Particulier opent luchtvaartmuseum Expositie brengt groei loodswezen in beeld Zondag eendencross op Scheldecircuit ■B OE MEE EN WIN I Wielerronde I Koudekerke 020-214444 IN DE NATIONALE RODE KRUIS PUZZELSPELEN MARATHON! Verbinding met Schroeweg afgesloten Vlissingen herstraat wegen Tevens opening havencomplex en visserijdagen Graanloods Kookclub zoekt vrijwilligers Kledingbeurs zin Open Hof Soos in Bachten Komma trok wekelijks 425 bezoekers Drive-in-show in Zuiderbaken fl.OOO.OOO,- SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 JUN11981 DRAAI NU: ca. 30.000 prijzen t.w.v. meer dan - 070-469595 J, COUPON (op een briefkaart plakken: f 0,45. óf in een geopende envelop stoppen: f 0,55 postzegel) Ja, ik doe méé met de NATIONALE RODE KRUIS PUZZELSPELEN MARATHON! 211 Midgard sluit seizoen af met filmweek en popdag MIDDELBURG - Het Middelburgse jongerencentrum Mid gard bestaat nu alweer ruim zes jaar. In die tijd heeft het cen trum zich weten te ontwikkelen tot een centrum war tal van activiteiten plaatsvinden voor en door jongeren. Juist dit laatste is in Midgard belangrijk: het beleid van het centrum is erop gericht om de bezoekers actief te betrekken bij de acti viteiten van het centrum. Momenteel zijn er zo'n 80 jongeren actief in diverse werkgroepen. Kees van Drongelen, staf medewerker van Midgard: „Het afgelopen jaar hebben we gezocht naar een organi satievorm waarbij bezoekers zoveel mogelijk aan bod ko men en ef toch efficiënt ge werkt kan worden. De na druk voor de 4 stafmedewer kers is veel meer komen te liggen op coördinatie en on dersteuning van de werk groepen, die verder zo zelf standig mogelijk draaien". Als voorbeeld geeft Kees de filmwerkgroep. Deze werkgroep die anderhalf jaar geleden is opgericht heeft als streven minstens een keer per week een film te vertonen. De werkgroep be staat uit zes bezoekers die zelf verantwoordelijk zijn voor de programmering, pu bliciteit en vertoning van de films. Het jongerencentrum beschikt over een kleine zeefdrukkerij waar door 7 jongeren de affiches voor ac tiviteiten van het centrum ontworpen en gedrukt wor den. De werkgroep „open bak" organiseert in het ka der van het project mensen zonder baan activiteiten voor werkloze jongeren. De werkgroep informatie dienstplicht verzorgt voor lichting over militaire dienstplicht en alles wat daarmee samenhangt. Op woensdag en zaterdag is de maaltijdgroep actief. Op deze dagen verzorgt deze werkgroep een maaltijd die zo goedkoop mogelijk is en toch gezond. Een andere werkgroep voert de redactie van de Midgard-krant die iedere maand verschijnt. De werkgroep open program mering verzorgt de optre dens van popgroepen, thea ter en cabaret en dergelijke. Sinds april '80 organiseren een aantal scholieren het zo genaamde scholierencafé. Kees van Oosten, scholier, legt uit wat dit inhoudt: „Het scholierencafé is een plek waar scholieren met zaken bezig kunnen zijn die op school weinig aandacht krij gen of helemaal niet moge lijk zijn". Kees geeft als voorbeeld discussiemidda gen over seksualiteit, pro jectonderwijs en indoctrina tie op school. Kees: „Het is bijvoorbeeld ook mogelijk om hier een ongecensureerde schoolkrant te maken". Sinds een jaar is Kees actief in het scholierencafé. Hij vertelt hoe hij met deze activiteit voor scholieren in contact kwam: „Ik wilde op school een leerlingenraad oprichten, maar ik wist niet hoe ik dat aan kon pakken. Toen ik hoorde dat er in MIDDELBURG - Afgelo pen maandag is begonnen met de werkzaamheden om de verbinding Schoutstraat - Prinsenlaan met de Schroe weg definitief af te sluiten voor het gemotoriseerd ver keer. Alleen de fietsers en brom fietsers zullen nog gebruik kunnen maken van deze doorgang. Als gevolg van de werkzaamheden is de afslag Hozenweg aan de Schroeweg tijdelijk afgesloten. Het werk zal enkele weken du ren. Door middel van borden worden omleidingsroutes aangegeven om de Magi- straatwijk en Souburg te be reiken. VLISSINGEN - Afgelopen week is in Vlissingen begon nen met het herstraten van de op de Koudekerkseweg aansluitende straatgedeelten van de Hogeweg, de Vrij- domweg, de Sottegemstraat, de Prins Bernhardlaan en de Olympiaweg. De kruisingen van deze straten zullen in deze volgorde één voor één gedurende een week worden afgesloten voor verkeer. Het parkeerterrein van de Be- thesda-Sint-Josephzieken- hus zal in de week van de werkzaamheden op de krui sing Koudekerkseweg-Sotte- gemstraat toegankelijk zijn vanaf de Koudekerkseweg voor zowel in- als uitrijden. Midgard een scholierencafé bestond, ben ik daar eens heen gegaan. Met ondersteu ning van het café is het ge lukt om op school een leer lingenraad van de grond te krijgen die maandelijks met een aantal docenten verga deren. Op deze manier heb ben scholieren inspraak op het reilen en zeilen van hun school". De diverse werkgroepen hebben maandelijks een werkgroepenoverleg waar ervaringen uitgewisseld worden en het beleid van Midgard eigenlijk gemaakt wordt. Kees van Drongelen: De mensen die aan het werk groepenoverleg deelnemen zijn eigenlijk een spiegel van het publiek dat Midgard be zoekt. Temeer omdat uit het werkgroepenoverleg een aantal jongeren vertegen woordigd zijn in het algeeen bestuur, bestaat er in de or ganisatievorm een directe relatie met het publiek". Juist omdat het aantal ac tiviteiten en het aantal be zoekers het laatste jaar sterk s toegenomen maakt Kees duidelijk dat iemand die conciergetaken (onderhoud, voorraad, enz.) en admini stratieve taken op zich kan nemen noodzakeijk is voor het soepele verloop van Mid gard. Kees: „Uit besprekingen met het ZOOS (Zeeuwse on dersteuning organisatie So ciaal Cultureel Werk) waar bij we een analyse van Mid gard hebben gemaakt, is dit duidelijk naar voren geko men. Juist door de enorme groei van Midgard i n activi teiten en bezoekers kan van de stafmedewerkers niet meer verlangd worden dat zij zorgen dat er bijvoorbeeld voldoende bierviltjes zijn". In de maand juli zijn er in Midgard geen activiteiten. In september starten weer een aantal cursussen zoals foto grafie, yogha, dramatische expressie- theater-spel, pop pen maken, metaalbewer king e.d. De filmwerkgroep besluit het seizoen met een film- week. In de week van 22 tot en met 27 juni worden in to taal negen films vertoond. De films variëren van de Ja panse filmer Kurosawa tot de Last Walz van Martin Scorsese. Programma filmweek: Woensdag 24 juni:" Mid dagvoorstelling voor kinde ren en volwassenen. Laurel en Hardy in het wilde wes ten. Aanvang 15.00 ur. Stal ker van de Rus Andrej Tar- kowsky. aanvang 20.30. Donderdag 25 juni: Les de moiselles de Wilco film van' Andrej Wajda anvang 20.30. Vrijdag 26 juni: Who's af raid of Virginia Woolf film% van Mike Nichols met Ri-* chard Burton en Elizabeth Tayloer, aanvang 20.00 uur. Cet obscur object du desir van Luis Bunuel. aanvang' 23.00 uur. Zterdag 27 juni: Yellow1 submarine, tekenfilm, aan vang 20.30 uur. The last walz van M. Scorsese aanvang 23.00 uur. De entree is vier gulden voor de avondvoorstellingen en tweevijftig voor de mid dagvoorstelling. Een week kaart voor alle films kost f 20,00 en is verkrijgbaar aan de bar in Midgard. Hier zijn eveneens programmaboekjes met een beschrijving van de inhoud van de films die ver toond worden verkrijgbaar. Jongerencentrum Midgard - Kuiperspoort - Middelburg tel. 01180-14281. Het pand waarin het Middelburgse jongerencentrum Midgard de laatste jaren gevestigd Van 27 juni tot en met 4 juli „Toeristenweek" op Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Van zaterdag 27 juni tot en met zaterdag 4 juli wordt voor de dertiende keerde „Toeristen- week Colijnsplaat" gehou den. Deze traditionele week op Noord-Beveland krijgt dit jaar een grootser karakter dan ooit. Het festijn wordt namelijk gekoppeld aan de opening van het nieuwe ha vencomplex en aan de Visse rijdagen die voor de tweede keer in Colijnsplaat worden gehouden. Met name de laat ste twee dagen van de acht daagse feestweek zullen daardoor bruisen van activi teiten. Kortom: een scala van eve nementen dat het organise rende comité tot stand heeft gebracht in samenwerking met de vereniging „Zevibel" (Zeeuwse Visserij Belangen) en de vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten". „Ik ga er van uit dat niet alles van een kant kan ko men. Je kunt niet alleen maar geld willen verdienen aan de toeristen, maar je zult er ook wat tegenover moeten stellen", zegt de heer J.A. Pouwer voorzitter van het organiserende comité over het waarom van de toeris tenweek, een gebeuren dat voortgekomen is uit een bra derie van de muziekvereni ging aldaar. Het programma van de week is afgestemd op de toe risten en daar is op Noord- Beveland geen gebrek aan. Toen de eerste toeristenweek werd gehouden waren er dertig zomerwoningen, nu 134, wat een indicatie is voor de enorme groei van het toe risme. In dezelfde periode< zijn op Noord-Beveland ook verschillende campings uit de grond gestampt. Kamper land heeft er nu drie, Wisse- kerke een en Kortgene twee. De toeristenweek kent een groot aantal vaste onderde len, die zich met name afspe len in de tot amusementshal omgebouwde graanloods, die ruimte biedt aan zo'n zes honderd bezoekers. Hoogtepunten van de week worden volgens de heer Pouwer het optreden van het „Schelde Loodsen- koor" en de brassband Wil- helmina op vrijdag 3 juli om 20.00 uur, de muzikale show waarmee de showband Axel op zaterdag 4 juli om 19.30 uur het buitengebeuren van de week afsluit én de met twee Friese paarden bespan nen rasechte paardentram, die op zaterdag 4 juli van 14.00 tot 22.00 uur geheel gra tis ritten verzorgt tussen de haven en de amusementshal. De grootste toeloop wordt eveneens die laatste dag ver wacht, wanneer voor de fes tiviteiten van Zevibel zo'n 1200 zeilers in Colijnsplaat worden verwacht. Diezelfde dag begint om 14.00 uur een rondvaart op de Ooster- schelde met vissersschepen en wordt om 15.00 uur de eer ste „klapbank" in Colijns plaat geopend. Deze „klap bank", die is gebouwd op verzoek van de bejaarden, is een glazen „praathuis", van waaruit men over de Ooster- schelde kan turen. Van groot belang voor de bevolking is natuurlijk de officiële opening van de ge meentelijke vismijn op za terdag 4 juli door de commis saris van de koningin, dhr. C. Boertien. Om 15.00 uur zul len drie parachutespringers landen op het terrein van de oude landbouwhaven. De captain van het team zal de sleutel van de vismijn over handigen, waarmee commis saris Boertien de opening zal verrichten. ^iiiliiiiiiiliililillliiililliiiiiiiliiiiiiiiiiiilliiiliiiiiilililiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiilllllillliiiiiiiiiiiiiiiiiniit: KOUDEKERKE - Voor de vijde achtereenvolgende 1 keer wordt vrijdagavond 3 juli de wielerronde van Koudekerke verreden. De B-trimmers openen het programma daar om 17.00 uur. Daarna komen om 18.00 uur de liefhebbers aan de beurt. Onder hen diverse Brabanders en uiteraard de I streekfavorieten Sam Broersma, Adrie Stroo, Kees de Nooyer, Rien van Lienden en Nout Westerbeke. De junioren vormen de hoofdmoot van het pro- gramma. Zij vertrekken om 19.30 uur en er zijn 70 in- schrijvingen binnengekomen. Plaatselijk favoriet is Hans Lenstra. Daarnaast zijn diverse andere sterke Zeeuwen van de partij als Carlo i Steel, Pierre Raas, Toon Vermeulen en Frits de Best. i Grootste concurrent van de Zeeuwen is ongetwijfeld de Brabander Matti de Baat. TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiniiiiiNiiiiiiiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiin VLISSINGEN - Vlissingen is een museum rijker. Aanstaande zaterdag gaat aan de Vrouwestraat 3 „Ika- rus" open, een klein aan de luchtvaart gewijd museum. Initiatiefnemer is luchtvaartenthousiast Peter Bölling, voorzitter van de F-16 Fanclub en hoofdredakteur van The Aviation Collector. De tentoonstelling die Bölling sinds '77 in het hele lang heeft georganiseerd, wilde hij nu een permanent karakter geven. Het kleinste voor werp dat in het museum te zien is, is een postzegel, het grootste een vliegtuigmotor. Verder worden er para chutes getoond, een schietstoel en emblemen, affiches, stickers, vlaggen, enzovoorts die met de militaire en burgerluchtvaart te maken hebben. Het museum is dinsdags tot en met zaterdags geopend van elf tot zes uur. VLISSINGEN - Het buurt huis „Het Buut" zoekt nog twee vrijwilligers voor de kookclub in het komende seizoen. Het gaat er om acht- tot tienjarige jongens en meisjes enige vaardigheid in de kookkunst bij te brengen. De club draait op maandag avonden vanaf september en wel van kwart voor zeven tot acht uur. VLISSINGEN - Zaterdag 27 juni wordt de laatste kin- derkledingbeurs gehouden van het seizoen in het Open Hof. Tussen negen uur een halfelf tot halfeen kan de kleding dan gekocht worden. TELE-LUISTERSPEL Teddy Scholten presenteert dag en nacht de Rode Kruis-luisterspellijn VLISSINGEN - Tot en met 13 september is in het Stedelijk Museum van het Bellamypark in Vlissingen de tentoonstel ling „Van Frans Naerebout tot Walradarketen" te zien. De tentoonstelling gaat over het loodswezen op de Westerschei- de. De expositie is opgebouwd uit drie onderdelen: enkele punten uit de geschiedenis van de beloodsing op dhet Westerscheldegebied, de ont wikkeling van de gebruikte scheepstypen en de beton ning en bebakening van de Scheldemond. In een apart zaaltje worden doorlopend twee films op videoband ver toond. Het zijn de films Vaarwater van de dienst Scheepvaart en maritieme zaken en de kortgeleden op genomen film Loodsenwerk. Al in de Middeleeuwen werden er in het Scheldege- bied schepen beloodst die via het moeilijk bevaarbare Zwin Brugge wilden berei ken. Een van de eerste be langrijke loodsen die vanuit Vlissingen schepen bege leidde op de Westerschelde was Frans Naerebout. Hij was naast loods ook visser. Pas na de Franse tijd en de Belgische revolutie in 1830 werd het loodsen wettelijk geregeld. Ook is op de expositie te zien welke schepen in de loop der tijd werden gebruikt. De eerste schepen die gebruikt werden door het loodswezen waren omgebouwde visser schepen. Pas later werden er voor de loodsen speciale scheepjes gebouwd, die aan een aantal eisen voldeden. In deze ontwikkeling is ook de verandering van zeilvaart naar motorvaart te zien. In het laatste deel van de ex positie zal getoond worden waar en waarom er bakens liggen. VLISSINGEN - De vaste activiteiten die wekelijks geor ganiseerd worden door de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen werden in 1980 door een groot aantal bejaarden bezocht. De soos in Bachten Komme trok wekelijks zo'n vierhonderdvijfentwintig bezoekers. Voor de soos in Bach ten Poorte was dit aantal tweehonderd, in Bachten Reede honderdvijfenzeventig en in de Vijf Klavers in Ritthem vijf tien. Deze gegevens staan in het jaarverslag van deze stich ting over 1980. Veel belangstelling be stond er ook voor de bewe- gingslessen, die zowel gym nastiek als volksdansen in houden. Naast de vaste we kelijkse oefenmiddag hiel den de bejaarden in januari een nieuwjaarsbal, georga niseerd door de dansgroep van Bachten Reede. Hier voor werden ook de dans groepen van Bachten Kom me, Bachten Poorte, en Walk-Inn evenals dansgroe pen uit Middelburg en Kou dekerke uitgenodigd. Deze middag werd een groot suc ces. Minder succesvol was de spelmiddag in het kader van de recreatieve sportbeoefe ning die in augustus gehou den werd in Bachten Reede. Hiervoor kwamen slechts vijfentwintig belangstellen den naar het dienstencen trum. Voor de uitvoering van de verschillende activiteiten zorgden zo'n honderdvijfen zeventig vrijwilligers. Zij traden op als gastvrouw, be geleidden de diverse crea tieve groepen, volksdans groepen en de telefooncirkel en verzorgden het uitlenen van boeken en puzzels. MIDDELBURG - Vrijdag 26 juni wordt de laatste drive-in-show van het sei zoen gehouden in het Zui derbaken in Middelburg. Vanaf acht uur verzorgt DJ Benny van de Veronica Om roep Organisatie de presen tatie van deze discoavond. RILLAND-BATH Aanstaande zondag zal er weer een eendencross wor den gehouden op het Scheldecircuit te Rilland- Bath. De wedstrijden be ginnen om 12.00 uur en de entree bedraagt zes gulden (kinderen betalen drie gul den). Dat een eendencross een spectaculair gebeuren is, bleek al tijdens de eerste wedstrijd in april. On danks het feit dat het de gehele dag regende, waren er toen toch nog zo'n vijf honderd betalende bezoe kers. Per manche ofwel rit zien we twaalf a vijftien rijders tegelijk in actie. In totaal gaan er zondag veertig a vijftig rijders van start, elk voor drie manches van tien ronden. Daarna volgt een verlie zersronde en daarna de fi nale van vijftien ronden. De uitslag telt mee voor het Nederlands Kam pioenschap. Leen Mol uit Zierikzee is een van de goede kansheb bers naast de huidige Ne derlands kampioen Mark Willekens. ALS DEELNEMER ONTVANGT U 3x PER JAAR HET EXCLUSIEVE TIJDSCHRIFT "MARATHON" GRATIS THUIS Stuur onderstaande coupon naar: Nederlandse Rode Kruis, Postbus 30427, 2500 GK 's-Gravenhage Telefonisch aanvragen: I ClCl UI llOd l aaiivioygn. (alleen tijdens kantoor-uren) TZ— Stuur mij het tijdschrift "MARATHON" GRATIS toe. Naam mevr/heer Adres Postcode Woonplaats Postgiro- of bankrek. nr. (opgave voor toezending van belang)

Scheldebode | 1981 | | pagina 11