Reacties op proefuitzending Omroep Zeeland enthousiast WAT EEN LOEDER IS DIE MEID Weinig weerstand meer tegen peuterspeelzalen Kindersongfestival, film en disco in buurthuizen Piraten Loeder Vrouwenraad bijeen over echtscheiding Jaarlijkse uitvoering Accordeola Zangavond EO bUMtLUbbUDE VAN WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 211 René Mondeel toont foto's in Midgard i MIDDELBURG -Als je afgaat op de reacties die de proefuitzending van Omroep Zeeland zaterdag 10 oktober bij de mensen heeft losge maakt, dan kun je rus tig zeggen dat zo'n om roep er onverwijld moet komen. De gemeente raad van Oostburg had er zelfs een motie voor over om een regionale omroep in Zeeland te krijgen. Tijdens de uit zending belden al rond de zestig mensen op, voornamelijk om van hun enthousiasme blijk te geven. Daarna kwa men er bij de initiatief groep die de uitzending had georganiseerd nog een serie brieven bin nen, die, op één uitzon dering na, positief van toon waren. De uitzon dering was een anonie me scheldbrief. De meestgehoorde reactie: zulke uitzendingen brengen de door wate ren van elkaar geschei den Zeeuwen dichter bij elkaar. Voor geïnteresseerden volgt hieronder een bloemlezing uit de brie ven. De uitzending doet beslist niet onder voor Hilversum, schrijft de heer De Milliano uit Temeuzen. Ga zo door, graag dagelijks (Marja en Jan Willem Kunst uit Tholen). Rien Snoep uit Goes noemt de pre sentatie van hoge kwa liteit, vlot, de interviews kort en bondig. Hij pleit voor invoering van het Engelse radiosysteem: Naast het officiële lan delijke netwerk (BBC in Engeland, hier dus Hil versum) regionale zen ders die zichzelf bedrui pen, omdat zij reclame toelaten, reclame dan van de plaatselijke wo ninginrichter en krui denier. Het deed veel mensen goed Zeeuws op de radio te horen, of dat nu dia lect, muziek of een plaatsnaam was. Het was in elk geval dicht bij, veel dichterbij dan Hilversum. Zo schrijft Lepoeter uit Kapelle: de bijdragen van Engel Re- inhoudt (de zanger van Zeeuwse liedjes) en Jan Kousemaker (die stuk ken uit de bijbel in het Bevelands vertaalde) waren zeer de moeite waard. Mevrouw Bust- vaan uit Middelburg (ik heb genoten en hoop dat er geld voor een Zeeuw se omroep komt) pleit voor een Zeeuwse talen cursus, waarbij de ivoor den voor de „buutendie- kers" (niet-Zeeuwen) vertaald zouden moeten worden. Enkele mensen von den 't jammer dat ze Hilversum 3 moesten missen. Voor deze proef uitzending moest echter wel ingebroken worden bij Hilversum 3, maar als Omroep Zeeland de finitief een uitzendver gunning krijgt, zal dat niet meer gebeuren. Dan zal er worden uitgezon den op een eigen fre quentie. Er kwamen ook reac ties binnen van radiopi raten. De Middelburgse Radio Popular (illegaal voor allemaal): Einde lijk kunnen Zeeuwen op legale wijze radio voor Zeeuwen maken. Popular biedt Omroep Zeeland zendtijd aan en besluit met de hartelijke collegiale groeten. Ook Radio Decibel uit Mid delburg stelt de Omroep Zeeland een of andere vorm van samenwer king voor. Een kleine tweehon derd mensen belden hun antwoorden door op de vragen die in de quiz werden gesteld. Velen maakten meteen van de gelegenheid gebruik hun mening over de programma's te geven (Wanneer komt er nu echt een Omroep Zee land in de lucht?). Het lot besliste dat uit de 34 goede oplossers meneer Van Laren uit Hein- kenszand de winnaar werd van de prijs: het Zeeuwse culturele pak ket. Van Laren kon het pakket afgelopen maan dag in ontvangst nemen uit handen van Henk Koch, directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, lid van de Initia tiefgroep Omroep Zee land en al jaren groot ij veraar voor de Zeeuw se regionale omroep. Het zware pakket bevat de boeken „Landarbeiders" van Cees Slager, „Ie zei" van Kousemaker, „Wal cheren" van Rob van Hoek, het interviewboek van de PZC-joumalis- ten Cijsouw en Snel, „Wim" van Wim Hof- Henk Koch, lid van de Initiatiefgroep Omroep Zeeland (links) en de prijswinnaar van de quiz (rechts). Foto: Cor Schuilwerve man, de catalogus van de serie Kunst uit Zee land en een Zeeuwse popplaat, die eind deze week officieel op de markt komt. 5iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Amateurgroep „De Gong" gaat met klucht bejaardenhuizen langs MIDDELBURG - Wat moet een mens beginnen als zijn dochter zich verlooft met Sinterklaas, zijn vader zich verbeeldt Napoleon te zijn en zelf met een vreemde vrouw thuiskomt na een nachtelijk bal in de veronderstelling dat het zijn eigen echtgenote is. Hoe iemand zich uit deze precaire situatie redt en ternauwernood ontsnapt aan jaren hechtenis, kan men zien en horen in de klucht „Gevaarlijk Snoep goed", van Max Andrea, opgevoerd door toneelgroep „De Gong" (Middelburg-Dauwendaele) en geregis seerd door Ad de Jong. „De Gong" is een inmiddels al zes jaar bestaande amateurtoneelgroep. Op 14 no vember (zaterdag) is de première, in het Ontmoe-_ tingscentrum Dauwendaele. Aanvang 20.00 uur. De klucht duurt maar liefst 2 uur (3 bedrijven). Tussendoor is er een tombo la en na afloop een dansor- kestje, zodat men de lach spieren rust kan geven, want die worden danig aangetast, aldus de secretaris, A. de Kam. Een ieder is welkom; zoals ieder jaar belooft het ook deze keer weer een ont spannend avondje uit te worden! Hoofdrolspeler is A. de Kam. Tussen de repetities door vertelt hij over de to neelgroep en de opvoerin gen. „U heeft het gemerkt: er valt onnoemelijk veel te la chen. Het heeft ons enkele repetitie-avonden gekost vóór we er in slaagden se rieus met repeteren te be ginnen". De Kam zit al zo'n 15 jaar in het amateurtoneel, de laatste zes jaar bij „De Gong". „We zijn met enkele leden begonnen, maar in middels zijn we gegroeid tot een groep van ongeveer twintig man! Er komen wel eens mensen die, voordat ze besluiten óók spelend lid te worden, alleen maar kijken en luisteren. Soms meldt zich er daarvan een aan, soms durft men ook niet. Is men bang om flaters te slaan of zo. Wel nu, zelf zit ik al heel wat jaartjes in het to neel. In het begin was ook ik een verlegen jongetje, maar je moet het leren. En leren doe je van de andere spelers en met name van je regis seur. Die maakt (of breekt) uiteindelijk het stuk. Net een dirigent; hij is onmisbaar!" Buitenrust" en te Koudekerk „Der Boede". Volgens De Kam is een re gisseur een man die zijn me ning ronduit durft te zeggen. „Soms komt dat wel eens bot over, maar je léért er wel van. Je moet als adspirant- toneelspeler de volgende kwaliteiten mijns inziens bezitten: verdraagzaamheid, incasseringsvermogen en zelfvertrouwen. En als het aan dat laatste nog ont breekt, nou dan pompt de re gisseur en in wezen de hele toneelgroep, dat er wil in. We zijn één gezellige vereni ging en helpen elkaar als dat nodig is! We zouden het toe juichen als er nog meer mensen over de toneeldrem pel heen durven; die is heus niet zo hoog als men denkt!" Naast de première op 14 november zijn er nog vier optredens gepland, te weten voor de bejaardentehuizen „Rustenburg", het „Jacob Roggeveenhuis", de ..J.R.- Waarom ook voor de be jaarden, zijn die een dank baar publiek? „Wis en waar achtig", aldus De Kam. „Je blijft lachen (achter de cou lissen uiteraard) als je de commentaren hoort van die mensen. Zo van gut, wat een loeder is die meid, of ach, wat zielig, die arme man." We hebben ook eens ge speeld met een heel oud vrouwtje nagenoeg tussen de spelers in op het toneel. Ze kwam met haar stoel hoe langer hoe meer naar voren, Waarom doet u dat, me vrouw? vroeg iemand. Ja, anders kan ik het niet goed zien en horen. Ze komen maar één keer per jaar en dan wil ik ook geen letter missen. Prachtig is zoiets toch? Of dan mannetje dat de kans waarnam om tijdens het stuk aan de knieën te wriemelen van de souffleu- se. Dan word je niet kwaad, wel nee. Dan lach je, heus waar". Op de vraag of „De Gong" nog nieuwe leden kan aan nemen, klinkt een enthou siast ja uit de mond van De Kam. „Por de mensen maar. Ze moesten eens weten hoe fijn en ontspannend een to- neelrepetitieavond is". Voor wie is geïnteresseerd: men kan contact opnemen met A. de Kam, Kruitmolen- laan 168, Middelburg, tel. 01180-27131 of de regisseur (die zo mogelijk nog fanatie ker is, omdat hij ervan uit gaat dat er nog veel meer on bekend talent onder onze Zeeuwen zit), A. de Jong, Buitenhove 155, Middelburg, tel. 15044. Beiden te bereiken na 18.30 uur. MIDDELBURG - De Zeeuwse Vrouwenraad houdt op maandag 26 okto ber een openbare vergade ring in het Abdij complex, Abdij 11 in Middelburg om half twee. De secretaresse van de raad voor kinderbe scherming, C. Meulendijk en R. Koops, maatschappelijk werker M.O.B. zullen spre ken over het onderwerp „Echtscheiding vanuit het kind gezien". Daarna is er gelegenheid tot discussie. VLISSINGEN - De Stichting Sociaal-Kultureel Werk Vlissingen heeft voor de aanstaande week de volgen de activiteiten op het pro gramma staan. Vrijdag 23 oktober is er in wij kgebouw Mamix een dis co-avond. Het begint om acht uur, de minimumleef tijd is twaalf jaar. Ook is er elke week soos in Mamix voor de jeugd vanaf twaalf jaar. Deze zal gehouden worden op vrijdag- of op za terdagavond, afhankelijk van de wensen van de bezoe kers. In het Wol tershuis wordt op vrijdag 23 oktober een kindersongfestival gehou den om halfacht. Deelne mers kunnen zich hiervoor nog opgeven. Ook ouders zijn welkom. Eveneens in het Wol tershuis wordt op woensdag 21 oktober om twee uur een filmmiddag gehouden voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Er wor den tekenfilms gedraaid. Op donderdag 22 oktober wordt in het Wol tershuis een wijk- avond gehouden om half acht. Er is een gevarieerd programma met bingo en de De (niet voltallige) toneelgroep De Gong uit Dauwendaele. Foto: Cor Schuilwerve VLISSINGEN - Zaterdag 31 oktober houdt de Vlissingse Accordeonvereniging Accor deola weer de jaarlijkse uit voering in het Scheldekioar- tier. In het bijprogramma treedt het gitaarduo Los Gi- tanos op met flamencomu- ziek en het gemengd oude- renkoor Zanglust onder lei ding van A. Joosse. Na afloop is er gelegenheid tot dansen met muziek van The Suvi- vals. Kaarten zijn verkrijg baar aan de zaal en het be gint om acht uur. quiz Twee voor Twaalf. Ook worden er twee films vertoond van de afdeling voorlichting van de Provin ciale Griffie, namelijk jour naalbeelden van 1946-1960 en „Er zijn nog Zeeuwen". Deze avond is bedoeld voor vol wassenen. Kinderen mogen ook komen als hun ouders er bij zijn. MIDDELBURG - De Evangelische Omroep komt deze week ook in Middel burg leden werven via een zangavond onder het motto „1 voor 8". Dat gebeurt zaterdag avond in de Nieuwe Kerk. Dirigent is Jan van den Driest en aan het orgel zit Jan van Weelden. Het begint om een minuut voor acht. MIDDELBURG - De zich op de fotovakschool in de to tografie bekwamende René Mondeel houdt vanaf woensdag 21 oktober een tentoonstelling in het jonge rencentrum Midgard in Middelburg. Het thema is koninginnedag '81. Mondeel heeft zijn lens vooral gericht op jongeren die het bezoek van Beatrix aan Veere en Middelburg hebben meegemaakt. Belangstellenden kunnen in Midgard terecht van woensdag tot en met vrijdag van twee tot vijf en 's avonds van halfacht tot halfelf. VLISSINGEN - De Stichting Peuterspeelza len Vlissingen viert in de week van 25 tot 30 oktober het twaalfe neenhalfjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt op de aangesloten peuterspeelzalen een feestje voor de kinderen gehouden en is er vrij dag 30 oktober een re ceptie voor oud-mede werksters, oud-be stuursleden en anderen genodigden in speelzaal 't Dorpeltje. Mevrouw Groothuis is secretaris van de Stich ting. „Zo'n dertien jaar geleden waren er in Zeeland nog geen peu terspeelzalen. Een aan tal enthousiaste moeders kwam toen met het plan er zelf een op te richten. Omdat nog niemand erg bekend ivas met dit werk, zijn zij eerst eens een kijkje gaan nemen bij andere speelzalen in Nederland. Toen de plannen eenmaal rond waren, kregen ze erg ■veel medewerking van de gemeente. Men kreeg de beschikking over een houten noodkleuter- school aan de Toelstra- weg en hier werd de eer ste peuterspeelzaal in Zeeland geopend. Aan vankelijk was er - ■waarschijnlijk door de onbekendheid van dit verschijnsel - nogal wat weerstand. De mensen vonden dat kinderen van twee en drie jaar bij de moeder hoorden. Er ■waren toen ook nog niet zo veel peuters die een speelzaal bezochten. La ter begonnen meer mensen de voordelen van een peuterspeelzaal in te zien: de kinderen zijn eens in een andere omgeving, maken ken nis met andere kinderen en ander speelgoed en de moeders hebben eens een uurtje tijd voor zichzelf, wat toch ook ■weer zijn positieve in vloed op de kinderen heeft". Inmiddels heeft de Stichting drie speelza len in Vlissingen, 't Dorpeltje in Wester- zicht, de Keetschop- pertjes in de van Raal- testraat en de Berla- gertjes aan de Juliana- laan. Speciaal voor het jubi leum hebben twee van de leidsters een poppen spel gemaakt dat zij voor elk van de groepen apart een keer zullen spelen tijdens de jubi- leumweek. Druk plakkende kindertjes in 't Dorpeltje, Westerzicht. Foto: Cor Schuilwerve

Scheldebode | 1981 | | pagina 11