STANDWERKERSCONCOURS EN SPECIALE KINDERATTRACTIES. 1> Maandag vertrekt tweede transport van stichting Zeeland helpt Polen Let op: Vervroegde afsluittijden De Scheldebode i.v.m. Pinksteren Traditioneel schaapscheren in Veere uitgegroeid tot Zeeuwse folklorefeest Vijfduizend krentenbroden voor een gulden per stuk Jeugdwaterpolotoernooi in Sportfondsenbad Vrijdag 28 mei 16.00 uur Vrijdag 28 mei 16.00 uur. 0 f v»* i $S VERANDALUX veranda's - pergola's Standwerkerscon cours Luchtkasteel Grote-advertentieafdeling Kleine-advertentieafdeling (Snoekjes) WOENSDAG 26 ME11982 TOTAAL OPLAGE 349.785 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG VLISSINGEN - Vrijdag wordt in Vlissingen de zevende De Ruyter- jaarmarkt gehouden. Het belooft weer een heel spektakel te worden, met zo'n tweehonderd extra kramen, een standwerkersconcours en spe ciale kinderattracties. De markt wordt om tien uur geopend door wet houder Adan. De kramen staan opgesteld in de hele Vlissingse binnenstad. In verband hiermee is de doorgang door de stad die dag voor personenauto's moeilijk. Er zullen overal borden worden geplaatst die naar de dichtstbijzijnde parkeerplaatsen ver wijzen. ZIE SPECIALE ADVERTENTIE IN DIT BLAD Over 4 weken smul- en rustpunt in het centrum van Vlissingen VLISSINGEN - De stichting „Zeeland helpt Polen" gaat op maandag 31 mei voor de twee de keer met een levensmiddelen-, medicij nen- en kledingtransport naar Polen. Dit tweede transport kwam totstand door de steun van de FNV, de Nederlandse stichting Hulp Polen en de Zeeuwse bevolking en be drijven. Ook dit keer zijn de transportmiddelen weer gratis ter beschikking gesteld. Deze keer rijden mee: Van Keulen Transportmaat schappij uit Biggekerke, Kuikenboerderij Den Hollander uit Oostkapelle, autobedrijf Poppe uit Vlissingen, Papierhandel Weststra- te uit Middelburg, Mosselhandel gebroeders Sinke uit Yerseke en Smith Kaas uit Vlissin gen. Organisator Lipowski: „Doordat deze be drijven hun wagens gratis afstaan kunnen we veel meer doen voor Polen. Het transport van alles wat we nu hebben, zou anders zeker ze venduizend gulden per wagen kosten en voor dit bedrag hebben we nu spullen kunnen ko pen. Hulp is in Polen nog steeds nodig. Er kunnen nog altijd voedselpakketten en kle ding worden afgegeven bij mij, Hobeinstraat 22 in Vlissingen, of financiële bijdagen wor den gestort op het speciale banknummer 34.93.07.571 van de stichting Zeeland helpt Po len bij de Rabobank in Vlissingen". Schaapscheren Oermens ~4<5< ■■■■■■■■■■■■Hi DESC WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 EBODE KANTOOR: TORENSTRAAT 5, VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 50514380 KB VLISSINGEN Tweehonderd extra kramen zevende De Ruyter jaarmarkt De heer Smith, vice-voor- zitter van de afdeling Mid den- en Noord-Zeeland van de centrale vereniging voor Ambulante Handel: „De De Ruyterjaarmarkt is voor de marktlui een begrip gewor den. Het aantal aanvragen was ook dit jaar bijzonder groot .Natuurlijk hebben eerst de vaste marktkooplui een plaats toegewezen ge kregen, maar daarnaast hebben we toch tweehon derd extra plaatsen voor de zogenaamde stille kramen. Het was wat woekeren met de ruimte, maar door een goede indeling te maken, is er toch voor iedereen een plaats." De extra kramen omvat ten allerlei verschillende ar tikelen. Zo komen er onder meer kraampjes met inland se en buitenlandse hapjes, bijouterieën, lederwaren, schoenen, positiekleding, no ten en zuidvruchten, antiek, fossielen, halfedelstenen en bloemen en planten. Ook zijn er kramen met kleding uit landen als Turkije, Roe menië, Marokko, Grieken land en Armenië. Smith: „Het gaat natuur lijk te ver om het hele assor timent op te noemen, er zijn zo al minstens zestig bran ches, die vertegenwoordigd zijn. Een marktkoopman is eigenlijk heel erg gespeciali seerd. Als je in een waren huis komt, dan vind je daar allerlei verschillende artike len. In een marktkraam vind je maar één bepaald artikel. Zo is er onder meer een kraam met alleen maar deurmatten, maar dan wel in veel verschillende maten, kleuren en materialen. Ook komt er een kraampje met alleen maar koperen naam bordjes. Daar kun je je naam opgeven en het wordt voor je gemaakt." Ook het jaarlijkse stand werkersconcours staat vrij dag op het programma. Er hadden hiervoor zestig standwerkers ingeschreven. Dit aantal was echter te groot en bovendien waren er verschillende werkers in de zelfde artikelen. Na loting hebben negenentwintig standwerkers een plaats toe gewezen gekregen. Hierbij zijn onder meer de Zeeuwse kampioen Stroeve met blindverkoop, drievoudig Vlissings en Europees kam pioen Bertus de Regt met zijn groenteschaven, koeke- pannenverkoper Rooden- burg, die de eerste prijs won in Sas van Gent en schoen poetsverkoper Pieters, die al meerdere malen het Neder lands kampioenschap heeft gewonnen. Voor het concours zijn vier prijzen beschikbaar. De eer- Vlissingen staat vrijdag weer in het teken van het jaarlijkse marktgebeuren. (Foto: Cor Schuilwerve). ste prijs een wissel beker van de gemeente Vlissingen. Het is deze keer een nieuwe, om dat de eerste beker bij Ber tus de Regt blijft, omdat hij driemaal achtereen gewon nen heeft. De tweede beker is geschonken door de VVV en de derde door het Vlis sings Activiteiten Fonds. Daarnaast is er dit keer een extra prijs voor de meest lu dieke deelnemer, namelijk de bijzondere herdenkings tegel van De Ruyter, die eveneens beschikbaar is ge steld door het VAF. De jury bestaat uit me vrouw Adan, mevrouw Brouwer van de Nederland se vereniging voor huisvrou wen, de heer Geelkerken, voorzitter van het VAF en de heer Beye, secretaris van de marktcommissie. De voorzitter van de jury is de heer Marquini. Hij ver telt: „De juryleden gaan steeds afzonderlijk op pad en zo onopvallend mogelijk. We trekken er echt een hele dag voor uit, omdat we geen mo mentopname willen maken, omdat deze weieens onver diend gunstig of juist ongun stig uit zou kunnen vallen. Standwerkers zijn over het algemeen nogal eerzuchtig en het is in het verleden bij concoursen wel eens voorge komen, dat standwerkers de prijs van een artikel hal veerden, als ze de jury aan zagen komen, om maar een zo goed mogelijke indruk te maken. Zulke stunts willen we natuurlijk voorkomen. De jury let weer vooral op welsprekendheid, overtui gingskracht en originali teit." Muziekkorpsen zijn dit keer niet te zien op de markt. Vorig jaar was het namelijk zo druk, dat ze zich nauwe lijks een weg konden banen. Wel wordt dit jaar het suc cesnummer van verleden jaar herhaald, namelijk de krentenbroden voor één gul den. Vorig jaar waren, er tweeduizend, die binnen twee uur op waren, dit keer worden het er vijfduizend. Voor de kinderen is er als speciale attractie het groot ste luchtkasteel van Neder land: een springkusen van vijftien meter lang, elf meter breed en vijf meter hoog. Dit komt op de Oude Markt te staan. Het jaarmarktgebeu- ren wordt voor radio en tele visie opgenomen door Vero nica. VLISSINGEN - In het pinksterweekend zal er in het Sportfondsenbad in Vlissingen een internationaal jeugdwaterpolotoernooi worden gehouden voor teams onder de zestien jaar. De deelnemende teams komen uit Duitsland, Frankrijk, Joegoslavië, Italië, Spanje en Nederland. De wedstrijden worden gehouden op zaterdag 29 en zondag 30 mei van halfnegen tot twaalf uur en van vijf uur tot halfnegen en op maandag 31 mei van twaalf tot drie uur. Deze oermens vereert Veere met een bezoek. VEERE - Zaterdag 29 mei wordt in Veere weer het traditionele schaap- scheerdersfeest gehouden. Dit feest is uitgegroeid tot een Zeeuws folklorefeest met tal van evenementen als oude ambachten, ploegwedstrijden en dit keer als speciale attractie: de Neanderthaler. Het schaapscheerders- feest in Veere wordt ieder jaar meer uitgebreid. Het feestterrein is zo ongeveer twee hectare groot en ligt rondom een boerderij. Verschillende boeren- werkzaamheden zijn te zien zoals ploegen, eggen, maaien, en schudden met een-, twee-, drie en vier span Zeeuwse werkpaar den. Er zijn op Walcheren nog ongeveer honderdder tig van deze paarden. En kele worden echt nog ge bruikt om te werken, maar de meeste alleen voor de ringrijderij in de weekein den. Ook kan men kijken naar het vlaszwingelen. Er is een groep Zeeuws- Vlaamse vaklui naar Vee re gekomen om dit te de monstreren. Het schaapscheren is nu niet meer het hoofdeven- menten van de dag maar slechts een van de vele at tracties. Er zullen zaterdag ongeveer veertig schapen van hun jasje wordt ont daan, zowel elektrisch als met de ha-nd. M jaar halve schapen ook geiten op het feest niet om ge schoren te worden, maar voor de dwerggeitenkeu ring. Veel Zeeuwse kleder drachten zijn ook te zien in Veere. Zo komt 's middags mevrouw De Jager met de klederdrachtenshow. De vijftig leden tellende groep laat klederdrachten zien van 1850 tot nu. Verder is er 's morgens de dansgroep Walacra, 's middags eerst de bejaardendansgroep de Klompendansers en daar na de kleuterdansgroep de Babbelaars uit Heinkens- zand. Andere folkloristische attracties zijn de hele dag door te zien, zoals het krul- bollen, boogschieten op de liggende wip en het Zeeuws kampioenschap boomstamgooien. Het ge heel wordt in de gaten ge houden door de dorpsveld wachter, compleet met sa bel. Weggeraakte kinderen zullen worden omgeroepen Kantklossen is een van de activiteiten op de oude am bachtenmarkt. door de dorpsomroeper, die ook de verschillende activiteiten bekend zal maken. Een deel van het terrein is ingericht voor de oude ambachtenmarkt met on der andere babbelaars- bakken, paremessnijden, zeelen en windmolen- draaien, Zeeuws schilder werk, garnalenpellen en klederdrachtpoppen ma ken. Daarnaast is er een aantal stalletjes met Zeeuws schotebont, Zeeuwse zilveren sieraden en oude Zeeuwse kleder drachtonderdelen. Het ge heel wordt muzikaal opge luisterd door de Trouba dours. Een bijzondere bezoeker van het feest is dit jaar de Neanderthaler. Deze oer mens heeft een lengte van (als hij krom staat) twee meter, schoenmaat ach tenveertig, een gewicht van honderdzevenendertig kilo. Zijn bierverbruik is twaalf bekers per uur. Hoewel hij vredelievend is, zwaait hij toch met een knots van bijna een meter in het rond en hij is al der tigduizend jaar op zoek naar een vrouw om met hem te wonen in zijn hol.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1