Democratie nog ver zoek in bestuur van bejaardencentra WAAROM K? OMDAT HET RODE KRUIS VAN ONS ALLEMAAL AFHANKELIJK IS! GEEF! ABVA-KABO-BESTUURDER VAN DONGEN: ZEEUWS ROCKCIRCUSTONY DECIBELTINI Volksdansgroep uit Finland in Oostkapelle Wat, waar op Walcheren Keramiek Teja van Hotten in ZKC SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 JUNI 1981 (Door: Karei Pleunis) MIDDELBURG - „Het democratiseringsproces in onze bejaardencentra verloopt bijzonder moeizaam. Zeeland neemt, in het licht daarvan gezien, geen unieke positie in en kent derhalve nog geen enkel tehuis waar sprake is van een ideale bestuursvorm." Kernachtige uitspraken, opgetekend uit het relaas van Jan van Dongen, bondsbestuurder van de ABVA-KABO, de vakorganisatie voor onder meer personeel in bejaardentehuizen en in die functie verwoed strijder voor een „beter" bestuur van de huizen voor de „grijze generatie". Bepaling Wettelijk Meer druk 211 Fietspuzzeltocht Seroos- kerke - De sportvereniging Serooskerke houdt donder dag 11 juni voor de zesde maal een fietspuzzeltocht. Iedereen kan zich vanaf halfzeven inschrijven voor de twintig kilometer lange tocht in het verenigingsge bouw De Zandput in Seroos kerke. De eerste deelnemer start om kwart voor zeven. Kynologenclub - Dinsdag 16 juni komt de Kynologen club Zeeland weer bijeen en wel in het Zuiderbaken in Middelburg. De bijeenkomst begint om halfacht met een lezing van de bij hondenlief hebbers bekende dr. van de Molen over het thema: de voeding van de hond. Ook niet-leden zijn welkom. Ontspanningstechniek Een ontspanningstechniek via de transcendente medi tatie maakt beoefenaars ge middeld zeven jaar jonger dan ze zijn. Dat menen al thans de mensen die zich tweemaal per dag twintig minuten aan deze meditatie- vorm wijden. De „biologi sche" leeftijd van een veer tigjarige zal dan rond de drieëndertig jaar zijn. Wie er meer over wil weten, kan vrijdag 12 juni vrijblijvend informatie krijgen tijdens een bijeenkomst aan de Schuitvaartgracht 315 in Vlissingen. Het begint om halfacht. Coopertest - Dynamo'70 geeft donderdagavond 11 juni iedereen de gelegenheid zijn of haar conditie te testen op de atletiekbaan van het sportcomplex aan de Na- ssaulaan in Middelburg. Dat gebeurt via de zogenaamde Coopertest: iedereen krijgt twaalf minuten de tijd om in eigen tempo een zo groot mo gelijke afstand af te leggen. Uit een tabel valt dan aan de hand van de afgelegde af stand af te lezen hoe het met de conditie van de deelnemer gesteld is. Iedereen die de twaalf minuten volloopt, krijgt een diploma met daarop vermeld de afstand. Liefhebbers kunnen zich in schrijven vanaf zes uur tot acht uur. De eerste groep lo pers start om halfzeven. Rozekruisers - „Hoe komt een microkosmos tot stand?" Wie het antwoord op deze vraag wil weten, moet de openbare lezingavond van het Rozekruisers Genoot schap bezoeken. De folisofie van de Rozekruisers wordt uiteengezet op vrijdag 12 juni in De Schakel, Bachten- steene 14, Middelburg. Het begint om acht uur. Kindergroepen de Hay- man - De kindergroepen uit de Middelburgse wijk Dau- wendaele laten vanavond van zeven tot halfnegen zien wat zij het afgelopen jaar onder de hoede van het so ciaal-cultureel werk de Hay- man hebben gepresteerd. De slotavond in het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele kan door ouders en andere belangstellenden worden ge volgd. In een expositie zijn werkstukjes te bewonderen van de kleuters, van de club voor zes tot negenjarigen en de twee clubs voor negen tot twaalfjarigen. Twee groep jes geven een demonstratie volksdansen en een groep speelt een zelfgemaakt to neelstukje. Verder is er nog een discoparade en een schimmenspel. Gewijde muziek ONDA - De Christelijke Brassband ONDA uit Middelburg laat zondag 14 juni van kwart over elf tot kwart over twaalf gewijde muziek ho ren op het Abdij plein in Middelburg. Jong Ambon toernooi - Veertien Molukse voetba lelftallen uit het hele land doen dit jaar weer mee aan het traditionele voetbaltoer nooi van de Middelburgse sportvereniging Jong Am- bon. De wedstrijden begin nen zaterdag 13 juni om halftien 's morgens op het sportcomplex aan de Na- ssaulaan in Middelburg. De toegangsprijzen voor vol wassenen zijn drie gulden vijftig, voor kinderen tot twaalf jaar en 65 plussers een vijftig. Hardrock - Zaterdag 13 juni is in de Middelburgse bar American swingende hardrock te horen van de Zeeuwse Savage Island Band. Het optreden begint om negen uur. De band be staat uit Peter Schipper, Pe ter Domisse en Bert Hooger- heide. Wielerkoers voor trim mers - Vrijdag 3 juli wordt er in Serooskerke een wie lerkoers verreden voor trim mers en trimsters. De wed strijden beginnen 's avonds om acht uur. Het Wielerco- mité Serooskerke verzoekt iedereen die mee wil fietsen zich zo spoedig mogelijk voor de wedstrijden in te schrij ven. Trimmers uit de ge meente Veere kunnen dat doen bij A. Suijk, Bisschops traat 3, Serooskerke tel. 01189-1747, dames, A- en B- trimmers bij Kees Riemens, Johan Lesagestraat 15, Mid delburg, tel. 01180-26041 Vrouwencaafé Trui - De gemeente Middelburg heeft het vrouwencafé Trui een eigen ruimte aangeboden. De vrouwen willen zich op dit aanbod beraden op een ge- spreksavond, maandag 15 juni in de ruimte van pop pentheater Parcival aan de Brakstraat 9. Het begint om kwart over negen en belang stellenden zijn welkom. Orgelconcert - Albert de Klerk, stadsorganist van Haarlem, geeft dinsdag 16 juni een orgelconcert in de Nieuwe Kerk van Middel burg. Het concert is er een van de serie zomeravond concerten die de Stichting Orgelcentrum in het land or ganiseert. Het begint om acht uur. De uit Oosterhout afkomstige bondsbestuurder formuleert erg „scherp", wetende dat hij daarmee aardig wat schenen raakt, maar ervan overtuigd dat het de enige wijze is om zowel personeel als directie te confronteren met de absolute noodzaak van een nieuwe bestuursvorm. Hoe die eruit moet zien is, en waarschijnlijk niet voor hem alleen, zo klaar als een klontje. „Bejaardencentra zij n al geruime tij d uit handen van de notabelen, de zoge naamde weldoeners. De staat heeft hun taak overgenomen, althans wanneer men de fi nanciële kant van de zaak be- kij kt. Bestuurlij k ligt het ech ter nog net als vroeger, de notabelen, de beter gesitueer den, zij maken nog steeds de dienst uit en dat kan, met alle respect voor hun inzet, ge woon niet langer meer. Daar om moet er een bestuursvorm komen waarbij bewoners, personeel en belangenorgani saties samen de verantwoor delijkheid voor een gedegen beleid dragen." Informerend naar de haal baarheid van die kaart zegt Van Dongen: „We zijn er nog lang niet en met deze Tweede Kamer zal het ook bijzonder moeilijk zijn de heilige huis jes geleidelijk aan af te bre ken. Immers, de regerings partijen bestaan voor een groot gedeelte uit personen die weliswaar een aantal ja ren geleden al hebben toege geven dat een nieuwe be stuursvorm best welkom zou zijn, maar nou niet direct van ongeduld staan te trappelen om die constatering te struc tureren en naar de praktijk toe te brengen. Anders ge steld, je vindt hun „vrienden" terug in de besturen van de tehuizen." er na de komende verkiezin gen een ander kabinet uit de bus rolt. „Mocht dat wel het geval zijn dan bestaat er in ieder geval meer hoop op een snellere democratisering in de bejaardenhuizen." Van de kant van de Neder landse volksvertegenwoordi gers heeft men het de laatste jaren niet moeten hebben. Toch hebben de ABVA-KA BO en andere, zij het kleinere vakorganisatiès binnen het bejaardenwezen, niet stilge zeten. In 1977 werd op het pad naar de democratisering, al thans zo leek het, zelfs een enorme stap in de goede rich ting gezet. Was wettelijk be paald dat bedrijven of instel lingen met meer dan honderd werknemers een onderne mingsraad in het leven moes ten roepen, in de CAO voor personeel van bejaardente huizen werd die norm op vijf entwintig gelegd en dat bood perspectief. Vier jaar nadat die bepaling is opgenomen blijkt echter, ook in het Zeeuwse, dat die ondernemingsraden nauwe lijks bestaan. „En dat is", zegt Van Dongen, „een betreu renswaardige zaak." Oorzaken signaleren voor het uitblijven van die raden is overigens niet eens moeilijk. „Besturen kunnen voorberei dingscommissies in het leven roepen en die functioneren soms erg langzaam. Verder blijkt er vanuit het personeel niet eens zo ontzettend veel animo voor een plaatsje in de o.r., misschien wel omdat het merendeel van het verzorgen de personeel het bejaarden huis slechts als een tijdelijke werkkring beschouwt. Bo- Wettelijk is er nog niets ge regeld en het blijft de vraag of OOSTKAPELLE - Maan dag 15 juni is in de sportzaal „De Halve Maan" in Oostka pelle een optreden te zien van de Finse volksdansgroep Turun Kiikurit. De groep danst onder begeleiding van koor en orkest Finse, La- plandse, Estlandse, Let landse en Zweedse volks dansen. Dit in wisselende originele kostuums die de groepsleden zelf hebben gemaakt uit handgeweven stoffen. De vijftig tot zestig in het bui tenland optredende leden van Turun Kiikurit, de beste volksdansgroep van Finland, wonnen al veel prijzen op concoursen. Het optreden begint om .acht uur. Toegangsprijs drie gulden, kinderen tot twaalf een gulden vijftig. Organisa tie en evenementencommis sie VW Oostkapelle. Hans van Hemert: Omdat er nooit tever geefs een beroep wordt gedaan op het Rode Kruis". vendien, en dat vind ik erg zwaarwegend, durft iedereen het niet aan om zitting te ne men in de ondernemingsraad. Tenslotte komt men op een stoel te zitten die soms de ver plichting kent wat minder vriendelijke woorden aan di rectie en bestuur te richten. De angst voor de baan, de promotie, kortom een ver klaarbare desinteresse die zelfs nog versterkt wordt door het gegeven dat vele verzorg sters part-time werken en het „bestuurlijke" aspect voor de personeelskant totaal niet zien zitten. De motivatie tij dens het werk is verder ook nog zo'n factor die de mensen er nauwelijks toe brengt oog te hebben voor de bestuurs- kant van een bejaardente huis. Daardoor ook is slechts de helft van het verzorgend personeel georganiseerd. „Het zou een goede zaak zijn, mochten we meer leden hebben. Je staat sterker in onderhandelingen en kan daardoor ook wat meer druk uitoefenen." Om dat doel te bereiken gaan de ABVA-KABO-be- stuurders langs de bej aarden tehuizen om voorlichting te geven. „Worden niet altijd met open armen ontvangen. Men beschouwt ons toch nog altijd als een aantal jongens die zonodig de zaak op hun kop moeten zetten. Achteraf valt het dan altijd mee, direc ties en bestuur, blijken dan meestal positief verrast over de manier waarop we ons praatje brengen. Nee, het is beslist geen reclame-voor stelling. Gewoon een stuk ob jectieve voorlichting." De echte kentering is er dus nog niet. „Nee, het instellen van de ondernemingsraden was een stapje maar als je kijkt hoeveel er op het mo ment functioeren zoals het moet, doet dat het ergste vre zen voor de tijdsspanne waar over de democratisering zich zal uitstrekken. En, de rechterlijke macht kan niets doen om directies, Jan van Dongen besturen te verplichten vaart te maken met de oprichting van een ondernemingsraad. De rechter kan alleen het in 1977 verworven recht erken nen maar niet sanctionerend optreden in de vorm van boe ten. Dat geeft de huidige be stuurders nog steeds de kans gewoon door te gaan op de zelfde voet als vroeger. Komt er een bestuursvaca- ture, nou dan vullen ze die zelf wel op. Van een democratische keuze is geen sprake, het per soneel en de cliënt staan bui ten spel. Nee, het ioordt nog een kwestie van jaren of er zouden dwingende maatrege len vanuit de Nederlandse re geringstop genomen moeten worden. MIDDELBURG - Van aanstaande zaterdag tot en met donderdag 2 juli is in het Zeeuws Kunstenaarscen trum keramiek te zien van de sinds anderhalf jaar in Middelburg wonende Teja van Hoften. Ze is Amsterdamse van geboorte (1951) en schoolde zich op de academie in Til burg en de Rietveld Acade mie in Amsterdam. Teja ex poseerde onder meer in gale rie Galjoen in Den Bosch, Idea Galery Den Haag en Lieve Hemel Amsterdam. In haar werk gaat ze uit van thema's als de natuur - het ontstaan en het groeien beeldt ze uit in kleine schel pachtige, embryonale ei vormpjes - de mens of de engel - in polyester experi menteerde ze met vleugels, vliezen, het achtergelaten kokon van een menselijke vlinder - en het lichaam dat ze zowel als landschap ziet als een gebaren makend en dus emoties oproepend iets. De tentoonstelling is te zien van dinsdag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot half zes, op woensdag- en vrijdagavond van zeven tot halftien en za terdag van negen tot halfeen en van twee tot vier uur. kan niet genoeg geswingd worden Regelmatig verschijnen in de krant advertenties waarin goochelaars, jongleurs, levende kanonsko gels, stuntmannen en stuntvrouwen, pinguins, huikdanseressen, huiksprekers en vuurspugers op geroepen worden om te solliciteren bij het Zeeuwse Rockcircus Tony Decibeltini. Sinds januari van dit jaar opereert dit bizarre gezelschap vanuit Walche ren. Bert van Leerdam, manager en discjockey van het rockcircus legt uit dat het een samengaan is van drie Walcherse popgroepen die een totaalpro gramma brengen dat aan elkaar gebreid wordt door de discjockey. „In feite brengen we een klein popfestival", zegt Bert. „Daarnaast is er altijd ruimte voor improvisatie: dat kunnen een paar clowns zijn die opeens rond gaan springen of een vuurspuger. Dat is allemaal van te voren niet te zeggen. We willen ge woon net zoveel lol hebben als het publiek en door dit soort zottigheden lukt dat al lemaal wel", vertelt Bert en thousiast. De naam rockcircus levert nogal eens wat moeilijkhe den op bij boekingen. „De meeste mensen denken dat het een groot circus is, maar in het kleinste zaaltje kun nen we spelen", zegt Peter Christ, drummer bij de pop groep „Down", een van de drie groepen van het Rock circus. „Er zitten circusas pecten in, maar de clowns, de vuurspuger en de buikdan seres en al wat er meer ge beurt zijn eerder een omlij sting van het optreden van de drie bands", aldus Peter. Het Zeeuwse Rockcircus bestaat uit ongeveer 15 men sen. Bert van Leerdam is de spil van het hele gebeuren. Bert: „Eind verleden jaar za ten we hier met een aantal mensen die in een band spe len te praten en toen kwa men we al pratende op het idee een soort collectief te vormen, vanuit Zeeland is het niet zo simpel om als groep in het land te komen omdat je altijd met grote af standen zit. Je moet dan re latief veel geld vragen en dat is vaak niet beschikbaar. Als je dan al je krachten bundelt kun je voor een betaalbare prijs samen een eind ko men". Naast deze zakelijke reden noemt Peter nog een andere reden: „De popgroepen ge bruiken materiaal en instru menten van elkaar en we kunnen veel van elkaar le ren. Daarnaast is het erg ge zellig om dit met een aantal mensen te doen. De sfeer in de groep is uitstekend, we hebben erg veel lol". Doel van het rockcircus is de mensen aan het swingen te krijgen. Bert: „Er kan niet genoeg geswingd worden; wij hebben er lol in en het publiek heeft ook een leuke avond". Hoe ziet zo'n optreden van het Zeeuwse Rockcircus er nu uit? Allereerst is er een optreden van de groep „Down", die wat op blues geënte muziek brengt. Ver volgens treedt de groep „S Welk' op, die de muziek zelf omschrijft als „symfonische hard-funk". Deze groep, die uitsluitend eigen nummers speelt, heeft op Walcheren bekendheid gekregen onder de naam „Domestic Child". Band nummer drie is de „Sa- vage Island Band", een hard- rockgroep die ook alleen eigen nummers speelt. Tus sen de optredens van de drie bands zorgt deejay Bert t'oor swingende mzuiek. Bert: „zoals je ziet is er voor ieder wat: blues, funk en hard rock". Het Zeeuwse Rockcir cus heeft tot nu toe onder meer een optreden verzorgt in de Middelburgse disco theek „Het Podium". Bert: „Dat was een erg geslaagde avond. We hebben deze zo mer een aantal optredens en mogelijk hebben campings belangstelling voor een avondvullend programma van het rockcircus. We heb ben plannen om volgend jaar een maand door Spanje te gaan reizen. Daarnaast tre den de groepen natuurlijk ook regelmatig apart op en laatst werd ik gebeld door een mevrouw die vroeg of het circus kon optreden op een kinderparty. Dat zou dan wel wat groot zijn geworden, maar onze goochelaar kon daar zijn goocheltrucs uitha len". Bert vertelt dat hij erg leuke reacties op de adver tenties krijgt. Zo belden er laatst twee mannen op die zich aanboden als levende pyramidemakers. „Ze waren maar met zijn tweeën zeiden ze, maar als de zaal een beetje meewerkt dan zal er echt wel een levende pyra- mide komen", lacht Bert. „En dan kunnen we bovenop die pyramide onze jodelzangeres Olgarina zetten", vult Peter aan. Bert: „Verleden week werd ik gebeld door een meneer uit Axel die graag levende ka nonskogel wilde worden. Hij zou zijn baan en huis opzeg gen om zich bij ons aan te sluiten. Nu hebben we nog geen kanon en bovendien kunnen we dit maar eenma lig doen, want wie weet waar zo iemand terecht komt. Maar afgezien daarvan, wie weet gebeurt het wel een keer. Bij ons is alles moge lijk". Mensen die geïnteresseerd zijn in het Zeeuwse Rockcir cus Tony Decibeltini kunnen contact opnemen met Bert van Leerdam, telefoonnum mer 01180-34081.

Scheldebode | 1981 | | pagina 13