Een kwart miljoen voor de Neel Jans 5398 Concert jonge musici Kinderbijslag voortaan naar vrouw Lange Delft 55, Middelburg. Pottenbakkers gezocht Hardrock in Bar American Muziekweekeinde Youth for Christ Eerste concert nieuwe stichting Van Dale-school trekt week uit voor jubilarissen Opbouwcommissie bespreekt rehabiiitatieplan Tentoonstelling leven met kunst Film in vrouwencafé Wie verloor Experimentele dienst Avond met ONDA, toneel en dans WÊmwm foWuHUJüd \/o SCHELDEbUUfc VAN WUtzNSDAU 1U hfcöHUAKI ïaöZ £fuy WESTENSCHOUWEN - De ANWB heeft op Schoutoen-Duiveland nu borden geplaatst om de bezoeker de weg naar de Oosterscheldewerken te wijzen. De storm vloedkering in aanbouw is een toeristische at tractie geworden, verge lijkbaar met de Efteling of de Kaasmarkt van Alkmaar. Vorig jaar be zochten 151.000 mensen het informatiecentrum op de Neeltje Jans, het toerkeiland midden in de monding van de Oos- terschelde. Afgelopen woensdag ging het cen trum weer open en be heerder Van den Aarsen verwacht er nu een kwart miljoen. Allemaal mensen die nieuwsgierig zijn naar „het waterbouwkundige werk dat reikt tot de grenzen van ivat moge lijk is", zoals de docu mentaire stem behorend bij de film „Oosterschel- de, kerend tij" het zegt. De film draait dit jaar in twee filmzalen, in een Nederlandse en een an derstalige versie. Service aan de buitenlander: één op de vijf bezoekers is Duits, Engels, Bel gisch of Amerikaans. Tijdens de winterpauze is het centrum aanzien lijk vergroot, zodat in het topseizoen nu maxi maal drieduizend bezoe kers per dag kunnen worden opgevangen. Het is al de derde ver bouwing sinds de start halverwege 79. Steeds blijkt de toeloop veel groter te zijn dan ver wacht. Het betekent in elk geval veel werk voor de vervoersmaa tschappij Zuidwest-Nederland (ZWN), de beheerder van het informatiecen trum en vervoerder van de bezoekers. Vier strip pen stempelt de bus chauffeur af voor de rit van de Damaanzet Wes- tenschouwen naar de Neeltje Jans en terug. Over de ruim tweeën halve kilometer lange noodbrug - kosten 80 miljoen, overbodig als de werken klaar zijn - rijdt hij naar het vier kilometer lange eiland. Een kleiner iverkeiland dat tussen de twee stroomgeulen ligt, wordt links gepasseerd. Op de Neeltje Jans, ivaar zich aan de zeekant al duintjes beginnen te vormen, slalomt de chauffeur naar het in formatiecentrum, de routes van de merk waardig gevormde zandwagens mijdend. „Het heeft al eens een botsinkje opgeleverd. Daarom hebben wij de bus om de zandroute ge leid", verklaart Van den Aarsen. De tentoonstelling in het centrum vertelt in foto's, maquettes en ge bruikt materiaal het zelfde verhaal als de film: de ivatersnood- ramp in 53 die de aan leiding was tot het Del taplan, het afsluiten van de zee-armen met als sluitstuk de Ooster- schelde, de beslissing het getij gedeeltelijk te handhaven en tenslotte de technische hoog standjes en het Ameri kaans aangediende gi gantisme van de pijler- dam. Holland spreekt een woordje mee. Eén paneel is vrijgemaakt voor actiegroepen als Oosterschelde Open. Zij hebben er tenslotte - zij het ongeivild - voor ge zorgd dat rijkswater staat het geld en de tijd kreeg om zo'n tot de ver beelding sprekend pro ject te bouwen. Dat deze actiegroep nog bestaat en iedereen er voortdu rend aan herinnert dat dijkverhoging nog steeds honderden mil joenen kan uitsparen, daar wordt geen mel ding van gemaakt. Is het binnen interes sant, omdat de techni sche opbouw van de pij- lerdam uit de doeken wordt gedaan, buiten wordt het dit jaar nóg interessanter. Vlak voor het informatiecentrum ligt vanafmaart het hefschip Ostrea. Dit schip zal alvast wat gaan jongleren met de 18.000 ton zware en 40 meter hoge pijlers en dat speelt zich allemaal onder de ogen van de toeschouwers af. Een even boeiend schouw spel wordt het leggen van een vloerbedekking door de 82 meter brede Cardium. Ook dat zal vanaf het centrum goed te volgen zijn. Van Aar sen: „Ik ben een beetje bang dat er zoveel men sen op af komen dat we de stroom niet meer .kunnen verwerken. Alvorens naar het vasteland terug te rij den, maakt de bus nog een rondrit over het eiland. Langs bergen stenen, variërend in grootte van zeilsteentjes tot rotsblokken van tien ton, langs de bouwput ten waar de pijlers wor den gebouwd, langs de werkhavens. In het blauwe water lichten hier en daar gele zand platen op. Wat verder weg zijn ook de duinen bij Vrouwenpolder op Walcheren goed zicht baar. „De strijd met de zee is een strijd van voorspoed en tegenslag, uxiarbij de mens zich steds weer kon handha ven in een spel van ge ven en nemen", zo luid de een tekst bij foto's van boerderijen tot de nek in het water, dode koeien en reddingsope raties. Zo'n tekst past niet bij dit werk. De mens neemt en de zee moet geven. Over vier jaar rijden de auto's Tiaar het nu nog stille noordelijke strand van Walcheren, tenzij de geldkraan wordt dicht gedraaid. Minder mensen pakken de boot VLISSINGEN - De veerdienst Vlissingen- Breskens is weer in op spraak sinds D'66 minis ter Zeevalking heeft la ten weten twee miljoen gulden te urillen bespa ren op het werk aan de aanpassingen van de aankomstplaatsen. De bedoeling is in april '82 te beginnen met het ge schikt maken van de aankomstplaatsen voor boten met dubbele dek ken. De voorgenomen be zuiniging maakt dat in '85 hoogstwaarschijnlijk nog steeds geen dubbel dekkers tussen Vlissin- gen en Breskens kunnen varen, zo menen gede puteerde en provinciale staten. G.S hebben de minister om verduide lijking van zijn voorne men gevraagd en spre ken over „geschokt ver trouwen". Intussen blijkt dat de -zeker in de zomer- res pectabele wachttijden minder worden. In het afgelopen jaar toerden namelijk 50.000 auto's minder vervoerd dan in '80. Het aantal vervoerde passagiers daalde van 4.855.495 naar 4.845.066. Het aantal personenau to's liep terug vat. 1.208.029 naar 1.150.804. MIDDELBURG - Drie jonge musici geven aan staande zondagmorgen een concert in het Kuiperspoort gebouw in Middelburg. Het zijn de mezzo-sopraan Rita Dams, de altvioliste Gi- sella Bergman en de pianiste Marie-Thérèse van Krieken. Zij brengen muziek ten ge- horen van Schumann, Brahms en Tschaikowsky. De zangeres Rita Dams zingt in het Europees vermaarde ensemble „Syntagma Musi- cum". Ze werkte mee aan Holland Festival-produkties zoals Handel's opera „Adme- to" onder leiding van Alan Curtis en in 1980 aan de uit voering en plaatopname van „Le Testament de Villon" van Ezra Pound onder lei ding van Reinbert de Leeuw. De altvioliste Gisella Bergman voltooide haar vakstudie bij de Hongaarse violist Ervin Schiffer. Zij be haalde achtereenvolgens, steeds cum laude, de mu- ziekonderwij sbevoegdheid, het solistendiploma en de Belgische Eerste Prijs. Gi sella Bergman is docente aan de Zeeuwse Muziek school. De pianiste Marie-Thérèse van Krieken is leerlinge van de Roemeense pianist Ale xandre Hrisanide. Zij is vas te begeleidster van de Inter nationale Konzertarbeits- wochen in Goslar (Bondsre publiek). Het concert begint om halftwaalf. MIDDELBURG - Mensen zonder baan kunnen in Mid delburg in het VJV-centrum meedoen aan een cursus pot tenbakken. De Werkgroep Pottenbak ken is al enige tijd bezig en zoekt mensen die het vak willen leren en dan eventu eel een pottenbakkerij op willen zetten. De deelnemers krijgen eenmaal per week les van een keramist en het is de bedoeling dat men ge durende de rest van de week regelmatig komt oefenen in de expressieruimte van het VJV. Wie belangstelling heeft, kan komen kijken in het centrum aan de Latijnse Schoolstraat 10 of telefo nisch inlichtingen vragen. Het nummer is 01180-16278. MIDDELBURG - Vrijdag 12 februari treedtde hard- rockformatie Virgin op in Bar American in Middel burg. Het optreden begint om negen uur. Foto: Cor Schuilwerve Het vrachtverkeer nam iets toe, namelijk van 135.851 in '80 tot 137.906 in '81. De cijfers voor vrachtwagens met aan hanger zijn 75.818 in '80 en 75.148 in '81 en voor biLSsen respectievelijk 8.351 tn 8.059. MIDDELBURG - Vrijdag 12 en zaterdag 13 februari is er in de koffiebar van de Youth for Christ in Middelburg een muziekweekeinde. Zaterdag zal worden opgetreden door het Belgische damestrio Le- gatus. Zondagavond treedt de Amersfoortse groep Ce phas op. Deze groep brengt country en western, gospel muziek en luisterliedjes. Aanvang om acht uur. MIDDELBURG - De pas op gerichte Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland zal dit jaar een aantal jazzconcer ten organiseren. Het eerste concert vindt plaats op zon dag 14 februari om drie uur in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg. Er zal worden opgetreden door Roy Kirby's Paragon Jazz Band. Deze Engelse band brengt de originele New-Orleans-mu- ziek. OOST-SOUBURG De Van Dale-school in Oost-Souburg viert in mei het 25-jarig bestaan. Het ligt in de bedoeling dit jubileum te vieren met een groot aantal oud-leerlingen, oud leerkrachten, vroegere oudercommissieleden en anderen die in de loop der jaren bij de school betrokken zijn geweest. Van velen zijn de adressen al bekend en zij hebben zich inmiddels gemeld. Wie nog geen uitnodiging heeft ont vangen, kan zich in verbin ding stellen met de school. Het feest wordt gevierd in de week van 24 tot en met 29 mei met onder andere voet bal- en volleybalwedstrijden voor ouders, oud-leerlingen en dergelijke, een fietstocht, een toneel- enfilmavond met films die vroeger op school gemaakt zijn en een barbecue-avond. Na afloop van het sportgebeuren is er iedere avond gezellig sa menzijn in de school, waar dan herinneringen kunnen worden opgehaald. Voor in lichtingen kan men bellen naar de school, telefoon 01184-61683. SOUBURG - Donderdag 18 februari is er in de Midden hof in Oost-Souburg een openbare vergadering van de opbouwcommissie Sou burg. De vergadering begint om acht uur. Op de agenda staan onder meer het Ont werp Rehabilitatieplan Sou burg en de LPG-opslag en -aanvoer in het Sloegebied. MIDDELBURG - Tot en met zaterdag 20 februari is bij woninginrichting Ga- briëlse, Langeviele 23 tot 29 Middelburg, een tentoonstel ling te zien onder de titel Le ven met Kunst. Het gaat om objecten van porselein, keramiek en glas. Van de Rosenthal gelimi teerde kunstseries. Belang stellenden kunnen dagelijks van tien tot zes uur terecht. De kunsthandel Zwartsen- burg heeft de tentoonstelling samen met de woninginrich ting georganiseerd. MIDDELBURG - In vrou wencafé Trui (Kerksteeg 5 Middelburg) draait vrijdag 12 februari de film Angel in de house. De titel verwijst naar een essay van Virginia Woolf die de engel in huis een demon van aardigheid noemt dat vrouwen moeten uitbannen om hun ongeschiktheid aan mannen te overwinnen. Een emancipatiefilm onder regie van Jane Jackson, Engeland. Aanvang halfnegen, toe gang drie gulden. POLEN DE MENSEN HEBBEN HULP NODiG l*n KIM Vir it "Nidfflir.tfM Scchtinj Hulp Mn' Sn Hup. OH rummtr «Mi uwt! >»r buk ure VLISSINGEN - In de pe riode van 27 januari 1982 tot 3 februari 1982 zijn bij de ge meentepolitie te Vlissingen de volgende voorwerpen aangegeven: damesbril met rose montuur; flesje met ta bletten; schop; beige dames- handschoen; linker witte skai want; gele regenbroek; geel regenpak; blauw/grijze met rode muts; bruin/beige paraplu; lichtbruine lederen lege portemonnee; linker blauwe suede gymschoen; rechter wit/groene gym schoen; broche; 2 huissleu tels aan ring; 9 sleutels aan ring met 4 labels; schuur- sleutel; 4 sleutels aan sleu telhanger. Aangegeven dier, in asiel: pikzwarte kater. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur. 14.00-16.00 uur. In dezelfde periode werd er bij de gemeentepolitie te Oost-Souburg niets aange geven. MIDDELBURG - Met ingang van 1 januari dit jaar zal in vrijwel alle gevallen de vrouw moeten zorgen voor de kinderbijslagformulieren. De Algemene Kin derbijslagwet is zo veranderd dat de aanvraag moet worden ingediend en ondertekend door de vrouw als man en vrouw - getrouwd of ongetrouwd - samen een huishouden verzorgen en door de verzorgster of ver zorger als de ouders niet samen een huishouden vor men. De aanvragen voor het eerste kwartaal van dit jaar moeten in maart worden ingezonden. Betaling volgt dan na 1 april. De aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij het postkantoor en bij de Raad van Arbeid, Spanjaardstraat 51-53, Middelburg. MIDDELBURG - In de Hof- pleinkerk in Middelburg wordt zondag 14 februari om halfvijf de maandelijkse ex perimentele dienst gehou den. Het thema is „Gaan waar geen weg is". In deze oecu menische dienst wordt een avondmaalviering gehouden waar ook de kinderen aan deelnemen. Voorgangers zijn deze keer ds. Bakker en Ko Joosse. Voor de jongste kinderen is er een crèche in het jeugdgebouw naast de kerk. MIDDELBURG - Zater dag 13 februari 1982 zal de Chr. Brassband ONDA- Middelburg een uitvoering geven in de schouwburg. De avond begint.om 19.30 uur. Zaal open om 19.00 uur. De Brassband, die onder lei ding staat van de heer A. Rotte, zal het programma voor de pauze verzorgen. Zij zal lichte- en klassieke wer ken ten gehore brengen van o.a. J. Johnson, J. Clark en H.L. Walters. Na de pauze brengt de to- neelgrqpp S.T.E.C. een blij spel in 2 bedrijven: „Een mandje eieren". De presentatie van deze avond berust bij Katrien Cappon Na afloop is er gelegenheid om te dansen. De muziek zal verzorgd worden door de formatie „After Eight". Kaarten voor deze avond zijn te verkrijgen voor f 7,50 bij: Mu 2000, Lange Delft, Middelburg. R. Blankenburg, Korte Noordstraat 49, Mid delburg. R. Blankenburg, J. v. Hoofdkwartier 74, Middel burg, tel. 01180-36105. P. Streefkerk, Singel 216, Vlis singen, tel. 01184-17339 en op de avond van de uitvoering aan de zaal.

Scheldebode | 1982 | | pagina 9