Festival biedt senioren alle gelegenheid zelf iets te doen 4 )J IÉ MILIEUVRIENDELIJKE PIRAMIDE VAN DE BAAN Kindertheater brengt stripfiguur tot leven i r- 40 Polen en vakbond Solidarnosc onderwerp in Politiek Kaffee Zweverig Huren Informatie-avond Variété in Bachten Komme Expositie 't Kot Mensen zonder baan willen klusjesdienst I GASTV00RSTELLING IN PARCIVAL f m 4* 2 Sherryconcert Vera Beths Reinbert de Leeuw J.P.A. ROSSËL KUNSTGEBITTEN, REPARATIE VLISSINGEN - De Coöperatieve Vereniging Centraal Wonen in Vlissingen gaat, ondanks aller lei problemen, gestaag verder in de richting van het uiteindelijke doel: milieuvriendelijk en ener gievriendelijk wonen in een meer gemeenschappe lijke vorm dan gebruikelijk is. Van de revolutio naire piramide-woning is helemaal afgezien, om dat de samenwerking met de twee architecten nog al te wensen overliet. In samenwerking met ande ren is nu een wat gebruikelijker type woning ont worpen dat echter ook voldoet aan de wensen van de toekomstige bewoners. Het gasverbruik is er de helft tot een derde van een gewone eengezinswo ning, terwijl een grote windmolen genoeg elektrici teit zal kunnen leveren voor alle huizen. -DOORSNEDE \JONING SCHAAL ±l iCO JUWELIER VAN DE REE fc "N MIDDELBURG - Dinsdag 27 oktober wordt in de Con cert- en Gehoorzaal in Mid delburg voor de tweede maal het Seniorenfestival gehou den. Vanaf twee uur kunnen de oudere Middelburgers hier terecht voor informatie over allerlei zaken, die met het ouder worden te maken hebben. Dit alles wordt om lijst met muziek, volksdan sen, toneel en tentoonstellin gen. De heer Elsink, van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Middelburg, heeft het festival georgani seerd. „We hebben ook in 1979 een dergelijk festival gehouden. Dit was toen een groot succes. Vandaar dat we besloten hebben om dit >2OCOCO0OCCOG< bijvoorbeeld eenmaal in de twee jaar te gaan doen. Het festival is dit jaar overigens veel groter opgezet dan twee jaar geleden. Het is de be doeling dat de bezoekers niet alleen komen kijken wat er allemaal gebeurt, maar ook dat zij zelf mee zullen doen aan allerlei verschillende activiteiten. Zo worden er onder andere demonstraties gegeven van spinnen, hout snijden, koersbal, kegelen en volkdansen. Bij de meeste van deze zaken worden de mensen in de gelegenheid gesteld het zelf eens te pro beren en kan men zich opge ven voor verschillende clubs". In de kleine zaal van de concertzaal zal een informa tiemarkt gehouden worden met stands van een groot aantal instellingen. Er zijn onder meer informatie kraampjes van Uit in Zee land, Pas 65, de kruisvereni ging, de indicatiecommissie, het Rode Kruis, de Raad van Arbeid, de bibliotheken enozvoorts. In de grote zaal zijn er demonstraties van oude ambachten en hobby's. Men kan hier kijken naar kantklossen, Hindeloper schilderwerk, Zeeuwse mut sen plooien. Ook kan men zich laten tekenen door een sneltekenaar of een zelf ge botteld wijntje proeven. Verder is er hier een ten toonstelling van oude foto's en documenten over Middel burg. Deze is samengesteld SOUBURG - Polen en de onafhankelijke vakbond Soli darnosc zijn vrijdag 23 oktober het onderwerp van gesprek in het Politiek Kaffee in het buurthuis Scheldebuurt, Glacis- straat 97, Vlissingen. Vertegenwoordigers van de Stichting van Mensenrechten in Polen (Merpol) en de Beweging voor Arbeiderszelfbestuur (B.A.Z.) zullen een toelichting over hun beweging geven. m§ Dansen maakt ook deel uit van het programma. door de gemeente-archivaris Sijnke. Ook worden er door lopend films vertoond. Het middagprogramma wordt afgesloten met een mode show, waarin speciaal kle ding voor ouderen getoond wordt. Daarna is er gelegen heid om soep en broodjes te eten. Elsink: „Het avondpro gramma begint om halfacht. Er zal worden opgetreden door het Middelburgs man nenkoor, de musical- en ope rette-vereniging Papillon, de toneelgroep Parlando met het stuk „De schat" van Olaf de Landeel. Het orkest Onda uit Nieuwland neemt de rest van de avond voor zijn reke ning met dans- en volks - dansmuziek. Het program ma is ook 's avonds weer zo opgezet, dat de mensen niet een hele avond op de stoel hoeven zitten. Er is overal wat te doen. Een aantal ouderen zullen ook gedich ten voordragen en verhalen vertellen". De toegang voor deze dag is gratis en er wordt gere kend op een groot aantal be zoekers. iOCOCK Mevrouw Glapinski doet dat voor Merpol, een stich ting die in Nederland infor matie verschaft over de Poolse democratiseringsbe weging. De Merpol opereert sinds kort ook als de verte genwoordiger van Solidar nosc in Nederland. Theo de Jong houdt een inleiding over de Beweging voor Ar beiderszelfbestuur. Na de inleidingen is er gelegenheid te discussiëren onder leiding van David de Leeuw en Har ry Overdam. Het Politiek Kaffee begint om acht uur en de toegang is gratis. TANDPROTHET1CUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Centraal Wonen Vlissingen gaat met nieuw type woning in zee VLISSINGEN - Zondag 25 oktober komen violist^ Vera Beths en pianist Reinbert de Leeuw naar Vlissingen voor een sherryconcert in het Vetzaktheater. Op het pro gramma staan werken van Franz liszt en Igor Stravins ky. Het concert begint om halfvier. In de proefpiramide, die nog wel enkele jaren in de Vlissingse wijk Westerzicht zal blijven staan, vertellen Ton Caljouw en Jos Hoebink over de huidige stand van zaken en de toekomstige plannen. Over de twee architecten van de piramidewoning zegt Ton Caljouw: „Ze waren te weinig realistisch, te zweve-* rig. Wij zijn nuchterder in gesteld. Allerlei praktische veranderingen die wij wil den doorvoeren, stuitten op hun tegenstand. Daar kwam nog bij dat ook de gemeente niet blij was met dit type woning, omdat het te veel afweek van de bouwveror deningen. We hebben uitein delijk de samenwerking met de architecten opgezegd, wat meteen inhield dat we niet met de piramide konden doorgaan. Het is hun ont werp en daar kunnen wij niet op eigen houtje mee ex perimenteren. Jammer, want er zijn nog steeds leden die de vorm goed vinden". Uit ideeën van de rond vijfentwintig leden, de aan nemer en de Ecologische Ad vies- en Bouwcoöperatie (EABK) ontstond een ont werp dat bij alle leden in goede aarde viel. Het is een gewoon huis met twee ver diepingen en een vliering voor de energievoorziening. Ongewoon zijn de schuine wanden aan de zuid- en noordkant van de woning, een overblijfsel van de pira mide. Er zin drie grootten mogelijk: een van 5.10 meter II 1 A IjKELDER ONÜE'-' "TBA.'F* breed en een inhoud van 210 kubieke meter, een van 6 meter breed en 260 kubieke meter en een van 6.90 meter en 310 kubieke meter. „Ze voldoen aan de bouwveror dening, zodat wat dat betreft geen problemen met de ge meente kunnen rijzen", zegt Jos Hoebink. Afhankelijk van de groot te komen de huren (het wor den allemaal huurhuizen) op 300 tot 600 gulden. Degenen die bij de bouw meewerken, kunnen zo hun huren ook drukken. De woningen zul len uitstekend geïsoleerd worden met 15 centimeter steenwol tussen muren, da ken en vloeren. Om toch aan de benodigde frisse lucht te komen, wordt gebruik ge maakt van een ventilatie systeem dat de warmte te rugwint. Dit vrij nieuwe systeem is te vergelijken met een geiser. In een kastje on der het dak zitten twee ven tilatoren. Een ventilator zuigt de warme, gebruikte lucht uit het huis op en ver warmt daarmee de koude lucht die de andere ventila tor naar binnen blaast. „Er wordt vaak hoog opge geven van bepaalde isolatie- systemen, maar het betekent niets zonder goede ventila tie. Er is al vaak geschreven over de radio-actieve stra ling van gips- en spaanpla ten die dan niet meer kan ontsnappen. Maar ook siga- retterook moet weg kunnen en tegen een open raam kun je niet isoleren", vindt Ton Caljouw. Van de zonnewarmte wordt gebruik gemaakt door de achterkant van het huis,- die veel glas bevat, op het zuiden te zetten. Zonnecol lectoren zorgen voor de ver warming van douche- en af- waswater (niet voor verwar ming). Dat spaart zo'n 50 procent uit op de energie die voor de waterverwarming nodig is. Een kelder maakt een koelkast overbodig. De grote windmolen, die volgens Jos Hoebink geen geluid maakt, komt midden tussen de huizen te staan. Omdat er wind is als de wind dat wil en niet als de afnemer van elektriciteit wenst, is de verwachting dat er in 30 tot 50 procent van de elektriciteitsbehoefte wordt voorzien. De rest wordt Foto: Cor Schuilwerve doorverkocht aan de PZEM. Het geschatte gasverbruik komt op 800 tot 1200 kubieke meter per jaar. Bij stook met een klein kacheltje is al vol doende om het huis op een aangename temperatuur te houden. Al deze voorzienin gen zijn opgenomen in het standaardpakket van een huis. „Wij hebben gezocht naar eenvoudige voorzienin gen die de huren laag hou den. Wie het anders wil, moet dat natuurlijk zelf we ten", zegt Ton Caljouw. Voorlopig ziet het er naar uit dat er drie woonblokken, ofwel klusters, op het ge plande terrein nabij Groot Abeele zullen komen. De vereniging voert op het ogenblik besprekingen met de gemeente, Volkshuisves ting en de woningbouwvere nigingen om de huizen in de woningwetsfeer te kunnen bouwen. Het gemeentebe stuur zal waarschijnlijk bin nenkort het principebesluit bekend maken dat men voornemens is bij Groot Abeele in Oost-Souburg te gaan bouwen. Als er geen bezwaren binnenkomen, kan vervolgens de bestemmings planprocedure beginnen. Daar staat een klein jaar voor. De drie klusters zullen overigens van elkaar ver schillen, omdat de opvattin gen over gezamenlijk wonen nogal uiteenlopen. Een groep gaat daar heel ver in: er is een gezamenlijke eet-, woon- en kookruimte ge pland op de begane grond. Op de bovenverdieping is er voor iedereen een slaapka mer, ook voor de kinderen. In deze kamers wordt ook een kookgelegenheid ge maakt, zodat zij niet tot een gezamenlijke maaltijd ver plicht worden. Een andere groep bouwt in elk geval één gezamenlijke ruimte, zodat de mogelijk heid dingen samen te doen, open blijft. De derde groep ziet van een gemeenschap pelijke klusterruimte af. Zij willen zelfstandig wonen, maar houden bij de bouw wel rekening met de moge lijkheid dat men alsnog een klusterruimte wil. Voorzich tig beginnen en dan zien wat er ontstaat, zo is de filosofie van deze groep. Overigens zijn mensen die aan dit woonplan willen meedoen, nog steeds wel kom. Er is in het plan ruimte voor vijftig tot zeventig hui zen en dat aantal wordt met de huidige groepen nog lang niet gehaald. Om meer leden te krijgen, houdt de coöpera- VLISSINGEN - De Stich ting Welzijn voor Ouderen heeft een ontspanningsavond georganiseerd in Bachten Komme met het duo Les Dia- boliques. Dinsdagavond 27 oktober om halfacht verto nen zij hun kunsten met de grote en kleine diabolo's. Daarnaast brengen zij varié té, een mengeling van han digheid en humor. Toegangskaarten zijn voor een gulden vanaf vrijdag middag verkrijgbaar in Bachten Kommeddn de Bad huisstraat in Vlissingen. tieve vereniging maandag 16 november een informatie avond in het Schuttershof aan het eind van de Vlas- markt in Middelburg. Geïn teresseerden kunnen er alles over het woonplan aan de weet komen, de bouwteke ningen zien en lid worden. Deze avond begint om acht uur. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN «wet voor de juiste sfeer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen MIDDELBURG - Van dinsdag 27 oktober tot zater dag 21 november is er in ga lerie 't Kot, Dam 7 in Mid delburg een tentoonstelling van aquarellen, etsen en olieverven van Jooske de Jongh en André la Porte. MIDDELBURG - Op donderdag 22 oktober houdt het project Men sen zonder baan in Mid delburg een informatie morgen over de oprich ting van een klusjes dienst Deze wordt ge houden om 10 uur in het gebouw aan de Latijnse Schoolstraat 10 in Mid delburg. Doel van de klusjesdienst is mensen te helpen die én geen grid hebben èn zelf niet in staat zijn allerlei werkzaamheden in en om het huis te verrich ten. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen die hieraan vrijwillig willen meewerken. Het is niet nodig om vak- deskundige te zijn. Deelnemers aan de klusjesdienst moeten wel bij het arbeidsbu reau staan ingeschre ven als werkzoekende. Informatie kan men krijgen bij Nico van Munster, telefoon 01180- 35790. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMinimin hui M mi ui 111111111111111 ii mi MIDDELBURG - In het kader van de kinderboeken- I week zal aanstaande vrijdagmiddag het Amsterdamse kindertheater 't Frus een voorstelling verzorgen in het 1 Middelburgse Stadspoppentheater Parcival aan de Brakstraat. Gespeeld wordt het spel „Kleine Nemo in dromenland", geïnspireerd op de strip van Winsor McCay uit het begin van deze eeuw. Theatergroep 't Frus - voorheen het Frusstraatthea- ter - maakte vanuit deze strip vanaf december 1980 el- ke zaterdag een aflevering in het kleine theatertje De 1 Stalhouderij in Amsterdam. De kinderen die daar kwamen konden zo elke week een nieuwe droom van Nemo meemaken. Daaruit groeide uiteindelijk een 1 veel omvattende voorstelling. Alleen de structuur is hetzelfde gebleven: Nemo wordt naar bed gebracht, valt in slaap en begint te dromen. Het mannetje, de boodschapper van de droomkoning maakt hem wakker en neemt hem mee naar dromenland, omdat de prinses met hem wil spe- 1 len. Op zijn onvoorspelbare tocht komt Nemo obsta- kels, vrienden en vijanden in allerlei gedaanten tegen. Deze levendige, lijfelijke -voorstelling ontstaat met f eenvoudige middelen, waardoor de fantasie van de 1 kinderen uitermate gestimuleerd -wordt. Als slot wor- den de kinderen zelf tot spel uitgenodigd. De voorstelling begint om halfdrie. Inlichtingen en reserveringen: tel. 01180-16171. I ÜlMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIliilllllllllllllllllHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIi'» I

Scheldebode | 1981 | | pagina 1