Feestweek bij opening ambachtencentrum 1 MEIFEEST IN MTS Straattheater, films, poppenkast en zeer veel strijdliederen r i Middelburgse Kringen nu in discussie voor raadsverkiezingen Voordelige vakantie voor u A Culturele Raad zoekt vrijwilligers voor filmhuis Scholen Valkenisse doen aan milieu r/ Kosten Gymzaal Paauwenburg open voor liefhebbers Vlissingen herdenkt gevallenen Oostkapelle herdenkt gevallenen WOENSDAG 28 APRIL 1982 Gondels Kladderdatsch Filmfestival Kommer P Bevrijdingsdag Oostkapelle met toneel in dialect VLISSINGEN - De Culturele Raad Vlissingen is op zoek naar vrijwilligers die mee willen werken aan het opzetten van een zelfstandig filmhuis in de ge meente Vlissingen. £33 RUITER WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 MIDDELBURG - Van maandag 5 tot en met woens dag 12 mei wordt in Middel burg een grote feestweek ge houden ter gelegenheid van de opening van het ambach tencentrum in het oude pak huis bij de Oosterse kerk. De ceremoniemeesters, de ploeg mensen onder leiding van wethouder Baars die Middel burg naar buiten toe moeten verkopen, hebben aan de opening van dit centrum een hele serie feestelijkheden verbonden. Een kleine greep uit het programma! een standwer kersconcours, een militaire marathon, optredens van looporkesten, een serie con certen in het ambachtencen trum waaronder een moeder dagconcert en in verschillen de horecabedrijven serveert men Zeeuwse gerechten. Het is de bedoeling dat de mid denstand ook de winkel uit komt om de feestsfeer te ver hogen. Daar doet in elk geval op moederdag de Langeviele aan mee. Woensdag 5 mei zijn de feestelijkheden georgani seerd door de Koninklijke Vereniging Uit het volk- Voor het volk. Samen met de handbalvereniging E.M.M. worden er onder meer een bazar, rommelmarkt, verlo ting, handbalwedstrijden en dergelijke gehouden. Ook treden er verschillende bands op. De rommelmarkt en de bazar beginnen om tien uur. Om elf uur treedt de hard rock formatie Missile op. Om een uur is de bluesband Down Home String Band te beluisteren. Om drie uur brengt The Joke en de Pet- Band hits uit de jaren '60-70. De handbal wedstrijden zijn bedoeld voor kinderen van de lagere scholen. De wedstrijden beginnen om twaalf uur voor kinderen van tien tot dertien jaar. De opbrengst van de hele dag is bedoeld voor het jeugdwerk en de aankoop van materiaal voor E.M.M. Om twee uur begint in de schouwburg een ontspan ningsmiddag voor ouderen met onder meer een optre den van de jazz- en gymnas- tiekgroep van MTV '69. Om dezelfde tijd begint een be vrijdingswandeltocht over vijf, tien of vijftien kilome- Een van de looporkesten die volgende week Middelburg aandoen. ter. Inschrijven vanaf een dels varen door de Middel uur in de hal van het stad huis. 's Avonds van acht tot twaalf treedt het Riverside Combo op in de Graanbeurs op de Dam. Verlichte gon- burgse wateren vanaf half- negen. Volgende week meer nieuws over de andere eve nementen tijdens de feest week. OOST-SÖUBURG/ VLISSINGEN - Wat het 1 mei feest betreft hoeft Souburg zich niet te schamen. Het socialistische strijdfeest begint er zelfs landelijke bekendheid te krijgen. De organisatoren zetten dan ook een programma neer, waarin iedereen wel iets van zijn gading vindt. Dit jaar is er bijvoorbeeld straattheater, poppenkast, een filmfestival, een op treden van de Internationale Nieuwe Scène en van James Philips met Marantau. Omdat het buurthuis de Zwaan de drukte vorig jaar niet kon verwerken, is nu overgestapt naar de MTS in Vlissingen. Joop van Esch uit Souburg is een van de mensen die zijn best heeft gedaan om het 1 mei feest weer op te poetsen. „Overal kon je een vervaging van het feest constateren. Terwijl de strijd voor een betere maat schappij toch aan alle kan ten doorgaat. 1 Mei geldt als een strijdfeest en dat moet zo blijven. Een en ander doel van het feest is de linkse be weging nationaal en inter nationaal tot samenwerking zien te bewegen". In een pamflet dat uitge geven wordt ter gelegenheid van het 1 mei feest wordt op verschillende strijdsucces- sen gewezen: de internatio nale demonstraties van hon derdduizenden mensen te gen de atoombewapening, de strijd tegen kernenergie in Nederland en de strijd tegen de ziektewetplannen. Voor veel zaken, zoals gelijkbe rechtiging van mannen en vrouwen, een schoon milieu, gelijkheid, moet nog veel strijd gevoerd worden en daarom is linkse samenwer king noodzakelijk, zo wordt in het pamflet gesteld. Van Esch vindt dat het 1 mei co mité zich zachtjes op de borst mag kloppen, omdat in Middelburg en Vlissingen een linkse samenwerking tussen CPN, PPR, PSP en PvdA tot stand is gekomen. Het feest begint zaterdag al om twee uur in de centra van Vlissingen, Middelburg en Souburg. In Middelburg treedt de Nijmeegse straat toneelgroep Kladderdatsch met muziek en theater. In Souburg speelt Marantau, een uit 25 jongeren bestaan de zanggroep die traditione le strijdliederen zingt uit Afrika en Nederland. In Vlissngen is er popenkast van Otto van der Mieden, bekend van het vorig jaar gehouden straatfestival. De ze optredens buiten duren tot ongeveer vijf uur. Het programma in de MTS begint om vier uur met weer poppenkast van Otto van der Mieden. Er is een politieke markt en een tentoonstel ling. Deze geeft in affiches foto's en andere platen een beeld van de strijd die het afgelopen jaar is gevoerd. Ook om vier uur beginnen de films. Allereerst „In een tank kun je niet wonen" van de groep Dwarsfilm. Deze film is de geschiedenis van twee haar kraken in Am sterdam in beeld. Actie en achtergrond van de kraak beweging. „Sandino voor nu en altijd" van Jan Kees de Rooy laat zien hoe Nicara gua veranderd is na de over winning van de Sandinisten op dictatot Somoza. De alfa betiseringscampagne, de wederopbouw, de vorming van de volksmilities en de activiteiten van de tegen standers komen aan bod. „Victor Jarra zingt", zo is de film genoemd van een vrij lang onbekend gebleven live-optreden van de ver moorde Chileense zanger Victor Jarra. Het is een op name die voor de Peruaanse t.v. is gemaakt kort voor de Chileense generaals er de macht overnamen. Jarra is een van de beste Zuidameri- kaanse zangers van de Nieu we Muziek. De laatste film, De man van ijzer van de Pool Andr- zej Wajda, begint om tien voor half zeven. Deze film gaat over het verzet tegen het bureaucratische, parasi taire systeem van de Poolse arbeiders, uitmondend in de overwinning na de stakin gen in 1980. Van half acht tot acht treedt de Souburgse pop groep H-Gang op. Dan opent Joop van Esch de avond, waarna Elli Izebud een ver haal over de vrouwenstrijd van afgelopen jaar zal hou den. Dan is er zang van het 35 personen tellende Til- burgse koor Solidair. De vol gende spreker is Kommer 't Mannetje die de gebeurte nissen sinds hij vorig jaar in Souburg was nog eens de re vue zal laten passeren. Om negen uur begint een uniek toneelstuk van de Antwerpse toneelgroep De Internationale Nieuwe Scè ne. Het is een eenmalgie pre mière van een stuk dat de toneelgroep speciaal voor het internationale politieke liedfestival deze winter in Berlijn had gemaakt. De productie is vertaald en heeft als titel meegekregen:; 'k Gaf content mijnen eerste kreet op dees draaiende pla- -c - '-j .V f s Een scène van de Internationale Nieuwe Scène. neet. Veel lied, gekozen uit een groot arsenaal van oude volksliederen en uit een aan tal nieuwe in de traditie van de oorspronkelijke volksmu ziek. een schouwspel over de situatie en de cul tuur van het werkende volk", zegt de groep er zelf van. Na dit anderhalf uur du rende Belgische geweld volgt weer een optreden van de H-Gang. De Zuidafri- kaanse vluchteling James Philips zingt tenslotte ver zetsliederen uit zijn land, begeleid door Marantau. Om half twaalf eindigt het 1 mei feest met een gezamenlijke Internationale. Solidair uit Tilburg. MIDDELBURG - De grootste politieke par tijen hebben nu ook be sloten voor de gemeen teraadsverkiezingen enkele politieke bijeen komsten te houden on der de kop Middelburg se Kringen. Dit in na volging van de bijeen komsten voor de pro vinciale verkiezingen. Progressief Middel burg, een samenwer kingsverband tussen PPR, CPN en PSP, be raadt zich nog over deelname. CDA, PvdA, VVD en D'66 doen mee. Vrijdagavond 14 mei is de eerste en vrijdag avond 28 mei de tweede bijeenkomst. Plaats van handeling is weer het Schuttershof. Vaste on derdelen van het pro gramma vanaf het tijd stip van aanvang, half negen zijn de inleidin gen door de politici en de discussie met het pu bliek. Elk onderwerp wordt door muziek uit geluid. Om het publiek ruim aan het woord te laten komen, mogen de inleidingen niet langer zijn dan enkele minu ten. Als voorzitters zul len mensen uit de pro vinciale pers optreden. De onderwerpen, het is de bedoeling dat ze de Middelburgers ter harte gaan, zullen nog nader bekend worden ge maakt. Om uit de kosten te komen heeft het 1 mei comité zich genood zaakt gezien een bedel brief rond te sturen. De bezoekers wordt ge vraagd naast de toe gangsprijs een extra bonus van vijfentwintig gulden te betalen. De toegangsprijzen zijn 's avonds 7.50 voor vol wassenen, 5.- voor be jaarden en ƒ2.50 voor kinderen, 's Middags kost de toegang 3.- voor volwassenen en 1.- voor een kind. OOSTKAPELLE - De Oranjevereniging van Oost kapelle heeft voor bevrij dingsdag, woensdag 5 mei, een fotopuzzeltocht georga niseerd. De deelnemers moe ten aan de hand van foto's een voettocht door de dorps kom maken. Die avond voert de toneelgroep van de Oran jevereniging van het stuk Zilverjuuntjes en augurken op in het ontmoetingscen trum de Halve Maan. Het to neelstuk wordt in dialect ge bracht. In de pauze is er een verloting. De raad wil met de vrij willigers rond de tafel gaan zitten om een werkplan op te stellen. Bekeken zou moeten worden welke films in Vlis singen op het ogenblik wor den geboden en of samen werking met bestaande ini tiatieven mogelijk is. De Culturele Raad denkt aan wekelijkse filmverto ningen van kunstzinnige en alternatieve films, de opzet van een kindercircuit, the mafilms aansluitend op ac tualiteiten, vertoningsmoge lijkheden voor professionele en aankomende filmprodu centen, discussiebijeenkom sten en de verzorging van een informatiebulletin. Als het filmhuis inder daad van de grond komt, zal het gaan functioneren als werkgroep van de sectie Uit in Vlissingen. Wie belang stelling heeft, kan contact opnemen met Klaas Over- dam van de Culturele Raad Vlissingen, tel. 01184-14928. ff VALKENISSE - De dienst gemeentelverken van de gemeente Valke nisse wil de schooljeugd milieubewust maken en heeft daartoe een zoge naamd milieu-educatie programma opgesteld. De hoogste klassen van drie lagere scholen in de gemeente werken aan het programma mee. Het is opgebouwd rond de vertoning van de diaserie „Jong ge leerd - oud gedaan" en de leerlingenset „Waar blijft ons afval". De drie hoogste klas sen van de lagere school De Schute in Biggeker- ke brengen ook nog een bezoek aan het gemeen telijk opslag terrein en houden een zwerfvuil- actie, evenals de klassen 5 en 6 van de Immanuel- school in Koudekerke dat in hun gemeente doen. De kinderen van de lagere school De Sprong blijven binnen. Voor uw binnen- of buitenlandse vakantie hebben wij een uitgebreide kollektie: WEGENKAARTEN FIETSKAARTEN REIS- EN TAALGIDSEN CAMPING- EN AKKOMMODATIEGIDSEN en nu ook een WERELDVLAGGENKAART 13.00 Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - Bewoners van de Vlissingse wijk Paauwenburg kunnen voor taan elke dinsdagavond in de gymzaal van de Theo Thijssenschool terecht om er een ontspannen partijtje te volleyballen. De zaal is open van halftien tot elf. Af en toe zullen er ook wedstrijden worden georganiseerd. Een en ander wordt georgani seerd door het SKA-buurt- huis De Paraplu. VLISSINGEN - De ge meente Vlissingen herdenkt de door het geweld van de Duitsers gedode Nederlan ders dinsdag 4 mei op de Noorderbegraafplaats. Het begint om acht uur, maar belangstellenden worden verzocht er uiterlijk om tien voor acht al te zijn. Van kwart voor acht tot 30 seconden voor acht zullen de kerkklokken worden geluid. Om ongeveer vijf voor acht brengt brass-band Caecilia enkele toepasselijke werken ten gehore. Om acht uur precies geeft een signaal het begin van de twee minuten stilte aan. Daarna wordt de nationale vlag gehesen en speelt de brassband het Wil helmus. OOSTKAPELLE - In het ontmoetingscentrum de Hal ve Maan in Oostkapelle be gint dinsdag 4 mei een her denkingsbijeenkomst in ver band met bevrijdingsdag. r DE SCHgTJJEBODE J Tot en met 4 mei kunt u op onze kantoren te Vlissingen, Goes, Ber gen op Zoom, Roosen daal, Etten-Leur, Breda (Nieuwe Ginneken- straat) en Oosterhout terecht voor die aanbie ding, die we zonder blikken of blozen in de categorie „erg aantrek kelijk" willen rang schikken. U kunt nu een cheque kopen, waarmee u in de maanden juni juli, augustus in eer negen- daagse periode gr da gen onbeperkt .vjnt rei zen met de Nederlandse Spoorwegen. Die che que kost u 130,- voor het gehele gezin. Bovendien krijgt u voor alle gezinsleden gratis toegangskaarten voor het wassenbeel denmuseum van Mada me Tussaud en gratis rondvaarten in Amster dam met rederij Kooy. Of het allemaal niet op kan, zit er nog een derde gratis extra voor het gehele gezin bijof Utrecht (musea van speelklok tot pierement en het spoorwegmu seum), of Rhenen (Ouwehands dieren park), of Scheveningen (dagkaart op de tram en toegang tot de Pier) of Valkenburg (Steenko lenmijn en kabelbaan naar Wilhelminatoren). Kortom lezers een stunt om gebruik van te maken. hi

Scheldebode | 1982 | | pagina 1