Tweede snuffelmarkt in het teken van Sinterklaas AMZ-wagenpark uitgebreid met luxe toeringcar Amsterdams Gitaartrio brengt heden daagse muziek PLANNEN VOOR NIEUW SCHOOLGEBOUW IN GOES INVESTERING VAN BIJNA VIER TON Film in Bachten Komme Grieks toneel in Vrije School Poppen maken in de Zwaan Wielercrossen Koren kunnen meedoen aan zangmanifest Lezing in koffiebar Thema-avond Youth for Christ PvdA-gewest vergadert Bijbelprogramma in koffiebar Groot feest ter herdenking geboorte De Ruyter Wie verloor acryl deken? Groepsgesprekken over werken en niet werken GOES - Met ingang van augustus vol-\ gend jaar krijgt Zeeland een afdeling voortgezet onderwijs voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen. Deze zal worden ondergebracht in Goes als vervolg op de lagere school voor slechthorenden en spraakgebrekkigen „De Kring". 10 GOES - Aanstaande zaterdag wordt in een van de twee veilinghal- len aan de Fruitlaan in Goes de tweede snuffel markt gehouden. Deze „grote overdekte rom melmarkt" staat geheel in het teken van het na derende Sint-Nicolaas- feest. Sinterklaas, die zater dag op feestelijke wijze in de Ganzestad werd ontvangen door GMC- gastvrouwe Judith Bosch en loco-burgemeester drs. J. Dijkgraaf, heeft de organisator van de snuf felmarkt, Ton Linssen uit Bergen op Zoom, laten weten dat hij zaterdag van halfelf tot kwart over twaalf graag zijn gast is op de snuffel markt. Uiteraard wordt de Sint vergezeld door een aantal zwarte pieten, waarvan er twee de ge hele dag op de markt zul len blijven om de jeugdi- verzocht om hun spul letjes in Sinterklaassfeer te komen verkopen. De eerste Zeeuwse snuffelmarkt, die vier weken geleden in Goes werd gehouden, is een ge bezoekertjes van han denvol strooigoed te voorzien. Ook de muziek wordt trouwens verzorgd door een zevenmans „Zwarte Pieten-orkest". De ongeveer tweehon derd standhouders is schot in de roos gebleken. Ruim zevenduizend be zoekers uit geheel Zee land en West-Brabant kwamen op het nieuwe evenement af en de reac ties van standhouders en publiek waren bijzonder positief. Waren er toen nog erg veel Brabanders onder de standhouders; op de komende markt zijn de Zeeuwen veruit in de meerderheid. Tachtig procent van de deelne mers komt uit Midden- Zeeland, waarvan de Be velanders de grootste groep vormen. De tweede Zeeuwse snuffelmarkt duurt van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Een sfeervol beeld van de eerste Zeeuwse snuffelmarkt, die ruim zevenduizend bezoe kers trok. Zeeland krijgt afdeling voortgezet onderwijs voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen Tevens bestaan er plannen voor nieuwbouw voor deze vorm van buitengewoon onderwijs. Het huidi ge onderkomen, een voormalige kleuterschool aan de Westsingel, biedt niet voldoende ruimte. Sinds 1979 zijn twee kleutergroepen al ondergebracht in een als dependance functionerende oude kleuter school aan de Wijngaardstraat. De school voor slechtho- gen aan de ouders. Op grond rende en spraakgebrekkige kinderen in de provincie Zeeland is in oktober 1977 gestart met een achttal leer lingen. Inmiddels is dit aan tal gegroeid tot vijfenzeven tig kinderen, die verdeeld zijn over drie kerngroepen voor slechthorenden en drie kerngroepen voor spraakge brekkigen. Vanaf het vol gend schooljaar hoeven de oudste leerlingen uit de zo geheten bovenbouw, die niet naar het gewone voortgezet onderwijs kunnen, niet meer naar scholen in Rotterdam of Eindhoven, maar kunnen ze in Goes terecht voor hun voortgezet onderwijs. Paul Jooss, schoolleider van „De Kring", verwacht te kunnen starten met twee groepen, ofwel minimaal elf leerlin gen. In de toekomst zal het leerlingenaantal volgens hem groeien tot minstens dertig. Een toelatings- en begelei dingscommissie zal gaan be oordelen of kinderen wel of niet geschikt zijn voor deze in Zeeland nieuwe vorm van onderwijs en advies uitbren- van ervaringen van andere scholen verwacht Paul Jooss dat tachtig procent van de kinderen van de kernafde lingen zal doorstromen naar het voortgezet buitengewoon onderwijs (VBO) in Goes. Daarnaast zullen ook leer lingen die nu niet op „De Kring" zitten, geplaatst kun nen worden (bijvoorbeeld kinderen die afkomstig zijn van een doveninstituut). Het voortgezet onderwijs, dat maximaal vijf jaar zal duren, is wat leerstof en ni veau betreft, vergelijkbaar met het lager beroepsonder wijs met dit belangrijke ver schil, dat het onderwijs een veel individueler karakter zal dragen. De afdeling voortgezet on derwijs krijgt de functie van schakelklas. Dit wil zeggen dat het voor sommige leerin gen na een, twee of mis schien wel drie jaar scha kelklas ook mogelijk is om door te stromen naar het ge wone lager beroepsonder wijs of naar de Mavo. De In Zeeland wonen ongeveer honder slechthorende en spraakgebrekkige kinderen. Driekwart daarvan bezoekt „De Kring" in Goes. Op de foto leerlingen van de bovenbouw, die vanaf het volgende schooljaar ook in Goes terecht kunnen voor voortge zet onderwijs. schakelklas vergemakke lijkt dan de overgang. Hoewel de nieuwe afde ling in het begin wel gekop peld zal worden aan „De Kring", moet de school een zelfstandig leven gaan lei den. „De school moet de sfeer en mentaliteit van een ge wone school voor voortgezet onderwijs gaan benaderen", aldus Jooss. Zoals gezegd worden mo menteel de mogelijkheden van nieuwbouw onderzocht. Het verzoek om medewer king te verlenen aan de af deling voor voortgezet on derwijs van hét bestuur van. de Stichting Samenwer kingsscholen, werd in augustus door de Goese ge meenteraad gehonoreerd. Het wachten is nu op goed keuring van het rijk. Voor de situering van het nieuwe schoolgebouw wordt gedacht aan een terrein, dat ligt in een driehoek die ge vormd wordt door de Mid delburgsestraat, Westsingel en de 's-Heer Hendrikskin- derendijk. Koffiedik kijkend verwacht schoolleider Paul Jooss dat de nieuwbouw in januari of februari 1983 be trokken kan worden. Het een en ander betekent een verdergaande concentra tie van de in Zeeland aanwe zige vormen van buitenge woon onderwijs in Goes. Plannen om te komen tot een speciale afdeling voor dove kleuters en tot een afdeling voor slechtziende kinderen zijn overigens (voorlopig) in de ijskast gezet. GOES - Het wagenpark van de B.V. Auto-Maat schappij Zeeland (AMZ) werd onlangs uitgebreid met een nieuwe touring car. Hoewel dat wagen park regelmatig „ver jongd" wordt, meent de AMZ nu met de aller nieuwste aanwinst de laatste ontwikkelingen op het gebied van touringcar- bouw te kunnen presente ren. Het „wonder op wielen" is een zogeheten Neoplan Cityliner, met als belang rijkste kenmerken: een hoge, tweedelige voorruit, hooggeplaatste panorami sche zijruiten, perfecte luchtvering, goede isolatie van het motorgeluid en comfortabele (dubbel ver stelbare) vliegtuigstoelen. De wagen is voorzien van een toilet, een kleine boordkeuken (zodat on derweg koffie, thee en soep kan worden geserveerd) en zelfs een koelkast voor een koud pilsje of drisdrankje ontbreekt niet. Een stereo geluidsinstallatie, afzon derlijke leeslampjes en een uitgekiende full-aircondi- tioning maken het lijstje compleet. Samenvattend mag worden gesteld dat de ontwikkeling van bus naar luxe toerwagen gestalte heeft gekregen in deze nieuwe AMZ-Cityliner. De prijs liegt er dan ook niet om. Bijna vier ton moest voor deze toeringcar worden neergeteld, terwijl kostprijs voor een norma le, ook al luxe, toeringcar tweeëneenhalf tot drie ton bedraagt Volgens chef-exploita- tie, de heer Remijn, is er echter een markt voor de luxe bus. „Misschien niet direct voor Nederlands pu bliek, maar bijvoorbeeld voor Amerikanen. Met na me tijdens het seizoen zal er vraag zijn naar deze touringcar", vertelt hij. Door Nederlandse groe pen, die van deze wagen gebruik willen maken, zal volgens hem slechts een kleine toeslag betaald moeten worden. De Cityliner is officeel nog niet ingezet, maar een deel van de lezers van de Zeebra-weekbladen, die vorige maand hun dagtrip naar Parijs in Vlissingen begonnen, maakte al ken nis met deze wagen. Voor de meeste van de toekomstige AMZ-tou- ringcarreizigers zal het echter nog lang duren voordat de Cityliner voor komt rijden. Een tweede rit zit er voorlopig niet. „De investering roept dat een halt toe. Het is immers een formidabel bedrag", aldus de niet tegen te spre ken woorden van Remijn. Het nieuwe wonder op wielen van de AMZ....nog even wennen in het Zeeuwse land.... MIDDELBURG - De Zeeuwse Zangers bond Zang Veredelt viert volgend jaar een dubbel jubileum: het vijfen- tachtigjarige bestaan en het vijfde Zeeuwse Zangersmanifest. De bond nodigt daar om alle Zeeuwse koren, kwartetten, duetten, so listen, enzovoorts uit om mee te doen aan de Zeeuwse Jubileumzan- gersmanifestatie op za- terdag 20 maart 1982. Deelnemers kunnen verplichte werken brengen, maar ook vrije werken, als die althans aan een bepaalde moei lijkheidsgraad voldoen. Voor inlichtingen of opgave kan men terecht bij J. Minderhoud, Landluststraat 67, Mid delburg, tel. 01180-25936. VLISSINGEN - De beken de bijbelverfilming „De tien geboden" is donderdag 3 de cember te zien in het Vlis- singse dienstencentrum Bachten Komme in Vlissin gen. Kaarten zijn vanaf nu 's middags voor acht gulden verkrijgbaar bij de receptie van het centrum. Bij de toe gangsprijs is een maaltijd inbegrepen. De film begint om half- vier. Organisatie Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen. MIDDELBURG - De to neelgroep Theater van het Woord uit Zeist speelt op vrijdag 27 november het stuk De Perzen in de Vrije School in Middelburg. De toneelgroep wil dit stuk van Aischylos brengen in de stijl van het oude Griekse theater, onder andere door het gebruik van maskers. De voorstelling is toegan kelijk voor kinderen vanaf twaalf jaar en volwassenen. Het begint om acht uur. SOUBURG - Binnenkort start in de Zwaan in Sou burg weer een nieuwe cur sus poppen maken onder lei ding van Ans van Brussel. Deze zal gehouden worden op de woensdagmorgen van tien uur tot halftwaalf. Het maximum aantal cursisten is tien. Voor inlichtingen en opga ve kan men bellen: 01184- 61252. VLISSINGEN - In de koffie bar van het Leger des Heils aan de Stavermanstraat 39- 41 in Vlissingen wordt zater dagavond 28 november een lezing met dia's gehouden door Jacob Spronk. Hij zal vertellen over zijn werk als zendeling. De kof fiebar is geopend vanaf half acht en toegankelijk voor jongelui vanaf twaalf jaar. VLISSINGEN - Zaterdag 28 november wordt er in de Youth for Christ-bar in Vlissingen een thema-avond gehouden over gospelmu ziek. Het begint om acht uur. KAPELLE - De PvdA- Zeeland houdt zaterdag 28 november een gewestelijke ledenvergadering in de Voorne in Kapelle. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van het verkiezingsprogramma voor de provinciale staten. De vergadering begint om kwart over tien. MIDDELBURG - In de koffiebar van Youth for Christ Middelburg (Heren gracht 52) begint vrijdag avond 27 november om half- negen een programma over de bijbel in het heden en verleden. Liefhebbers zijn er vanaf acht uur welkom. VLISSINGEN - De Stichting Vlissings Ac tiviteiten Fonds ivil vol gend jaar op uitgebreide schaal aandacht schen ken aan het feit dat Mi- chiel de Ruyter 375 jaar eerder in Vlissingen werd geboren. Op het prgoramma staan onder meer een vlootschouw, een optre den van het Loodsen- koor, volksfeesten en een toneelvoorstelling. Dat kost geld. De ge meente Vlissingen heeft al toegezegd 15.500 gul den voor de herdenking te willen uitgeven. Het dagelijks bestuur van de provincie is bereid de stichting 7.500 gulden te geven. De provinciale staten spreken zich in de vergadering van januari '82 over het voorstel van het dagelijks bestuur uit. VLISSINGEN - In de pe riode van 11 tot 18 november 1981 zijn bij de gemeentepo litie te Vlissingen de volgen de voorwerpen aangegeven: auto-buitenspiegel, acryl de ken, dames-toilettas, bruine stoffen dameshandschoen, linker bruine handschoen, linker 3-kleurige hand schoen, goudkleurig dames horloge met rode wijzer plaat, metalen herenhorloge, rechter rood/blauw kinder schoentje, gouden hangertje, gouden slavenarmband, 2 autosleutels, 2 fietssleutels, schooltas, blauwe weekend tas met sportartikelen. Aangegeven dier, in asiel: cyperse kater van 8 we ken. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. Van de gemeentepolitie te Oost Souburg geen opgave ontvangen. KLOETINGE - Ook dit winterseizoen zal weer een Zeeuwse wielercrosscompe- titie worden gehouden. Een viertal wielercomités ver leent daaraan zijn mede werking. De eerste- cross wordt ge houden op 12 december in Rilland en de organisatie daarvan heeft het wielerco- mité uit Krabbendijke. De tweede wedstrijd vindt plaats op 19 december in Zoutelande. Tweede Kerst dag staat als voorlopige da tum gepland voor de derde cross maar er bestaat kans dat deze wordt verschoven naar zondag 27 december. De vierde en laatste wedstrijd wordt verreden op 2 januari in „Den Inkel" bij Kruinin- gen. MIDDELBURG - „Wer ken, je geld of je leven" is de titel van een boekje dat als leidraad zal dienen bij een serie van vijf groepsge sprekken die de Werkgroep DISK in Middelburg vanaf begin december wil houden. Disk staat voor Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken en de groepsgesprekken gaan over „werken, niet werken en an ders werken, over geld ver dienen en een uitkering krij gen en over hoe we arbeid en inkomen rechtvaardiger kunnen verdelen". Er zijn grote problemen op het ge bied van de milieuvervui ling, bewapening, werkloos heid, kernenergie, de kloof tussen rijke en arme landen. „We kunnen ons er vanaf maken met een „het zal mijn tijd wel duren". Een andere weg is toch: er mee bezig zijn, er met andere over pra ten, eerste stappen zetten op de weg van verandering", aldus de werkgroep. Wie iets voor de gespreksgroep voelt, kan schrijven naar de indus triepastor J.W. Scheffers, Eisenhowerlaan 28, 4333 BR Middelburg. VLISSINGEN - Het Amsterdams Gitaartrio geeft aan staande zondag een sherryconcert in het Vlissingse Vestzak theater. Het trio, bestaande uit Helenus de Rijke, Johan Dorrestein en Olga Franssen, beperkt zich voornamelijk tot de hedendaagse muziek. Alle drie de leden hebben ook een baan als docent aan een muziekschool en zijn als trio verbonden aan de stich ting Het Schoolconcert. Met de bekendheid van het trio groeit ook het aantal concer ten. Componisten schrijven ook steeds vaker werk voor het trio. Het resultaat is dat het Amsterdams Gitaartrio dit seizoen een serie concer ten geeft dat uit speciaal voor hen gecomponeerde stukken bestaat. Het concert begint om half vijf. Kaarten in voorverkoop verkrijgbaar bij Uit in Zee land, Nieuwe Haven, Middel burg. Organisatie Uit in Vlissingen. i

Scheldebode | 1981 | | pagina 15