Bezetters Lange Jan morgen voor rechtbank DANSLES Tochten Karavaan Amnesty trekt door Walcheren BELASTING- ALMANAK DANSSCHOOL JANVIER B. en W. Vlissingen steunen actie voor Russische joden Geweten AANVANG NIEUWE CURSUS BEGINNERS MIDDELBURG Huiskamerproject voorlopig dicht Voor Turkse vereniging Wie heeft uurtje voor invullen formulieren VAN FRAASSEN »T3 RUITER ZEEl>!> y WOENSDAG 20 JANUAR11982 TOTAAL OPLAGE 342.643 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG M VLISSINGEN-MIDDELBURG - Zaterdag 23 januari rijdt er een informa- tiekaravaan van Amnesty International door Zeeland. Dit gebeurt in het ka der van de actie „Verdwenen maar niet vergeten". Deze actie is op 1 december gestart voor mensen in verschillende landen die het slachtoffer zijn geworden van zogenaamde verdwijningen. Kunsthandel Lijstenmakerij DE WITTE SWAEN DESCH WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 EBODE 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5, VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350, 4380 AJ VLISSINGEN VLISSINGENMIDDELBURG - Met de boeien om handen en voeten werd ik weggebracht naar 't bittere krijgsgerecht en al die heren met al hun geschreven wetten vroegen mij wat mijn misdaad uxls mijn vaandelvlucht kan ik verklaren 'k heb begrepen wie mijn vijanden xvaren o nee ik vecht niet voor u en uw blinde bazen liever sterf ik nog aan de paal gij soldaten die wapens moet dragen die op 't slagveld uw leven moet xvagen bedenk dat zij die u bexmlen geven enkel denken aan hun profijt. De bezettingsactie van het Zeeuws Steunkomitee Totaal weigeraars van de Lange Jan in juni xmrleden jaar. Het is een gedeelte uit het lied „De deserteur" van het Antwerpse theatercollectief De Internationale Nieuwe Scène, maar het zou het strijdlied van de totaalwei geraars kunnen zijn. Principiële mensen die dienst weigeren, maar ook de wettelijk verplichte ver vangende dienst en als ge volg daarvan achttien maanden gevangenisstraf oplopen. Zij weigeren ook de vervangende dienst, omdat zij dat als een compromis zien. Momenteel verblijven in ons land acht totaalweige raars achter slot en grendel. Remco en Corien zijn leden van het Zeeuws Steunkomi tee Totaalweigeraars dat meer bekendheid wil geven aan de motieven van het to taalweigeren. Remco en Co rien zijn twee van de 18 mensen die morgen, 21 no vember, voor de Middel burgse rechtbank moeten verschijnen wegens het on betaald betreden van de „Lange Jan", en als zij daar voor niet terecht kunnen worden dan wel voor lokaal vredebreuk. Zij zullen wor den bijgestaan door drie ad vocaten van het advocaten- collectief uit Rotterdam en Breda. Waarom die bezet ting? Remco: „We hebben voor enkele uren de Lange Jan bezet om de aandacht te ves tigen op totaalweigeren. To taalweigeraars worden af geschilderd als misdadigers en ze worden ook als misda digers behandeld omdat ze principieel weigeren om te leren doden. Zij zien hun persoonlijk geweten ge plaatst tegenover een gewe tenloze houding van militai re autoriteiten, gepaard gaand met intimidaties en verdachtmakingen". Sinds 1923 kennen we in ons land de wet „Gewetens bezwaren Militaire Dienst" (GMD). De mensen die op deze wet een beroep doen ac cepteren de verplichting om in plaats van onder de wa pens te gaan vervangende dienst te doen. Voor 1923 be stond die mogelijkheid niet en kwam iemand die niet wilde dienen direct in de bak. discussie stelt maar jezelf. De totaalweigeraar wil het bestaan van een militair ap paraat, dat in zijn ogen een bedreiging van de vrede vormt en enkele en alleen om economische redenen in stand wordt gehouden, ter discussie stellen door het uitlokken van deze strafbare daad. Totaalweigeraars voe len er niets voor hun gewe ten te laten toetsen (wat een onderdeel is van de erken ningsprocedure van de wet GMD) door mensen die dit naar hun idee zelf eens hoognodig moeten laten doen, bijvoorbeeld door de steeds massaler wordende vredesbeweging". Jan de Reu, een van de to taalweigeraars die al bijna een jaar in de gevangenis in Breda zit, verklaarde in zijn hoger beroep tegenover het Hoog Militair Gerechtshof dan ook het volgende: „Ik sta hier in de beklaagdenbank omdat machthebbers bepa len wat wel en niet gedaan moet worden, wat goed en fout is. Eigenlijk is dit nog een positieve benadering want hieruit zou men kun nen afleiden dat men er een soort waardensysteem op na houdt. In deze kringen be staan er geen waarden: Het is waardeloos. Daarom neem ik het recht om zelf te bepa len wat er wel of niet gedaan moet worden, wat goed of fout is". „Een schijnproces", noemt Corien het. Zij is eveneens van het Zeeuws Steunkomi tee. „De straf stond al van tevoren vast en het strafcol- lege bestaat voornamelijk uit hoge officieren van land-, zee-, en luchtmacht. Je mag dus niet aannemen dat,zij een objectief beeld kunnen vormen of op de mo tieven van het totaalweige ren ingaan. Erger nog: Het hele proces wekte de indruk dat je te maken hebt met een van de ernstigste misdaden die ooit begaan zijn. Jan kreeg een betere bewaking dan 'Van Agt ooit gekregen heeft". Remco en Corien ver wachten niet dat er in hun proces wél zal worden stil gestaan op de achtergronden van de bezettingsactie. Rem co: „We beraden ons nog hoe we deze gelegenheid kunnen aangrijpen om meer be kendheid te geven aan het totaalweigeren". Het Zeeuws Steunkomitee Totaalweigeraars stelt men sen ook in de gelegenheid om te corresponderen met de to taalweigeraars die momen teel gevangen zitten. (De post wordt echter ivel gelezen door de gevangenisdirectie). Mensen die meer informatie willen kunnen schrijven naar Zeeuws Steunkomitee Totaalweigeraars, postbus 139 in Middelburg. Remco: „Mensen die een beroep doen op de wet GMD voeren ook een strijd tegen het militarisme; de totaal weigeraar is echter van me ning dat een beroep doen op deze wet niet het leger ter Vanaf 25 januari in Inlichtingen dagelijks per telefoon 01100-20176 of 's maan dags van 18.30-22.30 in de concert- en gehoorzaal, Singelstr. 13 te Middelburg Goes - Middelburg Zlerikzee Jacob Valckeplein 4 4461 KV Goes Tel. 01100-20176 BIC wi oweswei VLISSINGEN - Burgemeester en wethouders van Vlissin gen hebben besloten de internationale actie „1 miljoen hand tekeningen voor Russische joden" te steunen. Zij hebben als eersten hun handtekeningen gezet op de lijsten die in de vijf gemeentelijke informatiehoeken liggen. De handtekeningenactie wordt in Nederland georga niseerd door het Solidari- teitscomité voor de joden in de Sovjet-Unie en de Stich ting tot steun aan joden in Arabische en Oosteuropese landen. Samen met andere organisaties in de rest van Europa willen zij komend voorjaar een miljoen hand tekeningen aanbieden aan de commissie mensenrech ten van het Europese parle ment. Daarmee willen zij aandacht vragen voor en protesteren tegen het feit dat de situatie in de Sovjet-Unie voor joden de laatste twee jaar sterk verslechterd is. De handtekeningenlijsten kan men vinden in wijkcen trum Middenhof, Aldegonde, Open Hof, de openbare bi bliotheek aan de Spuistraat en Onder de trap in het stad huis. VLISSINGEN - Het Huis kamerproject voor Drugge bruikers in Vlissingen is voorlopig gesloten. Voor me dische verzorging kunnen gebruikers onbelemmerd te recht. De stichting verwacht na nieuwe afspraken met de gebruikers te hebben ge maakt, de normale opvang- activiteiten te hervatten. VVWVVVAV»WA\VW»,»VVVVAVVANV/»WA\VWW MIDDELBURG - De Nederlandse taal is en blijft voor veel buiten landse werknemers een groot probleem. Toch moeten er formulieren worden ingevuld, voor belastingziekenfonds, bij verhuizing, enzo voorts, of brieven ge schreven. De Turkse Werkne mers Vereniging wil de helpende hand bieden door bijvoorbeeld in de stationsrestauratie voor Middelburg ivekelijks een uur voor dit soort zaken beschikbaar te zijn. Dat kan niet zon- De dan om der vrijwilligers, vereniging zoekt ook mensen die beurten willen helpen bi'j het schrijven van brieven of het invullen van formulieren. Daar naast zit de vereniging te springen om mensen die bij het organiseren van culturele ontmoe tingsdagen willen hel pen. Wie er wat voor voelt, kan zich melden bij Ka- dir Kilinc, de voorzitter van de Turkse Werkne mers Vereniging, Maas straat 25, Middelburg, tel. 01184-34385. Wintervissers op het strand bij Dishoek. De foto is genomen dooreen lid van de fotoclub Valkenisse in het kader van een onderlinge wedstrijd. De txveede ronde in de strijd sluit op woensdag 14 april. De foto's zullen worden tentoongesteld in het Jeugdhonk aan het Dorpsplein in Koudekerke. HJllllllllllllllllillltlillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll i in ui hi iiiiii iiiiii ii mui mui in in ui ui ui ui ui ii ui min ii ui in ii ui ii ui ui ii ui ii ui in ii iiiii ii in in in ii Helaas is de dooi inge vallen, maar tot nu toe heeft de winter ons, schaatsliefhebbers, flink verwend. Slechts een dag of tien dooi zat er tussen de eerste en de txveede vorstperiode en steeds xvas er redelijk glad ijs. Vorige week kivam daar nog een prettig zonnetje bij dat de schaatser xmn boven en via het zivarte spiegelende ijs bescheen; schaatsen, toch al xxin een Ho<, - re Orde, werd iets goddelijks. Ging ik in december nog noodwaarts om een molentocht hier en een plassentocht daar te rij den, vorige xveek kon dal ook op Walcheren. Het blijft behelpen met die kleine stukjes, maarzeker voor de beginner kan het een stimulans zijn eens een echte tocht te gaan rijden. Ik mag graag een lans breken voor de schaatssport in een pro vincie xvaar geen kunst ijsbaan is en xvaar het aantal schaatsdagen door zijn hogere temperatuur heel xvat minder is dan in de rest van het land. Zo kon je vorige xveek van Middelburg naar Veere rijden, een tocht zonder al te veel hinder lijke obstakels. Vlak ach ter de Veersesingel, rechts van de Veersexveg begint de Veerse watergang. De schoenen een de kant - ik kom weer terug - de rug gekromd en op mijn ge mak op xveg. De stad laat ik snel achter me. Ik glij - kop tussen de knieën - onder de brug mn de Veersexveg door, ga pootje over naar rechts en xveer naar links. Het begint leuk te worden. Hoog riet hier en daar. Grasland, klei- en stoppelvelden wisselen elkaar af. Een boederijtje, het ijs is er bruin van de koeiepis, of varkenspis, daar wil iïc vanaf xvezen. De geur van verse gier en xmeslucht. Overal liggen op het ijs grote ganzedrollen, een hond zou er zich niet voor schamen, zo groot, zondag dat het de helt dag rond tien gra bleef vriezen, xvaret keiharde obstakelsJ zijn ze zacht als bote de messen xmn m'n snijden er dxvars heen. In de luchtj xvens ook veel Druk pratend vl over. Ik zit lekker en draai xveer een bocht. Txvee zwanen schrikken xmn me. Ze staan op het ijs en gaan op de loop. Zolang hun zxvare poten het ijs nog raken, hou ik ze bij. Als ze de lucht ingaan, kijk ik ze na totdat ze achter me neerstrijken. Ik moest er voor rechtop ko men en deed dat niet al leen voor de zxvanen. Het ritme is er nog niet en de rug protesteert tegen het alsmaar bukken. Gexvoon doorgaan. De brug onder de Goldsteinsexveg heb ik al xveer enige tijd achter me en kris-kras, ik xvou dat het altijd winter xvas door naar Veere. De wind harder dan ik dacht, heb ik bijna steeds tegen. Hier en daar is het ijs slecht, doordat er zo lang is doorgemalen. Waarom dat gebuert, weet ik niet. Maar het ijs zou dagen eerder berij baar zijn ge weest als bij het invallen van de vorst zou zijn ge stopt met malen. Schaats- knie-hoofd links, schaats- knie-hoofd rechts. De schaatsen zin gen onder me. Voor me ducht een steltlopertje- ie poten, snelle vleu gelslag. Wat zoeken die beestjes toch op het ijs? Voedsel zal er niet zijn. Misschien kunnen ze nit anders dan ze gexvend zijn, net als de ganzen, 's Nachts slapen wij op de xvatergang, of het nu een xvater- of een ijsgang is, zo lijken de ganzen te denken. Misschien dat een paar ganzen her er nit mee eens zijn en door hebben dat het niet zo veilig is, maar de meer derheid xvil niet anders, dus ze moesten zich er ioei bij neerleggen. De brug onder de Bie- xveg doemt voor me op. De vrolijk gele rietpluimen maken plaats voor zxvart tegen de blauxve lucht af stekende bomen xmn het krekengebied bij Veere. Een geur als van een pa lingrokerij xvaait me te gemoet van de boerderij aan de Biexveg. Dat kan |j ook verbeelding xvezen. De brug moet ik lopend 1 nemen. Helaas worden er hier geen lopers voor de schaatster uitgelegd, zo- dat dat xmn Zuid-Holland tot Groningen xvel ge- beurt. Na nog een brug draai ik de wijde kreek op, stoor me niet aan het krakende ijs en rijd de laatste kilometer tot aan i de dijk bij het Veerse Meer. Daar xvordt me een si- garet aangeboden door s een onbekende. Schaatsen verbroedert. Van skieeën hebben handige jongens een massasport weten te maken, waaraan flink |j wordt verdiend. Met de schaatssport is het geluk- 5 kig nooit zotter gekomen, i Stel je voor dat Fransen, Engelsen en Amerikanen in de gaten krijgen dat Nederland een uniek 5 wintersportgebied is, dat er geld zit in de verkoop van reizen om de „unieke |j Hollandse wintersfeer" te proexmn en de sensatie te voelen eens op de „gladde ijzers" te staan txissen mo- i lens en dijken, txissen riet en sneeuw. Laten zij maar in de bergen op winter- sport gaan, dan blijf ik hier xvachten tot de bloe- men op de ruiten vriezen. 5 Voordat ik in een xvarm i etablissement een Irish coffee ga nemen, besluit ik eerst nog een paar keer tussen Veere en Middel- burg heen en xveer te pen- delen. De zon gaat ten- j| slotte nooit zo mooi rood onder en de hemel is nooit zo mooi blauw als je op de schaatsen staat. 1 i;:,ii!iii!iiii]mmiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiniiMir- Tijdens de nu anderhalve maand oude campagne zijn al enkele verdwijningen op gelost. In de Philippijnen werden enkele personen dood teruggevonden. Am nesty vermoedt, dat in som mige gevallen de verdwij ningen eigenlijk verborgen politieke moorden zijn, maar dat ook vaak de verdwenen personen nog in leven zijn. De verdwijningen worden dan gebruikt om bij familie en vrienden paniek, verwar ring en angst te zaaien. Het doel van de interna tionale actie tegen de ver dwijningen is zowel het bo ven water krijgen van ver dwenen personen als ook publiciteit. Dat werkt pre ventief, omdat regeringen dan merken dat er in ver schillende landen op hen ge let wordt. Verdwijningen vinden vooral plaats in de landen Chili, Guatemala, El Salva dor, Bolivia, Argentinië, Volksrepubliek Jemen, Ma rokko, Zaïre, Mexico, Syrië, Oost-Timor, Ethiopië, de Philippijnen en Guinée. De informatiekaravaan wil na der informeren over de fei ten en ook over de manieren waarop men kan helpen de actie te doen slagen. De tocht begint om kwart over negen in Goes en rijdt vandaar naar Middelburg tien voor tien, Vlissingen tien voor elf en vandaar naar Oostburg, Temeuzen en Zierikzee. In elke plaats zal een kleine demonstratie mars plaatsvinden in het centrum en wordt een korte toespraak gehouden. Ook kunnen er vragen worden gesteld en zal er allerlei Am- nesty-materiaal verkrijg baar zijn. permanente expositie exclusieve lijsten Openingstijden di. t/m za. 11.00-17.30 u. Vlasmarkt 9, Middelburg Tel. 01180-16010 Begin uw vakantie bij ons. Iuw Goeie reis- reisbureau. VLISSINGEN tel. 01184-17710 Paul Krugerstraat 21 MIDDELBURG tel. 01180-27758 Londensekaai19 Reserveer nu een bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 s

Scheldebode | 1982 | | pagina 1