voor vrouwen Informatiedag over kadercursus creativiteitsbevordering SS 200 ZEEUWEN ÉÉN DAG „KOOPMAN IN EIGEN WINKELTJE" IN OPEN HOF, DE ZWAAN, WOL TERHUIS EN VORMINGSCENTRUM JIS Mar e i Koffiecontact Kom uit je Huis Open Huis Fakkeloptocht Particulieren Amusement De Zwaan actief voor volwassenen en kinderen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 00< ..7- Aktiegroep /Provinciaal S JJJJN feSSTUit-bureau - ZE&fSD in problemen Zonder'Uit' volgend seizoen ge,^cultureel programma meer Houen zo! VLISSINGEN - In Vlissingen is een werkgroep opgericht om activiteiten te gaan organiseren voor werklozen. Deze stuurgroep heeft als voorzitter wethouder Lorier en bestaat verder uit afgevaar digden van verschillende instellingen op sociaal - cultureel gebied, vormingswerk, werkgevers- en werknemersorganisaties, het Gewestelijk Arbeids bureau en de gemeente Vlissingen. Als adviseurs treden het ministerie van C.R.M. en Sociale Zaken en de Provinciale Stuurgroep Werkloosheid op. GOES - Na de vogeltjesmarkt in Ant werpen, de vlooienmarkt in Den Haag en de „zwarte markt" in Beverwijk, krijgt Zeeland aanstaande zaterdag een soortge lijk evenement. In een van de twee vei- I linghallen aan de Fruitlaan in Goes wordt die dag de eerste Zeeuwse snuffelmarkt gehouden. Een koop- en ver koopgebeuren, dat voortaan elke laatste zaterdag van de maand in Goes wordt gehouden, en waar op zo'n 200 Zeeuwen en West-Brabanders als „koopman in hun eigen winkeltje" hun zolder trachten leeg te verkopen. 218 Demonstratieve theateravond voor behoud Uit in Zeeland VLISSINGEN/MIDDELBURG - De actiegroep „Uit in Zeeland - Houen zo", houdt vandaag, 28 oktober een demonstratieve bijeenkomst in de Middelburgse schouwburg. De actiegroep wil op deze manier de aandacht opeisen voor het mogelijk verdwijnen van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, beter be kend als „Uit in Zeeland". Naast theater- en mu- ziekpresentaties, zal deze bijeenkomst worden inge vuld met twee-minutenspeeches. Volop activiteiten van start voor Vlissingse werklozen vorm functioneert, zal ver dwijnen. Enkele weken geleden kwam de wethouder van Cultuur en Onderwijs van de Zeeuwse hoofdstad, G.B. Schoenmakers met zijn Vlis singse collega-wethouder D. Bruinooge met een, wat zij noemen, reddingsplan voor „Uit in Zeeland". De filosofie achter dit plan is dat de ap paraatskosten en de evene- mentskosten in een redelijk evenwicht met elkaar moe ten zijn (2:3). De gemeenten stellen een bepaald budget beschikbaar voor evenemen ten en de gemeenten en pro vincie betalen samen de pro- pagandakosten, waarbij de provincie vergoedt tot een minimum van 50%. De pro vincie zou dit bedrag dus kunnen verhogen als zij dit nodig acht. Volgens wethouder Schoenmaker hoeft zijn plan niet noodzakelijkerwijs tot ontslag van werknemers van „Uit in Zeeland" te lei den. De Stichting Cultuur spreiding Zeeland betwijfelt echter of dit plan van de twee wethouders werkelijk een redding van het SCZ - en daarmee van het podium aanbod - betekent. De dis cussie lijkt bepaald te wor den door getallen en wis kundige berekeningen. Een inhoudelijke discussie over het podiumbeleid in Zeeland wordt nauwelijks gevoerd. Om de verwarring com pleet te maken kwam verle den week gedeputeerde P. Boersma met een plan dat wat meer mogelijkheden lijkt te bieden om het SCZ in de huidige vorm voort te la ten bestaan. Op 6 november aanstaande valt de beslis sing. Dan moeten de Zeeuw se gemeenten zich uitspre ken voor of tegen handha ving van „Uit in Zeeland", zoals het nu functioneert. Het actiecomité „Uit in Zeeland - houen zo", wil voor die tijd zo veel mogelijk de aandacht richten op de matstelling waarin „Uit in Zeeland" lijkt te verkeren. Het actiecomité, dat bestaat uit vertegenwoordigers van Zeeuwse theater- en mu ziekgroepen en leden van werkgroepen van Uit in Zee land, is van mening dat een coördinatie op provinciaal niveau via Uit in Zeeland het programma van het po diumaanbod het best kan waarborgen. Geen theater in Zeeland WII>DEtJ»CKG l> Suehung Cuiluuriprciduu 1 SCZ voor h* liet dubbeltje dl (twa i.i.irtrim t/alulln SCZ opfr.rid door Godeou U Sl. IMIO» «wouaoirt H»b» dc ccraic rij 1 over bijdragen 'Uit in Zeeland' Het dacrnjk* dMi.onK urM »r f ••■roorrkridr tullurvlr iMUlhnj.r iWI h»i *»lrt V//A drokt *i>rdm nfur -J, .oper.Cr orvACUoü# naar n»'- gr»or*d Vor* wi provincie ui g*n tcruriv nappen en Ihaau wnnict grrir gr prrvjur Dein van jaren awrk groeiende brh Hot »<*>r wal SCZ op de plaoker ■mm <t* lMrtrh(>norrnn« van rv fcr. daar tfWThet ruet t»g "Uit %nó neell in de twlnug Jaar ookfewvrfet aankvalil 11 V. 1 m "n. ""n>i Zoals bekend vervult „Uit in Zeeland" al twintig jaar in onze provincie de zoge naamde schouwburgfunctie. In andere provincies in het land is dit een specifiek ge meentelijke aangelegenheid, maar in Zeeland is dit een Een deel van het program ma, dat inmiddels is opgezet, wordt uitgevoerd door de Stichting Sociaal-Culturele Activiteiten. In het Open Hof kunnen mensen zonder baan, werk lozen dus, maar ook WAO- ers, huisvrouwen en school verlaters iedere maandag middag terecht van halftwee tot halfzes. Men kan hier in een gezellige omgeving in contact komen met anderen. Er is een leestafel, er kunnen diverse spelen gedaan wor den, er worden films ver toond en men kan informa tie krijgen over allerlei za ken die met het werkloos zijn te maken hebben. Fred Hanny, medewerker van het S.K.A.: „ER zijn na tuurlijk nog wel meer moge lijkheden. Zo heeft een aan tal vaste bezoekers een werkgroep gevormd die nieuwe ideeën wil gaan uit werken. Het is ook mogelijk om samen met anderen mu ziek te maken en we denken binnenkort te starten met een cursus taalvaardigheid, gesprekstechniek, het op stellen van brieven en het GOES - Vrijdag 13 novem ber is er in het ZIKV-ge- bouw aan de Spiegelstraat 4 in Goes een informatiedag over de kadercursus creati- viteitsbevordering voor vrouwen. Er hebben zich tot nu toe nog niet voldoende vrouwen opgegeven om de cursus door te laten gaan. De cursus wordt gegeven in samenwerking met de Ne derlandse vrouwenraden, de vereniging voor Creativi- teitsontwikkeling en het mi nisterie van CRM. Het doel is het organiseren van cur sussen creativiteitsontwik- keling voor vrouwen die willen werken als vrijwillig ster met vrouwengroepen in gezamenlijke verantwoorde lijkheid van gemeenten en vooral provincie. Dit vindt zijn oorzaak in de geografi sche situatie en de kleine ge meentelijke schaal. De fi nanciële verantwoordelijk heid voor de activiteiten van „Uit in Zeeland" ligt bij de In Souburg worden de ac tiviteiten gehouden in het S.K.A.-buurthuis De Zwaan. Hier wordt elke dinsdag- en plaatselijke afdelingen. In de cursus wordt aandacht besteed aan het praktisch werken met allerlei mate rialen. De cursus duurt vijf entwintig weken. De informatiedag is gratis en duurt van tien tot vier uur. In de pauze zal er een lunch aangeboden worden. Er zal worden gewerkt met beeldende middelen, mate rialen en gespreksgroepen; men kan kennis maken met oud-cursisten en een afge vaardigde van de landelijke begeleidingscommissie. Men kan zich voor deze dag opge ven tot 31 oktober bij Anne- Lies Soet, telefoon 01179- 1787. gemeenten, zij betalen de netto tekorten van de voor stellingen. Het apparaat - het uitvoe rend bureau dat dertien werknemers in dienst heeft - wordt voornamelijk door de provinciale overheid gesub sidieerd en dat is het leeu- wedeel van de kosten. Begin dit jaar nam de provincie echter het besluit om, mede in het kader van de decen tralisatie van overheidsta ken een grotere financiële verantwoordelijkheid bij de Zeeuwse gemeenten te leg gen. De gemeenten voelen daar echter weinig voor, en dat houdt in dat Uit in Zee land zoals het in de huidige donderdagmiddag Open Huis gehouden van twee tot vijf uur. Er is dan ook een muzikale werkshop. Bij voldoende aanmelding zullen hier ook binnenkort enkele cursussen starten. Gedacht wordt aan creatieve handvaardigheid, pech on derweg, gespreks- en discus sietechnieken, en correspon dentietechniek. Verder wil men proberen alternatieve werkprojecten op te zetten, kleinschalige bedrijven en dergelijke. De ideeën hier voor moeten wel van de maaltijd te bestellen. Hoe die maaltijd klaar gemaakt wordt kan men leren tijdens de cursus vegetarisch koken, die op de dinsdagmiddag ge houden wordt. Voor de schoolverlaters is er een ge spreksgroep die iedere dins dag om twee uur bij elkaar komt om te praten over al lerlei onderwerpen zoals een baan zoeken, dat doe je als werkloze, je recht op uitke ring en dergelijke. Tenslotte wordt ook nog gewerkt aan een rockopera. De cursus begint om kwart over negen en duurt tot ongeveer elf uur. Peuter- opvang is geregeld. De cur sus is bedoeld voor begin ners. Er zal worden gewerkt met verschillende materia len zoals klei, papier en stof. Ook kan men verschillende technieken leren zoals we ven, batikken, spinnen, gla zuren en linoleumsnijden. De gemeente Vlissingen geeft via het porject werk loosheid informatie als een werkloze iets wil doen aan vrijwilligerswerk, scholing, vorming, ontspanning, zelf organisatie of hulpverlening. Men kan dan bellen naar Tiemen Goosens, telefoon 19397. Voor informatie over de verschillende activiteiten kan men ook rechtstreeks naar de betreffende instel lingen bellen: Open Hof 65453, de Zwaan 61252, V.J.V. 17819. Het programma wordt in overleg met de begeleidster en de cursisten samenge steld. Ook in De Zwaan oefent iedere donderdagmiddag van vier tot vijf uur een toneel club voor kinderen vanaf acht jaar. De kinderen kun nen zich dan verkleden, schminken en natuurlijk to neel spelen. Ook kunnen er poppenkastpoppen, muziek instrumenten en dergelijke gemaakt worden, waar later mee gespeeld kan worden. De club heeft nog gebrek aan oude kleren. Na een telefo nisch berichtje worden deze opgehaald. Op woensdag 4 november start er in De Zwaan een te kenclub voor kinderen vanaf negen jaar. De tekenclub duurt van halfzeven tot acht uur. De bedoeling is de kin deren de basistechnieken van tekenen bij te brengen. Ook zijn er mogelijkheden om te schilderen. De kinde ren kunnen aan de hand van zelfgekozen thema's gaan werken. Voor inlichtingen over de ze activiteiten kan men bel len naar De Zwaan, telefoon 61252. MIDDELBURG - De vrouwencontactgroep Kom uit je Huis in Middelburg houdt op woensdag 4 novem ber een koffiecontactmorgen in het Zuiderbaken. Het the ma van deze ochtend is vol wassenen-educatie. Onder meer zal de film „Als je wilt, kun je mee doen", vertoond worden. Het is een film over onderwijs mogelijkheden voor vrou wen. Ook zijn vertegen woordigsters van de VOS- cursus en de Moeder-mavo aanwezig. De contactmorgen begint om halftien en kinderoppas is aanwezig. De demonstratieve bijeen komst begint om halfzeven met een fakkeloptocht vanaf Ton Linssen, die iets nieuws wilde beginnen in Zeeland en daarom koos voor de uitwerking van het „zwarte markt-idee", dat in Beverwijk al een jaar veel succes heeft, ziet het hele maal zitten. Vol vertrouwen is hij voor aanstaande zater dag, temeer omdat het aan tal kramen (200) in zeer kor te tijd was uitverkocht en hij zelfs een wachtlijst heeft moeten aanleggen omdat de veilinghal vol zit. Afgezien van de stands, waarin een natje en een droogje aan de man worden gebracht, bestaat slechts vijf procent van de deelnemers uit handelaren. De rest van de standhouders zijn parti culieren, waarvan het over grote deel uit Walcheren en de Bevelanden komt en in iets mindere mate uit West- Brabant. De belangstelling voor spelt veel goeds voor de toe komstige markten, die Ton Linssen nog grootser wil op zetten. Hij denkt daarbij aan optredens door Zeeuwse ar tiesten, goochelaars, t.v.-ar- tiesten, looporkesten etcete- het Damplein muzikaal be geleid door de fanfare Sint- Juttemis. Om 20.00 uur be gint het programma in de Schouwburg met een optre den van de Nieuwe Komedie, een theatergezelschap, dat zich sterk verbonden voelt met de moeilijke situatie waarin Uit in Zeeland ver keert, en een optreden van een jazzband die door de Scaldis Swing Society is uit genodigd voor deze avond. De avond wordt verder inge- Muzikale clown Ronnie ra. Verder ligt het in zijn be doeling om amusementspro gramma's te gaan verzorgen in de (voor een hele dag af gehuurde) veilinghal na de snuffelmarkt. Dit laatste is nog afhankelijk van de tijd die nodig is om de immense hal na het marktgebeuren opgeruimd te krijgen. Ook op de eerste Zeeuwse over dekte vlooienmarkt ont breekt amusement trouwens niet. Ieder uur zal de muzikale clown Ronnie zaterdag een vuld met twee-minuten- speeches waarin betrokke nen hun visie kunnen geven op de problematiek waarin Uit in Zeeland verkeert. Het Vlissingse theatergezelschap DODD, het solotheater Edo Douma en het poppenthea ter Parcival hebben speciaal voor deze actie een kritisch stuk gemaakt over de ge beurtenissen rond Uit in Zeeland. Dit stuk zal op deze avond ook worden opge voerd. Gerard van Stevendaal, als Dorus optreden voor de kinderen verzorgen en Gerard van Stevendaal uit Axel zal in zijn creatie van Dorus vaste gast worden bij de snuffel markt. Dorus zal niet alleen de sfeer verhogen door zijn aanwezigheid, maar zal ook een bandparodie ten beste geven op het podium. Onge twijfeld zullen deze twee ar tiesten de aantrekkelijkheid verhogen naast de over te nemen postzegels, munten, kledingstukken, meubels, potjes, beeldjes, schilde rijtjes enzovoorts. Ton Linssen, die in augustus in dezelfde veilinghal een zeer geslaagde Oosterse Markt organiseerde, ver wacht zo'n vijfduizend be zoekers. „Ik ben niet zo'n held in het noemen van der gelijke cijfers, maar gezien de talloze leuke reacties, de nieuwte van het evenement en de bekendheid die eraan is gegeven door advertenties, folders, borden en kleurpla ten, denk ik dat aantal toch wel binnen te halen", aldus Linssen. De eerste Zeeuwse snuffel markt is zaterdag geopend van negen tot vijf uur. De entree bedraagt f 2,50; voor kinderen tot twaalf jaar één gulden. Tot en met april 1982 wor den er minstens zes snuf fel - markten gehouden. De twee de op 28 november, zal de Sinterklaassfeer uitstralen en de derde, op 2 januari, wordt een speciale nieuws- jaarsmarkt. juist invullen van formulie ren en dergelijke. Op woens dag 28 oktober om halftien starten we ook een cursus druktechnieken met onder meer zeefdrukken, affiches maken, lay-out. Op de vrij dagmiddag van halftwee tot halfzes is er verder nog een muzikale workshop. Onder deskundige leiding kan men hier muziek beoefenen, di verse instrumenten leren bespelen en informatie over muziek krijgen. Ook worden van tijd tot tijd muziekfilms gedraaid en treden er gast muzikanten op. Een groot aantal werklozen heeft zich inmiddels ook al aangemeld als vrijwillig medewerker voor het clubhuiswerk. Hieraan bestaat altijd een grote behoefte. De activitei ten in het Open Hof zijn spe ciaal bedoeld voor de men sen die in Pauwenburg wo nen". werklozen zelf komen. Daarom wil men in de Zwaan een werklozencomité vormen, dat de mogelijkhe den verder uitwerkt. De Stichting Sociaal Kul- tureel Werk houdt activitei ten voor werklozen uit de Bonedijkebuurt in heet Wol- tershuis. Zij gaan onder an dere proberen een cursus solliciteren op te zetten. In het Vormingscentrum voor Jong Volwassenen worden ontmoetingsdagen voor werkloze jongeren ge houden op de dinsdag en donderdag van twee tot tien uur. Er is hier een afwisse lend programma met film, video, cabaret, lifemuziek en dergelijke. Vanaf zes uur is er ook een vegetarische OOST-SOUBURG - Vrijdag 30 oktober start er in het SKA- buurthuis De Zwaan in Souburg een cursus creatieve hand vaardigheid voor volwassenen onder leiding van Jackie Bongers. Deze wordt gegeven in samenwerking met het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. MIDDELBURG - Zaterdag 31 oktober treedt in gale rie/eetcafé de Klos aan de Vlasmarkt te Middelburg de groep Booster op. Booster onderscheidt zich op twee manieren van alle andere popgroepen in Zeeland: de gemiddelde leeftijd van de 4 muzikanten is niet hoger dan 15 jaar en de groep maakt gebmik van twee drum- stellen, bespeeld door Arnold Marinissen (15 jaar) die wordt bijgestaan door Marcel van der Driest (14 jaar) die ook de toetsen voor zijn rekening neemt. Booster bestaat verder uit Marco van der Land (14 jaar) slaggi taar en Rob Marinissen (17 jaar) sologitaar en leadvo- cals. Booster brengt een programma met snelle, korte en felle nummers. De groep speelt voornamelijk New Wave, afgewisseld door Rock 'n Roll, Ska, Beat en Punk. Aanvang van het concert in de Klos is 14.00 uur. De toegang is gratis. Tiemen Goossens, die namens de gemeente deel uit maakt van de werkgroep: „Er zijn in Vlissingen zo'n 2500 werklozen. Tot voor kort werd er weinig voor deze mensen gedaan. Om hier verandering in te bregen is deze werkgroep gevormd. Na een voorbereidende periode, beginnen de activiteiten nu goed op gang te komen. Het is niet de bedoeling alleen maar van alles voor de werklozen te gaan organiseren, maar juist deze mensen te helpen zelf iets op te zetten en te begeleiden bij het uitvoeren van deze plannen". Zaterdag eerste Zeeuwse snuffelmarkt „Zo'n snuffelmarkt past helemaal in deze tijd met economische problemen", vertelt organisator Ton Linssen van het gelijknamige organisatiebureau. „De tijden worden slechter, alles wordt stukken duurder en iedereen heeft wel een kast, zolder of schuurtje vol met rommel. Nu kunnen de mensen die leegmaken en er nog wat geld voor krijgen ook. En de consument kan nu werkelijk een koopje doen". i

Scheldebode | 1981 | | pagina 5