Beleidsnota provinci iaie VW binnei ikor tin behandeli ng Wereld Wijde Zending opent zendingshuis Margriet opent nieuwe Bedrijtsschool de Schelde Vogelruilbeurs Tentoonstelling over jacht op groot wild in Vleeshal Ruilbeurzen voor postzegels Vredesdienst in Jacobskerk Vlissingen Uitbreiding Kwaliteit Sprookje in de Zwaan Expositie Marinus Fuit in Marquis Emancipatie voor mannen en vrouwen Film in Open Hof J.O.V.D. over miljoenennota Thema-avond VVD EHBO-cursus in Woltershuis Concert in Open Hof Activiteiten in de Schuur Hutijra-de Broekert treden op in Kuiperspoort Cursus vegetarisch koken in SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 MIDDELBURG - „Er is meer geld nodig voor meer personeel". Dat is een belangrij ke conclusie die directeur J. de Regt van de Provinciale VVV trekt uit het VVV-be- leidsplan. Dat plan, dat eind juli in de ambtelijke laden is gekomen zal naar alle waarschijnlijkheid aan het einde van dit jaar ter discussie staan in Provinciale Sta ten. 213 MIDDELBURG - Het bestuur en de medewerkers van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (S.C.Z.), tegenwoordig beter bekend als „Uit in Zeeland", vrezen te zullen worden gekortwiekt op het schavot van het decentralisatiebeleid, wanneer de Zeeuwse gemeentebesturen niet bereid zijn om meer bij te dragen in de apparaatskosten. De gemeenten wor den gevraagd dit te doen omdat de provincie in het kader van het decentralisatiebeleid de bijdragen aan „Uit in Zeeland" wil gaan verminderen. Sinds 1961 coördineert Uit in Zeeland het merendeel van de professionele theater voorstellingen en concerten in de provincie. Uit in Zee land kon rekenen op een subsidie van de provinciale overheid, die ook eventuele tekorten van evenementen die door „Uit in Zeeland" ge organiseerd werden voor haar rekening nam. Enkele jaren geleden zijn de ge meenten de netto tekorten gaan betalen. De provincie wil nu ook een gedeelte van de apparaatskosten overdra gen aan de gemeenten. Deze zijn voor het seizoen 1981- 1982 begroot op 1,4 miljoen. De provincie wil hiervan 1,1 miljoen op tafel leggen, de rest moet van de gemeenten komen. Weliswaar kunnen de 29 Zeeuwse gemeenten zich pri ma vinden in het beleid dat „Uit in Zeeland" voorstaat, maar als het op munten neerkomt, blijkt de situatie uiterst gevoelig te liggen. De gemeenten zijn in feite niet voorbereid op de hele decen tralisatie. In andere steden in den lande zijn deze zaken al enige tijd gemeentelijk ge regeld. De gemeenten in Zee land hebben tot nu toe in fei te voor een dubbeltje op de eerste rang kunnen zitten. De rol die „Uit in Zeeland" voor het Zeeuwse publiek heeft kunnen spelen, wordt nu bepaald door dorpspoli tiek waarin een willekeurig gemeenteraadslid moet kie zen voor een bijdrage aan „Uit in Zeeland" of voor de aanleg van een sportveld voor de plaatselijke voetbal club. Voor kunst en cultuur be staat geen rijksbijdragere geling zoals die wel bestaat voor maatschappelijk werk. Zeker nu de gemeenten van uit Den Haag nog geen enke le toezegging hebben gekre gen over financiële compen satie en de gemeenten hun bijdrage aan „Uit in Zee land" uit hun eigen begro ting moeten putten, is het niet te verwachten dat de Zeeuwse gemeenten staan te popelen om een bijdrage te leveren. Aan de andere kant houdt de provincie stug aan het standpunt vast dat de ge meenten moeten bijdragen. Uiteindelijk wil de provincie tot een verdeelsleutel op fif- ty-fifty basis komen tussen gemeenten en provincie. Op 1 oktober wordt be paald of het doek voor „Uit in Zeeland" definitief valt, want dan ontmoeten de sub sidiegevers, de gemeenten en de overheid elkaar. Voorzit ter mr. H. Bruin van het be stuur van „Uit in Zeeland" hoopt echter dat de gemeen ten de helpende hand reiken in deze pas de deux. Dat zou dan wel door alle betrokken gemeentebesturen gedaan moeten worden. Mr. H. Bruin: „Een zwakke schakel kan de ketting al doen breken. Als één (of meer) gemeente uit zijn rol valt, betekent dat dat de an dere gemeenten hun bijdra ge per inwoner zullen moe ten verhogen en dat is niet te verwachten". In de 20 jaar dat „Uit in Zeeland" nu bestaat is er veel ervaring opgedaan. Het schouwburgprogramma is vrijwel geheel gecoördineerd en er is een goede samen werking ontwikkeld tussen uitkooporganisaties, schouwburgen en overheden. Mr. Bruin: „Deze kennis dreigt verloren te gaan wan- neer „Uit in Zeeland" zou versnippering van activitei- werking. „Uit in Zeeland" is verdwijnen. In plaats daar- ten met geen enkele onder- relatief goedkoop, doordat van krijg je dan een grote ünge afstemming en samen- het effeciënt kan werken". De Regt: „Meer geld nodig voor meer personeel" "komst de hoeveelheid werk toeneemt. Voor dit jaar be draagt de provinciesubsidie 260.000.-. Voor 1982 hangt het er vanaf wat men wil. Het gaat erom hoe belang rijk recreatie en toerisme in deze provincie zijn en welk takenpakket de Provinciale VW heeft". Volgens J. de Regt zou de staf, om het groeiende taken pakket te kunnen uitvoeren, moeten worden uitgebreid tot vijftien a zestien mensen. „Uit onderzoek is gebleken dat er kritiek heerst op pro vinciale VW, met name op het functioneren binnen de nationale organisatie. Maar telefoontjes, brieven en ad ministratie krijgen steeds voorrang, waardoor we te weinig vertegenwoordigd kunnen zijn in tal van over legsituaties. Daarnaast zou volgens De Regt ook meer toeristisch onderzoek moeten worden verricht omdat veel belang rijke cijfers ontbreken. Provinciale WV-directeur J. de Regt: „Kwalitatief valt er altijd wat te verbeteren". Daarop vooruitlopend hadden wij een gesprek met directeur De Regt, die als „verkoper van Zee land als toeristisch produkt" over te weinig finan ciële middelen zegt te beschikken. En dat terwijl Zeeland-vakantieland jaarlijks toch goed is voor een omzet van 900 miljoen gulden. De in een kantoor aan de Stroopoortgang te Middel burg zetelende provinciale WV bestaat slechts uit een zestal medewerksters, die onder leiding van De Regt een belangrijke informatie ve taak vervullen. Vorig jaar zijn er 22.500 in formaties verstrekt, waar van ongeveer 10.000 schrifte lijk. Gemiddeld kost zo'n aanvraag tien minuten, dus leert een eenvoüdige reken som dat de informatrices hun handen vol hebben met alleen nog maar dét aspect van het VW-werk. Mensen die denken dat ze „daar al leen maar iets te doen heb ben" in de hoogseizoen maanden juli en augustus, hebben het mis. De drukste maand is elk jaar opnieuw januari, wanneer vele toeris ten hun zomerse plannen al weer hebben en het vele werk met duizenden reser veringen de overhand krijgt. De VW bemiddelt bij het verhuren van zomerhuizen, verzorgt reserveringscon tracten en organiseert ar rangementen. Noemen we verder nog het verzorgen van propaganda, het bijhou den van een centraal docu mentatiesysteem met alle toeristische accommodaties en attracties en het produce- Foto: Cor Schuilwerve ren van huizenhoge stapels drukwerk, dan hebben we het complete takenpakket gehad. De Regt deelt de hele handel in drie hoofdtaken: informa tie, zorg om het toeristisch produkt en propaganda. Hij maakt duidelijk dat met na me die tweede taak alle aan dacht verdient, kwaliteit dient volgens hem op de eer ste plaats te komen. „Maar die zorg is niet per fect. Er valt kwalitatief al tijd wat te verbeteren. Daar om wordt er in overleggroe pen, raden en commissies veel aandacht besteed aan de verbetering van aspecten van dat toeristisch produkt", aldus De Regt, die daarnaast de WV-taak heeft om er voor te zorgen dat het toeris me zich in kwantitatieve zin verder ontwikkelt. In de genoemde beleidsno ta laat het VW-bestuur we ten dat al deze taken niet meer naar behoren kunnen worden uitgevoerd. De Regt: „Er is al jaren lang niet genoeg geld voor personeel, terwijl in de toe- VLISSINGEN - Voor het derde achtereenvolgende jaar opent „De Vogelliefheb bers" uit Vlissingen het win terseizoen met een grote vo- gelruil- en verkoopbeurs. Dat gebeurt zaterdag 26 sep tember van halftien tot twaalf 's morgens in sporthal Baskenburg in Vlissingen. Iedere vogelliefhebber kan met zijn vogeltjes naar de beurs komen; men hoeft geen lid te zijn van de vere niging. Wie meer over het houden van vogels wil we ten, kan op de beurs alle in lichtingen krijgen. SOUBURG - Woensdagmid dag 30 september is er een kindervoorstelling in de Zwaan om twee uur. Edo Douma speelt het oude In diaanse sprookje „De spring muis". De voorstelling is be doeld voor kinderen tot twaalf jaar, de toegang be draagt een gulden. VLISSINGEN - Van 13 september tot 11 oktober ex poseert Marinus Fluit in ga lerie Marquis in Vlissingen. Hij toont tekeningen, schilderijen en grafiek. Fuit maakt vaak gebruik van ge combineerde technieken, van tekening, gouache en aqua rel. Hij schildert zeer nauw keurig maar niet realistisch. Vaak zijn op zijn tekeningen tanks, schuttingen en flatge bouwen te zien. De expositie in Galerie Marquis is de eer ste grote tentoonstelling van hem dit jaar, waarop veel re cent werk te zien is. MIDDELBURG - Nog tot en met zondag 11 oktober is in de Vleeshal in Middelburg een tentoonstelling te zien over de jacht op groot wild. Big Game Hunting noemde Joop Dam uit Wemeldinge de tentoonstelling, omdat Engeland het voortouw had in de meest opzienbarende periode van spor tieve en commerciële jacht (van 1840 tot 1940), samenvallend met de ontdekkingsreizen naar tot dan onbekende gebieden. Aan de hand van jachtboe ken uit die tijd, foto's en pla ten uit de boeken geeft Joop Dam vooral een beeld van het fenomeen dat veel groot wildjagers zich op of bij het geschoten wild laten foto graferen en hun belevenis sen ook zelf te boek stellen. De trofee, een ander bewijs van de moed der jagers en de uitwassen van deze cultus zijn niet vergeten. De tro feeën heeft Joop van Dam in bruikleen gekregen van het Leids Museum voor Natuur lijke Historie. Joop Dam hield zich in de jaren vijftig intensief bezig met de jachtverschijnselen. Hij schreef onder meer „Het Jachtbedrijf in Nederland en West-Europa" (1954) dat be kroond werd met de prijs van het beste Europese jachtboek. Na die tijd ont wikkelde Joop Dam zich in de richting van de moderne kunst met een voorkeur voor één onderwerp: de kustge bieden. Zo heeft hij zich de laatste tien jaar bezig gehou den met de dakpancultuur (oesterteelt) in de Ooster- schelde, het schrijven van een getijdenboek, de door de zee rond geworden rol- damstenen, enzovoorts. en VLISSINGEN - Dinsdag 29 september start er in het Vormingscentrum voor Jong Volwassenen aan de Verkuyl Quakkelaarstraat in Vlissin gen een emancipatiegroep. Zowel mannen als vrouwen kunnen op deze avonden sa men praten over de rol van de emancipatie in het dage lijks leven. Het begint om acht uur. De eerste avond is bedoeld als informatieavond. MIDDELBURG - De stichting „Wereld Wijde Zending" opent zaterdag 10 oktober een zendingshuis in Middelburg in het pand Dam 6. De opening is om halftwee. Een en ander wordt gevierd met een open huis, waar belangstellenden tot acht uur welkom zijn. 's Avonds wordt er een film gedraaid over de Heli Mission, zendingswerk in moeilijk begaanbare gebie-> den met behulp van helikop ters. De Gemeente Wereld Wijde Zending bestaat bijna twintig jaar en in die tijd on dersteunt men het zendings werk in landen als India, de Fillipijnen, Suriname, Sri Lanka, Kenia en Madagas car. In het zendingshuis in Middelburg wil men onder andere kadercursussen ge ven voor mensen die korte of langere tijd naar de zending willen als verpleegkundige, arts of in andere functies. Ook kan men er conferenties houden en wordt er op ver schillende manieren infor matie gegeven over het zen dingswerk. VLISSINGEN - Vrijdag 25 september is er een film avond in het Open Hof in Vlissingen. Vertoond wordt de film „The last waltz". Het is een slotoptreden van de Amerikaanse popgroep De Band. Het begint om halfne- gen. VLISSINGEN - Het Vor mingscentrum Jong Volwas senen (VJV) in de Verkuyl Quakkelaarstraat in Vlissin gen begint een cursus vege tarisch koken. De cursus is bedoeld voor werkloze jon geren en wordt gehouden op dinsdagmiddagen vanaf vier uur. Na afloop wordt geza menlijk gegeten. Inlichtin gen telefoon 17819. MIDDELBURG - De mil joenennota '82 is het onder werp van een bijeenkomst van de J.O.V.D., de jongeren organisatie van de liberalen, in café-restaurant de Huif kar op de Markt in Middel burg. De bijeenkomst begint vrijdag 25 september om half negen. Jules Maaten, hoofdbestuurlid van de J.O.V.D., zet een paar libera le kritische aantekeningen bij de nog door het V.V.D.- C.D.A.-kabinet opgestelde miljoenennota. Daarna is er gelegenheid tot discussie. Belangstellenden zijn wel kom. MIDDELBURG - De Wal- cherse afdeling van de WD- vrouwen houdt donderdag 24 september een thema-avond in de Stationsrestauratie van Middelburg. Mevrouw de Dreu-Koster, gemeenteraadslid voor de WD in Middelburg, be spreekt dan het onderwerp „meebesturen in de gemeen teraad". De thema-avond volgt na de ledenvergadering die om acht uur begint. Er staat slechts een punt op de agenda. VLISSINGEN - In het Woltershuis in Vlissingen start binnenkort een cursus eerste hulp bij ongelukken. De EHBO-cursus is be doeld om mensen te leren zelf snel op te treden bij klei ne ongelukjes, maar leidt niet op tot het officiële diplo ma. De cursus wordt gehou den op maandagavond van acht tot halftien. Inlichtin gen bij Bert Stuis, telefoon 14660. VLISSINGEN - Prinses Margriet heeft zich bereid ver klaard de nieuwe bedrijfsschool van de Schelde in Vlissin gen te openen. Dat gebeurt vrijdag 25 september om tien mi nuten voor vier. 14.57 uur: Aankomst van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet der Neder landen. Verwelkoming bij de auto door burgemeester Westerhout. 15.00 uur: Voor de ingang van het Scheldekwartier aanbieden handboeket door Miranda Roelse (8 jaar), dochter van het hoofd van de Bedrijfsschool, de heer Roel se. Verwelkoming in het por taal van het Scheldekwartier door: - dipl.-ing. ETH J.A. Smit, groepsdirecteur van de B.V. Koninklijke Maat schappij „de Schelde". - de technisch directeur, ir. J. van Loosen, en de financiëel di recteur, drs. C. Hartog. VLISSINGEN - Het Drechtstedenkwartet (fluit, viool, cello en clavecimbel) geeft zaterdag 26 september een concert in het Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlis singen. Op het programma staan werken van De Fesch, Her tel, Telemann, Leclair en Bach. Het concert begint om acht uur, organisatie Orgelcom missie Vlissingen. VLISSINGEN MIDDEL BURG - Zaterdag 26 septem ber zijn er op Walcheren twee ruilbeurzen voor post zegels. In Vlissingen is dat in Het Anker aan de Bonedij- kestraat 162 en in Middel burg (waar men ook munten kan ruilen) in De Schakel, Bachtensteene 14. Organisator in Vlissingen is de landelijke postzegelver eniging Unicum. Verzame laars kunnen er van een tot vijf terecht. Organisator in Middelburg is de Numisma tische Kring Zeeland in sa menwerking met LV. Phila- telica afdeling Middelburg en F.V. Delta-West. Hier kan het publiek van tien tot vijf naar hartelust ruilen en handelen. OOST-SOUBURG - In de week van 24 tot 30 september worden de volgende activi teiten gehouden in wijkge- bouw de Schuur in Souburg. Op donderdag, vrijdag en dinsdagmorgen zijn er peu teractiviteiten. Donderdag middag is er huisvrouwen- gym. Donderdagavond zijn er verschillende activiteiten voor volwassenen. Zaterdag 26 september is er een film dag. 's Middags vanaf twee uur worden er kinderfilms gedraaid en 's avonds om acht uur zijn er films voor volwassenen. Woensdagmid dag is er een spelmiddag voor kinderen vanaf vier jaar. VLISSINGEN - Zondag 27 september om vijf uur be gint er een oecumenische vredesdienst in de Sint-Ja cobskerk in Vlissingen. De dienst zal worden ge leid door pastor Burn en ka pitein Venis van het Leger des Heils en de leden van het IKV Vlissingen. Het thema is Vrede en Gerechtigheid. Ook het muziekkorps van het Le ger des Heils verleent mede werking aan deze dienst. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiliiiiiillllillllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIHI MIDDELBURG - Zondag 27 september is er in de Kuipers poort in Middelburg een concert door het duo Ferenc Hutijra en Leen de Broekert. Het programma omvat werken van on der andere Kuhlau, Böhm en Doppler. Het concert begint om halftwaalf Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Scheldebode | 1981 | | pagina 13