Het was 'n keer nodig" Ook vrouwen schieten in 't Huisje van Meiiskerke I Complex woningen van St. Willibrord bijna gereed Roots-rock-reggae in hotel Britannia PSP houdt avond over wapenindustrie Vrijwilligers gezocht voor hulpproject kinderen buitenlandse werknemers Amsterdam 21 november Gehoorzaamheidscursus voor hond en geleider Ar Log: Folk uit Wales JJ Gehandicapten CDA-kamerlid in Grijpskerke Sinterklaas in Bachten Reede Sint opent Roosjesweg Kerstpottenactie voor kerstfeest Arnemuiden zit nog met prijzen van winkelweek Sinterklaas bezoekt Woltershuis Activiteiten in Woltershuis Kom uit je Huis voor natuurgeneeskunde Informatie bijeenkomst voor werklozen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 Expositie collages Hetterscheid 213 MIDDELBURG - „Zo'n er varing is met geen pen te be schrijven. Misschien kan ik het nog het beste zo zeggen: al die mensen waren er met hetzelfde doel gekomen en die eensgezindheid brengt een sfeer teweeg, zoals je die in een mensenleven maar zelden meemaakt. Allemaal aardige mensen om je heen, die allemaal kapot zijn, om dat er nog zo veel meer ont zettend aardige mensen wa ren gekomen. Het is natuur lijk maar even, want een week later kun je met dezelf de mensen een flink oplo pend meningsverschil heb ben over de kernwapens, maar dat doet er niets aan af'. Mevrouw Tineke Louwerse uit Middelburg was één van de duizenden Zeeuwen die afgelopen zaterdag in Am sterdam tegen de kemwa- penwedloop demonstreer den. „Ik heb 't niet zo op de- monstreren, maar het was gewoon 'n keer nodig", ver klaart ze haar gang naar Amsterdam. „Er moesten ge woon ontzettend veel mensen komen, al was het alleen maar om de politici eens dui delijk te maken dat ze - wat de kernwapens betreft - door honderdduizenden op de vingers worden gekeken. Dat kan geen kwaad". Aanvankelijk *was Tineke Louwerse wat huiverig voor de demonstratie. „Dat massa le, hè, daar kan ik niet zo te gen. In zo'n massa mensen verdwijn je als eenling en dat benauwt me wel. Ik ging ook naar Amsterdam met het voornemen me onmiddellijk terug te trekken uit de massa als ik dat gevoel kreeg, maar het is niet bij me opgekomen. Misschien omdat we met een groepje waren. In de trein had ik trouwens het gevoel dat het wel eens een flop zou kunnen worden. In Zeeland en Brabant stapten er maar weinig mensen in. Pas in Rotterdam begon de trein vol te lopen. In Haarlem stond een enorm lange trein uit Duitsland, vol demonstran ten. Toen begonnen we pas echt iets te merken van de demonstratie. Zelfs op het Centraal Station in Amster dam hadden we nog niet in de gaten dat het storm liep. We liepen de trappen af, de gang door naar de grote hal en zagen ook van andere trappen mensen komen. In de hal was het druk, maar ook niet meer dan dat. We wisten trouwens ook niet dat onze trein door de drukte ruim een half uur vertraging had opgelopen. Ruim over enen, de demonstratie op het Museumplein ivas dus al be gonnen, stonden we op het plein voor het station. Politie te paard, in auto's en mensen verspreid over het hele plein, maar ook hier niet een echte drukte. We staken het plein over en sloegen de weg in naar het Museumplein. Toen pas drong tot me door wat er werkelijk gaande was. Links van ons, rechts van ons, voor ons, achter ons: mensen, die allemaal dezelfde kant op gingen. En de stroom die uit de buik van het station kwam, bleef maar aanhou den. Terwijl op dat ogenblik de tocht door de stad vanaf het Museumplein al lang was begonnen". Tineke heeft het plein door de drukte niet kunnen berei ken. Ze sloot zich aan bij een stoet die geen begin of eind leek te kennen. „Een prach tig vertoon, en nu eens niet van mensen die in de mili taire pas liepen. Iedereen deed waar hij of zij zin in had. Het was geen logge mas sa, maar een massa indivi duen. Grote groepen roeken van de route af en gingen de zijstraten in. Heel Amster dam werd genomen. Het aantal demonstranten was volgens mij dan ook hoger dan de politie opgaf'. Hoezo „Nou, de politie telde al leen langs de officiële route, dus er is al een flinke groep niet geteld. Ik heb ook met een groepje agenten gespro ken die langs de route ston den. Volgens hen passeerden er per minuut 1.500 mensen. Toen ik het vroeg, om half- drie, was het al anderhalf uur gaande, 135.000 mensen dus. Maar om vijf uur uxis er nog geen eind aan gekomen. Dat betekent dus dat er min stens vier uur, want om vijf uur ben ik weggegaan 90.000 mensen per uur langs zijn gekomen. Dat is 360.000 men sen. En er uxis nog een alter natieve route. Volgens mij zijn het er eerder een half miljoen geweest". Als het weer „nodig" is, ga je dan weer? „Het zal nog wel meer keren nodig zijn en ik zal er bij zijn". Easy uit Rotterdam VLISSINGEN - Zondag 29 november presenteert Stu dio Uhuru een roots-rock-reggae-dag in hotel Britan nia in Vlissingen. Opgetreden zal worden door de groepen Easy en Future. Het begint om een uur. MELISKERKE - Deze maand viert de schietvereni ging Meiiskerke het dertig jarig bestaan. Ter gelegen heid van dit jubileum zijn er in gebouw 't Huisje in Meiis kerke provinciale schiet wedstrijden gehouden, waaraan vijftien verenigin gen hebben deelgenomen. Deze zogenaamde Olympia- match, waarbij zestig scho ten moeten worden gelost op een schijf (binnen anderhalf uur tijd) is gewonnen door het team van Meiiskerke in de hoogste klasse. De schietvereniging Meiis kerke is in 1951 opgericht op initiatief van de toenmalige politiecommandant Stroo. Met een enthousiaste groep van twintig mannen is men begonnen. Nu zijn er nog drie mensen, die vanaf de oprichting lid zijn: Geschie- re, Zwemer en Wijkhuis. Wijkhuis: „De vereniging was dan wel opgericht, maar we hadden nog geen wapens en geen schietbanen. We kregen toen een oude buks en schoten in de tuin van Stroo, er was daar toch geen verdere bebouwing meer, maar ideaal was het natuur lijk niet. De buks werd al spoedig ingeruild voor een wat grotere windbuks, maar ook deze was niet erg ge schikt voor een schietvereni ging en we gingen over tot de aankoop van een kogelge weer. Dat was in 1953 en het was voor ons een verschrik kelijk groot bedrag dat we daarvoor neer moesten tel len, namelijk vierhonderd vijftig gulden. We hebben het geweer nog altijd; het was wel erg goed. De vereni ging heeft nu drie geweren en een pistool. Ook hebben veel leden een eigen geweer. Na een jaar lid van de vere niging te zijn, kan men in aanmerking komen voor een wapenvergunning en kan men een eigen geweer ko pen, uiteraard alleen te ge bruiken op de schietbaan". Het bleef voor de schutters van Meiiskerke lang een probleem om een geschikte ruimte te vinden. In de tuin kon men natuurlijk niet blij ven schieten en de schietver- VLISSINGEN - Op 1 decem ber a.s. start er een nieuwe cursus voor alle soorten hon den; van exclusief ras tot „asbaksoort". Het wordt een gehoorzaamheidscursus voor hond en geleider die wordt gegeven bij speeltuin De Lammerenburgh aan de Zuidbeekseweg in Vlissin gen. De tijden zijn dinsdag avond en vrijdagavond van zeven tot acht uur. De duur van de cursus is drie maan den. De cursus staat onder leiding van twee trainers en een reserveman. Zij hopen dat velen zich zullen aan melden met hun hond(je), omdat zij van mening zijn dat er te weinig mogelijkhe den in deze omgeving zijn voor hondebezitters om hun hondje de meest elementaire zaken bij te brengen en bo vendien omdat het de ver standhouding tussen gelei der en hond sterk zal bevor deren. Voor een ieder is de cursus toegankelijk. Als verplich ting wordt alleen gesteld dat elke hond de benodigde in jecties heeft gehad (dus te gen parvo-virus, hondsdol heid etc.). Inlichtingen kunnen wor den verkregen bij: P. Autie- ro, Marijkestraat 3, Oost- Souburg (tel. 01184-67587) of P. Lips, Kanariesprenk 143, Vlissingen (tel. 01184-67072). Deze twee mannen dragen de verantwoordelijkheid en leiding van de nieuw te star ten cursus op Walcheren. VLISSINGEN - Ar Log (Welsh voor te huur) heet de folk groep uit Wales die vrijdag 27 november optreedt in het Vlissingse Vestzaktheater. De viermansgroep heeft zich tot doel gesteld de tradi tionele zang en muziek uit wales bekend te maken. Ze gebruiken ook de traditione le instrumenten en de oude Keltische taal die hier en daar in Wales nog wordt ge sproken. Traditionele in strumenten zijn bijvoor beeld de knieharp, triple •harp en de darsach harp. In de vijf jaar dat Ar Log nu bestaat, zijn er twee L.P.'s gemaakt. Het concert begint om half neg en. Kaarten zijn voor negen gulden in voorver koop bij Uit in Zeeland (Nieuwe Haven Middelburg) en aan de zaal verkrijgbaar. Organisatie Uit in Vlissin gen. eniging kreeg een plaatsje in het verenigingsgebouw Ons Huis. Toen dit afgebroken werd, stonden de schutters weer in de kou en moesten zelf maar zien een andere ruimte te vinden. Als nood oplossing konden ze gebruik maken van een schietbaan in de gang van de lagere school in Meiiskerke. Omdat er hier maar één baan was, waren er vaak lange wacht tijden, wat de club op grote ledenverliezen kwam te staan. Een goede ruimte was hard nodig. In 1975 bouwden de leden tenslotte zelf hun eigen clubgebouw. Het ge bouw, 't Huisje, omvat zeven wedstrijdschietbanen, een pistoolschietbaan en een kantine. „We zijn erg blij met dit gebouw", vertelt de heer Wijkhuis. „De kantine is misschien wat klein, maar de banen zijn groot genoeg en dat is toch het belangrijk ste. Het voldoet aan de nor men om wedstrijden te hou den en we hebben zoveel ruimte, dat we nu ook nog plaats hebben voor nieuwe leden. De club bestaat nu uit zo'n vijfenveertig mensen, de jongste is zestien en de oudste drieëntachtig. Het zijn niet alleen mannen die schieten, maar ook steeds meer vrouwen krijgen be langstelling voor deze sport. Het is overigens wel een vrij zware sport; het geweer weegt nogal wat. Je kan schieten in drie houdingen, liggend, staand en geknield en je moet dat dan toch maar zo'n anderhalf uur vol kun nen houden zonder al te ver moeid te raken, want dat kost natuurlijk punten. We oefenen elke vrijdagavond en daarnaast wordt ook wel aan conditietraining gedaan, bijvoorbeeld veldlopen en dergelijke. Er wordt gescho ten in vijf categorieën. Men begint in de laagste klasse en na het behalen van een be paald jaargemiddelde, kan men in een hogere klasse ko men". De laatste jaren neemt de belangstelling voor de schietsport steeds meer toe. Er zijn in Zeeland al zo'n duizend mensen aangesloten bij een schietvereniging. Ook veel gehandicapten, in rolstoelen, doen mee aan de ze sport. E=illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||l'r tl -w tHrAn - De woningen aan de kanariesprenk. Foto: Cor Schuilwerve VLISSINGEN - Het complex van 223 woningen dat de r.-k. woningbouwvereniging St. Willibrord in de Vlis singse wijk Papegaaienburg bouwt, nadert zijn voltooiing. De woningbouwvereniging wil dit niet ongemerkt voorbij laten gaan, vrijdag 27 november wordt dan ook een herinneringssteen onthuld, die in de kopgevel van IE het pand Kanariesprenk 463 is gemetseld. Dat gebeurt om halfvier 's middags. .^llllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllHllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ GRIJPSKERKE - Op dins dag 1 december zal dr. Lan- sink, Tweede-Kamerlid voor het CDA, spreken in de klei ne zaal van het Dorpshuis in Grijpskerke. Deze avond wordt de le denvergadering van het CDA-verband Mariekerke gehouden. Het begint om halfacht. Vanaf halfnegen heeft Lansink het over ener gie. VLISSINGEN - De afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de PSP houdt donderdag 25 november een avond over de Nederlandse wapenindustrie en dan met name over de Schelde in Vlissingen. De zogenaamde Schelde-avond begint om acht uur in 't Anker aan de Bonedijkestraat 163 in Vlis singen. De politicoloog Jan Wijk- stra, het PSP-Tweede Ka merlid Chris Huinder, een FNV-bestuur slid en totaal dienstweigeraar Jan de Reu (waarschijnlijk) zullen die avond elk van uit hun eigen invalshoek over de wapenin dustrie spreken. De pacifis tische partij staat op het standpunt dat de een miljoen dollar die per minuut aan wapens wordt besteed, beter aan het welzijn van de men sen kan worden gegund. De PSP constateert dat de Schelde steeds meer komt te drijven op de bouw van ma rineschepen, terwijl andere sectoren van het bedrijf, zo als de ketel- en machine bouw, zeer slechte tijden doormaken. Een ontwikke ling, die zich volgens de PSP in meer Nederlandse indus trieën voltrekt. „Omdat dit de kans op een echte vredes politiek doet verminderen, vinden wij van de PSP dit een zeer kwalijke ontwikke ling, want wie vandaag de militaire produktie stimu leert ten behoeve van de werkgelegenheid, gaat mor gen een vermindering van de bewapening afwijzen met een beroep op diezelfde werkgelegenheid", aldus de PSP-afdeling die via deze avond wat meer duidelijk heid in de achtergronden wil scheppen. VLISSINGEN - In het dien stencentrum Bachten Reede in Vlissingen wordt donder dag 3 december het Sin terklaasfeest gevierd. Voor de pauze zal Sint met zijn knecht er een bezoek brengen. Na de pauze is er de Tip Top Revue met confe rencier Bas Pitt en de zusjes Wouterse. De muziek wordt verzorgd door Frans Kasan- der. De avond begint om halfacht. Kaarten kunnen 's middags afgehaald wor den aan de zaal. DOMBURG - Sinterklaas is zo verguld met de verbete ring van de Roosjesweg in Domburg dat hij de feeste lijke opening zelf voor zijn rekening heeft willen ne men. Zaterdag 28 november om halftwee zal de sint te bestemder plekke aanko men. VLISSINGEN - Het korps Vlissingen van het Leger des Heils houdt ook dit jaar weer een kerstpottenactie om aan geld voor de organi satie van de kerstfeesten te komen. De kerstpotten staan op vrijdagavond en zaterdag in de Lange Zelke, Scheldes- traat, Hermesweg en Gilde- weg. MIDDELBURG - In Middelburg is een werkgroep opge richt die zich speciaal bezig gaat houden met de in Neder land geboren kinderen van buitenlandse werknemers. De werkgroep zoekt vrijwilligers die willen helpen met dit zo genaamde „tweede-generatieproject". Deze groep heeft 't vaak moeilijk, omdat zij buitens huis in de Nederlandse cul tuur opgroeien en binnens huis moeten vasthouden aan de cultuur van hun ouders. Samen met de Stichting Welzijn voor Buitenlanders, de Turkse Vereniging en het Zilveren Schor wil de werk- ARNEMUIDEN - De or ganisators van de winkel week in Arnemuiden zijn nog met een aantal prijzen bijven zitten. Het gaat om de volgende prijzen: 2e prijs op lotnum mer 111857, 5e op nr. 140165, 9e op nr. 14028, 17e op nr. 166118,22e op nr. 63870,24e op nr. 89740, 35e op nr. 100042, 41e op nr. 99013, 43e op nr. 34279, 44e op nr. 196153 en de 47e op nr. 116517. Winnaars kunnen de prijzen afhalen bij de firma de Troye, Noordstraat 24-28 in Arne muiden. groep van het V.J.V. (Vor mingscentrum Jonge Vol wassenen) er iets aan doen. Samen met vrijwilligers wil de werkgroep de groep achttien- tot dertigjarigen meer kennis bijbrengen over de maatschappij, de vrije tijdsbesteding en vakspecia lisatie. Van vrijwililgers wordt verwacht dat zij een avond per week in het pro ject stoppen. Voor inlichtingen, kunnen liefhebbers terecht bij het VJV, Latijnse Schoolstraat 10-12, tel. 01180-16278. VLISSINGEN - Woensdag 2 december brengt Sint Nico- laas een bezoek aan het Wol tershuis in Vlissingen. Hij zal daar met enkele zwarte Pie ten de woensdag middag in stuif voor kinderen van vier tot en met tien jaar bezoeken. Alle kinderen krijgen een leuk cadeautje. Het begint om twee uur en de toegang bedraagt een gulden. MIDDELBURG - Van za terdag 28 november tot en met donderdag 17 december is er in het Zeeuws Kunste naarscentrum in Middel burg een tentoonstelling van papier en collages te zien van Otto Hetterscheid. Hetterscheid is vooral be kend geworden door zijn uiterst fijnzinnig gemaakte collages. Het zijn abstracte voorstellingen, samengesteld uit verschillende materialen, vaak in schitterend verza digd wit, grijs, maar ook in dieprode, blauwe en gele kleuren. Een heel eigen kant tonen de onregelmatig ge scheurde randen van het pa pier, die soms in hun grillige vormen de handeling van het scheuren weer voelbaar maken. VLISSINGEN - Het Wol tershuis in Vlissingen heeft de volgende activiteiten ge pland voor de komende we ken: woensdag 25 november om acht uur is er een ge spreksgroep over energie. De bedoeling is om eerst geza menlijk een collage te ma ken over dit onderwerp. Het begint om acht uur. Binnen kort start er ook in het Wol tershuis een cursus zelf kle ding maken. Deze zal wor den gehouden op donderdag morgen of -middag. Belang stellenden kunnen bellen naar het nummer 01184- 14660. Bij voldoende deelna me gaat er binnenkort ook een cursus doe-het-zelf van start. Deze zal worden ge houden op de dinsdagavond vanaf halfacht. MIDDELBURG - De vrouwencontactgroep Kom uit je Huis houdt woensdag 2 december de maandelijkse koffiecontactmorgen in het wijkgebouw Zuiderbaken in Middelburg. Het thema is deze keer ziekte en gezond heid in de natuurgeneeskun de. Na de inleiding over dit onderwerp is er gelegenheid tot discussie. Ook kan men informatie krijgen over de wekelijkse activiteitsgroe- pen die binnen Kom uit je Huis draaien. Dat zijn onder andere: Engels, Duits, Frans, Spaans, bridge, klaverjas sen, hobby en naaien. De koffiecontactmorgen begint om halftien. VLISSINGEN - Donder dagmiddag 26 november om twee uur wordt in het VJV- gebouw in de Verkuyl Quakkelaarstraat 95 in Vlis singen een informatiebij eenkomst gehouden voor werklozen. Men kan dan vragen stel len over het begrip „passen de arbeid" en over de voor schriften waar mensen die een werkloosheidsuitkering ontvangen, zich aan moeten houden. Ook op het begrip strafuitkering zal nader worden ingegaan.

Scheldebode | 1981 | | pagina 13