Aannemers belazerden de kluit bij aanleg Walcherse tramlijn knuijt Werk Vlissingse kunstenaars te leen Bekende Tsjech zingt voor mensenrechten WALCHERSE TRAMGESCHIEDENIS TE BOEK GESTELD Boekhandel zet Middelburgers i aan de schrijftafel Informatiebijeenkomst voor klusjesdienst Receptendienst brengt medicijnen op de plaats van bestemming Filmavond Jaarlijkse wandeltocht 't Zand Knoeierij Vee Kampioen schap snelschaken in Middelburg Woltershuis onderneemt iets voor haanlozen CONCERT AMNESTY INTERNATIONAAL Roerdomp streek neer op Walcheren WOENSDAG 6 JANUAR11982 UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG M VOOR DE BETERE MANNENMODE VLISSINGEN - Al enkele jaren werken in Vlissin gen een aantal beel dende kunstenaars in het kader van de Beeldende Kunste naars Regeling. Het gevolg is dat de ge meente over een groot aantal kunst werken, die sinds kort zijn opgeslagen op de zolder van het gebouw De Breehof. Vanaf woensdag 6 januari is het moge lijk deze kunstwer ken te lenen. De ge meente wil zo meer mensen met het werk van de Vlis singse kunstenaars kennis te laten ma ken. Kunsthandel Lijstenmakerij DE WITTE SWAEN EBODE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 201 KANTOOR TORENSTRAAT 5 VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350 4380 AJ VLISSINGEN MIDDELBURG - In 1981 was het honderd jaar ge leden dat de tram „VHssingen-Middelburg" ge opend werd en 75 jaar geleden dat de Stoomtram Walcheren begon te rijden. Naar aanleiding van dit dubbele jubileum heeft J.G. Hesselink een boekje geschreven met als titel „De trams op Walcheren". In het boekje gaat hij uitgebreid in op de voorge schiedenis en de aanleg van de trambanen. Ook be steedt hij veel aandacht aan de ongelukken, onre gelmatigheden en veiligheidsmaatregelen. Het boekje is voorzien -van een groot aantal oude foto's. De tram rijdt over de Langevielebuitenbrug. De belangstelling voor de tram werd op Walcheren op gang gebracht met artikelen in de kranten. Al snel ver schenen er comités van men sen die vóór en comités van mensen die tegen de tram pleitten Het eerste plan dat in de openbaarheid kwam, was van Charles Guillaume Pietersen, onder-directeur van de Haagsche Tramweg Maatschappij, die op 10 april 1874 concessie vroeg voor paardespoorwegen van Vlis- singen naar Veere en Dom- MIDDELBURG - Zaterdag 9 januari houdt de wandel sportvereniging 't Zand de jaarlijkse puzzelwandel- tocht. De afstand, ongeveer vijf kilometer is uitgezet door het centrum van Middelburg. De start is bij het wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat. De starttijd is tussen twee uur en half drie. Na afloop krijgt iedere deel nemer een kop snert. In ver band met het vijftien jarig jubileum van de vereniging krijgt iedere deelnemer een speciale herinnering. Voor inschrijving en inlichtingen kan men bellen naar het nummer 01180-15507. Op 31 maart 1881 begon nen de aannemers Mertens en Finet met het leggen var een enkelsporige aarden baan met alleen wisselplaat sen aan de eindpunten. St.-Jacobsstraat 10 Vlissingen ^lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllflIllllillllllliimilMEIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllilllllllllllË MIDDELBURG - De Middelburgse boekhan del Fanoy, immer actief, is van zins deze zomer een boek op de markt te brengen met verhalen en gedichten van Mid delburgers over Middel burg (ers). Het moet niet weer een boekje worden over de rijke historie van Middelburg of een boek met oude prenten, maar een boek waarin Mid delburgers van nu per soonlijke belevenissen of dromen vertellen, herinneringen ophalen, wonen en werken sport gebeurtenissen of de po litiek beschrijven, enzo voorts. Iedereen die meent een aardige, of minder aardige, bijdra ge aan het boek te kun nen leveren, wordt uit genodigd het verhaal of gedicht van maximaal zes kantjes bij boekhan del Fanoy in te leveren. Dat kan tot 1 februari. Daarna wordt bekeken of er voldoende inzen dingen zijn binnenge komen om er een boek van te maken. Het adres is: Fanoy Boeken, afde ling uitgeverij, Nieuwe Burg 26, 4331 AH Mid delburg. Zij leverden een baan af, bestaande uit oude dwars liggers en versleten rails, die zelfs voor een paardetram ongeschikt was. Zij lieten zich betalen met aandelen Dat had tot gevolg dat toen zij in de aandeelhoudersver gadering ter verantwoor ding werden geroepen nie mand- een vuist tegen hel tweetal kon maken; zij had den de meeste stemmen Daardoor konden zij niet al leen alle schadevergoeding voor de levering van slecht werk afwijzen, maar boven dien nog schadeloos gesteld worden voor het te verrich ten meerwerk. Door al deze knoeierijen ontspoorde de tram nogal eens tijdens de proefritten en moest da feestelijke opening van de tramweg steeds worden uit gesteld. burg naar Middelburg. De gemeenteraden schrokken nogal van deze aanvraag en vooral Middelburg hield de boot af door allerlei kleinig heden te vragen, waardoor tijd gewonnen werd. Al met al duurde het Pie tersen te lang: hij trok zich terug en uiteindelijk werd het ene Grüber die de tram lijn aan mocht leggen. Mid delburg verkocht aan Grü ber een stuk grond tegen over de Langevielebuiten brug voor de bouw van een rijtuigremise. In Vlissingen kwamen de remise en werk plaats aan de Aagje Deken straat, waar tegenwoordig de werkplaats voor de doe- het-zelvers van de Schelde is. Pas in december werd een geregelde dienst onderhou den tussen Vlissingen en Middelburg, terwijl dit al in juni het geval had moeten zijn. Men begon te rijden met twee open en vier geslo ten rijtuigen. De tram ver trok vanuit Vlissingen om acht, elf, een, vier en zeven uur. Vanuit Middelburg ver trok de tram een half uur la ter dan weer richting Vlis singen. De rit duurde twin tig minuten. Het tarief voor deze rit be droeg in 1881 een kwartje in de eerste klas en twintig cent in de tweede klas. Kinderen mochten voor de halve prijs mee. Ook was er een aparte goederenwagen, waarin be halve pakjes ook grote goe deren en vee werden meege nomen. Er hebben op Wal cheren tot 1937 trams gere den. Toen waren op alle lij nen bussen en vrachtwagens ingezet, die het werk van de trams overnamen. Zomerdrukte bij de halte Leeuwentrap in Vlissingen. VLISSINGEN - Vanaf 1 januari start de Unie Van Vrijtvilligers (UW) in Vlissingen een Receptendienst Dit werkt als volgt: Mensen die niet in staat zijn om zelf medicijnen op te gaan halen en daarvoor ook geen familie of buren in kunnen schakelen, kunnen op werkdagen tussen halfeen en een uur en tussen vier en halfvijf de werkobjectleidster of haar vervangster van de Receptendienst bellen. Deze zorgt er dan voor dat het recept wordt opgehaald en de medicijnen worden thuisbezorgd. Bij gebruik van een auto uxrrdt een vergoeding van twee gulden gerekend, die direct met de betrokken vrijunlliger moet worden afgerekend. Het is natuur lijk niet de bedoeling dat iedereen die geen zin heeft of die het weer te slecht vindt, van deze dienstverlening gebruik gaat maken. De service is alleen bedoeld voor noodgevallen en het is ook niet mogelijk om er 's avonds of in de weeken den gebruik van te maken. Men moet dan proberen met de arts of de apotheker een regeling te treffen. Voor inlichtingen kan men bellen naar mevrouw van de Laan, telefoon 77029. Bij afwezigheid kan men bel len naar mevrouw De Nooyer, telefoon 18100. MIDDELBURG - Woensdag 13 januari is er een informa tiebijeenkomst over een op te richten klusjesdienst voor Mensen zonder Baan in het VJV gebouw aan de Latijnse Schoolstraat 10 in Middelburg. Markt op de Markt in Middelburg, de tram is zojuist aangekomen en blaast stoom af. ïïlllii^llllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllll(lllllllllllllllllllllllllllli^ De bijeenkomst begint om tien uur. Er zullen dia's wor den vertoond over een soort gelijk project elders. Het doel van de klusjesdienst is technische karweitjes in en om het huis te verrichten voor mensen die dat zelf niet kunnen en voor wie dat te veel kost. De informatiebij eenkomst is in de eerste plaats bedoeld voor mensen die als vrijwilliger aan de klusjesdienst willen mee werken. Vakmanschap is niet noodzakelijk. Het pro ject Mensen zonder Baan kan voor verdere scholing zorgen. Deelnemers aan de klusjesdienst moeten wel als werkzoekende staan inge schreven of WAO'er zijn. Door deelname aan dit project komt de uitkering niet in gevaar. Voor nadere informatie kan men bellen naar Nico van Munster, tele foon 01180-35790. MIDDELBURG - De Schaakvereniging Middel burg houdt vrijdag 8 januari weer het open snelschaak kampioenschap is ook open voor mensen die niet bij een schaakvereniging zijn aan gesloten. De Middelburgse vereniging wil juist door dit toernooi de thuis-schakers vrijblijvend kennis is laten maken met de vereniging. De groepsindeling vindt plaats vanaf ktaart voor acht 's avonds. Het toernooi uxrrdt gehouden in gebouw de Schakel aan de Bachtensteee 14 te Middelburg. Van deze kunstuitleen kan gebruik gemaakt worden door alle orga nisaties, instellingen en diensten die werken zonder winstoogmerk, gemeentelijke diensten en particulieren. De kunstuitleen vindt plaats vanuit De Bree hof, iedere eerste woens dag van de maand van zeven tot negen uur. De collectie bestaat uit schilderijen, teke ningen, aquarellen en beelden en keramiek, gemaakt door Eric Brandt, Guido Eek- hardt, Herman Bis schop, Kees Roovers, Gus van de Braak, Ed die Quite, Jan Bijster, Peter Adriaansen, Jan Haas, Wilfried van de Boom, Herman Goe- theer, Albert Masten broek, Jan Veruink, Cor van Dixhoorn, Barbera Jean en Guus Hen- drikx. Men kan een keuze maken door dia's van de kunstwerken te bekijken. Het werk is verdeeld in elf catego rieën. Dit zijn onder an dere portretten, mini mal art, constructivis me, keramiek en objec ten. De uitleentermijn bedraagt een half jaar. Als men het kunstwerk langer wil houden, kan dat tenzij zich een an dere liefhebber heeft gemeld. permanente expositie exclusieve lijsten Openingstijden di. t/m za. 11.00-17.30 u. Vlasmarkt 9, Middelburg Tel. 01180-16010 VLISSINGEN - Het buurthuis Het Woltershuis start dinsdag 12 januari met aktiviteiten voor mensen zonder baan. Er wordt een cursus solli citeren gegeven en er is gele genheid om iets te drinken, kranten en tijdschriften te lezen en een film te zien. Ook kan men zelf met nieuwe ideeën komen. Men kan in het Woltershuis terecht van negen tot twaalf uur. VLISSINGEN - Vrijdag 8 januari houdt de aktivitei- tencommissie van het wijk huis Open Hof in de grote zaal een filmavond over scheepvaart. De films gaan over het le ven en werken op tankers, passagiersschepen, bevoor radingsschepen en vracht schepen. Gedraaid worden de films: Onder goed ge sternte, voortvarende, werk paarden op zee en Wijd en Zijd. De avond begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijg baar bij de beheerder van Open Hof en 's avonds aan de zaal. veiligheidspolitie door de kritische toon van zijn liederen. Hij werd verschillende keren op gepakt en in 1977 werd een proces tegen hem aangespannen. In okto ber '78 werd hem toege staan naar Nederland te vertrekken, waar hij politiek asiel kreeg. Hutka is mede-on dertekenaar van Charta 77. Na ondertekening mocht hij niet meer in het openbaar optreden in zijn land. De optre dens staan in verband met een actie van Am nesty International ten behoeve van achttien ondertekenaars van Charta 77 en hun fami lie, tegen wie binnen kort een proces begint De meeste van hen zijn persoonlijke kennissen van Hutka. De concerten vinden plaats op donderdag 7 januari in het jongeren centrum Midgard, Kui perspoort 12 in Middel burg en op zaterdag 9 januari in het jeugdge- bouw, Wijngaardstraat 26 in Goes. De toegang is gratis en het begint om halfnegen. MIDDELBURG/ GOES - Amnesty Inter national, de organisatie die opkomt voor de mensenrechten, heeft voor de aanstaande week twee concerten georganiseerd in Mid delburg en Goes. Opge treden zal worden door de Tsjechische zanger Jaroslav Hutka. Hij was een van de bekend ste Tsjechische tekst schrijvers en zangers van de jaren zeventig, maar vluchtte in 1978 naar Nederland. Vooral na 1975 raakte Hutka in conflict met de MIDDELBURG - Tij dens de koude dagen eind december was hei mogelijk op Walcheren roerdompen te zien. De ze uitstert schuwe riet vogel, familie van de reiger, komt hier nor maal niet voor. De vogel houdt zich meestal op in de plassengebieden en in de Biesbosch. Doordat in die streken alles be vroren was, zochten de dieren op Walcheren naar voedsel De vogels werden gesignaleerd op de weg van Middelburg naar Kleverskerke door de heer Dijkstra uit Middelburg. BP

Scheldebode | 1982 | | pagina 1