SCHOLENGEMEENSCHAP DE WELLINGE 100 JAAR HULST-KAPELLEBRUG PERZISCHE TAPIJTEN ONMIDDELLIJKE VEILING Weekend rondom Goethe in anthroposofisch centrum Bijzondere kerkdienst Hobbyschrijvers op Walcheren verenigen zich Wie verloor goudkleurige oorbel? Filmavond motorraces Improviseren met Turu van Leerdam in de Zwaan Sparen Dienstbode SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 BELANGRIJKE OPENBARE VERKOPING TE GRENS NEDERLAND-BELGIË OORSPRONKELIJK BESTEMD VOOR GESPECIALISEERDE TAPIJTHANDELAAR. ELK TAPIJT MET ECHTHEIDSGARANTIE Vele stukken interessant als geldbelegging Stuk voor stuk. ZAAL FABIE ZONDAG 7 FEBRUARI 14.00 UUR 213 van waardevolle zending kostbare en schitterende handgeknoopte wollen en zijden alsmede kostbare exemplaren uit de andere belangrijke knoopgebieden. Goederen gekontrakteerd ex Iran. Afghanistan, Pakistan, Turkije etc., zullen terstond te gelde worden gemaakt daar verplichtingen niet zijn nagekomen, door Ten gerieve van het publiek vindt de veiling plaats In Gentsevaart 135, HULST-KAPELLEBRUG (direkt aan de grensovergang Kemzeke/Paal t/o Belgisch Douanekantoor) Vrijgave voor inspectie op de dag van veiling vanaf 12.00 uur. Catalogi verkrijgbaar bij INT. DOUANEAGENTEN G.A DE CONINCK BV St Jansteen (t/o Ned. Douanekantoor) Velllnghpuders: Kunstveilingen Erasmus BV. Scheepmakershaven 70. Rotterdam, onder wettelijk voorgeschreven toezicht van deurwaarder A.M.M. van Damme. Axelsestraat 38. Temcuzen. MIDDELBURG - Het Studiecentrum voor Anthroposop- hie Zeeland in Middelburg houdt ter gelegenheid van de honderdvijftigste sterfdag van de dichter-, schrijver en na tuurwetenschapper Goethe een weekend, „rondom Goethe" op 19,20 en 21 februari. Goethe, zeer bekend door zijn romans Faust of Dich- tung und Wahrheit, is waar schijnlijk minder bekend om zijn natuurwetenschappelij ke werken. In zijn Farben- lehre en zijn Metamorphose der Pflanzen brengt hij een totaal nieuwe aanpak van wetenschappelijke metho den en onderzoek. Tijdens het februariweek- end voeren dr. Siepman van den Berg en drs. de Cock de deelnemers in deze onder zoeksmethoden in. De heren zijn docent in de fenomeno logische natuurwetenschap aan de Vrije Hogeschool. De dames Arends en Geurts, beiden werkzaam in de kunstzinnige expressie, be geleiden de deelnemers in het op kunstzinnige wijze tot uitdrukking brengen van het beleefde. De heer Sand- hövel tenslotte, schetst Goe the's biografie. Hoogtepunten van het weekend zullen zijn het voordragen van gedichten door voordrachtskunstena res mevrouw Knottenbelt en een optreden van de fluitist Leen de Broekert. Hij speelt werk van Beethoven, een groot bewonderaar van Goe the. Wie geheel of gedeeltelijk aan het toeekend wil deelne men, kan inlichtingen in winnen bij het studiecen trum, voor Anthroposofie, Dam 69 Middelburg of telefo nisch via 01180-34646 of 01102-2564. MIDDELBURG - Zondag 7 februari om halfdrie wordt er een bijzondere kerkdienst gehouden voor mensen die verstandelijk minder be gaafd zijn. Deze interkerke lijke dienst wordt gehouden in de Getuigeniskerk in Middelburg. De voorganger is dominee Dondorp. Na af loop is er een koffiecontact. CURSUS BLOEMENSCHIKKEN Voor informatie en of opgave: Bel 071-140029 071-216826 MIDDELBURG - Enkele „hobbyschrijvers" zijn van plan om een lande lijke vereniging op te richten voor iedereen die wel eens een verhaal of een gedicht schrijft. Óp Walcheren wil men een afdeling, Regionale Hobbyschrijvers Vere niging, oprichten. Wie belangstelling heeft, kan een briefje schrij ven naar Leen van Zij- derveld, Karelsgang 12, 4332 AM Middelburg. Na enkele weken kan men dan bericht krijgen met meer uitgebreide infor matie. De eerste landelijke bijeenkomst wordt ge houden op 20 maart in Breda. De bedoeling is om vooral regionale af delingen te vormen waar men elkaar regel matig kan ontmoeten en eikaars werk kan laten zien. In uw omgeving te: MIDDELBURG in het Ontmoe tingscentrum „Dauwendaele", Vrijlantstraat 51. Aanvang: dinsdag 2 maart 1982. De wekelijkse cur.u» bloemenschlkken staat onder leiding van een ervaren en bevoegde leerkracht. De cursus bestaat uit 8 lesavonden. Na iedere les van 19.30- 21.30 uur nemen de deelnemers een baal bloemstuk mee naar huls. Het cursusgeld bedraagt 148.-, In clusief bloemen en het materiaal, als mede een overzicht van de lesstof, de cursus Is dus volledig verzorgd. In september start ook nog de eenjarige vestigingsopleiding bloemenschlkken en binden. Opgavebinnen 10 dagen door een (brief)kaart te zenden aan Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwas senen (SBOV), Kruisbes 25. 2318 A2 LEIDEN. Gaarne duidelijk uw naam. adres en cursusplaats vermelden. Na opgave ont vangt u een bevestiging. VLISSINGEN - In de pe riode van 20 tot 27 januari 1982 zijn bij de Gemeentepo litie te Vlissingen de volgen de voorwerpen aangegeven: bril met zwart montuur; bril met goudkleurig monteur; pene tui met inhoud; groen kabelslot met sleutels; paar bruine plastic kinderwan ten; oranje regenbroek; da mesportemonnee; zwarte portemonnee; bruine porte feuille; doos met paar kin derschoenen; oorbel; goud kleurige oorbel in waaier vorm; losse sleutel; 2 huis sleutels; 5 sleutels, waarvan 3 auto-; zwart etui met 2 sleutels; fietstas met inhoud; plastic tas met o.a. boeken. Aangegeven dieren: in asiel wit met zwarte kater; bij particulier zwarte kater met witte bef. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. In dezelfde periode wer den bij de Gemeentepolitie te Oost-Souburg een blauw met zwarte kinderhand schoen en een lederen antra cietkleurige dameshand schoen aangegeven. OVEZANDE - De Stich ting Motor racing Zeeland in oprichting houdt vrijdag 5 februari in Ovezande een film- en dia-avond met spectaculaire beelden van auto- en motorraces en -crosses. Er zullen verschillende ra ce- en crossmotoren te zien zijn van Zeeuwse rijders, onder meer de 125 cc race machine van Jos rentmees ter uit Ovezande. De avond begint om acht uur in zaal R2. De toegangs prijs is drie gulden, voor kinderen een gulden vijftig. Timmeren en strijken voor vijf gulden per jaar timmeropleiding in een schoolgebouw in de Gort straat. Voor die tijd was er al wel een avondopleiding te kenen. De timmerschool be gon met zeven leerlingen. Misschien was het school geld voor velen een beletsel, want dat bedroeg in die tijd vijf gulden per jaar. Er kwa men toch steeds meer leer lingen en de school werd te klein. In 1909 verhuisde men naar het Molenwater (in dit gebouw is nu de Streek school gevestigd). In 1911 werd de ambachts school uitgebreid met een machinistenopleiding. Alle toekomstige machinisten liepen daar officieel in uni form rond. Een echte scho lengemeenschap kwam ech ter pas in 1970 tot stand, toen ook de huishoudschool er bij kwam. De opleiding voor meisjes is in 1905 begonnen in de Molstraat. De school kreeg een startsubsidie van tweehonderd vijftig gulden en moest verder draaien door middel van giften. Jon ge meisjes konden hier een opleiding krijgen voor dienstbode. Ook werd de school bezocht door dames, die de fijne kneepjes van de huishouding wilden leren. Echt erkend werd de school aanvankelijk niet. In 1913 wilde mevrouw Hart man-Wisse naar aanleiding van een Zeeuwse kleder drachtenshow, een kantklos- school openen in Middel burg. Zij kreeg hiervoor al snel toestemming en besloot om samen met de al be staande huishoudschool een Industrie- en Nijverheids school te beginnen. Deze school begon in de Sint Pie terstraat met zowel dag- als avondopleidingen. Al gauw meldden zich zoveel leerlin gen aan, dat er lokalen bij gebouwd moesten worden. Toestemming om een nieu we school te bouwen kreeg men niet, maar in 1929 is be gonnen met de verbouwing van het burgerweeshuis aan het Molenwater tot school gebouw. Dit gebouw is nog altijd een dependance van de Wellinge. De Bokx: „Sinds 1970 is de Wellinge dus echt een scho lengemeenschap. Gedurende de onderbouw zitten de leer lingen samen in een klas, daarna kunnen ze een spe ciale richting kiezen. Er zijn nu een groot aantal afdelin gen, onder andere bouw, me taal, elektro, motorvoertui gen, consumptief, schilderen, huishoudkunde, kantoor en winkel, naaldvakken en per 1 augustus komt daar de nieuwe opleiding uiterlijke verzorging nog bij en ook de machinistenopleiding be staat nog steeds". Er wordt al lang niet meer zo'n sterke scheiding ge maakt tussen jongens- en meisjesopleidingen, zoals dat vroeger gebeurde. Alle oplei dingen staan voor beide groepen open. Naar aanlei ding van het jubileum heb ben de leerkrachten een boekje samengesteld met als titel: „Van ambachtsgezel en dienstbode in de burgerstand tot automonteuze en zieken verzorger". De scholengemeenschap heeft sinds 1972 een heel nieuw schoolgebouw aan de Kruisweg in Middelburg en dankt de naam aan het klei ne riviertje, de Wellinge, dat vroeger op deze plaats stroomde. SOUBURG - Donderdag 4 feburari speelt Turu van Leerdam in de muzikale workshop in SKA buurthuis de Zwaan in Souburg. Turu van Leerdam is bekend als basgitarist van Massada en Vitesse. De bedoeling is dat hij met de bezoekers van de workshop geïmproviseerde muziek gaat maken. Hij zal enkele gitaartech nieken demonstreren en proberen de aanwezigen nog wat aan te leren. Wanneer deze session goed slaagt zal in maart Kaz Lux naar de Zwaan komen. Het begint om twee uur, de toegang is gratis en men moet de eigen instrumenten mee nemen. MIDDELBURG - De krie bels zitten weer in de benen; de carnavalsziekte (of is het geen ziekte, maar juist een medicijn?) breekt weer uit. In Middelburg-Zuid is het carnaval al aardig ingebur gerd, voor de 14e maal wordt er alweer een Lach-in geor ganiseerd. Een avond van lol maken, dansen, hossen, caba ret, zingen en... koel-sissen- de-lekkerlessende-pils. Van af 5 februari is het carnavals- gebeuren voor „De Mane blussers" in die wijk weer een gegeven waar men niet omheen kan. Erger nog: men slaapt nu al nauwelijks, omdat er van alles en nog wat geregeld/ georganiseerd moet worden daar in Zuid. Want net als ieder jaar, vooral omdat het zo aanslaat, gaat de Mane- blussers-vereniging weer met een Lach-in langs di verse bejaardentehuizen en ook Vijvervreugd. Dat gaat zo door tot de laatste stuip trekkingen van carnaval, dat feest dat zoetjes aan over is komen waaien uit Bra bant. Wat bezielt iemand om daar zo enorm veel tijd (en eigen geld) in te steken? Met die vraag togen wij naar de residentie van Prins Willen den Eerste („Wim" in het gewone, burgerlijke le ven). Een audiëntie aanvra gen bleek gelukkig niet no dig; zijn Hofdame (nou ja, echtgenote) bleek onmiddel lijk bereid een afspraak te arangeren met Zijne Hoog heid. De prins blijkt overi- Op vrijdag 5 februari is de Ouderen Lach-in te zien in het Zuiderba ken. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 6 februari om twee uur begint iri het zelfde wijkgebouw de Kinderlach-in en die avond om elf over acht de Grote Lach-in show. In de week daarna gaat de Lach-in nog naar het bejaardenhuis der Boe- Ie en Vijvervreugd. Prins Willem en het succes van MIDDELBURG - In de week van 15 tot en met 19 februari viert de scholengemeenschap voor beroeps onderwijs de Wellinge in Middelburg het honderd jarige bestaan. Dit gebeurt met een receptie, een openbare les en een tentoonstelling. „We hadden aanvankelijk een groot feest willen organiseren ter gelegenheid van dit jubileum, maar uiteindelijk is besloten het wat sober te houden en de kosten die we daarmee besparen een andere bestemming te ge ven", vertelt de heer de Bokx, conciërge van de Wel linge. De openbare les wordt ge houden op dinsdag 16, woensdag 17 en donderdag 18 februari. Op de dinsdag en donderdag worden alle leerlingen van de hoogste klasse van het basisonder wijs van alle Walcherse scholen uitgenodigd. Zij kunnen dan kennis maken met de verschillende moge lijkheden van de Wellinge op het gebied van beroeps gens een democratisch lid te zijn van de wijkvereniging, die voor het carnaval tijde lijk wordt omgedoopt tpt „Maneblussers". „Wij doen allemaal ons best. Wij zijn één vereniging en treden als zodanig als één geheel naar buiten, of ik nu toevallig de Prins ben of niet", zegt Prins Willem beslist. We zitten dus in de Troon zaal (ofte wel huiskamer) van Prins Willem den Eerste van de Maneblussers. Om hen heen zitten trouwens de elf Raadsleden; onmisbaar voor handel en wandel van de Prins. Want een Prins al leen is net zoiets als een toi letpot zonder bril. „Eigenlijk", legt Willem uit, „zijn het tien raadsleden en één duizendpoot; de Nes tor. Deze man namelijk re gelt maanden tevoren alle bezoeken die wij als Prins en Raad van Elf moeten afleg gen deze weken. Hij stippelt de route uit voor de stoet met praalwagens, maakt afspra ken met politie en gemeente bestuur, regelt het halen en brengen van de Hofjorettes (de fraaie dames met de le nige benen van hupsa-heisa- sa-in-de-lucht) en ga zo maar door. Je moet beslist hart voor de (carnavals- )zaak hebben, anders lukt het je niet. Maar dat geldt voor iedereen. De Hofjoret tes bijv. staan in weer in wind vaak te dansen en te springen om het publiek te animeren; daarvoor hebben ze maandenlang passen in gestudeerd. De Raad van Elf moet „up-to-date" ofwel tot in de puntjes gekleed en ge schoren zijn. Ikzelf moet me als Prins uiteraard voor beeldig kleden en gedragen (want een Prins is het visite kaartje van de carnavals vereniging). En de mannen die de optocht in elkaar zet- het moet een feest zijn dat voor iedere portemonnee toegankelijk is". „Drinkebroers krijgen niet de kans het feest te verknal len, omdat wij als Prins en Raad van Elf ten eerste nau welijks één glaasje pils drin ken en ten tweede toezicht houden op de gang van za ken. Wij voelen ons namelijk gedurende het carnavals feest, op alle dagen, verant woordelijk! Zeker ook als we straks met de stoet weer door de wijken trekken; wee degene die dan een borrel drinkt tijdens het rijden. Die sturen we gewoon het bos in. Maar het gekke is: men wéét dat zoiets niet past en daar om doet men het ook niet". „Ik zei eerder al: geld speelt een belangrijke rol in die zin: alles wat wij doen en maken (zoals die nieuwe kostuums) komt uit eigen zak. Ook de decors, muziek instrumenten, alles betalen we zelf. We sparen daar ge woon het hele jaar voor. En niemand zeurt over declara tiebonnetjes, maar doet mee in het belang van de wijk en - naar wij hopen - ver daar buiten. Het enige wat wij uit de verenigingskas betalen is de traditionele snertmaaltijd met roggebrood na afloop van het caranvalsgebeuren. En is dat voorbij, dan zitten we als „gewone wijkvereni ging enkele weken later weer rondom de bestuursta fel en heten we weer gewoon Wim, Co, Fred en Jan mét concept-plannen voor het vólgende carnaval. Want ge loof me als ik zeg dat we tus sen de bedrijven door allang weer met onze gedachten be zig zijn met het feest van 1983". „We hebben namelijk toe stemming gekregen een nieuwe opleiding uiterlijke verzorging aan ons opleidin genpakket toe te voegen. De ze nieuwe studierichting leidt op tot dames- en heren kapper, maar ook voor ma nicuren, pedicure en derge lijke. Vanwege de bezuini gingen hebben we echter geen geld gekregen voor het inrichten van lokalen voor deze lessen. Vandaar*dat we het geld, dat gereserveerd was voor de organisatie van festiviteiten voor een groot deel hieraan willen beste den, bij wijze van cadeau aan de honderdjarige school. We hebben nu ter gelegen heid van het jubileum een disco-avond voor de leerlin gen gehouden. Ook de open bare les staat dit jaar in het teken van de verleden tijd. In de hal van het schoolge bouw komt een overzichts tentoonstelling die de ge schiedenis van het beroeps onderwijs weergeeft, door middel van foto's, oude do cumenten, werktuigen en werkstukken, waaronder bijzonder mooie miniaturen, die we van oudleerlingen ter beschikking kregen. In de kantine worden in kramen dertien oude beroepen uitge beeld. Er is onder andere een complete oude smederij". onderwijs. Naast de tentoon stelling in de hal, is het na tuurlijk ook de bedoeling dat zij een kijkje nemen in de verschillende lokalen. Daar kunnen ze zien hoe het be roepsonderwijs tegenwoor dig wordt gegeven. Op woensdag 17 februari is de middag gereserveerd voor genodigden die allen wat met de school te maken heb ben, onder andere vanuit het bedrijfsleven, en 's avonds zijn alle andere belangstel lenden welkom. Het beroepsonderwijs in Middelburg is honderd jaar geleden begonnen met een de Maneblussers ten, al die fraaie wagens uit dossen, dat is werk van maanden... vrijwillig dus he! En dan hebben we nog een decorploeg (voor de shows dus), de EHBO-ploeg, de hapjes-en-drankjes-ploeg en de naaiploeg". De naaiploeg zet dit jaar de Raad van Elf en de Prins geheel in het nieuw. Zijn vrouw, ook lid van de ploeg, zit achter dikke rollen prachtige stof in de hobby kamer van de Prins. Met ro de konen, want het blijkt in spannend werk te zijn. Uit foto's van vorige car navalsfeesten valt op dat de sfeer ook écht is. Hoe komt dat nou? We hebben vaak de indruk dat het een drank- feest is en negen maanden later plukt menigeen de vruchten...de geijkte opmer kingen als je aan iemand vertelt dat je carnaval gaat vieren. De Prins legt het eens haarfijn uit. Hij meent het echt als hij zegt: „Kijk, De Maneblussers hier in de wijk zijn een vereniging van buurtbewoners. Vandaar dat er pertinent geen onder scheid wordt gemaakt tus sen Prins of klusjesman. We werken keihard met elkaar om als eindresultaat een GI GANTISCH en FIJN feest te bieden aan de mensen. Niet alleen dus aan de Zuid-men sen, wel nee. We hopen ieder jaar weer dat op die Lach-in (of de grote carnavalsavond, een week later meestal) zeer veel mensen van buiten Zuid komen. Daarom houden we de toegangsprijs ook laag;

Scheldebode | 1982 | | pagina 13