Officiële instanties enthousiast over uniek werkgelegenheidsplan 93 Japanse vredesbeweging krijgt petitie tijdens demonstratie in M'burg Tip van Sint. REUZE(N) PUZZEL TT Agenda's 1982 A.N. W.B.-actie Zicht op licht Werklozen Voorrang Vereniging CDA Vlissingen vergadert over gemeentepolitiek WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 TOTAAL OPLAGE 333.803 EX. MIDDELBURG VLISSINGEN - „Het Ambachtencen trum komt er. Het lukt GegarandeerdOptimistische woorden, geestdriftig geuit door John van der Zwaan, de „enige, echte, onvervalsteklompenboer in Middelburg. Gezeten in zijn tot winkel/werkplaats omgebouwde opslag plaats, degelijk ingericht met grenen hout en een willekeur van prachtige én eenvoudige klompen langs de wanden (de meeste daarvan worden door John zelf gemaakt), steekt John van wal over het op stapel staande ambachtencentrum: een centrum dus waar diverse oude ambachten zijn verenigd, waar heuse am bachtslieden werkzaam zijn en waar het publiek zo maar kan binnenlopen om te kijken hoe nu bijvoorbeeld een klomp, een windwij zer of een waskaars wordt gemaakt. ÊtÊÈ JUWELIER VAN DE REE A-x. iiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ DE SCH WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 POSTADRES POSTBUS 350 4380 AJ VLISSINGEN Zeeland krijgt ambachtencentpum -•'•rJt?. IJ ié izzsi*. Het uit de tijd van de Oostindische Compagnie daterende pakhuis zou eerst een soort vestzaktheater worden, toen gevange nis en nu dan een centrum voor oude ambachten. Foto: Cor Schuilwerve In februari 1982 denkt hij te kunnen starten. Geruime tijd geleden kon u in de Scheldebode lezen dat er een zogenaamde Ambachten- route is uitgestippeld (voor toerist én Walcherse bevol king) in samenwerking met de AMZ en de Stichting De Hooghkamer. Deze route be- helste een rondrit door de stad, met bezoeken aan de klompenmaker, de kaarsen maker, de pottenbakker en de koperslager. Tussendoor koffie met pannekoek en 's avonds een typisch Zeeuws gerecht als smakelijk sluit stuk van de Tour. Dit alles tegen een zeer schappelijke vergoeding. Echter, de am bachtslieden, vormend de Vereniging Kunst- en Am- bachtsgroep Zeeland, von den het niet de ideale oplos sing. De mensen moesten her en der verspreid door de stad de ambachten opzoeken. Dit leverde wel eens wat pro bleempjes op, zeker voor oudere of niet zo goed ter been zijnde mensen. De koppen werden bij el kaar gestoken en plannen op tafel gegooid. Veelvuldige gesprekken werden gevoerd met het gemeentebestuur, de Kamer van Koophandel en niet in de laatste plaats het Gewestelijk Arbeidsbureau. Met name het laatste bleek een groot voorstander omdat in de plannen veel arbeids plaatsen gecreëerd bleken te zijn, voor met name de werklozen in onze samenle ving. In deze gesprekken werd de bedoeling uiteenge zet: „Een Anbachtencentrum vestigen, in één overkoepe lend gebouw met aantrek king van ambachtslieden". Om kort te gaan: B.en W., K.v.K. en GAB waren zeer enthousiast en zegden de volle medewerking toe. In middels, eind 1981, is het na genoeg zover. Het Ambach tencentrum kómt er. En wel in het prachtige pand „De Demerary" aan het Oost kerkplein. Dit pand, daterend uit en kele eeuwen geleden, moet nu een grote verandering ondergaan aan vloeren, pla fonds, werkruimten etc. etc. Alles heeft een kwastje of een betimmering nodig om het een leefbaar pand te ma ken en vooral handzaam. De initiatiefnemers schrikken hier niet voor terug. Inte gendeel, talloze schetsen van hoe het Ambachtencentrum er straks moet gaan uitzien, liggen op tafel. Taken zijn verdeeld...en dit allemaal in de schaarse vrije tijd die een échte ambachtswerker heeft. mengegaan in de „Stichting De Demerary", hebben als doelstelling „Het stimuleren en begeleiden van ambach telijke werken en in stand houden van de stuwing en motivatie van ambachtslie den, vooral dié groep, die werkzaam is in kleinschali ge bedrijven". „Beslist geen streven naar nostalgische promotie of grotere omzet", voegt John er aan toe. Zoals in Amster dam; waar ook een Ambach tencentrum is gevestigd dat echter vooral gericht is op de toerist met de dikke porte monnee. John: „Wij willen heel serieus de ambachten van vroeger weer onder de mensen brengen. Wij willen ook individuele service ver lenen. Daarmee bedoel ik: als iemand een stel klompen wil van die en die kleur, dan léver ik die ook. Dat geldt ook voor de andere ambach ten". „Hoe gaat het straks in het pand De Demerary?" John: „De mensen kunnen dus zo maar binnen lopen. Wij zijn daar gewoon aan het werk. Ze zijn beslist niet verplicht iets te kopen. We zijn van plan om dan uitleg te geven bij elk ambacht. Voor grotere groepen (bij voorbeeld schookiassen en bussen met toeristen) stellen we dan een gids aan die de mensen door het pand leidt. We bouwen er verder een gezellig koffiehoekje bij, waar de mensen op hun ge makje zowel ons gade kun nen slaan, als nababbelen over de ambachten die ze zien! Evenals voorheen de Ambachtenroute, zal ook een bezoek aan het pand „De De merary" in het pakket van de WV worden opgenomen trouwens." De ambachtslieden, thans als Vereniging Kunst- en Ambachtsgroep Zeeland sa- Zoals gezegd zijn de officiële instanties zeer ingenomen met dit unieke initiatief. Dit moge blijken uit het feit dat met voorrang de plannen worden verwezenlijkt en er geen strobreed in de weg wordt gelegd. Sterker nog: men is van zins om bij de opening de media in den lan de erbij te halen om landelij ke publiciteit aan dit Am bachtencentrum te geven. John haakt tenslotte nog even in op de aantrekking van werklozen. „Voor elk ambacht willen wij er minimaal één werker bij hebben. Dit moet iemand zijn die écht interesse heeft in het vak, liever nog ge schoold is. Momenteel draai en we met vijf ambachten: dit willen we opvoeren tot tien of meerdere ambachten. Vandaar dat wij dus al naar gelang wij uitgroeien, meer dere arbeidsplaatsen kun nen creëren". Een dringende oproep ten slotte namens de ambachts lieden: elke vakman in wel ke ambacht dan ook, die iets voelt voor een plaats binnen de gloednieuwe Stichting, wordt uitgenodigd om con tact op te nemen met de se cretaris van de Stichting, John van der Zwaan, Heren straat 4, Middelburg, tel. 01180-12847 (na 18.00 u 01181- Volop verkrijgbaar ook de luxe Lett's of London agenda's bij: de irumfl Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - De afde ling Vlissingen van het CDA houdt op woensdag 28 okto ber (vanavond) een openbare vergadering in 't Anker aan de Bonedijkestraat. Het begint om acht uur. Fractievoorzitter Hoefkens houdt een korte inleiding over de gemeentebegroting 1982, waarna de hele fractie vragen zal beantwoorden over de gemeentepolitiek. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt root de juiste sleet en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen MIDDELBURG - Zater dag 31 oktober om half- twee begint op het Dam plein in Middelburg een demonstratie tegen de kemwapenwedloop in het algemeen en de neu tronenbom in het bijzon der. De organisators, de werkgroep „Stop de neu tronenbom/Stop de kem wapenwedloop" en de kerngroep van het IKV, verwachten een groot aantal demonstranten. Die hoop putten zij uit de massale deelname die de monstraties afgelopen za terdag in Brussel Lon den, Parijs en Rome trok ken (honderdduizenden mensen). De tocht door Middel burg voert onder meer naar het gemeentehuis waar een of meer Middel burgse gemeenteraadsle den een petitie voor zus terstad Nagasaki aange boden krijgen. In de peti tie (onder de kop: Bood schap aan onze vrienden van de Gen Suikyo vre desbeweging in onze zus terstad Nagasaki) staat al les wat de demonstanten beweegt. De letterlijke tekst laten wij hieronder volgen. Beste vrienden, In vele steden van Europa demonstreren dit najaar honderdduizenden tegen het plaatsen van nog meer en nog moder nere kemraketten en te gen de aanmaak van de neutronenbom. Vandaag, zaterdag 31 oktober 1981 demonstreert ook in uw zusterstad Middelburg de vredesbeweging tegen de toenemende kernbewape ning in oost en west. Wij voelen ons daarbij één met allen over de ge hele wereld die met ons vechten voor vrede. In het bijzonder voelen we ons verbonden met de vredes beweging Gen Suikyo in Nagasaki, ivaarmee we se dert april 1979 toen een delegatie van Gen Suikyo onze stad bezocht, zulke goede contacten hebben. Wij voeten dat u vanuit Nagasaki, de stad die in 1945 op zulk een gruwe lijke wijze kennis maakte met de vernietigings kracht van het nucleaire wapen, met grote inzet en volharding vecht tegen de eventuele plaatsing van kernwapens in uw land. Het is verder bekend dat uw mensen jaar in jaar uit, overal in de wereld de mensheid waarschuwen voor de gevaren van een atoomoorlog die ons be dreigen. Vanuit Middelburg zenden alle deelnemers aan de vredesbetoging u een hartelijke groet. Zij wensen u veel succes toe in onze gezamenlijke strijd tegen de atoombe wapening en voor een atoomvrije wereld. Wij danken het College van B W van Middel burg dat bereid bleek te zijn deze boodschap in ontvangst te nemen en voor doorzending aan u zorg te dragen. Met een hartelijke groet, De gezamenljke vredesbe wegingen in Middelburg. werve De boulevardwerken verlopen nog steeds volgens plan. Het grootste deel van de muur die het water moet ke ren, staat er al en de stormen hebben tot nu toe nog amper schade aan het werk kunnen toebrengen. v* V v i --i-y-'.v" i - .V.W y"* y* «C r'>'■"- O X Evenals voorgaande ja ren denken wij de echte puzzelaars onder onze lezers wederom te kun nen gerieven met de be kende reuze(n)-puzzel. Deze is maar liefst 185x90 cm. Er moeten niet minder dan tweeduizend woor den worden ingevuld. De puzzel is tegen de prijs van/ 10.- verkrijgbaar bij Kantoor De Scheldebode Torenstr. 5 Vlissingen ÜJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIILL 99 MIDDELBURG VLISSINGEN - De A.N.W.B. houdt van dinsdag 27 tot en met vrij dag 30 oktober een actie onder het motto „Zicht op licht". Gedurende deze dagen zal er een technisch team van de A.N.W.B. aanwezig zijn op het Damplein in Middelburg en de Nieuwendijk in Vlissingen om gratis de ver lichting van de auto's te controleren. Het team is aanwezig van negen tot half acht. •Verlichting wordt gecontroleerd.

Scheldebode | 1981 | | pagina 1