swingen in Schevehtogeri KERMIS IN VLISSINGEN Wedstrijd KLEURSTOF VERGEMAKKELIJKT OPSPORING BOOSDOENERS Kleurstof J.P.A. ROSSËL TEXAS INSTRUMENT RUITE Inwoners tonen huisvlijt Japanse rolschilderkunst bij Van Ben them Jutting Amsterdams Barok Ensemble in Grote Kerk WOENSDAG 15 JUL11981 TOTAAL OPLAGE 333.803 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG MIDDELBURG - Als het gaat om het binnenha len van provinciale of algemeen walcherse voorzie ningen, zitten Middelburg en Vlissingen elkaar nogal eens in de haren. Een soms gezonde, maar soms ook ongezonde concurrentie. Zo komt de pres- tigestrijd rond de vestigingsplaats van het nieuwe Walcherse ziekenhuis de Middelburgse gemeen schap op een verlies van 650.000 gulden te staan. JUWELIER VAN DE REE KUNSTGEBITTEN- REPARATIE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 KANTOOR TORENSTRAAT 5 VLISSINGEN POSTADRES POSTBUS 350 4380 AJ VLISSINGEN rond Walchers ziekenhuis kost M'burg f 650.000 De strijd tussen Middel burg en Vlissingen om het ziekenhuis - dat de twee be staande Walcherse zieken huizen zal gaan vervangen - binnen hun grenzen te krij gen, startte al jaren geleden. Vlissingen vond dat het zie kenhuis bij Der Boede (plan Lammersburg) uitstekend zou staan en Middelburg vond hetzelfde van de Pyra- midehoeve aan de Nieuwe Vlissingseweg. Onafhanke- lijk van elkaar ontwikkelen beide gemeentebesturen be stemmingsplannen voor deze gebieden met de mogelijk heid het ziekenhuis daar te bouwen. Middelburg was in deze wedstrijd steeds een goede tweede. De wedstrijd wordt serieus tijdens de raadsvergadering van Middelburg op 19 no vember 1979. De raad behan delt dan een voorstel van B en W tot aankoop van een boerderij in Kruiningen. „Wij achten aankoop van de ze boerderij voor de gemeen te van zeer groot belang aan gezien deze uitermate ge schikt is om te dienen als ruilobject bij verwerving van agrarische gronden ten behoeve van de realisering van bestemmingsplannen. Onder andere hebben wij hierbij het oog op de verwer ving van de Pyramidehoeve aan de Nieuwe Vlissingse weg", schrijven B en W in het raadsvoorstel. De raadsleden juichen over het algemeen het voor stel toe. WD-er Griep zegt bijvoorbeeld: „Mijn fractie is verheugd met dit voorstel, omdat vervangende grond nu eenmaal moeilijk te ver werven is". Ook CDA en SGP staan achter het idee boeren die voor bestem mingsplannen moeten wij ken elders een vervangend bedrijf te bieden. Op het SGP-raadslid Ren tier na gaat niemand in op de bestemming van de Pyrami dehoeve, terwijl B en W aan koop van die grond juist met name noemen. Het is ook de eigenaar van de Pyramide hoeve die B en W op de mo gelijkheid heeft gewezen de boerderij in Kruiningen als ruilobject te kopen. Al is er voldoende aanleiding een link te leggen tussen zieken huis, Pyramidehoeve en de aankoop van de boerderij in Kruiningen, de raadsleden doen dat niet en praten slechts over vervangende grond voor boeren die moe ten wijken voor bestem mingsplannen in het alge meen. Alleen Kamermans (PPR) maakt principiële bezwaren, al noemt ook hij het woord ziekenhuis niet. Kamermans meent dat de aankoop van de boerderij alleen kan op grond van „bepaalde plano- VLISSINGEN - Van zater dag 18 tot en met zaterdag 25 juli wordt in Vlissingen weer de jaarlijkse kermis gehou den. De kermis is gesloten op zondag. Er komen dit jaar zeve nentwintig attracties naar Vlissingen, onder andere de Alpentour, Showboot, Bug gy's, Autoscooter en polyp. Ook kan men zijn geluk be proeven bij de holycranes, superstoplichtenspel en spel 21. De attracties staan opge steld op het Bellamypark, de Nieuwendijk, Zeilmarkt en *,/rnr.i,+ logische voornemens die de toest der kritiek van de ho gere overheden hebben kun nen doorstaan". Hij vraagt dan ook aan de verantwoor delijk wethouder Baars of het noodzakelijke voorover leg met de provincie over eventuele plannen al is afge rond en wat de uitslag daar van is. Hoewel Baars daar geen uitsluitsel over kan geven, stemt Kamermans (als enige) later op andere gronden te gen het voorstel. Hij is bang dat de bedrijfsvoering van de boerderij de gemeente geld gaat kosten, onder meer omdat de compensatiegrond mogelijk pas over vijf jaar nodig zou zijn. Baars meent echter dat er verschillende mogelijkheden zijn om de boerderij te runnen zonder verliezen voor de gemeente. Nu, ruim anderhalf jaar later, heeft nog geen enkele Middelburgse boer, ook niet die van de Pyramidehoeve, zijn bedrijf voor dat in Krui ningen geruild. Middelburg verloor de wedstrijd rond het ziekenhuis en de boerderij leverde in die periode een verlies op van 650.000 gulden. De Pyramidehoeve. Een maand na de koop, op 20 december 1979, krijgt de Stichting Streekziekenhuis Walcheren van Vlissingen optie op de grond bij Der Boede en nog weer drie man den later, op 28 maart '80, be sluit de VIissingse raad de grond aan de stichting te ver kopen. Op 6 oktober dat jaar wordt het bestemmingsplan Lammerenburg, met een plaats voor het ziekenhuis, ter visie gelegd en dat plan wordt door de raad op 28 no vember '80 vastgesteld. Waarmee de strijd gestre den is, zou je denken. Zo is het niet, want Middelburg reageert onmiddellijk op de Vlissingse demarrage door vlak daarna het bestem mingsplan Pyramidehoeve, met een plaats voor het zie kenhuis, ter -visie te leggen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het Vlis singse plan inmiddels goed gekeurd, waarmee Middel burg definitief verliezer is geworden. De Middelburgse raad besloot in de vergade- foto: Cor Schuilwerve. ring van maandag 6 juni de verliesgevende boerderij te verkopen, een besluit uxiarop de raadsleden Rentier en Ka mermans in november vorig jaar al aandrongen, omdat toen al bleek dat de boerderij een flinke last werd -voor de gemeente. Waarschijnlijk hoopte Middelburg nog op het ziekenhuis. Olie, een euve, bij strand hoort VLISSINGEN - Het komt nogal eens voor dat bad gasten een strandbezoek met een zwart voetje of zwarte schoen moeten bekopen: olie op het strand. Rina Savic die eind juni en begin juli het Nolle- strand en Dishoek met een bezoek vereerde: „Ik kan m'n schoenen wel weggooien, want je komt er pas achter als het te laat is. De olieklontjes vallen niet op, omdat er zand omheen zit en als je dan op je blo te voeten en op schoenen hebt gelopen, zit alles on der de olie. Ik heb m'n schoenen met verschillende middelen schoon proberen te krijgen, maar dat is niet gelukt. Wie betaalt de schade Dat zouden de boosdoeners boosdoeners zijn meestal de moeten doen die er verant woordelijk voor zijn dat olie een euvel wordt dat bij het strand is gaan horen. Die schepen die op een zo goed koop mogelijke manier van hun onbruikbare olie willen afkomen. Dat gebeurt dan meestal 's nachts, zodat het niet of moeilijk is te achter halen van welk schip de olie afkomstig is, zo vertelt be heerder Dijkstra van de Vlissingse stranden. Hij zegt er niet gelukkig mee te zijn als olievervuiling in het sei zoen optreedt. Logisch, want een oliestrand verkoop je slecht aan toeristen. „Overigens is het strand nu prima", zegt Dijkstra. „Wij hebben althans de laat ste weken niets gemerkt. Wel met Pinksteren. Toen lag het strand van Vlissin gen tot Westkapelle onder de olie. De Rijkspolitie te water meldde de olievlek 's mor gens vroeg. Een in allerijl gealarmeerd oliebestrij- dingsschip in Rotterdam heeft de nog in zee liggende olie toen met chemische mid delen bestreden. Dt is ook weer niet zo best, want het zakt dan naar de zeebodem waar het al het leven doodt". Hoewel Dijkstra de afgelo pen weken geen olie heeft geconstateerd, acht hij het niet onmogelijk dat Walche ren nog een klein beetje kon meeprofiteren van de olie ramp die de Belgische kust twee weken geleden trof. Een kapitein kan pas ver oordeeld worden voor olielo zingen als er voldoende wet tig bewijsmateriaal op tafel ligt. Een (lucht-)foto van een olievlek die zichtbaar tot een bepaald schip loopt, is zo'n bewijs. Naar zulk bewijsma teriaal is er zelden, hoe de marine-luchtvaartdienst, de luchtmacht en de Rijkspoli tie ook speuren. Daarom heeft men nu andere plan nen bedacht om olielozingen tegen te gaan. Dijkstra: „Men wil bij elke tanker een verschillende kleurstof in de olie mengen. De politie kan dan herken nen wie de boosdoener is. Maar die regeling kan alleen worden toegepast als alle zeevarende naties er aan meewerken en de landen met de zogenaamde goedkope vlaggen lijken daar niet aan te willen. Die zijn alleen uit op winst en het gaat van de winst af als ze de afvalolie in de havens moeten laten ver werken". Verlovingsringen uitzoeken zorgt voor de luiste sfeer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen TANDPROTHETtCUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen rekenmachines in voorraad bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 OOSTKAPELLE - Evenals voorgaande jaren laten een aantal inwoners van Oostka- pelle het resultaat vanhun huisvlijt weer aan belang stellenden zien. Dat gebeurt van dinsdag 21 tot en met vrijdag 24 juli steeds van ze ven tot tien uur 's avonds in Ontmoetingscentrum de Halve Maan in de School straat. De toegangsprijzen zijn een gulden voor volwassenen en vijftig cent voor kinderen. Op zaterdag 25 juli zal Scheveningen sivingen door muziek. In de openlucht, op de boulevard, in de mu ziektent, in de horecabedrijven en in het Circustheater zal uren lang fantastische oude en nieuwe jazz te be luisteren zijn. Swinging Scheveningen is er voor de echte kenners en liefhebbers van Jazz, maar ook voor diegene die een gezellige sfeer en een vrolijk festijn re den vinden voor een extra bezoek aan Scheveningen Bad. De lezers van dit -weekblad kunnen voor Sxvin- ging Scheveningen gebruik maken van een bijzonder aanbod van de Nederlandse Spoorwegen. Wij brengen u vanaf elk station in Zeeland en West-Brabant naar Scheveningen. In het arrangement zitten inbegrepen: de treinreis naar Scheveningen en terug, een dagkaart op de tram in Den Haag en Scheveningen, gebruik van de Boulevardbus, toegang tot de pier en een gratis Scheveningen Snack, die in een groot aantal etablisse menten geserveerd -wordt. De kaarten zijn zolang de voorraad strekt verkrijgbaar op onze kantoren in Vlis singen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Et ten- Leur, Breda (Nieuwe Ginnekenstraat) en Oosterhout. De prijs bedraagt inclusief alle extra's slechts f26,-, terwijl kinderen tot en met negen jaar f 19,- moeten betalen. De kaartverkoop start a.s. vrijdag. MIDDELBURG - Vanaf vandaag tot en met zaterdag 15 augustus is in de kunstzaal van boekhandel Van Benthem Jutting aan de Lange Delft 64 in Middelburg een expositie te zien van Japanse rolschilderkunst. Kakemono noemen de Ja- panners deze kunst, wat let terlijk „hang-ding" betekent. De met waterverf op papier of zijde geschilderde voor stellingen zijn langwerpig. Aan de onderkant is een houten cylinder geplakt die - vaak aan de uiteinden nog verzwaard door porceleinen gewichtjes - het schilder werk strak trekt als het aan de muur hangt. De ootsprong van de kake mono is religieus. In hun vroegste vorm werden ze in horizontale richting gevuld met soetra's, de heilige tek sten van het boeddisme, zo als die vanaf de vijfde eeuw van onze jaartelling door Chinese en Koreaanse mon niken in Japan werden inge voerd. Pas toen de adel in de middeleeuwen hun woon verblijven met deze kunst vorm begonnen te versieren, raakten ook andere, vaak met de natuur verband hou dende voorstellingen in zwang. Ook hier maakten men in het begin Chinese voorbeel den na. Later werd het ge bruik in een van de wanden van de Japanse „mooie ka mer" een nis uit te sparen om een kakemono op te hangen, vaak in combinatie met een bloemstuk. Deze kunstvorm is in de loop der tijd aan strenge regels gebonden. Een aantal elementen komen dan ook steeds terug, zoals een waterval in een bergland- VEERE - Aanstaande za terdag geeft het Amsterdams Barok Ensemble een concert in de Grote Kerk van Veere. Het ensemble is opge bouwd rond David Collyêr, leraar klavecimbel aan het Rotterdams Conservato rium. De andere leden zijn Ferenc Hutyra (traverso) en Shelley Fowle (viool). Zij spelen op authentieke in strumenten muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw, volgens de uitvoe ringspraktijk van die tijd. In de korte tijd van zijn bestaan heeft het Amster dams Barok Ensemble al concerten gegeven in een se rie Nederlandse steden. In Veere staan op het program ma: een fluitconcert van C.Ph.E. Bach, een vioolcon cert van J. Haydn, een con cert voor fluit en viool van G.Ph. Telemann, Concerto grosso van A. Corelli en Tri pelconcert voor klavecimbel* fluit en viool van J.S. Bach. Het concert begint om acht uur. Kaarten zijn voor f 7,50 verkrijgbaar aan de Grote

Scheldebode | 1981 | | pagina 1