BOEKEN- OPRUIMING DANSLES DANSSCHOOL JANVIER Inwonertal Walcheren groeide met 400 I Luchtballon onthult plastiek Kees Roovers 1 Yvonne de kok nam plaat op in De Mug „Bij verhoging gasprijs moet de meterstand worden opgenomen" I De geschiedenis van I de Walcherse tram Moeilijker Swell speelt in Walk-Inn Winterwandeling Feest rond naamsverandering Open Hof in Paraplu D3 RUITER Broodfiguren maken in Scheldebuurt J.P.A. ROSSËL AANVANG NIEUWE CURSUS BEGINNERS MIDDELBURG Concert Vergadering over koninginnedag Karatetraining HUSON MIDDELBURG - De Middelburgse boer J. Kwekkeboom is één van de vijftien zelfkazende boeren in Zeeland, Brabant en Limburg die over hoop liggen met het zuivelbedrijf Campina in Eindhoven. Na een serie fusies heeft Campina in de drie zuidelijke provincies nagenoeg een monopolie positie. jammer voor de zelfkazende boeren, want Campina verlangt van hen een flinke heffing op de niet geleverde melk en uitwijken naar een ander zuivelbedrijf is onmogelijk. Dat kost ons de kop, zeggen enkele Brabantse zelfkazers. GRANDIOZE bij: - i/ïl WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 Zuivelbedrijf maakt het zelfkazende b Vanaf dinsdag 19 januari is Huson verhuisd Het voorlopige adres voor het opgeven van snoekjes in Souburg is dan Paspoortstraat 15-17 - Oost-Souburg. De Middelburgse boer Kwekkeboom vindt dat de Brabanders wat al te opge wonden reageren. „Ik kan het me niet indenken dat die heffing doorgaat. Dat zou ik zo erg vinden, schandalig mag ik niet zeggen, maar, ik geloof dat het allemaal op een vergissing berust." Kwekkeboom verbouwde zijn stal in 1980 tot kaasma kerij en opslagplaats annex verkoopruimte. „Ik ben met kaasmaken begonnen omdat er geen schot zat in de afbe taling", zegt hij. „Een onder nemer die in termen van rendement denkt, zou er nooit aan beginnen, maar ik heb het land en de boerderij van m'n vader gekocht. Er komt een hoop geld binnen en er gaat weer zoveel uit dat ik minder overhoud dan mijn knecht, terwijl ik ook het weekeinde nog werk. De stap van melkproducent naar kaasproducent heb ik gemaakt, omdat ik daar be ter van werd. Wij kregen ontheffing van de verplich ting alle melk aan Campina te leveren en dat kostte ons driehonderd gulden per jaar. De melkcontrole door de fa briek verviel ook: ik vind die wel nodig, dus er komt nog achthonderd gulden voor een vrijwillige melkcontrole bij. Dat is samen een inves tering van elfhonderd gul den, wat de overstap naar een kaasmakerij niet te moeilijk maakte." Campina, ontstaan in '79 uit een fusie tussen vijf zui velbedrijven, veranderde echter de regels. Vóór de fu sie leverden zelfkazende boeren in het oosten van het land 's winters melk aan de fabriek en maakten zomers kaas. De fabrieken hadden daar geen bezwaar tegen. Na de fusie wordt dat allemaal moeilijker. Er geldt een ver plichting alle melk aan Campina te leveren. De kaasmakers in het oos ten zijn wantrouwig en aar zelen om een leveringscon tract met Campina te teke nen. Maar Campina neemt geen melk aan van boeren die geen lid zijn en andere melkfabrieken zijn er niet meer; dus ze moeten wel. In de nieuwe statuten worden de regels van ver schillende zuivelbedrijven gestroomlijnd, ook die voor de kaasmarkt. Kwekkeboom was net begonnen toen die nieuwe regeling van kracht werd: „De kaasmaker moest zestig gulden per koe per jaar betalen, verminderd met één cent per liter gele verde melk. Nog geen jaar later is er weer een nieuwe regeling waarin Campina 4,59 gulden vraagt voor elke honderd liter melk die wij produceren. Daar komt dan nog eens achttien percent MIDDELBURG - Afgelopen zondagmiddag werd in de Middelburgse braai-tapperij De Mug een in dit café opgeno men plaat ten doop gehouden. Dat is Réservé van Yvonne de Kok met het trio Pim Bergman. Een en ander gebeurde tij dens de „Jazz in de Mug Special", verzorgd door zangeres Yvonne en haar trio. De in Zeeland wonende Yvonne vatte het idee op sa men met het trio de maande- lijkse repetities in De Mug te gaan houden. Dit groeide uit tot de bij stamgasten inmid dels overbekende elke-laat- ste-dinsdag-j azz-in-De-Mu g. Na deze periode namen andere jazzgroepen de dins dag van haar over. De in Eindhoven geboren Yvonne de kok heeft al sinds haar jeugd een voorliefde voor jazzmuziek. Zij volgde lessen bij Len del Ferro en mevrouw Dany Zonewa, maar het meest schoolde zij zichzelf. Zij heeft vele optre dens in binnen- en buiten land achter de rug, maakte radio-opnamen is een veel gevraagd gastsoliste. De plaats is in De Mug ver krijgbaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiliiiliiiiiiiiiiiiiiii VLISSINGEN - De Vlissingse funk-rockband Swell geeft zaterdag 16 januari een concert in de jeugdsociëteit Walk-Inn in Vlissingen. Het concert begint om halfnegen, toegangs prijs vier gulden. Swell brengt vooral eigen, swingende, mu ziek. De viermansgroep heeft zo langzamerhand een flinke dosis podiumervaring. Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillillllllllllllllllllllllllllillllllllilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiit ■V v. VLISSINGEN - De Vlis singse wandelsportvereni ging Willen is Kunnen heeft zaterdag 16 januari de twee de winterwandeling op het programma staan. De tochten beginnen in het clubhuis, de Willem-III-ka- zemev Deelnemers kunnen kiezen uit tien en vijftien ki lometer. Onderweg wacht een warme verrassing. VLISSINGEN - De bevolking van de provincie Zee- land is in het jaar 1981 toegenomen met 1982 mensen. S Op 31 december 1981 woonden er in Zeeland 353.644 mensen, te weten 175.978 mannen en 177.666 vrouwen. S De toename in het afgelopen jaar was het resultaat van E E een geboortenoverschot van 1.115 en een vestigings- E overschot van 867. Op Walcheren is het aantal inwoners gestegen met ruim vierhonderd. Twee gemeenten hebben nu minder inwoners dan een jaar geleden, te weten Domburg en E Westkapelle. Voor het eerst sinds jaren is er in Middel- s burg een vertrekoverschot. Er vertrokken 88 mensen E meer uit Middelburg, dan dat er zich vestigden. E In Vlissingen was er een vestigingsoverschot van 21. Het geboortenoverschot bedroeg in Middelburg 120 te- s gen 259 in Vlissingen. E Het aantal inwoners van Walcheren groeide van 109.017 naar 109.461. De inwonertallen van een aantal plaatsen zijn achtereenvolgens: Arnemuiden 3.888 en S E 3.973; Dombuiy 3.937 en 3.902; M.iriekerke 3.374 en §j 3.430; Middelburg 38.619 en 38.651; Valkenisse 5.958 en E E 5.973; Veere 4.626 en 4.640; Vlissingen 46.055 en 46.335 en E E tenslotte Westkapelle 2.570 en 2.557. ËniiiiiiiiimiiiiiiiinriiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiin:- VLISSINGEN - Het SKA buurthuis de Paraplu, voorheen Open Hof, houdt vrijdag 5 februari een volleybal- en zaal voetbaltoernooi voor de bewoners van de wijk Paauwen- burg. •De dochters van Kwekkeboom legt de kazen in het pekelbad. BTW bij. Voor elke honderd liter die wij leveren krijgen we weer 4,59 gulden terug, maar vermeerderd met 4,5 percent BTW. Ik heb het bij het consulentschap voor de rundveehouderij eens laten uitrekenen. Dat gaat me jaarlijks dertien- veertien duizend gulden kosten als ik de helft van mijn melk ver kaas. Dat wordt natuurlijk meer naarmate je meer melk verkaast. Je zit in enkele ja ren op d ehonderdduizend gulden en dat is wel heel wat meer dan het bedrag waar ik op heb gerekend." Volgens woordvoerder Thijsse van Campina gaat het om het principiële uit gangspunt van een coöpera tie: „De vaste kosten worden per liter melk verdeeld over de leden, de boeren dus. Vandaar ook de verplichting alle melk te leveren. Als een boer dat niet doet, zouden de andere boeren de kosten van de niet geleverde melk moe ten opbrengen en dat kan natuurlijk niet". Kwekkeboom vindt dat onzin en begrijpt nog steeds niet waarom Campina met zo'n regeling komt. „Een boer die veertig van z'n tachtig koeien opruimt en dus net als ik nog maar de helft van de melk levert, hoeft geen extra heffing te betalen". Toch gelooft hij niet dat Campina zich van de kaasboeren wil ontdoen, al wijzen alle tekenen in die richting. Voor Kwekkeboom, met tacntig koeien geen klei- foto: Cor Schuilwerve. ne boer, is het goedkoper het lidmaatschap van Campina op te zeggen dan de heffing, te betalen. Opzegging komt hem op een boete te staan van zo'n twintigduizend gul den,- de heffing van ander half jaar. de niet verkaasde melk kan hij aan de kalve ren voeren. „Zover zie ik het niet komen. We worden ten slotte ook gesteund door ZLM (Zuidelijke Landbouw Maatschappij) en het Consu lentschap". Deze activiteit vindt plaats in het kader van festivitei ten rondom de naamsveran dering in de eerste week van februari. De sportteams, da mes, heren of gemengd kun nen worden samengesteld uit een bepaalde straat, flat, woonbuurt, winkel, school en dergelijke. Men kan zich opgeven bij het buurthuis. De uiterste inschrijf da turn is dinsdag 26 januari. Het toernooi wordt gehouden in de sporthal van de Zeevaart school en begint om halfze ven. Na afloop is er een ge zellig samenzijn met prijs uitreiking in de Paraplu. Het is de bedoeling, als dit toer nooi een succes wordt, er een regelmatig terugkerende ac tiviteit van te maken. rugers VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - In buurt huis Scheldebuurt in Vlissin gen start binnenkort een cursus broodfiguren maken. De cursus wordt gegeven op de woensdagmorgen van half tien tot elf uur en omvat tien lessen. Inlichtingen en opga ve bij het buurthuis, telefoon 12302. Ook start er binnen kort een cursus volksschilde ren. Deze zal gegeven worden op de donderdagmorgen van half tien tot elf ur. Deze om vat eveneens tien lessen. TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN REPARATIE Spoedig klaar Tel. afspraken 01184- 14533 Hobeinstraat 52, VllMlngen VLISSINGEN - Vrijdag 15 januari om halfvier onthult wethouder Bruinooge van onder meer cultuur een staalplas- tiek aan de Sloeweg in Vlissingen. De Vlissingse kunstenaar Kees Roovers maakte het werk in opdracht van de gemeente Vlissingen in het kader van de beeldende kunsternaarsrege- ling. Donderdag aanstaande zal het twee ton wegende en bij na vier en een halve meter hoge kunstwerk worden ge plaatst. De flinke afmetin gen maken een onthulling niet eenvoudig. Het in land bouwplastic ingepakte plas tiek zal dan ook op een bij zondere manier aan de aan wezigen worden getoond: met het doorknippen van een touwtje trekt een grote luchtballon het plastic om hoog. Van dinsdag 19 tot vrijdag 29 januari is in het Vlis singse stadhuis een tentoon stelling over de staalplastiek te zien. In foto's, tekeningen, sterkteberekeningen en een model voor een nieuw staal plastiek is de werkwijze van de in Breda geboren Roovers te zien. Vanaf 25 januari in Inlichtingen dagelijks per telefoon 01100-20176 of 's maan dags van 18.30-22.30 in de concert- en gehoorzaal, Singelstr. 13 te Middelburg Goes - Middelburg Zlerlkzee Jacob Valckepleln 4 4461 KV Goes Tel. 01100-20176 MIDDELBURG/ VLISSINGEN - De afde lingen Vlissingen en Middelburg van het FNV hebben er in brieven bij de gemeente Middelburg en de PZEM op aange drongen dat bij tussen tijdse verhoging van de gasprijzen ook de meter stand moet worden opge nomen. Nu is het nog zo, dat bij een verhoging van de gasprijs de leveran cier schat hoeveel gas lemend tegen het duur dere tarief verbruikt heeft. Men doet dit met behulp van zogenaamde graaddagen. Zo wordt echter geen rekening gehouden met de wind, de stand van de woning ten opzichte van de zon, welk type ver warmingstoestel men heeft en dergelijke. Ook kan het voorkomen dat iemand bij een verboging van het tarief zuiniger gaat stoken. Doordat al deze factoren niet mee spelen in de berekening, wordt gemiddeld twintig tot honderd gulden per woning teveel in reke ning gebracht, aldus het FNV. Om een zo eerlijk mogelijk nota te kunnen berekenen, vinden zij het nodig dat de meter zo spoedig mogelijk na de prijsverhoging wordt op genomen. MIDDELBURG - In de se rie Italiaanse muziek geeft het duo Ferenc Hutyra-Leen de Broekert aanstaande za terdag een concert in de Kuiperspoort in Middelburg. Het begint om acht uur. Kaarten voor vijf gulden (jeugd tot twaalf jaar twee vijftig) verkrijgbaar aan de zaal. VLISSINGEN - Maandag 18 januari wordt er in club- en buurthuis Marnix een vergadering gehouden over de viering van koninginne dag in de wijken Wes ter- zicht, West-Souburg, Bos- senburgh en Papegaaien- burg. De vergadering begint om acht uur en is bedoeld voor organisaties en mensen die mee willen helpen aan de or ganisatie van de activiteiten op koninginnedag. Mensen die wel willen meewerken, maar niet op deze vergade ring aanwezig kunnen zijn, kunnen zich telefonisch aan melden, het nummer is 67022. VLISSINGEN - De Belgi sche karate-instructeur D. Heene - vierde dan en meer voudig Belgisch kampioen - komt op uitnodiging van Zeeuwse sportscholen zon dag 17 januari naar Vlissin gen om er een centrale kara tetraining te leiden. De training begint om twaalf uur in de sporthal Baskenburg. Het gaat om een training in de shotokan- stijl en het is meteen de eer ste keer dat zoiets in Vlissin gen mee te maken is. Het eerst komen de lagere ban den van geel tot blauw aan de beurt, daarna volgen nog twee trainingen voor de ho gere banden. VLISSINGEN - Als een krant reacties van de lezers E wil krijgen, moeten er fouten gemaakt tvorden, zoals E ik het artikel over de geschiedenis van de Walcherse E tram in de Scheldebode van vorige iveek (afgaand op E de reacties maken we dus weinig fouten). Enkele tien- E tallen mensen maakten de redactie erop attent dat de E Walcherse tram niet in '37, maar pas aan het eind van de oorlog zijn laatste rondritten maakte. Dank daar- E voor. In het boekje, waaruit wij de informatie putten, E staat dat ook goed vermeld: de lijn werd officieel in 1937 opgeheven, maar tijdens de Duitse bezetting is de E tram weer gaan rijden. Dat duurde totdat de inundatie E het onmogelijk maakte. In het boek geven ook ver- schillende foto's dat aan. Het is dus onze fout, waarvoor E onze excuses aan de lezers en aan de schrijver van het E boek. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Scheldebode | 1982 | | pagina 1