Nieuwe basisschool vervangt oude Ritthemse schooltje Grote manifestatie besluit actie Verdwenen, maar niet vergeten Veel werkloze leerlingen op Streekschool Middelburg Het FNV Infoteam, 'n extra service aan vakbondsleden Wie verloor majoretten- stokken Dagje vissen voor gehandicapten wordt 'n traditie Stichting werkt aan ambulancedienst voor huisdieren Tentoonstelling Art Language Shot '68 houdt foto- en filmwedstrijd PZEM en „Windenergie Zeeland leiden klant door „windland" Comité waakt tegen fascisme en discriminatie Maandelijks koffiecontact Kledingbeurs Middelburg maakt onderwijsfolder Rommelmarkt Oranjeschool Metingen „Tel uiï je winst" SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 MAART 1982 209 RITTHEM - Het uit 1883 daterende christe lijke schooltje in Rit- them heeft zijn langste tijd gehad. Volgens het schoolbestuur is het ge bouw te zeer verouderd om straks plaats te bie den aan een basisschool. Zoals de wet vereist, moeten kleuterschool en lagere school tot één nieuwe school samen groeien. Schoolbestuur en de gemeente zijn het er over eens dat er een nieuwe school moet ko men. B. en W. willen een achter de school gelegen perceel kopen om daar te zijner tijd een nieuwe school te laten bouwen. Volgens de Wet op het Basisonderwijs moet vanaf '85 met de nieuwe onderwijsvorm worden gewerkt. Tot dan zal het schooltje waarschijnlijk nog in gebruik blijven. MIDDELBURG - Sinds december '81 is een van de grootste acties gaande die Amnesty International ooit heeft gevoerd. Het is een campagne tegen de regerin gen die in de afgelopen 15 jaar minstens een miljoen mensen hebben laten ver dwijnen zonder zelfs de ver antwoordelijkheid ervoor te erkennen. In Nederland werd de actie gevoerd onder het motto „Verdwenen maar niet vergeten". De werk groep Middelburg sluit de campagne af met een grote slotmanifestatie in de Con certzaal in Middelburg. Vanaf acht uur staat ach tereenvolgens op het pro gramma een rede van Dick Oosting (directeur van Am nesty Nederland), zang van de Chileense Nene Bascuna en Ludy van Popta, een op treden van een theatergroep, muziek van Sint Juttemis, rede van Mient Jan Faber (voorzitter van het IKV), het Middelburgs mannenkoor en een optreden van Jenny Arean en Ischa Meyer (ca baret). Deze mensen treden be langeloos op voor Amnesty International, omdat zij het werk van deze organisatie voor de mensenrechten zo belangrijk vinden. Wat de werkgroep Middelburg be treft, die heeft de afgelopen maanden politieke partijen, vrouwenbewegingen, vak bonden en juristen benaderd om brieven te schrijven naar de autoriteiten in verschil lende landen. Daarnaast zijn ook via schrijfavonden en acties op scholen stromen brieven gestuurd naar regi mes als van El Salvador, Ar gentinië, Chili, de Filippij nen, Ethiopië en Indonesië (verdwijningen in de voor malige Portugese kolonie Oost-Timor). Autoriteiten zeggen door gaans dat verdwenen men sen zijn weggelopen of on dergedoken, maar de getui genissen van teruggekeerde „verdwenen" mensen laten een andere werkelijkheid zien: er bestaan geheime concentratiekampen waar mensen maandenlang wor den vastgehouden, gemar teld en vaak vermoord. Er zijn ontvoeringseenheden die met steun van de over heid lastige mensen, zoals vakbondsvertegenwoordi gers en mensen die hun mond open doen voor hun eigen boterham of over de schendingen van de mensen rechten, geruisloos uit hun leven halen en opbergen. Wie zijn afschuw over de ze praktijken wil uiten, kan dat doen door de slotmani festatie bij te wonen. De op brengst komt ten goede aan het werk van Amnesty In ternational. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar en in voorverkoop bij Boekhan del Fanoy, Nieuwe Burg en muziekhandel van Damme, Lange Noordstraat Middel burg. MIDDELBURG - In 1980 kreeg de Streekschool Middelburg voor het eerst te maken met een groot aantal leerlingen dat gedurende de tijd dat ze de Streekschool bezochten, nog geen werk gevonden had. Uit het jaarverslag van de Streekschool over 1981 bleek dat dit aantal nog sterk was toegenomen. Nu is het zo, dat ongeveer tien procent van de leerlingen nog geen baan heeft, zo'n 120 leerlingen. In vergelijking met andere cursussen Jeugdige werk- streekscholen voor beroeps begeleidend onderwijs in ons land, steekt de Middelburgse school nog gunstig af. Wel houdt deze ontwikkeling in, dat de school ernstig reke ning met deze groep moet houden. Naast de K.M.B.O.- (Kort middelbaar beroepsonder wijs) cursussen, zijn twee MIDDELBURG - Vanaf donderdag 1 april kunnen de FNV-leden uit Middelburg en omstreken bij een eigen Infoteam terecht met vragen VLISSINGEN - In de pe riode van 17 tot 24 maart 1982 zijn bij de Gemeentepo litie te Vlissingen de volgen de voorwerpen aangegeven: mapje zwart/wit foto's; 2 majorettenstokken; linker bruine skai dameshand schoen; rechter zwarte da meshandschoen; donker bruine rechter herenhand schoen; blauwe zwembroek; zwarte herenportemonnee; groen/rood/bruine kinder portemonnee; goudkleurige armband; 3 sleutels aan wit allemanseindje; enkele Lips- sleutel; 4 sleutels in zwart etui; 4 sleutels aan sleutel hanger. Aangegeven dieren, in asiel: bastaard chow-herder, reu, bastaard zwart/bruine reu, cypers met witte kat. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. In dezelfde periode wer den bij de Gemeentepolitie te Oost Souburg aangege ven: zilveren dames quartz- horloge en bankbiljet. over allerlei vakbondszaken. Het team, dat uit zeven vrij - willigers bestaat, wil de le den helpen door middel van advies, het geven van infor matie, doorverwijzing naar de bestaande instanties, en bemiddeling in conflicten. In januari dit jaar is deze extra service aan de leden van de FNV gestart op verschillen de plaatsen in het land. De heer Dons, coördinator van het Middelburgse team: „We willen op deze manier het contact tussen de leden en de bond versterken en inspelen op de verborgen hulpbehoef te bij de leden. Dit is belang rijk, omdat door de automa tische contributie-inning de band van de mensen met hun bond wat verloren is ge gaan. Vroeger hoorde de bo de bij zijn wekelijkse rond gang de klachten van de mensen en hij speelde deze door naar het bestuur". De mensen van het Info team hebben voor hun taak een cursus gevolgd en zijn gespecialiseerd op verschil lende terreinen om de leden zo goed mogelijk te kunnen helpen. Vaak zal deze hulp moeten bestaan uit het door verwijzen naar de juiste in stanties. Het blijkt vaak dat de mensen niet altijd hun rechten kennen en niet goed weten waar ze voor hulp te recht kunnen. Men kan bij het Infoteam terecht met vragen op het gebied van bijvoorbeeld huursubsidie, huurgewen- ning, problemen die voorko men bij adoptie, voorlichting over de sociale wetgeving en verzekeringen, geschillen met buren, jeugdwerkloos heid enzovoorts. Ook als men moeite heeft met het schrijven van officiële brie ven of het invullen van for mulieren, kan het Infoteam helpen. De eigen rechtskun dige dienst en de belastin- ginvulservice van de FNV blijven daarnaast bestaan. De heer Wondergem, VLISSINGEN - PSP-le- den uit Noord- en Midden- Zeeland hebben een „Comité van waakzaamheid tegen fascisme en discriminatie" opgericht. Maandag 5 april komt het comité bijeen in het Anker aan de Bonedij- kestraat 163 in Vlissingen. Het comité zoekt nog men sen die blijvend willen mee werken. Zij kunnen maan dagavond in het Anker te recht of zich opgeven via Postbus 1156, Oost-Souburg. Voor 1 mei heeft het comité een anti-fascistenweek op het programma staan. Men sen uit het verzet zullen over hun ervaringen vertellen, er komt een tentoonstelling van foto's en posters onder de titel Teken aan de wand en nog zo wat van die din gen. eveneens lid van het team: „We behandelen al deze za ken met de grootst mogelijke discretie. Zelfs bij bespre kingen binnen het team zul len geen namen worden ge noemd. Voorlopig kan men één keer per maand bij ons terecht en wel op de eerste donderdag van de maand in het districtskantoor aan het Walplein 6, in Middelburg van halfacht tot halfnegen". In speciale gevallen, zoals bijvoorbeeld bij ziekte of in validiteit, of bij problemen die sterk emotioneel geladen zijn, komen de leden van het Infoteam op verzoek ook aan huis. Daartoe moet een af spraak gemaakt worden met de heer Dons, telefoon 27626. THOLEN - Twee jaar geleden sloegen sportvissersbedrijf Moerland-Van de Vel den uit Tholen, hengelsport-schrijver Rien van Nunen en de redactie van dit week blad de handen ineen. Een dagje vissen voor gehandicapten, op een boot en zonder kosten voor de deelnemers werd opgezet en op 10 april 1980 was er zelfs de televisie op de Oosterschelde om dit bijzondere ge beuren „vast te leggen". Vorig jaar hebben we deze brok ontspanning voor de gehan dicapte medemens vanwege het enorme succes geprolongeerd en op dinsdag 18 mei a.s. staat de hengeltocht voor gehandicap ten voor de derde keer op het programma. In principe is deze visdag bedoeld voor rolstoelers en de organisatie is in handen van sportvisserijbedrijf Moerland-Van de Velden in samenwerking met Rien van Nunen en Joop Doggen. Hengels, aas, lunch aan boord en de schepen Zwerver 3 en Zwerver 4 zitten in het „gratis pakket" voor de deelnemers. Deskundige hulp op verpleegkundig en medisch terrein is aanwezig, terwijl F. van As met zijn speedboot een snelle verbin ding met de wal heeft. Deelnemers voor de trip kunnen zich melden bijRien van Nunen, Peppelgaar- de 24,4871 TE Etten-Leur, tel. 01608-20080. De inschrijving is open tot 20 april a.s. Degenen die menen de organisatie op eni gerlei wijze te kunnen helpen (vervoer van rolstoelers) kunnen dit aan de organisatie melden via ditzelfde adres of telefoon nummer. Mocht het aantal deelnemers groter zijn dan het aantal beschikbare plaatsen (42) dan wordt een reservelijst aangelegd. De daarop voorkomende personen komen voor de trip van volgend jaar het eerst aan bod. VLISSINGEN - Mevrouw Kaat uit Vlissingen vnl een ambulancedienst voor dieren op Walcheren van de grond zien te krijgen. Het gaat om het vervoer van zie ke en gewonde dieren naar de dierenarts en naar huis. „Dat kan voor mensen die geen vervoer hebben, een uitkomst zijn", meent mevrouw Kaat. Daarnaast kun nen met de ambulance dieren naar klinieken, begraaf plaatsen of crematoria worden vervoerd. Begin dit jaar heeft mevrouw Kaat de Stichting Die ren Ambulance Walcheren opgericht. De stichting probeert nu geld bij elkaar te krijgen om een bestel busje te kopen. Sympathisanten kunnen geld storten op bankrek.nr. 440496020 van de Amro-bank in Vlis singen ten name van de Stichting Dierenambulance Walcheren. De bedoeling is dat de dienst, als het althans zover komt, vierentwintig uur per etmaal beschikbaar is. Al zijn er veel medewerkers, er zijn er nog niet genoeg, vindt mevrouw Kaat. Wie er belangstelling voor heeft, kan haar bellen: 01184-19754. MIDDELBURG - Vrijdag 2 april om vijf uur wordt in de Vleeshal een tentoonstel ling geopend van het Engel se kunstenaarscollectief Art Language. Het collectief, bestaande uit Terry Atkin son, David Bainbridge, Mi chael Baldwin, Harold Hur- rel, Ian Burn, Mel Ramsden en Charles Harrison, werd bekend door hun voortdu rende kritische bezinning op de praktijk en theorie van de MIDDELBURG - Je man thuis en dan? Dat is het the ma van de maandelijkse koffiecontactmorgen van Kom uit je Huis in het Mid delburgse wijkgebouw het Zuiderbaken. Het patroon dat mannen uit en vrouwen thuiswerken wordt meer en meer door broken door de werkloos heid. Voor de vrouw heeft dit natuurlijk ook gevolgen en daar wordt deze ochtend over gepraat. Het begint om halftien, toegang een gulden, kinde roppas is aanwezig. kunst, de kunstkritiek en kunstwetenschap inbegre pen. Sinds '67 brengt het collec tief het tijdschrift Art-Lan guage uit. De analytische benadering staat op gespan nen voet met de grillige en extravagante vormen van conceptuele of post object kunst. De tentoonstelling wordt begeleid door een ca talogus met een essay over het tentoongestelde werk, getiteld Painting by mouth. In plaats van de hand maakt hier de mond dus .het schil derij. Zaterdag 3 april om twee uur houden Michael Bald win en Charles Harrison een lezing. De tentoonstelling is alle dagen, behalve maan dag, te zien. VLISSINGEN - De kle dingbeurs van het buurthuis De Paraplu in Vlissingen verhuist vanaf 7 april naar de woensdagmiddag. Van twee tot vier uur kan men hier terecht voor de in- en verkoop van tweedehands kinderkleding. zoekenden" begonnen. Deze cursussen zijn bedoeld voor zestien- tot tweeëntwintig jarigen.. Zij zijn bij wijze van proef gestart in 1976, maar toen in overleg met de G.A.B.'s weer gestopt in ver band met de geringe belang stelling. Nu worden deze cursussen weer beter be zocht. De mogelijkheden om iets extra's te doen voor werklo ze leerlingen, bijvoorbeeld vervangende praktijklessen, zijn erg beperkt. Dit is na melijk niet toegestaan door het Ministerie. Wel is het zo dat sommige landelijke or ganen van het leerlingen stelsel besloten hebben werkloze leerlingen toch theorie-examens en tenta mens te laten doen en dit en kele jaren geldig te laten. Een voordeel was het voor de werkloze leerlingen dat de G.A.B.'s en het bedrijfsle ven bij voorrang werkloze streekschoolleerlingen plaatsten. VLISSINGEN - Aan staande vrijdagavond houdt de Vlissingse foto- en film groep SHOT '68 de jaarlijkse clubwedstrijd in het wijkge bouw 't Anker, Bonedijke- straat Vlissingen. De foto- en filmwedstrijd, die een open karakter heeft en voor iedereen vrij toegankelijk is begint om 20.00 uur. Er zullen circa 15 door de clubleden gemaakte films vertoond worden over de meest uiteenlopende onder werpen. Halverwege de avond vertoont de fotogroep eigen dia's, terwijl er de ge hele avond foto's te bezichti gen zijn. Het leuke van dit soort avonden is, dat het pu bliek ook kan meejureren. Iedereen wordt in de gele genheid gesteld de getoonde werkstukken te beoordelen en die beoordeling werkt door in het toekennen van de publieksprijs. MIDDELBURG - De ge meente Middelburg heeft een folder het licht doen zien met informatie over de openbare en bijzondere kleuter- en lagere scholen in de Zeeuwse hoofdstad. De onderwijsfolder heeft tot doel de ouders te helpen bij het maken van een school keuze. De folder is gratis ver krijgbaar bij de hoofden van de kleuter- en lagere scho len. Ook zijn exemplaren af te halen in de voorlichtings winkel aan de Stadhuis straat 2. Verder gaat de nieuwe uitgave deel uit ma ken van het informatiepak ket voor nieuwe inwoners. Nu de onderwijsfolder is uitgekomen vindt de ge meente het niet meer nodig jaarlijks grote advertenties te plaatsen met een over zicht van de mogelijkheden op het gebied van het open baar en bijzonder kleuter en lager onderwijs in Mid delburg. De Streekschool Zeeland was één van de weinige streekscholen waar in 1981 het leerlingenaantal steeg. Voor de zesde achtereenvol gende keer. Dit keer van 1.136 naar 1.196. VLISSINGEN - Zaterdag 3 april is er op het school plein van de Oranjeschool in Vlissingen een rommel markt. De verkoop is van tien tot vier uur. Bij slecht weer vindt de verkoop in de school plaats. De opbrengst is be doeld voor les- en speelma teriaal voor de Oranjeschool en de kleuterscholen Mar griet en Christina. windmolen van Hoondert in Kwadendamme is de eerste in Zeeland die gekoppeld is aan het electriciteitsnet (vervolg van voorpagina) Intussen gaat men bij de PZEM door met het geven van voorlichting aan bedrij ven en met het studeren op de toepassing van windener gie. Van belang daarbij zijn de resultaten van de eigen windmolen op het werkei- land Neeltje Jans. tot nu toe blijft de energie-opbrengst van deze molen achter bij de verwachtingen, maar er wordt aan gewerkt om de telkens weer „verrassende" problemen uit de weg te rui men. Naast de gegevens over de eigen windmolen zullen de toekomstige ontwikkelingen ook worden beïnvloed door de resultaten van de ge noemde windmolen in Kwa dendamme, de eerste en eni ge in Zeeland die aan het electriciteitsnet van de PZEM is gekoppeld. De PZEM heeft 40.000 gulden gestoken in apparatuur, waarmee sinds januari me tingen worden verricht bij de molen in Kwadendamme. Eigenaar van die molen is de heer D. Hoondert die de windenergie benut voor zijn pluimveehouderij en var- kensmesterij (verwarming en ventilatiesysteem). „Energiebronnen worden schaars en we moeten niet wachten tot het op is", ver woordt de eerste PZEM- klant met een eigen wind molen zijn filosofie. De molen van Hoondert is iets te groot. Hij levert tus sen de 40.000 en 50.000 kilo watt/uur per jaar, terwijl Hoondert zo'n 25.000 kilo watt/uur nodig heeft. Vraag en aanbod sluiten niet op elkaar aan, wat betekent dat Hoondert met een overschot zit. Dit kan (nog) niet wor den opgeslagen en daarom gaat dit restant naar het electriciteitsnet van de PZEM. De financiële aderlating, die een doorbraak van wind molens nog in de weg staat, is voor Hoondert een reken sommetje waar hij beslist niet slechter van wordt. Hoondert: „De aanschaf van de molen betekende voor mij een investering van 90.000 gulden. Na zes, zeven jaar heb ik de molen afgeschre ven, terwijl de molen een le vensduur heeft van vijfen twintig a dertig jaar", aldus de „tel uit je winstredene ring" van de Borselse onder nemer. Het gegeven dat zijn woorden wat optimistischer van aard zijn dan die van de PZEM-woordvoerder, hangt samen met het feit dat de heer D. Hoondert, samen met de heren H. Hoondert en B. Meiier, importeur is van windmolens uit hét windmolenland Denemar ken. Onder de naam „Wind energie Zeeland" is het drie tal sinds 1980 actief met het verstrekken van voorlich ting over windenergie en het bestuderen van de verschil lende aspecten daarvan. De windmolen van Hoon dert is dan ook niet alleen bestemd voor de eigen stroomvoorziening, maar dient tevens als demonstra tiemodel. Dagelijks zijn be langstellenden welkom op zijn bedrijf (Fransjesweg 11 in Kwadendamme) tussen tien en drie uur. „We moeten zuinig met energie zijn en windenergie is een oplossing. Het is een stimulans voor ons dat er toekomst in zit. Daarbij worden we gedreven vanuit idealisme", aldus de mensen van „Windenergie Zeeland". René van der Velden

Scheldebode | 1982 | | pagina 15