Kinderdagverblijf Kinderdijk Middelburg viert erkenning Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt in teken van energie start met ORKEST VAN MISHA MENGELBERG CONCERTEERT IN „DE VILLA" Cursus voor ouderen in Kuiperspoort Schakelcursus Zeeuwse dag en avondscholengemeenschap Brochure voor Papegaaienburg VOS-cursus in Middelburg Wachtlijst Introductie-cursus NVV-jongeren Contactavond Kynologenclub Bijbelavond Wie verloor vislamp? AANSTAANDE VRIJDAG IN KAPELLE: Pastor spreekt op vergadering ABVA KABO Activiteiten Woltershuis Vergadering Werkgroep Spuistraat Film in de Zwaan Spaans voor beginners Vredesdienst over dictaturen Vrouwencafé begint met open vergadering Vrouwen die kind afstaan Cursus natuur en landschap Goese motorcoureur Jelle Gentler SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JANUAR11982 213 MIDDELBURG - Kinderdagverblijf Kinderdijk in Middelburg wordt zaterdag 16 januari officieel geopend, omdat sinds 1 oktober 1981 het kinderdag verblijf officieel is erkend en nu ook een subsidie heeft gekregen. Een en ander gaat dan ook met eni gefeestelijkheden gepaard. Om elf uur worden de ge nodigden, ouders en kinde ren, ontvangen in het club gebouw van de watersport- verniging De Arne, aan de Kinderdijk 88. Om half- twaalf vindt de eigenlijke opening plaats door wethou der H. Gillissen. De kinderen zullen dan ballons oplaten, terwijl een draaiorgel voor muziek zal zorgen. Na de on vermij delij ke toespraken vertrekken de ouders en kinderen met de Jan Plezier naar het buurtgebouw in de Oude Werfstraat, waar voor hen een speciaal feest ge houden wordt. Vanaf half een 's middags is er dan nog open huis in het kinderdag verblijf. Het kinderdagver blijf is gevestigd in een groot herenhuis aan de Kinderdijk 76. Het idee om in Middel burg een kinderdagverblijf te beginnen is afkomstig van Jannie Janse. Samen met drie andere vrouwen is zij in 1973 begonnen met de op vang van kinderen. In het begin was er een groepje van zes kinderen en werd alleen van de voorkamer gebruik gemaakt. Twee ochtenden en twee middagen in de week konden de kinderen komen, maar al na twee maanden werd deze mogelijkheid uit gebreid met twee dagdelen en uiteindelijk kwam ook de woensdag erbij Er waren nog geen vaste tijden. Het ene kind kwam van negen tot halftwaalf, het andere tot halfeen. Soms kwam een kind al voor half- negen, het werd dan bij Jan nie thuisgebracht; er werd kortom veel rekening ge houden met de wensen van de ouders. In Middelburg was in 1970 al een initiatief groep voor een kinderdag verblijf, maar die werd op geheven omdat de gemeente geen subsidie wilde geven. Ook de Kinderdijk kreeg aanvankelijk geen subsidie. Jannie Janse: „Het was toen beslist geen vetpot, maar doordat we allemaal erg enthousiast waren, is het toch altijd gelukt om finan cieel rond te komen. Om zo voordelig mogelijk uit te ko men, vormden we met zijn vieren een maatschap, zodat we geen sociale voorzienin gen hoefden te betalen. De ouders betaalden in die tijd twee gulden per uur en er waren zo'n vijftien kinderen in een groep, zodat we van dertig gulden per uur alles moesten betalen, zoals eten, drinken, materiaal, speel goed en huisvesting. Als er dan nog geld overbleef, ver deelden we dat met zijn vie ren op basis van het gewerk te aantal uren. In 1979 heb ben we uiteindelijk een werkgroep opgericht die moest onderzoeken of subsi die mogelijk was en welke voorwaarden daaraan ver bonden waren." GOES - Het programma van Jeugd en Muziek in Goes krijgt aanstaande za terdag een vervolg in de vorm van een concert door het I.C.P.-orkest van Misha Mengelberg. Het concert wordt gegeven in „De Villa" aan de Van der Spiegel- ARNEMUIDEN - Van vrijdag 15 tot en met zondag 17 januari wordt in het Zil veren Schor in Arnemuiden een Introductie-cursus voor jongeren gehouden door het NW-jongerencontact Zee land. De cursus is bedoeld voor werkende en werkloze jongeren tot 26 jaar. MIDDELBURG - Het Zeeuws Instituut voor kunstzinnige vorming wil bij voldoende belangstelling een creativiteitscursus voor ouderen starten op de don derdagmorgen. Er loopt al een dergelijke cursus op de dinsdagmorgen in de Kuiperspoort in Mid delburg. Op vrijdag 15 ja nuari is er een informatie middag, waar iedereen die meer over de cursus te weten wil komen, terecht kan om twee uur in het dienstencen trum in de Schuttershof- straat la. Men kan dan ook kennis maken met de docen ten. Het is tevens mogelijk om vrijblijvend een kijkje te nemen op de dinsdagmor gens in de Kuiperspoort. straat. Het begint om half- negen en de toegangsprijs is zes gulden. Het werk van de pianist Misha Mengelberg wordt ge kenmerkt door een ijzer- sterk thema, accentverleg gingen en weglatingen, zo dat het een zeer vrije inter pretatie toelaat en toch een eenheid blijft. het I.C.P.-orkest behoort al jaren tot één van de toon aangevende grote formaties op het gebied van de geïm proviseerde muziek. MIDDELBURG - De Ky nologenclub Zeeland houdt donderdag 14 januari de maandelijkse contactavond in het Zuiderbaken in Mid delburg. Het gaat deze keer over de verzorging van de hond. Lia Verniel zal dit on derwerp toelichten en vra gen beantwoorden. Aan de orde komen onder andere j het onderhouden van de j vacht, het materiaal dat hiervoor gebruikt wordt, het verzorgen van oren en na gels en het trimmen van de hond. SOUBURG - De vijfde bijbelavond in de serie „Je zus Christus, wie is hij?" op vrijdag 15 januari in het Ro de-Kruisgebouw in Souburg heeft als thema „De waar heid". De avond begint om acht uur. Na de lezing van evan gelist Van der Bijl uit Gent over het thema kunnen aan wezigen vragen stellen. Voor inlichtingen of voor vervoer kan men bellen naar J.G. Hoste, tel. 01180-25677. VLISSINGEN MIDDELBURG - Woensdag 20 januari start de Zeeuwse dag- en avondscholengemeenschap weer met een schakelcursus, zowel in Vlissingen als in Middel burg. Kinderdijk hield eigenlijk het midden tussen dagver blijf en peuterspeelzaal. Uiteindelijk werd gekozen voor een kinderdagverblijf en werd subsidie aange vraagd bij de Rijksbijdrage regeling kinderdagverblij ven. Alleen al het feit dat er zoveel kinderen het dagver blijf bezochten en dat er bo vendien een wachtlijst was, waar zo'n negentig kinderen op stonden, toonde aan dat er behoefte aan een dergelij - ke voorziening in Middel burg was. Ook hebben alle ouders een brief gestuurd aan de gemeente, waarin ze motiveerden waarom hun kind het dagverblijf bezocht. Met het aannemen van de subsidie is Kinderdijk ge bonden aan een bepaald ta rief voor de kinderopvang. Sommige ouders vinden dit tarief te hoog en hebben hiertegen geprotesteerd. Maar de meeste mensen zijn het wel eens met deze rege ling, waarbij de bijdrage af hankelijk is van het inko men van de ouders. Jannie Janse: „We hebben op het moment een groep van zestien kinderen tussen de anderhalf en vier jaar. Het dagverblijf is open van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Er zijn altijd drie leidsters aanwezig. De kinderen eten tussen de middag gezamenlijk en we zijn nu ook een aparte slaap kamer aan het inrichten, waar de kleintjes een uurtje kunnen slapen, als ze te moe worden. Om te spelen heb ben ze de ruimte in twee grote kamers en suite. In de zomer kunnen ze lekker bui ten in de grote tuin." Van de moeders van de kinderen werkt ruim een derde buitenshuis. De ande re ouders maken gebruik van het kinderdagverblijf vanwege de contactmoge lijkheden, omdat ze stude ren, vanwege bijzondere si tuaties thuis of omwille van de ontwikkeling van de kin deren. „We hebben een erg goed contact met de ouders. Ze zijn vertegenwoordigd in de verschillende werkgroepen en hebben meegeholpen bij de organisatie van het feest en het opknappen van het gebouw. Kinderdijk is op het ogenblik het derde kinder dagverblijf in Zeeland," al dus Jannie Janse. VLISSINGEN - Bij de Ge meentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 29 de cember 1981 tot 6 januari 1982 de volgende voorwerpen aangegeven: vislamp; rech ter bruine dameshand schoen; donkerbruine/zwar te gevoerde dameshand schoen; lichtblauw gewat teerd kinderjasje; bruine bontjas; blauw/wit gebreid kinderjasje met muts; rode wollen muts; goudkleurige sleutel; Abus en Lipssleutel. Aangegeven dier, bij par ticulier: donkerbruine hond (in asiel geen gevonden die ren). Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. In deze periode werden er bij de Gemeentepolitie te Oost-Souburg geen voor werpen aangegeven. Deze korte opstapcursus is bedoeld voor volwassenen. De stof die men op de lagere school behandeld heeft, wordt weer opnieuw opge haald. Ook leert men hoe men het beste kan studeren en wordt er voorlichting ge geven over de verschillende vakken en de samenstelling van een vakkenpakket, als men na de opstapcursus eventueel de Mavo wil gaan volgen. De cursus wordt steeds gegeven op de woens dagmorgen en duurt tot 1 ju li. Belangstellenden kunnen zich opgeven of inlichtingen vragen bij de Zeeuwse dag en avondscholengemeen schap, telefoon 01184-66186. foto: Cor Schuilwerve. GOES MIDDEL BURG TERNEUZEN Volgende week gaat in heel Nederland de landelijke in terkerkelijke ev&i gelisatie- campagne Project '82 van MIDDELBURG - Maan dag 25 januari houdt de AB VA KABO afdeling Mid delburg een openbare leden vergadering in de concert en gehoorzaal aan de Singel straat. De vergadering be gint om halfacht. Deze avond zal een inleiding ge houden worden door indus triepastor J. Scheffers over Vakbeweging en ethiek in deze tijd. Daarna is er gele genheid tot discussie. VLISSINGEN - Woensdag 13 januari wordt er een kin- derkermis gehouden in het Woltershuis in Vlissingen voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Vrijdag 15 ja nuari is er een filmavond in het Woltershuis voor jonge ren vanaf dertien jaar. Er wordt een spannende thril ler gedraaid. Het begint om halfacht. VLISSINGEN - Het Bu reau Voorlichting van de ge meente Vlissingen heeft in samenwerking met het wijkcomité Bossenburgh een brochure samengesteld voor de nieuwe bewoners van de wijk Papegaaienburg. De brochure probeert een antwoord te geven op t de meest voorkomende vragen die zich aan bewoners van een nieuwbouwwijk voor doen. :n de brochure wordt aandacht besteed aan zaken als groen en speelvoorzie- ningen, medische voorzie ningen, wijkactiviteiten, winkelcentra en dergelijke. De brochure wordt deze maand in de nieuwe wijk verspreid. VLISSINGEN - De werk groep Spuistraat van het Wijkcomité Binnenstad houdt maandag 18 januari een vergadering in welzij ns- centrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat 104. De vergadering begint om acht uur. Onder meer zal worden gesproken over het jaarver slag van 1981, de herinrich ting van de Grote Markt en de ontwikkelingen met be trekking tot het verkeerscir culatieplan. start met toerustingsavon den. Deze campagne, met als thema „Er is hoop" is een on derdeel van het activiteiten programma dat in het kader van het evangelisatorisch jaar (1982) in Nederland ge stalte krijgt. Ook in Zeeland zal door verscheidene kerken, groe pen en individuele christe nen het genoemde thema middels verschillende acti viteiten worden uitgewerkt. Daartoe zullen volgende week om te beginnen toerus tingsavonden worden ge houden in Goes, Middelburg en Terneuzen. De totale toe rusting beslaat zes wekelijk se avonden, die steeds om kwart voor acht beginnen. De toerusting beoogt zowel een geestelijke als een prak tische vorming van de deel nemers. Dit zal gebeuren door middel van bijbelstu dies en aan de hand van diaklankbeelden. Ook zullen de deelnemers, die alleen een werk-/studieboek ontvan gen, zich op deze avonden kunnen oefenen en het ge leerde in gespreksgroepjes kunnen doorspreken. De to tale toerusting kost inclusief I genoemd boek 25,- (of 5,- per avond). De agenda voor Zeeland ziet er als volgt uit: Terneu zen: maandag 18 januari in de kantine van het Zelden- rustcollege (hoofdingang Sloelaan 2); Middelburg: woensdag 20 januari in het gebouw van de Baptistenge meente De Bree en Goes: vrijdag 22 januari in de Ma- ranathakerk aan de Berg weg. SOUBURG - Zondag 17 januari is in buurthuis de Zwaan aan de Kromwege- singel 1 in Souburg de film Serpico te zien van regisseur Sidney Lumet. Het is het authentieke ver haal van de wanhopige strijd van agent Frank Ser pico tegen de corruptie in het Amerikaanse politiecorps, corruptie die begint bij het afkopen van een parkeerbon en eindigt met de heroïne handel. Serpico doet daar niet aan mee en dat maakt hem tot een vijand van zijn collega's. Na vijf jaar niets bereikt te hebben, vertelt hij zijn verhaal aan de New York Times. Er volgt een hetze tegen Serpico die ten slotte bij een overval wordt neergeschoten: het is nooit bewezen of hij werd getrof fen door één van zijn colle ga's of door overvallers. De film begint om acht uur, toegang (vanaf zestien jaar) drie gulden vijftig. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de heren W. van Dijk, Rivieren park 44, Terneuzen, tel. 01150-12322, P. Geelhoed, Na- ssaulaan 75, Middelburg, tel. 01180-35630 en J. de Nooijer, Churchillstede 7323, Goes, tel. 01100-23725. SOUBURG - In buurthuis de Zwaan aan de Kromwe- gesingel 1 in Souburg kun nen belangstellenden een cursus Spaans voor begin ners volgen. Degenen die Spanje tot hun favoriete vacantieland rekenen, kunnen er hun voordeel mee doen. De cur sus duurt tien weken en kost vier gulden per keer. Lestij den zijn steeds op maandag van kwart voor twee tot half vier. Hans Verheul heeft de leiding. MIDDELBURG - Woens dag 20 januari start er in Middelburg weer een VOS- cursus. De cursus (Vrouwen oriënteren zich in de samen leving) is toegankelijk voor alle vrouwen, oud of jong met of zonder vooropleiding. De cursus bestaat uit twaalf wekelijkse bijeenkomsten van elk twee uur. De cursus wordt gegeven op woens dagochtend. Er is kinderop vang aanwezig. Op woens dag 13 januari is er een in formatieochtend in het Pand, Kerksteeg 5 in Mid delburg. Voor inlichtingen en aanmelding kan men bel len naar Dienie Jongewaard, telefoon 15482. MIDDELBURG - Zondag 17 januari wordt er weer een vredesgebed sdienst gehou den in de Doopsgezinde Kerk aan de Lange Noord- straat in Middelburg. Voorganger is dominee de Boer uit Vrouwenpolder. De dienst begint om halfacht en het onderwerp is: De dicta turen in de wereld. Na af loop van de dienst wordt er in de consistorie van de kerk gesproken over hoe het vre deswerk van het IKV in 1982 verder kan worden uitge bouwd op Walcheren en over de functie die de vredesge bedsdiensten hierin kunnen hebben. KAPELLE - Op vrijdag 15 januari wordt in Kapelle de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de fruitteelt gehouden. Deze dag bestaat uit een me- chanisatiebeurs, die 's mor gens en 's avonds is te be zoeken in de hal van de vei ling in Kapelle en uit een aantal inleidingen door des kundigen 's middags in „De Vroone". Als hoofdthema voor deze dag is gekozen voor bewust wording en benutting van de beschikbare energie op fruitteelt- en andere bedrij ven in de agrarische sector. Omdat de kuststreek van Nederland zich bij uitstek leent voor toepassing van windenergie, zal de nodige aandacht worden besteed aan de mogelijkheden en be perkingen van windmolens. Aangzien er in Nederland een grote hoeveelheid poten tiële energie verloren gaat in de vorm van brandbare ma terialen zoals snoeihout, hakhout, kapotte pallets, bouwafval, stro en dergelij ke zal er tevens aandacht zijn voor het versnipperen, opvangen en verbranden van dergelijke materialen in speciale hoog-rendementka- chels. Omdat bij koeling veel warmte weer vrij komt, zal getoond worden hoe vrijko mende warmte kan worden gebruikt voor verwarmings doeleinden. Aangezien er tot op heden voor de mindere kwaliteiten van vruchten weinig markt is in Neder land, zal verder worden ge toond hoe dooe doe-het-zel- vers met kleine vruchten persen en eenvoudige hulp middelen sap en wijnen ge maakt kunnen worden. De mechanisatiebeurs is ge opend van negen uur tot halfeen en van halfvijf tot achtuur. Het middagprogramma in „De Vroone" duurt van half- twee tot halfvijf. Hier zal het woord worden gevoerd door de volgende inleiders: Ing. B. van der Weerd van de af deling waterhuishouding 1 van het I.C.W. in Goes spreekt over „zoet water in Zeeland"; dr. ir. P. Delver, gestationeerd bodemkundige van het proefstation in Wil- helminadorp gaat in op „druppelbevloeiiing in de fruittelt" en C. van de Vrie, specialist mechanisatie en werkmethoden van het con sulentschap voor de tuin bouw Zuid-West-Neder land" in Goes spreekt over de aanleg en rentabiliteit van druppelbevloeiing". Ge-, durende het laatste half uur is er gelegenheid tot het stel len van vragen aan de inlei ders. De ontwikkelingsdag wordt georganiseerd door de Kring Zeeland West-Noord- Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie in sa menwerking met de drie ge westelijke standsorganisa ties. MIDDELBURG - Vrou wencafé Trui begint in het Pand Kerksteeg 5, Middel burg met een open werk groepvergadering. Vrouwen die willen meedenken over de toekomst van het vrou wencafé zijn er welkom vanaf acht uur op vrijdag 15 januari. Er zullen tevens flitsen worden vertoond van de opening van Pand afgelo pen zaterdag. VLISSINGEN - In een briefje maakt de FIOM-Zee- land, de stichting tot hulp verlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap, ons attent op een stuitende kop boven een bericht in de Scheldebode van 22 decem ber. Het FIOM schrijft: „De kop „Gespreksgroep voor vrouwen die kind afstoten" komt zeer negatief over en is zeer zeker niet van gelijke intentie met de inhoud van het bericht. De vrouwen op de eerste bijeenkomst van deze groep op 4 januari j.l. voelen zich door dit woord „afstoten" zeer gekwetst. De beslissing om een kind ter adoptie af te staan wordt door een vrouw met moeite, pijn en verdriet gedaan". De krant is mensenwerk. In plaats van afstoten, had er afstaan in de kop moeten staan, zoals in het bericht, zelf ook van afstaan wordt gesproken. Onze excuses. SOUBURG - De werkgroep Natuur- en milieueducatie van de K.N.V.V. start binnenkort een basiscursus natuur en land schap van Walcheren. Het doel van de cursus is de bewoners meer bewust te maken van hun omgeving met als gevolg dat men nog meer plezier beleeft aan een wandeling of fietstocht. Men hoopt op deze manier bovendien te bereiken dat de mensen wat zorgvuldiger met hun omgeving om zullen gaan en dat het besef ont staat dat, wat er nog bestaat aan natuurschoon, behouden moet blijven. Tijdens de cur sus leert men wat over het landschap, de meest opval lende planten en dieren, de invloed van de mens op de natuur en de natuurbescher ming. De cursus wordt gege ven op negen donderdag avonden en er worden ook drie aanvullende excursies gehouden op de zaterdag morgen. De cursus start half maart, men kan zich opge ven tot uiterlijk vijftien fe bruari. De plaats van hande ling zal zijn de lagere school „de Grote Belt" in Souburg. Men kan zich opgeven bij F. van Dregt, telefoon 01180- 15598. GOES/VLISSINGEN - De Goese motorcoureur Jelle Gemier zal ook dit jaar weer financieel worden ge steund door het Vlissingse verzekeringsbedrijf Milten burg. Naast andere nationale wedstrijden ligt het in de bedoeling dat Gemier in het komend seizoen ook deel zal nemen aan het nationaal kampioenschap in de 125 en 250 cc. klasse. Omdat het beoefenen van de motorsport - en dan ze ker bij snelheidsraces - niet zonder ?Hsico's is, tuil Mil tenburg daar met zijn totale verzekeringspakket op in haken via sponsoring van Gemier. Het van oudsher Walcherse bedrijf wil zich in de toekomst ook wat dui delijker gaan manifesteren op de Beve landen, vooral op het gebied van de auto-verzekering.

Scheldebode | 1982 | | pagina 13