Bestemmingsplan Lammerenburg met ziekenhuis goedgekeurd „BESPARING IN 4 JAAR 7 MILJOEN" TOT 21 AUGUSTUS IN VERGADERRUIMTE PROVINCIALE STATEN: Veere doet veel voor isten Prestatieloop in Domburg Jef Rottiers geeft zomeravondconcert Heulen Orgelconcert SPORT EN SPEL VOOR OUDEREN ACTIVITEITEN OP WOENSDAGEN HUURDEBSVERENIGING OPGERICHT IN WUK DAUWENOAELE Vier zomeravond wandeltochten Walcherse verkennerij groeit Orgelconcert Vijfde vakantie- bijbelschool Wie verloor een spa? Meer ruimte voor plantsoenendienst Middelburg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JUL11981 209 i i Tentoonstelling geeft indruk van het leven van Zeeuwen MIDDELBURG - Onlangs is in de vergaderruimte van de Provinciale Staten, aan de Abdij II in Middelburg de tentoonstelling „Uit het le ven gegrepen" geopend. De tentoonstelling is iedere dag behalve zondag te bezichti gen tussen tien en vijf uur tot 21 augustus. De expositie is verzorgd door het Documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied. Deze afdeling van de Provin ciale Bibliotheek van Zee land legt zich toe op het ver zamelen van boeken, tijd schriften, brochures, rappor ten, dia's, foto's en geluids- en videobanden die betrek king hébben op Zeeland. Met behulp van dit materiaal wordt jaarlijks een grote ten toonstelling ingericht, die al tijd veel bezoekers trekt. Ver leden zomer was er een ten toonstelling over de Zeeuwse landbouw. De expositie „Uit het leven gegrepen" geeft een indruk van een aantal hoogte- en dieptepunten uit het leven van enkele afzonderlijke Zeeuwen of hele bevolkings groepen. De tentoonstelling is opgebouwd uit dertien hoofdpunten. Dit zijn onder andere: volksliedjes, huwe- lijkdichten, moord- en doodstraf en begrafenissen. Ook aan de Zeeuwse volksspelen en volksgebrui ken is veel aandacht besteed. Zo ziet men bijvoorbeeld dat het ringrijden, dat op Wal cheren nog een bekende sport is, afkomstig is van de wedlopen of renspelen te paard bij de adel in de mid deleeuwen. Pas later werd het een volksvermaak waar aan prijzen verbonden wa ren. Ook Anneliesjesdag is een oud Zeeuws volksgebruik, dat al stamt uit 1290. De mei den en knechts werkten toen van 1 mei tot 1 november en van 1 november tot 1 mei Tweemaal per jaar kregen ze loon en wel op de eerste don derdag van mei en novem ber. Dit was altijd op don derdag omdat het dan marktdag was in Middel burg. Ze kregen dan een vrije dag om inkopen te gaan doen. Op Walcheren hield mep ook nog lang de oud-vader landse gewoonte van het heulen in ere waarbij een jongen bij het passeren van een heul (bruggetje) het recht had zijn meisje te kus sen. Het spelerijden is een gewoonte afkomstig van de schuttersgilden waarbij men uit rijden ging in een huif kar, die helemaal versierd was en volgeladen met eten en drinken. De tentoonstelling biedt verder een beeld van de oranjefeesten, die in Zeeland altijd een belangrijke plaats in hebben genomen en de be zienswaardigheden op het strand. Het gebeurde vroe ger nogal eens dat er walvis sen aanspoelden en ook scheepsrampen waren geen zeldzaamheid. Ook de mu ziek nam vroeger al een be langrijke plaats in, met be kende namen als Wilhens Ceulen en Jan Morks, de componist van de bekende Zeeuwse kleppermars. DOMBURG - Vrijdag 17 juli houdt atletiekvereniging Dynamo een prestatieloop in Domburg. Men kan inschrij ven vanaf kwart over zes op het V.V.V. kantoor aan de Badhuisweg. De afstanden zijn tweeë- neen half, vijf, zeveneneen half, en tien kilometer. Na de prestatieloop is er om kwart voor acht een stratenloop over tien kilometer voor wedstrij datleten. MIDDELBURG - In het kader van de vrijdagavond orgelconcerten op het orgel van de Lutherse Kerk in Middelburg speelt a.s. vrij dag de heer Gert Oost uit Utrecht. Hij zal een aantal minder bekende werken van de dit jaar herdachte componist Telemann spelen en enkele werken van Boutmy, Kuh- nau, van Noordt Hendrik Speuy en Quirinus van Blankenburg. Het concert begint om acht uur. VLISSINGEN - De Stich ting Welzijn voor Ouderen houdt in samenwerking met „Beter Bewegen voor Oude ren" een sport- en spelmid- dag voor ouderen in dien stencentrum Bachten Reede op donderdag 16 juli. Vanaf twee uur worden verschilen- de spelen gedaan zoals koersbal, gardiroU, sjoelen en dergelijke. VLISSINGEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het Vlissingse bestemmingsplan Lammerenburg, waarin het bouwplan voor het streekziekenhuis Walcheren is opgeno men, goedgekeurd. Het nieuwe ziekenhuis, dat de bestaande twee ziekehuizen gaat vervangen, zou gebouwd moeten wor den ten zuiden van Der Boede tussen de Jacoba van Beije- renweg en de Zuidbeekseweg. Het terrein is ruim 17 hectare groot, ruim voldoende voor een ziekenhuis met ongeveer vijfhonderd bedden, parkeerruimte en groenvoorzieningen. Het ziekenhuis wordt be reikbaar gemaakt door de Bossenburghweg door te trekken. Deze weg wordt in het noorden aangesloten op de verbinding Koudekerke- Middelburg en in het zuiden op de Sloe weg. Voor het ver keer met bestemming Paau- wenburg en Der Boede kan evenwijdig aan de Jacoba van Beij eren weg rekening worden gehouden met een verkeersweg die aansluit öp de Verlengde Bossenburgh weg. De Jacoba van Beije- renweg kan in dat geval voor autoverkeer worden afgeslo ten. De bouwhoogte varieert van 12 tot 24 meter. Ten noorden van de Zuidbeekse weg komt de hoogste bebou wing: daar kan op enkele punten tot zes bouwlagen worden gegaan. De hoogte loopt naar het noorden af: ten zuiden van de Jacoba van Beij eren weg is de maxi male hoogte 16 meter. De buitenste rand blijft vrij voor groenvoorzieningen, maar ook parkeerruimte en wegen zijn er in mogelijk. Eerste opzet van de strook is een bufferzone te maken rond het ziekenhuis. GS schrijven, dat - nu nog niet precies vaststaat waar de nieuwe verbindingsweg Vlissingen-Koudekerke komt te liggen - ook niet be kend is of die weg geluid soverlast zal geven voor het ziekenhuis. Deze zaak moet goed in de gaten worden ge houden en via geluidsmetin gen moet bekeken worden of extra maatregelen nodig zijn. Voor het openbaar ver voer van en naar het zieken huis moet contact opgeno men worden met de rijks verkeersinspectie en streek vervoer Zuid-West-Neder land. Bij de uitwerking van het bestemmingsplan moet deze zaak geregeld worden, aldus GS. Meer naar de kant van de Gerbrandystraat en de Vlis- singsestraat zijn in het plan opgenomen een manege, ter reinen voor veldsport en volkstuinen. Gedeeltelijk is dit stuk al opgenomen in het bestemmingsplan Paauwen- burg I. GS hebben goedkeu ring onthouden aan bebou wing van deze drie terreinen. Op zich hebben zij tegen be bouwing geen bezwaar, maar wel tegen het feit, dat geen regels zijn gegeven voor de bouwhoogte. Vlissingen wilde bebouwing toestaan die niet voor bewoning be doeld is. Bij de manege moet een strook van 10 meter rond het terrein vrij blijven van bebouwing en voor het volkstuincomplex moet dui delijker omschreven worden, dat het kan gaan om ge bouwtjes die gebruikt kun nen worden voor dagrecrea tie. Verblijfsrecreatie wordt zonder meer afgewezen. «t*- '"H I «r "-OP VEERE - Veere is de komende weken actief op de woens dagmiddagen. Vanaf vandaag is elke woensdag aan een be paald thema gewijd en is er een serie activiteiten die daar mee verband houden. Woensdag 15 juli is het monumentendag. Op elk heel uur start vanaf het VW- kantoor aan de Oudestraat een rondleiding langs ver schillende Veerse monumen ten onder deskundige lei ding. Om acht uur 's avonds in het Verenigingsgebouw een film over de Zeeuwse monumenten. Toegang gra tis. Woensdag 22 juli: visserij- dag. Op de Kaai zijn demon straties te zien van netten boeten en modelscheeps- bouw. Ook is een moderne vissersboot in de Stadshaven voor het publiek toeganke lijk. Wie er van houdt kan verse vis en gekookte mos sels eten op de Kaai. 's Avonds van zeven tot tien geven „De Gouwe Reijers" demonstraties van hun paar- drij-kunnen op het Bastion. Woensdag 29 juli van twee tot acht uur is het thema de landbouw. Dieren van de boerderij worden in de stad uitgestald. Een hoefsmid be slaat een paard, dwerggeiten worden gekeurd en een paardetram maakt rondrit ten. Bezoekers kunnen eens zien waar de melk vandaan komt en ze meteen gratis proeven. Om alles in de sfeer te houden draait de molen „De Koe". Op woensdag 5 augustus draait alles om de kinderen. Ze kunen tekenen, verven en kleien op het schoolplein en spelletjes doen op de Koren markt. Om zeven uur begint een kinderfilm in het Vere nigingsgebouw en wie wil kan 's middags van drie tot vijf genieten van een pop pentheater op de Markt. Zaterdag 8 augustus ring rijden op het Oranjeplein. Leden van de ringrijdersver eniging uit Gapinge strijden om verschillende bekers in vol Zeeuws tenue. MIDDELBURG - In de wijk Dauwendaele is door een aantal bewoners een huurdersvereniging opge richt. Doel van de vereniging is om in naam van huurders van woningen die jaarlijks in het kader van de huur- harmonisatiewet een huur verhoging krijgen opgelegd, te protesteren. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij Ben de Vries, tel. 34885. Overzicht van de tentoonstelling van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied. foto: Cor Schuïlwerve. Twee teams nu Zeeuwse inspecteren monumenten MIDDELBURG - De Stichting Monumentenwacht Zee land is per 1 juli uitgebreid met een tweede inspectieteam. Ook heeft de stichting de beschikking gekregen over twee nieuwe inspectiebussen. Hierdoor is het mogelijk om meer historische gebouwen te controleren. De monumentenwacht Zeeland is met het werk begonnen in 1976. Door middel van een grondige inspectie en het verhelpen van kleine manke menten probeert de stichting het verval van historische ge bouwen tegen te gaan. In Zeeland zijn er zo'n driehonderd gebouwen bij de stichting aangesloten. Het merendeel van deze gebou wen staat op Walcheren. Het gaat daar voornamelijk om kerken en andere grote ge bouwen, maar ook om gewo ne woonhuizen. Voorzitter van de monumentenwacht, de heer De Meester: „Een groot aantal restauraties van historische gebouwen is het gevolg van uitgesteld of ver waarloosd onderhoud. Dit is de eigenaren niet altijd kwa lijk te nemen: vaak hebben zij onvoldoende geld om het nodige onderhoud te kunnen bekostigen en zeker bij kerk besturen komt dit voor. Ook mankeert het nogal eens aan voldoende kennis of belang- VLISSINGEN - De Vlis singse sportvereniging Ma rathon houdt vier zomer avondwandeltochten. De af standen zijn vijf en tien kilo meter. De eerste tocht is vanavond (woensdag). De start is bij het Kasteel van Batavia in Westkapelle. De tweede en derde tocht starten vanaf camping Oranjezon in Vrouwenpol der en wel op woensdag 29 juli en woensdag 12 augustus en de laatste tocht is op don derdag 20 augustus vanaf café Tramzicht in Domburg. Er wordt steeds gestart om zeven uur en inschrijven kan al vanaf een uur voor de start. VLISSINGEN - De be langstelling voor de verken nerij groeit op Walcheren nog steeds. Uit het jaarver slag van Scouting Zeeland over 1980 blijkt dat het le dental met ruim acht procent is toegenomen, namelijk van achthonderdtachtig naar ne genhonderdachtenvijftig. Deze toename werd mede veroorzaakt door de oprich ting van drie nieuwe groe pen, de Valkeniers in Valke- nisse, de Flying Dutchman Stam in Middelburg en de William Andersongroep in Vlissingen. Naast de vaste wekelijkse activiteiten wer den in 1980 een groot aantal evenementen gehouden, on der andere toneelmiddagen, zwem- en roei wedstrij den, kampen en een rimbanjacht. stelling. Als bijvoorbeeld het dak van de kerk gerepareerd moet worden, heb je echt wel een vakman nodig om even naar boven te Idimmmen. Ook komen veel mankemen ten pas veel te laat aan het licht. Bijvoorbeeld lekkages door afgewaaide dakpannen of gescheurde leien, zijn pas zichtbaar als het plafond of de muren al aangetast zijn. MIDDELBURG - In de reeks zomeravondconcerten die door de Gemeentelijke Culturele Dienst in Middel- burg zijn georganiseerd, be speelt op donderdag 16 juli beiaardier Jef Rottiers uit Meise in België het klokken spel van de Lange Jan. Dit concert begint om halfacht. Rottiers is leraar aan de beiaardschool in Mechelen. Ook heeft hij vele beiaard- i composities gemaakt en een boek geschreven over de beiaarden in België. Het programma in Mid delburg omvat eigen compo sities, oude muziek (van on der andere Caccini, Susato, Handel en Haydn) en volks liederen uit Rusland, Enge land, Oostenrijk en België. VROUWENPOLDER Maandag 20 juli om acht uur geeft de organist Charles de Wolff een concert in de Ge reformeerde Kerk in Vrou wenpolder. Het is het eerste concert op het pas gerestaureerde en uitgebreide orgel. Het in strument dateert van 1896 en is gerestaureerd door orgel maker de Jongh uit Lisse. Het bezit nu zeventien regis ters. Op het programma staan veel bekende werken, onder andere van Bach. OOSTKAPELLE - In de I weken van 13 tot en met 17 juli en 3 tot en met 7 augus tus wordt in het C.N.V.-Va- kantieoord in Oostkapelle voor de vijfde keer de Va kantie-Bijbel-School voor kinderen van zes tot dertien jaar gehouden. Vanaf zeven uur zal er iedere avond wor den gezongen, worden ver teld uit de Bijbel, gewerkt en gespeeld. Voor inlichtingen kan men bellen naar 01189- 1891. Ook een verstopte dakgoot door tennisballen en derge lijke kan veel schade veroor zaken. Zelfs kijken de in specteurs er al niet meer van op, als er hele struiken in de dakgoten blijken te groeien". Het inspectieteam Zeeland heeft in de afgelopen vier jaar zo'n duizend inspecties verricht. De aangesloten ge bouwen worden zo'n twee maal per jaar nagekeken, kleine mankementen worden daarbij verholpen en de eigenaren krijgen een rap port, waarin staat, welke re paraties noodzakelijk zijn om grotere schade te voorko men. Door het tijdig uitvoe- Het concert wordt besloten met „De kleine herder" van Debussy en „Zomeravond" van Grieg. In de periode van 1 tot 8 ju li 1981 zijn bij de gemeente politie te Vlissingen de vol gende voorwerpen aangege ven: bankbiljetten; spa; sleutelhanger in vorm pi stool; damesquartzhorloge met donkere wijzerplaat; goudkleurig dameshorloge; groen/wit kinderjack; rood babypakje; witte jasschort; 3 witte overalls; donkerblau we regenjas; portemonnee met o.a. abb. S.W.; herenpor temonnee; 4 sleutels in zwart etui; 3 sleutels aan ring; sleuteltje; autosleutel aan zwart label; fietssleuteltjes; 4 autosleutels aan zwart la bel; 8 sleutels, waaronder die van een auto; 2 sleutels aan ring; 2 sleuteltjes aan ring. Aangegeven dieren, alle in asiel: wit met rood katertje, 3 mnd. zwart katertje, 3 mnd., wit konijn. MIDDELBURG - De plantsoenendienst in Mid delburg heeft een nieuw gebouw. Het ge bouw staat op het terrein van de gemeentelijke kwe kerij Overwater aan de Lan- gevielesingel en omvat een nieuw gebouwde stallings ruimte voor voertuigen en machines. Daarnaast is een oude schuur verbouwd tot bedrijfsruimte, waarin een kantine, kantoor, was- en kleedgelegenheid en maga zijn zijn gemaakt. Het ge bouw is officieel ge opend door wethouder Baars, directeur gemeente werken van Unen en de oud chef van de Plantsoenen dienst D. Tillema. Doordat vooral de inspec tie van kerken en andere grote gebouwen veel tijd kost en er ook nog veel tijd verloren gaat met het reizen door de hele provincie, zijn er het laatste jaar zo'n hon derd inspecties te weinig uit gevoerd. Met de installatie van een tweede team hoopt men deze achterstand snel in te lopen. In het najaar wil men dan een wervingsactie houden, om zodoende nog meer gebouwen regelmatig te kunnen inspecteren. Met de installatie van dit tweede team, zijn er nu in heel Nederland twaalf, het geen door C.R.M. als maxi mum gesteld is, waarvoor subsidie verleend wordt. Ook krijgt men een subsidie van vijftig procent op de loon kosten van de provincie Zee land. Een nieuwe subsidiere geling is in ontwerp om het in bepaalde gevallen moge lijk te maken ook onderhoud te subsidiëren. De Kampveerse Toren in Veere, inmiddels gerestaureerd. foto: Cor Schuilwerve. ren van reparaties wordt veel geld aan dure restaura tie uitgespaard. Het bestuur van de monumentenwacht schat de besparing over de afgelopen vier jaar op zeven miljoen gulden.

Scheldebode | 1981 | | pagina 9