Zonder provinciale opdracht geen Moord in de Kuiperspoort Documentatiecentrum milieuclub Zeeland is het meest uitgebreide van Nederland Eerste Walchersesnuffelmarkt Kindercarnaval Nieuwland Forumdiscussie werkgelegenheid Wijziging sluitingstijden De Sciieldebode VAN FRAASSEN Culturele salon om kennis te vergroten y mm m Trui serveert warme maaltijd Muzikale Kinderwerkwinkel verzorgt kindermiddagen tijdens crocusvakantie WOENSDAG 17 FEBRUAR11982 TOTAAL OPLAGE 342.643 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN -31e JAARGANG M V Met ingang van 1 maart a.s. wijzigt de sluitingstijd van ons blad n.l. maandag t/m 17.15 u. (in bijzondere gevallen t/m dinsdagmorgen 8.45 u.) Advertentie-opdrachten die u per post verstuurt moeten tijdig in ons bezit zijn. Klein Concert Li se lore Gerritsen Muntenbeurs Kunsthand? Lijstenmakerij DE WITTE SWAEN *i n - «/$■_$- 2EEU> DE SCH WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 EBODE 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5, VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350, 4380 AJ VLISSINGEN MIDDELBURG - Het komt niet vaak voor dat een provinciaal bestuur een componist opdracht geeft voor een muziekstuk. Als alles meezit, valt die eer te beurt aan de pianist Leo Cuypers voor zijn project Moord in de Kuiperspoort. Cuypers maakte al eer der voor Jeugd en Muziek Zeeland de Zeeland Suite. Het muziektheater zou tijdens het Festival Nieuwe Muziek deze zomer in Middelburg en Vlissingen worden opgevoerd. Zover is het nog niet, want der gelijke voorstellen kosten geld en moeten langs een keten van adviesorganen. Jeugd en Muziek had vo- 'rig jaar subsidie aange vraagd voor een zomerpro- ject. Dat geld kwam te laat binnen om er nog iets mee te kunnen doen, zodat Jeugd en Muziek het terugstortte. Echter met het verzoek het geld te bestemmen voor een compositieopdracht aan Leo Cuypers (7.000 gulden) en de aankoop van een film van Cuypers' vorige Zeeuwse project: de Zeeland Suite (3.000 gulden). Die film is namelijk in Zeeland niet te zien. Zoals gebruikelijk gaf de sectie muziek van de Zeeuw se Culturele Raad advies. Dat was positief, maar Cuy pers zou moeten worden be taald volgens de CAO van de Componistenbond. Dat bete kent dat de opdracht voor vijftig minuten muziek op ruim 22.500 gulden komt. Jeugd en Muziek stuurde een nieuw subsidieverzoek in, gebaseerd op dit bedrag. Nu adviseert de sectie mu ziek de opdracht te betalen met het geld dat voor het Festival Nieuwe Muziek is bestemd. Voordat het pro vinciaal bestuur beslist, geeft de Zeeuwse Culturele Raad eerst nog een advies over de opdracht. Dat ge beurt op de vergadering van donderdag 18 februari om twee uur in het gebouw van de Stichting Zeeland aan de Dam 31 in Middelburg. Voor Jeugd en Muziek is het van belang dat de op dracht juist niet uit de festi- valpot wordt betaald. Dat zou het geplande program ma in gevaar brengen. Het festival is opgezet rond het project van Leo Cuypers en de elektronische muziek- en videoinstallatie (ieder kan een tekening maken die door de machine in videobeelden wordt doorgegeven en in muziekklanken wordt om gezet) van de Griek Iannis Xenakis. Cuypers heeft zijn project in grote lijnen al op papier staan. Hij wil een muziek theater maken voor twee groepen musici: de vernieu wingsgezinde klassiek ge schoolden en de jazzmusici. Eerst studeren beide groe pen afzonderlijk hun partij en in, maar later blijkt dat zij elkaar voortdurend nodig hebben. De componist en een groep toneelspelers versto ren dit, omdat zij er anders over denken. Van de muzi kale en theatrale gebeurte nissen maakt Frans Zwartjes een videofilm van rond twee uur. De subsidie voor het festi val van zaterdag 19 juni tot en met zaterdag 10 juli komt morgen ook in de openbare bestuursvergadering van de Zeeuwse Culturele Raad ter sprake. MIDDELBURG - Iedereen die iets wil weten over ie milieuproblemen die het afgelopen decennium in Zeeland hebben gespeeld, kan terecht in het do cumentatiecentrum van de VMZ (Vereniging voor Milieuhygiëne Zeeland) in Middelburg. Het cen trum is ingericht in het pand Herengracht 52. Men treft er een grote verzameling boeken, tijdschriften en knipsels aan over dit onderwerp. Het documen tatiecentrum is opgezet door mevrouw Roegholt, die er acht jaar aan heeft gewerkt. „De Vereniging voor Mi lieuhygiëne Zeeland is in 1970 opgericht, in de tijd dat een groot aantal nieuwe be drijven zich vestigden in het Sloegebied en veel mensen zagen dat toch wel als een bedreiging. Vandaar dat we al direct een groot aantal le den hadden, over de honderd zelfs," vertelt mevrouw Roegholt. Het idee om een documentatiecentrum te vestigen is vrij snel daarna geboren. „De leden van de vereniging interesseerden zich nogal voor de artikelen die over deze onderwerpen verschenen en knipten die uit. Aanvankelijk ging dat allemaal in kartonnen dozen onder het bed en zo, maar ja, als je er wat mee wil gaan doen, moet je het toch alle maal zo gerangschikt heb ben, dat je het zo terug kunt vinden. Dit bleek een heel probleem, omdat het moei lijk was een goed systeem te vinden. In een normale bi bliotheek staat gewoon alles op alfabetische volgorde, maar dat was hier natuur lijk erg moeilijk. Uiteinde lijk heeft de bedrijfsarchi- varis van Hoechst, een be drijf dat mede aanleiding was tot de oprichting van de milieuvereniging, mij nog geholpen het goede systeem te vinden." In het documentatiecen trum is iedereen welkom die wat meer over deze zaken te weten wil komen: instellin gen en particulieren. Ook wordt er wel gebruik van gemaakt door scholieren en studenten, die scripties over een dergelijk onderwerp willen maken, of zich voor bereiden op een spreekbeurt. De boeken en knipsels zijn verdeeld in drie hoofdpun ten: het milieu, energie en ruimtelijke ordening. Er ligt niet alleen materiaal over Zeeland, maar over de hele wereld. De bibliotheek wordt steeds uitgebreid als er nieuwe publicaties ver schenen zijn. Een aantal le den van de vereniging ver zamelt alle artikelen die van belang kunnen zijn. Ook van verwante verenigingen ont vangt men vaak artikelen. Daarnaast is de vereniging geabonneerd op verschillen de milieubladen als Milieu defensie en Natuur en Mi lieu. De bezoekers kunnen hun gegevens verzamelen in het centrum, er eventueel een fotokopie van laten maken of boeken mee naar huis ne men. Ook komen er wel aan vragen binnen om gegevens op te sturen, maar hier kan men om praktische redenen niet aan beginnen. „Eigenlijk zijn er nog te weinig mensen op de hoogte van het bestaan van ons cen trum. Velen weten ook niet NIEUW- en SINT-JOOS- LAND - Zaterdag 20 februa ri wordt in Nieuw- en Sint- Joosland weer een kinder carnaval gehouden. Op deze dag is er een op tocht met medewerking van de muziekvereniging ONDA en de majorettengroep De Klavernetters. Ook Prins Purik de Eerste is van de partij. Na de optocht door het dorp die om halfdrie be gint, is er een carnavalsfeest in het Dorpshuis. WESTKAPELLE - Don derdag 25 februari is er in Westkapelle een forumdis cussie over werkgelegen heid. Forumleden zijn de heren Broekhuis - PvdA, Beinema - CDA, Van Aardenne - VVD en Strous - FNV. De avond wordt gehouden in hotel-restaurant Noordzee- galm en begint om acht uur. Kaarten kunnen gratis worden afgehaald op woens dag 17 februari aan de zaal van zeven tot acht uur. Als er nog kaarten over zijn, worden deze op de avond zelf aan de zaal afgegeven. Dank voor uw medewerking De Scheldebode precies wat het inhoudt. Dan komen er soms scholieren en die zijn dan heel enthousiast, maar ook verbaasd over de grote hoeveelheid informatie die men hier kan krijgen. Ik maak de kinderen ook eerst wegwijs, want het is nog een hele klus, als ze zelf alles bij elkaar moeten zoeken. Als ze het systeem eenmaal door hebben, is het al een stuk makkelijker. Vaak hebben ze zelf nog niet precies een idee van wat ze nu eigenlijk zoeken. Ze willen dan een spreekbeurt of werkstuk maken over het milieu, maar dat onderwerp is natuurlijk veel te vaag, om iets mee te kunnen beginnen. Ook on derwijzers zijn welkom, als zij de kinderen willen helpen met het zoeken naar infor matie, of ter voorbereiding van lessen." Mevrouw Roegholt heeft de ervaring dat de laatste ja ren iedereen wel de mond vol heeft over milieu-educa tie, maar dat velen niet eens weten hoe veelzijdig het pro bleem van de de milieuver vuiling eigelijk is." Dat we zuinig moeten zijn op de kleine stukken vrije natuur die we nog hebben, daar is iedereen zo langzamerhand wel van doordrongen, maar een goede zorg voor het mi lieu gaat natuurlijk veel verder. Je hoort ook aan alle kanten zeggen: vroeg of laat vindt men wel iets op de ver vuiling; ze zijn nu al bezig met de zuivering van het VLISSINGEN - Liselore Gerritsen is na twee jaar af wezigheid weer in de thea ters verschenen. Vrijdag 19 februari is ze met haar nieu we programma in het Vest zaktheater Vlissingen te zien. Ze heeft haar programma Klein Concert genoemd, zo als ze het ook in voorgaande jaren noemde. De muziek speelt dan ook de grootste rol en is tevens bindmiddel in haar programma van hu mor, poëzie, persoonlijke er varingen en verhalen. De beide musici, Ben van der Linden - toetsinstrumenten en Martij n Alsters - fluit, spelen een belangrijke partij mee in dit programma. Het begint om halfnegen. Kaarten negen gulden in voorverkoop bij Uit in Zee land, Nieuwe Haven Middel burg. Organisatie Uit in Vlissingen. water. Dat is allemaal wel mooi natuurlijk, maar in fei te help je daar het probleem de wereld niet mee uit. Je krijgt dan wel mooi schoon water, maar wat gebeurt er met het vuil dat uit het wa ter gehaald wordt? Wordt het vuil verbrand, dan krijg je weer luchtvervuiling en zo kun je doorgaan. In dit geval geldt wel heel sterk: voorkomen is beter dan ge nezen. Daarvan willen we de mensen doordringen. Zij moeten zelf inzien, dat er wat moet veranderen. Ik heb de laatste acht jaar ontzet tend veel tijd in dit docu mentatiecentrum gestoken, maar als het een middel kan zijn om de mensen te berei ken, geloof ik dat mijn tijd goed besteed is geweest. Ik hoop dan ook dat veel men sen hier eens een kijkje ko men nemen en er wat van opsteken." Voorzover bekend, is d»> afdeling Zeeland de enige in Nederland die een dergelijk groot opgezet documentatie centrum heeft. Dat er vooral voor studenten wel behoefte aan bestaat, blijkt uit het feit dat studenten uit Am sterdam, Utrecht en Leiden al de weg naar het centrum in Middelburg gevonden hebben om er gegevens bij elkaar te zoeken voor hun studie. Het centrum is iede- ren woensdagmiddag ge opend van twee tot vijf uur en op andere tijden na tele fonische afspraak: 01180- 23887. MIDDELBURG - Zater dag 20 februari houdt de Stichting Numismatica een munten- en penningenbeurs in de foyer van de Schouw burg in Middelburg. De beurs is geopend van elf tot vijf uur. Aan de beurs is een tentoonstelling ver bonden, deze keer zijn er vi trines met „Dieren op mun ten", „adelaars op munten" en bankbiljetten. Ook is er een inlichtingenstand, waar men munten gratis kan la ten taxeren. Foto: Cor Schuilwerve MIDDELBURG - In 't Pand aan de Kerksteeg 5 in Middelburg wordt eenmaal per maand een warme maaltijd geser veerd door Vrouwenka- fé Trui voor vrouwen en haar kinderen. De eerste gezamenlijke maaltijd is op vrijdag 26 februari om halfzeven. Vrouwen die hieraan mee willen doen, kunnen zich opge ven via een lijst in 't Pand of woensdagmid dag 24 februari bij Ria de Feijter, telefoon 01180-37993. Begin uw vakantie bij ons. uw Goeie reis- reisbureau. VLISSINGEN tel. 01184-17710 Paul Krugerstraat 21 MIDDELBURG tel. 01180-27758 Londensekaai19 NIEUWLAND - De to neelvereniging Emagosas speelt zaterdag 27 februari het stuk „Voor drie dagen mijn vrouw in het Dorps huis" in Nieuwland. Het is een vrolijk blijspel. Na af loop van de toneeluitvoering is er gezellig samenzijn. MIDDELBURG - Henk Koch, directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, wil een culturele salon beginnen, waar schijnlijk in de Kuiperspoort in Middelburg. Het moet een tweemaandelijkse informele bijeenkomst worden over een op dat moment belangrijk cultureel onderwerp. Een inleider kan informatie over het onderwerp geven. Dat kan ook door middel van een film of interview met een deskundige. De aanwezigen kunnen vragen stellen en in discussie gaan. De bijeenkomst zou met een drankje kunnen eindigen. De culturele salon is in beginsel bedoeld voor ambtenaren en bestuurders die zich met cultuur bezighouden: ze krijgen zo de gelegenheid him kennis op dit gebied uit te breiden. Koch pleit voor openbaarheid van de bijeenkomsten, omdat ook anderen waarschijnlijk wel in de onderwerpen geïnte resseerd zijn. Het voorstel komt donderdag 18 februari ter sprake tij dens de vergadering van het algemeen bestuur van de Zeeuwse Culturele Raad. MIDDELBURG - In Goes bleek het een groot succes te zijn. Nu moet ook Walcheren er aan geloven: de snuffel markt. Iedereen die zijn oude VLISSINGEN - De Muzikale Kinderwerkwinkel uit Vlis singen houdt maandag 22 en dinsdag 23 februari kindermid dagen in het gebouw van de VCB-Lammerenburg. Maandagmiddag brengt de groep - die bestaat uit Bram en Carla Coppoolse, Rey Vaessen en Boet Patti- nama - een programma voor kinderen van vier tot en met acht jaar. De kinderen kun nen zichzelf schmincken en verkleden, muziekinstru menten bespelen, toneelspe len en een muziekinstru ment maken. Dinsdag is er een studiomiddag voor kin deren van negen tot en met twaalf jaar. Er kunnen dan muziekinstrumenten be speeld worden, er kan ge filmd worden en er is een play-back show. Wie eraan mee wil doen, moet zelf zijn favoriete plaatje meebren gen. Beide middagen begin nen om halftwee. permanente expositie exclusieve lijsten Openingstijden di. t/m za. 11.00-17.30 u. Vlasmarkt 9, Middelburg Tel. 01180-16010 spulletjes te goed vindt om weg te gooien, kan een kraam huren om ze op de snuffelmarkt tegen een zacht prijsje van de hand te doen. De eerste Walcherse snuf felmarkt is zaterdag 20 fe bruari en wel in de veiling- hal aan de Braakmanstraat in Middelburg. Honderdvijf tig mensen huurden een kraam, zodat er redelijk wat te snuffelen valt. De organisator, het Orga- nisa tie bureau Zuid- West - Nederland, zorgt steeds voor amusement en kramen waar een hap kan worden gegeten. De eerste Walcherse snuffel markt staat in het teken mn carnaval. Dat betekent dat de carna valsband De Deurdouwers uit Hansweert vanaf 's mor gens in de weer zal zijn, dat iemand in de rol van „Doms" regelmatig tussen het pu bliek zal opduiken, dat de kleintjes naar tekenfilms kunnen kijken en dat Corrie van Gorp 's middags om drie uur een optreden geeft. Het ligt in de bedoeling maandelijks een dergelijke groots opgezette rommel markt te houden. De toegangsprijs aanstaan de zaterdag is twee gulden vijftig. Kinderen van zes tot twaalf jaar één gulden. Corrie van Gorp.

Scheldebode | 1982 | | pagina 1