Gemeente en bewoners praten over nieuw plan Geeregebied De Boerenknecht Wilhelmina Expressiegroep zoekt deelnemers Trui vrijdag open Harde hand Welkomstdienst Nieuwbouw Swingavond Scholierenkaffee D'66 Middelburg vergadert Verkeer Spreker in koffiebar SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 FEBRUAR11982 207 MIDDELBURG - In februari bestaat de jhr. Mr. A.F.C. de Casembrootschool in Middelburg hon derd jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is er zaterdag 6 februari in het schoolgebouw aan de Zuidsingel 128 een feestelijke herdenking, die be gint om twee uur 's middags. Vanaf vier uur wordt er ook een receptie en reünie gehouden. De Casem brootschool, vroeger de School der Hervormde Ge meente, was één van de eerste christelijke scholen in Nederland. Trein maakte einde aan Walcheren als eiland Van de hand ixin Marinus Vermooten uit Den Helder is in de Scheldebode al eens een artikel verschenen over de ge schiedenis van de Vlissingse stations. Vermooten is bijna klaar met zijn standaardwerk over de Nederlandse stations dat in het voorjaar ivaarschijnlijk zal verschijnen. Wij druk ken hierbij hoofdstuk over Amemuiden af, zoals spoorzoeker Vermooten dat ongeveer in zijn boek zal zetten. Wie opmer kingen heeft over onjuistheden; zijn adres is Molenstraat 5, 1781 NJ Den Helder. Amemuiden is te vinden in de westelijke hoek van Walcheren, aan de spoorlijn Bergen op Zoom-Vlissingen. Landschappelijk ligt het in een agrarisch gebied, be grensd aan de n.w. zijde door het Kanaal door Walcheren en aan de z.w. door het Ar- nekanaal. Grotendeels door de natuurlijke werking van eb en vloed zijn hier de pol ders ontstaan. Daar waar de afstand tussen Walcheren en Zuid Beveland het smalst was ging de aanslibbing het snelst en ontstonden de zgn. schorren. Toen dan ook de spoorlijn naar Walcheren werd gelegd, was het haast vanzelfsprekend dat de weg van minste weerstand werd gekozen. De reeds aangeslib- te slikken vormde als het ware een aanwijzing om daar juist het railtracé - via een dam - te projecteren. De werking van eb en vloed was hier het minste merkbaar en de gekozen verbinding was in feite de korste afstand tussen Goes en Middelburg. Omdat men een afdam ming van het Sloe verkoos voor de spoorweg moest er een kanaal door Walcheren gegraven worden. Op grond van het Belgisch tractaat van 1839, gesloten na de af scheiding van België in 1830, was Nederland namelijk verplicht een vaarroute open te houden tussen de Wester en de Oosterschelde. In 1870 was de garnalen visserij te Amemuiden nog van zo'n groot belang, dat een apart kanaal voor werd gegraven: het Arnekanaal (met voorbrug er over) zodat het vissersplaatsje goed be reikbaar bleef voor de vis sersvloot. Op 1 maart 1872 kwam het lijngedeelte Goes- Middelburg gereed. Met na me de Zeeuwen Dirk Dron- kers en Frederik van Sorge hadden zich bijzonder voor de aanleg van dit baanvak ingespannen. De eerste werd hiervoor benoemd tot Ridder der Orde van de Nederland se Leeuw en maakte later ook plannen voor de duin waterleiding van Middel burg en Vlissingen. Het col lege van Burgemeester en Wethouders was grotendeels vóór een station omdat men de mening was toegedaan dat plaatsen die over een goede railverbinding beza ten er vaak in welvaart op vooruit gingen. Het stations gebouw - bevattend een wachtruimte, vestibule, bu reau en bovenwoning, qua architectuur overeenko mend met de stations Kapel- le-Biezelinge en Kruinin- gen-Yerseke - heeft ondanks moderniseringen weinig uiterlijke veranderingen on dergaan. Vroeger speelde het bui- tengebeuren zich af op twee hoofdsporen; een inhaal- spoor en een loslijn. In de be zettingsjaren raakte een hoofdspoor verloren waar door het gedeelte Goes-Vlis singen enkelsporig werd. Tot de vaste cliëntele van dit station behoren in hoofd zaak scholieren en forensen met bestemming Goes, Vlis singen en middelburg. In het verleden reisden ook vishan delaren en visvrouwen re gelmatig per trein naar Zuidbeveland en Noordbra bant en voorts waren er veel ma rktbezoekers. Vermeldenswaard is de „Koninklijke trein" in 1924, die Amemuiden aandeed met daarin H.M. koningin Wilhelmina, die na aan komst wandelend door de gemeente de nabestaanden haar deelneming kwam be tuigen vanwege een vissers ramp die 15 bemanningsle den het leven kostte. Bij de bevrijding van Zee land, in 1944, trof men op het baanvak Goes-Vlissingen grote vernielingen aan. Doch vrij vlot was er weer trein verkeer mogelijk (eerst nog zonder seinbeveiliging), aan vankelijk tussen Vlissingen en Middelburg, daarna tot Amemuiden en na herstel van de Sloedam tot Goes. Van dit na-oorlogs treintje moest men zich niet veel voorstellen. De snelheid was slechts 12 a 15 km per uur en de samenstelling uiterst summier. Het geheel was een kleine, van de Koninklij ke Maatschappij de Schelde, gehuurde rangeerloc., daar achter een dichtgespijkerde rijtuig (ramen stuk) en daar achter een kolenwagen die voor allerlei doeleinden, va riërend van personenver voer tot transport van vee, levensmiddelen, enz. ge bruikt werd. Tot het verzorgingsgebied van dit station behoort vrij wel uitsluitend de ongeveer 3.000 inwoners tellende ge meente Amemuiden. Met betrekking tot de recreatie kan dit station meer beteke nis krijgen, daar bij Ame muiden aan het Veerse Meer een jachthaven annex bun galowpark is en camping. Het railgoederenvervoer - dat ooit o.a. uit verzending van vis, garnalen, suikerbie ten en aanvoer van kolen, le vensmiddelen e.d. heeft be staan, is hier verleden tijd. Daardoor heeft Amemuiden zich geschaard bij het grote aantal stations dat nog uit sluitend een reizigersfunktie heeft. MIDDELBURG - De ex- pressiegroep van het Vor mingswerk voor Jonge Vol wassenen (VJV) in Middel burg zoekt nieuwe deelne mers. Vooral is er gebrek aan mannen. De bedoeling is om vanuit verschillende improvisaties naar een afgerond geheel toe te werken. Dat wordt waar schijnlijk een video-opname, maar ook optredens. Óm aan de expressiegroep deel te ne men, moet men in principe tussen de zeventien en dertig jaar zijn. Er wordt iedere maandag avond van acht tot halfelf geoefend in het VJV-cen trum aan de Latijnse Schoolstraat 10 in Middel burg. MIDDELBURG - Vrou wencafé Trui is vrijdag 5 fe bruari vanaf half negen ge opend in het Pand aan de Kerksteeg 5 in Middelburg. Vrouwen die mee willen werken aan de opzet van een eetgroep, kunnen zich daar aanmelden bij Puck Hart man, tel. 01182-1348. 100-jarige Casembrootschool was een der eerste christelijke scholen In 1880 waren er vrijwel alleen openbare scholen, die werden gebouwd op kosten van de regering. Christelijke scholen konden alleen wor den opgericht op kosten van de ouders en dit was tot dan toe alleen mogelijk voor rij ke mensen. In 1880 ontstonden plan nen om in Middelburg ook een Christelijke school te bouwen voor de kinderen van wat minder rijke ouders. Men kon aan de Zuidsingel een oud pakhuis kopen dat gesloopt werd en waar genoeg ruimte was om een school te bouwen. Er werd begonnen met drie lo kalen, later kwam er een lo kaal bij boven de ingang. Weer later veranderde de ingang en werd er een heel nieuwe tweede verdieping opgezet met drie lokalen. In 1920 was er toch weer ruim tegebrek en werd er in de tuin een zevende lokaal bij gebouwd. Het schoolgaan was vroe ger voor de kinderen niet al tijd een pretje. Schoolblij ven, strafwerk, orentrekke- MIDDELBURG - Onder leiding van ds. Van der Zan den uit Middelburg begint zondag 7 februari in kerkge bouw De Hoeksteen in Dau- wendaele weer een wel komstdienst-voor-iedereen. Ad Driesprong spreekt er over gezin en geloof. De dienst, toegankelijk voor kerkelijken en niet-kerkelij- ken, begint om kwart voor zeven 's avonds. rij, tikken al of niet met li- neaal of Spaans riet, het hoorde allemaal tot de orde van de dag. Als ze na zo'n be handeling de school mochten verlaten, hadden ze wel eens de neiging hun woede op dieren af te reageren. Dat werd niet gewaardeerd. Daarom hing er vóór de school een groot blikken bord met de tekst: „Behandel de dieren met zachtheid. Spaar de vogels." Door al die dreigende straffen werden de kinderen vaak erg bang en de meest gevreesde tiran was dan meestal het hoofd van de school. Schoolblijven kwam vreselijk vaak voor. En niet zo maar een kwartiertje, soms meer dan een uur. De zivaarste straffen werden uit gedeeld in het kamertje van het hoofd. „De hel" tverd da', wel genoemd. Als iemand daar van terug kwam, kon men wel medelijden met hem hebben. In 1958 werd het oude schoolgebouw gesloopt, om dat het te klein was en niet meer aan de eisen voldeed. De toiletten waren voortdu rend kapot en de kachels werkten slecht. Gevaarlijk werd het bovendien, toen er steeds meer scheuren in de muren van de kelder ont stonden. De school werd ge sloopt en er werd een nieuw gebouw voor in de plaats ge zet. Het nieuwe gebouw werd geopend door de toenmalige commissaris van de konin gin, de Casembroot. Omdat de school nog altijd geen naam had is deze later, in 1965, naar hem genoemd. Ter gelegenheid van het jubi leum is een boekje geschre ven, waarin de hele geschie denis van de school, met tal van anecdotes wordt be schreven. Dit gedeelte van de nieuwbouw in het Geeregebied is gereed. Er is onder meer een ANWB- kantoor en een lunchroom ingetrokken. Foto: Cor Schuilwerve MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft een nieuw ontwerp-bestemmingsplan opgesteld voor het deel van het oude centrum dat wordt begrensd door de Langevie- le, Pottenmarkt, Plein 1940, Gortstraat, Varkensmarkt, Vlis- singsestraat en de binnengracht langs de Beenhouwerssin gel. De bewoners en eigenaren van panden in het Geerege bied zijn uitgenodigd voor een overlegbijeenkomst over het nieuwe plan en wel op woensdag 3 februari om halfacht in het stadhuis. Een foto uit het jubileumboekje, gemaakt in 1924. Links staat juffrouw Roose en rechts me neer van Drunen. De kinderen van Kinderzorg zijn herkenbaar aan de kale kopjes. Ze droe gen ook dezelfde kleding. Medewerkers van de dienst gemeentewerken zul len een toelichting op het plan geven, waarna de aan wezigen er met elkaar over kunnen praten. Het ligt van af begin februari voor be langstellenden ter visie in de voorlichtingswinkel van de gemeente 3an de Lange Noordstraat 19. Bij het bepa len van de bestemmingen in het plan is rekening gehou den met de uitkomsten van het Distributie Planologisch Onderzoek (DPO) dat in 1980 werd gehouden. Óok het me rendeel van de uitgangspun ten die te vinden zijn in het in 1975 opgestelde „Intentie plan" voor het Geeregebied is gehandhaafd. We noemen ze even globaal Langeviele, Lange en Kor te Geere moeten zich tot winkelstraat kunnen ont wikkelen. Kantoren en be drijven die een intensief contact met het publiek moeten hebben passen ook in deze straten. Daarbij kun nen we bijvoorbeeld denken aan banken en kapsalons. Gortstraat en Vlissingse- straat lenen zich prima voor een menging van woningen, bedrijfjes, winkeltjes en een enkel kantoor of café. Bij het bepalen van aantallen geldt de huidige toestand als be langrijkste uitgangspunt. Het aantal horeca-onder- nemingen moet in principe gelijk blijven aan de situatie van nu. Toch wordt het uit breiden met een enkele nieu we vestiging in met name de winkelstraten niet onmoge lijk geacht. Omwonenden moeten dan wel in de gele genheid worden gesteld be zwaren kenbaar te maken. De woonfunctie moet be houden worden en waar mo gelijk zelfs bevorderd. In de winkelstraten praten we dan over bovenwoningen. Bij ge mengde bebouwing wordt bovendien het aantal op dit moment aanwezige woon- panden als minimum in het plan opgenomen. Voor de historische bebou wing langs de randen van het plan is gekozen voor een systeem dat ook bij het be stemmingsplan „Molenberg" is toegepast. Een groep pan den, die een straatwand vormt, krijgt dan een meer voudige bestemming. Hoe veelheden vindt men terug in de voorschriften. Een wij zigingsbevoegdheid van burgemeester en wethouders maakt toevoeging van een winkeltje, kantoor, bedrijf of horecavestiging in de aange geven straatwanden moge lijk. Een flexibiliteit die noodzakelijk is voor een bin nenstadsplan. De nog resterende „stap pen" die bij het invullen van het Geeregebied te verwach ten zijn kunt u hieronder le zen: Het restaureren van een aantal panden aan de Koe straat. Hierin komt een aan tal kleinere woningen. Een parkeerkelder met zo'n 250-300 plaatsen onder het gehele middengebied of een deel daarvan. Deze wordt dan vanaf de Koe straat toegankelijk. Een kantoor van de Amro- bank bij de Geerebrug met een aantal woningen aan de Koestraat. Een kantoor voor de belas tingdienst centraal in het gebied langs de Beenhou werssingel Kleinere winkels met wo ningen op de verdiepingen tegenover het ANWB-kan- toor. Ook kleinere winkels of binnenstadsvoorzieningen die tot een winkelgebied be horen met woningen op de verdiepingen in het gebied tussen Korte en Lange Gee re. Een aantrekkelijke voet gangersverbinding tussen beide straatjes in de vorm van bijv. een winkelpassage wordt daarbij voorzien. Woningen met terrassen aan het water bij de voet gangersbrug naar het Tref- center. Een duidelijk accent op het wonen in dit winkel gebied. x kern i.p.v. door de kern. De bouw van de Geerebrug en het maken van de Langevie le tot winkelwerf getuigen hiervan. Laatstgenoemde straat kan volgens het plan wellicht een promenade worden. In het openbare deel van het gebied komen kleine intieme centrumstraatjes die kleine pleintjes verbinden. De voetganger wordt daar als belangrijkste verkeers deelnemer gezien. Verbin dingen met het bestaande winkelgebied vinden de op stellers van het bestem mingsplan ook van belang. Als hoofd-toegang tot het Geeregebied en de parkeer kelder denkt men aan de Koestraat. Bedienend ver keer kan onder bepaalde voorwaarden toegang krij gen tot bijna alle straten. De te nemen maatregelen voor ontsluiting van het gebied zullen in ieder geval voor deel opleveren voor de voet gangers, winkelend of zo maar wandelend. MIDDELBURG - Het Scholierenkaffee Midgard in Middelburg heeft voor vrij dag 5 februari een swing avond op het programma staan. Vanaf acht uur is iedereen welkom, gratis toe gang. MIDDELBURG - Donder dag 4 februari wordt de eer ste algemene vergadering gehouden van de nieuwe af deling Middelburg en om streken van D'66. De verga dering begint om acht uur in de Stationsrestauratie van Middelburg. Op het programma staan onder meer een bespreking van de verkiezingsprogram ma's en de verkiezing van lijsttrekkers voor de ge meenteraadsverkiezingen dit voorjaar. Het idee om via éénrich- tingverkeer in Langeviele en Korte Geere te komen tot een nieuwe toegang naar de binnenstad werd in 1976 ver laten. Men koos toen voor een verkeersstroom langs de MIDDELBURG - In de koffiebar van Youth for Christ (Herengracht 52, Mid delburg) spreekt vrijdag 5 februari Robert-Jan Perk. Het begint om halfnegen. Zoals we dat wel vaker de den, waren we op 't eind van de dag nog even in zee ge weest om de beslommerin gen die de dagen nu eenmaal met zich mee brengen in het al koud wordende water weg te spoelen. Het was een te mooie oktoberavond om meteen al afscheid van de zee te nemen, dus zetten wij, mijn vriendin en ik ons aan het unieke terras van het Domburgse strandpaviljoen. We hadden graag een glas Skoll over voor een plaats op de eerste-rang, hoog boven zee op het duin. Alles lag er bij, zoals het hoort. Het blauw-groen van de zee ging zonder merkbare einder over in het blauw van de lucht. De zon was haar kracht kwijt en zou straks de zaak in het rood zetten. Samen met de na het koude bad toch al hevig stromende levenssappen, gaf het me d<_ overtuiging nog heel wat van m'n toekomst te kunnen maken. Naast ons zat iemand, een grote man van hoge leeftijd met hoed, minstens even te vreden te wezen. Het enige wat hem leek te storen, wa ren de wespen. Als ze op het plastic tafeltje voor hem even wilden proeven van de gemorste druppels drank, probeerde hij ze met zijn wandelstok plat te slaan, on derwijl wat brommende klanken voortbrengend. De wespen brachten ons met el kaar in gesprek. Hij bleek in Domburg geboren te zijn. Na een leven van zakendoen in Amsterdam en Amerika was hij weer op zijn oude stek te ruggekeerd. „Als 't kan, kom ik hier el ke dag even zitten", zei hij met een zware stem, als van zelfsprekend aannemend dat wij vakantiegangers waren die maar even van dit moois konden genieten. „Er is hier veel veranderd sinds vroe ger, maar dót", hij wees met zijn stok in de richting van de zee, „dat blijft hetzelfde". Wij zeiden niets, voelend dat hij na zoveel levensjaren lie ver zijn eigen ervaringen doorgaf dan nog gestoord te worden door die van ande ren. „Mijn grootvader was nog boer hier", deelde hij mee, zijn grote hoofd met hoed stijf in onze richting draai end. „Daar kwam ik zo graag als kind. Het was zo iemand die liever een kwartje net zo lang fijnk- neep tot de koningin er tra nen van in de ogen kreeg van dan dat-tie 't uitgaf. Maar het was een goeie man, ook voor zijn knecht. Er is toch pas geleden een boek uitgekomen over landarbei ders, niet? Ik heb 't niet gele zen hoor, maar uit de kran ten begreep ik dat die schrij ver 't nogal van één kant be kijkt. Zó erg is het niet ge weest. Die knecht kwam bij m'n grootvader niks tekort Die schrijver komt uit een bepaalde hoek, een rooie hoek, o-ie-eglks-hm-ha"? Wij keken elkaar be vreemd aan om die laatste klanken die stotend uit zijn keel kwamen. Naarmate hij enthousiaster ging vertellen, liet hij ze meer vallen en wij hielden het achteraf op: of iets dergelijks. De vragende klanken daarachter waren mogelijk ooit vragend be doeld geweest, maar nu wa ren ze dat beslist niet meer, want hij praatte gewoon door. „Die knecht kreeg altijd van alles van m'n grootva der. Als-ie kleren nodig had voor zijn kinderen, dan kreeg-ie de gedragen kleren van m'n grootvaders kinde ren. Hij kreeg ook elk jaar een big. Dat mest-n-ie dan vet in de schuur bij z'n huis je en daar at-tie de hele win ter van. En reken erop dat hij het voer nogal eens bij m'n grootvader vandaan haalde, al mocht dat natuur lijk niet Veertig jaar is-ie bij m'n grootvader in dienst geweest en zo lang hou je 't toch niet vol als je 't slecht hebt, zou ik zeggen". Hij pauzeerde even om met zijn stok naar een wesp te slaan, wat doorzijn stijve be- wegingen nogal wat tijd in beslag nam. Omdat hij ons tijdens het praten niet aan keek, hadden wij de natuur film goed kunnen volgen. De zon ivas in het onbestemde gedeelte tussen lucht en zee gezakt en won de strijd met de nazomemevel nog steeds, al was er niet meer overge bleven dan een groot rood hemellichaam dat alleen in rechte lijn nog wat koude kleur aan de zee voor ons gaf. Gegrinnik gaf aan dat on ze oude buurman doorging. „Weet je wat die knecht bij m'n grootvader verdiende"? Hij gaf zelf het antivoord: „Acht gulden. Acht gulden per week en dat veertig jaar lang, soms iets minder en soms iets meer. Da's niet veel, zou je zeggen, maar je moet is raden wat ze vonden toe hij doodging". Wij hadden geen idee. „Mijn grootixider was stom verbaasd toen hij 't hoorde. De man had zesduizend gul den in een ouwe sok zitten. Zesduizend gulden, overge spaard van die acht gulden per week! M'n grootvader vond 't de grootste mop die hij ooit had meegemaakt Ik heb 'm het verhaal heel wat keren horen vertellen en elke keer moest-ie er zelf 't hardst om lachen. Hij kon maar niet snappen hoe die knecht dat voor mekaar had gekregen". Adam.

Scheldebode | 1982 | | pagina 7