerstraat in Mid delburg een zangavond ge houden. Medewerking verlenen het Thoolse mannenkoor Reho- both onder leiding van R. Rijkse met als solist J. Baay, de zangvereniging Sursum Corda onder leiding van A. Joosse, het jeugdkoor Blijde Stemmen en het kinderkoor Van knop tot bloem, onder leiding van J. Walchout. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door de trompettis- te Xandra Zijlstra en de or ganist Bram Beekman. De avond wordt geopend om acht uur door dominee Venema. De toegang is gra tis. MIDDELBURG - Zater dag 12 juni houdt de zen dingscommissie van de Ge reformeerde Gemeente in Middelburg een zendings- verkoopmarkt met vieren dertig kramen, rommel markt en koffieshop. Deze vindt plaats van negen tot vier uur aan de schoolplei nen van de Smytegeldstraat in Middelburg. Er worden onder meer handwerken te koop aangeboden, er zijn verschillende demonstraties van onder andere volks schilderkunst, spinnen, bloemschikken en bijenhou- den. Op gezette tijden wor den films vertoond van het zendingswerk in Irian Jaya. VLISSINGEN - Vrijdag 18 juni worden in Vlissingen weer de sportkampioenen 1981 gehuldigd. De huldiging is bedoeld voor sportmensen die in dat jaar hetzij indivi dueel, hetzij in teamverband een kampioenschap hebben behaald. De huldiging begint om halfacht in de burgerzaal van het stadhuis. VLISSINGEN - In de kof fiebar van het Leger des Heils aan de Staverman- straat in Vlissingen wordt op zaterdag 12 juni het pro gramma verzorgd door Ella de Vlieger. Zij brengt een cabaretachtig programma dat handelt over kiezen. De koffiebar is geopend vanaf halfacht en is voor iedereen toegankelijk. VLISSINGEN - Buurthuis Het Buut in de Beatrixlaan in Vlissingen houdt zich maandag 14 juni bezig met het programma van het sei zoen 82-83. Niet alleen mede werkers van Het Buut, maar ook buurtbewoners zijn dan welkom. Hen zal worden ge vraagd een activiteit in het clubhuis te begeleiden. De avond begint om acht uui\_ Op dit folkloristische feest op het fraaie dorpsplein van Nisse zullen die dag zo'n 25 beoefenaren van oude am bachten een demonstratie geven. Verder is in de kerk de re gionale Heemkundige Kring vertegenwoordigd met een foto-expositie „Kleine Mo numenten". Het programma meldt voorts optredens van mu ziekgezelschappen en volks dansgroepen en oude volks spelen zoals tonnetje steken. Verder kan men het oude traditionele boogschieten op de liggende wip bewonderen, de hoge dorpstoren beklim men en de oude kasteeltuin bewonderen. Hoogtepunt van het feest blijft echter het scheren van de schapen, die overigens niet de enige dieren zijn op het feest. Het bestuur van de Beve- landse Fokveedag heeft deze dag namelijk aangegrepen öm een grote paardenkeu- ring te organiseren met zo'n 25 stoere Zeeuwse trekpaar den. Bovendien staan demon straties met een achtspan, een koeienshowgroep en melkschapen op het pro gramma. Deze keuring vindt plaats op het terrein van het voor malige kasteel van Nisse, waar tevens voor het eerst in Zeeland een show te zien zal zijn van schapenhonden, de zogenaamde Border Collies. Evenals vorig jaar heeft ook de Zeeuwse geitenfok- vereniging weer een plaatsje op het dorpsplein gekregen om daar de regionale en pro vinciale geitenkeuring af te werken en om demonstraties van geiten melken te geven. De avond kan worden doorgebracht in de grote feesttent op het dorpsplein om een dansje te wagen op muziek van een draaiorgel. MIDDELBURG - De toer- afdeling van de Zeeuwse Ren- en Toerclub Theo Mid delkamp houdt in samen werking met rijwielhandel Piet Voskamp een fiets- avondvierdaagse in Middel burg. De eerste avond is op dins dag 15 juni. Er wordt iedere avond gestart tussen zes uur en halfzeven vanaf de rij wielzaak Piet Voskamp aan de Breeweg. De deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van vijfentwintig en vijftig kilo meter. Het afmelden is iedere avond in de kantine van het sportpark Voorborch aan de Breeweg. OOSTERHOUT - Op za terdag 25 september a.s. or ganiseert de personeelsvere niging A.V.R.A. uit Breda voor de tweede maal de Na tionale Wegkampioenschap- pen op Recreatie-oord „De Warande" te Oosterhout voor recreanten en renners VEERE - Vrijdag 11 juni wordt in de Grote Kerk van Veere weer de traditionele Veerse Avond gehouden. Belangstellenden kunnen optredens meemaken van het kinderkoor „Van knop tot bloem", de sportvereni ging Serooskerke, het be jaardenkoor Sandenburgh, de volwassenengroep van de folkloristische dansgroep Walacra, de zangvereniging „Eén in geest en streven" uit Serooskerke en de fanfare korpsen „Eendracht maakt Macht" en „Veere's Genoe gen". De Veerse Avond is vrij toegankelijk. In de pau ze kan men de verschillende tentoonstellingen in de kerk bezoeken. Het begint om halfacht. VLISSINGEN - In de pe riode van 19 mei 1982 tot 2 juni 1982 zijn bij de gemeen tepolitie te Vlissingen de volgende voorwerpen aan gegeven: Kabelslot; zw./w. filmrolletje; 2 fototoestellen; verbanddoos; rechter bruine handschoen; goudkl. ovalen horloge; doublé horloge; wit T-shirt met blauwe kraag; geel/oranje kinderjack; blauwe bikinibroek; rood/ wit vest; grijs geblokte sjawl; zwarte vouwparaplu; zwarte portemonnee; rode knipportemonnee; paar bruine herenschoenen; rech ter zwarte voetbalschoen; zilveren broche; gouden ring; gouden hanger aan kettinkje; diverse sleutels; tas met boeken; tas met o.a. portemonnee; tas met o.a. toilettas; schotsgeruite kof fer. Aangegeven dieren: bij particulier: landschildpad, lammeren; in asiel: witte poedel, reu. Openingstijden: maandag t.m. vrijdag 09.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. In dezelfde periode wer den bij de gemeentepolitie te Oost-Souburg aangegeven: linker bruine handschoen; blauw trainingsjack. werkzaam bij het ministerie van Financiën en Kadaster. Dit jaar wordt er ook een dameswedstrijd in het pro gramma opgenomen, hier aan kunnen tevens echtge notes van ambtenaren deel nemen. Zij leveren strijd over een afstand van 20 km. De betere recreanten leggen een afstand af op de tegel- baan van ongeveer 70 km. Licentiehouders van de K.N.W.U. rijden een aparte wedstrijd van 80 km. Wie- lerliefhebbers die werkzaam bij Financiën en willen deel nemen, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de heer J.A.H. Rengenhart, Inspectie der directe belastingen, Gast- huisvelden 11, Breda, tele foon kantoor: 076-223866 toe stel 325-324, telefoon privé: 01620-33345. MIDDELBURG - De Mid delburgse schrijver/ schilder Ph. Bakx heeft de afgelopen maand een boekje uitge bracht onder de titel Open ruimte-niets van heilig. Het boekje is uitgegeven door Barad-Dur Beheer B.V. en is verkrijgbaar bij boekhandel van Benthem Jutting, Fa- noy, broodjeszaak The Eeties en Barad Dut. De omslag is door Bakx zelf verzorgd in gesjabloneerde autolak en zwart-wit pentekeningen. VLISSINGEN - Sinds maart heeft de FNV-afdeling Vlissingen een werkgroep die zich bezig houdt met de problemen van de WAO'ers. Deze werkgroep heeft op ver schillende plaatsen in Vlis singen contactpersonen waar FNV-leden die een WAO- uitkering hebben terecht kunnen met vragen of moei lijkheden met betrekking tot de WAO-uitkering, de uitke ringsinstantie of de Sociale Dienst. De contactpersonen of de iverkgroep zullen de klachten doorgeven aan een van de bonden of een persoon ermee belasten die voor af handeling zorg draagt. De werkgroep ziet er op toe, dat een en ander met spoed zal worden afgehandeld. Voor nadere informatie kan men terecht bij K. Venema, Kas teelstraat 202 in Vlissingen, telefoon 19737. f

Scheldebode | 1982 | | pagina 11