Walcherse jongeren vrezen strafuitkering GEDENKBOEK EN TENTOONSTELLING Donderdag eerste bijeenkomst Agenda's 1982 Freek de Jonge probeert Middelburg Vredesdienst Strafuitkering Gedenkboek Jeugdconcert in De Zwaan Vergadering Ouderenbond »la RUITER Tentoonstelling Muziek maken kan iedereen in Open Hof Paarden moeten wijken voor woningen Amnesty voert actie op scholen Plaats voor 1000 kinderen op gyminstuif Bijeenkomst in Trui over vrouwenlijf en gezondheid Postgiro en postspaar bank openen advieskantoor Gespreksgroep Woltershuis L,< I - It CC UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - - 30e JAARGANG M V De Provinciale Waterstaat van Zeeland viert deze maand het honderdjarig be staan. Ter gelegenheid van dit jubileum is er op vrijdag 16 oktober een herdenkingsbijeenkomst in de Schouwburg in Middelburg. Hier zal «het eerste exemplaar van het gedenkboek over honderd jaar waterstaat worden overhandigd aan de heer Boer- tien, Commissaris van de Koningin. Ook zal er ter gelegenheid van het jubileum een tentoonstelling en diaserie op verschillende plaatsen in Zeeland te zien zijn. JUWELIER VAN DE REE JANSEN B.V. WEEKBL/1? VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 lUllHIIIHtlllHllllütililUllinHlillHIIIIIIIIMIItHlIHlIIIIIIIllillijiiltHlltHilI'I. 201 KANTOOR TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES POSTBUS 350 4380 AJ JSSINGEN Een schoolverlater kan geen werk vinden, omdat dat er stomweg niet is. Hij besluit een curgus te gaan volgen in de hoop daarna wel aan de bak te komen. Het is echter een part-time cursus en dat houdt in dat hij niet In aanmerking komt voor een studiebeurs. Maar het houdt ook in dat hij niet meer in aanmerking komt voor, een uitkering volgens de bijstandswet, want hij is niet meer voUedig beschikbaar voor r ar beidsmarkt, zoals dat heet. Geen of een gekor te uitkering, beslissen arbeidsbureau en socia le dienst dan, volgens het huidige recht spre kend. Rechtvaardig? vragen deelnemers aan het project Mensen zon der Baan zich af. Samen met het Vor- mingswerk Jong Vol- wassenen (VJV) willen E zij mensen die met dit soort problemen kam pen bij elkaar brengen. De werkloze Hubert Leeman doet in elk ge val mee. „Als werklozen met elkaar over deze problemen kunnen pra len, kunnen ze ook ge zamenlijk actie onder nemen. Zo kunnen ze bijvoorbeeld gezamen lijk een advocaat in schakelen en een be roepszaak tegen de be slissing aanspannen". Eerst nog een voor beeld dat tot een gekor te uitkering leidt of zo als werklozen het noe men, een strafuitkering. Stel dat een werkloze volgens het arbeidsbu reau niet voldoende heeft gesolliciteerd of een „passende" baan niet heeft aangenomen. In zo'n geval kunnen arbeidsbureau en socia le dienst tot een gekort wiekte uitkering be sluiten. Wil Mesman van het VJV: „Een werkloze be trekt zo'n beslissing al tijd op zichzelf. Hij denkt dat hij tekort schiet en voelt zich daar vaak schuldig om. De arbeids filosofie is als volgt: er is een grote werkloosheid en dan heb je niet zo veel te willen. Als het arbeids bureau je een baan aanbiedt, dan moet je blij zijn en de baan aanvaarden al sluit het werk helemaal niet aan bij je opleiding of inte resse. Het gaat om de baan, niet om de werk loze. Het begrip arbeid mag je niet ter discussie stellen". Volgens Hubert en Wil zijn er alleen in Middelburg al zeker honderd mensen bij wie de uitkering is gekort Wil: „Een onderzoek onder uirkeringstrek- kers (RWW en WWV) in Amsterdam heeft aangetoond dat ruim twintig procent een strafuitkering krijgt Als we die verhouding op Middelburg toepas sen, komen we aan dat getal". Donderdag 15 oktober is de eerste bijeenkomst van de groep. Degenen die met dergelijke pro blemen te maken heb ben, zijn welkom om twee uur in het VJV- gebouw aan de Latijn- seschoolstraat 10 in Middelburg. Voor nade re inlichtingen kunnen zijn bellen naar het project Mensen zonder Baan, teL 01180-35790. ^itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiim Provinciale Waterstaat Zeeland honderd jaar Het gedenkboek is ge schreven door M.P. de Bruin, hoofd van het documentatie centrum Zeeuws Deltage bied van de Provinciale bi bliotheek. Het geeft de ge schiedenis van de Zeeuwse waterstaat weer. Het boek is verdeeld in twee delen. Het eerste gedeelte gaat over de jaren tot 1953 en het tweede gedeelte beschrijft de grote watersnood in 1953 en de tijd daarna. Tot 1881 was er al- SOUBURG Zaterdag 17 oktober wordt er in De Zwaan in Oost-Souburg een jeugdconcert gehouden om acht uur. Opgetreden zal worden door het jeugdkoor De Zui- derstemmen, het jeugdor kest Vlijt en Volharding, jeugdorkest Con Amore en de Ruyterstadsingers. Kaar ten voor het concert zijn ver krijgbaar bij de Culturele Raad Vlissingen, Badhuis straat 104. VLISSINGEN - De Protes tant Christelijke Ouderen bond Vlissingen opent op woensdag 14 oktober het winterseizoen met een ver gadering in het jeugdgebouw van de Petruskerk. Deze begint om halfdrie. volop leverbaar bij: bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 leen Rijkswaterstaat. Zo rond 1880 begon men er steeds meer naar te streven de zaken op regionaal gebied te regelen. In Zeeland had men eerst nog wel grote be zwaren tegen een Provincia le Waterstaat. Er waren hier veel polders, die bij storm en springtij onder water liepen. Er was dan steeds veel scha de aan dijken en landbouwg ronden. De boeren konden deze hoge kosten niet op brengen en werden gesteund door Rijkswaterstaat. Men was bang, dat als er een pro vinciale waterstaat zou ko men, deze hulp zou wegval len. Toch konden ze 't niet te genhouden. Het werk van de provin ciale waterstaat veranderde steeds. Van 1881 tot 1907 was het onderhouden van de dij ken de belangrijkste taak. Dit gebeurde aanvankelijk alleen met behulp van de schop en de kruiwagen. Het was enorm zwaar werk. La ter kwamen er steeds mo dernere werktuigen. Eerst de lorries op het smalspoor om de grond voor de dijkenbouw aan te voeren en later de elektrisch aangedreven ma chines. Na 1907 kreeg waterstaat te maken met het toenemen de verkeer. De auto en de fiets verschenen steeds meer en er moesten veel nieuwe wegen en bruggen gebouwd worden. Voorheen werd er vrijwel alleen gebruik ge maakt van pontjes om het water over te steken. De aanleg van de brug over de Eendracht bij Tholen werd dan ook als iets heel (bijzon ders gezien. In de oorlog kon waterstaat haar werk amper doen. Op veel plaatsen op de dijken en duinen werden bunkers gebouwd en het was verboden om daar in de buurt te komen. Veel dijken werden daardoor verwaar loosd. In 1944 werden de dij ken gebombardeerd waar door men weer veel werk had aan het herstel hiervan. Tot 1953 is men bezig ge weest met de wederopbouw van de dijken en wegen. De Zeelandbrug: een van de kronen op het werk van de 100-jarige Provinciale Waterstaat Toen "kwamen de water snood en kon men weer op nieuw beginnen. Na 1953 kreeg Waterstaat allerlei nieuwe taken. Er kwamen steeds meer afdelingen en diensten bij, zoals de recrea tie. Men kreeg te maken met de aanleg van jachthavens en dergelijke. Ook kwam er een afdeling bijzondere wer ken waar de Zeelandbrug onder viel en de vaste oever binding over de Wester- schelde. De laatste bijgeko men afdeling is de milieu dienst. De zorg voor het mi lieu is de laatste jaren sterk toegenomen. De Waterstaat controleert onder meer de kwaliteit van het water en beschikt over een aantal meetwagens voor de controle van de geluidshinder en de luchtverontreiniging. Het boek zal in een oplage van drieduizend stuks ver schijnen en heeft als titel: „Waken en bewaren 100 jaar Provinciale Waterstaat in Zeeland. Het is vanaf 17 okto ber in de boekhandel ver krijgbaar. De jubileumtentoonstel ling is in zes Zeeuwse plaat sen te zien en geeft een over zicht van het werk van Wa terstaat door middel van fo to's, kaarten, schetsen, teke ningen enallerlei voorwer pen. Men laat onder meer zien aan welke gevaren de dijken en duinen bloot staan, hoe de zeeweringen worden verdedigd, hoe de waterbe heersing is geregeld en der gelijke. Ook aan de zeeland brug, de Westerschelde- oeververbinding, en de re creatie wordt ruim aandacht besteed. Wegenkaarten van 1880, 1928 en 1980 laten de ontwikkeling op dit gebied zien. Ook zijn er drie maquettes gemaakt; van de zeedijk, de aanleg van wegen en de wer king van een moderne riool waterzuiveringsinstallatie. De tentoonstelling is opge bouwd door de heer de Werk. Tijdens de tentoonstelling wordt er doorlopend een dia serie getoond over het werk van Waterstaat. In Middelburg wordt de tentoonstelling gehouden van woensdag 4 tot en met zaterdag 14 november in de Vleeshal. De tentoonstelling is te bezichtigen op maandag tot en met zaterdag van ne gen tot vijf uur. De toegang is gratis. Ook de scholen zul len worden uitgenodigd. VLISSINGEN - In het Open Hof in Vlissingen worden van maandag 19 tot en met woensdag 21 oktober vakan tieactiviteiten gehouden on der het motto „Muziek ma ken kan iedereen". Medewerking hierbij wordt verleend door de mu zikale kinderwerkwinkel Kasjiesjie. De kinderen mo gen muziek maken op aller lei instrumenten, onder an dere Afrikaanse en Oosterse slaginstrumenten, elektri sche gitaren en dergelijke. Op dinsdagmiddag kun nen de kinderen hun eigen instrumenten maken en woensdagmiddag is er een slotmiddag met kindervoor stellingen, film, dans en mu ziek. Het begint steeds om twee uur. VLISSINGEN - Het pa ardenweitje op de hoek van de Paul Kru- gerstraat/Nleuwe VUs- singseweg In Vlissingen zal binnenkort plaats moeten maken voor een aantal woningen. In het ontwerp bestemmings plan Baskenburg 1 staan op dit gebied een aantal woonblokken van maximaal acht la gen geprogrammeerd. Het ontwerpplan ligt vanaf 1 oktober ter in zage in de informatie- hoeken van de gemeen- te. Reacties op het plan moeten voor l novem ber schriftelijk worden ingediend bij het colle ge van B. en W. van ||iissl«ge*i. MIDDELBURG - Aan staande zondag is er in de Doopsgezinde Kerk aan de Lange Noordstraat in Mid delburg weer een vredesge bedsdiens t. Het begint om half acht. Het thema van de dienst is „uitdaging" en voorganger is ds. Postema. Na afloop is er gelegenheid na te praten. MIDDELBURG - Freek de Jonge komt als vanouds zijn nieuwste programma in de Middelburgse schouw burg uitproberen. Behalve de titel, De Mars, heeft hij nog niets over de inhoud losgelaten. Woensdag 21 okto ber om acht uur begint het Kaarten zijn verkrijgbaar bij Uit in Zeeland en indien nog voorradig aan de zaal. MIDDELBURG - In de week van 11 tot 18 oktober voert Amnesty International een actie voor de gewetens gevangenen over de hele we reld. De Werkgroep Middel burg doet mee met het hou den van fototentoonstellin gen op verschillende scholen. De leerlingen wordt ge vraagd te schrijven aan de autoriteiten en instanties om de zaak van bepaalde gewe tensgevangenen te bepleiten. Op zaterdag 17 oktober zal MIDDELBURG - Dinsdag 20 oktober houdt de Middel burgse turnvereniging een gymna8tiekinstuif voor de jeugd van zes tot twaalf jaar. Dat gebeurt in de sport zaal aan de Kruitmolenlaan van een tot vier uur. Ze kun nen meedoen aan verschil lende teamspelen en gebruik maken van allerlei toestellen als balk, bok, paard en tram poline. Verleden jaar werd ook een dergelijke instuif gehouden, waar vijfhonderd kinderen naar toe kwamen, dit jaar is er plaats voor dui zend kinderen. MIDDELBURG - Donder dag' 15 oktober is er in Vrou- wenkafee Trui in Middel burg een avond over vrou wenlijf en gezondheid. De avond begint om acht uur met een film die ge maakt is door een vrouwen- collectief uit Canada: „Ta king our bodies back". Na afloop van de film is er gelegenheid tot discussie,' waarbij de arts Alexa Rij ken aanwezig is om eventue le vragen te beantwoorden. Alle vrouwen zijn welkom. Ingang Poppentheater Par- cival, Brakstraat 9-11, Mid delburg. Vrijdagavond 23 oktober komt het vrouwen koor De Sirenes uit Leiden in Trui. een stand van Amnesty in de Lange Delft staan met infor matiemateriaal over het lot van gewetensgevangenen. MIDDELBURG - Vrijdag 16 oktober wordt het advies kantoor van postgiro en rijkspostspaarbank aan de Segeerssingel 8 in Middel burg officieel geopend. Dat gebeurt om drie uur. In het advieskantoor werkt een team van tien medewerkers die adviezen geven over het gebruik van de diensten van postgiro en rijkspostspaar bank aan bedrijven, instel lingen, verenigingen en par ticulieren. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste sfeer en een GROTE K01LEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen Ortho Schoen- g technikers TJ) Teteringsedijk 60 Breda 076-148168 1 J Wij zijn specialist In Orthopedische schoenen I Orthopedische steunzolen en I inlays g Levertijd 6 weken Wij zeadN routekaartM op I navriig. g WoeudagivoRd voigns afspraak. VLISSINGEN - Op woensdag 21 oktober begint om acht uur het nieuwe sei zoen van de gespreksgroep van Het Woltershuis in Vlis singen. Er wordt over een groot aantal verschillende onder werpen gesproken zoals hu welijk, pedofilie, bio-indus trie en vele andere. De groep bestaat uit jongere en oudere mensen. Iedereen is welkom. v i

Scheldebode | 1981 | | pagina 1