De boer op met Bert van Leerdam Wisselbeker inzet driekamp dorpen Jammer dat amateurs niet voor vol worden aangezien3 ROTRING en STAEDTLER 0,2 Millimeter Nieuwe soorten Ledenvergadering PvdA Vlissingen in teken van verkiezingen Prestatieloop in Souburg •HRUITER Volgende week begint jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding NIEUWE DANSCURSUS DANSSCHOOL JANVIER Foto-expositie in Middelburg M WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 TOTAAL OPLAGE 333.803 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG 201 M V NIEUWLAND - Veel mensen zullen na een vakantie aan zee wel eens thuisgeko men zijn met een verzameling schelpen. Dat zo iets uit kan groeien tot een bijzon der interessante hobby, vertelt Fred van Nieulande. Op de zolderkamer van zijn woning in Nieuwland heeft hij een verza meling van honderdduizenden schelpen. INSCHRIJVING JANSEN B.V. HOIMND INTERNATIONAL Reisburo WESTKAPELLE - Vanaf zaterdag 22 augustus heeft Westkapelle een nieuwe burgemeester. Het gemeentebestuur heeft een feestprogramma in el kaar gedraaid als begeleiding van de plechtige in stallatie van H.A. van Maldegem als burgemeester. [DESCH WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 EBODE KANTOOR TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES POSTBUS 350 4380 AJ VLISSINGEN Nieuwlander heeft verzameling van honderdduizenden schelpen op zijn zolderkamer technisch tekenmateriaal bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN/GOES - Maandag 24 augustus begint de jaarlijkse collecte van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. Enkele weken zullen vrijwilligers weer met de bekende bussen langs de deur gaan om geld op te halen dat nog steeds hard nodig blijkt te zijn. Het Koningin Wilhelmina Fonds hoopt zelfs op een heel wat hogere opbrengst dan vorig jaar om de verschillen de projekten op het gebied van wetenschappelijke on derzoek, voorzorg en voor lichting draaiende te kunnen houden. Vorig jaar besteedde het fonds 25 miljoen gulden, land worden uitgevoerd. De ze wetenschappelijke pro jekten hebben een gemiddel de looptijd van vier jaar en het fonds zegt geldelijke steun ook voor zo'n periode toe. Dit betekent dat het fonds de toegezegde vaal tientallen miljoenen guldens waar moet maken om voorkomen dat deze uiterst belangrij ke onderzoeker zouden moeten worden stop gezet. Op het ogenblik is het zover dat veertig van de honderd kankerpatiënten genezen. Dankzij de medi sche vooruitgang kunnen dat er elk jaar meer worden. Van Nieulande: „Ik ben nu tien jaar serieus aan het ver zamelen. Daarvoor had ik al wel wat schelpen maar ver diepte ik me er toch niet echt in. Ik ben begonnen meet re cente schelpen, maar daar is vaak moeilijk aan te komen, je moet ze vaak kopen en dat is niet zo interessant, je weet dan ook niet zekere wat de vindplaats is. Daarom heb ik mij vooral toegelegd op het verzamelen van fossiele schelpen. Ik heb nu al zo'n tienduizend verschillende soorten. De meeste heb ik zelf uitgegraven". „Er zijn verschillende goe de vindplaatsen, onder ande re de bekkens uit de eoceen- tijd in de omgevng van Pa rijs en de bouwputten bij de havens van Antwerpen en de omgeving van Bordeaux. We hebben met het hele gezin al veel vakanties door gebracht met het zoeken en uitgraven van de schelpen. Het is een hobby die steeds interessan ter wordt, naarmate je er meer van af weet. Toen ik met verzamelen begon, heb ik eerst verschil lende boeken over dit onder werp gelezen. Ook heb ik me aangesloten bij de werk groep Geologie van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Dat is iets wat ik elke fossielen verza melaar aan wil raden. Juist door er met anderen over te praten, leer je een hoop. Je kunt onderling fossielen rui- „Iedere schelp heeft zo zijn eigen verhaal. Eigenlijk zou je dat er allemaal bij moeten kunnen vermelden, maar met zo'n groot aantal is dat natuurlijk onbegonnen werk", vertelt Van Nieulan de. „Het uitgraven van schel pen is een zeer precies werk je, je moet erg oppassen, dat je niets beschadigt. Veel vindplaatsen bieden nu nog een overvloed aan schelpen, maar doordat vaak onerva ren verzamelaars er gaan graven, wordt veel vernield, en nemen ze vaak schelpen mee, waar ze later niets meer mee doen, dat is natuurlijk erg jammer. Het uitgraven is vaak ook niet zonder gevaar. Al verschillende keren zijn hierbij dodelijke ongevallen voorgekomen, daardat de gangen zijn ingestort. De mooiste schelp is natuurlijk nog geen mensenleven waard. Als het op een erg ge vaarlijke plaats is, laat ik de schelpen liever zitten, dan dat ik onnodige risico's neem. Het uitgraven van de grote schelpen kost vaak erg veel tijd. We hebben al eens met de tent in een groeve over nacht, omdat ik aan het gra ven was en de schelp er niet meer voor het donker uit kon halen. Ik was bang dat als ik de volgende dag terug zou komen, een andere verzame laar aan mijn schelp bezig zou zijn. Zulke dingen ge- mi inde waarvan eenderde deel uit de collecte afkomstig was. Dit jaar verwacht het fonds echter 39 miljoen te moeten betalen aan de genoemde projekten, maar ook aan an dere verplichtingen. Zo neemt het fonds gelde lijk deel aan het wetensch appelijke programma van het Nederlands Kanker In stituut in Amsterdam, van het Rotterdamsch Radio therapeutisch Instituut en van wetenschappelijke pro jekten die in verschillende kankerinstituten in Neder- vanaf 12 augustus, dagelijks van 14.00-17.00 uur en van 18.30-20.00 uur. Jacob Valckeplein 4 Goes - Middelburg - Zierikzee Tel. 01100-20176 Een garantie voor vakbekwaam dansonderwijs «BUKS BCK> WW WHSLBMSW «BiMsacwwawBiMM Fred van Nieulande toont een deel van zijn uitgebreide schelpencollectie (foto: Cor Schuil- werve). zij op deze manier een leuke internationale kennissen kring opgebouwd. Zij komen elkaar vaak onverwacht op de vreemdste plaatsen tegen. len en op de hoogte komen van goede vindplaatsen. Ook is het mogelijk via deze vere niging allerlei wetenschap pelijke boeken te lenen uit bibliotheken en musea in binnen- en buitenland, waar normaal moeilijk aan is te komen". De schelpen variëren in grootte van tweetiende mil limeter tot ruim een halve meter. Alle schelpen zijn ge sorteerd en voorzien van de soortnaam, vindplaats en tijdperk van waaruit ze voortkomen. beuren namelijk wel vaker, en je kunt er natuurlijk geen aanspraak op maken; zolang de schelp nog in de wand zit, is hij niemands eigendom. Het werd wel een onrustig nachtje. Om half zes 's mor gens hoorden we al een auto aankomen en ben ik vlug de tent uitgegaan, overall over mijn pyama en verder aan de schelp om iedereen voor te zijn". Het hele gezin van Van Nieulande leeft mee met de hobby. In de vakanties gaan zij allen mee op zoek naar schelpen en bezoeken zij mu sea met mooie fossielencol lecties. Doordat veel verza melaars in de buurt van de groeven kamperen, hebben Fred van Nieulande heeft een hele studie van de schel pen gemaakt en kwam daar bij tot de ontdekking dat hij vijf soorten schelpen in zijn bezit heeft, die nog nergens in de boeken beschreven zijn. Hierover heeft hij een aantal tekeningen en wetenschap pelijke beschrijvingen ge maakt en deze nieuwe soor ten, door hem voorzien van naam, zullen worden geregi streerd bij het Internatio naal Nomendatorisch Insti tuut in Genève. Al deze beschrijvingen en tekeningen hebben wel de nodige tijd gekost - Van Nieulande is er twee jaar mee bezig geweest. De schel pen zijn namelijk nog geen millimeter groot en het uit tekenen kon dan ook alleen gebeuren na het langdurig bekijken onder de micro scoop. Van Nieulande: „Het is al met al toch wel een hobby waar veel tijd in gaat zitten. Ik heb nog zakken vol met schelpen staan, die ik nog moet sorteren. Dat is voor na mijn pensionering zeg ik al tijd maar. Dat ik nu totaal nieuwe soorten heb gevon den, daar ben ik toch wel trots op. Zulke resultaten maken je hobby toch weer bijzonder. Het enige dat ik jammer vind is, dat wij ama teurs, omdat we geen acade mische opleiding hebben ge had, niet voor vol worden aangezien. Wij hebben toch cursussen gevolgd en aan zelfstudie gedaan en door onze grote interesse een grondige kennis opgedaan. We zijn als werkgroep Geologie ook bezig met het conserveren van de geologi sche verzameling van het 1 Zeeuws Museum. Door ge brek aan mankracht en mis schien ook wel interesse, was deze nogal verwaarloosd en dat is natuurlijk erg jammer, want juist deze fossielen zijn de oorsprong van het leven en hebben toch zeker wel de zelfde historische waarde als bijvoorbeeld schilderijen en kunstvoorwerpen". Bert van Leerdam, 25 jaar, geboren in Serooskerke, tooont al enige jaren in Mid delburg. Ziet kans om naast zijn baan als ambtenaar van de gemeente Veere enthou siast amateurfotograaf te zijn. Is ook discjockey en ma nager van het Zeeuwse Roek- circus Toni Decibeltini. Fotografeert graag mensen en landschappen. Heeft een voorkeur voor karakteristie ke Walcherse boeren en boe rinnen. Het fotomateriaal dat de komende maanden in de Middelburgse coffeeshop St. John geëxposeerd wordt heet dan ook „De boer op..." Hij is van mening dat de overheid amateuristische kunstbeoefe ning te toeinig stimuleert. „Daar kan nooit teveel aan dacht aan worden besteed" is zijn mening. Vindt dat er veel te weinig oefenruimte voor popgroepen op Walche ren is. Ziet ook graag een fo toruimte met grote doka, be lichting en rekwisieten voor amateurfotografen op Wal cheren gerealiseerd. „Er gaat zoveel talent verloren", zegt hij. De foto-expositie van Bert van Leerdam is te bezichti gen in coffeeshop St. John, Sl Janstraat 40 te Middelburg. Coffeeshop St. John is ge opend van maandag tot en rjiet zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur. Om de maand worden de foto's verwisseld met andere werken van Bert van Leer dam. Vlissingen - De komende le denvergadering van de afde ling Vlissingen van de PvdA staat al in het teken van de verkiezingen voor de provin ciale staten en gemeenteraad die voorjaar '82 worden ge houden. Ortho Schoentechnikers Teteringsedijk 60 Breda 076-148168 Geopend: 8 tot 11.30 13.00 tot 16.00 uur Woensdagavond volgens afspraak MELISKERKE - De oranjeverenigingen van Meliskerke, Grijpskerke en Aagtekerke hebben, geïnspireerd door het succes van vorig jaar, opnieuw een driekamp georganiseerd. Deze keer vindt de driekamp plaats op het sportveldje aan de C. Jaspersestraat in Meliskerke. De sportieve kracht- meing begint om twee uur. De opzet is hetzelfde als vorig jaar in Grijpskerke: elk dorp levert een groepje spelers voor elk onderdeel van de driekamp. Jongens en meisjes, dames en heren kunnen met elkaar de strijd aanbinden in zaklopen, touwtrekken, doelschieten, waterspel, skilopen, panne- koekrace en hindernisbaan. Na afloop van de wedstrij den reikt burgemeester Van Putten van Mariakerke de wisselbeker, die vorig jaar werd gewonnen door Grijps kerke, uit een het winnende dorp. DE SCHELDERODE j LANGEVIELE 7 MIDDELBURG Telefoon 01180-27855 Voor het opgeven van Snoekjes maandag t/m vrij dag van 10-12 uur en 14.00- 16.00 uur. OOST-SOUBURG - Aan staande vrijdag wordt in Souburg weer een prestatie loop gehouden over 2.5, 5 en 10 kilometer. Organisator is de Buurt vereniging van Duyvenvoor- de in samenwerking met Marathon in Vlissingen. Alle lopen beginnen can halfacht bij de Schuur aan de Middel burgsestraat 113. Belangstel lenden kunnen zich daar in schrijven vanaf halfzeven 's avonds. De kosten van in schrijving zijn drie gulden per persoon. Na afloop krijgt elke deelnemer een herinne ring. Westkapelle haalt nieuwe burgemeester in Hoewel de nieuwe burge meester al in Westkapelle woont, wordt toch het ge bruikelijke ritueel uitge voerd: de burgemeester komt met zijn gezin om een uur zaterdagmiddag aan bij de grens tussen Domburg en Westkapelle, waar ruiters te paard hem opwachten. Om half twee wordt hij het Kas teel van Batavia opgewacht door de brass-band O.K.K. en volgt een intocht door het dorp richting gemeentehuis. Daar wordt hij om kwart voor twee verwelkomd en vervolgens geïnstalleerd als nieuwe burgervader tijdens een bijzondere vergadering van de gemeenteraad in het verenigingsgebouw Westka pelle Herrijst. Om half vijf wordt de bur gerij weer bij de feestelijk- heden betrokken. Dan begint een défilé voor het bordes van het gemeentehuis waar aan de plaatselijke scholen en verenigingen meedoen. De stoet wordt voorafgegaan door de leden van de paarde- sportvereniging „De Vroon- ruiters" terwijl O.K.K. weer voor muziek zorgt. Na het défilé vullen de deelnemers het Marktplein om de post duivenvereniging „De Zwa luw" duiven te zien oplaten en om het Zeeuws volkslied te horen zingen door het Westkappels Dameskoor. De nieuwe burgemeester zal dat voor 't eerst ook zijn burgers toespreken. Voor degenen die met het burgemeesterspaar willen kennismaken, is er een re ceptie in Westkapelle Her- -v '■V rijst vanaf half zes. Om half met versierde fietsen of kar- acht tenslotte houden kinde- ren een rondwandeling door ren - al dan niet verkleed - Westkapelle.

Scheldebode | 1981 | | pagina 1