Fanfare St :Juttemjs klimt in torens om muziek dichter bij de mensen te brengen Meer Zeeuwen lenen weer meer boeken Overheid en boeren spuiten nog veel te veel ^Cï-k "ILUirfi A TTRACTIES NA AFBRAAK IN 42 VRACHTWAGENTJES Schoon Muziek Vrachtwagens VS JAARVERSLAG BIBLIOTHEKEN: Nieuw postadres ziekenhuizen DE GOUDEN DELTA: Windhonden- rennen in Bonedijke WOENSDAG 8 JUL11981 TOTAAL OPLAGE 333.803 EX UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG De Walcherse fanfare Sint-Juttemis blaast hoog van de toren, maar alleen in de letterlijke beteke nis. Deze zomermaanden bezetten de twaalf muzi kanten van de fanfare de trans (torenopgang) en galmgaten van tien kerktorens in Zeeland om er een indrukwekkend klankgebeuren ten gehore te brengen. In Nisse, Ouwerkerk, St.-Anna ter Mui den en Hulst zijn al torenconcerten door de fanfare gegeven, deze en komende week zijn Vlissingen en Middelburg aan de beurt. JUWELIER VAN DE REE DE SC ifowo WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 i i J" f 3L| I A 8 I KANTOOR TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES POSTBUS 350 4380 AJ VLISSINGEN Verleden week vrijdag was de kerktoren van Groe- de middelpunt van dit unie ke muziekspektakel. Een aantal uren voor het concert in Groede zitten we in Melis- kerke, in het huis van Dies le Due, componist en sopraan saxofonist van de fanfare. Het is mooi weer, maar er staat een stijve bries. Dies overweegt dan ook om het concert uit te stellen, maar na enkele telefoontjes met het KNMI besluit hij het toch door te laten gaan, in de hoop dat de wind wat zal gaan lig gen tegen de avond. „Het idee om in en op de torens te spelen is enkele ja ren geleden geboren", vertelt Dies. „Enkelen van ons de den wat met straattheater en de straat is een uitstekend podium. Ook faniare is vaak een straatgebeuren, straat cultuur. Met de torenconcer ten brengen we muziek bij de mensen". Samen met Jan van Westen, de trommelaar in de fanfare, heeft Dies een aantal torens in Zeeland be keken. Daarbij is gezocht naar torens met galmgaten, een trans op 20 a 30 meter hoogte en een klok die de uren slaat. Er zijn twaalf ge schikte torens gevonden. Door de medewerking van „Uit in Zeeland", die de pu bliciteit en organisatie ver zorgt, zijn contacten gelegd met de betreffende gemeen ten. Enkele gemeenten rea geerden negatief, waaronder Goes: bang dat de torenklok beschadigd zou worden. Tien gemeenten bleven er over. Dies: „Samen met Jan heb ik de toonhoogte van de uur werkklok vastgesteld en de afstand tussen de slagen ge meten. De klok is het uit gangspunt van de composi tie, alle instrumenten wor den getransponeerd naar de toonhoogte van de klok. Dat is bij iedere toren weer ver schillend, wat het extra moeilijk maakt". De fanfare heeft in april een paar keer geoefend op de St.-Jacobsto- ren in Vlissingen en op de to ren in Groede. Dat leverde de politie nogal wat tele foontjes op van mensen die nieuwsgierig waren of hun middagdutje niet konden doen. Dies: „Eigenlijk zou er ,een toren midden in de poler moeten staan, maar ja, die is er niet. We hebben nu heel weinig kunnen oefenen". Het muziekstuk dat Dies voor de klokken van de tien dorpen en steden en de fan fare heeft gecomponeerd duurt 35 minuten en heeft als titel „300 uren" meegekre gen. Dies: „Tijd is een heel boeiend gegeven; een klok die twaalf keer slaat, geeft aan dat er 12 uren zijn ver streken, 12 uren waarin van alles gebeurd is". Om 4 uur zitten we op de boot naar Breskens met zeven fanfare leden. De andere fanfarele den nemen de boot van 5 uur, omdat ze tot die tijd moeten werken. Dies: „We hebben erg veel werk met de fanfa re: we worden veel gevraagd voor optredens in binnen- en buitenland en verleden jaar hebben we een langspeel plaat gemaakt. De optredens moeten we in de weekends plannen omdat de meesten (nog?) andere werkzaamhe den hebben. Dat is allemaal wel druk, maar daar staat tegenover dat we er allemaal erg veel lol in hebben". Om halfzes is deQfanfare compleet en wordt in de vrachtauto van de fanfare een boterham gegeten. Een bont gezelschap, dat vanach ter de ramen op het dorps plein in Groede wordt be- MIDDELBURG - In 1980 hebben weer meer Zeeuwen boe ken geleend bij de verschillende bibliotheken in de provin cie, zo blijkt uit het jaarverslag van vijftien bibliotheekor ganisaties. In dit gecombineerde jaarverslag ontbreken de gegevens van de openbare bibliotheken van Terneuzen en Middelburg. De stijging van uitleningen en bezoekers is des te meer opvallend, omdat al enkele jaren paal en perk wordt gesteld aan de groei van het personeel en geld voor de biblio theken. Uit het jaarverslag blijkt ook dat verschillende biblio theken met ernstige huisves tingsproblemen te kampen hebben. Menig bibliotheek is al tien tot vijfentwintig jaar oud en in die tijd is het bi bliotheekwerk stormachtig gegroeid. Volgens het ge combineerde jaarverslag van 1970 werden aan 40.000 leden 340.000 boeken uitge leend uit een totaalbezit van 400.000 boeken. Tien jaar la.- ter zijn er meer bibliotheken, maar is de huisvesting van de al bestaande bibliotheken vaak gelijk gebleven. Niette min leenden vorig jaar meer dan 90.000 Zeeuwen bijna 3,5 miljoen boeken uit een totaal bezit van 1 miljoen. Deze groei is volgens mr. W.D. de Bruine, directeur van de Provinciale Bibliotheekcen trale, voor een groot deel aan de inzet van het personeel te danken. De openbare bibliotheek van Vlissingen en het filiaal in Oost-Souburg zagen het aantal uitleningen in 1980 met tien procent stijgen ten opzichte van 1979. Door uit breiding van de route van de bibliobus werden ook hier meer boeken „verhandeld". De dienstverlening aan de klanten werd vergroot door invoering van teletekst en viditel in de centrale biblio theek van Vlissingen. Met de aanschaf van deze appara tuur en door de uitbreiding van het bezit aan dia's en ge luidsbanden is de bibliotheek niet langer meer het exclu sieve domein van het ge drukte woord. Het bereik van de speciale bibliobus voor toeristen was vorig jaar beperkt. De be langstelling van toeristen was groot, maar verschillen de gemeenten vonden de kosten echter te hoog. il Fanbfare St.-Juttemis, van links naar rechts: Henk Don (tenorsax), Dies le Due (componist, sopraansax en doedelzak), Nick van Raay (baritonsax), Pierre Schwartz (doedelzak, accordeon en beitels), Patricia Bey sens (bas tuba), Peter le Due (trombone), Gusta le Due (euphonium), Luc Mishalle (tenorsax), Mike Zinzen (altsax), Rob Maaskant (altsax), Cees But (slagiverk) en Jan van Westen (grote trom). VLISSINGEN/MIDDEL BURG - De twee Walcherse ziekenhuizen hebben één centraal postadres gekregen. Brieven voor het Bethesda St. Joseph en het Gasthuis moeten sinds 1 juli naar: Postbus 640, 4330 AP Middel burg. Ook de besturen en direc ties van beide ziekenhuizen en het bestuur van de Stich ting Streekziekenhuis Wal cheren zijn op dit postadres bereikbaar. Verloving vingen uitzoeken zorgt voor de luiste tl eer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen loerd. Rob Maaskant (altsa xofonist): „Iedereen heeft een verschillende muzikale achtergrond of helemaal geen: een slagwerker uit de drumband-wereld, mensen die zich bezighielden met jazz en free-jazz, één met middeleeuwse liederen. Zelf heb ik met Dies en Niek van Raay (die bariton-sax speelt) in de popgroep Beautiful Idaho gespeeld, maar daar was ik op uitgekeken. Je bent dan erg gebonden aan donkere ruimten - we wilden de straat op. We leerden Walter de Buck kennen, de Vlaamse liedjeszanger. Met hem speelden we in de Gent se fanfare „De Lochte Gen- teneers", een vrolijke bedoe ning, want, zoals je weet zijn drank en fanfare in België sterk met elkaar verbonden. We speelden marsen, sam ba's, walsjes, maar op den duur kregen we ons eigen idee over een improviseren de fanfare". Dat was in 1975; de fanfare startte toen met zes mensen, nu zijn er twaalf. Een hechte groep mensen, de jongste is 23, de oudste is 54. Dies: „Het begin was moeilijk. Sommi gen moesten nog een instru ment leren bespelen, maar langzaam groeide een vorm. Onze muziek is moeilijk in een hokje te stoppen, er zit ten allerlei elementen en in vloeden in verweven. De muziek die we maken is erg Lees verder op 2e tekstpagina MIDDELBURG - „Geelwitte slootkanten, wegbermen en plekken rond palen en bomen; we hebben er de afgelopen maanden weer volop van kunnen genieten, dat de Grote Vergeler in actie was", schrijft de Gouden Delta, het blad van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, in het afgelopen week uitgekomen nummer. Het gaat om het doodspuiten van onkruiden door gemeenten, waterschappen en boeren. Dat gebeurt met gifstoffen die weliswaar officieel zijn toegela ten, maar die daarmee nog niet „bewezen veilig" hoeven zijn, aldus de Gouden Delta. Het blad haalt een onderzoek van de Stkchting Natuur en Milieu aan waaruit blijkt dat vier veel gebruikte middelen wel degelijk gevaarlijk zijn. Drie ervan zouden zelfs kankerverwekkende eigenschappen hebben. De vier middelen zijn: 2,4 D dat vooral wordt gebruikt voor het doden van made liefjes, hoefblad, weegbree en dergelijke op gazons en sportvelden, Paraquat dat in bloemperken en langs weg randen wordt gespoten, Si- mazine dat op stoepen, fiets paden en in parken wordt gebruikt en Amitrol tegen onkruid tussen tegels en op paden. Acties tegen het spuiten hebben tot nu toe nog weinig resultaat gehad, schrijft de Gouden Delta. „In Zeeland moet nog veel veranderen, want na een brief van het Zeeuws Coördinatieorgaan verleden jaar aan allerlei in stanties met het verzoek niet meer te spuiten, heeft alleen Provinciale Waterstaat posi tief gereageerd. Zij wil tem peren. Maar de meeste ge meenten spuiten nog steeds veel te veel", aldus het blad. Mensen die zich zorgen ma ken over overvloedig spui tende gemeenten of weg schappen wordt aangeraden na te gaan met welke mid delen wordt gespoten en bij de gemeenten op beperking aan te dringen. Men kan ook de VMZ waarschuwen. Het adres is Postbus 192, Middel burg, tel. 01184-68087. Spuiten is volgens de Gou den Delta juist hét middel om ongewenste onkruiden in de bermen en slootkanten te kweken. „Door spuiten ont staat namelijk maagdelijke grond. En wat groeit daar als eerste weer op? Juist, on kruid als distels en kleir: hoefblad". Het alternatief is het uitzaaien van zogenaam de bodembedekkers, laag- groeiende planten die voor komen dat bijvoorbeeld dis tels de kop opsteken. Het ge volg is een mooie grazig- groene slootkant, aldus de Gouden Delta. VLISSINGEN - Vrijdag 10 juli houdt de Stichting Vlis- sings Activiteiten Fonds windhondenrennen op het sportpark Bonedijke. Deze wedstrijden worden gehou den in samenwerking met de Zeeuwse Renhonden Vereni ging en beginnen om half acht. De honden rennen over een afstand van driehon derdvijftig meter, eerst in se ries en later in de finale. Deelnemers zijn de rassen Greyhound, Afghaan en Whippet. Jilleba bouwde 40 jaar aan zijn foto: Cor Schuilwerve. -èjp miniatuurkermis VLISSINGEN - In het ka der van het straatfestival stelt de heer Jilleba uit Vlis singen zijn miniatuurkermis ten toon in gebouw de Bree- hof aan de Breestraat. Nog tot en met 26 juli kan men daar gaan kijken naar in to taal vijftien kermisattraties. Jilleba heeft deze minia tuurkermis gebouwd in veertig jaar tijd. De kermis omvat allerlei attracties als later groot ben, bouw ik er zelf ook een, heb ik altijd ge zegd en daar werd ik door mijn vader steeds aan herin nerd. Het eerste werkstuk dat ik maakte, was de stoom- carroussel, zoals die in de Ef- teling nog draait." Jilleba heeft deze carrous- sel bijzonder goed nage maakt. De carroussels hele maal versierd met glinster- steentjes uit oude broches. In vertelt Jilleba. „Ik hou niet van knoeiwerk, alles moet bij mij precies en keurig af gewerkt zijn, tot in de klein ste details, eerder ben ik niet tevreden. Er bestaan geen tekeningen van dergelijke bouwwerken. Ik ben zelf vaak op de kermis gaan kij ken, hoe het er allemaal pre cies uitzag en dat heb ik dan geprobeerd zo natuurge trouw na te maken. Mijn L MS. «Itt- draaimolens, reuzenrad, hobbelende geit, zweefmo len, bootjesschommels en dergelijke. Ook aan de bal lentent, poffertjes en oliebol - lenkramen is gedacht, alles vrijwel perfect nagemaakt. Jill^a: „Ik ben in de oor log begonnen met het bou wen van deze kermis. Ik was eigenlijk op het idee ge bracht door mijn vader. Hij had indertijd een draaimolen van karton gemaakt, die wij als kleinen jongens natuur- liik nrachtig vonden. Als ik 1958 werd dit werkstuk be kroond door de Stichting de Gouden Handen. Alle attracties werken echt. Ook zijn er overal klei ne lampjes aangebracht, in totaal zo'n tweeduizend. De draaiorgels, die bij de draai molens een vrolijk muziekje maken, spelen alle verschil lende wijsjes. „Het is niet te zeggen hoeveel uren A^erk hst allemaal L". broer heeft voor de achter grond gezorgd: stadsgezich ten van Vlissingen, op de zelfde grootte, zo heb je het idee dat de kermis echt in Vlissingen staat opgesteld." Het is de derde keer dat de heer Jilleba zijn kermis ten toonstelt. De eerste keer was vier jaar geleden in Colijns- plaat. Ook twee jaar geleden tijdens het Straatfestival was de kermis in Vlissingen te zien. Er kwamen toen ze venduizend bezoekers. Jille- b?- „Er komrr ooi. we! vee! kermisexploitanten kijken. Die mensen zijn altijd reuze enthousiast als ze dit zien. Men heeft mij ook wel ge vraagd de kermis vaker ten toon te stellen, ik heb aan biedingen gehad uit heel Ne derland, maar daar voel ik weinig voor". Velen hebben gevraagd de kermis te mogen kopen, maar daar wil Jilleba hele maal niet van horen. Hij breidt de kermis overigens steeds nog uit. Het nieuwste stuk is een wat modernere kermisattractie, de polyp. Als de tentoonstelling is af gelopen, wordt de kermis op gebroken en in twee en veer tig bijbehorende vrachtwa gentjes opgeslagen. Alleen de stoomcarroussel heeft al dertien wagens nodig. Jille ba heeft bij een eventuele volgende tentoonstelling dan wel weer veertien dagen werk om alles weer op te bouwen. De kermis is te zien tot en met 26 juli, iedere dag, ook zondag van twee tot zes en van zeven tot negen uur

Scheldebode | 1981 | | pagina 1